Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταφορά χρημάτων από το balance γίνεται μόνο με σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού (ΙΒΑΝ) και αυτή η δυνατότητα έχει κλειδωθεί από τον ΙΟΥΛ 2015.

Ξεκλειδώνει μόνο είτε με τηλεφώνημα στο paypal (άμεσο αποτέλεσμα)είτε με αποστολή μηνύματος (Contact?Message Center) στο οποίο θα γράψεις ότι θέλεις να συνδέσεις το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ.

 

Για 15€ δεν νομίζω ότι είναι σκόπιμο να κάνεις αυτή τη διαδικασία, πολύ περισσότερο αφού η τράπεζα (κάθε τράπεζα) θα σου κρατήσει προμήθεια για εισερχόμενο έμβασμα. Νομίζω ότι είναι καλλίτερο να τα ξοδέψεις σε μια μελλοντική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο μου φαινεται να μην μπορεις να τραβηξεις τα λεφτα αντε να βαλεις ναι λογω cc,τι να πεις ας μην το αναλύσουμε,απλα εχω απο τα cc γενικα να χρησιμοποιήσω παυπαλ ειχα φτιαξει μια καρτα ρεβολουτ την συνδεσα εκανα και ρυθμισεις για το συνάλλαγμα και εκανα παραγγελιες συνεχεια,τωρα αν κανω αγορα θα τραβηχτουν τα χρηματα απο το μπαλανς?Ευχαριστω και Καλημερα!
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

H Eurobank για εισερχόμενα εμβάσματα Εξωτερικού κρατάει 3 ευρώ, οπότε δεν σε συμφέρει να κατεβάσεις 15 ευρώ μόνο . Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο έχεις χρήματα στο balance, από αυτή την πηγή αντλεί χρήματα και αν δεν φτάνουν για την αγορά που θέλεις να κάνεις, αντλεί από κάρτα ανάλογα με το νόμισμα που αγοράζεις και την προτεραιότητα που έχεις ορίσει.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση,ξερω ειναι αμελητεο το ποσο σωστα λετε για να το τραβηξω σιγα θα αγορασω καμια θηκη για το κινητο:).
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο στις τελευταίες συναλλαγές μου μέσω paypal και θέλω να ρωτήσω αν το είδες κανείς άλλος.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα παραγγελία από vickmall με την ισοτιμία €/$ στο 0,9091 μου κράτησε για 445.94 $ = 415.59 € (ισοτιμία 0,9319!!!!!!).

Χθες 14/3 με τρέχουσα ισοτιμία στο 0,902 μου κράτησε για 231.97 $ = 215,86 € (ισοτιμία 0,9305).

 

Να τονίσω πως η πληρωμή γίνεται μέσω πιστωτικής (visa) της Πειραιώς συνδεδεμένης στο paypal και στις ρυθμίσεις ενεργοποιημένη η επιλογή: "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".

 

Παλαιότερα (μηλάμε για 3-4 μήνες) που το παρατηρούσα οι αποκλίσεις ήταν πολύ μικρές έως ασήμαντες, τώρα έχουν ξεφύγει. Οπότε ρωτάω ξέρει κανένας ποιος μου βάζει το χέρι (ή ότι άλλο φέρει ο συνειρμός στο κεφάλι καθενός); Που πήγαν τα 6 ευρώ στην τελευταία συναλλαγή οεο;

Το παρατήρησε κάποιος άλλος;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση,ξερω ειναι αμελητεο το ποσο σωστα λετε για να το τραβηξω σιγα θα αγορασω καμια θηκη για το κινητο:).

Μπορείς να πληρώσεις λογαριασμό π.χ της vodafone,να ανανεώσεις καρτοκινητό στη wind,κ.α

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο στις τελευταίες συναλλαγές μου μέσω paypal και θέλω να ρωτήσω αν το είδες κανείς άλλος.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα παραγγελία από vickmall με την ισοτιμία €/$ στο 0,9091 μου κράτησε για 445.94 $ = 415.59 € (ισοτιμία 0,9319!!!!!!).

Χθες 14/3 με τρέχουσα ισοτιμία στο 0,902 μου κράτησε για 231.97 $ = 215,86 € (ισοτιμία 0,9305).

 

Να τονίσω πως η πληρωμή γίνεται μέσω πιστωτικής (visa) της Πειραιώς συνδεδεμένης στο paypal και στις ρυθμίσεις ενεργοποιημένη η επιλογή: "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".

 

Παλαιότερα (μηλάμε για 3-4 μήνες) που το παρατηρούσα οι αποκλίσεις ήταν πολύ μικρές έως ασήμαντες, τώρα έχουν ξεφύγει. Οπότε ρωτάω ξέρει κανένας ποιος μου βάζει το χέρι (ή ότι άλλο φέρει ο συνειρμός στο κεφάλι καθενός); Που πήγαν τα 6 ευρώ στην τελευταία συναλλαγή οεο;

Το παρατήρησε κάποιος άλλος;

 

Ευχαριστώ.

 

Συγκρίνεις με ισοτιμίες τραπεζικές ή άλλες ενώ πρέπει να συγκρίνεις με τις (μέσες) ισοτιμίες που χρεώνει η Visa Europe τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Πχ, για χθες, η ισοτιμία ήταν 1 United States Dollar = 0.9123171944 Euro

 

Επίσης, πρέπει να περιμένεις την τελική χρέωση όταν ο πωλητής θα στείλει το δέμα οπότε και θα εισπράξει το ποσό με την ισοτιμία εκείνης της ημέρας. Αυτές, άλλωστε, οι χρεωπιστώσεις φαίνονται και στην ανάλυση των κινήσεων της κάρτας στο e-banking.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις με ισοτιμίες τραπεζικές ή άλλες ενώ πρέπει να συγκρίνεις με τις (μέσες) ισοτιμίες που χρεώνει η Visa Europe τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Πχ, για χθες, η ισοτιμία ήταν 1 United States Dollar = 0.9123171944 Euro

 

Επίσης, πρέπει να περιμένεις την τελική χρέωση όταν ο πωλητής θα στείλει το δέμα οπότε και θα εισπράξει το ποσό με την ισοτιμία εκείνης της ημέρας. Αυτές, άλλωστε, οι χρεωπιστώσεις φαίνονται και στην ανάλυση των κινήσεων της κάρτας στο e-banking.

 

Η αλήθεια είναι ότι το συνέκρινα με βάσει τις τιμές σε διάφορους μετατροπείς νομισμάτων (πριν κάνω την αγορά). Αλλά ακόμα και με την ισοτιμία της visa υπάρχει σημαντική διαφορά.

Τέλος την τιμή που δίνω για χρέωση σε ευρώ την πείρα από της κινήσεις στο winbank. Θα ελέγξω αν πέσει στην τρέχουσα ισοτιμία όταν σταλεί το δέμα και θα επανέλθω.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι στο site της Visa Europe βλέπουμε τη μέση ισοτιμία της ημέρας ενώ στη πραγματικότητα η μετατροπή γίνεται με την ισοτιμία της στιγμής που γίνεται η πράξη. Βέβαια, οι τιμές δεν διαφέρουν σημαντικά μέσα στην ημέρα αλλά σε περίοδο διακυμάνσεων μπορεί να δούμε διαφορά.

 

Όταν θα γίνει η τελική χρέωση, ανέβασε πάλι το θέμα για να δούμε τις τιμές που χρεωπιστώθηκαν για αυτό που αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε και το 2% που χρεώνει η Πειραιώς πάνω στην τιμή της Visa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω απλά να σας ενημερώσω. Απ 'οτι κατάλαβα το paypal έχει πάρει χαμπάρι την κατάσταση με το send money to friends/family και μπλοκάρει account! Όπως είχε γίνει με το request money και τα νέα account paypal που σου δέσμευαν τα χρήματα για 21 μέρες περίπου! Τις τελευταίες μέρες αναζητώ λύση για το παγωμένο μου acc αλλά κανείς δε γνωρίζει κάτι παρόμοιο και λίγοι πλέον ασχολούνται καθώς απ ότι βλέπω έχουν καταπιαστεί οι περισσότεροι με κάρτες του εξωτερικού! Ενιγουει σήμερα πάγωσε το δεύτερο acc καθώς το ίδιο συνέβει και σε έναν γνωστό μου για άγνωστους λόγους με τη πρόφαση ύποπτης κινητικότητας του λογαριασμού! Απ ότι ακούω και μέσω γνωστών αλλά και από το ίντερνετ, αυτό συμβαίνει τελευταία γιατί θέλει προφανώς το paypal να μηδενίσει της πιθανότητές μας να κάνουμε κάθε συναλλαγή!! Για οποιοδήποτε νέο αφήστε ένα σχόλιο αν και είναι πολύ χλωμή η κατάσταση. Μονόδρομος οι κάρτες εξωτερικού τύπου revolut ή τέλος στις αγορές από εξωτερικό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω απλά να σας ενημερώσω. Απ 'οτι κατάλαβα το paypal έχει πάρει χαμπάρι την κατάσταση με το send money to friends/family και μπλοκάρει account! Όπως είχε γίνει με το request money και τα νέα account paypal που σου δέσμευαν τα χρήματα για 21 μέρες περίπου! Τις τελευταίες μέρες αναζητώ λύση για το παγωμένο μου acc αλλά κανείς δε γνωρίζει κάτι παρόμοιο και λίγοι πλέον ασχολούνται καθώς απ ότι βλέπω έχουν καταπιαστεί οι περισσότεροι με κάρτες του εξωτερικού! Ενιγουει σήμερα πάγωσε το δεύτερο acc καθώς το ίδιο συνέβει και σε έναν γνωστό μου για άγνωστους λόγους με τη πρόφαση ύποπτης κινητικότητας του λογαριασμού! Απ ότι ακούω και μέσω γνωστών αλλά και από το ίντερνετ, αυτό συμβαίνει τελευταία γιατί θέλει προφανώς το paypal να μηδενίσει της πιθανότητές μας να κάνουμε κάθε συναλλαγή!! Για οποιοδήποτε νέο αφήστε ένα σχόλιο αν και είναι πολύ χλωμή η κατάσταση. Μονόδρομος οι κάρτες εξωτερικού τύπου revolut ή τέλος στις αγορές από εξωτερικό!

Φιλε-η μου μαλλον κατι εκανες λαθος,κανω συνεχεια μεταφορες με αυτον τον τροπο,και γραφω για αρκετα μεγαλα ποσα(600-700 ευρο),δεν μου εχει παγωσει τιποτα ακομα.Για τις καρτες υπαρχει σχετικο νημα,ευχαριστουμε..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε-η μου μαλλον κατι εκανες λαθος,κανω συνεχεια μεταφορες με αυτον τον τροπο,και γραφω για αρκετα μεγαλα ποσα(600-700 ευρο),δεν μου εχει παγωσει τιποτα ακομα.Για τις καρτες υπαρχει σχετικο νημα,ευχαριστουμε..........:)

 

Και εγω με αυτον τον τροπο εχω κανει καποιες μεταφορες τον τελευταιο μηνα και τωρα ξαφνικα παγωσε. Δυο λογοαριασμοι! Και το περιεργο ειναι πως ενω εκανα μια μεταφορα χωρις προβλημα πριν μερικες μερες, αμεσως μετα παω να κανω δευτερη και εκει ακριβως δημιουργιθηκε το προβλημα! Τι μπορει να εκανα λαθος τωρα που πριν δε το εκανα? Το κακο επισης ειναι πως προσπαθω να επικοινωνισω με το paypal αλλα ολο μου σπαμαρει ετοιμα μηνυματα χωρις να επικοινωνει καποιος ειδικος μαζι μου! Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω και πως να λυσω αυτο το προβλημα! Ειναι μεγαλη αναγκη να παραγγειλω απο εξωτερικο λογο της δουλειας μου και τωρα εχω φρικαρει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με αυτον τον τροπο εχω κανει καποιες μεταφορες τον τελευταιο μηνα και τωρα ξαφνικα παγωσε. Δυο λογοαριασμοι! Και το περιεργο ειναι πως ενω εκανα μια μεταφορα χωρις προβλημα πριν μερικες μερες, αμεσως μετα παω να κανω δευτερη και εκει ακριβως δημιουργιθηκε το προβλημα! Τι μπορει να εκανα λαθος τωρα που πριν δε το εκανα? Το κακο επισης ειναι πως προσπαθω να επικοινωνισω με το paypal αλλα ολο μου σπαμαρει ετοιμα μηνυματα χωρις να επικοινωνει καποιος ειδικος μαζι μου! Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω και πως να λυσω αυτο το προβλημα! Ειναι μεγαλη αναγκη να παραγγειλω απο εξωτερικο λογο της δουλειας μου και τωρα εχω φρικαρει!

Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να σε μπλοκαρε η τράπεζα σου?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω απλά να σας ενημερώσω. Απ 'οτι κατάλαβα το paypal έχει πάρει χαμπάρι την κατάσταση με το send money to friends/family και μπλοκάρει account! Όπως είχε γίνει με το request money και τα νέα account paypal που σου δέσμευαν τα χρήματα για 21 μέρες περίπου! Τις τελευταίες μέρες αναζητώ λύση για το παγωμένο μου acc αλλά κανείς δε γνωρίζει κάτι παρόμοιο και λίγοι πλέον ασχολούνται καθώς απ ότι βλέπω έχουν καταπιαστεί οι περισσότεροι με κάρτες του εξωτερικού! Ενιγουει σήμερα πάγωσε το δεύτερο acc καθώς το ίδιο συνέβει και σε έναν γνωστό μου για άγνωστους λόγους με τη πρόφαση ύποπτης κινητικότητας του λογαριασμού! Απ ότι ακούω και μέσω γνωστών αλλά και από το ίντερνετ, αυτό συμβαίνει τελευταία γιατί θέλει προφανώς το paypal να μηδενίσει της πιθανότητές μας να κάνουμε κάθε συναλλαγή!! Για οποιοδήποτε νέο αφήστε ένα σχόλιο αν και είναι πολύ χλωμή η κατάσταση. Μονόδρομος οι κάρτες εξωτερικού τύπου revolut ή τέλος στις αγορές από εξωτερικό!

 

Θέλω να πιστεύω ότι οι σκέψεις που έγραψες για τους στόχους του paypal (τις έχω σημειώσει με έντονα) προέρχονται από παραπληροφόρηση γιατί πως αλλιώς εξηγείται το γεγονός ότι τόσοι πολλοί εξακολουθούν να το χρησιμοποιούν για αγορές, είτε φορτώνοντας το balance είτε αγοράζοντας με κάρτες (εσωτερικού και εξωτερικού).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγω με αυτον τον τροπο εχω κανει καποιες μεταφορες τον τελευταιο μηνα και τωρα ξαφνικα παγωσε. Δυο λογοαριασμοι! Και το περιεργο ειναι πως ενω εκανα μια μεταφορα χωρις προβλημα πριν μερικες μερες, αμεσως μετα παω να κανω δευτερη και εκει ακριβως δημιουργιθηκε το προβλημα! Τι μπορει να εκανα λαθος τωρα που πριν δε το εκανα? Το κακο επισης ειναι πως προσπαθω να επικοινωνισω με το paypal αλλα ολο μου σπαμαρει ετοιμα μηνυματα χωρις να επικοινωνει καποιος ειδικος μαζι μου! Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω και πως να λυσω αυτο το προβλημα! Ειναι μεγαλη αναγκη να παραγγειλω απο εξωτερικο λογο της δουλειας μου και τωρα εχω φρικαρει!

 

Εάν βιάζεσαι, όπως λες, μπορείς να τους τηλεφωνήσεις για άμεσο αποτέλεσμα (Paypal/Contact/Call Us)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στελνω λεφτά καθε εβδομάδα με το send.

Μαγαζι ειναι κ το pp και βγάζει λεφτά αππ την προμήθεια του 3%. Δεν τον συμφέρει να μπλοκαρει τα εμβασματα

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με αυτον τον τροπο εχω κανει καποιες μεταφορες τον τελευταιο μηνα και τωρα ξαφνικα παγωσε. Δυο λογοαριασμοι! Και το περιεργο ειναι πως ενω εκανα μια μεταφορα χωρις προβλημα πριν μερικες μερες, αμεσως μετα παω να κανω δευτερη και εκει ακριβως δημιουργιθηκε το προβλημα! Τι μπορει να εκανα λαθος τωρα που πριν δε το εκανα? Το κακο επισης ειναι πως προσπαθω να επικοινωνισω με το paypal αλλα ολο μου σπαμαρει ετοιμα μηνυματα χωρις να επικοινωνει καποιος ειδικος μαζι μου! Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω και πως να λυσω αυτο το προβλημα! Ειναι μεγαλη αναγκη να παραγγειλω απο εξωτερικο λογο της δουλειας μου και τωρα εχω φρικαρει!

 

Δυο λογαριασμοί γιατι, τι ακριβώς κανεις, σου είπαν το λογο που πάγωσαν, τι λέει το case?

Link to comment
Share on other sites

:thanks:

Θα σου εχει προεπιλεγμενη την primary αλλα θα μπορεις να την αλλαξεις κατα τη διαδικασια πληρωμης

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογαριασμοι για το send money to friends/family. Υπαρχει αλλος τροπος να φορτωσουμε το balance? Τι να σας πω μπορει να ειναι παραπληροφοριση. Αυτο που βλεπω παντως ειναι πως στην αρχη εμφανιστηκε ο τροπο με το request money, μετα το paypal εβαλε ορους για τον αυξανομενο αριθμο νεων λογαριασμων και σου δεσμευαν τα χρηματα μεχρι να δουν οτι εισαι εμπιστος πελατης. Οταν δοκιμασα και εγω αυτο τον τροπο ημουν απο τους πρωτους που επεσαν μαλλον στην αλλαγη με τους ορος και οταν το ανεφερα στο φορουμ μου ειπαν πως λανθασμενα επελεξα να κανω τις αγορες μου ετσι. Μου συστησαν το send money to friends με τα δυο διαφορετικα acc αλλα δε κρατισε για πολυ και αυτο. Εκανα καποιες αγορες και τωρα συμβαινει αυτο. Επειδη ψαχνω μερες να βρω λυση το μονο που ακουω ειναι πως παλι κατι μπαινει εμποδιο στις αγορες μας, ισως να ειναι το πιο ευκολο που ερχετε στο μυαλο του κοσμου με ολα οσα γινονται. Το να εχει η τραπεζα προβλημα δε το σκεφτικα να πω την αληθεια γιατι απο τα error που εμφανιζονται δε φαινεται κατι τετοιο. Τι μια βλεπουν υποπτες κινησεις στο λογαριασμο, την αλλη μου βαζουν να κανω ενα σορο επιβεβαιωσεις για να πιστουν οτι ειμαι εγω ο κατοχος και την αλλη μου βγαινει error οτι ο παραληπτης δε θεχετε χρηματα με αυτη τη μεθοδο αποστολης! Δε ξερω τι συμβαινει. Σκεφτηκα να επικοινωνησω μεσω email για πιο ευκολα καθως δε ξερω εαν θα μπορεσω να συνεννοειθω τηλεφωνικως αλλα ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα με τα email που μου στελνουν μαλλον θα πρεπει να παρω τηλεφωνο!
Link to comment
Share on other sites

@Luna εφόσον το χρειάζεσαι για τη δουλεια σου, σύνδεσε ένα τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal και θα στέλνεις εμβάσματα στο balance σου με χρέωση μόνο 1€ χωρίς προμήθειες κλπ.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@Luna εφόσον το χρειάζεσαι για τη δουλεια σου, σύνδεσε ένα τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal και θα στέλνεις εμβάσματα στο balance σου με χρέωση μόνο 1€ χωρίς προμήθειες κλπ.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? Οταν λες να συνδεσω τραπεζικο λογαριασμο εννοεις ασχετα απο την καρτα που εχω ηδη συνδεσει στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα εδω .απλα αναφερω οτι και με την master card της MONEYSAFE μπορεις κανονικα να την δηλωσεις στο PAYPAL ..

εχω τετιοα πλεον χρησιμοποιω .. ,,αγοραζω τους κωδικους ,φορτωνω το ποσο που πρεπει και ψωνιζω απο παντου....το μονο μειον ειναι κατι χρεωσεις που εχει ...το μονο αρνητικο....βεβαια δεν εχω ψαξει με αλλο τροπο καρτας -πληρωμης τις διαφορες που εχουν οι χρεωσεις.. οι οποιες ομως δεν με ενοχλουν και τοσο αφου θελω να κανω την δουλεια μου.. με μετρητα που εχω να περναω μεσα στην καρτα ..και αυτα που ψωνιζω σπανια ξεπερνανε τα 60 ε..

Δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο ..αλλα απλα το αναφερω μηπως καποιος ενδιαφερετε να ακολουθησει και αυτην την μεθοδο

 

Χρησιμοποιώ και εγώ MoneySafe. Για πιο λόγο να κάνω έμβασμα στο εξωτερικό και στο PayPal όταν υπάρχουν φυσικά καταστήματα MoneySafe και περίπτερα και καταστήματα σε όλη την Ελλάδα που εκδίδουν vouchers και πλέον έχουν και εφαρμογές για τα κινητά (βάζω στην κάρτα λεφτά απευθείας από την εφαρμογή)!

 

Το σημαντικό είναι πως με το PayPal όλα μια χαρά σε όλες μου τις αγορές.

 

Λογικό νομίζω να έχουν κάποιες χρεώσεις... άλλωστε 1.5 ευρώ και 4% σε κάθε φόρτιση κάρτας. Δεν σε χρεώνουν και κάτι το υπερβολικό.

Ρώτησα κιολας για το 4% ποιος ο λόγος, και η απάντηση που πήρα είναι το ποσό που πάει στο περίπτερο που εκδίδει το voucher... άρα είναι και ο λόγος να βρίσκουμε voucher παντού.

 

+Υποστήριξη έχουν, +στοιχηματικά αποδεκτή, + ανάληψη των χρημάτων από ATM, +εφαρμογές, +φυσικά καταστήματα (απευθείας φόρτωση χρημάτων), +PayPal οκ, +Αγορές παντού οκ, και κάνω και την κάρτα χρήση σε καταστήματα.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? Οταν λες να συνδεσω τραπεζικο λογαριασμο εννοεις ασχετα απο την καρτα που εχω ηδη συνδεσει στο paypal?

Αν και έχει ειπωθεί η διαδικασία σε προηγούμενα ποστ αρκετές φορές, τη γράφω ξανά σύντομα.

1. Μπαίνεις στο PayPal και επιλέγεις να κάνεις top up ώστε να συνδέσεις το Iban. Η διαδικασία θα αποτύχει και θα στείλεις μέσω του support center του PayPal Μήνυμα ότι δεν μπορείς να συνδέσεις το λογαριασμό σου.

2. Το PayPal θα σου στείλει τυποποιημένο Μήνυμα στο email που έχεις συνδεδεμένο στο PayPal.

3. Απαντάς στο email λέγοντας ότι θες να συνδέσεις το iban, το οποίο και το γράφεις στο email.

4. Θα σε ειδοποιήσει το PayPal να κάνεις upload κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση ή θα σου τηλεφωνήσει ή θα σου συνδέσει το iban χωρίς να ζητήσει τίποτα.

5. Εφόσον συνδεθεί το iban επιλέγεις στο PayPal top up, σου βγάζει τα στοιχεία που θα στείλεις το εμβασμα και μετά απο 1-2 εργάσιμες το πόσο θα φανεί στο balance σου. Με αυτά τα στοιχεία μπορείς να στέλνεις εμβάσματα.

 

Όταν στείλεις εμβασμα να επιλέξεις SHA ώστε να μοιραστείτε τα έξοδα και εσύ θα χρεωθεί μόνο 1€. Μπορείς να στείλεις μόνο ευρώ. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το όνομα σου στο PayPal να είναι το ίδιο με το όνομα σου στον τραπεζικό λογαριασμό.

Εναλλακτικά, για να γλιτώσεις τα 1-4 παίρνεις τηλέφωνο στο PayPal και το κάνεις τηλεφωνικά.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το κακο επισης ειναι πως προσπαθω να επικοινωνισω με το paypal αλλα ολο μου σπαμαρει ετοιμα μηνυματα χωρις να επικοινωνει καποιος ειδικος μαζι μου! [...]Σκεφτηκα να επικοινωνησω μεσω email για πιο ευκολα καθως δε ξερω εαν θα μπορεσω να συνεννοειθω τηλεφωνικως αλλα ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα με τα email που μου στελνουν μαλλον θα πρεπει να παρω τηλεφωνο!

 

Έκανες αυτό που έχω αναφέρει και σε άλλο μέλος, λίγο πιο πίσω;

Κάνεις login, πατάς Contact από τέρμα κάτω αριστερά. Στη νέα σελίδα που θα σε πάει, ξαναπατάς το ίδιο Contact από τέρμα κάτω αριστερά και πλέον σε πάει στην σελίδα Εmail us. Εκεί επιλέγεις topic και subtopic, και σου ανοίγει πλαίσιο να γράψεις το μήνυμα σου. Ότι και να γράψεις δεν θα τα διαβάσει κανείς, θα λάβεις μέιλ με αυτοματοποιημένη απάντηση σχετικά με τα τόπικ που διάλεξες. Σε αυτό το αυτ. μέιλ που θα σου έρθει, μπορείς να κάνεις κανονικά reply με τις ερωτήσεις σου, αυτό πλέον θα το διαβάσει υπάλληλος και κάπου στο 24ωρο θα σου απαντήσουν.

Διάβασε το αυτοματοποιημένο που σου ήρθε... Κάπου στην αρχή το αναφέρει, ότι αν δεν σας κάλυψε η αυτ. απάντηση μπορείτε να κάνετε reply κλπ

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...