Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον λογαριασμο paypal του πατερα μου ειχα υπολοιπο 55 δολαρια στο balance

Eκανα αγορα απο το vickmall

Date: Sep 29, 2015

Time: 15:30:30 GMT+03:00

Status: Completed

 

''τραβηξε''

$53.92 USD - PayPal Account balance

+

$85.06 USD - Visa Credit Card χρεωστικη καρτα της alpha bank

 

Με τη χρεωστικη master card καρτα εθνικης τραπεζας στο ονομα του πατερα μου που ειναι συνδεδεμενη στον paypal λογαρισμο του δεν ''περασε'' η πληρωμη.

 

Η χρεωστικη καρτα Visa Credit Card alpha bank που εβαλα και ''περασε'' ειναι στο ονομα μου αλλα δεν την ειχα συνδεσει ποτε με τον δικο μου λογαριασμο paypal.

 

Υπαρχει καποιο ''προβλημα'' που εκανα πληρωμη μεσο του paypal του πατερα μου με δικη μου καρτα ?

για να καταλαβω, γιατι μπερδευτικα, εχεις καρτα στο ονομα σου, καταχωρημενη και verified στον λογαριασμο pp του πατερα σου?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα, αγορά απο Vickmall με χρεωστική debit Πειραιώς!

Χωρίς χρέωση σε balance, απ΄ευθείας χρέωση στην κάρτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα θελα να πραγματοποιησω μια αγορα 85$ απο Vickmall, με χρήση PayPal ή με χργση της χρεωστικης να το κανω?θελω .α γλυτωσω κ την περιπτωση προμηθειας αν γινεται η αν δν γινεται ποσο εξτρα θα χρεωθω;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα θελα να πραγματοποιησω μια αγορα 85$ απο Vickmall, με χρήση PayPal ή με χργση της χρεωστικης να το κανω?θελω .α γλυτωσω κ την περιπτωση προμηθειας αν γινεται η αν δν γινεται ποσο εξτρα θα χρεωθω;

Το extra που θα χρεωθείς θα είναι από την μετατροπή της ισοτιμίας γιατί στην ουσία δεν μετατρέπεις σε συνάλλαγμα αλλά αγοράζεις συνάλλαγμα. Αυτό ισχύει όπως και να πληρώσεις. Τώρα γνώμη είναι δοκίμασε με PayPal και δες αν περάσει.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω, γιατι μπερδευτικα, εχεις καρτα στο ονομα σου, καταχωρημενη και verified στον λογαριασμο pp του πατερα σου?

Έχω χρεωστική κάρτα στο όνομα μου. Πλήρωσα το vickmall μέσο PayPal που ανήκει στο όνομά του πατέρα μου.

Κάρτα στο δικό μου όνομά

PayPal στο όνομά του πατέρα μου

 

Η κάρτα δεν είχε καταχωρηθεί και δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ σε κανέναν λογαριασμό PayPal, ήταν η πρώτη της φορά.

 

Τώρα, μετά την πληρωμή "βλέπω" την κάρτα μου στον PayPal λογαριασμό του πατέρα μου κανονικά.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πληρώσεις με κάρτα μέσω PayPal χωρίς να είναι συνδεδεμένη η καρτα? Απλώς σου ζήτησε να περάσεις τα στοιχεία της κάρτας αφού είδε ότι δεν φτάνει το balance και προχώρησε την πληρωμή?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρεωστική κάρτα στο όνομα μου. Πλήρωσα το vickmall μέσο PayPal που ανήκει στο όνομά του πατέρα μου.

Κάρτα στο δικό μου όνομά

PayPal στο όνομά του πατέρα μου

 

Η κάρτα δεν είχε καταχωρηθεί και δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ σε κανέναν λογαριασμό PayPal, ήταν η πρώτη της φορά.

 

Τώρα, μετά την πληρωμή "βλέπω" την κάρτα μου στον PayPal λογαριασμό του πατέρα μου κανονικά.

Αυτο να γραφτει στα πρακτικα του Myphone παρακαλω, κανε ενα οδηγο βημα βημα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει απο 3 διαφορετικα καταστηματα αγορες κινητων μεσω paypal... banggood το P8 max, απο vickmall το Νubia z9 mini και σημερα το πρωι απο merimobiles το Htc One E8 M8sw Dual sim που το ειχε μονο 250 $... ολα με paypal χωρις το..."κολπο"....και παω να αγορασω τωρα απο ebay μεμβρανες Nilkin για το Nubia και το Htc 31 $ συνολο παλι με paypal και δε με αφηνει..θα μας τρελανουν;; :mad:
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν θυμάμαι που αλλά καποιος εγραψε οτι ρωτησε στην τραπεζα και του ειπαν πως μπλοκαρουν οι αγορες αναλογα το ειδος των προιοντων που πουλαει. Ετσι πχ το ebay και το aliexpress ειναι γνωστα ενω τα αλλα διαφορα sites μπορει να μην ειναι.

Στο banggood αγοραζω με απευθειας καρτα απο τον Αυγουστο εγω πχ.....ενω πχ σε aliexpress και ebay ακομα δεν μπορω μεσω Paypal....:lol::lol::lol: δεν βγαζεις ακρη λεμε!

κανε αυτα που ειπαμε με το send money και θα αγορασεις και απο ebay....εγω εχω κανει 3 αγορες ηδη και 2 απο banggood αλλα με απευθειας καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν θυμάμαι που αλλά καποιος εγραψε οτι ρωτησε στην τραπεζα και του ειπαν πως μπλοκαρουν οι αγορες αναλογα το ειδος των προιοντων που πουλαει. Ετσι πχ το ebay και το aliexpress ειναι γνωστα ενω τα αλλα διαφορα sites μπορει να μην ειναι.

Στο banggood αγοραζω με απευθειας καρτα απο τον Αυγουστο εγω πχ.....ενω πχ σε aliexpress και ebay ακομα δεν μπορω μεσω Paypal....:lol::lol::lol: δεν βγαζεις ακρη λεμε!

κανε αυτα που ειπαμε με το send money και θα αγορασεις και απο ebay....εγω εχω κανει 3 αγορες ηδη και 2 απο banggood αλλα με απευθειας καρτα.

 

Και εγω για ενα μεγαλο διαστημα δεν μπορουσα να κανω αγορες πουθενα...ουτε καν το "κολπο" που εκαναν οι αλλοι με το send money...και μια μερα ξεκλειδωσε...αλλα μου ακουγεται παραλογο να εχουν μπλοκαρει ολο το ebay... και οι κινεζοι να δουλευουν κανονικα...θα αναγκαστω να παρω απο τους "κινεζους" και τις εχουν 2πλασιες τιμες...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Αυτο να γραφτει στα πρακτικα του Myphone παρακαλω, κανε ενα οδηγο βημα βημα.

 

Τι ακριβώς να γραφτεί και ποιός οδηγός να γίνει;

 

 

Έχω χρεωστική κάρτα στο όνομα μου. Πλήρωσα το vickmall μέσο PayPal που ανήκει στο όνομά του πατέρα μου.

Κάρτα στο δικό μου όνομά

PayPal στο όνομά του πατέρα μου

 

Η κάρτα δεν είχε καταχωρηθεί και δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ σε κανέναν λογαριασμό PayPal, ήταν η πρώτη της φορά.

 

Τώρα, μετά την πληρωμή "βλέπω" την κάρτα μου στον PayPal λογαριασμό του πατέρα μου κανονικά.

 

Αυτό που σε ρωτάμε είναι πώς έκανες link την δική σου κάρτα στο paypal του πατέρα σου.

Οι κάρτες που συνδέεις πρέπει να ανήκουν στον ίδιο κάτοχο νομίζω. Αλλιώς υπάρχει θέμα.

Αλλά αφού έγινε verified και έκανε και συναλλαγή, μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν σε καλέσουν απο paypal θα τους εξηγήσεις την κατάσταση.:)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για αγορα 85$ ποσο προμηθεια θα πληρωσω?
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για αγορα 85$ ποσο προμηθεια θα πληρωσω?

Θα πρέπει να δεις από το site του PayPal πόσο δίνει την ισοτιμία. Μπες και μετά κάνε τον υπολογισμό

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ρωτάμε είναι πώς έκανες link την δική σου κάρτα στο paypal του πατέρα σου.

Οι κάρτες που συνδέεις πρέπει να ανήκουν στον ίδιο κάτοχο νομίζω. Αλλιώς υπάρχει θέμα.

Αλλά αφού έγινε verified και έκανε και συναλλαγή, μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν σε καλέσουν απο paypal θα τους εξηγήσεις την κατάσταση.:)

 

Για αυτο λέει ο fireblade οτι πρέπει να γραφτεί οδηγός, επειδή έκανε link την δική του κάρτα στο paypal του πατέρα του. Δεν είναι κάτι που το κάνει ο καθένας... :lol::p:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να γραφτεί και ποιός οδηγός να γίνει;

 

 

 

 

Αυτό που σε ρωτάμε είναι πώς έκανες link την δική σου κάρτα στο paypal του πατέρα σου.

Οι κάρτες που συνδέεις πρέπει να ανήκουν στον ίδιο κάτοχο νομίζω. Αλλιώς υπάρχει θέμα.

Αλλά αφού έγινε verified και έκανε και συναλλαγή, μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν σε καλέσουν απο paypal θα τους εξηγήσεις την κατάσταση.:)

δεν μπορεις να κανεις link μια καρτα που εισαι κατοχος εσυ σε λογαριασμο αλλου, ο λογος ειναι απλος, οταν το pp παει να χρεωσει την καρτα 1.5ευρω, το κανει με τα στοιχεια του κατοχου που εχει στον λογαριασμο που πας να την καταχωρησεις, η τραπεζα ομως δεν αφηνει την συναλλαγη να προχωρησει (το 1.5 ευρω) διοτι βλεπει οτι η καρτα ανηκει σε αλλον, αυτο φυσικα γινεται για λογους ασφαλειας προς εμας, επισης το παθαινουν πολλοι χρηστες που η τραπεζα τους εχει καταχωρημενους λαθος στα λατινικα, τωρα εσυ πως καταφερες να συνδεσεις καρτα της οποιας εισαι κατοχος σε λογαριασμο του πατερα σου και να περασεις αγορα χωρις verify εν μεσω capital control, ειναι κατι που μονο ως θαυμα μπορει να χαρακτηριστει. !!!!! :)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

και εγω στο λογαριασμο μου paypal ειχα βαλει καρτα του ξαδερφου μου χωρις κανενα προβλημα και ειχα κανει και αγορα κανονικα
Link to comment
Share on other sites

και εγω στο λογαριασμο μου paypal ειχα βαλει καρτα του ξαδερφου μου χωρις κανενα προβλημα και ειχα κανει και αγορα κανονικα

τοτε να γνωριζεις και εσυ και ο φιλος που εβαλε την δικια του σε λογαριασμο του πατερα του, οτι αν καποιος σας παρει τα στοιχεια της καρτας σας θα σας παρει και τα σωβρ@κ@, ναι μεν κανατε την δουλεια σας αλλα απευθυνθειτε στην τραπεζα σας για θεμα ασφαλειας, δεν ειναι κατορθωμα αυτο που κανατε, ειναι κενο ασφαλειας στις συναλαγες σας. Εκτος αν στους λογαριασμους ειστε συνδικαιουχοι. Εμενα παντως η τραπεζα μου δεν με αφησε να καταχωρησω στο pp καρτα της συζυγου μου και μπραβο που με διασφαλισε ετσι.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου κενο ασφαλειας.οσες καρτες πηγα να συνδεσω το επιθετο ηταν στανταρ απο το paypal(δεν ειχα το δικαιωμα να το αλλαξω δλδ αυτο που εδωσα οταν εφτιαξα τον λογαριασμο).ενω το μικρο μπορουσα να δωσω οτι ηθελα.ετσι εδωσα το μικρο του ξαδερφου μου και εκανε την χρεωση κανονικα τον κωδικο για verify και ολα καλα.

 

Εμενα παντως η τραπεζα μου δεν με αφησε να καταχωρησω στο pp καρτα της συζυγου μου και μπραβο που με διασφαλισε ετσι.

 

το επιθετο φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο

Edited by gsxr_k7
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου κενο ασφαλειας.οσες καρτες πηγα να συνδεσω το επιθετο ηταν στανταρ απο το paypal(δεν ειχα το δικαιωμα να το αλλαξω δλδ αυτο που εδωσα οταν εφτιαξα τον λογαριασμο).ενω το μικρο μπορουσα να δωσω οτι ηθελα.ετσι εδωσα το μικρο του ξαδερφου μου και εκανε την χρεωση κανονικα τον κωδικο για verify και ολα καλα.

 

 

 

το επιθετο φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο

ειναι το ιδιο φιλε μου, το ονομα ομως ειναι διαφορετικο, εδω να φανταστεις οτι ενα γραμμα να διαφερει στο ονοματεπωνυμο, η συναλαγη δεν μπορει να ολοκληρωθει, αλλιως αμα εχουμε εμεις οι δυο που μιλαμε τωρα το ιδιο επωνυμο, δωσε μου τον αριθμο της καρτας σου και το cvv της και μην φοβασαι τιποτα!!!! κατι ψιλοαγορες μονο θα κανω!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τελευταία που διαβάζω μόνο ως λίαν ανησυχητικά μπορώ να τα χαρακτηρίσω. Φαίνεται ότι αν έχεις το ίδιο επίθετο με κάποιον και πάρεις τα στοιχεία της κάρτας μπορείς να συνδέσεις την κάρτα αυτή στο PayPal σου.α
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο φιλε μου, το ονομα ομως ειναι διαφορετικο, εδω να φανταστεις οτι ενα γραμμα να διαφερει στο ονοματεπωνυμο, η συναλαγη δεν μπορει να ολοκληρωθει, αλλιως αμα εχουμε εμεις οι δυο που μιλαμε τωρα το ιδιο επωνυμο, δωσε μου τον αριθμο της καρτας σου και το cvv της και μην φοβασαι τιποτα!!!! κατι ψιλοαγορες μονο θα κανω!!!

 

δεν σου φτανει ο αριθμος της καρτας και ο cvv θελεις και τον κωδικο να την κανεις verify.το επιθετο το δικο σου και της συζυγου θα πρεπει να διαφερει κατα ενα γραμμα πιθανως

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τελευταία που διαβάζω μόνο ως λίαν ανησυχητικά μπορώ να τα χαρακτηρίσω. Φαίνεται ότι αν έχεις το ίδιο επίθετο με κάποιον και πάρεις τα στοιχεία της κάρτας μπορείς να συνδέσεις την κάρτα αυτή στο PayPal σου.α

ναι ειναι, και αν το pp στην περασει, οταν παει να κανει την χρεωση η τραπεζα οφειλει να μπλοκαρει την συναλαγη, δεν βλεπει οτι δεν ταιριαζει το ονομα? Προσωπικα θα ειχα παει στην τραπεζα και θα τα ειχα κανει ολα που........να , με πιο δικαιωμα και πως επιτρεπουν χρεωσεις χωρις ασφαλεια? εδω ακομη και για 1 ευρω πρεπει να σου ζητανε ταυτοτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν σου φτανει ο αριθμος της καρτας και ο cvv θελεις και τον κωδικο να την κανεις verify.το επιθετο το δικο σου και της συζυγου θα πρεπει να διαφερει κατα ενα γραμμα πιθανως

δεν την εκανε verify ο φιλος ειπε, του περασε την χρεωση αμεσα, διαβασε τα ποστ. και παμε για offtopic.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

γιατι η τραπεζα οφειλει να την μπλοκαρει?αυτο δεν μπορω να σε καταλαβω.αφου ολα τα στοιχεια που στελνωνται στην τραπεζα ειναι σωστα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν την εκανε verify ο φιλος ειπε, του περασε την χρεωση αμεσα, διαβασε τα ποστ. και παμε για offtopic.

 

δεν το βλεπω πουθενα να λεει οτι δεν την εκανε verify

Link to comment
Share on other sites

γιατι η τραπεζα οφειλει να την μπλοκαρει?αυτο δεν μπορω να σε καταλαβω.αφου ολα τα στοιχεια που στελνωνται στην τραπεζα ειναι σωστα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν το βλεπω πουθενα να λεει οτι δεν την εκανε verify

χμμμμ, πηγαινε αυριο στην τραπεζα και πες οτι αντι για γιωργο σε λενε θαναση, τι εγινε, ολα τα αλλα σωστα ειναι πες τους, αμα δεις να στραβωνει λιγο το στομα του ταμια απο εγκεφαλικο μην απορρησεις, πουθενα δεν λεει οτι την εκανε verify, του περασε την χρεωση λεει εκεινη την στιγμη αρα...... τεσπα ειναι ανωφελο να το συζηταμε πλεον, οποιος το δεχεται αυτο που εκανε η τραπεζα, να ειναι ετοιμος και για συνεπειες σε περιπτωση κλοπης στοιχειων καρτας, που δεν το ευχομαι σε καμια περιπτωση.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...