Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη ανοιγω δευτερο paypal με αλλο email, αλλη καρτα και ιδια στοιχεια και με send money(3.4% + €0.35 EUR)μπαινουν στο balance τα λεφτα;
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει λιγακι. Ποια ειναι η διαδικασια για να αγορασω απο το paypal;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει λιγακι. Ποια ειναι η διαδικασια για να αγορασω απο το paypal;

Όταν λες έχεις μπερδευτεί, εννοείς ότι έχεις διαβάσει τα τελευταία 10 ποστ που λένε το ίδιο πράγμα και παρολαυτα πάλι δεν κατάλαβες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το accept δεν το βλεπω πουθενα εχω ψαξει ολο το paypal. Πρωτη φορα κανω request

 

καλημερα, στο Paypal στην σελιδα μεσα εκει που δειχνει την κινηση δεξια δεξια δεν λεει accept? εμενα ετσι ηταν....

 

δοκιμη να πληρωσω με paypal απο banggood, eurobank visa ποσο 6,11ευρω, δεν με πεταει στο card verification, αλλα στο τελος μου βγαζει transaction has been denied by the card issuer, αρα καναμε ενα βημα εμπρος, κατι αλλαξε μαλλον.

 

εγω αγορασα τελος Αυγουστου αλλα με την καρτα μου απευθειας eurobank visa πιστωτικη, αυτο που λες εχεις paypal balance και παλι το εβγαλε????

δοκιμασες αυτο που ηθελες να το παρεις απο αλλου ή απευθειας εισαγωγη καρτας?

το κακο με αυτο το site δεν δινουν νουμερο tracking και αργει κιολας οπως εμαθα στις παραδοσεις.

 

δηλαδη ανοιγω δευτερο paypal με αλλο email, αλλη καρτα και ιδια στοιχεια και με send money(3.4% + €0.35 EUR)μπαινουν στο balance τα λεφτα;

 

αλλη καρτα δεν χρειαζεται εχουμε πει! πανε στο balance. Στοιχεια μπορεις να βαλεις συγγενη σου που δεν εχει πχ της μανας σου, πατερα σου κτλ οχι τα ιδια καλυτερα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Λες και δεν το ξερουν, εμας περιμεναν να το μαθουν. Ακομα κ η κουτση Μαρια το ξερει. Η μηπως δεν υπαρχει περιπτωση τα παιδια τους, η ακομα και οι ιδιοι, να γραφουν ακομα και στο θεμα για paypal που μιλαμε? Ελεος.

κ ομως δεν το ξερουν, πηγαινε σε μια τραπεζα και ρωτα κατι για paypal, δεν εχουν ιδεα. Κ αν τους πεις οτι κανεις αγορες και πληρωνεις στο εξωτερικο, σε κοιτανε σαν αγελαδομουσχαρα. Καταλαβες.....? Ελεος!!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Κυκλοφορούν στο net αγγελίες που υπόσχονται να μεταφέρουν στο λογαριασμό μας στο paypal χρήματα χωρίς extra χρέωση. Επίσης αναφέρεται ότι η μεταφορά γίνεται πρώτα από αυτόν που έχει την αγγελία και μετά του μεταφέρει το ποσό ο ενδιαφερόμενος σε τράπεζα ή μετρητά.

Αν η μεταφορά γίνει μέσω της επιλογής send money to family or friends και όχι pay for goods or services η συναλλαγή θα είναι ασφαλής για τον λήπτη, με δεδομένο ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί εκ των υστέρων με dispute όπως στην επιλογή pay for goods or services;

Αν δηλώσει ο αποστολέας ότι τα έστειλε σε λάθος λογαριασμό paypal ή έγινε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή μπορεί το paypal να αποφασίσει μονομερώς να τα αφαιρέσει από το balance του λήπτη και να δώσει πίσω στο αποστολέα;

Πόσο κατοχυρωμένος και προστατευμένος είναι ο λήπτης από το paypal σε αυτή την περίπτωση μέσω της επιλογής send money to family or friends πάντα;

Link to comment
Share on other sites

κ ομως δεν το ξερουν, πηγαινε σε μια τραπεζα και ρωτα κατι για paypal, δεν εχουν ιδεα. Κ αν τους πεις οτι κανεις αγορες και πληρωνεις στο εξωτερικο, σε κοιτανε σαν αγελαδομουσχαρα. Καταλαβες.....? Ελεος!!!!

 

Μια χαρα ιδεα ειχε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε στο καταστημα της alpha bank που πηγαινω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπαθώ να κάνω edit bank για να μεταφέρω τα χρήματα μου (22€) εκεί και μου βγάζει μήνυμα "You cannot add a bank at this time." Λόγω CC ή κάνω εγώ κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Κυκλοφορούν στο net αγγελίες που υπόσχονται να μεταφέρουν στο λογαριασμό μας στο paypal χρήματα χωρίς extra χρέωση. Επίσης αναφέρεται ότι η μεταφορά γίνεται πρώτα από αυτόν που έχει την αγγελία και μετά του μεταφέρει το ποσό ο ενδιαφερόμενος σε τράπεζα ή μετρητά.

Αν η μεταφορά γίνει μέσω της επιλογής send money to family or friends και όχι pay for goods or services η συναλλαγή θα είναι ασφαλής για τον λήπτη, με δεδομένο ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί εκ των υστέρων με dispute όπως στην επιλογή pay for goods or services;

Αν δηλώσει ο αποστολέας ότι τα έστειλε σε λάθος λογαριασμό paypal ή έγινε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή μπορεί το paypal να αποφασίσει μονομερώς να τα αφαιρέσει από το balance του λήπτη και να δώσει πίσω στο αποστολέα;

Πόσο κατοχυρωμένος και προστατευμένος είναι ο λήπτης από το paypal σε αυτή την περίπτωση μέσω της επιλογής send money to family or friends πάντα;

 

Για το καλό σου, καλύτερα να απέχεις από τέτοιου είδους αγγελίες. Μην μπλέκεις με τέτοια, δοκίμασε μόνος σου να το κάνεις, γίνεται. Εδώ έχουμε γράψει 40 σελίδες για το θέμα.

Philips Twist -- Sony Ericsson K770i ---HTC Desire - -- HTC Sensation XE
Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως πέρα από την αγγελία ρωτάει κάτι πολύ ουσιαστικό. Αν μπορεί να εξασφαλισει την αμφισβήτηση. Δε ψαχνόμαστε να στείλουμε λεφτά μόνο στο εαυτό μας και σε site, αλλά σε κάποιο τρίτο άτομο στο εξωτερικό για πληρωμή αγαθών/προιοντων/υπηρεσιων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Κυκλοφορούν στο net αγγελίες που υπόσχονται να μεταφέρουν στο λογαριασμό μας στο paypal χρήματα χωρίς extra χρέωση. Επίσης αναφέρεται ότι η μεταφορά γίνεται πρώτα από αυτόν που έχει την αγγελία και μετά του μεταφέρει το ποσό ο ενδιαφερόμενος σε τράπεζα ή μετρητά.

Αν η μεταφορά γίνει μέσω της επιλογής send money to family or friends και όχι pay for goods or services η συναλλαγή θα είναι ασφαλής για τον λήπτη, με δεδομένο ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί εκ των υστέρων με dispute όπως στην επιλογή pay for goods or services;

Αν δηλώσει ο αποστολέας ότι τα έστειλε σε λάθος λογαριασμό paypal ή έγινε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή μπορεί το paypal να αποφασίσει μονομερώς να τα αφαιρέσει από το balance του λήπτη και να δώσει πίσω στο αποστολέα;

Πόσο κατοχυρωμένος και προστατευμένος είναι ο λήπτης από το paypal σε αυτή την περίπτωση μέσω της επιλογής send money to family or friends πάντα;

 

Kαι γιατί το κάνει ;Για την καλή του την καρδιά;Γνώμη μου ότι κάτι βρωμάει.Μακρυά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχετε κανενα φίλο-συγγενή στην γερμανια οπου πουλάνε φορτωμένες προπληρωμενες κάρτες σε μαγαζιά και ''περίπτερα'' μπορει να σας αγοράσουν μια και να σας στείλουν τα στοιχειά της.Δεν είναι επαναφορτιζομενες.Εσεις μπορείτε να τους στειλετε τα χρηματα της καρτας μεσω paypal με την χρηση send money to family or friends οπού επιτρέπετε η πληρωμή με ελληνικές κάρτες!
Link to comment
Share on other sites

Θα φανώ λίγο κακός.... Αλλά ρε παιδιά έλεος!!! Εδω και 30 σελίδες λέμε τα ίδια και τα ίδια, μου έχουν απαντηθεί πολύ περισσότερα απο αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω! Κάντε τον κόπο και διαβάστε μερικές σελίδες πιο πίσω.... όλοι οι άλλοι που το κάνουν χαζοί είναι? Άλλοι μοιάζουν για χαζοί! Μην ζητάτε μασημένη τροφή... Επίσης μην απορείτε αν δεν σας απαντάνε γιατί πολύ απλά.... πιθανότατα έχει ήδη απαντηθεί...
Link to comment
Share on other sites

Το top up, οταν γινονταν και οταν θα ξαναγινει, αλλα ας πουν οσοι ξερουν απο παλια,

περνάει τα χρήματα την ίδια ημέρα στο pp balance?

Link to comment
Share on other sites

Θα φανώ λίγο κακός.... Αλλά ρε παιδιά έλεος!!! Εδω και 30 σελίδες λέμε τα ίδια και τα ίδια, μου έχουν απαντηθεί πολύ περισσότερα απο αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω! Κάντε τον κόπο και διαβάστε μερικές σελίδες πιο πίσω.... όλοι οι άλλοι που το κάνουν χαζοί είναι? Άλλοι μοιάζουν για χαζοί! Μην ζητάτε μασημένη τροφή... Επίσης μην απορείτε αν δεν σας απαντάνε γιατί πολύ απλά.... πιθανότατα έχει ήδη απαντηθεί...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα γράφονται τόσο πιο πολύ μπερδεύονται, παιδιά είναι 2 λεπτά υπόθεση, απλά κάνετε money request από τον λογαριασμό που έχετε στο paypal σε email δικό σας, αλλά διαφορετικό από αυτό που έχετε δηλωμένο στον λογαριασμό σας στο paypal.

Στο url που έχει στο mail που σας έρχεται δηλώνεται να πληρώσετε με κάρτα (να είναι visa) και τελειώσατε.

Ούτε 2ο λογαριασμό στο paypal ούτε αποστολή χρημάτων σε οικογένεια/φίλους ούτε τίποτα.

Μετά μπαίνετε σε μια δύνη που είναι τα επακόλουθα, το paypal αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά και εμπίπτει στους όρους χρήσης και αρχίζει να δεσμεύει λεφτά και λογαριασμούς για μερικές μέρες τουλάχιστον.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να στειλω λεφτα στο εξωτερικο. ΟΧΙ σε δικο μου λογαριασμο.

μπορω με χρεωση της καρτας μου μεσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να στειλω λεφτα στο εξωτερικο. ΟΧΙ σε δικο μου λογαριασμο.

μπορω με χρεωση της καρτας μου μεσω paypal?

 

Η δοκιμή δεν κοστίζει

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να στειλω λεφτα στο εξωτερικο. ΟΧΙ σε δικο μου λογαριασμο.

μπορω με χρεωση της καρτας μου μεσω paypal?

Δεν είναι το ίδιο με αυτούς που στέλνουν λεφτά στον εαυτό τους;

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα συναλλαγή με paypal με απευθειας χρεωση της amex μου κι οχι του Balance (ηταν σε $) στο gearbest $165. :)

 

:happy days:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η δοκιμή δεν κοστίζει

 

This payment cannot be completed because your credit card has been declined by your credit card issuer. Please use a different credit card or complete this payment by adding funds to your PayPal balance using your bank account (it takes 2-3 days).

 

:mad: με τη χρεωστικη visa της alpha

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφτιαξα νεο λογαριασμο PP,και του εστειλα 125 ευρω απο τον δικο μουPP, με send money κλικαροντας την επιλογη (I'm sending money to family or friends),

βεβαια κρατησε την σχετικη προμηθεια,στην ακριβως πανω επιλογη δεν μου εβγαζε προμηθεια,εκανα βλ@κεια?

παντως την αγορα την εκανα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πλήρωσες με κάρτα , το PAYPAL έδωσε προμήθεια στην τράπεζα σου .

Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να μην σε χρεώσει , δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Μόνο με μεταφορά από το Balance δεν θα σε χρεώσει , αλλά για αυτό έχει ήδη πληρωθεί προμήθεια αν ανέβηκα από κάρτα.

Ή από τράπεζα , αλλά αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε προς το παρόν.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ιδεα ειχε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε στο καταστημα της alpha bank που πηγαινω.

Ενταξει.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παίδες. Κυκλοφορούν στο net αγγελίες που υπόσχονται να μεταφέρουν στο λογαριασμό μας στο paypal χρήματα χωρίς extra χρέωση. Επίσης αναφέρεται ότι η μεταφορά γίνεται πρώτα από αυτόν που έχει την αγγελία και μετά του μεταφέρει το ποσό ο ενδιαφερόμενος σε τράπεζα ή μετρητά.

Αν η μεταφορά γίνει μέσω της επιλογής send money to family or friends και όχι pay for goods or services η συναλλαγή θα είναι ασφαλής για τον λήπτη, με δεδομένο ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί εκ των υστέρων με dispute όπως στην επιλογή pay for goods or services;

Αν δηλώσει ο αποστολέας ότι τα έστειλε σε λάθος λογαριασμό paypal ή έγινε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή μπορεί το paypal να αποφασίσει μονομερώς να τα αφαιρέσει από το balance του λήπτη και να δώσει πίσω στο αποστολέα;

Πόσο κατοχυρωμένος και προστατευμένος είναι ο λήπτης από το paypal σε αυτή την περίπτωση μέσω της επιλογής send money to family or friends πάντα;

φιλικη συμβουλη, μην μπλεκεις με απατεωνες..... πως γινετε εδω μεσα ολοι να πληρωνουμε τα εξτραδακια του paypal και σε αγγελια να σου λεει θα στα μεταφερει χωρις κοστος.....κατι βρωμαει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα γράφονται τόσο πιο πολύ μπερδεύονται, παιδιά είναι 2 λεπτά υπόθεση, απλά κάνετε money request από τον λογαριασμό που έχετε στο paypal σε email δικό σας, αλλά διαφορετικό από αυτό που έχετε δηλωμένο στον λογαριασμό σας στο paypal.

Στο url που έχει στο mail που σας έρχεται δηλώνεται να πληρώσετε με κάρτα (να είναι visa) και τελειώσατε.

Ούτε 2ο λογαριασμό στο paypal ούτε αποστολή χρημάτων σε οικογένεια/φίλους ούτε τίποτα.

Μετά μπαίνετε σε μια δύνη που είναι τα επακόλουθα, το paypal αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά και εμπίπτει στους όρους χρήσης και αρχίζει να δεσμεύει λεφτά και λογαριασμούς για μερικές μέρες τουλάχιστον.

Μπραβο ελληναρα ετσι!!! ουτε να ειμαστε σωστοι και νομιμοι ουτε τιποτα, τι μας νοιαζει τωρα? εμεις την δουλεια μας να κανουμε...σελιδες τωρα αναλυουμε και βοηθαμε οσους "σωστους" θελουν να κανουν κατι σωστα στο paypal και μαλιστα να το διαδωσουμε, send money φιλε μου ειναι το σωστο και δυο λογαριασμους, αλλιως φαινεσαι σαν πωλητης και μπορει να στα δεσμευσει κανα 20ημερο ή να λαβεις κανα mail ενημερωτικο οτι κανεις ασυνηθιστη χρηση του paypal, λαμβανεις δλδ πολλα χρηματα οποτε κατι βρωμαει μ σενα. Θελω να δω τι θα πεις στον φιλο που το αναλυεις να κανει request αν του δεσμευσει τα χρηματα, πλακα θα εχετε και οι δυο σας οταν θα μας ζητατε βοηθεια στο τι κανουμε τωρα.!!! Η δυνη που αναλυεις ειναι εντελως λαθος, μαθε να χρησιμοποιεις το paypal, διαβασε τους ορους που αποδεχθηκες στην αρχη και μετα συμβουλευε αλλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Προσπαθώ να κάνω edit bank για να μεταφέρω τα χρήματα μου (22€) εκεί και μου βγάζει μήνυμα "You cannot add a bank at this time." Λόγω CC ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

 

CC φιλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι όμως πέρα από την αγγελία ρωτάει κάτι πολύ ουσιαστικό. Αν μπορεί να εξασφαλισει την αμφισβήτηση. Δε ψαχνόμαστε να στείλουμε λεφτά μόνο στο εαυτό μας και σε site, αλλά σε κάποιο τρίτο άτομο στο εξωτερικό για πληρωμή αγαθών/προιοντων/υπηρεσιων

Εχεις δικιο, αλλα γι αυτο εχει ανοιξει το 500/μηνα/ατομο, μεσω των ιδρυματων πληρωμων, οπου και εκει σου κανουν κρατησεις, τσαμπα δεν εχει τιποτα σ αυτο τον κοσμο.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα για το send money και οχι request,αλλα μηπως για τυπικους λογους να βγει ο οδηγος στο ποστ 1?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...