Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H νεα ΠΝΠ.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/ti-provlepei-h-nea-ypoyrgikh-apofash-gia-tis-analhpseis.3589450.html

Οι διαδικτυακες συναλλαγες με το εξωτερικο, παλι στην απεξω?

Και για πολυ καιρο ακομα, μαλλον μηνες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις το εξης ?να εχει φιλο στο εξωτερικο και να του μεταφερει στο paypal χρηματα και να παραμενουν στο balance.η πανε κατευθειαν στη συνδεδεμενη καρτα οπως στις περιπτωσεις των refunds

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις το εξης ?να εχει φιλο στο εξωτερικο και να του μεταφερει στο paypal χρηματα και να παραμενουν στο balance.η πανε κατευθειαν στη συνδεδεμενη καρτα οπως στις περιπτωσεις των refunds

 

πανε στο balance το δοκιμασε ενας φιλος, οχι εγω. Ψαχνω να βρω καποιον φιλο να μου το κανει αλλα δεν ξερω πως να του στειλω επειτα τα χρήματα....Αντε να στα βαλει εσυ πως θα του τα στειλεις ειναι το θεμα????

Link to comment
Share on other sites

πανε στο balance το δοκιμασε ενας φιλος, οχι εγω. Ψαχνω να βρω καποιον φιλο να μου το κανει αλλα δεν ξερω πως να του στειλω επειτα τα χρήματα....Αντε να στα βαλει εσυ πως θα του τα στειλεις ειναι το θεμα????

ειναι ελλαδα για καποιες μερες.το θεμα ειναι απο balance σε αφηνει το paypal να κανεις αγορες απ εξω διοτι εχει ακουστει οτι ουτε με αυτο το τροπο μπορεις λογω cc.επισης υπαρχει προμηθεια για μια τετοια μεταφορα ?οποιος γνωριζει ας βοηθησει

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πέταξε τέτοιο μαργαριτάρι έχει πλήρη άγνοια, δεν μπορεί να το είπε άνθρωπος που χρησιμοποιεί το pp κ καταλαβαίνει έστω τα βασικά της λειτουργίας του. Από balance δεν υπάρχει KANENA απολύτως πρόβλημα να κάνεις αγορά από έξω. ΔΕΝ μεσολαβεί καθόλου η κάρτα στην διαδικασία της πληρωμής αφού τα τραβάει απευθείας από τον "κουμπαρά" του paypal, δλδ το balance, κι οπότε δεν επηρεάζεται στο ελάχιστο από τα CC κ το μπλοκάρισμα των ελληνικών καρτών. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα.γιατι ομως τα χρηματα δεν πανε στην εκαστοτε συνδεδεμενη καρτα.τι ειναι αυτο που το διαχωριζει και μενουν στο balance ενω σε περιπτωση refund πανε?γιατι και το refund απο ενα παυπαλ λογαριασμο μεταφερονται.συγνωμη αν κουρασα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα.γιατι ομως τα χρηματα δεν πανε στην εκαστοτε συνδεδεμενη καρτα.τι ειναι αυτο που το διαχωριζει και μενουν στο balance ενω σε περιπτωση refund πανε?γιατι και το refund απο ενα παυπαλ λογαριασμο μεταφερονται.συγνωμη αν κουρασα

 

Γιατι στο refund, επιστρεφονται στην πηγή από οπου παρθηκαν αρχικά!Αν δλδ αγορασες με pp κ πηρε από την καρτα, θα παει πισω στην καρτα μετα από 2-3 εργασιμες.

Αν ηταν στο balance θα μεινει στο balance. Απλό!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το refund καταλήγει στην πηγή από την οποία αρχικά προήλθε η πληρωμή.

Αν είχες πληρώσει από την κάρτα, το ποσό του refund θα επιστρέψει στην κάρτα.

Aν είχες πληρώσει από το balance, θα επιστρέψει (και θα μείνει) στο balance.

Link to comment
Share on other sites

πανε στο balance το δοκιμασε ενας φιλος, οχι εγω. Ψαχνω να βρω καποιον φιλο να μου το κανει αλλα δεν ξερω πως να του στειλω επειτα τα χρήματα....Αντε να στα βαλει εσυ πως θα του τα στειλεις ειναι το θεμα????

Αν θες δοκιμάζουμε μαζί.

Έχω ελληνικό και ξένο τραπεζικό λογαριασμό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα παραπάνω για moneysafe, να υποθέσω ότι μπορεί να συνδεθεί τέτοια κάρτα σε υφιστάμενο ελληνικό λογαριασμό paypal και να γίνονται απροβλημάτιστα οι συναλλαγές;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο αδερφός μου είναι στην κύπρο. μπορώ με κάποιο τρόπο να ανοίξω λογαριασμό σε κυπριακή τράπεζα, μέσω του αδερφού μου και να συνδέσω το paypal στην κάρτα? η πρέπει να πάω στην κύπρο αυτοπροσώπος?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο αδερφός μου είναι στην κύπρο. μπορώ με κάποιο τρόπο να ανοίξω λογαριασμό σε κυπριακή τράπεζα, μέσω του αδερφού μου και να συνδέσω το paypal στην κάρτα? η πρέπει να πάω στην κύπρο αυτοπροσώπος?

 

Γιατί ρωτάς εδώ και γιατί δεν λες τον αδερφό σου που είναι Κύπρο να ρωτήσει σε μια τραπεζα? Πιο εύκολο και εγκυρο είναι αυτό νομίζω...

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο αδερφός μου είναι στην κύπρο. μπορώ με κάποιο τρόπο να ανοίξω λογαριασμό σε κυπριακή τράπεζα, μέσω του αδερφού μου και να συνδέσω το paypal στην κάρτα? η πρέπει να πάω στην κύπρο αυτοπροσώπος?

Δεν μπορείς, πρέπει να πας εκεί. Μπορείς όμως να σου αγοράσει μια prepaid card ο αδερφός σου, να τη χρησιμοποιείς έσυ και να την φορτίζει αυτός από κει.

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα παραπάνω για moneysafe, να υποθέσω ότι μπορεί να συνδεθεί τέτοια κάρτα σε υφιστάμενο ελληνικό λογαριασμό paypal και να γίνονται απροβλημάτιστα οι συναλλαγές;

 

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεις να συνδέσεις παρά μόνο Ελληνικές πιστωτικές σε υφιστάμενο Ελληνικό λογαριασμό
Link to comment
Share on other sites

Άρα, η μοναδική δυνατότητα είναι η δημιουργία νέου λογαρισμού στο paypal, με διεύθυνση εκτός Ελλάδας. Σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Άρα, η μοναδική δυνατότητα είναι η δημιουργία νέου λογαρισμού στο paypal, με διεύθυνση εκτός Ελλάδας. Σωστά;

Και σε συνδυασμό με ξένη κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεις να συνδέσεις παρά μόνο Ελληνικές πιστωτικές σε υφιστάμενο Ελληνικό λογαριασμό

 

οχι αυτο δεν ισχυει, εχω συνδεσει κυπριακη χρεωστικη καρτα με τον paypal μου λογαριασμο και εχω κανει και αγορα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ξεκαθάρισε το θέμα αν δεχεται το PayPal που έχουμε με ελληνική διεύθυνση αν δεχεται ξενες κάρτες. Καποιος μαλιστα ανέφερε ότι δεν σε αφήνει όταν πας να την προσθέσεις να βάλεις άλλη χώρα εκτός Ελλάδος πάντα σαν billing address. Και όντως έτσι είναι το είδα και εγώ όταν πάτησα να βάλω διαφορετική διεύθυνση. Ίσως όμως αυτό να μην έχει και τόση σημασία..... Ίσως το ποιο σημαντικό είναι να πάρεις τον τετραψήφιο κωδικό activation.... Ώστε να μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Αλήθεια ο φίλος που το έκανε πως του ήρθε ο κωδικός? ? Εφόσον μάλλον δεν θα στέλνουν λογαριασμό στο σπίτι? Εκτός και αν το κάνουν..... Που δεν νομιζω.

Κάτι άλλο πήγα και έκανα λογαριασμό στην Βουλγαρία αλλά μου ζήτησαν και δήλωσα ελληνική διεύθυνση διαμονής ....λέτε να έχω πρόβλημα? Στο PayPal?

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ξεκαθάρισε το θέμα αν δεχεται το PayPal που έχουμε με ελληνική διεύθυνση αν δεχεται ξενες κάρτες. Καποιος μαλιστα ανέφερε ότι δεν σε αφήνει όταν πας να την προσθέσεις να βάλεις άλλη χώρα εκτός Ελλάδος πάντα σαν billing address. Και όντως έτσι είναι το είδα και εγώ όταν πάτησα να βάλω διαφορετική διεύθυνση. Ίσως όμως αυτό να μην έχει και τόση σημασία..... Ίσως το ποιο σημαντικό είναι να πάρεις τον τετραψήφιο κωδικό activation.... Ώστε να μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Αλήθεια ο φίλος που το έκανε πως του ήρθε ο κωδικός? ? Εφόσον μάλλον δεν θα στέλνουν λογαριασμό στο σπίτι? Εκτός και αν το κάνουν..... Που δεν νομιζω.

Κάτι άλλο πήγα και έκανα λογαριασμό στην Βουλγαρία αλλά μου ζήτησαν και δήλωσα ελληνική διεύθυνση διαμονής ....λέτε να έχω πρόβλημα? Στο PayPal?

 

Εμένα πάντως στο ελληνικό account δεν με άφησε να προσθέσω την Μαλτεζικη κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο τόπος διαμονής σου, ούτε παίζει κανένα ρόλο στο paypal. Το πρόβλημα το έχουν οι ελληνικές τράπεζες. Αν έχεις λογαριασμό σε ξένη τράπεζα είσαι εντάξει, άσχετα το που μένεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο ελληνικό account δεν με άφησε να προσθέσω την Μαλτεζικη κάρτα.

Αυτο ακριβώς το άλλο παληκαρι λέει ότι πρόσθεσε κανόνικα κάρτα ξένης τράπεζας και έκανε και αγορά..... Πως είναι δυνατόν αλλά μέτρα και αλλα σταθμά? .Μήπως η δικιά σου είναι προπληρωμενη η electron? Η maestro? Κάποιες δεν τις δέχονταν το PayPal και πριν τα cc.

Link to comment
Share on other sites

τι διευθυνση εχετε οριζει στην ξενη καρτα;;;....

 

αν εχετε ορισει στην ξενη καρτα την ελληνικη σας διευθυνση δεν υπαρχει προβλημα.....

 

νομιζω εκει ειναι το θεμα....

 

 

... Ίσως το ποιο σημαντικό είναι να πάρεις τον τετραψήφιο κωδικό activation.... Ώστε να μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Αλήθεια ο φίλος που το έκανε πως του ήρθε ο κωδικός? ?

 

αν ρωτας εμενα...

 

μπηκα κανονικα στο web banking του κυπριακου λογαριασμου

πηρα το τετραψηφιο απο την χρεωση του 1,50 € που εκανε το paypal

και την εβαλα στο αντιστοιχο πεδιο του paypal

 

οτι δηλαδη ειχα κανει και στο παρελθον με τους ελληνικους λογαριασμους....

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...