Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπές μέσα στη σελίδα του paypal και δες απο εκει τι εχει γίνει. Εχει γεμίσει ο κόσμας με μυνήματα spam που ζητάνε στοιχεία και φυσικά ειναι απάτη

 

Μα γι αυτο ακριβώς έχω μπερδευτεί! από τη σελίδα στο paypal μου ζητανε τα στοιχεία που ανέφερα, θεωρώ πως εξαιτίας αυτού δεν νομίζω να είναι απάτη..

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν την σελίδα του PAYPAL την πληκτρολογούμαι και δεν μπαίνουμε από παρπομπή.

Αν όλα είναι καλά στείλε τα στοιχεία που σου ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα, πολλές φορές όταν (το Χ σάιτ) με προωθεί στη φόρμα πληρωμής μέσω paypal όπου βάζεις mail+pass για να ολοκληρώσεις την πληρωμή, μου πετάει μήνυμα ότι βάζω λάθος ή το μέιλ ή το pass, πράγμα που 100% δεν ισχύει (την ίδια στιγμή, αν πάω κανονικά να κάνω Log in από την επίσημη σελίδα του pp, μπαίνω κανονικά).

Έχω δοκιμάσει και σβήσιμο τα πάντα από cookies, cache κλπ και πάλι τα ίδια. Μου το έχει κάνει σε διάφορα σάιτ κι εκεί που σκεφτόμουνα ότι μπορεί τα δικά μας τ'αστέρια μπορεί να έχουν κάποιο bug στις σχετικές φόρμες (δεν ξέρω πως δουλεύει, λέω τώρα εγώ), μου το έκανε και σε αγορά μέσω ebay και σε άλλο έγκυρο ξένο σάιτ. Άλλες στιγμές ή αργότερα μπορεί να μπω -στα ίδια σάιτ- και να ολοκληρωθεί η πληρωμή κανονικά. Ιδέες για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

H διεύθυνση από την οποία στέλνει μηνύματα το paypal ειναι συγκεκριμένη. Οπότε ειναι πολύ ευκολο να διαπιστώσουμε αν το μήνυμα που έχουμε λάβει ειναι αληθινό ή 'ψάρεμα'.

Επίσης το paypal δεν ζητάει ποτέ στοιχεία σε μήνυμα αλλά σου λέει να μπεις στο λογαριασμό σου και να τα ενημερώσεις ή αν συμφωνείς με το ενημερωτικό μήνυμα που σου στέλνει απλώς να μην κάνεις τίποτα.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

^ Συν στα παραπάνω, ποτέ τα μέιλ από το paypal δεν σου απευθύνονται ως "Dear Sir / User / Friend" και λοιπές γενικολογες αναφορές. ΠΑΝΤΑ σου απευθύνονται με το πραγματικό Ονοματεπώνυμο σου και αν δείτε τα ψιλά γράμματα κάτω στα μέιλ του paypal, το αναφέρει και το ίδιο ότι ο Νο1 τρόπος να καταλάβεις αν είναι πραγματικό μέιλ από το pp, είναι αυτός, η προσφώνηση στο πραγματικό σου ονοματεπώνυμο.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα, πολλές φορές όταν (το Χ σάιτ) με προωθεί στη φόρμα πληρωμής μέσω paypal όπου βάζεις mail+pass για να ολοκληρώσεις την πληρωμή, μου πετάει μήνυμα ότι βάζω λάθος ή το μέιλ ή το pass, πράγμα που 100% δεν ισχύει (την ίδια στιγμή, αν πάω κανονικά να κάνω Log in από την επίσημη σελίδα του pp, μπαίνω κανονικά).

Έχω δοκιμάσει και σβήσιμο τα πάντα από cookies, cache κλπ και πάλι τα ίδια. Μου το έχει κάνει σε διάφορα σάιτ κι εκεί που σκεφτόμουνα ότι μπορεί τα δικά μας τ'αστέρια μπορεί να έχουν κάποιο bug στις σχετικές φόρμες (δεν ξέρω πως δουλεύει, λέω τώρα εγώ), μου το έκανε και σε αγορά μέσω ebay και σε άλλο έγκυρο ξένο σάιτ. Άλλες στιγμές ή αργότερα μπορεί να μπω -στα ίδια σάιτ- και να ολοκληρωθεί η πληρωμή κανονικά. Ιδέες για το τι μπορεί να φταίει;

Είχα το ίδιο πρόβλημα και διαπίστωσα ότι όταν πήγαινα στο password , γύρναγε αυτόματα στα Ελληνικά το πληκτρολόγιο , δεν θυμάμαι πως λύθηκε αλλά για κοίταξε το.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν την σελίδα του PAYPAL την πληκτρολογούμαι και δεν μπαίνουμε από παρπομπή.

Αν όλα είναι καλά στείλε τα στοιχεία που σου ζητάνε.

 

Το μειλ το λεει σαφεστατα να κανω log in και να παω στη συγκεκριμενη ενοτητα ωστε να προβω στις απαραιτητες ενεργειες ωστε να επιλυθει το πρόβλημα. Μετά από πολυ σκέψιμο πιστευω πως όλο αυτο δημιουργήθηκε λόγω του οτι η καρτα είχε σαν διεύθυνση μου το τοπο κατοικίας μου πριν παω φοιτητης οπότε υπάρχει σίγουρα ασυμφωνια ως προς τις διυθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

@Vasileios: Τhanks αλλά μπα, γιατί στις τόσες προσπάθειες ήταν ένα από τα πράγματα που κάρφωνα το μάτι να δω μην τυχόν έχω ελλ. γλώσσα, δοκίμασα την ίδια στιγμή από 8αρια και 7αρια*, άλλο browser, επανεκκινήσεις, κοιτούσα μήπως είχα λάθος σετάρισμα ώρας/ημερομηνίας κ έπαιζε τίποτα με κανενα certificate στους browser, κι ότι μπορούσε να κόψει η κούτρα, σχετικό ή άσχετο. Αλλά όχι... κι όπως είπα με τις ώρες του και κάποια στιγμή πετυχαίνει. Όπως κι έγινε και πριν από λίγο που επιτέλους έστρωσε, πέτυχε κι ολοκλήρωσα τις πληρωμές. :rolleyes: Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το paypal είχα αντιμετωπίσει κι εγώ και μου είχαν ζητήσει να στείλω με fax τα στοιχεία μου (δίπλωμα οδήγησης και bank statement) οπότε και μου ξεμπλόκαραν το λογαριασμό και συνέχισα να κάνω τις αγορές μου.

 

Αρκεί πάντα να προσέξεις τη διεύθυνση του αποστολέα για να μην πέσεις θύμα ψαρέματος.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το paypal είχα αντιμετωπίσει κι εγώ και μου είχαν ζητήσει να στείλω με fax τα στοιχεία μου (δίπλωμα οδήγησης και bank statement) οπότε και μου ξεμπλόκαραν το λογαριασμό και συνέχισα να κάνω τις αγορές μου.

 

Αρκεί πάντα να προσέξεις τη διεύθυνση του αποστολέα για να μην πέσεις θύμα ψαρέματος.

 

Εμένα μου ζητάει credit card statement, πρόκειται για την κινηση λογαριασμού της κάρτας μου? επίσης πόσες μέρες σου έκανε ωστε να ξεμπλοκαρει?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια μου ζήτησαν την ίδια ταυτοποίηση και είχαν κάνει limited τον λογαριασμό μου.

> Δεν τους έστειλα απολύτως τίποτα*.

> βλ. 6 μήνες μετά, ευχαριστήριο μήνυμα για τη συνεργασία μου ως προς την παροχή αποδεικτικών και άρση του limitation μου.

> 3 χρόνια μετά, δεν με έχουν ξαναενοχλήσει μέχρι στιγμής.

 

*Don't do this at home, δεν έχω ιδέα τι κουλό παίχτηκε LoL

 

Παρακαλώ dear pp, δεν κάνει τίποτα (κυριολεκτικά) :lol:

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια μου ζήτησαν την ίδια ταυτοποίηση και είχαν κάνει limited τον λογαριασμό μου.

> Δεν τους έστειλα απολύτως τίποτα*.

> βλ. 6 μήνες μετά, ευχαριστήριο μήνυμα για τη συνεργασία μου ως προς την παροχή αποδεικτικών και άρση του limitation μου.

> 3 χρόνια μετά, δεν με έχουν ξαναενοχλήσει μέχρι στιγμής.

 

*Don't do this at home, δεν έχω ιδέα τι κουλό παίχτηκε LoL

 

Παρακαλώ dear pp, δεν κάνει τίποτα (κυριολεκτικά) :lol:

 

 

Εγώ δε ημουν το ιδιο τυχερή.. Σχεδόν 10 μήνες με ειχαν σε limitation. Από μια προσφορά που την προσέφεραν εκείνοι στο δικό τους site (uk pp) μου κλείδωσαν το λογαριασμό στο επόμενο δευτερόλεπτο, ενώ μέχρι κ την προηγούμενη κυριολεκτικά ημέρα κ για 5-6 χρόνια το κινούσα κανονικά.

Από ενα σημείο κ μετά δεν άντεξα, έπρεπε να το χρησιμοποιήσω για αποστολές χρημάτων, έστειλα αυτά που ζητούσαν ...αλλά μου ζήτησαν στο τέλος να κλείσω το λογαριασμό γιστί δεν μπορώ λέει να έχω αγγλική κάρτα, έχοντας bank statement της αγγλικής κάρτας να έρχεται σε ελληνική διεύθυνση (μένω Ελλάδα τώρα).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε ημουν το ιδιο τυχερή.. Σχεδόν 10 μήνες με ειχαν σε limitation. Από μια προσφορά που την προσέφεραν εκείνοι στο δικό τους site (uk pp) μου κλείδωσαν το λογαριασμό στο επόμενο δευτερόλεπτο, ενώ μέχρι κ την προηγούμενη κυριολεκτικά ημέρα κ για 5-6 χρόνια το κινούσα κανονικά.

Από ενα σημείο κ μετά δεν άντεξα, έπρεπε να το χρησιμοποιήσω για αποστολές χρημάτων, έστειλα αυτά που ζητούσαν ...αλλά μου ζήτησαν στο τέλος να κλείσω το λογαριασμό γιστί δεν μπορώ λέει να έχω αγγλική κάρτα, έχοντας bank statement της αγγλικής κάρτας να έρχεται σε ελληνική διεύθυνση (μένω Ελλάδα τώρα).

 

Έτσι γίνεται άμα μετακομίσεις. Το ίδιο "πρόβλημα" αντιμετώπισα και εγώ. Το έκλεισα και στα καπάκια ανοιξα ακριβώς το ίδιο με αλλη διεύθυνση και όλα καλά.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα, πολλές φορές όταν (το Χ σάιτ) με προωθεί στη φόρμα πληρωμής μέσω paypal όπου βάζεις mail+pass για να ολοκληρώσεις την πληρωμή, μου πετάει μήνυμα ότι βάζω λάθος ή το μέιλ ή το pass, πράγμα που 100% δεν ισχύει (την ίδια στιγμή, αν πάω κανονικά να κάνω Log in από την επίσημη σελίδα του pp, μπαίνω κανονικά).

Έχω δοκιμάσει και σβήσιμο τα πάντα από cookies, cache κλπ και πάλι τα ίδια. Μου το έχει κάνει σε διάφορα σάιτ κι εκεί που σκεφτόμουνα ότι μπορεί τα δικά μας τ'αστέρια μπορεί να έχουν κάποιο bug στις σχετικές φόρμες (δεν ξέρω πως δουλεύει, λέω τώρα εγώ), μου το έκανε και σε αγορά μέσω ebay και σε άλλο έγκυρο ξένο σάιτ. Άλλες στιγμές ή αργότερα μπορεί να μπω -στα ίδια σάιτ- και να ολοκληρωθεί η πληρωμή κανονικά. Ιδέες για το τι μπορεί να φταίει;

 

Αυτό μου το έκανε και μένα, όταν από ebay με πήγαινε paypal για ολοκλήρωση της αγοράς, μου έγραφε ότι έβαζα λάθος κωδικό. Αυτά μέσω chrome. Πήγαινα αμέσως σε explorer browser και η διαδικασία γινόταν κανονικά. Δεν το έψαξα περισσότερο μιας και έκανα έστω και έτσι τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ζητάει credit card statement, πρόκειται για την κινηση λογαριασμού της κάρτας μου? επίσης πόσες μέρες σου έκανε ωστε να ξεμπλοκαρει?

Με το που έστειλα με φαξ δίπλωμα οδήγησης και bank statement με σβησμένα τα ποσά, μου το ξεμπλόκαραν την ίδια μέρα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Με το που έστειλα με φαξ δίπλωμα οδήγησης και bank statement με σβησμένα τα ποσά, μου το ξεμπλόκαραν την ίδια μέρα.

 

Μπορεις να μου πεις τι εσβησες από το statement της καρτας? Τα υπολοιπά σου ας πούμε? θα τα στείλω αύριο αλλά μάλλον μέσω upload.. μήπως το fax ειναι πιο ασφαλές? Επίσης μου είπανε στη πειραιώς πως κίνηση λογαριασμού δεν γίνεται να εκτυπωθεί σε χρεωστικές κάρτες.. έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό το statement?

Edited by bouzangas
Link to comment
Share on other sites

Είναι να πάρω refund.

Θα μου έρθει στο paypal και θα πρέπει να το κάνω withdraw στην τράπεζά μου(χωρίς κόστος, προμήθειες κλπ.) ή θα μπει απευθείας στο λογαριασμό της τράπεζας;

 

ΥΓ. Είναι η δεύτερη φορά που θα λάβω refund απλά δε θυμάμαι πώς είχε γίνει την πρώτη:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Είναι να πάρω refund.

Θα μου έρθει στο paypal και θα πρέπει να το κάνω withdraw στην τράπεζά μου(χωρίς κόστος, προμήθειες κλπ.) ή θα μπει απευθείας στο λογαριασμό της τράπεζας;

 

ΥΓ. Είναι η δεύτερη φορά που θα λάβω refund απλά δε θυμάμαι πώς είχε γίνει την πρώτη:O

Αν είχες πληρώσει με PayPal credit θα μείνει στο λογαριασμό του PayPal. Αν στα είχε τραβήξει από την κάρτα, θα επιστραφούν στην κάρτα. Στην περίπτωση αυτή θα περάσουν μερικές μέρες για να φανούν στην τράπεζα, ανάλογα την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες πληρώσει με PayPal credit θα μείνει στο λογαριασμό του PayPal. Αν στα είχε τραβήξει από την κάρτα, θα επιστραφούν στην κάρτα. Στην περίπτωση αυτή θα περάσουν μερικές μέρες για να φανούν στην τράπεζα, ανάλογα την τράπεζα.

Το Paypal balance είναι γενικά μηδενικό και τραβάει από την κάρτα. Άρα να τα περιμένω απευθείας στην κάρτα; (χρεωστική Eurobank Debit card)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Άρα να τα περιμένω απευθείας στην κάρτα; (χρεωστική Eurobank Debit card)

Ακριβώς.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει 4 παραγγελίες από ένα κατάστημα όλες στις 8 Σεπτεμβρίου

Ακόμα δεν έχει έρθει καμία και σήμερα έχουμε 15 Οκτωβρίου

δηλαδή έχουνε περάσει 37 μέρες από τότε που έγιναν οι παραγγελίες

άμα ανοίξω dispute μετά θα περιμένω άλλες 20 μέρες να δω άμα θα έρθουν

τα δέματα και αν δεν έχουν έρθει κάνω claim?

τι να κάνω βασικά?

Link to comment
Share on other sites

To dispute το αναβαθμίζεις σε claim όποτε θέλεις. Το paypal συμβουλεύει μεν να περιμένεις τουλάχιστον 3 μέρες από το άνοιγμα του dispute και μετά να το πας αν θέλεις σε claim, για να δώσεις τον στοιχειώδη χρόνο του 3ημέρου στον πωλητή να απαντήσει, αλλά πρακτικά η επιλογή/κουμπί για να κάνεις το claim είναι ενεργοποιημένη και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εξ αρχής.

 

Οπότε, δεν υπάρχει κανενας κανόνας που να λέει ότι πρέπει να περιμένεις 20 μέρες για να κάνεις claim, AΛΛΑ τo pp θέτει ημερομηνίες/περιθώρια μέσα στα οποία πρέπει να απαντήσει μια ο ένας μια ο άλλος, αγοραστής/πωλητής. Π.χ. Ανοίγεις το dispute, ενημερώνετε ο πωλητής γι'αυτό και το pp του λέει "πρέπει να απαντήσετε έως Χ του μηνός." Αντίστοιχα μετά αφού απαντήσει αυτός, θα ενημερωθείς εσύ και θα έχεις Χ μέρες για την δική σου απάντηση. Και πάει λέγοντας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, θέλεις δε θέλεις περιμένεις τον άλλο.

 

Οπότε σε αυτά το σημεία είναι καθαρά στο χέρι του πωλητή να φάει όλο αυτό το -π.χ.- δεκαήμερο επίτηδες και να απαντήσει τελευταία στιγμή μέσα στα όρια. Το οποίο πολλοί το κάνουν, είτε επειδή όντως έχουν στείλει το δέμα και θέλουν να κερδίσουν χρόνο με την ελπίδα μέσα σε αυτό το 10ήμερο να λάβεις επιτέλους το δέμα και να κλείσεις πλέον -λογικά- το claim, είτε -αν πρόκειται για περιπτώσεις που δεν την γλυτώνουν να δώσουν refund- για να καθυστερήσουν όσο γίνεται το refund που θα κάνουν.

 

Η δική μου τακτική είναι: Aνοίγω dispute μεταξύ των 41-44 ημερών, για το τυπικό περιμένω το 3μερο για να το κάνω claim (εκτός αν ξέρω ήδη ότι με δουλεύει ψιλο γαζί ο πωλητής, τότε το κάνω claim με τη μία, άνευ 3ημέρου). Το κάνω claim ακόμη κι αν απαντήσει στο τριήμερο ο πωλητής -γιατί συνήθως είναι απαντήσεις του στυλ 'το στείλαμε, περιμένετε λίγο ακόμη"... Οκ, αλλά και claim να το κάνω, θα περιμένω λίγο ακόμη έτσι κι αλλιώς θέλω δε θέλω με τα όρια που τους δίνει το pp, οπότε γιατί να τρώω εις βάρος μου έξτρα χρόνο και στην dispute φάση... οπότε το πάω σε claim άμεσα (3ήμερο) ώστε να αρχίσει να μετράει η αντιστροφη μέτρηση στα χρονικά τους περιθώρια όσο γίνεται πιο νωρίς, αλλιώς από μήνα που μπορεί να πάρει όλη η διαδικασία (ΑΝ δεν έχει λυθεί στο ενδιάμεσο με refund ή παραλαβή του δέματος), θα καταλήξει 2μηνο αν έχω κάτσει να περιμένω άλλο τόσο πριν το claim. ΑΝ στο ενδιάμεσο έρθει το δέμα, κλείνω φυσικά το claim και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα :)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη αυτά που μου είπες λέω να κάνω το εξής:

Θα περιμένω μέχρι και την Παρασκευή(39 μέρες) και άμα δεν έχει έρθει κάτι

θα ανοίξω dispute και μετά από 3-4 μέρες(Τρίτη-Τετάρτη/43-44 μέρες) θα το

κάνω claim

Μου προτείνεις κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Nope, μια χαρά.

 

Mια γενική διευκρίνηση μόνο, προς αποφυγή ανώφελου άγχους: To 45ήμερο από την ημερομηνία αγοράς, μέσα στο οποίο πρέπει να κινηθούμε ώστε να διεκδικήσουμε -ότι διεκδικήσουμε- μέσω του pp, αφορά στο άνοιγμα και ξεκίνημα της όλης διαδικασίας, δηλ. το άνοιγμα του case/dispute. Tο claim από 'κει και πέρα -αν το επιλέξουμε- είναι μια επιμέρους παραπέρα αναβάθμιση της υπόθεσης που έχουμε ήδη ανοίξει/ξεκινήσει με το dispute, δεν έχει να κάνει με το 45ήμερο που πρέπει να προλάβουμε για να μην χάσουμε τα λεφτά μας κλπ.

Από τη στιγμή δλδ που ανοίγεις το dispute εντός των 45 ημερών, δεν παίζει ρόλο αν θα κάνεις και το claim μέσα στις 45, όποτε θέλεις το κάνεις από 'κει και πέρα (απλά για τους λόγους που είπα στο προηγούμενο ποστ, για μένα όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, αλλά είναι άσχετο με το γνωστό 45ήμερο). :)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...