Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το IBAN για ποιο λογο το βαζουμε στο paypal ?για να μας επιστρεφουν τα λεφτα ?
Link to comment
Share on other sites

To iban δεν είναι υποχρεωτικό και το βάζουμε για να κατεβάζουμε τα χρήματα από τις πωλήσεις μας

Γενικά με το να γνωστοποιήσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμο σε κάποιον , αυτός δεν μπορεί να πάρει χρήματα από τον λογαριασμό.

Ενώ με πιστωτική ή χρεωστική γίνεται

Δεύτερον : το PayPal δεν έχει τρόπο να ελέγξει τον λογαριασμό σου ενώ στην πιστωτική επιβεβαιώνει με το τετραψήφιο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

εχεις χρηματα στην καρτα;

αν ναι, δες μηπως εληξε

Ναι έχει χρήματα και δεν έχει λήξει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που επέλεξα την δεύτερη επιλογή, κάθε φορά που αγοράζω κάτι σε $, μου αφαιρεί μεν το αντίστοιχο ποσό σε € αλλά με χτυπάει και με 2,50€ προμήθεια συναλλάγματος..

Ξαναέβαλα την πρώτη επιλογή.. Αλλά θα ήθελα κάποιος να μου πει ποιο είναι προτιμότερο ώστε να πετυχαίνω πιο συμφέρουσα ισοτιμία..

Αν πχ ένα προϊόν κοστίζει $200, το paypal θα το χρεώσει 120€ αλλά αν επέλεγα άλλη ισοτιμία (της τράπεζας αν θυμάμαι καλά από παλιότερα posts) θα το έπαιρνα 115€. [τα νούμερα είναι εντελώς ενδεικτικά]

 

Θυμάμαι ο Vasileios είχε εξηγήσει την όλη διαδικασία με τις διαφορές, τα συν και πλην. :D

Το Paypal θεωρεί το ευρώ λίγο πιο φτηνό από ότι πραγματικά είναι. Μιλάμε για διαφορά της τάξης του 2%. Κατά συνέπεια, πληρώνετε το οτιδήποτε αγοράζετε σε συνάλλαγμα 2% ακριβότερο.

Οι τράπεζες έχουν κάθεμιά άλλη πολιτική, η Eurobank για παράδειγμα χρεώνει 2,5 ευρώ ανά συναλλαγή. Που σημαίνει ότι για ποσό 125 ευρώ και κάτω δε συμφέρει η τράπεζα αλλά το Paypal. Για ποσά μεγαλύτερα από αυτά συμφέρει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Το Paypal θεωρεί το ευρώ λίγο πιο φτηνό από ότι πραγματικά είναι. Μιλάμε για διαφορά της τάξης του 2%. Κατά συνέπεια, πληρώνετε το οτιδήποτε αγοράζετε σε συνάλλαγμα 2% ακριβότερο.

Οι τράπεζες έχουν κάθεμιά άλλη πολιτική, η Eurobank για παράδειγμα χρεώνει 2,5 ευρώ ανά συναλλαγή. Που σημαίνει ότι για ποσό 125 ευρώ και κάτω δε συμφέρει η τράπεζα αλλά το Paypal. Για ποσά μεγαλύτερα από αυτά συμφέρει η τράπεζα.

Πληροφοριακα, εμενα η eurobank μου κραταει ποσοστο περιπου 2% και οχι 2.5€ ανα συναλλαγη. Επειδη την ειχα πατησει στο παρελθον, παντα ελεγχω πριν κανω μια αγορα το κοστος με paypal με το κοστος να κανει τη μετατροπη η τραπεζα. Μεχρι τωρα σε ολες τις αγορες που εχω κανει, ειτε το ποσο ειναι μεγαλο ειτε ειναι μικρο, και ασχετα με το νομισμα, παντα συμφερει η μετατροπη απο την τραπεζα και οχι το paypal. Οποτε εχω την εντυπωση οτι η προμηθεια που κραταει το paypal ειναι πολυ υψηλοτερη απο 2%. Το τι συμφερει να κανει κανεις εξαρταται απο την πολιτικη της καθε τραπεζας.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

η προμηθεια που κραταει το paypal ειναι πολυ υψηλοτερη απο 2%.

To διπλάσιο, +4% είναι η διαφορά στην ισοτιμία που κάνει το Pp.

Παράδειγμα πρόσφατη αγορά μου στα 59.27Ε, το paypal μου τράβηξε 79,76$ (=61.7198Ε σύμφωνα με xe.com).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί δεν εχουμε εναν οδηγό στην πρώτη σελίδα ? Τι πρέπει να ξέρουμε για την paypal πως τη δημιουργούμε, αλλα και το πιο σημαντικό πως κάνουμε dispute ,refund, claim κτλ (τις διαδικασίες)..Το ξέρω έχουν γραφτει σίγουρα αυτά που λέω,αλλα θα ήταν καλύτερο να ήταν στην αρχική σελίδα σαν οδηγίες.. Παράδειγμα όπως έχετε φτιάξει τον οδηγό αποστολών από αγορές από Κίνα .. :rolleyes:

Για να μην μπαίνουμε στο τριπάκι να λέμε τα ίδια και τα ίδια , ώστε να έχουμε διαβάσει την πρώτη σελίδα και να είμαστε καλυμμένοι..

 

ΥΓ. έχω βρει αναλυτικούς οδηγούς από αλλα ελληνικά forum..Αν θέλετε τα ποστάρω για να τα έχουμε στην πρώτη σελίδα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές προσπάθειες για αγορά ενός κινητό Άλλαξα μέσω paypal μία ρύθμιση :

1) Πήγα προφίλ

2 ) My money

3) My preapproved payments Update

4) Set Available Funding Sources

5 ) Conversion Options

 

και επέλεξα την 2η επιλογή !!

 

και έτσι δοκίμασα εκ νέου την παραγγελία όπου μου την ακύρωναν και όλα κομπλέ !! Εντάξει ;; σε κάλυψα ;;

 

Kαλησπέρα,όσο αφορά τη συγκεκριμένη επιλογή που έκανες τελικά συμφέρει να κάνει την μετατροπή η τράπεζα ή η paypal;

Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη,ο ηλίθιος ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια με pay pal...έκανα παραγγελία το κινητό άλλα δεν πρόσεξα ότι έλειπαν 2ε για την ολοκλήρωση της παραγγελιας....μετα ειδα οτι στο pay pal εγραφε Payment status Denied ...τωρα εβαλα χρηματα αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω...καμια ιδεα???????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί δεν εχουμε εναν οδηγό στην πρώτη σελίδα ? Τι πρέπει να ξέρουμε για την paypal πως τη δημιουργούμε, αλλα και το πιο σημαντικό πως κάνουμε dispute ,refund, claim κτλ (τις διαδικασίες)..Το ξέρω έχουν γραφτει σίγουρα αυτά που λέω,αλλα θα ήταν καλύτερο να ήταν στην αρχική σελίδα σαν οδηγίες.. Παράδειγμα όπως έχετε φτιάξει τον οδηγό αποστολών από αγορές από Κίνα .. :rolleyes:

Για να μην μπαίνουμε στο τριπάκι να λέμε τα ίδια και τα ίδια , ώστε να έχουμε διαβάσει την πρώτη σελίδα και να είμαστε καλυμμένοι..

 

ΥΓ. έχω βρει αναλυτικούς οδηγούς από αλλα ελληνικά forum..Αν θέλετε τα ποστάρω για να τα έχουμε στην πρώτη σελίδα..

εγω φιλε μου θα το ηθελα

Link to comment
Share on other sites

ακυρώθηκε δηλαδή η παραγγελία η θα τραβήξουν τα χρήματα τώρα που εχει?ευχαριστω

Τίποτα από αυτά, εσύ θα πας στις αγορές σου και θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.. Καινούριος σε internet transfering money..Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο(αν υπάρχει) να στείλω χρήματα απο Coinbase σε Paypal για να τα κατεβάσω μετά σε ελληνική τράπεζα.Τα έχω μετατρέψει σε ευρω μέσα στην Coinbase.. Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Τώρα και paypal credit ??? https://creditapply.paypal.com/apply?guid=F2W40R2E&assetId=NBRVI0914 Ενδιαφέρουσα πρόταση...θα την χρησιμοποιούσε κανείς σας ???
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για κατοίκους Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.

Αν ποτέ μου συμβεί θα το χρησιμοποιούσα.....

Αλλά δεν είναι καινούριο . 10 χρόνια τώρα το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω αγορα απο eBay μεσω PayPal απο κινητο κ δεν μπορουσα να ολοκληρωσω την αγορα.Τωρα φαινεται στο paypal οτι η αγορα δεν ολοκληρωθηκε 7 φορες και πλεον μου εχει μπλοκαρει την καρτα.Τι κανω;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στην Ελλάδα, νέος τρόπος πληρωμής μέσω paypal : http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2120581

Θέλουν να μας πουν οτι στην ουσία ούτε η paypal θα γνωρίζει τον τραπεζικό λογαριασμό μας ?? Όχι οτι δεν πληρώνουμε μια χαρά μέχρι τώρα με χρωστικές, προπληρωμενες και πιστωτικές !!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω αγορα απο eBay μεσω PayPal απο κινητο κ δεν μπορουσα να ολοκληρωσω την αγορα.Τωρα φαινεται στο paypal οτι η αγορα δεν ολοκληρωθηκε 7 φορες και πλεον μου εχει μπλοκαρει την καρτα.Τι κανω;

 

Το πρώτο που θα κάνεις είναι να μιλήσεις με την τράπεζά σου και να τους εξηγήσεις τί ακριβώς έκανες. Αυτοί θα σου πουν τί ακριβώς θα κάνεις φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στην Ελλάδα, νέος τρόπος πληρωμής μέσω paypal : http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2120581

Θέλουν να μας πουν οτι στην ουσία ούτε η paypal θα γνωρίζει τον τραπεζικό λογαριασμό μας ?? Όχι οτι δεν πληρώνουμε μια χαρά μέχρι τώρα με χρωστικές, προπληρωμενες και πιστωτικές !!!

 

 

Ο πωλητής λέει οτι δεν θα γνωρίζει τα στοιχεία μας .Οχι το PayPal...

Link to comment
Share on other sites

Aγορα tv box απο δημοπρασια Ebay

Εκανα το καλυτερο χτυπημα σε αυτη τη δημοπρασια

http://www.ebay.com/...=item1c46acec0d

δεν πλήρωσα ακόμη .

Έστειλα αυτό το μήνυμα στο πωλητή

Dear shunhong2019,

Won the auction on 29/09/2014 for HOT BOX mini PC CS918 Quad Core Android 4.2 Wi-F 1.8GHz 1080P Bluetooth t01 8GB

I would like to know the following

1.If The product is original and packed in its original packaging?

2.If The product is ROOT?

3 Check if the product works well before you sent it ?

4.if item have pre-install xbmc or other apps?

5.You sent it with china post with trackin number?

6. If item not work on arrived you pay the shipping cost to retern it back?

I wait for answers as soon as pasible .

 

και έλαβα αυτή την απάντηση

Hello,

Dear friends,

Since my PAYPAL account has been restricted inexplicable,

So you would not normally payments,

I'm sorry,

So please wait for the next bid,

I will promptly serve you,

If you can help me, I will feel very happy,

You will also get a very good income,

Look forward to your reply,

Thank you.

1.Να προχωρήσω στην πληρωμή ?

Εχει 29 μονο Feedback αλλα κανενα στο προιον της δημοπρασιας , αλλα μονο σε κάρτες micro sd .Το προϊόν είναι κάτω από τη μισή τιμή .

 

2.Πόσες μέρες έχω διορία να πληρώσω από την αγορά (29-9-2014) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταρχήν πριν λήξει η δημοπρασία κάνουμε ότι ερωτήσεις έχουμε και μετά χτυπάμε. Κατά δεύτερον ο Κινέζος σου απάντησε ότι το PayPal του έχει περιορίσει τις πληρωμές οπότε δεν μπορείς να τον πληρώσεις τώρα και σου λέει να περιμένεις την επόμενη δημοπρασία . Γνώμη μου, καλύτερα απέφυγε τον είναι μάλλον απατεώνας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταρχήν πριν λήξει η δημοπρασία κάνουμε ότι ερωτήσεις έχουμε και μετά χτυπάμε. Κατά δεύτερον ο Κινέζος σου απάντησε ότι το PayPal του έχει περιορίσει τις πληρωμές οπότε δεν μπορείς να τον πληρώσεις τώρα και σου λέει να περιμένεις την επόμενη δημοπρασία . Γνώμη μου, καλύτερα απέφυγε τον είναι μάλλον απατεώνας.

Αυτό θα κάνω ,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...