Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως το IBAN χρειαζεται μονο για τους πωλητες ?

 

Δεν νομιζω ότι εχει σχεση αυτό.

Παντως τοσο σε μενα οσο και σε μια φιλη μου που είχαμε paypal και καναμε αγορες χωρις πρόβλημα, καποια στιγμη δεν μας αφηνε να κανουμε αγορες, μεχρι που βαλαμε το ΙΒΑΝ και μετα προχωρουσε τις αγορες κανονικα.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο η καρτα που εχεις ή το ειδος του λογαριασμου στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω μια ερώτηση στην συμπλήρωση στοιχείων εκεί που λέει state βάζω τον νομό της πόλης μου?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις βάλει την πόλη σου δε χρειάζεται αν εισαι σε κωμόπολη βάζεις και το όνομα της κωμόπολης
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

εγώ π.χ που είμαι σε νησί στο state

θα πρέπει να βάλλω Δωδεκάνησα?

Το Ελλάδα σε πιο κουτάκι το συμπληρώνω?

Edited by nikanta
Link to comment
Share on other sites

εγώ π.χ που είμαι σε νησί στο state

θα πρέπει να βάλλω Δωδεκάνησα?

Το Ελλάδα σε πιο κουτάκι το συμπληρώνω?

 

Βάλε

Εγώ Ελλάδα δεν έβαλα πουθενά

Μάλλον το καταλαβαίνουν από το +30 στο τηλέφωνο και τον ταχυδρομικό κώδικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν 2 μηνες εκανα μια παραγγελία ενα ταμπλετ από merimobiles.

 

Η συσκευασία ήρθε ανοιγμενη και με μπαταρία 100% φορτισμένη, πέρα απο αυτό όμως η οθόνη στο σημείο που είναι τα πλήκτρα δεν είναι κολλημένη καλά και παιζει αρκετά, όπως και τα πλήκτρα.

 

Ανοίγω dispute και ζητάω refund ενα ποσο για ελαττωματικό προϊόν και πιθανώς χρησιμοποιημένο.

Στην αρχη εδιναν πισω 20 δολλαρια (το προιον ειχε αρχικη τιμη 235 USD).

Μετατρεπω λοιπον το dispute σε claim και διπλασιαζουν το ποσο στα 40 USD λεγοντας πως αυτη ειναι η τελευταια τους προσφορα και πως αν δε δεχθω θα πρεπει να επιστρέψω πίσω το προϊόν για full refund.

Αυτό θα έχει και χάσιμο χρόνου και χρημάτων μιας και θα πληρώσω εγώ τα μεταφορικά.

 

Τι γνώμη έχετε, να δεχθώ; Μου φαίνεται πολύ μικρο το ποσό των 40 USD σε σχέση με τα 235 που έδωσα αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να συνδέσετε την πιστωτική σας κάρτα με paypal. Η πιστωτική κάρτα είναι ασφαλής τρόπος για να αγοράσετε σε απευθείας σύνδεση, επειδή μπορείτε να χρεώνουν πίσω αν το προϊόν δεν έχει παραδοθεί.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν 2 μηνες εκανα μια παραγγελία ενα ταμπλετ από merimobiles.

 

Η συσκευασία ήρθε ανοιγμενη και με μπαταρία 100% φορτισμένη, πέρα απο αυτό όμως η οθόνη στο σημείο που είναι τα πλήκτρα δεν είναι κολλημένη καλά και παιζει αρκετά, όπως και τα πλήκτρα.

 

Ανοίγω dispute και ζητάω refund ενα ποσο για ελαττωματικό προϊόν και πιθανώς χρησιμοποιημένο.

Στην αρχη εδιναν πισω 20 δολλαρια (το προιον ειχε αρχικη τιμη 235 USD).

Μετατρεπω λοιπον το dispute σε claim και διπλασιαζουν το ποσο στα 40 USD λεγοντας πως αυτη ειναι η τελευταια τους προσφορα και πως αν δε δεχθω θα πρεπει να επιστρέψω πίσω το προϊόν για full refund.

Αυτό θα έχει και χάσιμο χρόνου και χρημάτων μιας και θα πληρώσω εγώ τα μεταφορικά.

 

Τι γνώμη έχετε, να δεχθώ; Μου φαίνεται πολύ μικρο το ποσό των 40 USD σε σχέση με τα 235 που έδωσα αρχικά.

 

Eννοείται οτι το στέλνεις πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν 2 μηνες εκανα μια παραγγελία ενα ταμπλετ από merimobiles.

 

Η συσκευασία ήρθε ανοιγμενη και με μπαταρία 100% φορτισμένη, πέρα απο αυτό όμως η οθόνη στο σημείο που είναι τα πλήκτρα δεν είναι κολλημένη καλά και παιζει αρκετά, όπως και τα πλήκτρα.

 

Ανοίγω dispute και ζητάω refund ενα ποσο για ελαττωματικό προϊόν και πιθανώς χρησιμοποιημένο.

Στην αρχη εδιναν πισω 20 δολλαρια (το προιον ειχε αρχικη τιμη 235 USD).

Μετατρεπω λοιπον το dispute σε claim και διπλασιαζουν το ποσο στα 40 USD λεγοντας πως αυτη ειναι η τελευταια τους προσφορα και πως αν δε δεχθω θα πρεπει να επιστρέψω πίσω το προϊόν για full refund.

Αυτό θα έχει και χάσιμο χρόνου και χρημάτων μιας και θα πληρώσω εγώ τα μεταφορικά.

 

Τι γνώμη έχετε, να δεχθώ; Μου φαίνεται πολύ μικρο το ποσό των 40 USD σε σχέση με τα 235 που έδωσα αρχικά.

 

Ακόμη το σκέφτεσαι...Στείλτο να ηρεμήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει σχετικό θέμα, όσο έψαξα δεν το βρήκα και δεν μπόρεσα να κοιτάξω περισσότερο. Μου ήρθε μήνυμα από το PP για κάποιες αλλαγές στις νομικές προϋποθέσεις που ισχύουν. Τ' αγγλικά μου είναι - λίαν επιεικώς - τουριστικά :O και η μετάφραση στο google (για τέτοια ζητήματα που παίζει ρόλο και η παραμικρή "λεπτομέρεια") αναλόγου επιπέδου. Αν λοιπόν κάποιος/α ξέρει, παρακαλώ, ας μ' ενημερώσει περιληπτικά σε τι αφορούν. Και αν (σύμφωνα με τις γνώσεις ή/και την εμπειρία του/της) υπάρχει κάτι που πρέπει να με προβληματίσει, αναφορικά με την αποδοχή τους-παραμονή μου στην υπηρεσία :(

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ηρθε τετοιο mail και απο οτι καταλαβα αν θελω να συνεχισω να το χρησιμοποιω το αφηνω ως εχει(δεν χρειαστηκε να κανω κατι).

Τωρα τι ακριβως εχει αλλαξει δεν ξερω να σου πω(ποιος καθετε να διαβασει ολο το κατεβατο και μαλιστα στα Αγγλικα η σε μεταφραση!

Ας απαντηση και καποιος πιο εμπειρος που να ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ενημερωτικά έρχονται αρκετά συχνά.

Και 1 φράση να αλλάξει στους όρους είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν όλα τα μέλη.

Οπότε μην τρελαινεστε, δεν είναι κάτι το φοβερό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν αφήνουμε την τράπεζα να κάνει την μετατροπή με τις ισοτιμίες, το paypal χρεώνει εξτρα ένα ποσοστό? 4% ? Εγώ τόσα χρόνια πληρώνω και αφήνω το paypal να κάνει τις μετατροπές, στην ουσία "κλέβει" λίγο στις ισοτιμίες 4-5 cents ανα ευρώ.(Η αμοιβή του) Σε μικρές παραγγελίες που κάνω νομίζω είναι το προτιμότερο. Κάνω λάθος??? Ποιος τρόπος μας συμφέρει περισσότερο εμάς που ψωνίζουμε απο Ελλάδα με ευρώ, απο Κίνα σε δολλάρια?

 

 

 

EDIT : Απαντάω στον εαυτό μου

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο νομίζω πως το paypal χρεώνει φόρο 3,4 % + 0,35 ευρώ σε κάθε συναλλαγή αν η μετατροπή γίνει από την τράπεζα για συναλλαγές μέχρι 2500 ευρώ/μήνα.

 

Άρα με πρόχειρους υπολογισμούς και με βάση μια αγορά που έκανα χτες (άφησα την μετατροπή στο paypal) συμφέρει να αφήνουμε την μετατροπή στο paypal αν το ποσό είναι ως 150 ευρώ περίπου γιατί κερδίζουμε ελαφρώς ή στην χειρότερη είναι το ίδιο με το να κάνει την μετατροπή η visa/mastercard.

 

 

Τα παραπάνω τα γράφω με μια επιφύλαξη, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, καλό θα είναι να απαντήσει και να με διορθώσει.

Edited by toumpanovlaxos
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ PAYPAL ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΝΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΟΥ ΤΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ AMERICAN EXPRESS ( enter Bonus ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ CONFIRM ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΕ 1,5 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟΝ 4ΨΗΦΙΟ ΚΩΔΙΚΟ.. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟ PAYPAL ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ONLINE? ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ 4ΨΗΦΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ONLINE ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ..????

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις e-banking μπορείς να το δεις, αλλιώς πήγαινε μετά απο 1-2 μέρες στην τράπεζα και ζήτα ένα χαρτί με τις τελευταίες συναλλαγές ,εξήγησε στον υπάλληλο για πιο λόγο το θέλεις για να καταλάβει και να σου πει ποιος ειναι ο 4ψήφιος που θέλεις. Δεν είμαι σιγουρος να σου απαντήσω αν μπορείς να κάνεις αγορά αν δεν γίνει confirm ,ας απαντήσει κάποιος που ξέρει. Και κάτι τελευταίο καλύτερα να γράφεις με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις και απαγορεύονται!
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Σ'ευχαριστω πολυ παντως, αμα ειναι θα παω αυριο στη τραπεζα και θα τους πω... και οσο για τα γραμματα Sorry δεν το ηξερα, ειμαι νεο μελος..
Link to comment
Share on other sites

Θυμαι το e-mail του λογαριασμου στο paypal αλλα δεν μπορω να θυμηθω τον κωδικο προσβασης. Σε προσπαθεια μου για reset μου ζηταει απαντηση σε ερωτησεις ασφαλειας που δεν θυμαμαι. Καμια ιδεα κανεις για το πως μοορω να κινηθω;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα. Αρκετά κακογραμμένο για να γίνει πιστευτό! Αποστολέας -- support@paypalonlinee.com

Οπότε προσοχή μην την πατήσει κανένας

 

"Αγαπητέ πελάτη,

 

Ερώτηση της ταυτότητας

 

Παρακαλείσθε να συμπληρώσετε το συνημμένο έντυπο για να επιβεβαιώσετε τις πληροφορίες του προφίλ σας και να επαναφέρετε την πρόσβαση στο λογαριασμό σας.

 

 

Προφίλ προσωπικών πληροφοριών

 

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε μόνο πληροφορίες με ακρίβεια και σύμφωνα με τις μορφές απαιτείται.

 

Συμπληρώστε όλα τα απαιτούμενα πεδία.

 

Αγαπητέ πελάτη,

 

Ως μέρος των προσπαθειών μας για να παρέχει ένα ασφαλές και σίγουρο περιβάλλον για την online κοινότητα, εμείς τακτικά

 

δραστηριότητα της οθόνης λογαριασμό. Η αναθεώρησή μας του λογαριασμού σας έχει εντοπίσει ένα πρόβλημα σχετικά με την ασφαλή χρήση. Έχουμε

 

βάλετε περιορισμός στο λογαριασμό σας και για προληπτικούς λόγους.

 

Για να άρει τον περιορισμό, εμείς θα ζητήσει πρόσθετες πληροφορίες από εσάς.

 

Αν, όταν εξετάζουμε τις πληροφορίες σας και πιστεύουμε ότι

η χρήση του λογαριασμού σας είναι

 

κίνδυνος για την ασφάλεια των υπηρεσιών μας και τους πελάτες μας, θα είμαστε ευτυχείς να επαναφέρετε το λογαριασμό σας.

 

Θα σας έστειλε ένα συνημμένο που περιέχει όλα τα αναγκαία μέτρα προκειμένου να αποκατασταθεί η πρόσβαση στο λογαριασμό σας.

 

Κατεβάσετε και να το ανοίξετε στο πρόγραμμα περιήγησης. Μετά έχουμε συγκεντρώσει τις απαραίτητες πληροφορίες,

 

σας θα ανακτήσει πλήρη πρόσβαση στο λογαριασμό σας.

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση προσοχή σας σε αυτό το θέμα.

 

Πολύ ειλικρινά.

 

Τμήμα της εφημερίδας της PayPal"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα σήμερα ακύρωση μια αγορά ενός κινητού και στο paypal γράφει refund completed. Αλλά όταν πήγα να κάνω μια αγορά μου αρνήθηκε σαν να μην γύρισαν τα λεφτά. Τι γίνεται?:wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα σήμερα ακύρωση μια αγορά ενός κινητού και στο paypal γράφει refund completed. Αλλά όταν πήγα να κάνω μια αγορά μου αρνήθηκε σαν να μην γύρισαν τα λεφτά. Τι γίνεται?:wacko:

 

 

Περίμενε λίγο ίσως να μην ολοκληρώθηκε ακόμη το refund. Όταν γίνει τα λεφτά δε θα μπουν στην κάρτα σου αλλά θα τα βλέπεις στο balance του paypal.

 

Πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν τον 4ψηφιο κωδικο... ΟΚ Ολα ενταξει..Thanks

 

Μια χαρά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια αγορά μέσω paypal και το ποσο ειναι 398 δολαρια, ήτοι 287 ευρώ. Χρησιμοποιώντας το paypal, μου λέει ότι θα πληρώσω 300 ευρώ. Τι πρέπει να κάνω? Να επιλέξω το Bill me in the currency listed on the seller's invoice?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...