Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από ebay και το paypal εκτός από το ότι δε δέχεται ελληνική κάρτα (ΟΚ δεκτό) δε δέχεται ούτε κάρτα που μου έδωσαν για να κάνω την αγορά από Αμερική (η κάρτα είναι Αμερικάνικη American Express με billing Αμερική). Δε μπορώ να κάνω συναλλαγή paypal ακόμα και αν η κάρτα είναι από το εξωτερικό λόγω του ότι είμαι Ελλάδα; Έχει ιδέα κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από ebay και το paypal εκτός από το ότι δε δέχεται ελληνική κάρτα (ΟΚ δεκτό) δε δέχεται ούτε κάρτα που μου έδωσαν για να κάνω την αγορά από Αμερική (η κάρτα είναι Αμερικάνικη American Express με billing Αμερική). Δε μπορώ να κάνω συναλλαγή paypal ακόμα και αν η κάρτα είναι από το εξωτερικό λόγω του ότι είμαι Ελλάδα; Έχει ιδέα κανείς;

Θέλει άλλο account.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλει άλλο account.

οχι δεν θέλει, είχα κάνει πριν μερικές ημέρες αγορές μεσω paypal με κυπριακή κάρτα απο τον ενα και μοναδικό λογαριασμό που εχω στο paypal.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις καλη δουλεια...

 

Τι εννοεις με αυτο? Απλα, λεω οτι το oneplus 2 βγαινει στα 450 περιπου και 500 ειναι το οριο, πλεον. Αυτο εννοω. Οτι οριακα 50 ευρω κατω βγαινει και μπορω να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

389$ δεν έχει? με σημερινή ισοτιμία 1,107 το κινητό κάνει 350€ περίπου. Είναι λάθος αυτός ο υπολογισμός η υπάρχουν και άλλες χρεώσεις? Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

389$ δεν έχει? με σημερινή ισοτιμία 1,107 το κινητό κάνει 350€ περίπου. Είναι λάθος αυτός ο υπολογισμός η υπάρχουν και άλλες χρεώσεις?

 

399€ το 64αρι. + μεταφορικα 30 ευρω και καμια θηκη/μεμβρανη, κοντα στα 450-460 βγαινει.

 

*Βαση της ενημερωσης, να πω οτι δοκιμασα να αγορασω κατι απο το ιντερνετ και δεν μπορουσα. Με visa alpha bank χρεωστικη.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θέλει, είχα κάνει πριν μερικές ημέρες αγορές μεσω paypal με κυπριακή κάρτα απο τον ενα και μοναδικό λογαριασμό που εχω στο paypal.....

Δεν ξέρω για Κυπριακή κάρτα, αλλά ξένη κάρτα δεν μπορείς να βάλεις σε ελληνικό account.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορεις. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο αφου μπορεις να μεταφερεις στο δικο σου balance αυτο το ποσο και μετα να κανεις την αγορα βστε να γινει η αγορα με τη γνωστη διαδικασια?

 

:rolleyes: - Φορτωσα την προπληρωμενη που χρησιμοποιουσα τον τελευταιο καιρο, στον λογαριασμο μου φαινεται πως τα εχω αλλα στο site του paypal ομως δεν "φαινονται" και βγαζει:

 

Available balance in EUR (primary): €0.00 EUR

 

ξερει κανενας φιλος τι κανουμε τωρα (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - Φορτωσα την προπληρωμενη που χρησιμοποιουσα τον τελευταιο καιρο, στον λογαριασμο μου φαινεται πως τα εχω αλλα στο site του paypal ομως δεν "φαινονται" και βγαζει:

 

Available balance in EUR (primary): €0.00 EUR

 

ξερει κανενας φιλος τι κανουμε τωρα (?)

Το ότι έβαλες χρήματα στη κάρτα σου δεν σημαίνει ότι θα φανούν και στο PayPal balance. Θα πρέπει να τα μεταφέρεις εκεί για να φανουν. Αν έχεις συνδέσει και κάνεις verify την κάρτα στο paypal, δοκίμασε μήπως κάνεις την αγορά κανονικά ώστε να στα τραβήξει από την κάρτα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει η συναλλαγή, αν και μερικοί τα κατάφεραν. Αυτό λογικά θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες αν μπορείς να περιμένεις. Εναλλακτικα, μπορείς να μεταφέρεις κάποια χρήματα στο balance όπως περιγράφεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6249339 . Δες και προηγούμενα πιο αναλυτικά ποστ πάνω σε αυτό το θέμα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα σημερα κανονικα αγορα απο ebay μεσω paypal με χρηση της καρτας μου απο ALPHA χρεωστική AMEX.

HTC Desire -> HTC Desire S -> Samsung Galaxy S3 -> LG G2 -> Νote 4

Lenovo S920 -> Huawei Honor 3c

iPad Air - iPad Mini 2

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έβαλες χρήματα στη κάρτα σου δεν σημαίνει ότι θα φανούν και στο PayPal balance. Θα πρέπει να τα μεταφέρεις εκεί για να φανουν. Αν έχεις συνδέσει και κάνεις verify την κάρτα στο paypal, δοκίμασε μήπως κάνεις την αγορά κανονικά ώστε να στα τραβήξει από την κάρτα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει η συναλλαγή, αν και μερικοί τα κατάφεραν. Αυτό λογικά θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες αν μπορείς να περιμένεις. Εναλλακτικα, μπορείς να μεταφέρεις κάποια χρήματα στο balance όπως περιγράφεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6249339 . Δες και προηγούμενα πιο αναλυτικά ποστ πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Εγώ δοκίμασα αυτό δύο φορές αλλά έφαγα πόρτα με χρεωστική Alpha.

Προσπαθώ να καταλάβω τι έκανα λάθος ενώ όλα έγιναν όπως τα έχετε περιγράψει πιο πριν μέχρι που πήρα τηλέφωνο τη τράπεζα να δω αν η κάρτα μου είναι Ok.

Μήπως παίζει με πιστωτική μόνο ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες αν μπορείς να περιμένεις.

 

Εχεις δικιο, απλα ξαφνιαστηκα και νομιζα πως πλεον ειναι στο "ψυγειο" τα λιγα λεφτακια μου μεχρι νεωτερας των ΠΝΠ.

 

Εναλλακτικα, μπορείς να μεταφέρεις κάποια χρήματα στο balance όπως περιγράφεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6249339 . Δες και προηγούμενα πιο αναλυτικά ποστ πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Θα το δοκιμασω αλλα εαν ειναι καθε φορα να χανουμε τοσα λεφτα δεν συμφερει:

Έχει fees 3.4%+0.38€. Και 0.90€ κρατάει η τράπεΖα.

 

;) - ευχαριστω πολυ φιλε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Κυπριακή κάρτα, αλλά ξένη κάρτα δεν μπορείς να βάλεις σε ελληνικό account.

;;;;;;.... δεν σε καταλαβαίνω, η κυπριακή δημοκρατία είναι ανεξάρτητο κράτος........

 

οπως ανεξάρτητο ειναι το κυπριακό τραπεζικό σύστημα.......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα το δοκιμασω αλλα εαν ειναι καθε φορα να χανουμε τοσα λεφτα δεν συμφερει:

Έχει fees 3.4%+0.38€. Και 0.90€ κρατάει η τράπεΖα.

Ναι, το κόστος αυξάνεται. Ελπίζω με τις νέες ανακοινώσεις να δουλεύει κατευθείαν η κάρτα. Πάντως προσωπική μου άποψη είναι αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάτι μικρής αξίας και δεν εχει χρήματα στο PayPal balance, ίσως είναι καλύτερα από πλευρά κόστους να κάνει την αγορά κατευθείαν με την κάρτα εφοσον θεωρεί το κατάστημα αξιόπιστο και εφοσον είναι δυνατή η συναλλαγή με καρτα.

 

Εγώ δοκίμασα αυτό δύο φορές αλλά έφαγα πόρτα με χρεωστική Alpha.

Προσπαθώ να καταλάβω τι έκανα λάθος ενώ όλα έγιναν όπως τα έχετε περιγράψει πιο πριν μέχρι που πήρα τηλέφωνο τη τράπεζα να δω αν η κάρτα μου είναι Ok.

Μήπως παίζει με πιστωτική μόνο ??

Το ότι δεν πέτυχε δεν σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος, απλά άλλες φορές περνά η συναλλαγή και άλλες όχι. Δεν υπάρχει κάποιο pattern σε αυτό. Αν δοκιμάσεις κάποια άλλη στιγμή και κάποιο άλλο πόσο μπορεί να γίνει η συναλλαγή.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κόστος αυξάνεται. Ελπίζω με τις νέες ανακοινώσεις να δουλεύει κατευθείαν η κάρτα. Πάντως προσωπική μου άποψη είναι αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάτι μικρής αξίας και δεν εχει χρήματα στο PayPal balance, ίσως είναι καλύτερα από πλευρά κόστους να κάνει την αγορά κατευθείαν με την κάρτα εφοσον θεωρεί το κατάστημα αξιόπιστο και εφοσον είναι δυνατή η συναλλαγή με καρτα.

 

 

Το ότι δεν πέτυχε δεν σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος, απλά άλλες φορές περνά η συναλλαγή και άλλες όχι. Δεν υπάρχει κάποιο pattern σε αυτό. Αν δοκιμάσεις κάποια άλλη στιγμή και κάποιο άλλο πόσο μπορεί να γίνει η συναλλαγή.

 

Θα δοκιμάσω ξανά όπως είπες, αλλά δεν έχω βάλει και κάνα τρελό ποσο.

Κάτι τελευταίο για να ξεκαθαρίσω κάτι, διάβαζα από πολλούς ότι δεν έχει σχέση αν είναι ίδια κάρτα, έτσι ?ή θα χρειαστεί άλλη, διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

http://www.quantum.gr/qblog/?p=231

συμφωνα με αυτο ανοιξε το paypal

Αγγουρια, προσπάθησα να γεμίσω f2go της wind με paypal (συνδεδεμενη visa Alphabank) κ απέτυχε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ δοκίμασα αυτό δύο φορές αλλά έφαγα πόρτα με χρεωστική Alpha.

Προσπαθώ να καταλάβω τι έκανα λάθος ενώ όλα έγιναν όπως τα έχετε περιγράψει πιο πριν μέχρι που πήρα τηλέφωνο τη τράπεζα να δω αν η κάρτα μου είναι Ok.

Μήπως παίζει με πιστωτική μόνο ??

Κ γω προσπάθησα κ με χρεωστικη κ visa Alphabank με αποτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πριν από λίγο πραγματοποίησα την διαδικασία που πρότεινε ο re4male. Ολά πήγαν καλά. Μετέφερα ποσό από virtual mastercard της Εθνικής στο balance του paypal, και ήδη πραγματοποίησα αγορά προϊόντος από το ebay με επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε πάλι, το πρωί κάποια στιγμή και εγώ δεν μπορούσα αλλά αργότερα τα κατάφερα (με Visaτης Alpha).

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

εχω ανοίξει λογαριασμό εξωτερικο μου δωσαν τα παντα καρτα debit visa και ιντερνετ banking με token εκανα add στο paypal ολα οκ. Ειδα απευθείας την κινηση στην καρτα το 1,5 ευρώ αλλα δεν βλεπω τον κωδικο τον τετραψήφιο....Γιατί? θα μου ξαναερθει αλλο tracsaction που θα το αναγράφει και σε ποσες μερες??? Ξερετε???Τι γίνεται αν δεν ερθει?? και δεν μπορω να το δω μεσω του winbank καθως αμφιβάλω αν μου στειλουν μετα απο μήνα statement στην διευθυνση στην Ελλαδα που δήλωσα....

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.Όταν είχα την πρώτη προπληρωμένη πριν λήξει ο τετραψήφιος Κωδικός φάνηκε μια χαρά στο site e banking της Eurobank.Τώρα όμως τίποτα...έγινε η χρέωση αλλά Κωδικός πουθενά, δεν βρεθήκαν κινήσεις γράφει.

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσον αφορα το paypal και τις αγορες απεξω μετα απο ερωτηση που εκανα στην αδερφη μου η οποια εργαζεται στην εθνικη, μου ειπε οτι ειναι αγνωστο ποτε θα μπορουμε και παλι να κανουμε αγορες..αν ληξει προς το τελους του χρονου θα λεμε και ευχαριστω μου ειπε.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.Όταν είχα την πρώτη προπληρωμένη πριν λήξει ο τετραψήφιος Κωδικός φάνηκε μια χαρά στο site e banking της Eurobank.Τώρα όμως τίποτα...έγινε η χρέωση αλλά Κωδικός πουθενά, δεν βρεθήκαν κινήσεις γράφει.

 

Μιλας με εξυπηρετηση πελατων της τραπεζας σου μετα απο 24 ωρες (να ειναι εργασιμη μερα) που εκανες την προσθηκη της καρτας και σου τον λενε τηλεφωνικα μετα απο μια μικρη επιβεβαιωση στοιχειων.

 

Αλλιως, περιμενεις 2-3 εργασιμες ημερες για να φανει στις κινησεις του λογαριασμου σου.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

;;;;;;.... δεν σε καταλαβαίνω, η κυπριακή δημοκρατία είναι ανεξάρτητο κράτος........

 

οπως ανεξάρτητο ειναι το κυπριακό τραπεζικό σύστημα.......

 

Που μέχρι πρόσφατα είχε cc .Εχουν βγει σε όλα απο τα CC?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...