Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα! Μου ήρθε ένα email από το support του paypal που με παροτρύνει να κατεβάσω το συνημμένο αρχείο και να το συμπληρώσω ώστε να επαναφέρω τον λογαριασμό μου. Το έχετε υπόψη σας; Είναι κάποιος ιός, σπαμ κτλ.;; Δεν έχω κλειδώσει τον λογαριασμό μου πχ λόγω λάθους κωδικού ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων. Γιατί το έστειλαν αυτό;
Link to comment
Share on other sites

εχθές έκανα και εγώ λογαριασμό. πόσες μέρες να περιμένω να φανει η χρέωση του 1,5 ευρώ ώστε να βρω το 4ψηφιο κωδικό για verify? αν πάρω τηλ στη εξυπηρέτηση πελατών της εurobank θα μου πουν το κωδικό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα! Μου ήρθε ένα email από το support του paypal που με παροτρύνει να κατεβάσω το συνημμένο αρχείο και να το συμπληρώσω ώστε να επαναφέρω τον λογαριασμό μου. Το έχετε υπόψη σας; Είναι κάποιος ιός, σπαμ κτλ.;; Δεν έχω κλειδώσει τον λογαριασμό μου πχ λόγω λάθους κωδικού ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων. Γιατί το έστειλαν αυτό;

 

 

 

Σβήστο

Ειναι fishing mail,κοινώς απάτη

Ειδικά αν αρχίζει με την φράση dear customer,το paypal πάντα χρησιμοποιεί το ονοματεπώνυμο μας στα ενημερωτικά

Παλιότερα είχα στείλει ενα τέτοιο στο ΡΡ και μου το εξήγησαν

Μπορείς να το τσεκάρεις αν θες βάζοντας ένα ψεύτικο mail και ένα τυχαίο κωδικό,θα σου ανοίξει μια σελίδα πανομοιότυπη με του psypal αλλά εκτός από τα στοιχεία σου θα ζητάει και pin της κάρτας και κάποιες πληροφορίες που θα χρησιμέψουν στους απατεώνες να σου ξαφρίσουν τα μετρητά από την καρτα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.

Θέλω να πουλήσω μέσω ebay και να πληρωθώ μέσω paypal.

Βάζω στο λογαριασμό του paypal το ΙΒΑΝ του τραπεζικού λογαριασμού (Τ. Πειραιώς)μου αλλά μου λέει στην φόρμα πως δεν είναι αποδεκτός ο λογαριασμός. Διαβάζω στην βοήθεια του paypal ότι πρέπει το όνομα του λογαριασμού να είναι ίδιο με αυτό του paypal. Ο λογαριασμός της τράπεζας είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και του paypal με λατινικούς.

Πως να το αντιμετωπίσω; Να αλλάξω το όνομα που έχω στο paypal με τους Ελληνικούς χαρακτήρες όπως είναι στον λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.

Θέλω να πουλήσω μέσω ebay και να πληρωθώ μέσω paypal.

Βάζω στο λογαριασμό του paypal το ΙΒΑΝ του τραπεζικού λογαριασμού (Τ. Πειραιώς)μου αλλά μου λέει στην φόρμα πως δεν είναι αποδεκτός ο λογαριασμός. Διαβάζω στην βοήθεια του paypal ότι πρέπει το όνομα του λογαριασμού να είναι ίδιο με αυτό του paypal. Ο λογαριασμός της τράπεζας είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και του paypal με λατινικούς.

Πως να το αντιμετωπίσω; Να αλλάξω το όνομα που έχω στο paypal με τους Ελληνικούς χαρακτήρες όπως είναι στον λογαριασμό;

 

Με λατινικούς χαρακτήρες δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Με λατινικούς το έχω στο paypal και είναι κάπως tade tadopoulos ενώ στην τράπεζα είναι ταδε ταδόπουλος πατρώνυμο.

Δοκίμασα και εθνική τα ίδια.

The bank information you've entered is invalid or missing. Please try again.

 

Please enter a valid IBAN.

Λεφτά έχουν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απευθύνσου στην εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς. Μπορεί να μην το αναγνωρίζει λόγω των συγχωνεύσεων τραπεζών τους τελευταίους μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Πειραιώς αλλά δεν ξέρουν. Θα ήμουν έκπληκτος αν ξέραν.

Έβαλα ένα λογαριασμό Τ. Αττικής και τον δέχτηκε κανονικά! Έστειλα και στην paypal μαιλ μήπως βοηθήσουν και αυτοί.

Καλό είναι να αναφέρουμε ποιές τράπεζες δουλεύουν με paypal για να μην ανοίγουμε λογαριασμούς από εδώ και εκεί.

 

Από εμένα η Εθνική και η Πειραιώς δεν αναγνωρίζονται από paypal μόνο η Αττικής.

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Πειραιώς αλλά δεν ξέρουν. Θα ήμουν έκπληκτος αν ξέραν.

Έβαλα ένα λογαριασμό Τ. Αττικής και τον δέχτηκε κανονικά! Έστειλα και στην paypal μαιλ μήπως βοηθήσουν και αυτοί.

Καλό είναι να αναφέρουμε ποιές τράπεζες δουλεύουν με paypal για να μην ανοίγουμε λογαριασμούς από εδώ και εκεί.

 

Από εμένα η Εθνική και η Πειραιώς δεν αναγνωρίζονται από paypal μόνο η Αττικής.

 

H Πειραιώς μια χαρα αναγνωρίζεται απο το paypal.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αλλαγή βιβλιαρίου μετά τη συγχώνευση;;;;

Απ'όσο ξέρω έχουν αλλάξει οι αριθμοί λογαριασμου, πχ εγώ που είχα αγροτική ενώ το σύστημα της πειραιώς μου αναγνωρίζει το παλιό ΙΒΑΝ εκτός τράπεζας δεν ανγνωρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

στις κινήσεις του λογαριασμου σαν περιγραφη βγάζει ΧΧ*1234Α 12345 ΑΒ ποιο ακριβώς βάζω εγω για να κάνω verify την κάρτα μου? το λεγόμενο 4ψήφιο?

 

 

edit: done!

Edited by mylw_4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αλλαγή βιβλιαρίου μετά τη συγχώνευση;;;;

Απ'όσο ξέρω έχουν αλλάξει οι αριθμοί λογαριασμου, πχ εγώ που είχα αγροτική ενώ το σύστημα της πειραιώς μου αναγνωρίζει το παλιό ΙΒΑΝ εκτός τράπεζας δεν ανγνωρίζεται.

 

Είναι λογαριασμός τράπεζα Πειραιώς από 2004. Τους τηλεφώνησα και μου λένε οτι θα φταίει η paypal.

Ρωτάω την paypal αλλά δεν μου απάντησε ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την συμβουλή σας.

Βρίσκομαι στην διαδικασία συνεννόησης με γνωστό κινεζομάγαζο για την επιστροφή ενός προβληματικού προϊόντος για να μου κάνουν refund την αξία του συv τα έξοδα αποστολής του πίσω στην Κίνα. Η πληρωμή είχε γίνει μέσω paypal στις 5 απριλίου αλλά προς το παρόν δεν έχω κάνει dispute αφού είμαι ακόμα στις 31 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής.

Σήμερα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα.

hi dear customer
thanks for your kind clarification,
in this case, would you please check and tell us the cheapest shipping method to send it back without tracking number, how about this post:
Hellenic Post, http://www.elta.gr/en-us/home.aspx

thanks for your cooperation in advance.
best regards
sally

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να προχωρήσω στην αποστολή του δέματος όπως το ζητάν αυτοί. Δηλαδή απλή αποστολή χωρίς tracking number. Μήπως μετά έχω πρόβλημα στο να αποδείξω ότι το έχω στείλει. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω που όταν ανοίξω case στο paypal να είμαι καλυμμένος και να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δεις πόση διαφορά θα έχει να το στείλεις συστημένο κι αν είναι 2-3€ στείλτο έτσι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την συμβουλή σας.

Βρίσκομαι στην διαδικασία συνεννόησης με γνωστό κινεζομάγαζο για την επιστροφή ενός προβληματικού προϊόντος για να μου κάνουν refund την αξία του συv τα έξοδα αποστολής του πίσω στην Κίνα. Η πληρωμή είχε γίνει μέσω paypal στις 5 απριλίου αλλά προς το παρόν δεν έχω κάνει dispute αφού είμαι ακόμα στις 31 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής.

Σήμερα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα.

hi dear customer
thanks for your kind clarification,
in this case, would you please check and tell us the cheapest shipping method to send it back without tracking number, how about this post:
Hellenic Post, http://www.elta.gr/en-us/home.aspx

thanks for your cooperation in advance.
best regards
sally

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να προχωρήσω στην αποστολή του δέματος όπως το ζητάν αυτοί. Δηλαδή απλή αποστολή χωρίς tracking number. Μήπως μετά έχω πρόβλημα στο να αποδείξω ότι το έχω στείλει. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω που όταν ανοίξω case στο paypal να είμαι καλυμμένος και να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Nα ανοιξεις dispute στο pay pal και να γραψεις οτι σου ειπαν να το στειλεις πισω και οτι θα σου κανουν refund την αξία του συv τα έξοδα αποστολής.

Περιμενε να δεις τι θα σου γραψουν στο pay pal, αν σου γραψουν να το στειλεις πισω να βγαλεις φωτογραφιες το δεμα με τα στοιχεια του παραληπτη και να το στειλεις ΜΕ tracking number.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Nα ανοιξεις dispute στο pay pal και να γραψεις οτι σου ειπαν να το στειλεις πισω και οτι θα σου κανουν refund την αξία του συv τα έξοδα αποστολής.

Περιμενε να δεις τι θα σου γραψουν στο pay pal, αν σου γραψουν να το στειλεις πισω να βγαλεις φωτογραφιες το δεμα με τα στοιχεια του παραληπτη και να το στειλεις ΜΕ tracking number.

ΟΚ κατάλαβα. Dispute δεν έχω ανοίξει ακόμα στο paypal αφού έχω περιθώριο μέχρι τις 45 μέρες. Αν δω όμως και τραβήξει παραπέρα μέχρι να μου κάνουν refund θα το κάνω. Ευχαριστώ για την συμβουλή Karthan7.:)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τα φωτα καποιου με σχετικη εμπειρια οσο αφορα ενα dispute στο paypal

αντικειμενο που παραγκειλα ειναι εν τελη out of stock και ζητησα refund πρωτα απο τον πωλητη

δεν εχει αντιριση ο πωλητης αλλα μου ελεγε κατι για προμηθιες και τα σχετικα.. μου φανηκε οτι προσπαθουσε να μου φορτωσει δικα του εξοδα του paypal.

προχωρησα σε dispute λοιπον.

εχει συμφωνησει στο refund

και ρωταω τωρα εγω. πρεπει να κλεισω το dispute για να γινει η συναλλαγη? η περιμενω επιστροφη και μετα το κλεινω?

ο πωλητης μου λεει οτι δε μπορει να κανει τιποτα οσο ειναι ανοιχτο το dispute.

τι ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τα φωτα καποιου με σχετικη εμπειρια οσο αφορα ενα dispute στο paypal

αντικειμενο που παραγκειλα ειναι εν τελη out of stock και ζητησα refund πρωτα απο τον πωλητη

δεν εχει αντιριση ο πωλητης αλλα μου ελεγε κατι για προμηθιες και τα σχετικα.. μου φανηκε οτι προσπαθουσε να μου φορτωσει δικα του εξοδα του paypal.

προχωρησα σε dispute λοιπον.

εχει συμφωνησει στο refund

και ρωταω τωρα εγω. πρεπει να κλεισω το dispute για να γινει η συναλλαγη? η περιμενω επιστροφη και μετα το κλεινω?

ο πωλητης μου λεει οτι δε μπορει να κανει τιποτα οσο ειναι ανοιχτο το dispute.

τι ισχυει ?

 

Από προσωπική πείρα, το dispute δεν το κλείνεις παρά μόνο εφόσον ο πωλητής προχωρήσει σε refund. Αν δεις ότι δεν το κάνει προχώρα άμεσα σε claim (έχονταν ταυτόχρονα υπόψη ότι μπορεί να σου ζητηθούν τα email που έχεις ανταλάξει με τον πωλητή ή οτιδήποτε έχει σχέση με τη συναλαγή σας από το paypal). Όσο πιό γρήγορα προχωρήσεις τόσο πιό γρήγορα θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες απλα ισχυριζεται οτι οσο ειναι open to dispute δεν μπορει να προχωρησει σε καμια συναλλαγη μαζι μου.. ειναι αληθες?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...