Jump to content

[Firmwares] iPhone OS 3.x Betas & Gold Master: πληροφορίες - δοκιμές


Nikats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω περασει την 3.0 GM κ ενεργοποηθηκε αμεσως το iphone μου αγορασμενο απο καταστημα vodafone...το ειχα κανει jb παλιοτερα...αλλα το ειχα επαναφερει στα κανονικα του επιπεδα δηλαδη χωρις jb κ του περασα την 3..κ δεν εκανα τπτ παραπανω ξεκλειδωσε απο μονο του μολις το συνδεσα με το itunes...

 

υ.γ ξεχασα να αναφερω οτι μιλαω για iphone 3g

 

Μα το 3g αγορασμένο από vodafone στην Ελλάδα είναι ούτως ή άλλως ξεκλείδωτο. Το θέμα που ανέφερε ο "συνάδελφος" και είναι πολύ ενδιαφέρον αν ισχύει, είναι τι γίνεται με το 2g (1st Gen) το οποίο έχει (αναγκαστικά αφού δεν κυκλοφορούσε στην Ελλάδα) κλειδωμένο σε πάροχο άλλης χώρας και κατά πόσο δεν χρειάζεται πια unlock.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνω απολυτααααααααααααα.......

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτααααααααααααα.......

 

Έτσι έλεγα και εγώ μετά το keynote της περασμένης Δευτέρας, αλλά ήταν αρκετή μια τρίλεπτη χρήση του 3.0 στη συσκευή ενός φίλου για να τρέξω να εγκαταστήσω την GM (και από 17 τη final βέβαια!).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε ο hostolis: Το jailbreak είναι έτοιμο, απλά τα παιδιά που το φτιάχνουν θα τεστάρουν την τελική έκδοση και θα το δώσουν στην κυκλοφορία. Αν, και μεταξύ μας, σχεδόν άχρηστο πια.

 

Χωρις SBSettings δε θα την παλέψω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Και εγω αυτο εχω ακολουθήσει και δουλέυει αψογα..Χωρις jb όμως...

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο εχω ακολουθήσει και δουλέυει αψογα..Χωρις jb όμως...

 

Μόλις πριν 30' το itunes (mac) μου ζήτησε να κάνω carrier update settings. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση του νέου ipcc (4.1) μπορούμε πλέον να έχουμε tethering και MMS χωρίς κάποια επιπλέον ρύθμιση από τον χρήστη. Το tethering λειτουργεί άψογα με bluetooth όπως και με USB. Καλό σερφάρισμα στις διακοπές σας λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις το ipcc κάπου και να μας το δώσεις?

 

Αν είσαι σε Vodafone, θα στο κατεβάσει αυτόματα το iTunes. Αν είσαι σε Cosmote, σου είναι άχρηστο. Πρέπει να βγάλει η Apple αντίστοιχο αρχείο για την Cosmote.

 

Παρ' όλα αυτά, νά το:

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν 30' το itunes (mac) μου ζήτησε να κάνω carrier update settings. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση του νέου ipcc (4.1) μπορούμε πλέον να έχουμε tethering και MMS χωρίς κάποια επιπλέον ρύθμιση από τον χρήστη. Το tethering λειτουργεί άψογα με bluetooth όπως και με USB. Καλό σερφάρισμα στις διακοπές σας λοιπόν.

 

Επιβεβαιωνω και εγω οτι μετα απο αναβαθμηση στα carrier settings της Vodafone μεσω iTunes, το tethering δουλευει μια χαρα!!!!! Να σημειωσω οτι μεχρι πριν την αναβαθμηση ολο το μενου του tethering ηταν κρυφο και εμφανιστηκε αφου αναβαθμισα το λογισμικο!!!:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Symphobia, the ultimate scoring experience...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα μηνύματα στα ελληνικά τι γίνεται? Γράφοθμε κανονικά με 160 χαρακτήρες και χρεώνεται σαν 1?

Οποιος γνωριζει ας απαντησει στο ερωτημα του kdiamant γιατι ειναι πολυ σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

Μα το 3g αγορασμένο από vodafone στην Ελλάδα είναι ούτως ή άλλως ξεκλείδωτο. Το θέμα που ανέφερε ο "συνάδελφος" και είναι πολύ ενδιαφέρον αν ισχύει, είναι τι γίνεται με το 2g (1st Gen) το οποίο έχει (αναγκαστικά αφού δεν κυκλοφορούσε στην Ελλάδα) κλειδωμένο σε πάροχο άλλης χώρας και κατά πόσο δεν χρειάζεται πια unlock.

 

Τελικά, αφού δεν βλέπω άλλη αναφορά αποφάσισα να το ρισκάρω ο ίδιος...

Και, ναι, μπορεί να χάνεται το JB αλλά το τηλέφωνο παραμένει unlocked! Έτσι μπορώ και το χρησιμοποιώ κανονικά με cosmote.

 

Όμως, προσοχή. Ο σχετικός οδηγός του hackintoh αναφέρεται γενικώς σε 2g. Για εμάς πρέπει το τηλέφωνο να είναι και activated. Πρέπει να βαλετε το 3.0 με OPTION+UPDATE και όχι OPTION+RESTORE.

Με OPTION+UPDATE το τηλέφωνο θα γίνει κανονικά update και θα παραμείνει unlocked και activated (το 2G ποτέ δεν ήρθε επισήμως στην Ελλάδα) ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Εάν κάνετε OPTION+RESTORE θα έχετε το παράδοξο να παραμείνει unlocked το iPhone αλλά να μην είναι πια activated οπότε... "δώρον άδωρον".

 

Επαναλαμβάνω: Κάντε OPTION+UPDATE και όχι OPTION+RESTORE

 

Κατά τα λοιπά, όλες οι εφαρμογές από AppStore δουλεύουν κανονικά (αναμενώμενο) αλλά όλες οι υπόλοιπες δεν ξεκινούν (επίσης αναμενώμενο ελλείψει hacked MobileInstallation).

 

Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω για το 1st generation iPhone...

Link to comment
Share on other sites

Το spotlight είμαστε σίγουροι ότι κάνει αναζήτηση και στα SMS? :rolleyes:

Σε μένα πάντως δεν κάνει.

 

Το spotlight δεν κανει αναζητηση σε SMS, αλλα στα Contacts, Mail, Calendar, Notes και iPod

[sIGPIC][/sIGPIC]

Symphobia, the ultimate scoring experience...

Link to comment
Share on other sites

Οποιος γνωριζει ας απαντησει στο ερωτημα του kdiamant γιατι ειναι πολυ σημαντικο

 

Σαν 2 sms χρεώνεται. Μέχρι 70κάτι χαρακτήρες χρεώνεται σαν 1.

Link to comment
Share on other sites

Σαν 2 sms χρεώνεται. Μέχρι 70κάτι χαρακτήρες χρεώνεται σαν 1.

 

Κριμας και πάλι κρίμας...Αν η GM είναι η τελική version τοτε περιμένουμε για κάποιο update δυστηχώς. Δεν το γλυτώνουμε το JB πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Με το που έβαλα τις ρυθμίσεις για MMS, και αφού πήρα τηλέφωνο στη Vodafone για να μου τα ενεργοποιήσουν ( δεν τα είχα ενεργοποιήσει ποιο πριν) κάτι δεν πάει καλά με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Ούτε 6 ώρες δεν κρατάει καλά - καλά, άσε που παρουσιάζει και προβλήματα στις κλήσεις δηλαδή με παίρνουν τηλέφωνο και με δείχνει εκτός δικτύου 3 στις 4 φορές.

 

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταίει το OS 3.0 γιατί το έχω αρκετό καιρό (χωρίς MMS), βέβαια ίσως φταίει κι η χρήση που του κάνω και ίσως πάει για απόσυρση. Δεν ξέρω τη να πω.

 

Έχει κανείς άλλος ανάλογο πρόβλημα ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Με το που έβαλα τις ρυθμίσεις για MMS, και αφού πήρα τηλέφωνο στη Vodafone για να μου τα ενεργοποιήσουν ( δεν τα είχα ενεργοποιήσει ποιο πριν) κάτι δεν πάει καλά με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Ούτε 6 ώρες δεν κρατάει καλά - καλά, άσε που παρουσιάζει και προβλήματα στις κλήσεις δηλαδή με παίρνουν τηλέφωνο και με δείχνει εκτός δικτύου 3 στις 4 φορές.

 

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταίει το OS 3.0 γιατί το έχω αρκετό καιρό (χωρίς MMS), βέβαια ίσως φταίει κι η χρήση που του κάνω και ίσως πάει για απόσυρση. Δεν ξέρω τη να πω.

 

Έχει κανείς άλλος ανάλογο πρόβλημα ;

 

Έχω και εγώ σχετική μείωση της διάρκειας αλλά επειδή είναι μόνο μια μέρα από τότε που έκανα update με τις ρυθμίσεις που δίνει η vodafone μέσω itunes, δεν είναι επαρκής ο χρόνος για εξαγωγή συμπεράσματος αν και θα υποπτευόμουν ότι τέτοιο πρόβλημα δημιουργεί το setting "tethering on" το οποίο επειδή λειτουργεί από ότι είδα και όταν η συσκευή είναι stand by, περιμένοντας να "ζητηθεί σύνδεση" με άλλη συσκευή, υποπτεύομαι ότι επιβαρύνει την κατανάλωση ενέργειας ...

Αν υπάρχουν και άλλες εμπειρίες ευπρόσδεκτες!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η GM είναι η final?? Το jailbreak έχει βγει?

Ακόμα, πότε στο καλό η Cosmote θα ενεργοποιήσει το tethering? Βασικά, θα το ενεργοποιήσει?

Link to comment
Share on other sites

Σαν 2 sms χρεώνεται. Μέχρι 70κάτι χαρακτήρες χρεώνεται σαν 1.

 

και μετά σου λέει πλήρης υποστήριξη ελληνικών......αν η πλήρης υποστήριξη είναι έτσι, τότε η ελλιπής πώς είναι???? έλεος...:mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

και μετά σου λέει πλήρης υποστήριξη ελληνικών......αν η πλήρης υποστήριξη είναι έτσι, τότε η ελλιπής πώς είναι???? έλεος...:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Ακριβως. Ελεος πια με αυτη την κοροιδια. ΟΚ για την αναφορα αλλα οι 160 χαρακτηρες θα επρεπε να ειναι αυτονοητο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παιδιά, ας μου απαντήσει κάποιος στο ερώτημά μου. Το έχω κάνει 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...