Jump to content

Κούριερ και φιλοδώρημα


tseapis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να μην το κάνω δημοσκόπιση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας:

 

Όταν έρχεται κάτι στο σπίτι σας με κούριερ, δίνετε φιλοδώρημα στον άνθρωπο που σας το παρέδωσε και τι ποσό;

 

Αγόρασα πριν λίγες μέρες κάτι από το πλαίσιο μέσω ίντερνετ και μου ήρθε στο σπίτι με κούριερ. Ο πατέρας μου που είναι κουβαρντάς (ενώ εγώ τσίπης :lol:) του έδωσε 3 ευρώ, που ήταν και η διαφορά του κόστους από το κατάστημα του πλαισίου σε σχέση με το ίντερνετ. :lol:

 

Στα delivery δίνω πάντα τουλάχιστον 1 ευρώ και αν η παραγγελία είναι πάνω από 10€ δίνω 10% επί του κόστους περίπου.

 

Στις εταιρίες, επίσης, ξέρω ότι δεν δίνουν ποτέ τίποτα -άλλωστε συχνά φτάνουν δεκάδες κάθε μέρα.

 

Αλλά στα κούριερ που σου λέει η εταιρία ότι θα έρθει τάδε ώρα κι αυτοί έρχονται όποτε γουστάρουν, πριν, μετά, μετά από μέρες, τσαντίζομαι και δεν δίνω τίποτα -αν και μπορεί να μην φταίει ο καημένος ο κούριερ προσωπικά...

 

Τι γνώμη έχετε; Εσείς πώς πράττετε;

Link to comment
Share on other sites

Στον κουριερ εχει επικρατησει να μην δινεται φιλοδωρημα. Στο delivery αφηνω το ποσο μεχρι στρογγυλοποιηση. Δεν θεωρω υποχρεωτικο να δωσω και μερικες φορες, αν για παραδειγμα μου χρειαζονται ψιλα, παιρνω και τα ρεστα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Στις online αγορές δε δίνω φιλοδώρημα γιατί έτσι χάνω το πλεονέκτημα της καλύτερης τιμής...Αλλιώς πήγαινα και το έπαιρνα στο κατάστημα να μην περιμένω πότε θα έρθει ο κούριερ...

 

Σε delivery κτλ ,ναι πάντα,1-2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα δίνω,γιατί τα παιδιά εντάξει τρώνε μεγάλη ταλαιπώρια και δεν λέει να μην δώσεις κάτι.Συνήθως δίνω 1ευρώ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε κούριερ φιλοδώρημα; Μα ποτέ;

Σε ντελιβεράδες καμιά φορά δίνω, όταν είμαι στις καλές μου.

Όταν έκανα εγώ όμως τον ντελιβερά έβριζα τους όσους τσιγκούνιδες δεν άφηναν τίποτα :lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Στο delivery 1-1.5 ευρω αναλογα το ποσο στρογγυλοποιησης. Σε κουριερ εταιριας οχι.

 

Ομοίως. Τα courier πιστεύω ότι είναι ήδη αρκετά ακριβά :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Στο κουριερ δεν δινω..εκτος και αν ειναι π.χ. 49.20 και του δωσω κατευθειαν 50ρικο.

στα delivery εκτος που σε μια μικρη πολη ολοι ειναι γνωστοι,δινω ποσο,συνηθως 1 ,1.5 ευρω αναλογα το ποσο στρογγυλοποιησης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε delivery δινω στανταρ και παντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

και γω σε deliverαδες δινω καπου στο 1-1.5 το πολυ 2 ευρω, αναλογα με την παραγγελια. σε κουριερ δεν εχει τυχει να δωσω ακομη. βασικα δεν εχω κανει καμια παραγγελια.
Link to comment
Share on other sites

αναλογα το ποσο και την εξυπηρετηση..

αν ειναι 14,30 θα δωσω 15..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε delivery δίνω συνεχώς και καμιά φορά δίνω και πάνω από 1,5-2 ευρώ.Σε κούριερ δεν έχω δώσει ποτέ μου γιατί δεν έχω παραγγείλει τίποτα ώστε να έρθει κούριερ στο σπίτι μου.:O:)
Link to comment
Share on other sites

delivery σπάνια παίρνω τώρα αλλά παλιότερα που έδενε κι έπαιρνε το ετοιματζίδικο έδινα σχεδόν πάντα ότι ψιλό περίσσευε από τα ρέστα, από 0,5 έως 2-2,5 ευρώ. Δεν έδινα αν πέθαινα στη πείνα και καθυστερούσε ή αν ήταν αγενής. Κούριερ χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και δε δίνω ποτέ ακριβώς για αυτό το λόγο. Μόνο δυο φορές έχω δώσει, τη μία ήταν μέσα στα χριστούγεννα και με είχε πιάσει το εορταστικό μου και την άλλη το παιδί - κούριερ ήταν πιτσιρίκι τόσο γλυκό και τρυφερό και παρασύρθηκα :rolleyes:

 

(για να προλάβω τους κακεντρεχείς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι στην τελευταία περίπτωση έδωσα λεφτά για φιλοδώρημα και συγκεκριμένα 2 ευρώ)

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

μόνο σε ντιλίβερι! επειδή είναι το μόνο μαγαζί στην περιοχή μου που κάνει ντιλίβερι εδώ που μένω πάντα δίνω...αλλά με ξέρουν και τα παιδιά!
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

οπως νιωθει κανεις κ αναλογα με την τσεπη του...

τι διαφορα εχουν δηλ οι ντελιβεραδες απο τους κουριερ κ προτιματε να δινετε σε ντελιβεραδες?

Link to comment
Share on other sites

οπως νιωθει κανεις κ αναλογα με την τσεπη του...

τι διαφορα εχουν δηλ οι ντελιβεραδες απο τους κουριερ κ προτιματε να δινετε σε ντελιβεραδες?

Οτι το κούριερ σαν υπηρεσία είναι ήδη ακριβό kage. Μάλλον με αυτή τη λογική ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε κουριερ μια φορα επρεπε να μου γυρισει ρεστα 5 ευρω και εκανε την παπια αλλα του την ειπα δλδ πως το βλεπει επειδη εσκασα 195 ευρω για το κινητο οτι επρεπε να του χαρισω 5 δλδ ενταξει θα του αφηνα κανα ευρω αλλα οχι και απο μονος του να παιρνει πρωτοβουλιες

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

και πάνω από 1,5-2 ευρώ

 

το πολυ 2 ευρω

 

έως 2-2,5 ευρώ

 

Παιδιά πολύ κουβαρντάδες είστε. €2-2.5 είναι πολύ μεγάλο ποσό για φιλοδώρημα. Αν έδιναν όλοι τέτοια φιλοδωρήματα ο deliveras θα έβγαζε 2-3 χιλιάρικα το μήνα καθαρά μόνο απο τα φιλοδωρήματα.

 

Επίσης εκτός αν κάνετε παραγγελίες των €30+ Ευρώ, το φιλοδώρημα των €2-2.5είναι μεγάλο και ως ποσοστό της τιμής της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλοδώρημα είναι προαιρετικό και όχι υποχρεωτικό.Που σημαίνει ότι για να το δώσεις πρέπει και ο άλλος να το "αξίζει".Άρα αν έρθει στην ώρα του,αν είναι ευγενικός και όχι με κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα τότε θα του δώσω το πολύ μέχρι 1 ευρώ.Και αν ήμουν εγώ υπάλληλος όπως πολύ σωστά λέει ο gmac θα έκανα πάρτυ αν ήξερα ότι σε κάθε δρομολόγιο θα έβγαζα και από 1 ευρώ έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να δίνουν φιλοδώρημα σε κούριερ! Την δουλειά τους δεν κάνουν ή όχι; Γιατί να πάρουν φιλοδώρημα; Εμένα γιατί δεν έρχεται κανένας στην δουλειά μου να μου δώσει φιλοδώρημα δηλαδή;

 

Σε delivery είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί έρχεται την ώρα που τον θες εσύ (κι όχι όποτε του καπνίσει και όποτε μπορέσει ανάλογα τα δρομολόγια), τον πληρώνεις οπότε πολλές φορές για να μην ψάχνει ψιλά του τα χαρίζεις κι επειδή οι άνθρωποι δουλεύουν πρωί-βράδυ κάτω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες την ώρα που εσύ είσαι στο ζεστό σου σπίτι σου και αράζεις..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να δίνουν φιλοδώρημα σε κούριερ! Την δουλειά τους δεν κάνουν ή όχι; Γιατί να πάρουν φιλοδώρημα; Εμένα γιατί δεν έρχεται κανένας στην δουλειά μου να μου δώσει φιλοδώρημα δηλαδή;

 

Σε delivery είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί έρχεται την ώρα που τον θες εσύ (κι όχι όποτε του καπνίσει και όποτε μπορέσει ανάλογα τα δρομολόγια), τον πληρώνεις οπότε πολλές φορές για να μην ψάχνει ψιλά του τα χαρίζεις κι επειδή οι άνθρωποι δουλεύουν πρωί-βράδυ κάτω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες την ώρα που εσύ είσαι στο ζεστό σου σπίτι σου και αράζεις..

 

 

Μιχάλης

 

Κάπου μπάζει το σκεπτικό σου. :)

 

Κι ο courier δουλεύει πολλές ώρες κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες ενώ εσύ είσαι σπίτι σου αραχτός. Ενώ αντίστοιχα κι ο deliveras τη δουλειά του κάνει κι όχι ελεημοσύνη. Όσο για το "έρχεται την ώρα που τον θες εσύ (κι όχι όποτε του καπνίσει και όποτε μπορέσει ανάλογα τα δρομολόγια)" αυτό είναι γιατί ακριβώς αυτή είναι η δουλειά του, ενώ η δουλειά του courier είναι να κάνει δρομολόγια με εντελώς διαφορετικό σύστημα.

 

Η διαφορά για μένα κυρίως ψυχολογική:

- τον κούριερ πολλές φορές δεν τον πληρώνεις (εκτός αν είναι αντικαταβολή) οπότε δύσκολα θα βγάλεις ένα ευρώ να του δώσεις έτσι χύμα.

- έχεις ήδη χρυσοπληρώσει την εταιρία του κούριερ οπότε δε θες να δώσεις και φιλοδώρημα.

- τα κούριερ δουλεύουν πολύ με διανομές σε/παραλαβές από εταιρίες οπότε εκεί δεν πρόκειται να ρίξεις φιλοδώρημα σε αντίθεση με το αν έχεις παραγγείλει πίτσες πχ.

- ο κούριερ είναι κάτι σαν ταχυ-ταχυδρόμος - πότε ήταν η τελευταία φορά που δώσατε φιλοδώρημα στον ταχυδρόμο; :p

Link to comment
Share on other sites

στα παιδια που δουλευουν delivery αν και εφοσον ειναι γρηγοροι και ευγενικοι παντα δινω κατι,συνηθως εως 1,5 ευρω.

 

στο courier που πληρωνω 15 ευρω για να μου φερουν κατι δεν δινω...

Link to comment
Share on other sites

Σε delivery δινω παντα 1-2 Ε

Σε κουριερ δεν εχω δωσει ποτε...παραμονο μια φορα...ειχα κανει μια μεγαλη παραγγελια και ειχα δωσει 5Ε απο την χαρα μου! :p

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...