Jump to content

Κούριερ και φιλοδώρημα


tseapis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε delivery είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί έρχεται την ώρα που τον θες εσύ (κι όχι όποτε του καπνίσει και όποτε μπορέσει ανάλογα τα δρομολόγια), τον πληρώνεις οπότε πολλές φορές για να μην ψάχνει ψιλά του τα χαρίζεις Μιχάλης

 

είχα έναν συγκεκριμένο delivera που πάντα του έλειπαν κανα δύο ευρώ ψιλά και άρχιζε να ψάχνεται επιδεικτικά και έβγαζε κάτι πεντάλεπτα, δεκάλεπτα. Του τα άφηνα συνήθως αφού έτσι κι αλλιώς θα του έδινα αλλά με ψιλοεκνεύριζε το γεγονός ότι έπιαρνε καλά και σώνει φιλοδώρημα. Πρώτον, αφού deliveras είσαι οφείλεις να έχει ψιλά για ρέστα για κάθε παραγγελία, όπως κάνουν οι περισσότεροι και δεύτερον κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει φιλοδώρημα για πολλούς και διάφορους λόγους.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως παντα την διαθεση μου. Θυμαμαι στον τελικο του euro 2004 με την Ελλαδα πηραμε κατι πιτσες και πρεπει να του ειχα δωσει 6 με 8 ευρω φιλοδωρημα...Ε... ημουν στις καλες μου εκεινη τη στιγμη δεν με ενοιαζε τιποτα.:)
Link to comment
Share on other sites

είχα έναν συγκεκριμένο delivera που πάντα του έλειπαν κανα δύο ευρώ ψιλά και άρχιζε να ψάχνεται επιδεικτικά και έβγαζε κάτι πεντάλεπτα, δεκάλεπτα. Του τα άφηνα συνήθως αφού έτσι κι αλλιώς θα του έδινα αλλά με ψιλοεκνεύριζε το γεγονός ότι έπιαρνε καλά και σώνει φιλοδώρημα. Πρώτον, αφού deliveras είσαι οφείλεις να έχει ψιλά για ρέστα για κάθε παραγγελία, όπως κάνουν οι περισσότεροι και δεύτερον κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει φιλοδώρημα για πολλούς και διάφορους λόγους.

ακριβως οπως τα λες ειναι.

ειναι ενας συγκεκριμενος ντελιβερας σε εμας που το κανει παντα αυτο...αρχιζει να ψαχνει τσεπες ακομα και για 2-3 ε!!!(για 0.10-0.90 δεν θα το εκανα ποτε ζητημα,γιατι λες οκ..δεν πειραζει) αλλα οταν ο λογαριασμος ειναι πχ. 7ε του δινεις δεκαρικο και αρχιζει το ψαξιμο,ειναι λιγο σπαστικο..

ο ιδιος μαλιστα πριν κανα 5μηνο ,ενω ο λογιαριασμος ηταν 10.20κατι, του εδωσα 20ε...μου δινει το ταλιρο και περιμενα οχι 4,80,αλλα εστω 3..

αρχιζει το ψαξιμο,περναει ενα νορμαλ χρονικο διαστημα που θα επρεπε να τα ειχε βρει και οχι να τα πιανει τα κερματα στην τσεπη του και ταυτοχρονα να λεει"αα κατσε να δω στην αλλη".

στο σημειο αυτο του λεω"να σου δωσω ενα ευρω να μην ψαχνεις" με το σκεπτικο να μου δωσει 5ευρο...

του το δινω λοιπον,γυριζω να αφησω το πορτοφολι μου και ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ!!!

ε απο τοτε οσα νουμερα και να μου κανει,δεν του δινω ουτε ευρωλεπτο!!!και ας φευγει με μουτρα!!δεν με νοιαζει.http://smileys.svatbata.org/set-01/83.gif

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε courier ποτέ δεν έχω δώσει. Σε delivery δίνω αρκετές φορές το πολύ 1 ευρώ και ίσα ίσα για διευκόλυνση στα ρέστα
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μέσα στο πνεύμα ήμουν, λοιπόν.

Μια άλλη διαφορά που βλέπω εγώ είναι ότι πάντα(; ) ο κούριερ είναι ένας νόμιμα εργαζόμενος με κατοχυρωμένο ελάχιστο μισθό, ένσημα, ασφάλεια, ενώ ο ντελιβεράς πιθανότατα είναι "μαύρος" (κάποιες φορές και κυριολεκτικά -στη γειτονιά μου τουλάχιστον :lol: [χωρίς ρατσιστική παρεξήγηση]) και υποθέτω ότι και το αφεντικό μπορεί να μην τον πληρώνει "σωστά", του τύπου "σήμερα δεν είχαμε δουλειά, πάρε τα μισά λεφτά από ότι έχουμε συμφωνήσει", οπότε πραγματικά περιμένει το τιπ για να συμπληρώσει το εισόδημα του ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

- ο κούριερ είναι κάτι σαν ταχυ-ταχυδρόμος - πότε ήταν η τελευταία φορά που δώσατε φιλοδώρημα στον ταχυδρόμο; :p

 

Έκανες διάνα τώρα! :lol:

Εννοείται πως ο πατέρας μου δίνει ΠΑΝΤΑ 1-2 ευρώ στον ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ όταν μας φέρνει συστημένο!

Και 5 ευρώ "δωράκι" τα Χριστούγεννα γιατί "είναι καλός άνθρωπος"! :lol:

 

Του λέω "πατέρα, είναι δημόσιος υπάλληλος, είναι Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ να φέρει το συστημένο στον 3ο όροφο".

Μου λέει "Ναι, αλλά έτσι είναι διπλά ευχαριστημένος και αποκλείεται κάποια φορά επειδή βιάζεται, βαριέται ή οτιδήποτε, να κάνει πχ ότι δεν μας βρήκε και να μας αφήσει ειδοποίηση και να τρέχουμε στο ταχυδρομείο με τις τεράστιες ουρές να πάρουμε το γράμμα."

Εγώ του λέω ότι έτσι υποθάλπει τη διαφθορά και έτσι τους κακομαθαίνει και πάμε μετά στην εφορία (λέμε τώρα) και θέλουν κι αυτοί το πουρμπουάρ τους για να κάνουν τη δουλειά τους και μετά μας κακοφαίνεται... και να μην σας τα πολυλογώ, ξεκινάει καβγάς!!! :mad: :lol::lol::lol:

 

Πιστέυω πως πολλοί, ηλικιωμένοι κυρίως, δίνουν φιλοδώρημα στον ταχυδρόμο για να τους πρόσεχει λίγο παραπάνω από τα καθήκοντα του -το έκανε κι ο παπούς μου (της μαμάς μου, από το άλλο σόι :rolleyes:) θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόνο σε deliveri δίνω συνήθως 0,50-1,50€ κι αυτό μόνο και μόνο γιατί οι ποιο πολλοί είναι είτε γνωστοί είτε φίλοι μου στη περιοχή και ξέρω πως ούτε ασφαλίζοντε ούτε πληρόνονται πάντα κανονικά και οποιοδήποτε παράπονό τους μπορεί να ισούτε με απόλυση....:(
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

σε κούριερ ποτέ. Πάντα καθυστερούν, πάντα αφήνουν ειδοποίηση χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι, παρατάνε το δέμα έξω απο τη πόρτνα ενώ μπορεί να είναι συστημένο, κοκ...

 

σε ντελιβεράδες... δίνω αλλά συνήθως μόνο το ποσό που χρειάζεται για την στρογγυλοποίηση (άμα είναι 7,5 δίνω 8). Όμως άμα είμαστε πολλά άτομα και η παραγγελία είναι μεγάλη συνήθως δε δίνω... δλδ σόρρυ κιόλας αλλά για 30€ παρραγγελία γιατί να δώσω 1-2 παραπάνω...? Και εννοείται άμα έχουν καθυστερήσει εκτός ορίων... ούτε συζήτηση για τιπ :p

 

Πάντως ή αλήθεια είναι πως οι ντελιβεράδες δεν περιμένουν και πολλά απο εμάς τους φοιτητές...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

σε παραγγελια που κοστιζε 13.40.ο ντελιβερας μου ζητησε ψιλα αλλα δεν ειχα(ειχα δωσει 20ευρω)

μου δινει 1 ευρω και ξεκιναει να ψαχνει τα υπολοιπα.

γυρισα για λιγο την πλατη μου για να αφησω τα κουτια σε ενα τραπεζακι και οταν ξαναστραφηκα προς την πορτα ειχε φυγει!!

μαλιστα!!

5,60 φιλοδωρημα για παραγγελια 13,40!!!

και δεν φτανει αυτο,δεν φτανει που δεν μου εδωσε αποδειξη, ΟΙ ΠΙΤΣΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΜΜΕΝΕΣ!

 

τελικα δεν εχω τυχη με το θεμα ντελιβερι...:(

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σε παραγγελια που κοστιζε 13.40.ο ντελιβερας μου ζητησε ψιλα αλλα δεν ειχα(ειχα δωσει 20ευρω)

μου δινει 1 ευρω και ξεκιναει να ψαχνει τα υπολοιπα.

γυρισα για λιγο την πλατη μου για να αφησω τα κουτια σε ενα τραπεζακι και οταν ξαναστραφηκα προς την πορτα ειχε φυγει!!

μαλιστα!!

5,60 φιλοδωρημα για παραγγελια 13,40!!!

και δεν φτανει αυτο,δεν φτανει που δεν μου εδωσε αποδειξη, ΟΙ ΠΙΤΣΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΜΜΕΝΕΣ!

 

τελικα δεν εχω τυχη με το θεμα ντελιβερι...:(

 

επειδη διαβασα οτι αυτο σου συνεβη ξανα και στο παρελθον, ηθελα να σε ρωτησω πηρες τηλ εκει που εκανες την παραγγελεια να παραπονεθεις και να ενημερωσεις?

και επι του θεματος κουριερ ποτε delivery παντα απο 1 μεχρι 2,5 το πολυ!φοιτητης βλεπεις και ειναι δυσκολες οι εποχες...

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

την προηγουμενη φορα ναι,ζητησαν απλα συγγνωμη και εληξε εκει.

αυτη την φορα οχι,απλα δε θα ξαναπαρω τπτ απο εκει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΕ το φιλοδώρημα φτάνει μέχρι 10% της αξίας του προιόντος σε περιπτώσεις που κάποιοι πληρώνονται έτσι ή με ωρομίσθιο.Συνήθως αναφέρεται σχετικά σε φυλλάδια.-Oι Eλληνικές καταναλωτικές οργανώσεις δεν έχουν προτείνει κάτι για το θέμα...
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα μετα απο ερευνα βγηκαμε οι πιο ανοιχτοχερηδες απο αποψη φιλοδωρηματος!

Γενικα παντα κατι δινω αλλα μην ξεχναμε οτι ολοι αυτοι εχουν κανονικο μισθο οποτεΟΤΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΝΑ ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ!

Στη Νεα Υορκη για παραδειγμα δεν παει ετσι. Με νομο δινεις το 10% της αξιας οποτε σου λενε ο μισθος σου ειναι κατι ψιχουλα και οτι βγαζεις απο τιπ δικα σου! Αλλα εκει πλεον σε χαιρεταει καποιος και αφηνεις κατι..

Εδω ειναι απλα στην κριση σου!

Εχει να κανει και με το ΕΥΡΩ πλεον, καποτε αφηνες 100 δραχμες μονο αν ηταν γκομεναρα αυτη που σου εφρνε κατι ή σερβιτορα! Τωρα κατω απο 1ευρω φτηνουν στο φαγητο σου!

Παντως στον ταχυμεταφορεα προφανως δεν δινεις τιποτα!

Στον Ιμπραημ/Χασαν που φερνει το ντελιβερυ φαγητο κατι δινεις γιατι ξερεις οτι παιρνει ψιχουλα!(αμα σε νοιαζει)

Link to comment
Share on other sites

σε παραγγελια που κοστιζε 13.40.ο ντελιβερας μου ζητησε ψιλα αλλα δεν ειχα(ειχα δωσει 20ευρω)

μου δινει 1 ευρω και ξεκιναει να ψαχνει τα υπολοιπα.

γυρισα για λιγο την πλατη μου για να αφησω τα κουτια σε ενα τραπεζακι και οταν ξαναστραφηκα προς την πορτα ειχε φυγει!!

μαλιστα!!

5,60 φιλοδωρημα για παραγγελια 13,40!!!

και δεν φτανει αυτο,δεν φτανει που δεν μου εδωσε αποδειξη, ΟΙ ΠΙΤΣΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΜΜΕΝΕΣ!

 

τελικα δεν εχω τυχη με το θεμα ντελιβερι...:(

 

να κάνεις το εξής : όταν δεν έχεις ψιλά όταν κάνεις την παραγγελία θα τους λες να φέρουν ρέστα από 20ρικο, 50ρικο κτλ. Δεν έχει δικαιολογία μετά ο ντελίβερι. Αν σου τα μασήσει ΔΕΝ δέχεσαι την παραγγελία εώς ότου να έχει ρέστα.

 

δοκιμασμένο και πιάνει ΠΑΝΤΑ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

να κάνεις το εξής : όταν δεν έχεις ψιλά όταν κάνεις την παραγγελία θα τους λες να φέρουν ρέστα από 20ρικο, 50ρικο κτλ. Δεν έχει δικαιολογία μετά ο ντελίβερι. Αν σου τα μασήσει ΔΕΝ δέχεσαι την παραγγελία εώς ότου να έχει ρέστα.

 

δοκιμασμένο και πιάνει ΠΑΝΤΑ.

θα το δοκιμαζω απο εδω και περα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχει ψιλά να σου δώσει για ρέστα.. νομίζω υποχρεούται να σου δώσει παραπάνω ρέστα με αυτά που έχει. Για παράδειγμα αν είναι να σου δώσει ρέστα 50 λεπτά αλλά δεν έχει 50λεπτο ή πιο ψιλά.. πρέπει να σου δώσει οπωσδήποτε ρέστα. Αν το μικρότερο κέρμα/χαρτονόμισμα που έχει είναι 1 ευρώ θα σου δώσει αυτό.. αν δεν έχει ούτε 1 ευρώ αλλά έχει 5.. θα σου δώσει 5.. και πάει λέγοντας.

 

Δεν θυμάμαι βέβαια πού το είχα ακούσει/διαβάσει!

 

Όπως επίσης αν τον πληρώσεις εσύ με μία χούφτα ψιλά (5λεπτα, 2λεπτα, 1 λεπτό κλπ) δεν έχει το δικαίωμα να μην τα δεχτεί! Οπότε μπορείς να του κάνεις κι αυτό την επόμενη φορά :p

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισες! Το εχω κανει κατα λάθος αυτό με τα ψιλά πριν πολλά χρόνια! Δεν είχε ρέστα από χόντρο χαρτονομισμα και τον πλήρωσα με ψιλά από μια γυάλα με φραγκοδιφραγκα που είχα για ντεκόρ! Φυσικά και τα πήρε! Μπηκε ο τυπος μέσα στο σαλόνι και είχαμε απλωσει τα κέρματα σε ένα τραπεζάκι και μετράγαμε για κανα 5λεπτο! λολ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...