Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6710 Navigator


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και θα στο αλλάξουν.

Πήγαινε το πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από εκεί που το πήρες.

Τα ακουστικά καλύπτονται από 6μηνη εγγύηση, οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην τα αλλάξουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και ιδιαίτερα στον Itchrist86 που μου απάντησε αμέσως στο ερώτημά μου,από χθες είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 6710 πρέπει όμως να ομολογήσω ότι είναι η πρώτη φορά που παίρνω Nokia και ιδιαίτερα series60 μπήκα και διάβασα τις πληροφορίες για την πλατφόρμα symbian ομολογώ ότι σε κάποια διαφωτίστηκα και σε κάποια άλλα όχι θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να με διευκολύνεται στα παρακάτω:

α)εγώ θέλω πλοήγηση και εντοπισμό θέσης χωρίς να πληρώνω στην εταιρία κινητής που έχω έκανα λοιπόν το εξής πήγα μενου-ρυθμίσεις-ρυθμίσεις-γενικές-εντοπ.θέσης-μεθοδοι εντοπ.θέσης και απενεργοποίησα το assisted GPS όπως και το Βάσει δικτύου έχω αφήσει μόνο το integrated GPS,δε ξέρω αν το έχω κάνει καλά,γιατί όταν πάω στους χάρτες με ρωτάει σύνδεση τώρα; τι σημαίνει αυτό; και με τι θα συνδεθεί;επαναλαμβάνω αν είναι να βρίσκει δωρεάν wi-fi δε με πειράζει με τη σύνδεση μέσω κινητής με ενοχλεί γιατί δε θέλω να χρεώνομαι

β)πως θα κάνω μιά πλοήγηση να πάω κάπου από μιά οδό σε μιά άλλη,όταν του λέω να μου βρεί μιά οδό μου γράφει δε βρέθηκαν αποτελέσματα εκτός σύνδεσης,επίσης πως θα έχω και τη φωνητική υποστήριξη στα ελληνικά;

γ)στο αγορά και άδειες πρέπει να κάνω κάτι;όταν μπαίνω οι άδειες μου,το ενημέρωση τι σημαίνει;στο εισαγωγή κωδικού αδείας πρέπει να κάνω κάτι με το CD που ειχε μέσα η συσκευσία;

θα ήμουν υπόχρεος να μου απαντούσε κάποιος γιατί ένα ξενύχτι το έριξα να μην πάμε και για άλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και ιδιαίτερα στον Itchrist86 που μου απάντησε αμέσως στο ερώτημά μου,από χθες είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 6710 πρέπει όμως να ομολογήσω ότι είναι η πρώτη φορά που παίρνω Nokia και ιδιαίτερα series60 μπήκα και διάβασα τις πληροφορίες για την πλατφόρμα symbian ομολογώ ότι σε κάποια διαφωτίστηκα και σε κάποια άλλα όχι θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να με διευκολύνεται στα παρακάτω:

α)εγώ θέλω πλοήγηση και εντοπισμό θέσης χωρίς να πληρώνω στην εταιρία κινητής που έχω έκανα λοιπόν το εξής πήγα μενου-ρυθμίσεις-ρυθμίσεις-γενικές-εντοπ.θέσης-μεθοδοι εντοπ.θέσης και απενεργοποίησα το assisted GPS όπως και το Βάσει δικτύου έχω αφήσει μόνο το integrated GPS,δε ξέρω αν το έχω κάνει καλά,γιατί όταν πάω στους χάρτες με ρωτάει σύνδεση τώρα; τι σημαίνει αυτό; και με τι θα συνδεθεί;επαναλαμβάνω αν είναι να βρίσκει δωρεάν wi-fi δε με πειράζει με τη σύνδεση μέσω κινητής με ενοχλεί γιατί δε θέλω να χρεώνομαι

β)πως θα κάνω μιά πλοήγηση να πάω κάπου από μιά οδό σε μιά άλλη,όταν του λέω να μου βρεί μιά οδό μου γράφει δε βρέθηκαν αποτελέσματα εκτός σύνδεσης,επίσης πως θα έχω και τη φωνητική υποστήριξη στα ελληνικά;

γ)στο αγορά και άδειες πρέπει να κάνω κάτι;όταν μπαίνω οι άδειες μου,το ενημέρωση τι σημαίνει;στο εισαγωγή κωδικού αδείας πρέπει να κάνω κάτι με το CD που ειχε μέσα η συσκευσία;

θα ήμουν υπόχρεος να μου απαντούσε κάποιος γιατί ένα ξενύχτι το έριξα να μην πάμε και για άλλο

Πρέπει αναγκαστικά την πρώτη φορά να το αφήσεις να συνδεθεί μέσω GPRS στην εφαρμογή των Χαρτών για να ενεργοποιηθεί η πλήρης άδεια πλοήγηησης μέσω του διακομιστή της ΝΟΚΙΑ(supl.nokia.com) μια που αυτός τις διαχειρίζεται-η κίνηση GPRS δεδομένων αυτήν την φορά είναι της τάξης των 3-8 kb(τίποτα δηλαδή).

Οπότε άστο να συνδεθεί μια φορά μέσω GPRS για να μπορέσεις να πας παραπέρα στις πλοηγήσεις κλπ.,αν δεν το αφήσεις να συνδεθεί δεν θα κάνεις και πλοήγηση;)

Τώρα σε ότι αφορά τον εντοπισμό θέσης θυμάμαι όσο είχα το 6710 πως έπιανε και πιο γρήγορα έτσι οπότε το αφήνεις έτσι και είσαι μια χαρά....:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αλλά μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής όσον αφορά το α) ερώτημά μου δηλαδή τι αφήνω τσεκαρισμένο και τι ξετσεκάρω,επίσης υπάρχει κάποια εφαρμογή για να κάνω το φλας,φακό;έβαλα μιά που βρήκα στις εφαρμογές symbian(brightlight) αλλά δεν είναι αποδεκτή σ'αυτό το κινητό και δεν δούλεψε αν υπάρχει κάτι άλλο μου λέτε
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση.

ποια η διαφορά του gps με το Ε52 ή με το 5800 navigation edition.

Είναι το ίδιο πράγμα? και η πλοήγηση είναι σε όλα δωρεάν ή μόνο στο 6710 navigator?

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια κ γω εχω την ιδια απορια!Ας μας πει καποιος που ξερει,γιατι στο manual δε βγαινει ακρη,ακριβως τι ρυθμισεις κανουμε για να δουλεψει η πλοηγηση!360euro σκασαμε,ειναι κριμα δηλαδη.Εμενα συνδεθηκε με υπηρεσιες wap,κατεβασε 34kb αλλα δεν εγινε τιποτα.Που πρεπει να συνδεθει Διαδικτυο-Μην.multimedia ή Υπηρεσιες wap?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αλλά μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής όσον αφορά το α) ερώτημά μου δηλαδή τι αφήνω τσεκαρισμένο και τι ξετσεκάρω,επίσης υπάρχει κάποια εφαρμογή για να κάνω το φλας,φακό;έβαλα μιά που βρήκα στις εφαρμογές symbian(brightlight) αλλά δεν είναι αποδεκτή σ'αυτό το κινητό και δεν δούλεψε αν υπάρχει κάτι άλλο μου λέτε

Οπως είναι αστο με το ενσωματωμένο GPS ξετίκαρε τα άλλα,απλά άστο μέσα από την εφαρμογή των Χαρτών να συνδεθεί μια φορά,στις ρυθμίσεις της εφαρμογής επέλεξε>εργαλεία>ρυθμίσεις>Διαδίκτυο>σύνδεση κατα την έναρξη>ερώτηση πάντα,αστο μια φορά να συνδεθεί.

Εφαρμογή για χρήση των leds ως φακό δεν υπάρχει ακόμα.

να κάνω μια ερώτηση.

ποια η διαφορά του gps με το Ε52 ή με το 5800 navigation edition.

Είναι το ίδιο πράγμα? και η πλοήγηση είναι σε όλα δωρεάν ή μόνο στο 6710 navigator?

Σαν hardware μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές αλλά ουσιαστικά το ίδιο είναι,ως προς τον χρόνο που παρέχεται η φωνητική πλόηγηση το μόνο που έχει για πάντα άδεια(πάνω από 2 χρόνια) είναι το 6710 ενώ τα άλλα είναι για 3μηνο κλπ.

 

Ναι ρε παιδια κ γω εχω την ιδια απορια!Ας μας πει καποιος που ξερει,γιατι στο manual δε βγαινει ακρη,ακριβως τι ρυθμισεις κανουμε για να δουλεψει η πλοηγηση!360euro σκασαμε,ειναι κριμα δηλαδη.Εμενα συνδεθηκε με υπηρεσιες wap,κατεβασε 34kb αλλα δεν εγινε τιποτα.Που πρεπει να συνδεθει Διαδικτυο-Μην.multimedia ή Υπηρεσιες wap?Ευχαριστω!

Υπηρεσίες WAP εννοείται.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σημειο προσβασης Cosmote gprs-cosmate internet ή cosmote mms-gprs?

 

Δε κανει τιποτα.Ας πει καποιος αναλυτικα ρε παιδες!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο λιγο εκνευριστικο θα λεγα.Ειτε βγαλεις με το κινητο φωτο ειτε βαλεις καποια δικια σου φωτο για φοντο,την δειχνει μακροστενη!!Δηλαδη εξελιχθηκε το οτι στα πιο παλια νοκια σου ετρωγε χωρο η κατω μπαρα και η πανω με το ρολοι και το σημα και δειχνει τωρα fullscreen αλλα παραμορφωνει?

Καλο το παραπανω λινκ,αλλα δεν αναφερεται λεπτομερως.Εγω πχ συνδεομαι εκει που λεει στο wap και δεν κατεβαζει τιποτα.

Μηπως φταιει οτι ειναι κοσμοκαρτα?Εχω μοναδες μεσα ομως.

Περιμενα τωρα 7 λεπτα.Δε βρισκει δορυφορο.Κατι δε κανω σωστα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις στην ενότητα της Cosmote.

Δεν έχει άμεση σχέση με τη συσκευή.

 

Ωστόσο επειδή και εγώ έχω κάρτα cosmote (what’s up), το σημείο πρόσβασης που παρέχει δεδομένα είναι το Cosmote GPRS. Δοκίμασε αυτό. Το Cosmote internet νομίζω απευθύνεται μόνο στα συμβόλαια...

Δεν γνωρίζω περισσότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο λιγο εκνευριστικο θα λεγα.Ειτε βγαλεις με το κινητο φωτο ειτε βαλεις καποια δικια σου φωτο για φοντο,την δειχνει μακροστενη!!Δηλαδη εξελιχθηκε το οτι στα πιο παλια νοκια σου ετρωγε χωρο η κατω μπαρα και η πανω με το ρολοι και το σημα και δειχνει τωρα fullscreen αλλα παραμορφωνει?

Καλο το παραπανω λινκ,αλλα δεν αναφερεται λεπτομερως.Εγω πχ συνδεομαι εκει που λεει στο wap και δεν κατεβαζει τιποτα.

Μηπως φταιει οτι ειναι κοσμοκαρτα?Εχω μοναδες μεσα ομως.

Περιμενα τωρα 7 λεπτα.Δε βρισκει δορυφορο.Κατι δε κανω σωστα σιγουρα.

 

Λοιπον φιλε μου αν κανεις τα βηματα που σου ειπε προηγουμενος ο Αντρεας(Rostopol) ο οποιος παρεπιμπτοντος ειναι εξπερ στη πλοηγηση με Νοκια(και οχι μονο) και δε συνδεετε τοτε να εποικοινωνισεις με το τμημα εξυπηρετησης πελατων της Cosmote και να τους πεις να σου ενεργοποιησουν της υπηρεσίες WAP μιας και αυτες θελει το κινητο να συνδεθει 1η φορα.

Το εκανα πριν λιγες μερες και ολα ειναι jet!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αλλη sim πχ wind και το ενεργοποιησεις και μετα ξαναβαλεις την κοσμοτε,υπαρχει προβλημα?

2)Οταν παω να εγκαταστησω εφαρμογες ολο σφαλμα πιστοποιητικου μου λεει.Οι εφαρμογες ειναι απ τα γνωστα "μαγαζακια".Γιατι ολο σφαλμα?

Link to comment
Share on other sites

2)Οταν παω να εγκαταστησω εφαρμογες ολο σφαλμα πιστοποιητικου μου λεει.Οι εφαρμογες ειναι απ τα γνωστα "μαγαζακια".Γιατι ολο σφαλμα?

 

Πριν τις κανεις εγκατασταση θα πρεπει να τις υπογραψεις ψηφιακα. Διαβασε το S60 3rd Edition Platform FAQ και τα αντιστοιχα θεματα :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω την κάρτα μνήμης που έχει μέσα με μιά μεγαλύτερη ίσως 8 ή 16gb;επειδή ξέρω ότι εκεί είναι οι χάρτες πως θα κάνω τη διαδικασία απλά αντιγράφω ότι βρω από τη μία στην άλλη γιατί κάπου διάβασα ότι κάποιοι φάκελλοι καλό είναι να μην αντιγραφούν.Επίσης ένα CD που μου έδωσαν που έλεγε κάτι για ovi κάνω κάτι με αυτό ή το αγνοώ.Αν κάποιος θέλει παράγγειλα αυτή τη θήκη από το e-bay πρέπει να είναι πολύ καλή το λέω μήπως κάποιον τον ενδιαφέρει

KRUSELL DYNAMIC LEATHER CASE FOR NOKIA 6710 NAVIGATOR

βρε παιδιά πως απενεργοποιούμε τον ήχο όταν ανοίγει το κινητό,δε θέλω να έχει ήχο όταν ανοίγει με το θέμα της Nokia,γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω την κάρτα μνήμης που έχει μέσα με μιά μεγαλύτερη ίσως 8 ή 16gb;επειδή ξέρω ότι εκεί είναι οι χάρτες πως θα κάνω τη διαδικασία απλά αντιγράφω ότι βρω από τη μία στην άλλη γιατί κάπου διάβασα ότι κάποιοι φάκελλοι καλό είναι να μην αντιγραφούν.

Αντιγράφεις τα ΠΑΝΤΑ από τη παλιά μνήμη στη νέα!

Προσοχή! Θα πρέπει να εμφανίζονται και τα κρυφά αρχεία και φάκελοι στον υπολογιστή ώστε να αντιγραφούν και αυτοί.

 

Επίσης ένα CD που μου έδωσαν που έλεγε κάτι για ovi κάνω κάτι με αυτό ή το αγνοώ.

Είναι η σουίτα του κινητού για τον υπολογιστή. Επίσης υπάρχει και το κλασσικό Nokia PC Suite. Και τα δύο είναι σχεδόν το ίδιο.

Αν θέλεις το βρίσκεις και online και το κατεβάζεις. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις υποχρεωτικά αυτό που βρίσκεται στο cd.

Χρησιμεύει σε αρκετές εργασίες που θέλεις να επιτελέσεις και έχουν άμεση σχέση με το κινητό, πχ δημιουργία back up.

Διάβασε το FAQ της ενότητας για περισσότερα.

 

βρε παιδιά πως απενεργοποιούμε τον ήχο όταν ανοίγει το κινητό,δε θέλω να έχει ήχο όταν ανοίγει με το θέμα της Nokia,γίνεται αυτό;

Απενεργοποιείται ενεργοποιώντας το αθόρυβο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τελείως κουφό,δηλαδή κάθε ημέρα όταν το κλείνω θα το έχω στο αθόρυβο και όταν το ανοίγω θα το ξαναγυρίζω στο κανονικό προφίλ και αυτό γιατί δεν έχουν προβλέψει να απενεργοποιείς την έναρξη για να το λες εσύ έτσι θα γίνεται αλλά εμένα με έχει κουφάνει,ευχαριστώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

τελείως κουφό,δηλαδή κάθε ημέρα όταν το κλείνω θα το έχω στο αθόρυβο και όταν το ανοίγω θα το ξαναγυρίζω στο κανονικό προφίλ και αυτό γιατί δεν έχουν προβλέψει να απενεργοποιείς την έναρξη για να το λες εσύ έτσι θα γίνεται αλλά εμένα με έχει κουφάνει,ευχαριστώ πάντως

 

πηγαίνεις στις ρυθμίσεις ήχων η στην επεξεργασια του προφίλ που έχεις και εκεί που λέει << άλλοι ήχοι >> επιλέγεις όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και έτσι (ξέχασα να το αναφέρω), αλλά απενεργοποιείς μαζί και άλλους ήχους προειδοποίησης, κάποιοι εκ των οποίων είναι σημαντικοί, όπως πχ της ένδειξης χαμηλής μπαταρίας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν το font magnifier δουλεύει και στο navigator και αν το έχει η συσκευή από μόνη της όπως στο E52 ή πρέπει να το αγοράσω? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το ενσωματώνει, αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις εσύ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το ενσωματώνει, αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις εσύ.

Αν πας όμως στο site της Psiloc για το font magnifier δεν λέει πουθενά ότι υποστηρίζεται το 6710!:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει συμασια μαλλον ξεχασαν να προσθεσουν το μοντελο της συσκευης. Εγκατεστησε το και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...