Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6710 Navigator


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να δουλεψει σωστα και αξιοπιστα σπασμενο garmin στο 6710?

Επί του παρόντος το μόνο που δουλεύει σωστά είναι το Ovi Maps,στο Garmin μπορεί να ανοίξει και να κάνεις περιήγηση στον χάρτη αλλά στην πλόηγηση μπορεί να σε πετάξει έξω κάποια στιγμή και αυτό μάλλον οφείλεται στην χαμηλή διαθέσιμη ram(μάλλον την έχει preserved για το Ovi Maps).

Πιστεύω στην πρώτη αναβάθμιση να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση(ομοίως στο changelog της αναβάθμισης του Ν86 αναφέρεται επίσης βελτίωση στο θέμα της ram) και τότε θα μπορεί να τρέχει χώρις πρόβλημα κάθε εναλλακτικό πρόγραμμα πλόηγησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι τόσο θέμα ram όσο ιδιαιτερότητας της ίδιας της εφαρμογής. Έχω εγκαταστήσει το garmin σε πάρα πολλές συσκευές και στις περισσότερες (και στο 5800 που έχω τώρα), παρουσίασε πρόβλημα. Δοκίμασε και άλλες εφαρμογές όπως το Sygic και το NDrive που, κατά την άποψή μου, είναι ανώτερες του Garmin λόγω ταχύτητας, ευχρηστίας και, το σημαντικότερο, σταθερότητας. Και στις δύο προαναφερθείσες, έχουν βγει πολύ πρόσφατα πολύ καλοί νέοι χάρτες.

 

Το ζουμ μέσω του touchpad, δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές πλοήγησης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο θέμα ram όσο ιδιαιτερότητας της ίδιας της εφαρμογής. Έχω εγκαταστήσει το garmin σε πάρα πολλές συσκευές και στις περισσότερες (και στο 5800 που έχω τώρα), παρουσίασε πρόβλημα. Δοκίμασε και άλλες εφαρμογές όπως το Sygic και το NDrive που, κατά την άποψή μου, είναι ανώτερες του Garmin λόγω ταχύτητας, ευχρηστίας και, το σημαντικότερο, σταθερότητας. Και στις δύο προαναφερθείσες, έχουν βγει πολύ πρόσφατα πολύ καλοί νέοι χάρτες.

 

Το ζουμ μέσω του touchpad, δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές πλοήγησης;

Οχι που θα τα άφηνα,εννοείται τα έχω δοκιμάσει όλα και τώρα είμαι με το τελευταίο αριστούργημα που μας συνέστησε ο karlesg,το Sygic αυτό περιέργως δουλεύει ΟΚ αλλά μια στις τόσες νάσου το Unexpected error και σε πετάει εξω(έβαλα το jbak taskman και βλέπω τη ram να κατεβαίνει στα 22-23 ΜΒ όταν τρέχουν πχ. Ovi Maps & Sygic ταυτόχρονα-προτεραιότητα θα πάρει το δικό τους,το Ovi Maps και μοιραία το άλλο σηκώνει σημαία),επιμένω η ram είναι ένα θέμα.

Βεβαια το Ovi Maps στην υλοποίηση και συνδυασμένο με το zoompad και την πλήρη άδεια είναι ήδη ότι καλύτερο και πλήρες(ας μην ξεχνάμε πως τα "άλλα" προγράμματα τα "βρήκαμε" αρχικά γιατί δεν είχαμε φωνητική πλοήγηση στο Nokia Maps αορίστου χρόνου,ειδικά στο 6710 όμως αυτό δεν ισχύει πια).

Το ζουμ στο touchpad δεν δουλεύει στις άλλες εφαρμογές πλόηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Το Ovi Maps, με τα συνεχή update και τους νέους χάρτες, έχει εξελιχθεί σε μια αξιόλογη εφαρμογή. Αν είχε λίγο καλύτερους χάρτες, όλα θα ήταν ρόδινα, αλλά, αν δεν κινείσαι σε περίεργες τοποθεσίες, δε νομίζω να αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα κάλυψης.

 

Αυτό που θα ήθελα να κάνω με το Ovi Maps ενώ κάνω ήδη πλοήγηση, είναι να μπορώ να κάνω zoom out και να βλέπω την ευρύτερη περιοχή που κινούμαι. Με το 5800 που το χρησιμοποιώ τελευταία, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (για την χρήση αυτή, χρησιμοποιώ παραάλληλα την τελευταία έκδοση του google maps που είναι επίσης καταπληκτικό). Με το touchpad του 6710 μπορείς να ζουμάρεις ελεύθερα ενώ κάνεις πλοήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Το Ovi Maps, με τα συνεχή update και τους νέους χάρτες, έχει εξελιχθεί σε μια αξιόλογη εφαρμογή. Αν είχε λίγο καλύτερους χάρτες, όλα θα ήταν ρόδινα, αλλά, αν δεν κινείσαι σε περίεργες τοποθεσίες, δε νομίζω να αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα κάλυψης.

 

Αυτό που θα ήθελα να κάνω με το Ovi Maps ενώ κάνω ήδη πλοήγηση, είναι να μπορώ να κάνω zoom out και να βλέπω την ευρύτερη περιοχή που κινούμαι. Με το 5800 που το χρησιμοποιώ τελευταία, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (για την χρήση αυτή, χρησιμοποιώ παραάλληλα την τελευταία έκδοση του google maps που είναι επίσης καταπληκτικό). Με το touchpad του 6710 μπορείς να ζουμάρεις ελεύθερα ενώ κάνεις πλοήγηση;

 

Κάνεις και zoom out όταν κάνεις πλοήγηση αλλά σε επαναφέρει αν το αφήσεις σε κάποια δεύτερα χωρίς να το αγγίξεις για να συνεχιστεί απρόσκοπτα η πλοήγηση.Πιστεύω πως το zoompad του 6710 είναι μεγάλη καινοτομία ειδικά για τους Χάρτες(στην Εκθεση/Εικόνες είναι λίγο sluggish-και΄δω χρήζει αναβάθμισης όχι σε μεγάλο βαθμό βέβαια-στον browser είναι αρκετά responsive πάντως και κάνει την διαφορά αισθητή με τον browser πχ. του Ν86 που είναι ο ίδιος).

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι το 6710 έχει fm transmiter;

 

Μπορείς να δεις αν έχει στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής στο λινκ που δίνεται στο πρώτο ποστ του θέματος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2696844#post2696844

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αρκετό καιρό να ενεργοποιήσω το wireless internet στο 6710 με σύνδεση cosmote. Μπορώ να συνδεθώ στο Internet μόνο με GPRS WAP. Είμαι σε κάλυψη δικτύου 3g και όταν επικοινώνησα με cosmote μου έστειλαν SMS με ρυθμίσεις αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα. Έχω το πακέτο σύνδεσης i35 με 500 ΜΒ δωρεάν όγκο δεδομένων Έχει κανένας καμιά ιδέα τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αρκετό καιρό να ενεργοποιήσω το wireless internet στο 6710 με σύνδεση cosmote. Μπορώ να συνδεθώ στο Internet μόνο με GPRS WAP. Είμαι σε κάλυψη δικτύου 3g και όταν επικοινώνησα με cosmote μου έστειλαν SMS με ρυθμίσεις αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα. Έχω το πακέτο σύνδεσης i35 με 500 ΜΒ δωρεάν όγκο δεδομένων Έχει κανένας καμιά ιδέα τι γίνεται;

΄Οπως συμπεράνω από εδώ πρέπει να διαλέγεις πάντα το Cosmote Internet που έχει apn(access point name): internet,άρα στις ρυθμίσεις>συνδεση>προορισμοι>Διαδικτυο πρέπει να έχεις και το Cosmote Internet.

Link to comment
Share on other sites

΄Οπως συμπεράνω από εδώ πρέπει να διαλέγεις πάντα το Cosmote Internet που έχει apn(access point name): internet,άρα στις ρυθμίσεις>συνδεση>προορισμοι>Διαδικτυο πρέπει να έχεις και το Cosmote Internet.

Τα έχω ελέγξει όλα αυτά. Δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ελέγξει όλα αυτά. Δεν γίνεται τίποτα.

 

Και σε μένα το Cosmote Internet δεν μπαίνει πουθενά πάντως,ακόμα και για το A-GPS αλλά βέβαια δεν έχω το πάγιο i-35 αλλά καρτοκινητό.Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους στο 1313 και να τους εξηγήσεις πως το πρόγραμμα αυτό(το i-35 είναι συνδυασμένο και με το Iphone)θέλεις να το χρησιμοποιήσεις με το 6710 πχ. και να σου δώσουν κάποιες ρυθμίσεις ειδικότερες φωνητικά και όχι με μήνυμα διαμόρφωσης,αν πάς πχ. στους Προορισμούς στο Cosmote GPRS,επιλογές>επεξεργασία και πάλι επιλογές>Προχωρημένες ρυθμίσεις θα δεις διευθήνσεις IP,DNS,αρ.θύρας κλπ.-αυτά μάλλον πρέπει να διαφοροποιούνται στο Cosmote Internet για να δουλέψει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να ρωτησω λιγο και γω κατι.Πηρα και γω σημερα το κινητακι κ ειναι απαιχτο!Πως γινεται ο task manager να κλεινει ολες τις εφαρμογες με τη μια και οχι να μπαινω σε καθεμια ξεχωριστα και να την κλεινω?
Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμένος δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Μπορείς να βάλεις όμως τα πολύ καλά best taskman και handy taskman και να τα κλείνεις όλα με μία κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη μαλλον παει καιρος που εχω να χρησιμοποιησω symbian,να ρωτησω λιγο.1)Πρεπει να βαλουμε αλλον file explorer? 2)Εχω θεματα,εφαρμογες και παιχνιδια στο pc.Για ναμην τα στελνω με bt και αποθηκευονται στα μνμ,πως μπαινουν αλλιως στο κινητο,με το καλωδιο usb αλλα πως?
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύερος file manager είναι ο X-plore.

 

Συνδέεις την συσκευή με το καλώδιο usb και επιλέγεις μαζική αποθήκευση. Κατόπιν, τα βάζεις σε όποιον φάκελο επιθυμείς.

 

Διάβασε οπωσδήποτε το Series 60 3rd Edition FAQ

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω το κινητακι εδω και λιγες μερες.

Να πω εντυπωσεις με 2 λογια.

Ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ συμπιαν 3d edition που εχει περασει απ τα χερια μου(και τα εχω παρει σεδον ολα)!

 

Γρηγορο μενου,χωρις βεβαιως ενεργοποιημενα τα εφε,αν και για οσους ενδιαφεροντε να πω οτι σε σχεση με το SE w995 π.χ. που εχω παραληλα αυτο το καιρο ειναι ΑΙΣΘΗΤΑ πιο αργο σε καθε δοεργασια απο το ανοιγμα των ρυθμισεων του εως το ανοιγμα της καμερας του,αλλα με τα αλλα συμπιαν ειναι γρηγορο.

 

Πολυ καλη οθονη που υστερη μονο απ τα Ν85/86 και ΜΟΝΟ το βραδυ η σε εσωτερικους χωρους μιας και μερα ειναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ πιο ευκρινης κατι που παιζει σημαντικο ρολο σε 1 καθημερινο τηλεφωνο!

 

Ποιοτητα,πλαστικο αλλα γεροδεμενο και κυριως το πολυπληκτρο αλλα και τα πανω soft keyes δε σου σπαει τα νευρα με τα κριτς κριτς(λεγε με Ν85!:lol:)

To πισω καπακι τριζει ενιοτε αλλα κατα τα αλλα ουδεν μεπτο!

Slide πολυ καλο.

 

Καμερα καλη για 5ΜΡ βγαζει περιπου τα ιδια με του 995(που ειναι 8ΜΡ)

 

Το κινητακι πρεπει να εχει 1 απ τα καλυτερα GPS στα συμπιαν,μετα τη 1η φορα βρισκει σημα και λοκαρι πολυ γρηγορα και αξιοπιστα με τη μαμισια εφαρμογη(τους χαρτες) αλλα το θεμα ειναι η RAM..

Μου τη τρωει ΠΟΛΥ ευκολα δε σηκωνει πολλα παραπανω και αυτο δε μου αρεσει.

Ξεκιναει με πανω απο 45 και κατεβαινει στα 28-32 οπου σταθεροποιητε.

Βεβαια αν πας να παιξεις με απαιτητικες εφαρμογες τη πατησες!

 

Restart μου εκανε μονο 1 και αυτο κατω απο συνεχες πειραγμα,αψογο το βρισκω σε αυτο αν και καθε 2 μερες του κανω εγω προλειπτικα για να παρει τα πανω της λιγο η RAM!

 

Ηχος ακουστικη απλα τα καλυτερα!:D

Συλαμβανει ηχους με φοβερη λεπτομερεια και εχει και δυνατο μεγαφωνο!

Καλυτερο ανετα απ το Ν85 αλλα και το SE C905 που τα θεωρουσα δυνατα σ αυτο το τομεα!

 

Zoom bar

Μου αρεσει αν και δε δουλευει σε ολα σε βοηθαει στην εκθεση,στη καμερα αλλα και στο νετ!

 

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απ τη συσκευη,αν και μπερδεμενος (δε ξερω πιο να κρατησω απ τα 2 για καθημερινο μου τηλεφωνο!):confused:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο μπαταρια τι λεει?

 

Eμενα μου βγαζει 1 μιση μερα με αρκετη ενασχοληση ομως,βγαζει και 2 μερες αλλα το GPS του τη ρουφαι καλα,ευτυχως εχει και φορτιστη αυτοκινητου για τα δυσκολα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια.Υπαρχει καποιο κολπο,καποια εφαρμογη,που οταν βαζεις εικονα μπροστα για φοντο,να μην την δειχνει παραμορφωμενη και μακροστενη?Μιλαω για φωτο απο ψηφιακη ετσι κ οχι για εικονες 240χ320.
Link to comment
Share on other sites

Κόλπο δεν υπάρχει.

Απλά θα πρέπει πρώτα να επεξεργαστείς την εικόνα που θέλεις για φόντο από τον υπολογιστή σου μέσω κάποιου προγράμματος επεξεργασίας εικόνας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν το πάρω από το e-shop που το έχει 359€ είναι καλή κίνηση,δηλαδή εννοώ είναι της επίσημης αντιπροσωπείας όπως γράφει ή θα έχω κάποιο πρόβλημα;πείτε μου αν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψή σας,ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Τα λέω αυτά γιατί δεν το βρίσκω αλλού και το πλαίσιο πλεον δεν το έχει

Link to comment
Share on other sites

Το e-shop μια έχει ελληνικές συσκευές, μια παρα-εισαγωγής.

Το καλύτερο είναι να τους ρωτήσεις και να τους τονίσεις πως παρα-εισαγωγής συσκευή δεν δέχεσαι.

 

ΥΓ: Το έχει και ο Γερμανός.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν το πάρω από το e-shop που το έχει 359€ είναι καλή κίνηση,δηλαδή εννοώ είναι της επίσημης αντιπροσωπείας όπως γράφει ή θα έχω κάποιο πρόβλημα;πείτε μου αν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψή σας,ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Τα λέω αυτά γιατί δεν το βρίσκω αλλού και το πλαίσιο πλεον δεν το έχει

 

Εγώ το πήρα από e-shop και είναι ελληνικό και επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ωραιο το κινητακι,καλη αναμονη,gps, αλλα στη 3η μερα χρησης μου ξεκολησε το μπροστινο μερος απο τα ακουστικα!!!Αυτο που ειναι σαν λαστιχακι.Ειναι δυνατον?Εσκασα 360 ευρω και συμβαινει τετοιο πραγμα!Ξερει κανεις θα μου τα αλλαξουν ή οχι εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...