Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'τη στιγμή που ο ήχος των βίντεο παραμένει σε AMR μορφή δεν είναι το αναμενόμενο λογισμικό.Ίσως κάποια ενδιάμεση έκδοση για το Hong Kong.Κάντε λίγη υπομονή ακόμη..Αν ήταν τεσταρισμένη η νέα έκδοση θα είχε βγει για την Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις αγορασα τις 2 εφαρμογες της ΜΜΜΟΟΟ που δημιουργουν ενα ευχαριστο UI των Win7 και της Android πλατφορμας.

Δουλευουν μια χαρα στο i8910.. :D

 

Μπορειτε να βρειτε εδω το M1 και εδω το Win7

 

Αρκετα καλες ειδικα το M1 Android μου αρεσει πολυ και μαλλον θα το χρησιμοποιω αρκετα αν και τρωει περισσοτερη μπαταρια.. :)

 

Ειναι απο τους devs που ειχαν δημιουργησει το iXP UI παλιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα αυτά με τις διάφορες rom μου θυμίζουν τα άθλια Windows Mobile(βλ. ETEN κλπ.) και σίγουρα τα Symbian δεν είναι άθλια,έκατσα και πειραματίστηκα με το γνωστό *#1546792*# - Phone admin mode και πιστεύω η βελτίωση είναι σημαντική και σαφής στην ένταση,θα το δοκιμάσετε και λέτε αν ισχύει και σε σας.

Κατ΄αρχήν μιλάμε για ΟΜΝΙΑ HD από το ΠΛΑΙΣΙΟ με έκδοση λογισμικού Ι8910ΧΧΙFB/I8910VGRIF1 και πάμε παρακάτω πληκτρολογώντας σε κατάσταση αναμονής *#1546792*#,πάμε στο Internals(μας ζητάει Master key,βάζουμε 0000),μετά στο 3.AudioGain Control>CamcordDSP_AMR>TxChannel(εδώ βάζουμε τιμή 31 dB πληκτρολογώντας 31 και # για να καταχωρηθεί),μετά πατάμε Back και πάμε στο CamcordARM_AMR και πάλι στο TxChannel βαζουμε ομοίως την τιμή στα 31 db.

Παραθέτω screenshots για οπτική εξήγηση,ο οδηγός έχει δοθεί στο παρόν θέμα για αντίστοιχα tunings στο audio(που ευτυχώς στην rom που φοράει το δικό μου δεν χρειάζεται).

Πειραματίστηκα και στο CamcordDSP_AMR>TxMicAmp όπου οι τιμές πρέπει να μπαίνουν πολλαπλάσια ανα 6 μονάδες(step),δηλαδή 6,12,18,24,30 dB-default είναι το 24,όταν το έβαλα στο 30 άκουγα το γνωστό βούϊσμα στον ήχο οπότε το κατέβασα πάλι,υπόψην στο TxChannel οι τιμές αλλάζουν πολλπλάσια ανα 1 μονάδα(οπότε εδώ το βάζετε όπως θέλετε 26,27,29....κλπ.),δοκιμάστε το-πιστεύω πως υπάρχει διαφορά αρκετή και είναι καλύτερο από τους πειραματισμούς με αλλαγές rom κλπ.,που θα πάει θα βγάλει και για μας αναβάθμιση μέσω PC Studio-αν και όπως το ρύθμισα τώρα ο λόγος για αναβάθμιση λόγω του χαμηλού ήχου έγγραφής βίντεο δεν υφίσταται(το αν γίνει aac μετά το format είναι άλλη υπόθεση-και έτσι όμως μια χαρά είναι),λες και τα ΝΟΚΙΑ έχουν πιο μεγάλη ένταση στην εγγραφή βίντεο(I dont think so.....;))

http://imageshack.gr/files/2cpho94kn3ct800z5tdn_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/3o4bsiqoca1pt5df9xnd_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/b9x9unjso77j80x1rvpr_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/4a9t7ru0hfo66n22s6cg_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/29vmsb8kvi0wqmh1ov6o_thumb.jpg

 

Δοκιμάστε το,δεν έχετε να χάσετε τίποτα ενώ με τις rom χάνετε το λιγότερο τα Ελληνικά και άλλα ενδεχομένως;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά.. Εγώ αναγκαστηκά θα το πάρω απο vodafone (λόγω επιδότησης ) και θα το έχω στα χέρια μου Δευτέρα ή Τρίτη και ήθελα να μάθω αν αλλάζουν κάτι στην ROM του κινητού (δηλαδή αν υπάρχει διαφορά από vodafone-plaisio ) και αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι και τι θα μου προτείνατε να κάνω. Ευχαριστώ :)
Vi veri veniversum vivus vici
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα και γω δυστηχως για την πυξιδα , σε πεταει εξω, και ενα παιχνιδι που χα βαλει δεν ανοιγει. Παντως σε ολα τα αλλα ειναι Οκ. Θα το αφησω ετσι προς το παρον , μεχρι να βγει αντιστοιχη Ελληνικη. Παντος η ανταποκριση των επιλογων ειναι καπος γρηγοροτερη και ενα βιντεο που ειχα βαλει απο παλια οταν το επαιξα δεν πηστευαν τα αυτια μου , πολυ πιο δυνατος ο ηχος απο τα ηχεια !!!

Μηπως ειναι καλητερα να εκανα αυτο με την ιταλλικη firmware γιατι ακουγεται ειναι η καλητερη και οχι με την HongKong. εσυ με πια firmware ειχες κανει αυτο το κολπο με την μετακινηση του αρχειου ??

 

Κ εγώ με το hong kong το είχα κάνει,στην ιταλική δεν δουλεύει αυτό το κόλπο το δοκίμασα,βγάζει ένα error στο symbian rom flashong tool...νομίζω γίνετε κ με το malaysian g2 αλλά κ εκεί δεν δουελευε η πυξίδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια βαση αυτοκινητου για την συσκευουλα μας εχει εντοπισει κανεις πουθενα?Στην Ελλαδα, οχι απο e-bay(δεν ασχολουμαι καθολου με αγορες απο το ιντερνετ)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια βαση αυτοκινητου για την συσκευουλα μας εχει εντοπισει κανεις πουθενα?Στην Ελλαδα, οχι απο e-bay(δεν ασχολουμαι καθολου με αγορες απο το ιντερνετ)

στο saturn εχει universal βασεις για πολλα ειδη κινητων και pda.

Link to comment
Share on other sites

Απ'τη στιγμή που ο ήχος των βίντεο παραμένει σε AMR μορφή δεν είναι το αναμενόμενο λογισμικό.Ίσως κάποια ενδιάμεση έκδοση για το Hong Kong.Κάντε λίγη υπομονή ακόμη..Αν ήταν τεσταρισμένη η νέα έκδοση θα είχε βγει για την Ελλάδα.

 

Στην Hong kong g3 ο ήχος δεν είναι σε amr μορφή νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα μια φωτογραφία και μπου βγάζει αυτό όταν πάω να κάνω sign μια εφαρμογή...

βγάζει σε΄όλους το cannot open ? opda ? στο ομνια το :p

και πως κάνω remove to παλιο office ? (TrIAL)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τ κντ αξιζει ν τ αγορασω?

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα κάτι το οποίο δεν ξέρω μήπως βοηθήσει μερικούς που διαμαρτύρονται για την ποιότητα του σήματος μιας και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Είχα την λειτουργία δικτύου σε "διπλή" για να έχω 3G οπου ειχα μόνο μια γραμμουλα στην κεραία αλλάζοντας την λειτουργία του σε GSM (για οικονομία στην μπαταρία) αμέσως φουλαρε η μπάρα (7γραμμες).

 

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.Όταν κάνω μια κλήση (σε ελάχιστες επαφές) μου εμφανίζει πριν απαντήσει ο άλλος την επιλογή της "ανοιχτής συνομιλίας" .

Σε όλες τις υπόλοιπες εμφανίζεται η "ανοιχτή συνομιλία" αφού απαντήσει.

Επειδή θα ήθελα να έχω από την αρχή της κλήσης την ανοιχτή συνομιλία ,μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το έχω σε όλες τις επαφές και όχι μόνο σε μερικές?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα κάτι το οποίο δεν ξέρω μήπως θα βοηθήσει μερικούς που διαμαρτυρωντε για την ποιότητα του σήματος μιας και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Είχα την λειτουργία δικτύου σε "διπλή" για να έχω 3G οπου ειχα μόνο μια γραμμουλα στην κεραία αλλάζοντας την λειτουργία του σε GSM (για οικονομία στην μπαταρία) αμέσως φουλαρε η μπάρα (7γραμμες).

 

Μολις το δοκιμασα κι εγω και ειχα τα ιδια αποτελεσματα!:clap:

:thanks: nato για το tip :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα tip ακόμη για αυτούς που αρεστηκαν με τα widgets αλλά δεν τους ήταν αρκετά.

Μέχρι να φανούν οι καρποί από τον διαγωνισμού της Samsung για την δημιουργία νέων widget προτείνω το εξής .

Εγκατέστησα την free εφαρμογή myiphone. http://gallery.mobile9.com/f/882727/

Από εκείνη την ημέρα ηρέμησα διότι έβαλα όλες τις λειτουργίες που χρειαζόμουν στην αρχική οθόνη.

To έχω εγκαταστήσει εδώ και 6 ημέρες και έχω πωρωθεί.

Η μπαταρία που καταναλώνει είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα...Απλά η Samsung τα έκανε λίγο σαλάτα με τον πομποδέκτη συγκρινόμενη με ανταγωνίστριες εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη βεβαια ερωτηση αλλα....

 

Οσοι το εχετε εισαστε γενικα ικανοποιημενοι ?

 

Θα μπορεσεις να αντικαταστησει το Iphone μου με την πολυ καλη οθονη αφης χωρις να εχει τα κοληματα που του εχει κληροδοτησει η apple ?

 

Καποιες ερωτησουλες

 

Εικοα του καλουντος σε full screen ευποστηριζει ?

Διαφορετικα ringtonew για τους καλουντες ?

Αναφορα πααρδοσης sms ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη βεβαια ερωτηση αλλα....

 

Οσοι το εχετε εισαστε γενικα ικανοποιημενοι ?

 

Θα μπορεσεις να αντικαταστησει το Iphone μου με την πολυ καλη οθονη αφης χωρις να εχει τα κοληματα που του εχει κληροδοτησει η apple ?

 

Καποιες ερωτησουλες

 

Εικοα του καλουντος σε full screen ευποστηριζει ?

Διαφορετικα ringtonew για τους καλουντες ?

Αναφορα πααρδοσης sms ?

 

Ευχαριστω.

 

Σε όλα ΝΑΙ,και ειδικά στην οθόνη που ως capacitive ειδικά είναι ότι καλύτερο για χειρισμό αφής,0 κολλήματα.....:);)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ΝΑΙ,και ειδικά στην οθόνη που ως capacitive ειδικά είναι ότι καλύτερο για χειρισμό αφής,0 κολλήματα.....:);)

 

Ευχαριστω πολυ.Εφαρμογες υπαρχουν για το κινητο για αγορα ή σπασμενες ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ΝΑΙ,και ειδικά στην οθόνη που ως capacitive ειδικά είναι ότι καλύτερο για χειρισμό αφής,0 κολλήματα.....:);)

 

Για την αναφορα παραδοσης sms περα απο την καταγραφη στα logs, υπαρχει μηπως και αναφορα παραδοσης με ηχο? αν ναι, δεν το εχω εντοπισει..

κριμα αν δεν υπαρχει παντως..

Link to comment
Share on other sites

Μολις το δοκιμασα κι εγω και ειχα τα ιδια αποτελεσματα!:clap:

:thanks: nato για το tip :)

εγω το εχω απο την αρχη ετσι διοτι εχεις και μεγαλυτερη αυτονομια της μπαταριας και καλυτερο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά.. Εγώ αναγκαστηκά θα το πάρω απο vodafone (λόγω επιδότησης ) και θα το έχω στα χέρια μου Δευτέρα ή Τρίτη και ήθελα να μάθω αν αλλάζουν κάτι στην ROM του κινητού (δηλαδή αν υπάρχει διαφορά από vodafone-plaisio ) και αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι και τι θα μου προτείνατε να κάνω. Ευχαριστώ :)
Vi veri veniversum vivus vici
Link to comment
Share on other sites

Για την αναφορα παραδοσης sms περα απο την καταγραφη στα logs, υπαρχει μηπως και αναφορα παραδοσης με ηχο? αν ναι, δεν το εχω εντοπισει..

κριμα αν δεν υπαρχει παντως..

 

Ηχητική ειδοποίηση αλλά σύντομη όπως οι υπόλοιποι ήχοι προειδοποίησης που ρυθμίζονται στα προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Εφαρμογες υπαρχουν για το κινητο για αγορα ή σπασμενες ?

 

Εννοείται τα πάντα,μέχρι και μέσω του browser του κινητού μπορείς να κατεβάσεις μέσω Ovi Store όλες τις free εφαρμογές που διατίθενται(διότι αναγνωρίζεται ως 5800),σε αυτό το url : http://store.ovi.mobi/?clickSource=splash :);)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τα πάντα,μέχρι και μέσω του browser του κινητού μπορείς να κατεβάσεις μέσω Ovi Store όλες τις free εφαρμογές που διατίθενται(διότι αναγνωρίζεται ως 5800),σε αυτό το url : http://store.ovi.mobi/?clickSource=splash :);)

 

Ευχαριστω πολυ.Θα παω Πλαισιο να το πιασω στα χερια μου και αναλογα θα πραξω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεται αν αυτο (PC Studio 3.1 ) ειναι η τελευταια εκδοση που να κανει για Omnia HD?

Επειδη βλεπω πολυ μεσα στο Forum για μια εκδοση 2,κατι...

 

http://gr.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/pcStudio31.do

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...