Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά απο όλους τους κατόχους του w995 εχω ακούσει τα χειρότερα. Όλοι το άλλαξαν. Επίσης, μερικές βελτιώσεις της C που ξέχασα να αναφέρω:

Όταν στέλνουν μήνυμα και το τηλέφωνο είναι κλειστό, όταν το ανοίξεις λέει τί ώρα σου έστειλε το μήνυμα, όχι τί ώρα άνοιξες το κινητό :p

 

Μία ακόμη βελτίωση-προσθήκη, είναι, όταν πληκτρολογείς κάτι, μπορείς να γυρίσεις και στα δεξιά το τηλέφωνο για qwerty, ενώ πρίν το εμφάνιζε μόνο στα αριστερά.

 

edit: Επίσης, ελέγχθηκε και το Αρένα έχει την καλύτερη ποιότητα ήχου από όλα τα κινητά. Συγκεκριμένα, πήρε 9,8/10 στο dtl τεστ του "Γερμανος": "Καταπληκτικό μενού και θαυμάσιος χειρισμός. Υπερπλήρες όσο αφορά τις δυνατότητες αναπαραγωγής και κορυφαία απόδοση."

 

-Χαρακτηριστικά mp3 player: 10/10

-Μεταφορά αρχείων : 10/10

-Ποιότητα αναπαραγωγής: 10/10

-Αυτονομία αναπαραγωγής mp3 player : 9/10

 

Μερικές φορές βιάζομαι μα βγάλω συμπεράσματα sorry αν μπέρδεψα μερικά φιλαράκια τελικά jim είχες απόλυτο δίκιο το gps ξεσκίζει τώρα που λόκαρα δορυφόρους πάει σφαίρα

Μετά το επιτυχημένο φλασάρισμα το τηλ πάει ρολόι γρηγορώτατο και στην λειτουργία και στο gps έκανα πρώτα factory reset μετά φλασάρισμα και στο τέλος ξανά factory reset

 

Υ.Γ λείπαμε όσους δώσουν τόσα λεφτά και πάρουν την άλλη πατάτα (κρίμα γιατί είχα την καλύτερη γνώμη για τα ericcson)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@bruce_wayne

Στην σελίδα 52 post #774 θα βρεις την λύση. Τουλάχιστον αυτήν χρησιμοποιήσα εγώ και λειτούργησε μια χαρα.

Από ρυθμίσεις όμως έβαλα αυτά:

Η.264 Movie (.mp4)

video bitrate: 1200

frame bitrate: 29.970

video size: 720x430

audio bitrate: 128k (cd quality)

Τα υπόλοιπα τα άφησα όπως ήταν.

 

Από 2gb το έφτιαξε περίπου 800 mb.

Αφού παίζει καλύτερη ανάλυση γιατί να μην την εκμεταλλευτούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές βιάζομαι μα βγάλω συμπεράσματα sorry αν μπέρδεψα μερικά φιλαράκια τελικά jim είχες απόλυτο δίκιο το gps ξεσκίζει τώρα που λόκαρα δορυφόρους πάει σφαίρα

Μετά το επιτυχημένο φλασάρισμα το τηλ πάει ρολόι γρηγορώτατο και στην λειτουργία και στο gps έκανα πρώτα factory reset μετά φλασάρισμα και στο τέλος ξανά factory reset

 

Υ.Γ λείπαμε όσους δώσουν τόσα λεφτά και πάρουν την άλλη πατάτα (κρίμα γιατί είχα την καλύτερη γνώμη για τα ericcson)

 

ποια εκδοση εβαλες ?

οκ ειδα την V10C , αλλα απο που την κατεβαζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Συγνώμη για τη καθυστέρηση. Υποσχέθηκα τέλειο video το Σαβ/κο αλλά δεν είχα internet εκεί που βρισκόμουν...

 

Επανέρχομαι λοιπόν...

 

Σύμφωνα με τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα που θα σας προτείνω θα μπορείτε να κάνετε μετατροπή σε οποιαδήποτε μορφή video θέλετε (avi, mp4 κτλ) με ενσωμάτωση υποτίτλων και σε μία μόνο εφαρμογή. Δηλαδή θα μετατρέπει ένα avi αρχείο σε mp4 και με ενσωμάτωηση υποτίτλων χωρίς να κάνετε διπλή δουλειά.

 

1. Καταρχήν κάνετε uninstall το divx converter (όλο το πακέτο), που σας δίνει η LG.

Αυτό γιατί τα προγράμματα που προτείνω εγκαθιστούν άλλα codecs και δημιουργείται πρόβλημά.

 

2. Κατεβάζετε τις εφαρμογές:

- AVI ReComp for Windows 1.4.4 (είναι σημαντικό να κατεβάσετε την έκδοση που προτείνω και όχι την τελευταία). Επίσης είναι free.

http://www.avirecomp.com/download.php?view.25

- Cucusoft Ultimate DVD and Video Converter Suite (θα το βρείτε σε κάποιο μαγαζάκι)

 

3. Κάνετε εγκατάσταση την εφαρμογή AVI ReComp και όλους τους codec-εφαρμογές που περιέχει το πακέτο της εγκατάστασης με τις default ρυθμίσεις.

 

4. Εγκατάσταση την εφαρμογή της Cucusoft.

 

5. Για τη μετατροπή του video θα πρέπει το αρχείο των υποτίτλων να βρίσκεται στο ίδιο folder και να έχει το ίδιο όνομα.

 

6. Στο προφίλ της μετατροπής επέλεξα το "iPod TV Size3 (640x480) MPEG-4 Movie (.mp4)" και έκανα τις εξής αλλαγές:

Video Bitrate: 1200

Audio Bitrate: 128K (CD Quality)

Video Size: Keep Original Size (εγώ επέλεξα 640χ480 για να μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο video και στο iPod Touch)

 

7. Κάνετε copy-paste το video στο τηλέφωνο και είσαστε έτοιμοι!!!

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι όποιος φίλος έχει περισσότερο χρόνο και πετύχει καλύτερη παραμετροποίηση και αποτέλεσμα, είμαι θετικός και περιμένουμε τα αποτελέσματα.

 

 

ποιο ειναι το προγραμματακι που πρεπει να κανω unistall? εγω βλεπω μονο το lg pc suite

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις το cd της LG σου βγάζει install για δύο προγράμματα. Το ένα είναι το pcsuite και το άλλο είναι το divx converter. Το divx converter δεν εγκαθίσταται μαζί με το pcsuite , οπότε είναι πιθανό να μην το πέρασες. (Κι εγώ δεν το είχα περάσει)

 

Αν λοιπόν δεν το έχεις περάσει αγνοείς το βήμα 1 (το ίδιο είχα κάνει κι εγώ) και προχωράς με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις το cd της LG σου βγάζει install για δύο προγράμματα. Το ένα είναι το pcsuite και το άλλο είναι το divx converter. Το divx converter δεν εγκαθίσταται μαζί με το pcsuite , οπότε είναι πιθανό να μην το πέρασες. (Κι εγώ δεν το είχα περάσει)

 

Αν λοιπόν δεν το έχεις περάσει αγνοείς το βήμα 1 (το ίδιο είχα κάνει κι εγώ) και προχωράς με τα υπόλοιπα.

 

 

 

οκ το εκανα

κατεβασα τα codecs και μετα κατεβασα και το cocusoft ultimate - καθισα περιμενα 30 λεπτα για να κανει την μετατροπη και οταν πηγε στο 100% ειπε οτι καποιο λαθος εκανε με καποιο codec και δεν μπορει να γινει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..Ειμαι κατοχος του arena εδω και 2 μερες..μπορω να πω πως ειναι αρκετα λειτουργικο..ψαχνομαι και συνεχεια εκανα Update sto firmware se v10m..θελω ομως να ρωτησω αν ξερει κανεις..αν μπορουμε να αλλαξουμε το φοντο στα 4 μενου που εχει(αρχικες οθονες)γιατι αυτοι οι απλοι χρωματισμοι δεν λενε μια :mad: επισης περιμενω να βγω λιγο εξω να δω αν δουλευει το gps Που εκατεστησα απο ενα παιδι που εχει κανει site για το αρενα..γιατι εδω μεσα ηταν εντελως dead!
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τα codecs και μετα κατεβασα και το cocusoft ultimate - καθισα περιμενα 30 λεπτα για να κανει την μετατροπη και οταν πηγε στο 100% ειπε οτι καποιο λαθος εκανε με καποιο codec και δεν μπορει να γινει

 

Κατέβασες τις εκδόσεις ακριβώς που λέει;

Έκανες install το avirecomp?

Αν σε αυτά ακολούθησες ότι έλεγε δεν ξέρω τι να σου πω, έχω κάνει 3-4 avi και μάλιστα τα 2 με τις ρυθμίσεις που σου έγραψα...Νομίζω κι άλλο ένα παληκάρι δεν είχε κάποιο πρόβλημα. (+ βέβαια αυτός που έγραψε τις οδηγίες:))

Επίσης μέχρι να πετύχει και να είσαι και ικανοποιημένος με αυτό που βλέπεις καλό είναι να δοκιμάζεις με κάτι μικρό...Π.χ. ένα επεισόδιο σειράς. Έτσι θα περιμένεις και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε jimdem συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που εχεις κανει :D .Θελω να κανω μια ερωτηση..μονο σε μενα ζεστενετε το πισω μερος του κινητου ενω βαζω μουσικη η δουλευω καποια εφαρμογη για λιγη ωρα ?η σε ολους ?ειναι αισθητη η θερμοκρασια..
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόβλημα με τα dll. Κατέβασε αυτά που έχω στον οδηγό μου και θα δουλέψει μιά χαρά.

 

 

Εχω χρησιμοποιησει ακριβως την διαδικασια οπου αναγραφεις στον οδηγο σου και εκανα την αντικατασταση των δυο .dll αρχειων απο το ενα directory στο αλλο !!!!!!

www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

φιλε jimdem συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που εχεις κανει :D .Θελω να κανω μια ερωτηση..μονο σε μενα ζεστενετε το πισω μερος του κινητου ενω βαζω μουσικη η δουλευω καποια εφαρμογη για λιγη ωρα ?η σε ολους ?ειναι αισθητη η θερμοκρασια..

Είναι απολύτως φυσιολογικό. Όλα, αυτοκίνητα, υπολογιστές ακόμη και κινητά ζεσταίνονται καθώς το έργο που παράγουν μετατρέπει μέρος της ενέργειας σε θερμότητα. Επίσης, αν ανοίξεις wifi-bt-gps τότε ζεσταίνεται λίγο παραπάνω αλλά είναι οκ. Μή σε αγχώνει αυτό (Μπορεί να το βρείς ωραίο το χειμώνα:lol:), είναι απολύτως φυσιολογικό καθώς έχει ξεχωριστό chip γραφικών (!) και 384.000 pixels να φωτίσει! Για να μήν ανησυχείς και νομίζεις οτι μόνο στο αρένα συμβαίνει, το νέο iphone 3gs ζεσταίνεται τόσο πολύ που σε μερικά άσπρα μοντέλα έλιωσε εσωτερικά το πλαστικό και πήρε χρωματική απόχρωση ρόζ! Οπότε (τουλάχιστον για εμάς) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!;)

 

@dmyl: Κάτι θα κάνεις λάθος. Οι περισσότεροι που το έκαναν βασιζόμενοι στον οδηγό μου δεν είχαν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

χα χα καλη φαση!να λιωνει το κιν!μιας και εισαι expert σε αυτο το θεμα θελω αν μπορεις να με διαφωτισεις στο αν μπορω να βαλω background στα 4 μενου που εχουμε με τις διαφορες μικροεφαρμογες κτλπ,και να μην εχω αυτους τους απλους και (απαισιους για μενα)χρωματισμους ?
Link to comment
Share on other sites

χα χα καλη φαση!να λιωνει το κιν!μιας και εισαι expert σε αυτο το θεμα θελω αν μπορεις να με διαφωτισεις στο αν μπορω να βαλω background στα 4 μενου που εχουμε με τις διαφορες μικροεφαρμογες κτλπ,και να μην εχω αυτους τους απλους και (απαισιους για μενα)χρωματισμους ?

Δεν γίνεται (προς το παρών). Και στο iphone δεν γίνονταν μέχρι που βγήκε το jailbreak. Έτσι και στο αρένα. Ακόμη δεν έσπασαν τον κώδικα και δεν μπορούμε να κάνουμε αλλαγές στο λογισμικό. Δυστυχώς ή ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

να κανω και μια τελευταια ερωτηση!(ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος απλα θελω να μαθαινω)..στο wetravel,ακομα δεν εχω πιασει σημα gps ,αλλα δεν βγαζει το σημα του δορυφορου που εβγαζε σε μια αλλη εφαρμογη ..εφτιαξα απο το κρυφο μενου τις ρυθμισεις,αλλα δεν ειδα διαφορα..χρειαζετε να το δειχνει η απλα πιανει χωρις να δειχνει κατι ?
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει ακριβως την διαδικασια οπου αναγραφεις στον οδηγο σου και εκανα την αντικατασταση των δυο .dll αρχειων απο το ενα directory στο αλλο !!!!!!

 

μήπωσ έχεις vista;

αν ναι κάνε σε xp

μην απογοητεύεσαι αν έχεις φλασάρι με cab ξανακάνε την ίδια διαδικασία απ την αρχή για να πετύχει σε kdz

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει ακριβως την διαδικασια οπου αναγραφεις στον οδηγο σου και εκανα την αντικατασταση των δυο .dll αρχειων απο το ενα directory στο αλλο !!!!!!

 

 

 

εγω εχω vista sp2 και εχω κανει τo φλασαρισμα μια χαρα.

απλα πρεπει να κατεβασεις τα δευτερα αρχεια .dll ( (If you get an error later when flashing, try downloading these versions of the DLL files uploaded by Teh_uberer, some people have had success with these files instead: LGMobileDL.dll (84 KB) and LGMUpgradeDL.dll (440 KB)))

ζητω συγνωμη για τα αγγλικα αλλα τα εκανα copy paste για να δειξω ποια πρεπει να βαλει.

δοκιμασε ξανα και εαν και παλι δεν γινει τιποτα , δοκιμασε να τα βαλεις αυτα τα αρχεια dll και στο folder c:\programdata\lgmobileax\b2c_client με copy paste.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω vista sp2 και εχω κανει τo φλασαρισμα μια χαρα.

απλα πρεπει να κατεβασεις τα δευτερα αρχεια .dll ( (If you get an error later when flashing, try downloading these versions of the DLL files uploaded by Teh_uberer, some people have had success with these files instead: LGMobileDL.dll (84 KB) and LGMUpgradeDL.dll (440 KB)))

ζητω συγνωμη για τα αγγλικα αλλα τα εκανα copy paste για να δειξω ποια πρεπει να βαλει.

δοκιμασε ξανα και εαν και παλι δεν γινει τιποτα , δοκιμασε να τα βαλεις αυτα τα αρχεια dll και στο folder c:\programdata\lgmobileax\b2c_client με copy paste.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις αμμεσες απαντησεις σας.Εχω δοκιμασει και σε Vista αλλα και σε XP και μαλλιστα σε πολλους Υπολογιστες.

 

Δυστηχως ειχα τα ιδια αποτελεσματα.Δεν ανταποκρινοταν το ΚΡ500 Util - EN.

 

εαν δεν εβαζα με overwright τα συγκεκριμενα .dll τοτε ξεκιναγε η διαδικασια αλλα σταματαγε μετα τον ελεγχο του κινητου πριν αρχισει η αναβαθμιση οταν πηγαινε να σβησει ενα φακελο.

 

Παιδια εχω μπλεξει !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη.

Προσπαθεια που ειχα κανει με .cab πετυχε δεν ξερω αν ειναι διαφορετικη η διαδικασια σε .kdz φανταζομαι αυτη την αντιστοιχηση την κανουν αυτα τα 2 dll

www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες τις εκδόσεις ακριβώς που λέει;

Έκανες install το avirecomp?

Αν σε αυτά ακολούθησες ότι έλεγε δεν ξέρω τι να σου πω, έχω κάνει 3-4 avi και μάλιστα τα 2 με τις ρυθμίσεις που σου έγραψα...Νομίζω κι άλλο ένα παληκάρι δεν είχε κάποιο πρόβλημα. (+ βέβαια αυτός που έγραψε τις οδηγίες:))

Επίσης μέχρι να πετύχει και να είσαι και ικανοποιημένος με αυτό που βλέπεις καλό είναι να δοκιμάζεις με κάτι μικρό...Π.χ. ένα επεισόδιο σειράς. Έτσι θα περιμένεις και λιγότερο.

 

 

Εκτος ολων των αλλων,η μεταφορα της ταινιας αφου την εκανα mp4 με αλλο προγραμμα χωρις υποτιτλους ειναι πολυ αργη- ντροπη δηλαδη,μετανιωνεις που θες να βαλεις το αρχειο -40 λεπτα να γινει και 1 ωρα για να περασει στο κινητο

 

 

Γελαω με ολα αυτα-δεν κανουν

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα!!!στο wetravel που κατέβασα απο τοσ οδηγό μόλισ πάω να το εγκαταστήσω το .jad μου λεει΄αποτυχεια ελέγχου ταυτότητασ.το έχω περάσει σωστά και έχω βάλει με σωστή σειρά τα αρχεία.τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να εχω προβλημα να αναβαθμισω σε V10c_01.kdz συγκεκριμενα οταν ανοιγω το ΚΡ500-ΕΝ-UTILS και παταω διαδοχικα

I

KM900

C:\V10C_01.kdz

V10c_01

 

δυστηχως δεν ανταποκρινεται το προγραμμα και μου ξαναβγαζει αμμεσως την λιστα επιλογων.

 

Εχω ξανακανει φλας αλλα με .cab σε V10M και λειτουργησε κανονικα !!!!

 

Υπαρχει κατι που κανω λαθος ??

Εχω προσεξει και τα κεφαλαια - μικρα οοματα αρχειων - γραμματα σε αρχεια !!!

 

στο

 

Version(SW version) (Ex: V10G_04)

 

βάλτα όλα κεφαλαία δλδ... V10C_01

 

επίσης δοκίμασε με τα δικά μου dll και το ks360 (εγω αυτό χρησιμοποιω)

στα επισυνάπτω παρακάτω:

[ATTACH]14440[/ATTACH]

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Εκτος ολων των αλλων,η μεταφορα της ταινιας αφου την εκανα mp4 με αλλο προγραμμα χωρις υποτιτλους ειναι πολυ αργη- ντροπη δηλαδη,μετανιωνεις που θες να βαλεις το αρχειο -40 λεπτα να γινει και 1 ωρα για να περασει στο κινητο

 

Το κινητό κανονικά δεν έχει τόσο αργή μεταφορά δεδομένων. Πέρασα 3gb μουσική μέσα σε 4 λεπτά (κάπου εκεί ήταν). Μήπως το συνέδεσες σε hub; Δοκίμασε την usb κατευθείαν πίσω στον υπολογιστή!

Όταν έκανα την μετατροπή είχα αγοράσει μια καρτούλα sdhc και την έβαλα σε reader στην usb και πουφ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ήταν εκεί.

Τα άλλα προγράμματα δουλεύουν κανονικότατα οπότε checkαρε μήπως κάτι σου ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμμεσες απαντησεις σας.Εχω δοκιμασει και σε Vista αλλα και σε XP και μαλλιστα σε πολλους Υπολογιστες.

 

Δυστηχως ειχα τα ιδια αποτελεσματα.Δεν ανταποκρινοταν το ΚΡ500 Util - EN.

 

εαν δεν εβαζα με overwright τα συγκεκριμενα .dll τοτε ξεκιναγε η διαδικασια αλλα σταματαγε μετα τον ελεγχο του κινητου πριν αρχισει η αναβαθμιση οταν πηγαινε να σβησει ενα φακελο.

 

Παιδια εχω μπλεξει !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη.

Προσπαθεια που ειχα κανει με .cab πετυχε δεν ξερω αν ειναι διαφορετικη η διαδικασια σε .kdz φανταζομαι αυτη την αντιστοιχηση την κανουν αυτα τα 2 dll

 

 

Τα ίδια ακριβός έκανε και μένα όταν είχα φλασάρι με και μετά δοκίμασα με kdz γι’ αυτό επιμένω να ξανακάνεις όλη την διαδικασία απ’ την αρχή κάνε επαναφορά συστήματος ή σβήστα όλα και πέρνα driver pc suite κ.λ.π. απ’ την αρχή και άλλαξε τα dll αλλιώς δεν πρόκυπτε να σου δει το kdz

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Και μένα φίλε stred ακριβώς το ίδιο μου κάνει, ενώ ακολουθώ όλα τα βήματα σύμφωνα με τον οδηγό.

 

Εκτός των παραπάνω, μήπως υπάρχει η δυνατότητα μέσω του opera να αποθηκεύει κανείς φωτογραφίες από σελίδες στο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

η έκδοση σου είναι απο τισ πιο καλέσ.σίγουρα δεν φτέει σε τίποτα η έκδοση.να αφήνεισ το κινητό να φορτιζει τέρμα πάντα.τισ πρώτεσ φορέσ άσε το να φορτίσει περισσότερεσ ώρεσ κ ασ λέει οτι είναι πλήρησ η μπαταρία.επίσησ πάντα να αφήνεισ το κινητό να αποφορτίζετε πλήρωσ έωσ κλίσει απο έληψη μπαταρίασ για να γίνετε καλήτερα η φόρτιση-αποφόρτιση.

 

τελικά,να αναφέρω οτι απο μια καλή φόρτιση της μπαταρίας

,τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.:)

 

Καμιά φορά ίσως να δυσκολευτεί να ανοίξει με την 1η,αλλά ειλικρινά

δεν είναι κάτι σπαστικό.

 

ερώτηξις : κάποιες φορές μου αρνείται να παίξει video στο

youtube,ενώ άλλες φορές άνετα.Παίζει κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...