Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την ημερομηνία του κινητού σου , πριν τις 1/1/09.

Ποια έκδοση του προγράμματος έχεις κατεβάσει;Ποια rc δηλαδή;Στο επίσημο site πρέπει να έχει φτάσει στην rc30 .

 

Nαι την rc30 εχω.

Τι εννοεις να κανω απεγκατασταση του wetravel,να βαλω ημερομηνια πριν 1/1/09 και μετα ξανα εγκατασταση?

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο αρχικό μενού με τα πολλά εικονίδια, αν κρατήσω το τηλέφωνο σε οριζόντια θέση μπορώ να αλλάξω θέσεις στα εικονίδια σύροντάς τα. Απλά τα ακουμπάς και τα σέρνεις σε νέα θέση. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν κρατάει κάποιος το τηλέφωνο κάθετα και θέλει τα χρήσιμα είκονίδια σε πρώτη θέαση.

Αυτό μπορείς να το κάνεις και όταν είναι κάθετα. Πάντως είναι ωραία που είσαι ευχαριστημένος, όχι σαν μερικούς που τα θέλουν όλα και συνεχώς το θάβουν χαλώντας τη φήμη του.

Link to comment
Share on other sites

Nαι την rc30 εχω.

Τι εννοεις να κανω απεγκατασταση του wetravel,να βαλω ημερομηνια πριν 1/1/09 και μετα ξανα εγκατασταση?

 

Ναι αυτό εννοώ.Δοκίμασε το και μετά δοκίμασε προηγούμενες rc,την 26 πχ.Αν δε γίνει κάτι, είναι θέμα της Vodafone δυστυχώς και θα πρέπει να φλασάρεις.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια...Με το ιντερνετ

-Πολλές φορές ενώ το χρησιμοποιώ στα 5 λεπτά χρήσης, μπορεί να μου εμφανίσει μήνυμα "Ο υπολογιστής δεν βρέθηκε" όταν πληκτρολογώ κάτι..Γιατί αυτό?????

-Και πως μπορώ να κάνω το youtube να παίξει...Είτε με wifi είτε με 3G..Όταν το δοκιμάζω να παίξει τα βίντεο με 3G μου εμφανίζει ένα μήνυμα που λέει "Άγνωστο Σφάλμα"..Αν μπορείτε βοηθήστε με..Ευχαριστώ πολύ..!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια...Με το ιντερνετ

-Πολλές φορές ενώ το χρησιμοποιώ στα 5 λεπτά χρήσης, μπορεί να μου εμφανίσει μήνυμα "Ο υπολογιστής δεν βρέθηκε" όταν πληκτρολογώ κάτι..Γιατί αυτό?????

-Και πως μπορώ να κάνω το youtube να παίξει...Είτε με wifi είτε με 3G..Όταν το δοκιμάζω να παίξει τα βίντεο με 3G μου εμφανίζει ένα μήνυμα που λέει "Άγνωστο Σφάλμα"..Αν μπορείτε βοηθήστε με..Ευχαριστώ πολύ..!!

Δεν έχεις καλό σήμα

Θα κλείσω τα μάτια, θ απλώσω τα χέρια,

μακριά από τη φτώχεια, μακριά απ τη μιζέρια,

Θα πάρω τη στράτα και γω τη μεγάλη,

θα κλείσω τα μάτια, και όπου με βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς από την αρχή έπεσες σε προβληματική συσκευή,πράγμα πλέον πολύ σύνηθες για όλους τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων και όχι μόνο (τις προάλλες επέστρεψα προβληματική φωτογραφική μηχανή).Αυτό δε σημαίνει από μόνο του ότι ένα κινητό είναι τόσο κακό-δες προβλήματα που έχουν παρουσιάσει νόκια, το SE905, που όντας πολύ καλό κινητό , έβγαλε πολλά προβλήματα κπλ κλπ..

Το θέμα με το κλειστό λειτουργικό, ναι , είναι θέμα, υπάρχουν πολλοί περιορισμοί.

Η ποιότητα της φωτογραφικής, ναι,είναι μέτρια και σε κλειστούς χώρους κάκιστη, συμφωνώ μαζί σου.Αυτά έχουν επισημανθεί κατά καιρούς και δεν μπορείς να κατηγορήσεις την LG, διότι ουδέποτε το πλάσαρε ως φωτογραφικό κινητό.Και για τα άλλα έχεις δίκιο και καλώς αποφάσισες να απαλλαγείς από το Αρένα, γιατί ο καθένας μας έχει τη δική του άποψη και είναι σεβαστή.Διαφωνώ μαζί σου βέβαια στο περί "γυναικείας αρλούμπας" και το ότι "είναι για πέταμα",αλλά όπως σου είπα, όλοι μας έχουμε το δικαίωμα της προσωπικής μας άποψης.Και εφόσον εσένα δε σου κάνει, πολύ καλά έκανες και στρέφεσαι αλλού.

 

 

Μα, κοίτα, δεν έχω καταλάβει προς τι ο τόσος ενθουσιασμός προς το Αρένα. Η LG ως τι το πλάσαρε τελικά το κινητό της? Δεν είναι φωτοκινητό γιατί κάνεις λήψεις μόνο σε ημερήσιους εξωτερικούς χώρους, δεν είναι μουσικο-κινητό (δεν έχει ff και rewind στους ήχους), δεν είναι IPhone γιατί εδώ και διακόσες δέκα σελίδες το μόνο που μπορείς να διαβάσεις είναι πως βάζουμε το We-Travel (η μοναδική χρήσιμη utility, γεγονός ενδεικτικό), δεν είναι πλήρες multimedia γιατί δεν υποστηρίζει όλα ή έστω τα περισσότερα formats εικόνας ήχου, ο browser του είναι αργός, τι ακριβώς είναι? Λίγο απ'όλα?

 

Αν το πάρουμε αυστηρά, η LG διαφήμισε το Arena δίνοντας έμφαση στο νέο GUI και τον .. κύβο. Ο οποίος κύβος είναι 4 prerendered wallpapers (!!!), κι όμως δεν έχω διαβάσει εδώ και τόσα εκατοντάδες posts ούτε ένα (!) παράπoνο για το γεγονός ότι το Αρένα δεν είναι ικανό να δώσει realtime πληροφορίες στον κύβο του GUI του.

 

Σε ποιον τομέα υπερτερεί ξεκάθαρα το Αρένα, έναντι των άλλων κινητών της κατηγορίας? 400 ευρώ για τα 16bit Οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

Μα, κοίτα, δεν έχω καταλάβει προς τι ο τόσος ενθουσιασμός προς το Αρένα. Η LG ως τι το πλάσαρε τελικά το κινητό της? Δεν είναι φωτοκινητό γιατί κάνεις λήψεις μόνο σε ημερήσιους εξωτερικούς χώρους, δεν είναι μουσικο-κινητό (δεν έχει ff και rewind στους ήχους), δεν είναι IPhone γιατί εδώ και διακόσες δέκα σελίδες το μόνο που μπορείς να διαβάσεις είναι πως βάζουμε το We-Travel (η μοναδική χρήσιμη utility, γεγονός ενδεικτικό), δεν είναι πλήρες multimedia γιατί δεν υποστηρίζει όλα ή έστω τα περισσότερα formats εικόνας ήχου, ο browser του είναι αργός, τι ακριβώς είναι? Λίγο απ'όλα?

 

Αν το πάρουμε αυστηρά, η LG διαφήμισε το Arena δίνοντας έμφαση στο νέο GUI και τον .. κύβο. Ο οποίος κύβος είναι 4 prerendered wallpapers (!!!), κι όμως δεν έχω διαβάσει εδώ και τόσα εκατοντάδες posts ούτε ένα (!) παράπoνο για το γεγονός ότι το Αρένα δεν είναι ικανό να δώσει realtime πληροφορίες στον κύβο του GUI του.

 

Σε ποιον τομέα υπερτερεί ξεκάθαρα το Αρένα, έναντι των άλλων κινητών της κατηγορίας? 400 ευρώ για τα 16bit Οθόνης?

 

στην μουσική τουλάχιστον με το 10C firmware μπορείς να κάνεις ff και rewind με το χέρι πατώντας στη μπάρα..

επιπλέον με το dolby mobile εχει και πολύ καλό ήχο με ακουστικά..

 

 

με τον κύβο προς τι τόσο παράπονο? εσυ γι'αυτο το αγόρασες? εγω δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.. είναι πολύ πιο γρήγορο να πας απευθείας στην δεξια ή αριστερη οθόνη

καλύτερα που δεν εχει realtime πληροφορίες ΑΝ είναι προς όφελος της ταχύτητας..

 

θεωρω πως το μεγάλο πλεονέκτήμα του arena είναι πως δε μπορείς να πείς οτι ΔΕΝ έχει κάτι.. εκεί πατάει η LG.. οτι είναι ολοκληρωμένο

θες κάτι λεπτο ελαφρυ και καλοφτιαγμένο? είναι!

θες wifi? εχει

θες fmt? εχει

θες μεγάλη εσωτερική μνήμη? εχει

θες εντυπωσιακή οθόνη και GUI? εχει

κτλ κτλ κτλ

 

απλα δεν γίνεται να ειναι ΤΟΠ σε ολα.. αλλιώς δε θα έκανε 300€ αλλα 800€..

 

σου έτυχε ελλατωματική συσκευή? ε και? πήγαινε να στην αλλάξουν.. αλλα γιατί τόσο παράπονο?

νομίζεις πως όσοι έχουν το iphone πχ ή το nokia Nxx δεν βρίσκουν μειονεκτήματα στα κινητα τους?

ελπίζω με το LG store να υποστηριχθεί το s-class και να βγουν εφαρμογες ωστε να καλυφτείς σε οτι εφαρμογες σου λείπουν..:)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Να σας αναφέρω μια ευχάριστη έκπληξη που μου επιφύλαξε προχθές το κινητό: Μέσα στο αμάξι (σε ακινησία) έβαλα το gps Να ψάξει δορυφόρους και κλείδωσε σε 72 sec (!). Μετά το χρησιμοποίησα για μικρής απόστασης πλοήγηση. Ύστερα, έκλεισα όλα τα προγράμματα και μπήκα σε εσωτερικό χώρο (supermarket) για περίπου 15 λεπτά. Μετά, εν κινήσει με το αμάξι, άνοιξα να κάνω gps test και ήταν ακόμη κλειδωμένο!!! Άνοιξα το wetravel και αμέσως με βρήκε! Επίσης, το έβαλα και μου έκανε πλοήγηση για 26km. Είχε περίπου 7-8km/h απόκλιση απο την κανονική ταχύτητα αλλά οκ. Δεν έχασε ποτέ σήμα ούτε κόλλησε. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη βελτίωση του gps στην C.
Link to comment
Share on other sites

στην μουσική τουλάχιστον με το 10C firmware μπορείς να κάνεις ff και rewind με το χέρι πατώντας στη μπάρα..

επιπλέον με το dolby mobile εχει και πολύ καλό ήχο με ακουστικά..

 

 

με τον κύβο προς τι τόσο παράπονο? εσυ γι'αυτο το αγόρασες? εγω δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.. είναι πολύ πιο γρήγορο να πας απευθείας στην δεξια ή αριστερη οθόνη

καλύτερα που δεν εχει realtime πληροφορίες ΑΝ είναι προς όφελος της ταχύτητας..

 

θεωρω πως το μεγάλο πλεονέκτήμα του arena είναι πως δε μπορείς να πείς οτι ΔΕΝ έχει κάτι.. εκεί πατάει η LG.. οτι είναι ολοκληρωμένο

θες κάτι λεπτο ελαφρυ και καλοφτιαγμένο? είναι!

θες wifi? εχει

θες fmt? εχει

θες μεγάλη εσωτερική μνήμη? εχει

θες εντυπωσιακή οθόνη και GUI? εχει

κτλ κτλ κτλ

 

απλα δεν γίνεται να ειναι ΤΟΠ σε ολα.. αλλιώς δε θα έκανε 300€ αλλα 800€..

 

σου έτυχε ελλατωματική συσκευή? ε και? πήγαινε να στην αλλάξουν.. αλλα γιατί τόσο παράπονο?

νομίζεις πως όσοι έχουν το iphone πχ ή το nokia Nxx δεν βρίσκουν μειονεκτήματα στα κινητα τους?

ελπίζω με το LG store να υποστηριχθεί το s-class και να βγουν εφαρμογες ωστε να καλυφτείς σε οτι εφαρμογες σου λείπουν..:)

 

Μα το θέμα κατ' εμέ, είναι είναι ότι δεν είναι τοπ πουθενά γιατί παντού έχει αδυναμίες. Προσωπικά, το αγόρασα για την κάμερα. Να υπενθυμίσω ότι ως τη σελίδα 72 (περίπου), δεν είχα διαβάσει σχεδόν πουθενά διαμαρτυρία για την κάκιστη ποιότητα λήψης εσωτερικών χώρων καθώς και της νυχτερινής, όταν την πρωτοανέφερα. Επίσης ως τότε σε κανένα από τα μεγάλα διεθνή site δεν αναφερόταν αυτό το πρόβλημα, παραδόξως. Που ακριβώς δίνει πλεονέκτημα ή μεγάλη εσωτερική μνήμη? Μία microSD 8gb κοστίζει περίπου 20.00 Ευρώ. Όσον αφορά την καλοφτιαγμένη κατασκευή, ίσα-ίσα, που υποστηρίζω -βάσει προσωπικής εμπειρίας-, την κάκιστη ποιότητα κατασκευής, με ελαττωματικά υλικά. Ακόμα, τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά την κατασκευή υπερθερμένονται όταν έρχονται σε άμεση επαφή με τον ήλιο. Άφησε το κινητό στο παρ-μπριζ του αυτοκινήτου σου π.χ για 30 mins να το χτυπάει ο ήλιος και μόλις σε καλέσουν, ποσπάθησε να αγγίξεις το ζεματιστό νίκελ στο αυτί σου. Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση αλλά κι άλλων, τόσο εδώ από το φόρουμ, όσο και φίλων μου που έτυχε να είναι κάτοχοι του κιντού.Συνοψίζντας, μπορώ να αναφέρω ένα κινητό την φορά -που να κοστίζει ίσα ή λιγότερο- και να υπερτερεί σετους βασικούς τομείς του Arena.

 

Μου αναφέρεις το GUI αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να παραβλέπεις αυτή την τρανταχτή αδυναμία στον πολυδιαφημισμένο κύβο του. Από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις την αδυναμία του Arena για κάτι πιο advance. Είναι εντελώς γελοίο να διαφημίζεις το cube GUI, να έχεις ειδικό κουμπί γι αυτό και τελικά να βλέπεις ότι είναι 4 προεγκατεστημένα wallpapers. Θυμίζει εποχές 1993-5 που η MS μιλούσε για multitasking.. το οποίο ήταν .. pre-emptive :) Όπως επίσης είναι λάθος να μιλάμε για εντυπωσιακό GUI. Η σωστή φράση είναι νομίζω: Κλοπή του GUI της Apple, που εντυπωσιάζει! :P

 

Τελικά όμως τι είναι το Arena? Ανταγωνιστής του IPhone, φωτοκινητό, multimedia-κινητό, τι?

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι το Arena δεν είναι άμεσως ανταγωνιστής σε κανένα από τα παραπάνω πεδία με αποτέλεσμα να μην είναι τοπ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι το Arena δεν είναι άμεσως ανταγωνιστής σε κανένα από τα παραπάνω πεδία με αποτέλεσμα να μην είναι τοπ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Aπογοητευμένε φίλε μου, ένα τηλέφωνο των 360 ευρώ ΔΕΝ μπορεί να είναι ΤΟΠ. Θα κόστιζε 700.

Για την τιμή του είναι ΤΟΠ.

Αν θες να είσαι δίκαιος, πρότεινε ένα τηλέφωνο των 350 ευρώ που νάναι καλύτερο.

Αλλωστε είναι και θέμα γούστου.

Βρες μου ένα τηλέφωνο με FMTransmitter, με 8gb εσωτερική μνήμη, με slowmotion video (έστω και μικρών διαστάσεων), με τέτοια οθονάρα, και με τέτοιο καταπληκτικό ήχο στο media player.

Οσο γιά την κάμερά του, είναι αξιοπρεπέστατη στα 5megapixels. Η κάμερα ενός κινητού είναι ΠΑΝΤΑ βοηθητική. Αν θες να κάνεις τέχνη, πάρε μιά φωτογραφική. Εχουν γίνει πολύ φθηνές τώρα πιά!!! Οποιος αγαπάει πραγματικά τη φωτογραφία σαν χόμπι επιβάλλεται να έχει μια φωτογραφική μηχανή.

 

Το δικό σου μάλλον είναι ελατωματικό. Εγώ το είχα σε όλο το ταξίδι από Παλλήνη μέχρι Ηγουμενίτσα (6 ώρες) μπροστά στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου να παίζει μουσική με το FMTransmitter και ΔΕΝ ζεστάθηκε καθόλου. Κρύο-κρύο ήταν κι ας το βάραγε ο ήλιος.

Το ΜΟΝΟ πράγμα που θεωρώ μείον σε αυτό το κινητό είναι το GPS. Αλλά σε αυτό φταίω και γω γιατί έχω ακόμα την αρχική version V10_a αφού φοβάμαι να κάνω αναβάθμιση!!!

 

Aντί να γκρινιάζεις, πήγαινέ το για έναν έλεγχο. Δεν επιτρέπεται να ζεσταίνεται έτσι....

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

...όχι σαν μερικούς που τα θέλουν όλα και συνεχώς το θάβουν χαλώντας τη φήμη του.

Ενα από τα σημεία των καιρών είναι και η απληστία!!!;)

Δεν πάμε καλά...

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα κατ' εμέ, είναι είναι ότι δεν είναι τοπ πουθενά γιατί παντού έχει αδυναμίες. Προσωπικά, το αγόρασα για την κάμερα. Να υπενθυμίσω ότι ως τη σελίδα 72 (περίπου), δεν είχα διαβάσει σχεδόν πουθενά διαμαρτυρία για την κάκιστη ποιότητα λήψης εσωτερικών χώρων καθώς και της νυχτερινής, όταν την πρωτοανέφερα. Επίσης ως τότε σε κανένα από τα μεγάλα διεθνή site δεν αναφερόταν αυτό το πρόβλημα, παραδόξως. Που ακριβώς δίνει πλεονέκτημα ή μεγάλη εσωτερική μνήμη? Μία microSD 8gb κοστίζει περίπου 20.00 Ευρώ. Όσον αφορά την καλοφτιαγμένη κατασκευή, ίσα-ίσα, που υποστηρίζω -βάσει προσωπικής εμπειρίας-, την κάκιστη ποιότητα κατασκευής, με ελαττωματικά υλικά. Ακόμα, τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά την κατασκευή υπερθερμένονται όταν έρχονται σε άμεση επαφή με τον ήλιο. Άφησε το κινητό στο παρ-μπριζ του αυτοκινήτου σου π.χ για 30 mins να το χτυπάει ο ήλιος και μόλις σε καλέσουν, ποσπάθησε να αγγίξεις το ζεματιστό νίκελ στο αυτί σου. Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση αλλά κι άλλων, τόσο εδώ από το φόρουμ, όσο και φίλων μου που έτυχε να είναι κάτοχοι του κιντού.Συνοψίζντας, μπορώ να αναφέρω ένα κινητό την φορά -που να κοστίζει ίσα ή λιγότερο- και να υπερτερεί σετους βασικούς τομείς του Arena.

 

Μου αναφέρεις το GUI αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να παραβλέπεις αυτή την τρανταχτή αδυναμία στον πολυδιαφημισμένο κύβο του. Από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις την αδυναμία του Arena για κάτι πιο advance. Είναι εντελώς γελοίο να διαφημίζεις το cube GUI, να έχεις ειδικό κουμπί γι αυτό και τελικά να βλέπεις ότι είναι 4 προεγκατεστημένα wallpapers. Θυμίζει εποχές 1993-5 που η MS μιλούσε για multitasking.. το οποίο ήταν .. pre-emptive :) Όπως επίσης είναι λάθος να μιλάμε για εντυπωσιακό GUI. Η σωστή φράση είναι νομίζω: Κλοπή του GUI της Apple, που εντυπωσιάζει! :P

 

Τελικά όμως τι είναι το Arena? Ανταγωνιστής του IPhone, φωτοκινητό, multimedia-κινητό, τι?

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι το Arena δεν είναι άμεσως ανταγωνιστής σε κανένα από τα παραπάνω πεδία με αποτέλεσμα να μην είναι τοπ ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

 

Η απάντηση είναι απλή. Αντί να κάθεσε και να τσαντίζεσαι με τα τόσα προβλήματά του, πέτα το (ή πούλα το) και πάρε ένα NOKIA ή SE που είναι ΤΟΡ σε όλα (?) και έτσι να ηρεμήσεις. Ένα κινητό αποτυχία, είναι απλά αποτυχία. Το πουλάω, το πετάω, το χαρίζω, το σπάω (ή ότι άλλο θέλεις), αλλά αυτό που κάνεις εσύ τι νόημα έχει?

 

Εν ολίγις φίλε, δεκτή η άποψή σου αλλά δεν χρειάζεται να μας πήσεις κιόλας για το αισχρό αυτό κινητό. Αυτά στους διαξιφισμούς. Όχι εδώ. Έχεις να προσφέρεις κάτι επικοδομητικό, κάτι που να βοηθήσει σε κάτι?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα κατ' εμέ, είναι είναι ότι δεν είναι τοπ πουθενά γιατί παντού έχει αδυναμίες. Προσωπικά, το αγόρασα για την κάμερα. Να υπενθυμίσω ότι ως τη σελίδα 72 (περίπου), δεν είχα διαβάσει σχεδόν πουθενά διαμαρτυρία για την κάκιστη ποιότητα λήψης εσωτερικών χώρων καθώς και της νυχτερινής, όταν την πρωτοανέφερα. Επίσης ως τότε σε κανένα από τα μεγάλα διεθνή site δεν αναφερόταν αυτό το πρόβλημα, παραδόξως. Που ακριβώς δίνει πλεονέκτημα ή μεγάλη εσωτερική μνήμη? Μία microSD 8gb κοστίζει περίπου 20.00 Ευρώ. Όσον αφορά την καλοφτιαγμένη κατασκευή, ίσα-ίσα, που υποστηρίζω -βάσει προσωπικής εμπειρίας-, την κάκιστη ποιότητα κατασκευής, με ελαττωματικά υλικά. Ακόμα, τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά την κατασκευή υπερθερμένονται όταν έρχονται σε άμεση επαφή με τον ήλιο. Άφησε το κινητό στο παρ-μπριζ του αυτοκινήτου σου π.χ για 30 mins να το χτυπάει ο ήλιος και μόλις σε καλέσουν, ποσπάθησε να αγγίξεις το ζεματιστό νίκελ στο αυτί σου. Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση αλλά κι άλλων, τόσο εδώ από το φόρουμ, όσο και φίλων μου που έτυχε να είναι κάτοχοι του κιντού.Συνοψίζντας, μπορώ να αναφέρω ένα κινητό την φορά -που να κοστίζει ίσα ή λιγότερο- και να υπερτερεί σετους βασικούς τομείς του Arena.

 

Μου αναφέρεις το GUI αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να παραβλέπεις αυτή την τρανταχτή αδυναμία στον πολυδιαφημισμένο κύβο του. Από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις την αδυναμία του Arena για κάτι πιο advance. Είναι εντελώς γελοίο να διαφημίζεις το cube GUI, να έχεις ειδικό κουμπί γι αυτό και τελικά να βλέπεις ότι είναι 4 προεγκατεστημένα wallpapers. Θυμίζει εποχές 1993-5 που η MS μιλούσε για multitasking.. το οποίο ήταν .. pre-emptive :) Όπως επίσης είναι λάθος να μιλάμε για εντυπωσιακό GUI. Η σωστή φράση είναι νομίζω: Κλοπή του GUI της Apple, που εντυπωσιάζει! :P

 

Τελικά όμως τι είναι το Arena? Ανταγωνιστής του IPhone, φωτοκινητό, multimedia-κινητό, τι?

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι το Arena δεν είναι άμεσως ανταγωνιστής σε κανένα από τα παραπάνω πεδία με αποτέλεσμα να μην είναι τοπ ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

 

για ΜΕΝΑ το δυνατό του σημείο είναι ο καταπληκτικος ήχος.. τελος.

 

κινητο ή γενικα οποιοδήποτε μεταλλικο αντικείμενο το αφήνεις σε παρμπριζ αυτοκινήτου να το χτυπάει ο ηλιος και να μην καίει ΔΕΝ υπάρχει.. αν αυτό είναι το παραπονό σου τότε λυπάμαι αλλα δεν είναι σοβαρό.

προσωπικά το δικό μου δε ζεσταίνεται πάνω απο ενα όριο που να με ανησυχεί..

δλδ αν είχες το iphone 3g και σου στραβώσει το πίσω καπάκι απο την υψηλή θερμοκρασία όπως έχει συμβεί σε μερικούς τι θα έλεγες??

 

το GUI δε με ενδιαφέρει αν είναι κλεψιά.. εμένα με ικανοποιεί τόσο στην ταχύτητα όσο και στις επιλογές.. τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες

 

τέλος το αρενα οπως εχεις διαπιστώσει δεν ειδικέυεται σε κάτι.. είναι ενα γενικής χρήσης μοντερνο κινητό.. εγω ως τέτοιο το αγόρασα και είμαι ικανοποιημένος.. εσυ που το αγόρασες ως φωτοκινητό ανταλλαξέ το με ενα τέτοιο πχ το viewty

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρακολουθώ το Forum και αποφάσισα να γίνω μέλος, μπας και μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Έχω το arena εδώ και 2 μήνες και το τρέχω στον τεχνικό συνέχεια.

Το πρόβλημα είναι οτι μόλις πάω να συνδεθώ στο Internet με πετάει αμέσως και μου δίνει την ένδειξη έλλειψη εσωτερικής μνήμης.

Η τελευταία απάντηση της εταιρείας είναι ότι ο browser μου δεν σηκώνει τις σελίδες...Τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να σπάσω το λογισμικό του,να αλλάξω τον browser και επιτέλους να χρησιμοποιήσω όπως θέλω το κινητό μου???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Γιατί δεν κατεβάζεις τον Opera mini? Αλλιώς αν θες μπορείς να το φλασάρεις και να βάλεις άλλη έκδοση software. Υπάρχει topic ειδικά γι' αυτό.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά...καλως σας βρήκα...Δλδ να κάνω search στο κινητό για το opera mini και εγκατάσταση?Που είναι αυτό το topic κοιτάω αλλά είναι απίστευτα πολλά τα θέματα... Σ ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά...καλως σας βρήκα...Δλδ να κάνω search στο κινητό για το opera mini και εγκατάσταση?Που είναι αυτό το topic κοιτάω αλλά είναι απίστευτα πολλά τα θέματα... Σ ευχαριστώ

 

Αν σου δουλεύει έστω και λίγο ο ενσωματομένος browser, ναι. Το ψάχνεις από εκεί και κατ' ευθείαν download. Αλλιώς, pc > Γούγλης > opera mini και θα σου βγάλει σελίδες ολόκληρες. Τώρα για φλάσινγκ όπως σου λέει ο φίλτατος μοντεράτορας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σας αναφέρω μια ευχάριστη έκπληξη που μου επιφύλαξε προχθές το κινητό: Μέσα στο αμάξι (σε ακινησία) έβαλα το gps Να ψάξει δορυφόρους και κλείδωσε σε 72 sec (!). Μετά το χρησιμοποίησα για μικρής απόστασης πλοήγηση. Ύστερα, έκλεισα όλα τα προγράμματα και μπήκα σε εσωτερικό χώρο (supermarket) για περίπου 15 λεπτά. Μετά, εν κινήσει με το αμάξι, άνοιξα να κάνω gps test και ήταν ακόμη κλειδωμένο!!! Άνοιξα το wetravel και αμέσως με βρήκε! Επίσης, το έβαλα και μου έκανε πλοήγηση για 26km. Είχε περίπου 7-8km/h απόκλιση απο την κανονική ταχύτητα αλλά οκ. Δεν έχασε ποτέ σήμα ούτε κόλλησε. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη βελτίωση του gps στην C.

 

Στο άλλο το θέμα LG ARENA KM900:ΟΔΗΓΟΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ/ΕΚΔΟΣΕΙΣ FIRMWARE

Το αναφέρω σαν ένα από τα προτερήματα αυτής της έκδοσης αν βρει δορυφόρο δεν τον χάνει νε τίποτε

Σήμερα κλείδοσε στα 45

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα κινητα. απο νοκια Ε90 εως και htc touch hd. η γνωμη μου για το arena ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα κινητα. απο νοκια Ε90 εως και htc touch hd. η γνωμη μου για το arena ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.

 

Αυτά πέστα στον απογοητευμένο

Πρώτα κάνεις σύγκριση και μετά θάβεις

Και αν είσαι τόσο φραγκάτος παίρνεις την πατάτα W995 και τα υπόλοιπα δύσχριτα NOKIA κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα κινητα. απο νοκια Ε90 εως και htc touch hd. η γνωμη μου για το arena ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.

 

Aπογοητευμένε φίλε μου, ένα τηλέφωνο των 360 ευρώ ΔΕΝ μπορεί να είναι ΤΟΠ. Θα κόστιζε 700.

Για την τιμή του είναι ΤΟΠ.

Αν θες να είσαι δίκαιος, πρότεινε ένα τηλέφωνο των 350 ευρώ που νάναι καλύτερο.

Αλλωστε είναι και θέμα γούστου.

Βρες μου ένα τηλέφωνο με FMTransmitter, με 8gb εσωτερική μνήμη, με slowmotion video (έστω και μικρών διαστάσεων), με τέτοια οθονάρα, και με τέτοιο καταπληκτικό ήχο στο media player.

Οσο γιά την κάμερά του, είναι αξιοπρεπέστατη στα 5megapixels. Η κάμερα ενός κινητού είναι ΠΑΝΤΑ βοηθητική. Αν θες να κάνεις τέχνη, πάρε μιά φωτογραφική. Εχουν γίνει πολύ φθηνές τώρα πιά!!! Οποιος αγαπάει πραγματικά τη φωτογραφία σαν χόμπι επιβάλλεται να έχει μια φωτογραφική μηχανή.

 

Το δικό σου μάλλον είναι ελατωματικό. Εγώ το είχα σε όλο το ταξίδι από Παλλήνη μέχρι Ηγουμενίτσα (6 ώρες) μπροστά στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου να παίζει μουσική με το FMTransmitter και ΔΕΝ ζεστάθηκε καθόλου. Κρύο-κρύο ήταν κι ας το βάραγε ο ήλιος.

Το ΜΟΝΟ πράγμα που θεωρώ μείον σε αυτό το κινητό είναι το GPS. Αλλά σε αυτό φταίω και γω γιατί έχω ακόμα την αρχική version V10_a αφού φοβάμαι να κάνω αναβάθμιση!!!

 

Aντί να γκρινιάζεις, πήγαινέ το για έναν έλεγχο. Δεν επιτρέπεται να ζεσταίνεται έτσι....

 

Μην φοβάσαι την αναβάθμιση αν πειτύχη την πρώτη φορά μετά είναι παιχνιδάκι

Βασικά είναι παιχνιδάκι αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του jim

Με την 10c τουλάχιστον στο θέμα gps θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Xriazome handsfree 3.5mm me mikrofono den vrisko pouthena help

 

Από Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Εχω το ΝΟΚΙΑ Ε51 και σκεφτομαι να το αλλαξω.Ενδιαφερομαι για το κινητο και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις προς τους κατοχους.

1)Απο μπαταρια πως παει?Με αναπαραγωγη μουσικης ποση ωρα αντεχει?

2)Το gps δουλευει αποδεκτα?Ποιο προγραμμα χρησιμοποιει?Μπορει να μπει αλλο απο αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα?

3)Ποιοτητα κλησεων?Ακους αυτον που σε καλει καθαρα και δυνατΑ?

4)Μηνυματα.Ειναι ευκολο να γραψεις?Ρωταω γιατι δεν ειχα ξανα κινητο με touch οθονη.

5)Υπαρχει downloadable content,εστω και περιορισμενο?Δηλαδη υπαρχουν εφαρμογες που μπορουν να εγκατασταθουν?

6)Ποια θα λεγατε οτι ειναι τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα του κινητου?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Εχω το ΝΟΚΙΑ Ε51 και σκεφτομαι να το αλλαξω.Ενδιαφερομαι για το κινητο και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις προς τους κατοχους.

1)Απο μπαταρια πως παει?Με αναπαραγωγη μουσικης ποση ωρα αντεχει?

2)Το gps δουλευει αποδεκτα?Ποιο προγραμμα χρησιμοποιει?Μπορει να μπει αλλο απο αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα?

3)Ποιοτητα κλησεων?Ακους αυτον που σε καλει καθαρα και δυνατΑ?

4)Μηνυματα.Ειναι ευκολο να γραψεις?Ρωταω γιατι δεν ειχα ξανα κινητο με touch οθονη.

5)Υπαρχει downloadable content,εστω και περιορισμενο?Δηλαδη υπαρχουν εφαρμογες που μπορουν να εγκατασταθουν?

6)Ποια θα λεγατε οτι ειναι τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα του κινητου?

Ευχαριστω πολυ.

 

1)Η μπαταρία του με μέτρια χρήση δε θα υπερβεί τις 2 ημέρες(ανοιχτό το βράδυ).Όσον αφορά τη μουσική, παραδόξως δεν είναι η λειτουργία που στραγγιζει τη μπαταρία.Εγώ που ακούω αρκετά μουσική (και όλοι μας εδώ, γιατί το κινητό αριστεύει στον τομέα αυτό), μου βγάζει 1 1/2 μέρα.Οι λειτουργίες που κυριολεκτικά εξαντλουν το κινητό , είναι η φωτογραφική και η βιντεοσκόπηση.

2)Το gps δουλεύει πολύ καλά με το java πρόγραμμα Wetravel.Αν το αγοράσεις τελικά, εδώ είμαστε να σου λύσουμε τις απορίες περί την εγκατάστασή του.Μην περιμένεις βέβαια ποιότητα προγραμμάτων symbian/wm.Αν εννοείς symbian /wm προγράμματα , όχι.Δέχεται μόνο java.

3)Άψογη.

4)Δε θα συναντήσεις ιδιαίτερο πρόβλημα, θέμα συνήθειας.

5)Υπάρχει περιορισμένο, με την έννοια ότι δέχεται μόνο java.Μην περιμένεις πληθώρα εφαρμογών.Αυτή τη στιγμή η lg έχει application store, το οποίο θα έρθει Ευρώπη σύντομα και θα υποστηρίζει το αρένα, όπως έχουν πει οι ίδιοι.

6)Η φωτογραφική του που είναι μέτρια-καλή σε συνθήκες ημέρας, κακή το βράδυ.

Το κλειστό λειτουργικό (αλλά αυτό το ξέραμε).Κάτι ψιλοκολλήματα, αλλά τπτ το κακό όμως.Το γεγονός ότι πρέπει να μετατρέψεις σε mp4 μια ταινία divx για να τη δεις σε φουλ ανάλυση.Δεν έχω άλλα..Ειμαι πολύ πολύ ικανοποιημένος απο το κινητό, όπως και οι πιο πολλοί από εδώ.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις(πολυ ευχαριστες παρεπιπτοντως,μιας και απο οτι βλεπω τα κυριοτερα μειονεκτηματα του εχουν σχεση με την καμερα του που με ενδιαφερει ελαχιστα).

Μια διευκρινηση,ανεφερες το προγραμμα wetravel.Απο την μανα του μεσα δεν εχει καποιο προγραμμα?Διαβασα σε ενα review οτι εχει εγκατεστημενο το google maps,που αν δεν κανω λαθος,εχει την δυνατοτητα να του πεις απο ''εδω'' θελω να παω ''εκει'' και να σου βγαλει καποιες οδηγιες.Δεν θελω κατι παραπανω,σε γενικες γραμμες περισσοτερο με ενδιαφερει να μου εμφανιζει το στιγμα μου(και κυριως στο εξωτερικο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...