Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δημιουργήθηκε νέο ΘΕΜΑ για ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ και ΕΚΔΟΣΕΙΣ FIRMWARE.

Για αυτό τον λόγο, σας παρακαλώ θερμά όλους να υποβάλλετε ερωτήσεις/απορίες/σχόλια/απαντήσεις στο καινούριο θέμα, ώστε να αποσυμφορηθεί το παρόν και να λειτουργήσουμε καλύτερα και πιο γρήγορα.

Ευχαριστώ :) .

Eπι τέλους!!!! Να γλυτώσουμε...:happy:

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά κοιτάξτε (http://www.lgarenaforum.co.uk/index.php?topic=109.0) αν θέλει κάποιος να εχει ολο το google map χωρίς να το συνδέσει στο internet...

Θα κλείσω τα μάτια, θ απλώσω τα χέρια,

μακριά από τη φτώχεια, μακριά απ τη μιζέρια,

Θα πάρω τη στράτα και γω τη μεγάλη,

θα κλείσω τα μάτια, και όπου με βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να εγκαταστησω το wetravel (συμφωνα με τις οδηγιες του jimdem582) σε vf live Arena συσκευη??? Πρεπει να γινει unbrand?
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια . τελευταια μερα διακοπων και ενα αυτοκινητο απλα πατησε το αρενα κ το εκανε ..... σπασμενη οθονη σιγουρα κ μαλλον οχι κατι αλλο. καμοια ιδεα ποσο παει το μαλλι ???
Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια . τελευταια μερα διακοπων και ενα αυτοκινητο απλα πατησε το αρενα κ το εκανε ..... σπασμενη οθονη σιγουρα κ μαλλον οχι κατι αλλο. καμοια ιδεα ποσο παει το μαλλι ???

Ποπό! :!: Αμάν συμφορά! Καλά πως έγινε? Α, ρε rocker, με στεναχώρησες τώρα. Όλη η προσπάθεια που έκανες πάει! Τέλος πάντων, όταν με το καλό γυρίσεις, πάρε την lg hellas και πές τους για το συμβάν και αν μπορούν (σίγουρα μπορούν) να στείλουν ένα κούριερ να το πάει στο service να κάνουν εκτίμηση της ζημιάς. Τι να πώ:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι αύριο το πρωί να παο στο πλαίσιο να το πάρω. θέλω αν μπορείτε να μου πείτε με 2-3 λόγια, θετικά, αρνητικά k αν αξίζει η αλλαγή από το Ν78 το οποιο με βόλεψε πολύ με το GPS σας ευχαριστώ όλους.
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Mπορω να εγκαταστησω το wetravel (συμφωνα με τις οδηγιες του jimdem582) σε vf live Arena συσκευη??? Πρεπει να γινει unbrand?

 

Μπορείς ναι.Και είναι ενδιαφέρον αυτό που λες, με την έννοια να δούμε πόσο καλά τα πάει το gps σε branded συσκευή.

 

@eon

Εφόσον αναφέρεις το gps, θα σου πω ότι η μοναδική αξιόπιστη offline λύση είναι το wetravel σε συνδιασμό με ελληνικό χάρτη βασισμένο σε garmin(την μετατροπή του οποίου έκανε ο nikolasira).Βρισκόμενος στην Αθήνα το Σαβ/κο, δοκίμασα εκτενώς το πρόγραμμα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος (και στη Λάρισα είναι οκ ο χάρτης).Σε καμία περίπτωση βέβαια μην περιμένεις την ίδια ποιότητα που έχει το κανονικό Garmin.Μην περιμένεις ανοικτό λειτουργικό,οι εφαρμογές που παίρνει είναι μόνο java -δεν τίθεται θέμα δλδ συγκρισης με το Symbian,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Ελπίζουμε να λυθεί αυτό όταν με το καλό το appstore της Lg έρθει και στην Ευρώπη και υποστηρίξει και το Αρένα.

Επίσης-κορυφαία οθόνη, κορυφαίος ήχος σε mp3 και ταινίες, πολύ καλή απόκριση της οθόνης,πολύ εύχρηστο μενού,κορυφαία ποιότητα κατασκευής ,πολύ καλή βιντεοσκόπηση και αρκετά άλλα.

Αρνητικά-μέτρια φωτογραφική,άθλια το βράδυ, αργός browser της μαμάς (βάζεις opera όμως),μερικά ψιλόbugs,κλειστό λειτουργικό.

Θέλω τέλος να σου επισημάνω το εξής: επειδή ασχολούμαι καιρό με τα LG ,το αρένα είναι το πρώτο κινητό , για το οποίο δεν υπήρξαν πολλοί χρήστες που να μετάνιωσαν για την αγορά του ή να εξέφρασαν σοβαρά παράπονα, τουλάχιστον σε αυτό εδώ το forum.

Κάποιος είπε "ότι αξίζει να το πάρεις μόνο και μόνο για τον ήχο του στην αναπαραγωγή mp3".Οι περισσότεροι από εδώ, μεταξυ και εμού, έχουμε αφήσει στην άκρη τα mp3 players εδώ και πολύ καιρό..

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια . τελευταια μερα διακοπων και ενα αυτοκινητο απλα πατησε το αρενα κ το εκανε ..... σπασμενη οθονη σιγουρα κ μαλλον οχι κατι αλλο. καμοια ιδεα ποσο παει το μαλλι ???

Κρίμα..από όσο ξέρω, κάτω από 60Ε δύσκολο.

Μπορει καποιος να ξανα βαλει το εορτολογιο διοτι μου βγαζει το παρακατω:

Error

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

 

This limit is reached.

 

To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

 

 

EYXAΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ :D

Το rapidshare έχει τον περιορισμό των 10 downloads, αλλά το βρίσκω πολύ πιο εύχρηστο από το mediafire που δεν έχει περιορισμό.

http://rapidshare.com/files/268844086/Eortologio.jar.html :)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι κάτοχος του LG Arena από το Πάσχα και πρώην χρήστης Mootorola επί σειρά ετών (6 χρόνια περίπου). Έχω γράψει αρκετές (εκατοντάδες) σελίδες πριν ένα mini review μετά την πρώτη μου επαφή με το κινητό. Καιρός να σας αποκαλύψω και τη συνέχεια:

 

1) Το κινητό από την πρώτη μέρα λειτουργίας του (Πάσχα 2009), κατά την φόρτιση, αύξανε υπερβολικά θερμοκρασία στην πίσω και κάτω όψη αλλά και στο μέρος του ακουστικού στη μπροστινή όψη και πάνω.

2) Επίσης από την πρώτη μέρα λειτουργίας, με ομιλία άνω των δέκα λεπτών το ακουστικό έκαιγε.

3) Το κινητό ανέβαζε επίσης υπερβολική θερμοκρασία στα ίδια σημεία κατά το playback αρχείων βίντεο και ήχου.

4) Τέλη Ιουνίου, με ομιλία άνω των δέκα λεπτών το ακουστικό έκαιγε τόσο που ήταν αδύνατο να το ακουμπήσω στο δέρμα ενώ παράλληλα η ένταση της ομιλίας έπεφτε διαρκώς.

5) Ο συνδυασμός των παραπάνω μου προκαλούσε προβλήματα υγείας (ισχυρούς πονοκεφάλους μετά από ομιλία στο συγκεκριμένο κινητό). Και αυτό λόγω του ότι η ένταση της ομιλίας έπεφτε διαρκώς, έπρεπε να φέρνω το "ζεματιστό ακουστικό", όλο και πιο κοντά στο αυτί μου, ακουμπώντας το και πιέζοντάς το.

6) Εν τέλει σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό εξ’ ολοκλήρου.

7) Έκτοτε δεν ανεβάζει θερμοκρασία (σε φόρτιση, ομιλία μέσω hands free πλέον, playback .mp3 και .mp4)

8) Η ένταση της λήψης σήματος διαρκώς αυξομειώνεται.

9) Πολλές φορές το κινητό δεν αποκρίνεται (π.χ κατά τον τερματισμό κλήσεων, αναγκάζοντάς με να πατήσω πολλές φορές το πλήκτρο τερματισμού)

10) Η ποιότητα λήψης φωτογραφιών σε εσωτερικούς χώρους είναι κάκιστη όπως επίσης και η λήψη βίντεο (χαμηλά καρέ και κακή ποιότητα εικόνας)

11) Δεν υπάρχει ούτε μία moda της προκοπής για αυτή τη γυναικεία αρλούμπα, με τα S-Class GUI, MUI, SUI, TUI και πάει λέγοντας

12) Δεν υπάρχει ούτε 1/1.000.000 πιθανότητα να δεις τα εσώψυχά του με το κλειστό λειτουργικό της LG

13) Δεν υπάρχει ούτε ένα Application της προκοπής που να δείχνει λίγο, ανεβάζοντας το επίπεδο του κινητού (κάτι ξεπεσμένα Google Maps και άμα φορτώσουμε κανένα Opera πρέπει να κάνουμε τούμπες από την χαρά μας).

14) Για να παίξεις ένα βίντεο πρέπει να το κάνεις re-encode (!), ενώ δεν υποστηρίζονται τα περισσότερα formats.

15) Δεν παίζει ούτε καν wav, και το mp3 player που έχει δεν κάνει ff ή rewind!!!!!!

16) Το γυροσκόπιο παίρνει "πρωτοβουλίες", αλλάζοντας τον τρόπο περιήγησης από οριζόντιο σε κάθετο αρκετά συχνά.

17) Αν είχα αγοράσει το κινητό με χρήματα (το πήρα δωρεάν μέσω VF), θα είχα σαλτάρει περισσότερο.

18) Το κινητό είναι για πέταμα.

 

Αύριο, θα πάω το κινητό πίσω (έλειπα όλο αυτόν τον καιρό για δουλειά και δεν είχα καθόλου ελεύθερο χρόνο)

 

Επί 6 χρόνια ούτε ένα Moto (άλλαξα περίπου 5 μοντέλα, εν τάχει θυμάμαι V600, Z3, Z6) δεν μου δημιούργηε πρόβλημα και μόλις πήγα στο κ*λοκορεάτες, τσουπ, το κινητό είχε αστοχία υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ναι.Και είναι ενδιαφέρον αυτό που λες, με την έννοια να δούμε πόσο καλά τα πάει το gps σε branded συσκευή.

 

@eon

Εφόσον αναφέρεις το gps, θα σου πω ότι η μοναδική αξιόπιστη offline λύση είναι το wetravel σε συνδιασμό με ελληνικό χάρτη βασισμένο σε garmin(την μετατροπή του οποίου έκανε ο nikolasira).Βρισκόμενος στην Αθήνα το Σαβ/κο, δοκίμασα εκτενώς το πρόγραμμα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος (και στη Λάρισα είναι οκ ο χάρτης).Σε καμία περίπτωση βέβαια μην περιμένεις την ίδια ποιότητα που έχει το κανονικό Garmin.Μην περιμένεις ανοικτό λειτουργικό,οι εφαρμογές που παίρνει είναι μόνο java -δεν τίθεται θέμα δλδ συγκρισης με το Symbian,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Ελπίζουμε να λυθεί αυτό όταν με το καλό το appstore της Lg έρθει και στην Ευρώπη και υποστηρίξει και το Αρένα.

Επίσης-κορυφαία οθόνη, κορυφαίος ήχος σε mp3 και ταινίες, πολύ καλή απόκριση της οθόνης,πολύ εύχρηστο μενού,κορυφαία ποιότητα κατασκευής ,πολύ καλή βιντεοσκόπηση και αρκετά άλλα.

Αρνητικά-μέτρια φωτογραφική,άθλια το βράδυ, αργός browser της μαμάς (βάζεις opera όμως),μερικά ψιλόbugs,κλειστό λειτουργικό.

Θέλω τέλος να σου επισημάνω το εξής: επειδή ασχολούμαι καιρό με τα LG ,το αρένα είναι το πρώτο κινητό , για το οποίο δεν υπήρξαν πολλοί χρήστες που να μετάνιωσαν για την αγορά του ή να εξέφρασαν σοβαρά παράπονα, τουλάχιστον σε αυτό εδώ το forum.

Κάποιος είπε "ότι αξίζει να το πάρεις μόνο και μόνο για τον ήχο του στην αναπαραγωγή mp3".Οι περισσότεροι από εδώ, μεταξυ και εμού, έχουμε αφήσει στην άκρη τα mp3 players εδώ και πολύ καιρό..

 

Ευχαριστω πολύ για την άμεση και αναλυτική περιγραφή του κινητού. Το Garmin όντως ήτανε καλο αλλα πιστεύω ότι λόγο τις μεγαλύτερης οθόνης και αυτό που έχει την δουλειά του θα την κάνει. Τώρα αν δεν έχουμε πάντα τους τελευταίους χάρτες δεν έγινε k κάτι... Κατά τα αλλα αξίζει η αγορά άρα...

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την άμεση και αναλυτική περιγραφή του κινητού. Το Garmin όντως ήτανε καλο αλλα πιστεύω ότι λόγο τις μεγαλύτερης οθόνης και αυτό που έχει την δουλειά του θα την κάνει. Τώρα αν δεν έχουμε πάντα τους τελευταίους χάρτες δεν έγινε k κάτι... Κατά τα αλλα αξίζει η αγορά άρα...

 

Είτε το πάρεις μετρητοίς είτε με επιδότηση, να πάρεις το unbranded μοντέλο, όχι το voda ή το cosmote.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ +309ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΛΕΙ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ V10c. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΧΙ.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό, το είχα προσπαθήσει μάλιστα και παλαιότερα με μικρά όμως χωρίς επιτυχία...άσε που όλες οι οδηγίες για φλασάρισμα γράφουν ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε κεφαλαία.

Θα το προσπαθήσω αργότερα σήμερα το βράδυ και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ:bow:

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν όντως τα κεφαλαία που έβαζα στην κατάληξη. Λάθος μου αν και το είχα δει ΤΟΣΕΣ φορές!

Το φλασάρισμα έγινε με επιτυχία.:w00t:

Μια ερώτηση σχετικά με την V10C_01, τελικά υποστηρίζει την δημιουργία playlists ή όχι. Στο δικό μου πάντως δε φαίνεται να δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ +309ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΛΕΙ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ V10c. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΧΙ.

 

μετα την v10c έκανες factory reset? αν όχι κάνε και μετα ξαναπέρασε τις επαφές σου.. λογικά το πρόβλημα θα λυθεί..

 

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν όντως τα κεφαλαία που έβαζα στην κατάληξη. Λάθος μου αν και το είχα δει ΤΟΣΕΣ φορές!

Το φλασάρισμα έγινε με επιτυχία.:w00t:

Μια ερώτηση σχετικά με την V10C_01, τελικά υποστηρίζει την δημιουργία playlists ή όχι. Στο δικό μου πάντως δε φαίνεται να δουλεύουν...

 

οτι λεω και πιο πάνω ισχύει και δω.. εκανες factory reset? αν ναι ξανακάνε.. δε μπορεί στα μισα να δουλευουν οι playlist και στα μισα όχι..

 

γενικά μετα απο flasharisma ΠΑΝΤΑ factory reset.. λύνει προβλήματα που δε φαίνονται στην αρχη..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το wetravel αλλα :

 

1) μου βγαζει << σφαλμα ελεγχου ταυτοτητας >>oταν παω να κανω το wetravel.jad εγκατασταση, να σας ενημερωσω οτι ειναι vf live.

2) κανω την εγκατασταση απο wetravel.jar και επειτα ορισμο δικαιωματων.

3) καπου στις οδηγιες του φιλου jimdem αναφερει οτι αφου γινει ορισμος δικαιωματων στα local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλέξτε "Να επιτρέπεται πάντα" στο local_connectivity εχει την επιλογη '' να επιτρέπεται πάντα '' στα υπολοιπα εχει ''ερωτηση'' και '' να μην επιτρεπεται''

 

τι κανουμε στα παραπανω βρε παιδια..?? :(

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το wetravel αλλα :

 

1) μου βγαζει << σφαλμα ελεγχου ταυτοτητας >>oταν παω να κανω το wetravel.jad εγκατασταση, να σας ενημερωσω οτι ειναι vf live.

2) κανω την εγκατασταση απο wetravel.jar και επειτα ορισμο δικαιωματων.

3) καπου στις οδηγιες του φιλου jimdem αναφερει οτι αφου γινει ορισμος δικαιωματων στα local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλέξτε "Να επιτρέπεται πάντα" στο local_connectivity εχει την επιλογη '' να επιτρέπεται πάντα '' στα υπολοιπα εχει ''ερωτηση'' και '' να μην επιτρεπεται''

 

τι κανουμε στα παραπανω βρε παιδια..?? :(

 

δυστηχώς αν δε μπει με το jad δε μπορείς να βάλεις το "να επιτρέπεται πάντα"

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ +309ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΛΕΙ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ V10c. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΧΙ.

Μην γράφεις με κεφαλαία σε παρακαλώ, είναι σαν να φωνάζεις.Κάνε factory reset από το κρυφό μενού (οθόνη κλήσης-πληκτρολογείς 1809#*900# , κάνε back up!, θα σβηστούν τα πάντα).

Ξερει κανεις πως αυξανω την διαρκεια του ηχου (εχω βαλει μπ3) οταν ερχετε μυνημα?

Δε μπορείς.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

μετα την v10c έκανες factory reset? αν όχι κάνε και μετα ξαναπέρασε τις επαφές σου.. λογικά το πρόβλημα θα λυθεί..

 

 

 

 

οτι λεω και πιο πάνω ισχύει και δω.. εκανες factory reset? αν ναι ξανακάνε.. δε μπορεί στα μισα να δουλευουν οι playlist και στα μισα όχι..

 

γενικά μετα απο flasharisma ΠΑΝΤΑ factory reset.. λύνει προβλήματα που δε φαίνονται στην αρχη..

 

Ok...όλα δουλεύουν μια χαρά...:up:

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κυριως ενημερωτικα για τον spidey και τον jimdem , σας ειχα πει πως μου πατησε αυτοκινητο το κινητο και το εκανε σιξυλο. πριν απο λιγο το πηγα στο service της lg ( Αθηνα , οδος Συνωπης) . περιπου 4 εργασιμες θα κανουν και την βλαβη πολυ χονδρικα πρεπει να κοστιζει γυρω στα 100-120. για σπασμενη οθονη , καλυμμα οθονης και το πανω πλαισιο που εχει ψιλοστραβωσει. μολις μαθω ακριβες νουμερα θα ξαναγραψω . οχι τιποτα αλλο , απλα να ενημερωθειτε κ εσεις ποσο κοστιζουν κ οι επισκευες του κινητου μας. σας ευχομαι βεβαια να μην παθει ποτε αυτο που επαθε εμενα. χεχε :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι κάτοχος του LG Arena από το Πάσχα και πρώην χρήστης Mootorola επί σειρά ετών (6 χρόνια περίπου). Έχω γράψει αρκετές (εκατοντάδες) σελίδες πριν ένα mini review μετά την πρώτη μου επαφή με το κινητό. Καιρός να σας αποκαλύψω και τη συνέχεια:

 

1) Το κινητό από την πρώτη μέρα λειτουργίας του (Πάσχα 2009), κατά την φόρτιση, αύξανε υπερβολικά θερμοκρασία στην πίσω και κάτω όψη αλλά και στο μέρος του ακουστικού στη μπροστινή όψη και πάνω.

2) Επίσης από την πρώτη μέρα λειτουργίας, με ομιλία άνω των δέκα λεπτών το ακουστικό έκαιγε.

3) Το κινητό ανέβαζε επίσης υπερβολική θερμοκρασία στα ίδια σημεία κατά το playback αρχείων βίντεο και ήχου.

4) Τέλη Ιουνίου, με ομιλία άνω των δέκα λεπτών το ακουστικό έκαιγε τόσο που ήταν αδύνατο να το ακουμπήσω στο δέρμα ενώ παράλληλα η ένταση της ομιλίας έπεφτε διαρκώς.

5) Ο συνδυασμός των παραπάνω μου προκαλούσε προβλήματα υγείας (ισχυρούς πονοκεφάλους μετά από ομιλία στο συγκεκριμένο κινητό). Και αυτό λόγω του ότι η ένταση της ομιλίας έπεφτε διαρκώς, έπρεπε να φέρνω το "ζεματιστό ακουστικό", όλο και πιο κοντά στο αυτί μου, ακουμπώντας το και πιέζοντάς το.

6) Εν τέλει σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό εξ’ ολοκλήρου.

7) Έκτοτε δεν ανεβάζει θερμοκρασία (σε φόρτιση, ομιλία μέσω hands free πλέον, playback .mp3 και .mp4)

8) Η ένταση της λήψης σήματος διαρκώς αυξομειώνεται.

9) Πολλές φορές το κινητό δεν αποκρίνεται (π.χ κατά τον τερματισμό κλήσεων, αναγκάζοντάς με να πατήσω πολλές φορές το πλήκτρο τερματισμού)

10) Η ποιότητα λήψης φωτογραφιών σε εσωτερικούς χώρους είναι κάκιστη όπως επίσης και η λήψη βίντεο (χαμηλά καρέ και κακή ποιότητα εικόνας)

11) Δεν υπάρχει ούτε μία moda της προκοπής για αυτή τη γυναικεία αρλούμπα, με τα S-Class GUI, MUI, SUI, TUI και πάει λέγοντας

12) Δεν υπάρχει ούτε 1/1.000.000 πιθανότητα να δεις τα εσώψυχά του με το κλειστό λειτουργικό της LG

13) Δεν υπάρχει ούτε ένα Application της προκοπής που να δείχνει λίγο, ανεβάζοντας το επίπεδο του κινητού (κάτι ξεπεσμένα Google Maps και άμα φορτώσουμε κανένα Opera πρέπει να κάνουμε τούμπες από την χαρά μας).

14) Για να παίξεις ένα βίντεο πρέπει να το κάνεις re-encode (!), ενώ δεν υποστηρίζονται τα περισσότερα formats.

15) Δεν παίζει ούτε καν wav, και το mp3 player που έχει δεν κάνει ff ή rewind!!!!!!

16) Το γυροσκόπιο παίρνει "πρωτοβουλίες", αλλάζοντας τον τρόπο περιήγησης από οριζόντιο σε κάθετο αρκετά συχνά.

17) Αν είχα αγοράσει το κινητό με χρήματα (το πήρα δωρεάν μέσω VF), θα είχα σαλτάρει περισσότερο.

18) Το κινητό είναι για πέταμα.

 

Αύριο, θα πάω το κινητό πίσω (έλειπα όλο αυτόν τον καιρό για δουλειά και δεν είχα καθόλου ελεύθερο χρόνο)

 

Επί 6 χρόνια ούτε ένα Moto (άλλαξα περίπου 5 μοντέλα, εν τάχει θυμάμαι V600, Z3, Z6) δεν μου δημιούργηε πρόβλημα και μόλις πήγα στο κ*λοκορεάτες, τσουπ, το κινητό είχε αστοχία υλικού.

 

Προφανώς από την αρχή έπεσες σε προβληματική συσκευή,πράγμα πλέον πολύ σύνηθες για όλους τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων και όχι μόνο (τις προάλλες επέστρεψα προβληματική φωτογραφική μηχανή).Αυτό δε σημαίνει από μόνο του ότι ένα κινητό είναι τόσο κακό-δες προβλήματα που έχουν παρουσιάσει νόκια, το SE905, που όντας πολύ καλό κινητό , έβγαλε πολλά προβλήματα κπλ κλπ..

Το θέμα με το κλειστό λειτουργικό, ναι , είναι θέμα, υπάρχουν πολλοί περιορισμοί.

Η ποιότητα της φωτογραφικής, ναι,είναι μέτρια και σε κλειστούς χώρους κάκιστη, συμφωνώ μαζί σου.Αυτά έχουν επισημανθεί κατά καιρούς και δεν μπορείς να κατηγορήσεις την LG, διότι ουδέποτε το πλάσαρε ως φωτογραφικό κινητό.Και για τα άλλα έχεις δίκιο και καλώς αποφάσισες να απαλλαγείς από το Αρένα, γιατί ο καθένας μας έχει τη δική του άποψη και είναι σεβαστή.Διαφωνώ μαζί σου βέβαια στο περί "γυναικείας αρλούμπας" και το ότι "είναι για πέταμα",αλλά όπως σου είπα, όλοι μας έχουμε το δικαίωμα της προσωπικής μας άποψης.Και εφόσον εσένα δε σου κάνει, πολύ καλά έκανες και στρέφεσαι αλλού.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια και χαρα και απο εμενα..

Πριν 4 μερες αγορασα το arena και εγω.

Πηγα στην cosmote και τους ειπα οτι εκτος των αλλων ποιο πολυ με ενδιεφερε το gps και το fmt..!!!

Το ανοιξα απο το κουτι αλλα με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι δεν εχει fmt..

Με αλλα λογια με γελασαν.

Μετα μπηκα στο forum και προσπαθησα να διαβασω για το προβλημα του fmt,αλλα μπερδευτικα ποιο πολυ=+250σελιδες.

Θελω να ρωτησω ποια διαφορα εχει αν αναβαθμισω απο lg η με φλας?

Αν κανω αναβαθμιση θα μπορω να εχω τον fmt και το gps.???

Η εκδοση του λογισμικου μου ειναι KM900AT_V10b.

Δεν ξερω αν η συσκευη μου ειναι unbranded η οχι,αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω fmt και το gps..

 

ΥΓ:Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που κανουν ποιο καλη και απο την lg,

και ποιο συγκεκριμενα στον @jimdem...keep Going...:up::up:

 

Kαταρχήν καλώς μας ήρθες.Μπορείς απλά να διαπιστώσεις αν είναι branded το κινητό σου, αν στο μενού έχει εικονίδιο myview (μήπως αντί για browser σου γράφει myview;).Κατά 99% είναι branded.Όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω, δε σε κορόιδεψαν , απλώς απαγορεύεται ο πομπός ραδιοφώνου στην Ελλάδα.Για να έχεις μια πλήρη εικόνα της έκδοσης που φοράει το κινητό σου, από την οθόνη κλήσης πληκτρολόγησε 1809#*900# (είναι το κρυφό μενού, εκεί πάτα το Version-Main SW και πες μας τι γράφει.Αν υπάρχει το CSM =Csomote =Branded.

Το μήνυμά σου θα μεταφερθεί στο νέο θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=250822 και σε παρακαλώ να γράφεις εκεί, για αυτόν το λόγο δημιουργήθηκε εξάλλου

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το wetravel αλλα :

 

1) μου βγαζει << σφαλμα ελεγχου ταυτοτητας >>oταν παω να κανω το wetravel.jad εγκατασταση, να σας ενημερωσω οτι ειναι vf live.

2) κανω την εγκατασταση απο wetravel.jar και επειτα ορισμο δικαιωματων.

3) καπου στις οδηγιες του φιλου jimdem αναφερει οτι αφου γινει ορισμος δικαιωματων στα local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλέξτε "Να επιτρέπεται πάντα" στο local_connectivity εχει την επιλογη '' να επιτρέπεται πάντα '' στα υπολοιπα εχει ''ερωτηση'' και '' να μην επιτρεπεται''

 

τι κανουμε στα παραπανω βρε παιδια..??

 

********To δικο μου εχει την εκδοση ΚΜ900ΑΤ-00-V10I-202-05 κτλ. ειναι vf live αλλα με ενδιαφερει να λυσω το παραπανω προβλημα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Thanx

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Γυρίζοντας από mini διακοπές (10 μέρες μόνο) και έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά το ARENA, έχω να πω τα εξής ευχάριστα.

Κάθε μέρα (μέσα σε αντίσκηνο με πολύ ζέστη) έπαιζε πάνω από 10 ώρες μουσική μέσω FMTransmitter και δεν ζεστάθηκε ΠΟΤΕ.

Το application του καιρού ήταν ακριβέστατο στις προβλέψεις του.

Το stereo ραδιοφωνάκι του άψογο.

Η μπαταρία δεν με πρόδωσε ποτέ.

 

Ανακάλυψα 2 κολπάκια.

Αντί να ψάχνω στις επαφές για να ξαναπάρω κάποιο τηλέφωνο, αρκεί να κρατήσω πατημένο για λίγο το πράσινο τηλεφωνάκι κάτω αριστερά και αυτόματα καλεί την τελευταία κλήση μου.

Στο αρχικό μενού με τα πολλά εικονίδια, αν κρατήσω το τηλέφωνο σε οριζόντια θέση μπορώ να αλλάξω θέσεις στα εικονίδια σύροντάς τα. Απλά τα ακουμπάς και τα σέρνεις σε νέα θέση. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν κρατάει κάποιος το τηλέφωνο κάθετα και θέλει τα χρήσιμα είκονίδια σε πρώτη θέαση.

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το wetravel αλλα :

 

1) μου βγαζει << σφαλμα ελεγχου ταυτοτητας >>oταν παω να κανω το wetravel.jad εγκατασταση, να σας ενημερωσω οτι ειναι vf live.

2) κανω την εγκατασταση απο wetravel.jar και επειτα ορισμο δικαιωματων.

3) καπου στις οδηγιες του φιλου jimdem αναφερει οτι αφου γινει ορισμος δικαιωματων στα local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλέξτε "Να επιτρέπεται πάντα" στο local_connectivity εχει την επιλογη '' να επιτρέπεται πάντα '' στα υπολοιπα εχει ''ερωτηση'' και '' να μην επιτρεπεται''

 

τι κανουμε στα παραπανω βρε παιδια..??

 

********To δικο μου εχει την εκδοση ΚΜ900ΑΤ-00-V10I-202-05 κτλ. ειναι vf live αλλα με ενδιαφερει να λυσω το παραπανω προβλημα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Thanx

 

Δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την ημερομηνία του κινητού σου , πριν τις 1/1/09.

Ποια έκδοση του προγράμματος έχεις κατεβάσει;Ποια rc δηλαδή;Στο επίσημο site πρέπει να έχει φτάσει στην rc30 .

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...