Jump to content

Μηνύματα από 5ψήφιους αριθμούς υπηρεσιών


deadp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το link δεν απαντά στο ερωτημα μου.... το link εξηγει τι ειναι οι ΥΠΠ και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθήτε για την ενεργοποιηση και την απανεργοποιηση. Δεν λεει πουθενα οτι ειναι υποχρεωμένοι οι πάροχοι τηλεπικοινωνιων να την παρέχουν αλλα και υποχρεωμένοι να ήταν ΑΝ ...λεω ΑΝ (γιατι πολύ αμφιβάλω) θέλαν να διαφυλάξουν τους πελάτες τους θα είχαν βρει τον τρόπο.... αλλα ΑΝ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς και είναι υποχρεωμένοι να την παρέχουν οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών, αφού πρόκειται για νόμιμη υπηρεσία. Παράνομος είναι ο τρόπος που πραγματοποιούν εγγραφές συνδρομητών που δεν το ζήτησαν.

 

Αυτό που λες έχει συζητηθεί και σε αλλά αντίστοιχα θέματα. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ο πάροχος της τηλεφωνικής σύνδεσης να κάνει τον αστυφύλακα και να ελέγχει αν ακολούθησε σωστά τη διαδικασία. Δεν είναι δουλειά του. Και δεν ξέρω και αν είναι εφικτό. Αν εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω ΥΠΠ, πάω σε ένα site, δίνω τον αριθμό μου, μου στέλνει pin, το καταχωρώ στο site και γράφτηκα. Μέχρι στιγμής ο πάροχος μου έχει μεσολαβήσει για να μου έρθει το sms με το pin. Πως μπορεί να διαχωρίσει την κανονική χρήση της υπηρεσίας από την κακόβουλη που επίσης θα μου στείλει ένα sms με pin και θα βρεθώ αυτόματα εγγεγραμμένος;

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι υποχρεωμένοι να την παρέχουν οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών, αφού πρόκειται για νόμιμη υπηρεσία. Παράνομος είναι ο τρόπος που πραγματοποιούν εγγραφές συνδρομητών που δεν το ζήτησαν.

 

Αυτό που λες έχει συζητηθεί και σε αλλά αντίστοιχα θέματα. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ο πάροχος της τηλεφωνικής σύνδεσης να κάνει τον αστυφύλακα και να ελέγχει αν ακολούθησε σωστά τη διαδικασία. Δεν είναι δουλειά του. Και δεν ξέρω και αν είναι εφικτό. Αν εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω ΥΠΠ, πάω σε ένα site, δίνω τον αριθμό μου, μου στέλνει pin, το καταχωρώ στο site και γράφτηκα. Μέχρι στιγμής ο πάροχος μου έχει μεσολαβήσει για να μου έρθει το sms με το pin. Πως μπορεί να διαχωρίσει την κανονική χρήση της υπηρεσίας από την κακόβουλη που επίσης θα μου στείλει ένα sms με pin και θα βρεθώ αυτόματα εγγεγραμμένος;

 

Sent from my XT1524

 

ΑΝ ...λεω ΑΝ (γιατι πολύ αμφιβάλω) θέλαν να διαφυλάξουν τους πελάτες τους θα είχαν βρει τον τρόπο.... τα υπόλοιπα ειναι δικαιολογίες...

 

Τρόποι υπάρχουν... θέληση υπάρχει?????

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να είναι θέμα θέλησης;

Οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι έχουν πελάτες και τους συνδρομητές και τους παρόχους ΥΠΠ. Είναι δουλειά τους να κοιτάζουν αν κάποιος παρανομεί; Μήπως αλλουνού αρμοδιότητα είναι να αναλάβει την προστασία των συνδρομητών;

Αν είχες 2 πελάτες που ο ένας δρα παράνομα έναντι του άλλου, θα αποφάσιζες υπέρ ενοχής του πρώτου και για να προστατέψεις τον 2ο θα του αρνιόσουν την παροχή υπηρεσιών; Και αν στραφεί νομικά εναντίον σου;

Αν όμως μια αρμόδια αρχή τον καταδίκαζε ή αποφάσιζε να δημιουργήσει ένα διαφορετικό πλαίσιο κάτω από το οποίο θα γίνεται η παροχή των υπηρεσιών, για την προστασία των συνδρομητών, θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον πάροχο, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν άφησα την υπεύθυνη να μιλήσει και πολύ. Θα την κάνω πάντως την καταγγελία.

 

Η Vodafone με ενημέρωσε πως θα μου πιστώσει το ποσό, αλλά το θέμα δεν είναι τι γίνεται με εμένα. Το θέμα είναι αυτό που λες εσύ και ότι είναι προφανές ότι αυτή η εταιρία απλά ξεκινάει και σε χρεώνει χωρίς λόγο.

 

Βέβαια το πιο περίεργο από όλα δεν είναι μόνο αυτό, αλλά το όλο πλαίσιο με τα 5-ψήφια, που από ότι φαίνεται μπορούν να ενεργοποιηθούν και να χρεώνουν απλά με μια εισαγωγή του τηλεφωνικού αριθμού σε μια ιστοσελίδα. Δηλαδή ξέρω εγώ το νούμερο κάποιου, το εισάγω και αρχίζει να χρεώνεται.... Και για να το πάμε και παραπέρα, έχω την εταιρία με το 5-ψήφιο και κάθομαι και εισάγω τηλεφωνικά νούμερα στην ιστοσελίδα μου για να βγάζω χρήματα....

 

σου πιστώθηκε το ποσό? εμένα η Cosmote λέει δεν μπορεί να κάνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σου πιστώθηκε το ποσό? εμένα η Cosmote λέει δεν μπορεί να κάνει κάτι

 

Ακόμα δεν μου έχει πιστωθεί, αλλά σύμφωνα με την προσωπική σύμβουλο στη Vodafone, θα πιστωθεί μόλις βγει ο λογαριασμός. Εγώ αυτό που της είπα είναι ότι απλά αυτά τα χρήματα δεν θα τα πληρώσω ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μου έχει πιστωθεί, αλλά σύμφωνα με την προσωπική σύμβουλο στη Vodafone, θα πιστωθεί μόλις βγει ο λογαριασμός. Εγώ αυτό που της είπα είναι ότι απλά αυτά τα χρήματα δεν θα τα πληρώσω ποτέ...

 

εγώ έστειλα e-mail στην telebox και μου έστειλαν 10αρα κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Μου φάγαν και μένα ένα 20ρικάκι.

Δεν έδωσα ποτε βάση καθώς νόμιζα πως είναι διαφημιστικά.

Ελαβα μηνύματα από 54600 54422 54666

Ποτέ δεν γράφτηκα κάπου ,ποτέ δεν έστειλα μήνυμα.

 

Έστειλα email ******* σε cosmote ,telebox και καταγγελία σε ΕΕΤΤ

Edited by impreza_sti

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Μου φάγαν και μένα ένα 20ρικάκι.

Δεν έδωσα ποτε βάση καθώς νόμιζα πως είναι διαφημιστικά.

Ελαβα μηνύματα από 54600 54422 54666

Ποτέ δεν γράφτηκα κάπου ,ποτέ δεν έστειλα μήνυμα.

 

Έστειλα email ******* σε cosmote ,telebox και καταγγελία σε ΕΕΤΤ

 

ζήτησες από κοσμοτε να σου μπλοκάρει τα 5ψηφια?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ζήτησες από κοσμοτε να σου μπλοκάρει τα 5ψηφια?

 

όχι ακόμα αλλά θα το κάνω

Με διέγραψε πάντως η telebox απ ότι φαίνεται μετά το κράξιμο που έφαγε αφού μου ήρθε μήνυμα το πρωί πως έχω διαγραφεί από όλες τις υπηρεσίες.

Περιμένω να δω τι θα γίνει με τα χρήματα τώρα.Δεν τους χαρίζω ούτε σεντ.

 

Και κάτι άλλο σε όποιον την πατήσει.

Όταν σας τρώνε χρήματα με τέτοια απάτη να απαιτείται επιπλέον και το τέλος κινητής τηλεφωνίας 12% αφού στην ουσία στο τρώνε και αυτό.Αν σου φάνε 10ευρώ υπόλοιπό πρέπει να βάλεις παραπάνω για να σου μείνει το 10άρικο καθαρό στην κάρτα

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την πάτησα και εγώ σήμερα που είδα 20 ευρώ παραπάνω το λογαριασμό. (έχω συμβόλαιο)

Παιρνω τηλ τη Vodafone μου λέει έχετε γραφτεί σε υπηρεσία κτλ κτλ.

Της λέω δεν έχω γραφτεί ΠΟΥΘΕΝΑ. Μου λεει σας στείλανε κάποια 5ψηφια sms;

Λέω μου στείλανε κάποια 5ψηφια SMSαλλά επειδή ξέρω ότι δεν έδωσα κάπου το τηλέφωνο μου και δεν έβαλα κάποιο pin δεν τα έδωσα σημασία.

της λέω τι κάνω τώρα; μου λέει δεν είναι θέμα δικό μας,εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας μπλοκάρω τα 5ψηφια.

Και τα 20 ευρώ; ποιος θα τα βάλει;;; μου λέει κάτσε να δω...και συνεχίζει η εταιρεία που σας χρέωσε λέγεται telebox και μου έδωσε ένα σταθερό για μιλήσω με αυτούς.

Της λέω θα βγάλω άκρη; μου λέει δεν μπορώ να σας πω κάτι άλλο.

και τώρα τι κάνω;

Πως μπορώ να κάνω καταγγελία στο EETT είμαι επαρχία. Γινεται και ηλεκτρονικα;

Ευχαριστώ

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα και εγώ σήμερα που είδα 20 ευρώ παραπάνω το λογαριασμό. (έχω συμβόλαιο)

Παιρνω τηλ τη Vodafone μου λέει έχετε γραφτεί σε υπηρεσία κτλ κτλ.

Της λέω δεν έχω γραφτεί ΠΟΥΘΕΝΑ. Μου λεει σας στείλανε κάποια 5ψηφια sms;

Λέω μου στείλανε κάποια 5ψηφια SMSαλλά επειδή ξέρω ότι δεν έδωσα κάπου το τηλέφωνο μου και δεν έβαλα κάποιο pin δεν τα έδωσα σημασία.

της λέω τι κάνω τώρα; μου λέει δεν είναι θέμα δικό μας,εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας μπλοκάρω τα 5ψηφια.

Και τα 20 ευρώ; ποιος θα τα βάλει;;; μου λέει κάτσε να δω...και συνεχίζει η εταιρεία που σας χρέωσε λέγεται telebox και μου έδωσε ένα σταθερό για μιλήσω με αυτούς.

Της λέω θα βγάλω άκρη; μου λέει δεν μπορώ να σας πω κάτι άλλο.

και τώρα τι κάνω;

Πως μπορώ να κάνω καταγγελία στο EETT είμαι επαρχία. Γινεται και ηλεκτρονικα;

Ευχαριστώ

 

στείλε email στην telebox, εμένα μου έστειλαν 10αρα κάρτα αφού τους έστειλα email, σε σένα που είναι συμβόλαιο δεν ξέρω πως θα γίνει

 

για την καταγγελία http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έπαθα κι εγω με τη σιμ της κόρης μου... χρεώσεις απο πενταψήφιο. Το περίεργο είναι οτι δεν εγγράφτηκε ποτέ απ' οτι μου είπε...

και σκέφτομαι: αν εγω μπω στο site τους και βάλω για παραλήπτη το "x" αριθμό κινητού & να δέχομαι υλικό από αυτούς, τι γίνεται; θα τον μαδήσουν τον ιδιοκτήτη της σιμ; πάμε καλά ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έστειλα μαιλ μετά πήρα τηλέφωνο στην telebox και αφού της είπα μιας ευγενικής κυρίας ότι ποτέ δεν έκανα εγγραφή και δεν έβαλα κάποιο pin και ότι είμαι έτοιμος να κάνω καταγγελία στην εεττ

και αφού το έψαξε, μου λέει θα σας καλέσουμε μέσα στη μέρα.

μετά σε επικοινωνία με email μου ζήτησαν να τους δώσω iban για να μου επιστρέψουν το πόσο.

για να δούμε σε 5 με 6 εργάσιμες μου έγραψαν θα γίνει η πίστωση .

τι να πω...

Α και κάτι που δεν τους είπα είναι ότι και το Μάρτιο είχα sms... Βλέπω και τον Απρίλιο να έχω πάλι τα ίδια

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γραφτώ πουθενά ή να κάνω κάτι χτες μου ήρθαν 2 μηνύματα από 5 ψήφια και με χρέωσαν. Μου κάνει εντύπωση που στο πρώτο έλεγε μπες στην σελίδα και βάλε το pin για την εγγραφή. Εκείνη τη στιγμη δεν είχα το κινητό στα χέρια μου. Με διαφορά 3 λεπτών από όσα είδα έρχεται και 2 μήνυμα εγγραφής...Πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Εννοείται ότι δεν έδωσα πουθενά το τηλ ούτε μπήκα σε διαγωνισμούς, τα γνωρίζω αυτά, αλλά αν κάποιος άλλος έδωσε τον αριθμό μου, πώς έβαλε το pin? Εκτός και αν δεν χρειάζεται το pin και το έχουν για ξεκάρφωμα.

21:05

ΔΩPEAN SMS: BAΛE TO PIN 35326 ΣTO WEBPAGE KAI EΠIBEBAIΩΣE TH ΣYNΔPOMH MYGROOVYAPPS. 24.80EYPΩ/MHNA. TELEBOX

 

21:08

MYGROOVYAPPS ΣYNΔPOMH: 24.80EYPΩ/MHNA,TELEBOX BΘ:2155002935.ΔIAΓPAΦH:ΣTEIΛE STOP MYGROOVYAPPS ΣTO 54422

 

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γραφτώ πουθενά ή να κάνω κάτι χτες μου ήρθαν 2 μηνύματα από 5 ψήφια και με χρέωσαν. Μου κάνει εντύπωση που στο πρώτο έλεγε μπες στην σελίδα και βάλε το pin για την εγγραφή. Εκείνη τη στιγμη δεν είχα το κινητό στα χέρια μου. Με διαφορά 3 λεπτών από όσα είδα έρχεται και 2 μήνυμα εγγραφής...Πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Εννοείται ότι δεν έδωσα πουθενά το τηλ ούτε μπήκα σε διαγωνισμούς, τα γνωρίζω αυτά, αλλά αν κάποιος άλλος έδωσε τον αριθμό μου, πώς έβαλε το pin? Εκτός και αν δεν χρειάζεται το pin και το έχουν για ξεκάρφωμα.

21:05

ΔΩPEAN SMS: BAΛE TO PIN 35326 ΣTO WEBPAGE KAI EΠIBEBAIΩΣE TH ΣYNΔPOMH MYGROOVYAPPS. 24.80EYPΩ/MHNA. TELEBOX

 

21:08

MYGROOVYAPPS ΣYNΔPOMH: 24.80EYPΩ/MHNA,TELEBOX BΘ:2155002935.ΔIAΓPAΦH:ΣTEIΛE STOP MYGROOVYAPPS ΣTO 54422

 

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω πριν 2 εβδομάδες σε μία κάρτα cu. Άκου τι έκανα και έβγαλα άκρη. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση cu και αφού μου είπαν πως δεν ευθύνονται αυτοί, μου εδώσαν τα τηλέφωνα της εταιρείας που κινεί την συγκεκριμένη διαδικασία. Τους πήρα τηλέφωνο, αλλά επειδή ήταν Σκ, φυσικά και δεν το απάντησε φυσικό πρόσωπο αλλά είχε ηχογραφημένες οδηγίες (ομολογώ κατατοπιστικές) ακόμη και για τήν περίπτωση μας. Είχα προετοιμαστεί να τους τηλεφωνήσω την Δευτέρα και να τους κράξω, αλλά δέχτηκα ανέλπιστα τηλεφώνημα από μια υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών (αν κατάλαβα).

Μια πολύ ευγενική κοπέλα αφού τις εξήγησα τι συνέβη, μου είπε πως θα θέσει το θέμα στο αρμόδιο τμήμα και θα με ξαναπάρει. Όπερ και εγένετο. Τελικά αφού παραδέχθηκαν το λάθος τους, μου έδωσε κωδικό ανανέωσης 10 €(περισσότερα από όσα με είχαν χρεώσει.)

Και μην ξεχάσω. Η κοπέλα στο cu μου πρότεινε να κάνει φραγή στα πενταψήφια νούμερα, και δέχτηκα.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο ζήτημα σήμερα! Δεν υπήρχε περίπτωση να πληκτρολόγησα τον αριθμό μου σε κάποιο site αλλά αφού έλαβα τα 2 μηνύματα που έλαβε ο @achillesgk έλαβα και 3 ακόμα με συνολική χρέωση ~10€ και υπόσχεση για το 24.80€/μήνα - Ενεργοποίησα φραγή, τους έστειλα email, ετοιμάζομαι και για καταγγελία.

Μίλησα όμως και με την vodafone και ο υπάλληλος μου είπε κάτι πολύ ενδιαφέρον (περισσότερο ανησυχητικό παρά καθησυχαστικό):

Υπάρχει ενδεχόμενο όταν επισκέπτεσαι κάποιες σελίδες μέσω του 3G (όχι όμως WiFi!) αυτές οι σελίδες να λαμβάνουν τον τηλεφωνικό αριθμό της SIM! Έτσι απλά - επειδή άνοιξαν στον browser. Στην αρχή μου φάνηκε επιστημονική φαντασία, μέχρι που διάβασα για το MSISDN.

Φαίνεται λοιπόν πως μέσα στο http header, "κάποιες" εταιρείες (Ανάμεσα τους η O2 αλλά είμαι σίγουρος πως και οι δικές μας δεν πάνε πίσω) φροντίζουν να συμπεριλάβουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου.

Δηλαδή όποιο site επισκέπτεσαι γνωρίζει και το αριθμό σου; όχι απαραίτητα.

Μερικές φορές δεν το δίνει αδιάκριτα, αλλά το συμπεριλαμβάνει μόνο όταν κάνεις HTTP requests σε... trusted partners (βλ. Telebox) ;-)

Edited by F_Kal
βελτίωση διατύπωση
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, εγώ δεν έκανα τπτ εκείνη την ώρα. Ψαρεύουν νούμερα και ό.τι κάτσει. Εγώ τους έστειλα μήνυμα ζητώντας την ip με την οποία έγινε η υποτιθέμενη ενεργοποίηση για να κάνω μήνυση, μου ζήτησαν συγγνώμη και μου έδωσαν κάρτα ανανέωσης.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παρομοίως - ήμουν ξαπλωμένος όταν τα μηνύματα ήρθα, ενώ τις τελευταίες 48 ώρες δεν είχα χρησιμοποιήσει το κινητό μου για surfing (πρακτικά ποτέ δεν το χρησιμοποιώ) - Στο μήνυμα μου και εγώ ζήτησα την IP.

Απλά δεν θέλω να πιστέψω πως είναι τόσο ξέφραγο αμπέλι οι εταιρείες τηλεφωνίας και πως επειδή κάποιος (telebox) τους είπε "ενεργοποίησε συνδρομές για τους παρακάτω τυχαίους αριθμούς" το κάνουν χωρίς να αποζητήσουν κάποια επιβεβαίωση...

Edited by F_Kal
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και εδώ (από άλλη εταιρία 5ψήφια):

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7020478#post7020478

 

Και ειδικά αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6955296#post6955296

Link to comment
Share on other sites

παρομοίως - ήμουν ξαπλωμένος όταν τα μηνύματα ήρθα, ενώ τις τελευταίες 48 ώρες δεν είχα χρησιμοποιήσει το κινητό μου για surfing (πρακτικά ποτέ δεν το χρησιμοποιώ) - Στο μήνυμα μου και εγώ ζήτησα την IP.

Απλά δεν θέλω να πιστέψω πως είναι τόσο ξέφραγο αμπέλι οι εταιρίες τηλεφωνίας και πως επειδή κάποιος τους είπε "ενεργοποίησε συνδρομές για τους παρακάτω τυχαίους αριθμούς" το κάνουν χωρίς να αποζητήσουν κάποια επιβεβαίωση...

Εταιρία εννοούσα την telebox πχ. Το κέρδος των παρόχων είναι ποσοστά από τα sms.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε χρειάζεται καταγγελία. Πάρτε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της telebox και πείτε τους το πρόβλημα και ότι χωρίς τη δική σας έγκριση έγιναν οι χρεώσεις. Αν δεν βρείτε άκρη τότε κάντε καταγγελία.

Εγώ τους έδωσα ΙΒΑΝ λογαριασμου και μου επέστρεψαν τα χρήματα στην τράπεζα χωρίς καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε χρειάζεται καταγγελία. Πάρτε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της telebox και πείτε τους το πρόβλημα και ότι χωρίς τη δική σας έγκριση έγιναν οι χρεώσεις. Αν δεν βρείτε άκρη τότε κάντε καταγγελία.

Εγώ τους έδωσα ΙΒΑΝ λογαριασμου και μου επέστρεψαν τα χρήματα στην τράπεζα χωρίς καταγγελία στην ΕΕΤΤ

 

Και εγώ ευελπιστώ πως θα μου επιστραφούν τα χρήματα. Το γεγονός όμως παραμένει πως δεν χρεώθηκα από δική μου "αφέλεια", αλλά από προφανή δόλο εκ μέρους της εν λόγω εταιρείας. Εγώ τυχαίνει και ασχολούμαι με το αντικείμενο και το ψάχνω, οπότε θα βρω την άκρη (ελπίζω:rolleyes:).

Ο άλλος όμως που δεν νιώθει άνεση με τις γνώσεις του γύρω απ' τους υπολογιστές και το ίντερνετ, όταν λάβει ένα μήνυμα χρέωσης θα υποθέσει πως προφανώς κάτι λάθος έκανε ο ίδιος ή το ανιψάκι του, θα στείλει κάποια στιγμή το στοπ και θα καταπιεί τις ως τώρα χρεώσεις. Έτσι ζουν αυτές οι παρασιτικές εταιρείες - υπολογίζουν πως 9 στους 10 θα το αγνοήσουν και συνεχίζουν να πλουτίζουν εις βάρος του κόσμου.

 

Με άλλα λόγια, η καταγγελία δεν είναι για να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω, αλλά για να δημιουργηθεί αρκετή όχληση στους υπεύθυνους (βλ. ΕΕΤΤ, δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος) και να αποφασίσουν να δώσουν ένα οριστικό τέλος σε αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ευελπιστώ πως θα μου επιστραφούν τα χρήματα. Το γεγονός όμως παραμένει πως δεν χρεώθηκα από δική μου "αφέλεια", αλλά από προφανή δόλο εκ μέρους της εν λόγω εταιρείας. Εγώ τυχαίνει και ασχολούμαι με το αντικείμενο και το ψάχνω, οπότε θα βρω την άκρη (ελπίζω:rolleyes:).

Ο άλλος όμως που δεν νιώθει άνεση με τις γνώσεις του γύρω απ' τους υπολογιστές και το ίντερνετ, όταν λάβει ένα μήνυμα χρέωσης θα υποθέσει πως προφανώς κάτι λάθος έκανε ο ίδιος ή το ανιψάκι του, θα στείλει κάποια στιγμή το στοπ και θα καταπιεί τις ως τώρα χρεώσεις. Έτσι ζουν αυτές οι παρασιτικές εταιρείες - υπολογίζουν πως 9 στους 10 θα το αγνοήσουν και συνεχίζουν να πλουτίζουν εις βάρος του κόσμου.

 

Με άλλα λόγια, η καταγγελία δεν είναι για να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω, αλλά για να δημιουργηθεί αρκετή όχληση στους υπεύθυνους (βλ. ΕΕΤΤ, δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος) και να αποφασίσουν να δώσουν ένα οριστικό τέλος σε αυτά τα πράγματα.

 

Ακριβώς όπως τα λες.

 

Διαβάστε:

α) Πόσοι έκαναν καταγγελία στην ΕΕΤΤ

και

β) Μετά από πόσο χρονικό διάστημα έλαβε απόφαση η ΕΕΤΤ

και

γ) Ποιά ποινή επιβλήθηκε στην εταιρία

κλπ

κλπ

 

Από 1 απ'τις λιγοστές αποφάσεις που θα βρείτε (για επιβολή ποινής) από την ΕΕΤΤ:

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/apofaseis_epi_akroaseon/2010/AP579-070_2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...