Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6700 Classic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποίησα την άδεια 30 ημερών...... παρότι δεν κατάφερα να το κάνω να λειτουργήσει το GPS επιλέγοντας την θέση που βρίσκομαι (απλά μετακινείτε δεξιά-αριστερά η μπάρα), η απορία μου είναι η εξής: Επειδή εγώ θέλω μόνο να δίνω προορισμούς και να βλέπω την θέση μου ΧΩΡΙΣ σύνδεση στο internet και ΧΩΡΙΣ φωνητική ενημέρωση, μπορώ να το κάνω......και μετά το πέρας των 30 ημερών?? Βάση με τους χάρτες που έχει προεγκατεστημένους εννοείται.

 

Μπορείς, εσύ ουσιαστικά ενεργοποίησες μόνο την φωνητική πλοήγηση για 30 μερές.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 507
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά SOS για κάτι γιατί έχω τρελαθεί.... Χθες για ένα λόγο που δεν είναι επι του παρόντος....δυο άτομα τραβούσαμε το κινητό μου προς διαφορετική κατεύθυνση και σε κάποια στιγμή ήταν σαν να το λυγίσαμε στην μέση.... πως βλέπεις στις σχολές άμυνας/επίθεσης που παίρνουν ένα ξύλο και το σπάνε στο γόνατο στην μέση κάπως έτσι φανταστείτε το.... :X:blink: Εξωτερικά δεν φαίνεται να έπαθε κάτι, το κοίταξα εξωνυχιστικά..... μόνο ένα "κλικ" ακούστηκε στην περιοχή που είναι η κάμερα, αλλά υποθέτω πως απλά πατήθηκε λίγο το μέταλο προς τα κάτω. Υπάρχει περίπτωση να έπαθε εσωτερική ζημιά??? πχ να ράγισε κάτι? ή με το πάτημα να πίεσε τον μηχανισμό της κάμερας ή ότι βρίσκετε απο κάτω?????? Το μόνο που παρατήρησα εκτοτε είναι πως όταν κλείνω το κινητό (μόνο τότε) αφού γράψει νοκια στην άσπρη οθόνη και μετά κάνει έναν ήχο, ξανανάβει η οθόνη άσπρη και στο πάνω μέρος γίνεται ελαφρώς γκρι (για πολύ λίγα δεύτερα, ίσως και 1 δευτερο).............. :blink::worry::worry: Αυτό μου το έκανε σε 6-7 κλεισίματα...... αλλά την τελευταία μετά απο φόρτιση όχι ξανά. Να ανησυχώ??? Φώτο βγάζει το ίδιο καλές και το μόνο που παρατηρώ είναι αυξομειώσεις στο σήμα......... αλλά ίσως συνέβαινε απο πριν και δεν το πρόσεξα. Τι λέτε κι εσείς??? Καινούργιο κινητό να το ...μήσω δεν κάνει!!!! :scared::fool:
:)
Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργεί ακόμα μην ανησυχείς:p

Αυτό με την άσπρη οθόνη που αναφέρεις μετά το κλείσιμο το κάνει και το δικό μου. Για μερικά δευτερόλεπτα και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργεί ακόμα μην ανησυχείς:pΑυτό με την άσπρη οθόνη που αναφέρεις μετά το κλείσιμο το κάνει και το δικό μου. Για μερικά δευτερόλεπτα και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό.

 

Λειτουργεί δόξα το θεό! :D:) Πάντως ίσως "σώθηκε" χάρη στο μεταλλικό του περίβλυμα..... αν ήταν πλαστικό οπωσδήποτε θα ράγιζε στην μέσή ή όπως θα λύγιζε θα έσπαζε κανένα εσωτερικό κύκλωμα.....δεν υπήρχε περίπτωση!!! Επειδή είναι μεταλλικό μάλλον δεν μπόρεσε να "λυγίσει". :ninja:

:)
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις το φλας του να λειτουργει σαν φακος το βραδυ? μηπως ρε παιδια εχει πεσει η τιμη του να το παρουμε και εμεις?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φλας το ψάχνω κι εγώ..... αλλά μάλλον μόνο με εφαρμογή θα το κάνεις να λειτουργήσει σαν φακός! Υπήρχε μια εφαρμογή για sony ericsson..... Έχω κι εγώ τρεις (!) ερωτησούλες..... :lol:

 

1) Αγόρασα κάρτα μνήμης kingston 2GB. Πως μεταφέρω ΟΛΑ τα δεδομένα απο την παρούσα κάρτα που είχε το κινητό (1GB) μαζί με τους χάρτες της νόκια κι επίσης με την ίδια διαμόρφωση (για να την αναγνωρίζει το κινητό) ???? Έχω windows 7 και ενσωματωμένο card reader στο laptop....

 

2) Πως τραβάς βίντεο στο σκοτάδι???? Βάζωντας το φωτισμό τέρμα κατάφερα ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορά...... Δεν εννοώ ΕΝΤΕΛΩΣ σκοτάδι, μιλάω για νυχτερινές λήψεις... :cool:

 

3) Αν κάποιος υπολογιστής έχει ιό (και το ξέρεις εννοείται), αν μεταφέρεις αρχεία μουσικής απο αυτόν στο κινητό, μπορείς να του κάνεις ζημιά στο software???? Έχω κολλήσει κάτι ζωήφια στο laptop και παρότι (θεωρητικά) καθάρισαν με το NOD, πέρασα κάτι τραγούδια στο κινητό.... με την επιλογή Convert and copy που σου βγάζει. Δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία στο κινητό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...... :heat::oops:

:)
Link to comment
Share on other sites

1) Αγόρασα κάρτα μνήμης kingston 2GB. Πως μεταφέρω ΟΛΑ τα δεδομένα απο την παρούσα κάρτα που είχε το κινητό (1GB) μαζί με τους χάρτες της νόκια κι επίσης με την ίδια διαμόρφωση (για να την αναγνωρίζει το κινητό) ???? Έχω windows 7 και ενσωματωμένο card reader στο laptop....

3) Αν κάποιος υπολογιστής έχει ιό (και το ξέρεις εννοείται), αν μεταφέρεις αρχεία μουσικής απο αυτόν στο κινητό, μπορείς να του κάνεις ζημιά στο software???? Έχω κολλήσει κάτι ζωήφια στο laptop και παρότι (θεωρητικά) καθάρισαν με το NOD, πέρασα κάτι τραγούδια στο κινητό.... με την επιλογή Convert and copy που σου βγάζει. Δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία στο κινητό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις......

1) Θα βάλεις την κάρτα 1GB στο υπολογιστή, θα επιλέξεις να εμφανίζονται τα κρυφά αρχεία από τα windows και μετά θα κάνεις copy/paste όλα τα αρχεία στην καινούργια κάρτα.

 

3) Οι ιοί των υπολογιστών δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό που "φοράει" το 6700c, οπότε δεν μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο software του κινητού σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

stendor και η διαμόρφωση της κάρτας (file system) θα μείνει ως έχει στην καινούργια κάρτα???? γιατί συνήθως τα κινητά σου ζητάνε "διαμόρφωση" όταν βάζεις νέα κάρτα. :confused:
:)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βάλεις την κάρτα στο τηλέφωνο θα την κάνεις διαμόρφωση από αυτό και μετά θα περάσεις όλα τα αρχεία που κράτησες από την παλιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Λέω κι εγώ...... μαζί με την διαμόρφωση θα βάλει και τους φακέλους του νόκια και μετά απλά κάνω αντιγραφή όλων.... για αρχεία που υπάρχουν ήδη πρέπει να κάνω αντικατάσταση για να δουλεύουν ΟΛΑ όπως πριν? σορρυ για το πρήξιμο και ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :p
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Θελώ να κανω update το τηλ . Αυτη την στιγμη εχει την V 07.90 10-07-09 RM-470

δεν ξερω αν υπαρχει νεοτερη αλλα οταν συνδεω το τηλ στο pc suite μου λεει οτι υπαρχει.

Το προβλημα ειναι οτι ενω βρησκει το τηλ, στην συνεχεια κανει identifying device και εκει κολαει!!

Δεν προχωρα η διαδικασια, ξερει κανεις να μου πει καμια λυση?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Θελώ να κανω update το τηλ . Αυτη την στιγμη εχει την V 07.90 10-07-09 RM-470

δεν ξερω αν υπαρχει νεοτερη αλλα οταν συνδεω το τηλ στο pc suite μου λεει οτι υπαρχει.

Το προβλημα ειναι οτι ενω βρησκει το τηλ, στην συνεχεια κανει identifying device και εκει κολαει!!

Δεν προχωρα η διαδικασια, ξερει κανεις να μου πει καμια λυση?

Ευχαριστω:)

Απεγκαθιστάς το pcsuite και το επανεγκαθιστάς , μόνο τότε θα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Απεγκαθιστάς το pcsuite και το επανεγκαθιστάς , μόνο τότε θα δουλέψει

 

Σε ευχριστω για την απαντηση σου. Το εκανα λοιπον ξανα εγκατασταση και το βλεπει πλεον το κινητο. Κανει download την καινουργια version αλλα οταν ξεκινα να την κανει εγκατασταση μου λεει οτι εχει χαθει η συνδεση!!!

Το τηλ. κλεινει και παραμενει κλειστο

Εχω κανει παρα πολλα updates σε κινητα αλλα πρωτη φορα συναντω τετοιο πραγμα!!!!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια να παρω καποια συσκευη που δεν ειναι απο την νοκια ελλαδος θα μπορω να κανω αναβαθμιση κανονικα;θα χαθουν τα ελληνικα;
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
αστο δεν πειραζει!!!μην γινει και καμμια ζημια:Oη αντιπροσωπεια το εχει φερει μονο σε μαυρο ε;ξεκιναω την αναζητηση να δω που θα το βρω πιο φθηνα:)αυτα που φερνει το πλαισιο λογικα ειναι αντιπροσωπειας και ελευθερα σωστα;μην εχει τιποτα βλακειες απο τους παροχους
Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεία το έχει φέρει μόνο σε μαύρο. Εγώ το έχω πάρει από αλλού, σε ασημί-χρώμιο. Επειδή με απασχολούσε και εμένα το θέμα με τα ελληνικά, αποφάσισα να μην κάνω αναβάθμιση. Ούτως ή άλλως αν όλα λειτουργούν ρολόι γιατί να κάνεις αναβάθμιση. Αν τώρα προκύψει κάποιο πρόβλημα (ή γενικότερα χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση) και χάσω τα ελληνικά, τα εγκαθιστούν σε nokia shop με 15€.

Αν σκεφτείς ότι αν το αγοράσεις από την αντιπροσωπεία θα το πληρώσεις ένα 10-15% παραπάνω της τιμής που κυκλοφορεί στα υπόλοιπα μαγαζιά, νομίζω ότι συμφέρει να το πάρεις παραεισαγωγής, όπως σου αρέσει και αν χρειαστείς ελληνικά να τα περάσεις σε κατάστημα νόκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χαθουν. Και με το 6700 δε λειτουργει το Nemesis, οποτε δεν μπορεις να αλλαξεις product code ωστε το κινητο να αναγνωριζεται ως Eλληνικο.

 

Δεν εχω την συσκευη για να δοκιμασω αλλα ισως λειτουργει το JAF (Τρoπος 2):

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που αγοράσατε αυτό το κινητό το τελευταίο διάστημα ή σκοπεύετε να το αγοράσετε τώρα, άποψη μου, ΜΗΝ αναβαθμίζετε καθόλου. Πραγματικά δεν έχω βρει ΤΙΠΟΤΑ κακό σε αυτή την έκδοση που έχουν οι περισσότεροι και δεν μπορούν να αναβαθμίσουν στην τελευταία........ Γιατί να το σκαλίσετε και στην τελική να κάνετε και καμιά ζημιά? Αφού η έκδοση είναι σταθερότατη και δεν δημιουργεί προβλήματα σε καμία λειτουργία. Μερικά πράγματα "κουφά" που αναφέρουν κάποιοι χρήστες σε αυτό το μοντέλο όπως και σε άλλα ΙΣΩΣ είναι απλά μεμονομένο περιστατικό και όχι προβληματική version του λογισμικού. ;) Το κινητό πετάει υπο όλες τις συνθήκες και με ότι "ρύθμιση" κι αν του κάνετε... :D
:)
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Η αντιπροσωπεία το έχει φέρει μόνο σε μαύρο. Εγώ το έχω πάρει από αλλού, σε ασημί-χρώμιο. Επειδή με απασχολούσε και εμένα το θέμα με τα ελληνικά, αποφάσισα να μην κάνω αναβάθμιση. Ούτως ή άλλως αν όλα λειτουργούν ρολόι γιατί να κάνεις αναβάθμιση. Αν τώρα προκύψει κάποιο πρόβλημα (ή γενικότερα χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση) και χάσω τα ελληνικά, τα εγκαθιστούν σε nokia shop με 15€.

Αν σκεφτείς ότι αν το αγοράσεις από την αντιπροσωπεία θα το πληρώσεις ένα 10-15% παραπάνω της τιμής που κυκλοφορεί στα υπόλοιπα μαγαζιά, νομίζω ότι συμφέρει να το πάρεις παραεισαγωγής, όπως σου αρέσει και αν χρειαστείς ελληνικά να τα περάσεις σε κατάστημα νόκια. :)

οποτε αν περασεις τα ελληνικα σε νοκια shop θα σου ερθει η μια η αλλη σχεδον,το μονο κατα ειναι οτι δεν το εφεραν και σε αυτο το υπεροχο ασημι,προσωπικα για να βγαζουν αναβαθμισεις κατι θα διορθωνουν αλλιως ποιος ο λογος να βγαινουν;
Link to comment
Share on other sites

lagoudakis ΙΣΩΣ η μόνη εξαίρεση σ'αυτό που λες, ήταν το προηγούμενο κινητό μου (Sony ericsson C510)... μετά την πρώτη του έκδοση που κυκλοφόρησε επίσημα στην ελλάδα, ΟΛΕΣ οι άλλες φέρανε ΜΥΡΙΑ προβλήματα.......... Και δεν είμαι αντι-sonyericsάκιας ..... ακριβώς το αντίθετο, όλα μου τα κινητά αυτής της εταιρίας ήταν. Νόκια είχα 3230 και μετά αυτό που έχω τώρα. :O:rolleyes: Όταν ένα firmware δουλεύει "στρωτά" και δεν σου προκαλεί προβλήματα, καλύτερα να μην το αλλάζεις...... Γενικά όταν κάτι δουλεύει σωστά, ΔΕΝ το πειράζουμε. Κανόνας. :cool:
:)
Link to comment
Share on other sites

@lagoudakis Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, το αρνητικό που με έστρεψε μακριά από την επίσημη αντιπροσωπεία είναι ότι το είχαν μόνο σε μαύρο. Αν δημιουργηθεί πρόβλημα, τότε θα πληρώσω τα επιπλέον χρήματα. Προς το παρόν, έχω πραγματοποιήσει μικρότερη δαπάνη, δεν αντιμετωπίζω τίποτα (έκδοση 7,90) και ακόμα και να το είχα σε μαύρο, πάλι δε θα έκανα αναβάθμιση, γιατί όπως είπε ο Datum Processor ότι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε.

Α φυσικά το έχω στο χρώμα που μου αρέσει (σε μαύρο δε θα το έπαιρνα). Βέβαια, σε κάθε περίπτωση μπορείς να περιμένεις να φέρει το ασημί η επίσημη αντιπροσωπεία, αλλά μπορεί να αργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis

απλα για το θεμα αναβαθμισεων επειδη εχω τα τελευταια 5 χρονια windows mobile καθε αναβαθμιση που βγαινει κανει την συσκευη να δουλευει καλυτερα,ειδικα σε θεμα ταχυτητας,για αυτο ειμαι υπερ του τελευταιου update στις συσκευες,προφανως απο αυτα που λετε δεν ειναι απαραιτητη στα series 40 αν δουλευουν σωστα ετσι;απλα η απορια μου τοτε ειναι για τις βγαζει η νοκια;δεν ξερει οτι η τελευταια εκδοση ειναι οκ;

βρηκα εδω http://www.apiastos.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_2&products_id=543 την συσκευη σε ασημι που μου αρεσει σε νορμαλ τιμη,μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι 100% αν περασω καποια μελλοντικη αναβαθμιση δεν θα χασω τα ελληνικα!!!με δουλευει ο τυπος;:blink:ειναι δυνατον;αφου ειναι εισαγωγης η συσκευη,οι συσκευες που ειναι απο ελληνικη αντιπροσωπεια εχουν απο οτι ξερω και ελληνικα γραμματα στο πληκτρολογιο,αυτος δεν ειναι ο τροπος για να καταλαβεις αν μια συσκευη ειναι εισαγωγης η ελληνικη;

Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

Έιχα την εντύπωση ότι αν κάνεις update μέσα από το κινητό και όχι από το nokia pc suite δεν χάνεις τα ελληνικά αν είναι παραεισαγωγής. Κάνω λάθος; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Και θα εμπιστευτείς να κάνεις update το firmware μέσα απτο ίδιο το κινητό???? Είναι σαν να κάνεις καθαρή εγκατάσταση windows μέσα απτα windows..... :lol::blink::O
:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...