Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος, αν κάνει απλά τις αναβαθμίσεις της συσκεύης μέσω FOTA, τα ελληνικά δε θα χαθούν, οπότε η αλλαγή product code δεν είναι απαραίτητη.

Και εφόσον το τηλέφωνο δεν έχει hardware keyboard, από όπου θα έλειπαν οι ελληνικοί χαρακτήρες (βλέπε N97), δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.

Δεν κάνεις λάθος, έχεις δίκιο. Τα Ελληνικά δεν χάνονται όταν κάνεις αναβάθμιση μέσω FOTA αλλά αυτό που είπα είναι να αλλάξει ξανά το product code στο αρχικό έτσι ώστε να είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί αν το αφήσει με το Ελληνικό δεν θα έχει εγγύηση σε περίπτωση που πάθει κάτι η συσκευή.

 

Aρα η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή.

Εννοείται ότι είναι η καλύτερη λύση να το πας για αλλαγή και να πάρεις Ελληνικό 5800.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν κάνεις λάθος, έχεις δίκιο. Τα Ελληνικά δεν χάνονται όταν κάνεις αναβάθμιση μέσω FOTA αλλά αυτό που είπα είναι να αλλάξει ξανά το product code στο αρχικό έτσι ώστε να είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί αν το αφήσει με το Ελληνικό δεν θα έχει εγγύηση σε περίπτωση που πάθει κάτι η συσκευή.

 

Ναι, κατάλαβα τι είπες και έχεις δίκιο.

Εγώ πάντως, σε ένα 3600 slide που είχα, είχα αλλάξει το product code και το πήγα για service χωρίς να μπορέσω να το αλλάξω ξανά γιατί δεν άνοιγε το τηλέφωνο,

μου το έφτιαξαν χωρίς καμία χρέωση, ούτε καν σχόλιο (Nokia Shop Χαλανδρίου).

Πάντως, το σωστότερο είναι να το πάει για αλλαγή, όχι επειδή θα συναντήσει κάποιο πρόβλημα, αλλά για την κοροϊδία ορισμένων καταστημάτων... :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση όμως να μην έχει Ελληνικη έκδοση γτ απ ότι είδα στη ντουλάπα που τα είχαν ήταν όλα μέσα σε ζελατίνες και κανένα με αυτοκόλλητο της Alpha copy. Τότε τι κάνουμε?
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει 5800 με Ελληνικό product code. Αγόρασα 1 μπλε 5800 πριν 2 εβδομάδες από το Πλαίσιο στο Ψυχικό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και στη ΝΟΚΙΑ και εκει που πήρα το κινητό και τους είπα για τα παρπάνω. Στη ΝΟΚΙΑ μου είπαν οτι και να βάλω Ελληνικά αν χαθούν η εγγύηση με καλύπτει. Το ίδιο μου είπαν και από εκεί που το πήρα και ότι αμα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να τους το πάω και θα φροντίσουν. Οπότε κράτησα το κινητό.

Αυτό μου τη σπάει στο κινητό είναι αυτή η αλλαγή χρωμάτων στην κάμερα σε κατάσταση χαμηλού φωτισμού η σκοταδιού.Κάποιες φορές ούτε καν φαίνεται τπτ στις φωτο που βγάζω.Πρέπει κάτι να κάνει η ΝΟΚΙΑ γι την κάμερα αφου είναι πρόβλημα software.

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και συμβούλεψαν.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 15 μέρες μου έχει κάνει 3 φορές το εξής :

Μόλις απορρίπτω μια κλήση κλείνει το κινητό και δεν ανοίγει παρά μετά απο 2-3 λεπτά.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα, έλεος πια, είπαμε είναι φτηνό για τα λεφτά του αλλά νησάφι πιά το βαρέθηκα.

Είχα πολύ καιρό να πάρω Nokia και δεν πρόκειται να ξαναπάρω (τελευταία ήταν το ΤΕΛΕΙΟ 6310i και το 6600)

 

* Εχω την v31

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.8.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθαρα επειδη ειμαι καινουργιος σε nokia αλλα και στο κινητο...

η ενταση του ακουστικου οταν μιλας ειναι οντως χαμηλη απο το εργοστασιο?

ειναι καποιο προβλημα που εχουν ολα?

ή ειναι ολα μια χαρα και απλα ειχα συνηθισει αλλιως σε σχεση με τα sony?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ρυθμίσει την ένταση στο φουλ και ακούγεται αδύναμα μπορεί να πρόβλημα του ακουστικού. Δες τις προηγούμενες σελίδες εδω να καταλάβεις.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθαρα επειδη ειμαι καινουργιος σε nokia αλλα και στο κινητο...

η ενταση του ακουστικου οταν μιλας ειναι οντως χαμηλη απο το εργοστασιο?

Προεπιλεγμένα, η ένταση του ακουστικού είναι πολύ χαμηλή (αν αυτό ρωτάς). Αυτό το διαπίστωσα προχθές που έκανα φορματ, στα πρώτα τηλεφωνήματα, άκουγα χαμηλά και πατώντας τα πλαϊνά πλήκτρα αυξομείωσης, είδα ότι η ένταση είναι προρυθμισμένη κάτω από την μέση.

 

Οπότε, κατά την διάρκεια της κλήσης, αύξησε την ένταση στο τέρμα από τα πλαϊνά πλήκτρα και, αν χρησιμοποιείς ΒΤ ακουστικό, κάνε το ίδιο και από το το ακουστικό (σε μερικά μοντέλα όπως στο δικό μου, ΒΗ-902, φαίνεται πως υπάρχει ξεχωριστή ρύθμιση). Γενικά η ένταση του 5800, είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι πως το εχω ηδη τερμα αυτο...

τελος παντων θα δουμε τις επομενες μερες αν ειναι καθαρα θεμα συνηθειας ή προβλημα...

 

απλα MIXOStsi δεν μπορω να καθομαι να διαβαζω ολες τις σελιδες παλι...

το εκανα μια φορα σε 110...ε και αλλες 38 θα πεσουν μπολικες... :)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι πως το εχω ηδη τερμα αυτο...

τελος παντων θα δουμε τις επομενες μερες αν ειναι καθαρα θεμα συνηθειας ή προβλημα...

 

απλα MIXOStsi δεν μπορω να καθομαι να διαβαζω ολες τις σελιδες παλι...

το εκανα μια φορα σε 110...ε και αλλες 38 θα πεσουν μπολικες... :)

 

Αν είναι στο φουλ και δεν ακούς καλά τότε μάλλον είναι πρόβλημα. Πηγαινε σε ένα Nokia shop να δεις. Δοκίμασε ακομα όταν μιλάς να πιέσης ελαφρά το ακουστικο μήπως δεις διαφορά

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος nokia 5800 εδω και περίπου 1.5 μηνα. Ενω λειτουργούσε κανονικα, τελείωσε η μπαταρία και εκτοτε ψόφησε. Είτε το βαζω να φορτίσει είτε προσπαθώ να το ανοίξω, εμφανίζει μονο την κλασικη οθόνη της nokia. Μήπως γνωρίζει καποιος κατι? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τη κάρτα μνήμης και να το ανοίξεις.

Αν δεν γίνει τίποτα, βγάλε τη μπαταρία για 5 λεπτά και δοκίμασε να το ανοίξεις εκ νέου.

Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, κάνε hard format. Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ της ενότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ, στην καρτα υπηρχε το προβλημα

 

Αν σου το ξανακάνει άλλαξε την με μία της sandisk

κοίτα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2938870#post2938870

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την παραάτω ερώτηση και πείτε μου τρόπους αντιμετώπισης.

Το θέμα είναι ότι η κάμερα εμένα σε κατάσταση χαμηλού φωτισμού ή σε απολυτο σκοτάδιη φωτο που θα βγει ή θα είναι μια ροζ ή άσπρη οθόνη. Συμβαίνει σε κάποιον το ιδιο.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

εχω απο τον ιανουαριο το κινητο και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος ακομα και μετα απο αυτη την βλαβη(ελπιζω να μην εχω προβλημα με την εγγυηση βεβαια)!ακουστε λοιπον!!!τωρα τελευταια μολις κλειδωσω το κινητο(το κουμπι στο πλα'ι') και το ξεκλειδωνω επειτα,η οθονη "δεν βλεπεται"!!!:( ειναι γεματη απο καθετες γραμμες στο χρωμα του φοντου που εχω βαλει(απλη φωτο τραβιγμενη απο το κινητο)!και ακουστε τωρα....αμα το κλειδωνω και το ξεκλειδωνω γρηγορα για αρκετες φορες ως δια μαγειας φτιαχνει!!!ακομα φτιαχνει αμα το ξεκλειδωσω και ενω δεν βλεπω στην οθονη τιποτα παρα μονο τις γραμμες παταω το πλαινο κουμπι της καμερας και βγαζω μια φοτο κοντινη ωστε να αναψει το φλας με το εντονο φως του......παλι φτιαχνει!!!:blink: το κινητο δεν εχει πεσει κατω ουτε απο 5 ποντους και παντα στην θηκη του!τι να πω....α'ι' ντονντ νοου!
Link to comment
Share on other sites

You don’t know...?

Αυτό είναι το πιο κοινό πρόβλημα και έχει αναφερθεί εκατοντάδες φορές!

Διάβασε λίγο τα προηγούμενα...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

χτες λογω εορτης απεκτησα και εγω ενα 5800 ολα καλα και ωραια ουτε σχισμή δεν εχει αλλα μου κανει κατι αλλο.βαζω να κλειδωνει αυτοματα το πληκτρολογιο σε 30 sec ολα καλα κλειδωνει,μολις ομως το κλεισω και το ανοιξω παλι δεν κλειδωνει ποτε.εκανα Update το λογισμικο πριν λιγο και παλι το κανει.εχει κανεις παρατηρησει το ιδιο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

να συμπληρωσω οτι το πηγα στο καταστημα που το πηρα και μου το αλλαξαν με καινουριο αλλα και το καινουριο το κανει μετα απο το update.

Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικο :)

 

Δεν χρησιμοποιω ποτε αυτη την επιλογη και δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο. Μην σκας για αυτο μπορεις να ρωτησεις στο επισημο θεμα των εφαρμογων και να σου προτεινουν μια εφαρμογη για αυτη την δουλεια. Το καλυτερο θα ηταν να κλειδωνε απλα γραφω τι θα εκανα στην θεση σου..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το 5800 της γυναίκας μου, είναι ήδη ένα μήνα στη Nokia για το γνωστό πρόβλημα με την οθόνη. Στο Νοκια shop της Πατησίων ( Κολιάτσου) μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτε ακόμη, έπιασε λέει και μια φωτιά εκεί!!!! οπότε περίμενε.... Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν κάνουμε και ένα νέο post με χρόνους απόκρισης των service των εταιριών. Νομίζω μια μεγάλη εταιρία δεν κάνει μήνες για να φτιάξει ένα κινητό.
Θέλω να βλέπω να γράφουμε ελληνικά με τόνους , Θέλω Windows 8.1 Για το Commodore 64 μου. Η ιστορία μου είναι απλή: Oric 1, Oric Atmos, Commodore 64,Sinclair QL, Amstrad 6128.
Link to comment
Share on other sites

σημερα επιβεβαιωσα κατι το οποιο δεν μου κολλαγε αλλα θελω να το πω μπας και ειναι καποια ρυθμιση ή κατι αλλο που δεν πιανω μεχρι τωρα...

και σε αυτο το φορουμ και σε ενα αλλο οταν παω να κανω δημοσιευση ολα καλα μεχρι που παταω το κουμπι της υποβολης απαντησης...

δεν κανει κατι και φυσικα δεν στελνει την απαντηση...

 

γνωριζουμε κατι γιαυτο?

edit:το προβλημα λυθηκε μιας και το δοκιμασα χτες βραδυ απο το σπιτι και ποσταρα κανονικα στο φορουμ.

αυτο που εχει παραξενεψει ειναι οτι τις αλλες φορες ημουν εκτος σπιτιου σε 2 διαφορετικα σημεια.

θα το δοκιμασω παλι για να δω τι συμβαινει μολις μπορεσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενω μεχρι τωρα ειχα μονο το θεματακι με τη σχισμή και το ακουστικο, οπότε δεν ειχα πολυασχοληθει, εδω και 2 ημερες εχω ΚΑΙ το κλασσικο προβλημα με την οθονη και τις γραμμες (το οποιο επιδεινωνεται σε συνθηκες κρυου και υγρασιας). Μαλλον ηρθε ο καιρος να παει και αυτο απο το σερβις. Για το Νοκια Shop που βρισκεται στο Συνταγμα στη ?Βουλης? τι γνωμη εχετε;

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τα led στα 3 κουμπάκια δεν ανάβουν καθόλου, μόνο το κόκκινο που και που πάει να ανάψει αλλά δεν..

Βάζω πλώρη για το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...