Jump to content

Καλύτερο κινητό για GPS


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σ' ευχαριστώ φίλε. Μήπως μπορείς να μου πεις και τι διαφορά έχει το agps από το gps; Από το λίγο που έψαξα, βλέπω πως οι περισσότεροι έχουν απορία για το αν με agps υπάρχει χρέωση. Γνωρίζεις κάτι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σ' ευχαριστώ φίλε. Μήπως μπορείς να μου πεις και τι διαφορά έχει το agps από το gps; Από το λίγο που έψαξα, βλέπω πως οι περισσότεροι έχουν απορία για το αν με agps υπάρχει χρέωση. Γνωρίζεις κάτι;

 

assisted gps δηλαδη χρηση δεδομενων ιντερνετ για να βρεθει η θεση απο τον δεκτη σου. η χρεωση ειναι μικρη λικα ΚΒ. με agps το ν8 ειναι γρηγοροτερο και ακριβεστερι σε δεκτη απο οτι υπαρχει σε κινητο (μετρηση εργαστηριου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παίδες, δεν ξέρω από πολλές μάρκες, αλλά υποθέτω ότι... αφού τα HTC ξεκίνησαν σαν πλοηγοί (αν δεν απατώμαι), ΔΕΝ θα 'ναι καλύτερα ως GPS;

 

(Βέβαια, με tweak που 'χω κάνει και το δικό μου το "πίκρα" ι900 ΟΜΝΙΑ, "κλειδώνει" δορυφόρους σε 5''...!)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τηλέφωνα κλειδώνουν πολύ γρήγορα με agps ανοιχτό. Από το defy μου έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έλεγα μήπως καταλήξω στο Galaxy S, μου ανέφεραν ότι το GPS του είναι "για τα μπάζα"!

ΑΥΤΟ, είναι ΜΕΓΑ μειονέκτημα για μένα, διότι το θέλω ΚΑΙ για GPS - δεν έχω άλλο ξεχωριστό, άλλη GPS συσκευή.

 

(Το HD2 Leo, αξίζει ως GPS; Φαντάζομαι, ναι, ε;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έλεγα μήπως καταλήξω στο Galaxy S, μου ανέφεραν ότι το GPS του είναι "για τα μπάζα"!

ΑΥΤΟ, είναι ΜΕΓΑ μειονέκτημα για μένα, διότι το θέλω ΚΑΙ για GPS - δεν έχω άλλο ξεχωριστό, άλλη GPS συσκευή.

 

(Το HD2 Leo, αξίζει ως GPS; Φαντάζομαι, ναι, ε;)

 

Δεν ξέρω ποιος στο ανέφερε πάντως εγώ που το έχω 9 μήνες είμαι πολύ ευχαρστημενος ειδικά με τις τελευταίες ρομ πιάνει σε ελάχιστα δεύτερα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας παιδιά.

Το πρόβλημα με την αύξηση της θερμοκρασίας όταν το gps είναι ανοικτό, είναι γενικότερο νομίζω και ένας λόγος ίσως για να μην μπορείς να κάνεις καθημερινή και εκτεταμένη χρήση του, φοβούμενος,(και όχι άδικα) οτι κάποια στιγμή θα παρουσιαστεί πρόβλημα στο τηλέφωνο λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας.

Προσωπικά, έχω ένα lg optimus one με χάρτες sygic aura μέσα και όλα λειτουργούν άψογα. Όμως, μου παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα και διαστάζω να το χρησιμοποιήσω.

Απ'ότι διάβασα όμως, το ίδιο και σε μεγαλύτερο βαθμό μάλιστα, συμβαίνει και στο Samsung galaxy s2 αλλά και σε άλλα πρωτοπόρα τηλέφωνα.

Και βέβαια, μιλάμε για θερμοκρασίες που να σε βάζουν σε σκέψεις και όχι για μιά μικρή μεταβολή.

Δεδομένου οτι μπορεί να λειτουργεί για πολλή ώρα ή ώρες έτσι, δεν δημιουργεί σκέψεις ?

 

Σε εσάς συμβαίνει αυτό ? Και αν ναί, σε ποιές συσκευές ?

Edited by kles
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω εχει να κανει και με τα υλικα κατασκευης πλαστικο - μεταλλο για το αν μια συσκευη ζεστενεται πολυ. Εγω προσωπικα με το gps ανοιχτο, αλλα χωρις να χρησιμοποιειται(απλως να ειναι ενεργοποιημενο) στο sony ericsson w995 δεν εχω δει καμια διαφορα στην θερμοκρασια στο πισω καπακι της μπαταριας. Πιστευω εχει να κανει και με τη θερμοκρασια των χεριων μας(+ποση ωρα το εχουμε στα χερια μας) ή την επιφανεια στην οποια ακουμπαει το κινητο.:worry: Αλλα και να χρησιμοποιω το gps η αυξηση της θερμοκρασιας παλι σε αυτο πιστευω να οφειλεται,,στα χερια μου..
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές όμως όλα "ζεσταίνονται"!

Αν βάλεις στο μυαλό σου ότι και οι καθεαυτου πλοηγοί ζεσταίνονται ίσως να μην είναι θέμα αποκλειστικά των κινητών τηλεφώνων.

Εδώ που τα λέμε όμως δεν έχω διάβαση κάποια "ζημιά" από την εκτεταμένη χρήση του πλοηγού σε κινητό τηλέφωνο. . .

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

REDHOTSTEF, μιλάω για πλοήγηση και φυσικά, κουμπωμένο στην βάση του. Οι θερμοκρασίες που ανεβάζει φτάνουν σε σημείο σχεδόν να σε καίει και δεν ξέρω πού φτάνει αν το αφήσεις περισσότερο.

 

ovelix5, οι συσκευές gps, (τουλάχιστον οι Garmin και Vector που έχω εγώ) δεν ζεσταίνονται καθόλου.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην θερμοκρασία τους.

Όσο για ζημιά που λές, γιαυτό το ψάχνουμε να δούμε τι γίνεται.

Μπορεί πάλι, να υπάρχουν κινητά που να μην ζεσταίνονται. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

REDHOTSTEF, μιλάω για πλοήγηση και φυσικά, κουμπωμένο στην βάση του. Οι θερμοκρασίες που ανεβάζει φτάνουν σε σημείο σχεδόν να σε καίει και δεν ξέρω πού φτάνει αν το αφήσεις περισσότερο.

 

ovelix5, οι συσκευές gps, (τουλάχιστον οι Garmin και Vector που έχω εγώ) δεν ζεσταίνονται καθόλου.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην θερμοκρασία τους.

Όσο για ζημιά που λές, γιαυτό το ψάχνουμε να δούμε τι γίνεται.

Μπορεί πάλι, να υπάρχουν κινητά που να μην ζεσταίνονται. Για να δούμε.

 

Αφου εχεις συσκευες πλοηγησης (Garmin και Vector) τι τα θες τα κινητα? Τα κινητα δεν ειναι μονο για gps. Δεν κανουν για να τα χρησιμοποιεις για ωρες. Κουμπομενο στην βαση..του αυτοκινητου εννοεις? Μηπως επειδη τωρα στο χειμωνα ανεβαζεις και τη θερμοκρασια του αυτοκινητου και συναμα ζεστενεται και το κινητο? (που εκτος απο το να εντοπιζει δορυφορους, στελνει και δεχεται σημα απο τις κεραιες κινητης τηλεφωνιας και καταναλωνει γρηγοροτερα περισσοτερη μπαταρια?)

Ψαχνω να δω τι γινεται.. μη θυμωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε REDHOTSTEF, γιατί να θυμώσω ? Λογικό είναι να δημιουργούνται απορίες.:)

Λοιπόν.

1)Επειδή οι συσκευές τα φτύνουν και το οτι έχω δεν σημαίνει οτι λειτουργούν και σωστά πιά,

2)Επειδή είναι πιό πρακτικό να κουβαλάω μία συσκευή αντί για δύο (ειδικά αν χρησιμοποιείς και μοτοσυκλέτα και πρέπει να το παίρνεις απο πάνω όπου σταματάς),

3)Επειδή αν είναι να αγοράσεις ένα gps, σκέφτεσαι και την λύση του 2 σε1, (εγω το σκέφτομαι δηλαδή)

το ψάχνεις !!!

Γιαυτό έβαλα το ερώτημα, για να υπάρχει στα υπ'όψιν και για κάποιον άλλο ίσως.

Edited by kles
Link to comment
Share on other sites

σκεφομαι να παρω το Sony Ericsson Live with Walkman για να εχω και gps, 2 σε 1.

δεν ειδα να λετε κατι για τα SE, τις τελευταιες σελιδες τουλαχιστον που κοιταξα.

γιατι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εγω εχω 2 gps. ενα pna και ενα ppc .

ενα RYE με sygic στο μεγαλο αυτοκινητο , και ενα ppc στο μικρο. το ppc εχει papago 7 και destinator. οταν περασουν καποιες μερες πρεπει να ξαναπερασω τον papago διοτι το χανει. και κανει κανενα 10λεπτο μεχρι να ενεργοποιησει χαρτη να πιασει σημα κλπ. οταν βαλω να δουλεψω desti πολλες φορες λεει "γεματη μνημη κλειστε την εφαρμογη"

ετσι το απεσυρα και πηρα βαση για το κινητο και εχω πλοηγηση με ενα galaxy s2 που εχω με igo πανω και κανω δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
το htc desire x σε συνδιασμο με ndrive απλα ειναι απαιχτο...... η 4αρα οθονη ειναι υπερκαλη...... κλειδωνει σημα σε 5 sec ακομα κ εν κινηση.......
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ το HTC ONE X με το sygic, κλειδώνει αμέσως δορυφόρους και χωρίς την βοήθεια του δικτύου!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Huawei Ascend d1 quad xl. Εχει glonass για απολυτη ακριβεια και ips οθονη για να το βλεπεις ανετα απο πλαγια. Συν η τεραστια μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nokia 5800 κορυφη

 

Αθάνατο κινητό!

Το χρησιμοποιώ ακόμα! Και το GPS είναι ο λόγος που δεν θέλω να το αλλάξω! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όλοι θα πούμε το δικό μας φυσικά κινητό, οπότε λέω και εγώ το δικό μου :p

Sasmung Galaxy S2 με συνδυασμό gps test

Link to comment
Share on other sites

nokia θα ελεγα. αλλα δεν εχω δοκιμασει καποιο αλλο!
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...