Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα από την ενημέρωση λογισμικού στο 5800 έχω την ίδια έκδοση προγράμματος-χαρτών που πέρασα χθες και στο N8.Επειδή όμως κάνεις λόγο για custom firmware έχω την εντύπωση,αν κάνω λάθος συγνώμη,ότι είναι λίγο δύσκολο να προσδιορίσουμε ακριβώς τον λόγο ύπαρξης κάποιου προβλήματος.

http://img849.imageshack.us/img849/9238/scr5800000032.th.jpg http://img546.imageshack.us/img546/9665/scr5800000033.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, έχεις δίκιο, το βρίσκω κι εγώ λίγο δύσκολο.

Απλώς με προβληματίζει το γεγονός πως ακόμα κι αν διαγραψω πλήρως τα αρχεία των χαρτών μέσα από το firmware, εξακολουθεί να εμφανίζεται το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Βασικά δε με χαλάει να μείνω και με την παρούσα έκδοση, αφού τρέχει μια χαρά, απλά έλεγα μήπως κατάφερνα να αναβαθμίσω, από πείσμα και μόνο.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα και επισημα χτες το βραδυ μεσω ota αναβαθμιστηκε το ovi maps σε 3.06 ακομα και οι χαρτες...

 

ολα απο ota...

 

ειχα κανει λαθος και το ειχα γραψει στου 5530...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η τελευταία αναβάθμιση 3,06(636) αν δε κάνω λάθος που έκανα μέσα από το ovi store ,είναι υποβάθμιση.Μόλις μπω μέσα στην πόλη ο χάρτης δείχνει δεξιά , αυτό μου λέει να στρίψω αριστερα και ότι και να κάνω , κάνει επανυπολογισμό διαδρομής.Άσε που πλεον διαλέγει δρόμους άσχετους και όχι την πιο σύντομη ,όπως το έχω ρυθμίσει. (Μιλάμε για κινητό χ6).
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει βγει το ovi maps 3.07 για S^1 συσκευες.

 

Θα το παρουμε αραγε καποια στιγμη , ή τελος τα νεα maps για εμας.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η τελευταία αναβάθμιση 3,06(636) αν δε κάνω λάθος που έκανα μέσα από το ovi store ,είναι υποβάθμιση.Μόλις μπω μέσα στην πόλη ο χάρτης δείχνει δεξιά , αυτό μου λέει να στρίψω αριστερα και ότι και να κάνω , κάνει επανυπολογισμό διαδρομής.Άσε που πλεον διαλέγει δρόμους άσχετους και όχι την πιο σύντομη ,όπως το έχω ρυθμίσει. (Μιλάμε για κινητό χ6).

 

Στο κάνει παντού δηλαδή?

Δοκίμασε να σβήσεις τους χάρτες και να τους ξαναπεράσεις από το ovi.

Δεν το έχω δοκιμάσει απλά προτείνω μια πιθανή (και έυκολη) λύση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

είμαι κάτοχος Nokia 5230 και το Nokia Maps μου δούλευε άψογα μέχρι τώρα.

 

έχει κανείς ιδέα γιατί μετά το τελευταίο hard format, το Nokia Maps (3.04) αδυνατεί να κλειδώσει δορυφόρο και το assisted gps αφού στείλει 40-50KB βγάζει μήνυμα

 

"Μέγιστος αριθμός συνδέσεων σε χρήση. Κλείστε μια ενεργή σύνδεση πρώτα."

 

point of access στο A-GPS έχω το "Cosmote WAP", εάν ορίσω το "Cosmote Internet" μου λέει ότι αποτυγχάνει η σύνδεση.

Edited by triple_sec
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει βγει το ovi maps 3.07 για S^1 συσκευες.

 

Θα το παρουμε αραγε καποια στιγμη , ή τελος τα νεα maps για εμας.

 

Μαλλον ηταν και η τελευταια η 3.06, καθως λενε οτι πιθανως λογω ελλειπους hardware στα S60V5 δε θα μπορει να σηκωσει την 3.07. Μακαρι να διαψευστω βεβαια αλλα το χλωμο βλεπω να ξαναδουμε update εμεις. :(

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ηταν και η τελευταια η 3.06, καθως λενε οτι πιθανως λογω ελλειπους hardware στα S60V5 δε θα μπορει να σηκωσει την 3.07. Μακαρι να διαψευστω βεβαια αλλα το χλωμο βλεπω να ξαναδουμε update εμεις. :(

 

Eνταξει ...καλα ηταν οσο κρατησε και για να πω την αληθεια μια χαρα το 3ετιας σχεδον 5800 μου με τα ovi 3.06

 

αν και ποτε μη λες ποτε για την 3.07:shifty:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει παντού δηλαδή?

Δοκίμασε να σβήσεις τους χάρτες και να τους ξαναπεράσεις από το ovi.

Δεν το έχω δοκιμάσει απλά προτείνω μια πιθανή (και έυκολη) λύση.

 

Το δοκίμασα, αλλά τίποτα.Θα προσπαθήσω να ξαναβάλω την προηγούμενη έκδοση. Μακρυά από την 306.11wk10b01:mad:Τελικά ξαναπέρασα την προηγούμενη έκδοση και ησύχασα.Μοναδικό πρόβλημα ,πλέον, στη λήψη χαρτών ,την λέξη Ελλάδα , την εμφανίζει με "ιερογλυφικά".

Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το δοκίμασα, αλλά τίποτα.Θα προσπαθήσω να ξαναβάλω την προηγούμενη έκδοση. Μακρυά από την 306.11wk10b01:mad:Τελικά ξαναπέρασα την προηγούμενη έκδοση και ησύχασα.Μοναδικό πρόβλημα ,πλέον, στη λήψη χαρτών ,την λέξη Ελλάδα , την εμφανίζει με "ιερογλυφικά".
Επανέρχομαι για να ανατρέψω τα προηγούμενα που έγραψα. Η έκδοση είναι τελικά εντάξει.Μάλλον δεν είχε "κάτσει" καλά την πρώτη φορά που την πέρασα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα μια βοηθεια. Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα αναβαθμιση στο λογισμικο ενος c05-3 που εχω και απο εκεινη την ωρα εχασα τους χαρτες. Προσπαθω να τους κατεβασω απο το ovi αφου το εγκατεστησα αλλα ενω το laptop βλεπει την συσκευη, οταν μπαινω στο maps που λεει να συνδεσω την συσκευη.Εκανα απεγκατασταση του ovi και παλι εγκατασταση αλλα τιποτα.Μηπως καποιος ξερει τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεεις το κινητο στο usb επιλεγεις κανονικα το pc suite mode σωστα? Επισης το ovi βλεπει γενικα το κινητο η οχι? Μερικες φορες οταν το συνδεεις για πρωτη φορα σο βγαζει μνμ να αποδεχτεις μια εγκατασταση που χρειαζεται για την ομαλη λειτουργεια του ovi με τη συσκευη. Δοκιμασε τον οδηγο συνδεσης που εχει μεσα στο ovi.. δεν μου εχει τυχει ποτε να μην βλεπει το ovi το κινητο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα μια βοηθεια. Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα αναβαθμιση στο λογισμικο ενος c05-3 που εχω και απο εκεινη την ωρα εχασα τους χαρτες. Προσπαθω να τους κατεβασω απο το ovi αφου το εγκατεστησα αλλα ενω το laptop βλεπει την συσκευη, οταν μπαινω στο maps που λεει να συνδεσω την συσκευη.Εκανα απεγκατασταση του ovi και παλι εγκατασταση αλλα τιποτα.Μηπως καποιος ξερει τι πρεπει να κανω;

 

Όταν λες έχασες του χάρτες εννοείς την εφαρμογή ή τους χάρτες της ελλάδας?

Αν εννοείς τους χάρτες της χώρας, δοκίμασε να τρέξεις το Ovi Maps στο κινητό χωρίς του χάρτες την πρώτη φορά μέχρι να βρει το στίγμα σου. (Πρόσεχε μην αρχίζεις και τους κατεβάζεις από το δίκτυο και χρεωθείς.)

Μετά δοκίμασε να το συνδέσεις με το OVi και να πέρασεις τους χάρτες που θελείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προχθές το βράδυ τέσταρα τους χάρτες με το C5-03 μου... Κάναμε χαβαλέ με ένα φιλαράκι και απλά βάζαμε προορισμούς στην τύχη και ακολουθούσαμε το κινητό!:lol:Πολύ καλοί, αν και θα μπορούσαν να είναι καλύτερα ενημερωμένοι, αφού 2 φορές μας έβγαλε σε μονόδρομο...:mad: Αρκετά γρήγορος επαναυπολογισμός διαδρομής και δείχνει και τα όρια ταχύτητας!:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χτες πήρε φίλος το c5-03 και του ρύθμισα το οβι μαπς.Έχει την 3.06 με κάρτα μνήμης 2Gb.Από ότι είδαμε μέσα έχει περασμένες ήδη πολλές χώρες με αποτέλεσμα να έχει πολύ λίγη μνήμη ελεύθερη στην κάρτα.Θέλει να κράτηση μόνο την ελλάδα.Της υπόλοιπες χώρες πως μπορώ εγώ να του της σβήσω?Γιατί εχω συνηθίσει από το δικό μου με την 3.07 αλλά και τώρα με την 3.08 να πατάς παρατεταμένα πάνω στην χώρα και να την διαγραφεις.Στο c5-03 πως το κάνεις?Βάζεις το κινητό στο ovi και διαγραφεις έναν έναν τον χάρτη που δεν θες και από που τους δείχνει η με κάποιον άλλο τρόπο?Ευχαριστώ και περιμένουμε βοήθεια!!!

 

Παιδια ξερει κανεις να μου απαντηση για να μην κανω κανα λαθος ειναι και ξενο το κινητο γιαυτο!!!Καποιος καποια βοηθεια???

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες πήρε φίλος το c5-03 και του ρύθμισα το οβι μαπς.Έχει την 3.06 με κάρτα μνήμης 2Gb.Από ότι είδαμε μέσα έχει περασμένες ήδη πολλές χώρες με αποτέλεσμα να έχει πολύ λίγη μνήμη ελεύθερη στην κάρτα.Θέλει να κράτηση μόνο την ελλάδα.Της υπόλοιπες χώρες πως μπορώ εγώ να του της σβήσω?Γιατί εχω συνηθίσει από το δικό μου με την 3.07 αλλά και τώρα με την 3.08 να πατάς παρατεταμένα πάνω στην χώρα και να την διαγραφεις.Στο c5-03 πως το κάνεις?Βάζεις το κινητό στο ovi και διαγραφεις έναν έναν τον χάρτη που δεν θες και από που τους δείχνει η με κάποιον άλλο τρόπο?Ευχαριστώ και περιμένουμε βοήθεια!!!

 

Παιδια ξερει κανεις να μου απαντηση για να μην κανω κανα λαθος ειναι και ξενο το κινητο γιαυτο!!!Καποιος καποια βοηθεια???

 

Με το Ovi Suite γίνεται σίγουρα και εύκολα.

Συνδέεις τη συσκευή και πας στους χάρτες.

Διαλέγεις στο κάτω μέρος να σου δείξει τους χάρτες που υπάρχουν στη συσκευή.

Και εκεί επιλέγεις τους χάρτες που δεν θες (κρατώντας το ctrl στο πληκτρολόγιο μπορείς να επιλέξεις πολλούς μαζί) και μετά πατάς delete.

 

Τώρα μέσα από τη συσκευή δεν το έχω ψάξει και δεν γνωρίζω.

 

Αν κατά λάθος σβήσεις και την Ελλάδα απλώς κάνεις download ξανά. Θυμήσου να αφήσεις τους χάρτες της Ελλάδας και την ελληνική φωνή για την πλοήγηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια καλημέρα ,

 

Νεος χωρις να γνωρίζω παρα πολλά . Μελετησα ολο το topic και κατεβασα με επιτυχια τους χαρτες της Ελλάδας.

 

Ομως δεν εχει λοκάρει στιγμα.

 

Απο την τοποθεσία --> μεθοδοι εντοπισμου εχω ΕΝΕΡΓΟ ΜΟΝΟ το ενσωματωμένο GPS . Ολα τα υπολοιπα και ειδικα το a-gps το εχω απενεργοποιησει για να μην υπάρχει χρέωση.

 

Και ρωτώ :

 

1) Για αυτο δεν μου λοκάρει ? επειδη εχω εκτος ολα τα υπόλοιπα ?

2) Αν τα ενεργοποιησω θα δω λογαριασμο στον Θεο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.:)

Ποια συσκευή έχεις;Πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι την πρώτη φορά αργεί να <<κλειδώσει>>.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχω NOkia C5-03 .

 

Το ξέρω οτι αργει την πρώτη φορά απλά επειδη τα πράγματα ειναι πολύπλοκα λιγο με το a-gps και τις "κρυφές" χρεώσεις , δεν ξέρω αν η αργοπορία αυτη οφείλεται στην πρώτη φορά που ειναι ή εχω κάνει εγω κάποια "πατάτα" :p

 

Θα εκτιμούσα οποια βοήθεια απλά δεν θα ήθελα να υπάρχει χρέωση μεσω a-gps (για αυτο το εχω βγαλει κι ολας) .

 

Η αλήθεια ειναι οτι οσο και αν εψαξα στο forum δεν γίνεται ξεκάθαρο αυτο , δηλαδη αν εχεις off το a-gps και κανει συνδεση με το δορυφορό χρεώνει ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημέρα ,

 

Νεος χωρις να γνωρίζω παρα πολλά . Μελετησα ολο το topic και κατεβασα με επιτυχια τους χαρτες της Ελλάδας.

 

Ομως δεν εχει λοκάρει στιγμα.

 

Απο την τοποθεσία --> μεθοδοι εντοπισμου εχω ΕΝΕΡΓΟ ΜΟΝΟ το ενσωματωμένο GPS . Ολα τα υπολοιπα και ειδικα το a-gps το εχω απενεργοποιησει για να μην υπάρχει χρέωση.

 

Και ρωτώ :

 

1) Για αυτο δεν μου λοκάρει ? επειδη εχω εκτος ολα τα υπόλοιπα ?

2) Αν τα ενεργοποιησω θα δω λογαριασμο στον Θεο ?

Καλημέρα.

Καλό είναι να έχει ενεργοποιημένο και το agps, βρίσκει πολύ πιο εύκολα στίγμα στομν χάρτη. Όχι δεν θα δεις λογαριασμό στον θεό. Το agps κατεβάζει μόνο 4-5kb μέχρι να συνδεθεί και να βρει την θέση σου. Φυσικά αν έχεις κάποιο πακέτο δεδομένων τότε δεν θα σε απασχολήσει αυτό το θέμα. Διάβασε και το GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

stendor ευχαριστω πολύ .

 

Αν ειναι για τοσο λιγο ενταξει οκ να ενεργοποιηθει μην δουμε λογαριασμους ομως αλλους και τρεχουμε χεχεχεχεχε :p (εχω διαβασει παρα πολλά και να πω την αληθεια εχω τρομάξει λιγο).

 

Παρολα αυτα θα το δοκιμάσω να δω αν λοκαρει στιγμα και ολα οκ.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να σου βρει στιγμα σε μερικα λεπτα λογικα με την προϋποθεση οτι εισαι σε ανοιχτο χωρο... Αν ειναι η πρωτη φορα που ψαχνεις για δορυφορους λογικα θα κανει παραπανω ωρα.. Ποσο σε χρεωνει το a-gps δεν γνωριζω για να σου πω την αληθεια...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...