Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όταν πηρα το Ν97 είχα 90 μερες δωρεαν άδεια , μετα το εκανα αναβαθμιση και σβηστηκαν οι χαρτες. Μπηκα απο τον Ιστο στο Νοκια Maps και κατεβασα για το N97 mini.

Πατάω να μπω και δεν κανει συνδεση αμα δεν μπω σε κάποιο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φ'ιλε μου καλησπέρα ,στο site δινει free maps για το Ν97 mini και οχι για το Ν97 ενημερωτικά ..

 

Mαλλον εννοει απο την "ενημερωση λογισμικου" που υπαρχει στο μενου "εφαρμοργες"...

 

δοκιμαστε το απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πηρα το Ν97 είχα 90 μερες δωρεαν άδεια , μετα το εκανα αναβαθμιση και σβηστηκαν οι χαρτες. Μπηκα απο τον Ιστο στο Νοκια Maps και κατεβασα για το N97 mini.

Πατάω να μπω και δεν κανει συνδεση αμα δεν μπω σε κάποιο δίκτυο.

υποθέτω πως κατέβασες τους χάρτες μέσω του map loader.

αλλά κ έτσι να έκανες, ξανακάντο. πλέον έχουν βγει οι επίσημοι χάρτες για το Ν97

 

Φ'ιλε μου καλησπέρα ,στο site δινει free maps για το Ν97 mini και οχι για το Ν97 ενημερωτικά ..

καλημέρα panosgr.

 

http://www.engadget.com/2010/01/27/nokia-updates-n97-with-free-ovi-maps-just-as-promised/

 

http://noknok.tv/2010/01/28/ovi-maps-3-03-on-the-nokia-n97/

 

http://mynokiablog.com/2009/07/06/applications-ovi-maps-3-0/

 

Κοινώς: έχει γίνει η ανανέωση για το Ν97

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή παράθεση !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Εμένα ο Νο.1 παράγοντας που θα με κάνει να χρησιμοποιήσω ένα gps πρόγραμμα είναι ο χρόνος κλειδώματος με τον δορυφόρο. Γενικά ποια είναι η γνώμη σας για τον χρόνο που συνδέεται σε σχέση με Sygic, Garmin αλλά στο 5800 πάντα!! Εμένα μου φάνηκε γρηγορότερο απο Garmin αλλά αργοτερο απο Sygic για αυτο παραμενω με Sygic. Πειτε μου την γνωμη σας, μπας και έτυχε εκείνη την στιγμή να κλειδώσει τόσο αργά..

 

Το πολύ μεγάλο θετικό είναι η επιλογή πεζοπορίας που ακομα δεν εχω ανακαλυψει στο sygic...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα θα κλειδώσει είναι θέμα προγράμματος ή δέκτη? (πάντα πίστευα πως είναι θέμα δέκτη)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβρη, ήμουν στην βροχερή κ κατασκεπασμήενη από σύννεφα Γερμανία.

Είχα αγοράσει μια μηνιαία άδεια. Μέχρι να ρυθμίσω το που ήθελα να πάω, είχε κλειδώσει ήδη το σήμα. Λιγότερο από λεπτό. Ίσα ίσα να ζεσταθεί κ το αυτοκίνητο. Βοηθάει κ το αν το έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα στην συγκεκριμένη περιοχή.

Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, από προσωπική μου εμπειρία, διαρκεί λίγο παραπάνω ο χρόνος κλειδώματος. Δεν γνωρίζω το γιατί

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα θα κλειδώσει είναι θέμα προγράμματος ή δέκτη? (πάντα πίστευα πως είναι θέμα δέκτη)

 

Νομίζω πώς παίζει και κάποιο μικρό ρόλο το ίδιο το πρόγραμμα.

Στο πόσο γρήγορα, ας πούμε, επεξεργάζεται τα δεδομένα των δορυφόρων αφότου κλειδώσει, ώστε να σου δείξει εσένα ότι κλείδωσε και είναι έτοιμο για πλοήγηση. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβρη, ήμουν στην βροχερή κ κατασκεπασμήενη από σύννεφα Γερμανία.

Είχα αγοράσει μια μηνιαία άδεια. Μέχρι να ρυθμίσω το που ήθελα να πάω, είχε κλειδώσει ήδη το σήμα. Λιγότερο από λεπτό. Ίσα ίσα να ζεσταθεί κ το αυτοκίνητο. Βοηθάει κ το αν το έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα στην συγκεκριμένη περιοχή.

Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, από προσωπική μου εμπειρία, διαρκεί λίγο παραπάνω ο χρόνος κλειδώματος. Δεν γνωρίζω το γιατί

Και εγώ το έχω παρατηρήσει ότι αν έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα στην συγκεκριμένη περιοχή κλειδώνει (στο δικό μου 5800 τουλάχιστον) σε μερικά sec και χωρίς A-GPS.

Πάντως μια και συζητάμε έχει τύχει και φορά που έκανε 15 λεπτά για να κλειδώσει!

Ελάχιστες φορές βέβαια αλλά έχει γίνει και αυτό.

 

Κλαημέρα και απο εμένα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ,γιατί κατά την ποήγηση μου βγάζει μυν. "go online for shop?" και αν πατήσω άκυρο μου ακυρώνει την διαδρομή..

Υπάρχει κάποια ρύθμιση??

Είσαι σίγουρος ότι έχεις εγκαταστήσει τους ovi maps 3.03;

Γιατί αυτό σου το βγάζει όταν έχεις πια τους παλιούς χάρτες.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για προσθήκη, διόρθωση του μηνύματος χρησιμοποοιούμε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ!!
Link to comment
Share on other sites

pαίδες καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Έχω πρόβλημα στο να εγκαταστήσω τους ονι maps με τη δωρεάν πλοήγηση. Ενώ μου τους βγάζει στην ενημέρωση εφαρμογών όταν πάω να τους εγκαταστήσω μου βγάζει "Εγκατάσταση απέτυχε : άγνωστο σφάλμα -5" Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω υπαρχει τροπος να βαλω κανενα αρχειο απο το poi με τα μπλοκα στο ovi ? και αν ναι πως γινεται διοτι δεν εχουνε οvi format,μονο

 

Destinator, Tom Tom, Garmin, igo plus, kml, igo8, papago7, agwtracker,navimate,miomouv-genius,sygic 7.7

 

Νομιζω καπως γινεται με το kml format

 

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

Link to comment
Share on other sites

pαίδες καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Έχω πρόβλημα στο να εγκαταστήσω τους ονι maps με τη δωρεάν πλοήγηση. Ενώ μου τους βγάζει στην ενημέρωση εφαρμογών όταν πάω να τους εγκαταστήσω μου βγάζει "Εγκατάσταση απέτυχε : άγνωστο σφάλμα -5" Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?!

 

Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση τη προηγούμενη έκδοση Nokia Maps πρώτα και μετά ξανακάνε εγκατάσταση την έκδοση 3.3 (free)

 

ρε παιδες να ρωτησω υπαρχει τροπος να βαλω κανενα αρχειο απο το poi με τα μπλοκα στο ovi ? και αν ναι πως γινεται διοτι δεν εχουνε οvi format,μονο

 

Destinator, Tom Tom, Garmin, igo plus, kml, igo8, papago7, agwtracker,navimate,miomouv-genius,sygic 7.7

 

Νομιζω καπως γινεται με το kml format

 

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

 

Ίσως να μπορείς να τα βάλεις πρώτα στο pc και μετά να τα συγχρονίσεις με τη συσκεύη..?

Κάνω απλά υποθέσεις..:O

Δεν το έχω δοκιμάσει λόγω έλλειψης χρόνου αλλά στη πρώτη ευκαιρία θα το ψάξω γιατί θέλω να περάσω και εγώ κάποια στη συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα αυτο να το κανο convert απο kml

 

http://www.poieditor.com/poi_convert/kml-to-lmx/

 

τωρα καπως μπηκανε αλλα σαν να σερνεται ετσι πως τα εβαλα. Τωρα η υπερτατη μαγκια ειναι να βρουμε τροπο να βαλουμε κανενα warning οπως στο destinator για παραδειγμα κανενα χιλιομετρο πριν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι σημαίνουν τα παρακάτω, ποιο πρέπει να επιλέξω από το μενού της πλοήγησης και σε ποιές περιπτώσεις χρεώνομαι;

1. Bluetooth

2. Υποβοήθουμένο Gps

3. Ενσωματωμένο Gps

4. Βάση δικτύου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα αυτο να το κανο convert απο kml

 

http://www.poieditor.com/poi_convert/kml-to-lmx/

 

τωρα καπως μπηκανε αλλα σαν να σερνεται ετσι πως τα εβαλα. Τωρα η υπερτατη μαγκια ειναι να βρουμε τροπο να βαλουμε κανενα warning οπως στο destinator για παραδειγμα κανενα χιλιομετρο πριν

 

και σε ποιο φακελο εβαλες τα ποις ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κέντρο Αθήνας και δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα (αναβοσβήνει το πρώτο κίτρινο νταμάκι και μένει έτσι)!

Ενώ ένας φίλος μου με το ίδιο κινητό και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις βρίσκει αμέσως. Έχω το 5800.

 

Αντίθετα στο σπίτι μου δεν έχει πρόβλημα, συνδέεται κανονικά... Τί μπορεί να φταίει;

 

Έχω on το A-gps, maps 3.03 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι νέοι χάρτες είναι μια τεράστια αλλαγή! :happy:

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την πλοήγηση, αλλά από interface η εξέλιξη είναι μεγάλη

και μου άρεσε πολύ το νέο widget για Share Location στο Facebook, κατευθείαν από τη homescreen (Ν97)! :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που χρησιμοποίησε τη νέα (δωρεάν) έκδοση του Ovi Maps, μου είπε πως δεν λειτουργεί η ευθυγράμμιση του χάρτη με την κίνηση στη διαδρομή (align map to route). Αληθεύει; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που χρησιμοποίησε τη νέα (δωρεάν) έκδοση του Ovi Maps, μου είπε πως δεν λειτουργεί η ευθυγράμμιση του χάρτη με την κίνηση στη διαδρομή (align map to route). Αληθεύει; :worry:

 

Υπάρχει κάπου μια επιλογή που λέγεται "Αυτόματη Μεγένθυση" και κάνει αυτό: μεγενθύνει και κεντράρει στο χάρτη το σημείο που βρίσκεσαι κατά την πλοήγηση.

Πες του να την ενεργοποιήσει και να δοκιμάσει ξανά! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κέντρο Αθήνας και δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα (αναβοσβήνει το πρώτο κίτρινο νταμάκι και μένει έτσι)!

Ενώ ένας φίλος μου με το ίδιο κινητό και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις βρίσκει αμέσως. Έχω το 5800.

Αντίθετα στο σπίτι μου δεν έχει πρόβλημα, συνδέεται κανονικά... Τί μπορεί να φταίει;

Έχω on το A-gps, maps 3.03 κλπ.

 

Το εχω αναφερει και εγω σε προηγουμενα ποστ. Πιθανως, λογω υπερβολικου ογκου δικτυων και υψηλων κτηριων δεν λοκαρει ευκολα στο κεντρο (Λιοσιων και μεσα προς Ομονοια). Ποσο μαλλον στο 5800 που δυστυχως εχει τον χειροτερο δεκτη gps απο ολα τα κινητα της ΝΟΚΙΑ!!!

 

Ένας φίλος μου που χρησιμοποίησε τη νέα (δωρεάν) έκδοση του Ovi Maps, μου είπε πως δεν λειτουργεί η ευθυγράμμιση του χάρτη με την κίνηση στη διαδρομή (align map to route). Αληθεύει; :worry:

Και εμενα το κανει αυτο και ξενερωσα τη ζωη μου...

Υπάρχει κάπου μια επιλογή που λέγεται "Αυτόματη Μεγένθυση" και κάνει αυτό: μεγενθύνει και κεντράρει στο χάρτη το σημείο που βρίσκεσαι κατά την πλοήγηση.

Πες του να την ενεργοποιήσει και να δοκιμάσει ξανά! ;)

 

Μαλλον για αλλο λες εσυ. :)Το παλικαρι αναφερεται πως το προγραμμα δεν κεντραρει την εικονα να εισαι "πισω" απο το σημειο του αυτοκινητου παρα εχει το χαρτη οπως τον βλεπεις απο τον δορυφορο και μια κοκκινη κουκιδα να κινειται δεξια αριστερα πανω κατω οριζοντια διαγωνια... δεν κανει rotation μαζι με την κινηση του αυτοκινητου-πεζου. Θελουμε να ειναι σταθερο το αυτοκινητο και να κινουνται οι χαρτες και οχι να ειναι σταθεροι οι χαρτες και να κινειται το αυτοκινητο μεσα σε αυτους... Εγω εχω ενεργοποιημενη την Αυτοματη Μεγενθυση και παλι μου το κανει.... αλλα αυτο νομιζω πως ειναι για οταν τρεχεις πολυ να ξεζουμαρει για να βλεπεις περισσοτερο δρομο και οταν πας πιο σιγα να ζουμαρει αντιστοιχα..:rolleyes:

Edited by stagml
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αποθηκευσω διαφορα σημεια-προορισμους ετσι ωστε να μην χρειαζεται να τους βαζω συνεχεια γιατι στα ”αγαπημενα”δεν ειχε καμια επιλογη.....
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

πείτε μου γιατί θα με πεθάνει το Ovimap

 

γίνεται να δω προσομοίωση διαδρομής ή τουλάχιστον τη διαδρομή... ...... (το έχω ψάξει και δε μπορώ να βρώ τέτοια επιλογή )

 

χωρίς να έχω βρει σήμα δορυφόρου (δηλαδή να είμαι μέσα στο σπίτι)

 

έχω το 5800

 

μα είναι δυνατό να μην έχει;

Edited by ZOZOS

http://tsakos.blogspot.com/

Διαβάστε τα πάντα με τα μάτια των CARTOON καινούριο μέλος ο Ταινιάς ρωτήστε τον τα πάντα από ταινίες τα ξέρει όλα:lol:. O Μπάλακ και ο Μπαλάκης κάνουν την εμφάνισης τους . Τα βιογραφικά αναρτημένα στο blog. Yποσχονται πως θα σας πάνε ταμείο

Link to comment
Share on other sites

πείτε μου γιατί θα με πεθάνει το Ovimap

 

γίνεται να δω προσομοίωση διαδρομής ή τουλάχιστον τη διαδρομή... ...... (το έχω ψάξει και δε μπορώ να βρώ τέτοια επιλογή )

 

χωρίς να έχω βρει σήμα δορυφόρου (δηλαδή να είμαι μέσα στο σπίτι)

 

έχω το 5800

 

μα είναι δυνατό να μην έχει;

 

Eχει ,τουλαχιστον στην 3.0 εκδοση.Βαζεις την διαδορμη που θες και εκει που επιλεγεις πως θα δειχνει στην οθονη την διαδρομη (επιλογη 2Δ,επιλογη 3Δ) εχει και επιλογη "επισκοπιση διαδρομης".

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκεις μια διεύθυνση απλά πατάς αποθήκευση και παει τα αγαπημένα.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση "ευθυγράμμιση του χάρτη με την διαδρομή" τελικά υπάρχει; Η μόνη διάταξη είναι με τον βορά στο πάνω μέρος; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...