Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μαζική μεταφορά απλά δεν δουλέυει!! Έκανα απόπειρα με card reader, αλλά κάτι έχει πάθει και δεν δουλέυει... Δεν ξέρω τι άλλη κίνηση να κάνω.

 

Τι εννοεις δεν δουλευει;Μηπως εχει προβλημα η καρτα σου;Δοκιμασες σε αλλη usb θυρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο μενού του Garmin, που είναι η επιλογή που διαλέγουμε το τι χάρτη θα χρησιμοποιούμε? Δε μπορώ να το βρω.

Εγώ έχω βάλει ένα χάρτη που λέγεται 3 σε 1. Τι σημαίνει ότι είναι 3 χάρτες σε έναν ταυτόχρονα?? ή περιέχει 3 χάρτες. Και κάτι άλλο, αυτός ο χάρτης από ποια εταιρία είναι?

 

Περιέχει 3 διαφορετικούς χάρτες, από ποιες εταιρίες δεν ξέρω.

Για να διαλέξεις χάρτη πας Εργαλεία - Διαχ/ση δεδομ. - Σετ χαρτών και πατάς κάτω δεξια MapSource

 

Εμένα για κάποιο λόγο εμφανίζεται δυο φορές ο χάρτης Ανάβαση..

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Περιέχει 3 διαφορετικούς χάρτες, από ποιες εταιρίες δεν ξέρω.

Για να διαλέξεις χάρτη πας Εργαλεία - Διαχ/ση δεδομ. - Σετ χαρτών και πατάς κάτω δεξια MapSource

 

Εμένα για κάποιο λόγο εμφανίζεται δυο φορές ο χάρτης Ανάβαση..

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

και μένα μου εμφανίζεται 2 φορές ο Anavasi. Επίσης έχει τον BlueChart και τον AytoDrive.

 

Παρατήρησα πως και όλοι τους μου είναι τικαρισμένοι. Μήπως πρέπει να είναι μόνο ένας? Τι διαφορά έχει ο κάθε χάρτης?!

Επίσης που βλέπουμε την έκδοση των των χαρτών?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

και μένα μου εμφανίζεται 2 φορές ο Anavasi. Επίσης έχει τον BlueChart και τον AytoDrive.

 

Παρατήρησα πως και όλοι τους μου είναι τικαρισμένοι. Μήπως πρέπει να είναι μόνο ένας? Τι διαφορά έχει ο κάθε χάρτης?!

Επίσης που βλέπουμε την έκδοση των των χαρτών?

 

Η έκδοση εμφανίζεται στο zip αρχείο που κατέβασες, εμένα ήταν αυτοί: Autodrive 1.60, Anavasis 3.9.2, Bluechart 2008

 

Απ'όσο έχω καταλάβει ο Autodrive είναι πιο ενημερωμένος για Αθήνα (και μεγάλες πόλεις; ) και ο Anavasis για επαρχία, οπότε ανάλογα που θες να πας επιλέγεις τον κατάλληλο χάρτη.

Την Τρίτη που θα είμαι εκτός Αθήνας θα δοκιμάσω τον Anavasis γιατί ο Autodrive με απογοήτευσε στην επαρχία..

 

Για τον Bluechart δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει!

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί γράφει αναζήτηση δορυφόρων??? Το έχω 25 λεπτά να ψάχνει. Είναι λογικό αυτό?? Μήπως κάνω κάτι λάθος???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση εμφανίζεται στο zip αρχείο που κατέβασες, εμένα ήταν αυτοί: Autodrive 1.60, Anavasis 3.9.2, Bluechart 2008

 

Απ'όσο έχω καταλάβει ο Autodrive είναι πιο ενημερωμένος για Αθήνα (και μεγάλες πόλεις; ) και ο Anavasis για επαρχία, οπότε ανάλογα που θες να πας επιλέγεις τον κατάλληλο χάρτη.

Την Τρίτη που θα είμαι εκτός Αθήνας θα δοκιμάσω τον Anavasis γιατί ο Autodrive με απογοήτευσε στην επαρχία..

 

Για τον Bluechart δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει!

 

Σωστα, Autodrive για μεγαλες πολεις

Anavasis: Επαρχια

Bluechart: ναυτικος χαρτης

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω καταλάβει ο Autodrive είναι πιο ενημερωμένος για Αθήνα (και μεγάλες πόλεις; ) και ο Anavasis για επαρχία, οπότε ανάλογα που θες να πας επιλέγεις τον κατάλληλο χάρτη.

 

Σωστα, Autodrive για μεγαλες πολεις

Anavasis: Επαρχια

Bluechart: ναυτικος χαρτης

 

Οκ άρα για μέσα στην αθήνα χρησιμοποιούμε τον Autodrive.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι παρατηρήσει σε ορισμένες περιοχές που έχει λάθη.. έχω βρει δρόμους που τους θεωρεί ο χάρτης διπλής κατεύθυνσης...ενώ στην ουσία είναι μονόδρομοι, και έχω συναντήσει μπροστά μου απαγορευτικό! Και δυστυχώς όχι μία φορά. Για αυτό θέλει ΠΑΝΤΑ προσοχή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

και μένα μου εμφανίζεται 2 φορές ο Anavasi. Επίσης έχει τον BlueChart και τον AytoDrive.

 

Παρατήρησα πως και όλοι τους μου είναι τικαρισμένοι. Μήπως πρέπει να είναι μόνο ένας? Τι διαφορά έχει ο κάθε χάρτης?!

Επίσης που βλέπουμε την έκδοση των των χαρτών?

 

Στο Σετ Χαρτών, πατάς πάνω στον κάθε χάρτη. Ο ανάβαση σωστά σου εμφανίζεται δύο φορές. Αν τους έχεις επιλεγμένους όλους, τοτε βλέπεις τις πληροφορίες του autodrive καθώς καλύπτει τον ανάβαση.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποιος μπορει να μου πει την διαδικασια για την εγκατασταση του gps.αν γινεται βημα-βημα.δοκιμαζω οπως λεει το θεμα και δεν γινεται τιποτα.δεν ξερω που κανω το λαθος.ας στειλει και pm.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός που εξηγεί βήμα-βήμα τι πρέπει να κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός που εξηγεί βήμα-βήμα τι πρέπει να κάνεις.

τα δοκιμασα αλλα δεν δούλευει.οποιος μπορει να μου πει πιο αναλυτικα

Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα αλλα δεν δούλευει.οποιος μπορει να μου πει πιο αναλυτικα

 

Αν δεν μας πεις τι προβλημα εχεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα αλλα δεν δούλευει.οποιος μπορει να μου πει πιο αναλυτικα

 

Μήπως εννοεις ότι δεν μπορείς να φτιάξεις το .UNL αρχείο;

για να το σώσεις ως .UNL επέλεξε αποθήκευση ως, βάλε για όνομα sw.UNL και απο κάτω επέλεξε όλα τα αρχεία και όχι ως .txt

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποιος μπορει να μου πει την διαδικασια για την εγκατασταση του gps.αν γινεται βημα-βημα.δοκιμαζω οπως λεει το θεμα και δεν γινεται τιποτα.δεν ξερω που κανω το λαθος.ας στειλει και pm.ευχαριστω πολυ

 

Δώσε προσοχή στον φάκελο που αντιγραφείς στην κάρτα μνήμης. Εκεί κάνουν το λάθος οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το gps το τις τελευταίες μέρες κλειδώνει αμέσως, χωρίς την βοήθεια του a-gps!

Αυτό που δε μου άρεσε και με παραξένεψε είναι το εξής:

Σήμερα καθώς επέστρεφα από την Λ.Κηφισίας στο ρεύμα προς Αθήνα, ενώ έδειχνε κανονικά το στίγμα μου επί της Κηφισίας...ξαφνικά κάθε λίγο και λιγάκι..με έδειχνε ότι βρίσκομαι στους κάθετους δρόμους της Κηφισίας με αποτέλεσμα να κάνει ξανά και ξανά επαναπρογραμματισμό του δρομολογίου. Αυτό έγινε 6-7 φορές. Έχανε το στίγμα του και με έδειχνε αλλού!!

 

Παρατήρησα, πως αυτό το περιστατικό έγινε από την στιγμή που κόλλησα στην Κηφισίας (λόγου της κλασσικής κίνησης) και ενώ ήμουν σταματημένος. Τότε το έχανε το σήμα του.

 

Επίσης πέρα από αυτό το περιστατικό, όταν ανοίγω το GPS από το μπαλκόνι του σπιτιού μου...συνήθως το στίγμα...δείχνει πως βρίσκομαι στον πρώτο κάθετο δρόμου του σπιτιού μου.

 

Έχει συμβεί και σε άλλους?

Γιατί το κάνει αυτό?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το gps το τις τελευταίες μέρες κλειδώνει αμέσως, χωρίς την βοήθεια του a-gps!

Αυτό που δε μου άρεσε και με παραξένεψε είναι το εξής:

Σήμερα καθώς επέστρεφα από την Λ.Κηφισίας στο ρεύμα προς Αθήνα, ενώ έδειχνε κανονικά το στίγμα μου επί της Κηφισίας...ξαφνικά κάθε λίγο και λιγάκι..με έδειχνε ότι βρίσκομαι στους κάθετους δρόμους της Κηφισίας με αποτέλεσμα να κάνει ξανά και ξανά επαναπρογραμματισμό του δρομολογίου. Αυτό έγινε 6-7 φορές. Έχανε το στίγμα του και με έδειχνε αλλού!!

 

Παρατήρησα, πως αυτό το περιστατικό έγινε από την στιγμή που κόλλησα στην Κηφισίας (λόγου της κλασσικής κίνησης) και ενώ ήμουν σταματημένος. Τότε το έχανε το σήμα του.

 

Επίσης πέρα από αυτό το περιστατικό, όταν ανοίγω το GPS από το μπαλκόνι του σπιτιού μου...συνήθως το στίγμα...δείχνει πως βρίσκομαι στον πρώτο κάθετο δρόμου του σπιτιού μου.

 

Έχει συμβεί και σε άλλους?

Γιατί το κάνει αυτό?

 

Τα GPS χειρός όπως και το συγκεκριμένο του 5800 έχουν ακρίβεια από 1μ. έως μπορεί και 15 μ. ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες, τις παρεμβολές και τη γεωμετρία των δορυφόρων. Τα προγράμματα πλοήγησης χρησιμοποιούν σαν δεδομένα τη θέση, την ταχύτητα, τη πορεία του δέκτη και τους χαρτογραφημένους δρόμους ώστε να σου δείξουν την πιθανή θέση σου. Όταν είσαι σταματημένος ή κινείσαι αργά τότε δεν εκτιμούν σωστά τη θέση σου και γι΄αυτό μπορεί να σε δείξουν σε άλλη από τη σωστή θέση. Αυτό το διαπίστωσα και το Σ/Κ όπου στη θάλασσα είδα ότι έκανε μεγάλα σφάλματα επειδή δεν έχει χαρτογραφημένους δρόμους να χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί γράφει αναζήτηση δορυφόρων??? Το έχω 25 λεπτά να ψάχνει. Είναι λογικό αυτό?? Μήπως κάνω κάτι λάθος???

δεν πρεπει να εισαι σε κλειστο χωρο...για πρωτη φορα θελει κανα τεταρτακι!

 

Απλά για να το ξαναπούμε άλλη μια φορά...

Όταν θα είναι να περάσετε τους φακέλους του Garmin να ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ το pc suite αλλά την μεταφορά δεδομένων (ακριβώς από κάτω από το pc suite) για να μπορέσετε να περάσετε τους φακέλους Private και Resource...

 

για 5800 'μαζικη μεταφορα' λεει προσεξτε αυτο πρεπει να χρησιμοποιητε!!!

 

Καλημέρα παιδιά. Εγκατέστησα το garmin στο κινητό αλλά όταν πάω να το ανοίξω δείχνει μόνο το logo του garmin και μετά με πετάει έξω. Εχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ.

δεν εβαλες στην καρτα μνημης σωστο φακελο πρεπει να βαλεις τον garmin,private,resource,sys!

 

κυκλοφορει χαρτης στο διαδικτυο 5 in1 AutoDriveHellas 1.60gr & Greek Anavasis 3.92 & Cyprus v8 & Bluechart Atlantic 2008 & Tides-Marines που δεν χρειαζετε unl μετατροπες και τετοια τον περνατε στον φακελο garmin και τελειωσε!

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει χαρτης στο διαδικτυο 5 in1 AutoDriveHellas 1.60gr & Greek Anavasis 3.92 & Cyprus v8 & Bluechart Atlantic 2008 & Tides-Marines που δεν χρειαζετε unl μετατροπες και τετοια τον περνατε στον φακελο garmin και τελειωσε!

 

Στο συγκεκριμενο χαρτη λειτουργει σωστα η αναζητηση? Ειχω διαβασει οτι οι χαρτες αυτοι δημιουργουν προβληματα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο χαρτη λειτουργει σωστα η αναζητηση? Ειχω διαβασει οτι οι χαρτες αυτοι δημιουργουν προβληματα!

 

Kαι οχι μονο στην αναζητηση.......

Μπορουμε στο γνωστο μαγαζακι να εχουμε τον τελευταιο anavasis και τον τελευταιο καλυτερο ναυτικο χαρτη ΑΛΛΑ ΟΧΙ 3 ΣΕ 1 ??? Αν υπαρχει ηδη ποια version ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο anavasis 3.92 και ο bluechart 2008 αυτος που εχει map id 295. Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχουν νεοτεροι για την συσκευη μας.. :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο anavasis 3.92 και ο bluechart 2008 αυτος που εχει map id 295. Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχουν νεοτεροι για την συσκευη μας.. :O

 

 

Ο bluechart 08 ειναι ιδιος με τον bluechart atlantic 9.5 ???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαφορετικοι αφου εχουν και διαφορετικο map id. Ο bluechart 2008 ειναι νεοτερος..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με εγκατάσταση poi. Μου βγάζει μήνυμα λάθους o poiloader όταν κάνω εγκατάσταση των poi. Γιατί ??κανω load τα Pois με τον Poisloader κ δεν μου περναει τα αρχεια
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...