Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι ειναι η πρωτη φορα. χτες ειμουν σπιτι και φανταστηκα οτι θα εφταιγε ο χωρος. σημερα ειμουν σε ανοιχτο χωρο (πλατεια), εβλεπε ουρανο και περιμενα ενα δεκαλεπτο με πολλες προσπαθειες. πρεπει να ανησυχω? :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@kwstas1984: Αν εννοείς τα "Nokia Maps", πρέπει να φορτόσεις χάρτες πρώτα νομίζω, από την σελίδα της Nokia θα κατεβάσεις το σχετικό πρόγραμμα..
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, τους εχει ηδη του χαρτες....

για παραδειγμα, βλεπω την θεσσαλονικη σαν χαρτη αλλα οταν παω για πλοηγηση, λεει αναμονη gps και μενει εκει.

επισης, οταν ψαχνει για δορυφορους, δεν βρισκει τιποτα. και ειμουν σε ανοιχτο χωρο και περιμενα αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι η πρωτη φορα. χτες ειμουν σπιτι και φανταστηκα οτι θα εφταιγε ο χωρος. σημερα ειμουν σε ανοιχτο χωρο (πλατεια), εβλεπε ουρανο και περιμενα ενα δεκαλεπτο με πολλες προσπαθειες. πρεπει να ανησυχω? :(

 

Απο το σπιτι σιγουρα δε παιζει να πιασει σημα..

Για google maps δε ξερω αλλα στα αλλα που εβαλα τη πρωτη φορα ευκολα μπορει

να περασει το δεκαλεπτο και παραπανω.Αστο ανοιχτο στο αμαξι η καπου εξω και αραξε μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν πιάνει προς θεού.

 

Αυτό που λέω είναι. ανοίξτε όσα άλλα GPS έχετε (κατά προτίμηση τηλέφωνα) και βάλτε τα δίπλα δίπλα να δείτε την διαφορά. Το 5800 εδώ (2 διαφορετικά) έχουν τη μισή λήψη σήματος.

 

Δεν είπα ότι δεν πιάνει. απλά εκεί που κάποιο άλλο θα δυσκολευτεί αυτό ή δεν θα πιάνει ή θα σας δείχνει κομματάκι λάθος.

 

Εν κινήσει βρίσκω σημα το πολύ σε ένα χιλιόμετρο και εν στάσει σε 30 δευτερόλεπτα μετρημένα.ΧΩΡΙΣ το AGPS!!

Το GPS του δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με κανενός άλλου κινητού. Είναι χρόνια μπροστά! Όσο για την ακρίβεια, με το garmin 5.00.40 και τον 1.70 χάρτη, χάνω 5 μέτρα (δηλασή, περνάω μια διασταύρωση και με δείχνει στο χάρτη εκεί ανεπαίσθητα μετά. Οριακά βλέπεις τη διαφορά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, πλην του γεγονότος ότι σε οριζόντια προβολή, κλείνει από μόνο του το πρόγραμμα. Σε κατακόρυφη πάει σφαίρα.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Εν κινήσει βρίσκω σημα το πολύ σε ένα χιλιόμετρο και εν στάσει σε 30 δευτερόλεπτα μετρημένα.ΧΩΡΙΣ το AGPS!!

Το GPS του δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με κανενός άλλου κινητού. Είναι χρόνια μπροστά! Όσο για την ακρίβεια, με το garmin 5.00.40 και τον 1.70 χάρτη, χάνω 5 μέτρα (δηλασή, περνάω μια διασταύρωση και με δείχνει στο χάρτη εκεί ανεπαίσθητα μετά. Οριακά βλέπεις τη διαφορά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, πλην του γεγονότος ότι σε οριζόντια προβολή, κλείνει από μόνο του το πρόγραμμα. Σε κατακόρυφη πάει σφαίρα.

 

Για να ξεκαθαρίσω. Δεν κρίνω ούτε το αν δουλεύει καλά με κάποιο πρόγραμμα ούτε τίποτα.

 

Ανοίγω σε 2 5800 το garmin 5.00.40 και ταυτόχρονα σε ένα 6110 navigator και ένα 6210 navigator.

Πατάω στο σήμα και απο εκεί στο μεσαίο κουμπί που πλέων βλέπεις ποιούς και πόσους και πόσο δυνατό σήμα έχεις απο τους δορυφόρους.

 

Όλα τα κινητά είναι δίπλα δίπλα με άμεση ορατότητα σε ουρανό.

Τα 5800 πιάνουν τους ίδιους δορυφόρους με τα άλλα συνήθως αλλά με τη μισή μπάρα σε κάθε έναν. Αν κάποιος απο αυτούς ίσα ίσα πιάνεται απο τα άλλα το 5800 τον χάνει συνέχεια ενώ τα άλλα τον πιάνουν μόνιμα έστω και οριακά.

 

Γιαυτό λέω ότι πιθανά σε δυσκολότερες συνθήκες (εντός αυτοκινήτου δηλαδή και περισσότερο σε αυτοκίνητα με παρμπριζ που έχει φίλτρα που συνήθως θα βρίσκονται τα μηχανάκια αυτά) να έχουν σχετικά προβλήματα που άλλα να μην.

 

αυτά....

 

την καλησπέρα μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μια ερωτηση.Σημερα ηρθε ενας φιλος με το 5800 και ειπαμε να κανουμε αναβαθμιση.Μπηκα να την κανω μεσω FOTA αλλα οταν συνδεθηκε με νοκια εγραψε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση.Το προσπαθησα αλλες 2-3 φορες αλλα τιποτα,παλι τα ιδια.Η πλακα ειναι οτι εχει την 20 στο τηλεφωνο.Ξερει κανενας τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μια ερωτηση.Σημερα ηρθε ενας φιλος με το 5800 και ειπαμε να κανουμε αναβαθμιση.Μπηκα να την κανω μεσω FOTA αλλα οταν συνδεθηκε με νοκια εγραψε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση.Το προσπαθησα αλλες 2-3 φορες αλλα τιποτα,παλι τα ιδια.Η πλακα ειναι οτι εχει την 20 στο τηλεφωνο.Ξερει κανενας τι γινεται?

 

Καλησπερα .

 

Μπορει για το product code της συσκευης του

φιλου σου να μην εχει ανεβει η αναβαθμιση,

ή να την αφαιρεσαν για το συγκεκριμενο.

Δες στην 1η σελιδα τα product codes

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2646449#post2646449

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος απο αυτούς ίσα ίσα πιάνεται απο τα άλλα το 5800 τον χάνει συνέχεια ενώ τα άλλα τον πιάνουν μόνιμα έστω και οριακά.

 

Γιαυτό λέω ότι πιθανά σε δυσκολότερες συνθήκες (εντός αυτοκινήτου δηλαδή και περισσότερο σε αυτοκίνητα με παρμπριζ που έχει φίλτρα που συνήθως θα βρίσκονται τα μηχανάκια αυτά) να έχουν σχετικά προβλήματα που άλλα να μην.

 

αυτά....

 

την καλησπέρα μου

 

Θα διαφωνήσω γιατί το 1ο πράγμα που έκανα με το που πήρα το κινητό ήταν να περάσω το γκάρμιν και να το βάλω δίπλα στο 6110.. δέν είχε καμία διαφορά. Σε κλειστό χώρο δε το 5800 βλέπει δορυφόρους πολύ πιο άμμεσα. Μήπως έχεις βάλει τπτ μεβράνες προστασίας στο κινητό ?

 

Ναι ετσι το εκανα αλλα μου φαινεται λιγο επιφοβο να σπασει. Χτες το βραδυ εφαγα ολη του την μπαταρια και εχωντας κλειστο το κινητο, το εβαλα να φορτισει. Εδειξε εικονα για μισο λεπτο οταν συνδεθηκε ο φορτιστης και μετα εκλεισε. Δεν μπορουσα να δω την μπαρα φορτισης ποτε γεμισε. Τελικα η μεταβαση απο sony ericsson σε nokia, δεν ειναι τοσο ευκολη.

 

Μπορείς πολύ απλά να ακουμπίσεις την οθόνη και να ανάψει απλα το λευκό φόντο για να δείς την μπαταρία που γεμίζει. :p

Όσο για τη μετάβαση ΝΑΙ αλλά είναι η τελευταία που θα κάνεις γιατί κινητά υπάρχουν πολλά , symbian όμως ένα! (αντε καλά 'λίγα') :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο μου που ειχε το euro1 και οχι το balkans του εκανα αναβαθμιση μεσω wifi και δεν εχασε τα ελληνικα.δεν θα πρεπε να τα χασει κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο μου που ειχε το euro1 και οχι το balkans του εκανα αναβαθμιση μεσω wifi και δεν εχασε τα ελληνικα.δεν θα πρεπε να τα χασει κανονικα?

 

Στην αναβάθμιση μέσω FOTA (όπως με το wifi που την έκανες) δεν χάνεις τις γλώσσες..;)

Link to comment
Share on other sites

θενξ Arxegonos :lol:

 

guys καμια ιδεα γιατι δεν πιανει σημα δορυφορου το gps μου? δηλαδη αν ειναι ελλατωματικο πως θα το καταλαβω? :(

Link to comment
Share on other sites

θενξ Arxegonos :lol:

 

guys καμια ιδεα γιατι δεν πιανει σημα δορυφορου το gps μου? δηλαδη αν ειναι ελλατωματικο πως θα το καταλαβω? :(

Γενικά τη πρώτη φορά αργεί..

Ενεργοποίησε A-GPS (υποβοηθούμενο GPS) θα σε χρεώνει 4Kb κάθε φορά που ανοίγεις το GPS (με οποιοδήποτε πρόγραμμα) αλλά θα σε ρωτάει πρώτα αν θες να το χρησιμοποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα πως το ενεργοποιω το agps? :wacko:

Πήγαινε στο εικονίδιο Τοποθεσία > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπ. θέσης και τικάρεις την επιλογή Yποβοηθούμενο GPS

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ένα τρελό bug ακόμα...

 

Το οποίο έχει παρατηρηθεί και από άλλους φίλους. Είναι το χάσιμο της ώρας~~~ :wacko:

Και δεν είναι λίγο... Παρατηρημένο μετά από 2-3 βδομάδες χάνει περίπου 5!!! λέπτά :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το συγχρονησα στις 8/4 στις 00:00 ακριβως και τωρα μολις που το κοιταξα εχει χασει ακριβως 1 λεπτο!:mad:

 

θα το αφησω και αλλο ετσι να δω ποσο θα χασει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Εδω χάνει ο υπολογιστής, να το συγχρονισεις με το Free Time Box απο έναν ελληνικο ΝΤΡ με wifi μια φορά στο τόσο δεν είναι και τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Και γω το free time box χρησιμοποιώ. Κάθε 4-5 μέρες χάνει περίπου 1 λεπτό. Δεν είναι και λίγο.

 

Είστε σίγουροι ότι μετά την αναβάθμιση δεν έχει διορθωθεί; Γιατί και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα (το είχα επισημάνει) αλλά διορθώθηκε (2 εβδομάδες τώρα δεν χάνει ούτε δέκατο). Μήπως μετά την αναβάθμιση δεν ενημερώσατε την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...