Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Απο πότε περιμένεις, εγώ ακόμα δεν εχώ αξιοθεί να το παω για αντικατάσταση..

 

Αυτό που σκεφτόμουν και σκέφτομαι ακόμα είναι :

-->Και αν σου τύχει κανένα με χαλασμένο ακουστικο? :blink:

-->Και αν σου τύχει κανένα με κενό πάνω δεξιά? :blink:

 

Προσωπικά εμένα έχει και το κενό και το πρόβλημα με τα leds στο video..

 

Τους ΤΟΝΙΣΕΣ: "ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΕΝΟ" :mad:

 

Σκεφτόμουν να το πάω στην alpha copy κατευθειαν εγώ, μπας και γλυτώσω χρόνο..Παιζει κάτι τετοιο ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λίγο άτοπη η απαίτησή σου...ένα σφραγισμένο nokia 5800 θα πάρεις που ένας Θεός ξέρεις τί προβλήματα θα κουβαλάει.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άτοπη η απαίτησή σου...ένα σφραγισμένο nokia 5800 θα πάρεις που ένας Θεός ξέρεις τί προβλήματα θα κουβαλάει.

 

Καλά είπαμε, σε λίγο θα ειπωθεί ότι το κινητο ερχεται αποσυναρμολογημένο.

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε περιμένεις, εγώ ακόμα δεν εχώ αξιοθεί να το παω για αντικατάσταση..

 

Αυτό που σκεφτόμουν και σκέφτομαι ακόμα είναι :

-->Και αν σου τύχει κανένα με χαλασμένο ακουστικο? :blink:

-->Και αν σου τύχει κανένα με κενό πάνω δεξιά? :blink:

 

Προσωπικά εμένα έχει και το κενό και το πρόβλημα με τα leds στο video..

 

Τους ΤΟΝΙΣΕΣ: "ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΕΝΟ" :mad:

 

Σκεφτόμουν να το πάω στην alpha copy κατευθειαν εγώ, μπας και γλυτώσω χρόνο..Παιζει κάτι τετοιο ??

17 του μηνός το παρέδωσα.

Έχει εγκριθεί η αντικατάσταση και περιμένω την συσκευή.

 

Πραγματικά αυτός είναι ο φόβος μου.

Αν μου τύχει προβληματική συσκευή θα την επιστέψω και αυτή και θα απαιτήσω τα χρήματά μου πίσω.

Δεν θα κάτσω να περιμένω και πάλι 10 μέρες τουλάχιστον ώσπου να το αντικαταστήσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητό 5 μέρες και με όλα όσα εχω διαβάσει παραπάνω τρέμω :worry: μην βγάλει πρόβλημα..ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα ο.κ!πάντως αν και νόμιζα πως θα συναντήσω δυσκολία με την οθόνη αφής αυτό (5800) με εξέπληξε ευχάριστα!πραγματικά φοβερό σε σύγκριση με το Ρ1 που είχα παλιότερα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πιο πολυ γιατι εχει απιστευτο touch ενω με το omnia που ειχα δεν μπορουσα καθολου. Εκτος απο το κενο πανω δεξια κανενα αλλο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βρήκα!

Το πήρα απ'το κατάστημα Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης.

Λύστε μου μια απορία μόνο ρε παιδιά, Το συνδέω με το pc, και πάω να κάνω την αναβάθμιση αλλά μου λέει πως δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις... Τι παίζει;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βρήκα!

Το πήρα απ'το κατάστημα Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης.

Λύστε μου μια απορία μόνο ρε παιδιά, Το συνδέω με το pc, και πάω να κάνω την αναβάθμιση αλλά μου λέει πως δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις... Τι παίζει;

Αν διαβάσεις λίγα ποστο πιο πριν θα δεις οτι έχει αποσυρθεί η v11 από το NSU. Μπορείς να την κάνεις μέσω FOTA. Συνδέσου μέσω wifi και προχώρα για αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για το κενό σκέφτομαι να βάλω λίγο logo. Κανένα πρόβλημα και σε μένα μέχρι τώρα. Το έχω σχεδόν 2 εβδομάδες.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ένα πιξελ σε όλα τα ανοιχτόχρωμα χρώματα (ασπρο, κιτρινο, κ.τ.λ) ανάβει γκρι και ξεχωρίζει στα πολύ σκούρα και στο μαύρο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Αυτό τώρα τι θεωρείτε καμένο η κολλημένο ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην πάτε να βάλετε logo. Αν είναι ιδικά κυανοακριλική (ή και άλλου είδους να είναι) θα κολήσει και δεν θα ξεκολάει με τίποτα, και έτσι θα χάσετε την εγκύηση και δεν θα μπορείτε να το φτιάξετε (μόνο αν το σπάσετε).

kos ελατωματική οθόνη είναι αυτό, καμένο pixel για την ακρίβεια. Δεν σηκώνει να το πηράξεις, πρέπει να αλλάξεις οθόνη, και φυσικά θα ζητήσεις αντικατάσταση συσκεβης (όχι οθόνης).

Link to comment
Share on other sites

Απο τα όσα διάβασα τελευταία κάνω έναν οδηγό για το τι να κοιτάξει ο κάθε αγοραστής στο καινούργιο του νόκια (μεταξύ αστείου και σοβαρού)!

 

Ξεκινάω λοιπόν :

 

- Μόλις το πάρεις στα χέρια σου πάς σπίτι σου ή σε κλειστό χώρο , κατεβάζεις παντζούρια ,γενικούς κλπ και ανάβεις το κινητό. Το μελετάς προσεχτικά στα πλάγια για τυχόν "φωτόροες".

Σε περίπτωση που δεις κάποιες "σχισμές" το επιστρέφεις την ίδια μέρα ζητώντας αντικατάσταση. Ειδάλλως συνεχίζεις στο επόμενο βήμα.

-Ελέγχεις τα κουμπιά που είναι υπεύθυνα για γρήγορες λειτουργίες αν λειτουργούν όπως θα πρέπει(π.χ. καμερα , πλήκτρο κλειδώματος ). Αν δεν λειτουργούν κάνεις update στο επόμενο firmware (1.11) όπου συνιστάται έτσι και αλλιώς και hard reset να είσαι βέβαιος .Αν η κατάσταση επιμείνει το πάς για αντικατάσταση ειδάλλως προχωράς.

-Αρχίζεις να κοιτάς τις λειτουργίες του όπως πχ σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο κλπ κλπ ..εδώ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά καλού κακού..αν παρατηρήσεις κάτι.. ξέρεις πλέον τι κάνεις.. :P

-Συνεχίζεις για 5 μέρες χρησιμοποιώντας το μόνο ως multimedia player. . . δλδ βίντεο μουσική φωτογραφίες και τα σχετικά.Την 6η μέρα ελέγχεις σε άσπρο αλλά και μαύρο φόντο (σε πλήρη οθόνη μια ολομαυρη και ολόασπρη εικόνα) την οθόνη σου για καμμένα pixels .Σε άσπρο θα φαίνεται μια σκουρόχρωμη μικρή κουκκίδα κάπου στην οθόνη σου.Σε μαύρο θα βλέπεις μια ανοιχτόχρωμη κουκκίδα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να δημιουργήσεις με την ζωγραφική (με την μπογιά ) μία "μαύρη" ζωγραφιά ,να την αποθηκεύσεις στον σκληρό σου και να την μεταφέρεις στο κινητό σου.Ομοίως και για το άσπρο..απλά δεν θα βάψεις καθόλου, έτσι όπως είναι κατευθείαν αποθήκευση.Αν παρατηρήσεις αυτές τις κουκκίδες τότε και πάλι ...πίσω.

-Αφου έχεις καταφέρει να φτάσεις ως εδώ μόνο ένας τελευταίος έλεγχος έμεινε.Ξεκινάς την 6η πλέον μέρα να κάνεις μικρές κλήσεις με το κινητό σου εδώ και εκεί χωρίς να ξεπεράσεις τα 30 λεπτά χρόνου ομιλίας ΣΥΝΟΛΙΚΑ και κοιτάς την συμπεριφορά του ηχείου.Αν αρχίζει να χάνεται και να έρχεται ο ήχος είναι προβληματάκι στο ηχείο...δεν είναι τίποτα , μην φοβάσαι αναγνώστη μου. Απλά και πάλι το πας πίσω και ζητάς άμεση αλλαγή όπως αναφέρεται στην εγγύηση.

 

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει , συγχαρητήρια ,το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα υγιές νέο κινητό! ! ! Μπορείς να το απολαύσεις!!

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο από όλα αυτά τα ψιλό-προβληματάκια προφανώς μπορείς να μείνεις ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

πο τα όσα διάβασα τελευταία κάνω έναν οδηγό για το τι να κοιτάξει ο κάθε αγοραστής στο καινούργιο του νόκια (μεταξύ αστείου και σοβαρού)!

 

Ξεκινάω λοιπόν :

 

- Μόλις το πάρεις στα χέρια σου πάς σπίτι σου ή σε κλειστό χώρο , κατεβάζεις παντζούρια ,γενικούς κλπ και ανάβεις το κινητό. Το μελετάς προσεχτικά στα πλάγια για τυχόν "φωτόροες".

Σε περίπτωση που δεις κάποιες "σχισμές" το επιστρέφεις την ίδια μέρα ζητώντας αντικατάσταση. Ειδάλλως συνεχίζεις στο επόμενο βήμα.

-Ελέγχεις τα κουμπιά που είναι υπεύθυνα για γρήγορες λειτουργίες αν λειτουργούν όπως θα πρέπει. Αν δεν λειτουργούν κάνεις update στο επόμενο firmware (1.11) όπου συνιστάται έτσι και αλλιώς και hard reset να είσαι βέβαιος .Αν η κατάσταση επιμείνει το πάς για αντικατάσταση ειδάλλως προχωράς.

-Αρχίζεις να κοιτάς τις λειτουργίες του όπως πχ σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο κλπ κλπ ..εδώ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά καλού κακού..αν παρατηρήσεις κάτι.. ξέρεις πλέον τι κάνεις.. :P

-Συνεχίζεις για 5 μέρες χρησιμοποιώντας το μόνο ως multimedia player. . . δλδ βίντεο μουσική φωτογραφίες και τα σχετικά.Την 6η μέρα ελέγχεις σε άσπρο αλλά και μαύρο φόντο (σε πλήρη οθόνη μια ολομαυρη και ολόασπρη εικόνα) την οθόνη σου για καμμένα pixels .Σε άσπρο θα φαίνεται μια σκουρόχρωμη μικρή κουκκίδα κάπου στην οθόνη σου.Σε μαύρο θα βλέπεις μια ανοιχτόχρωμη κουκκίδα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να δημιουργήσεις με την ζωγραφική (με την μπογιά ) μία "μαύρη" ζωγραφιά ,να την αποθηκεύσεις στον σκληρό σου και να την μεταφέρεις στο κινητό σου.Ομοίως και για το άσπρο..απλά δεν θα βάψεις καθόλου, έτσι όπως είναι κατευθείαν αποθήκευση.Αν παρατηρήσεις αυτές τις κουκκίδες τότε και πάλι ...πίσω.

-Αφου έχεις καταφέρει να φτάσεις ως εδώ μόνο ένας τελευταίος έλεγχος έμεινε.Ξεκινάς την 6η πλέον μέρα να κάνεις μικρές κλήσεις με το κινητό σου εδώ και εκεί χωρίς να ξεπεράσεις τα 30 λεπτά χρόνου ομιλίας ΣΥΝΟΛΙΚΑ και κοιτάς την συμπεριφορά του ηχείου.Αν αρχίζει να χάνεται και να έρχεται ο ήχος είναι προβληματάκι στο ηχείο...δεν είναι τίποτα , μην φοβάσαι αναγνώστη μου. Απλά και πάλι το πας πίσω και ζητάς άμεση αλλαγή όπως αναφέρεται στην εγγύηση.

 

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει , συγχαρητήρια ,το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα υγιές νέο κινητό! ! ! Μπορείς να το απολαύσεις!!

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο από όλα αυτά τα ψιλό-προβληματάκια προφανώς μπορείς να μείνεις ήσυχος.

 

 

και γιατι να μην τα κανεις ολα μαζι την ιδια μερα? :wacko:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Απο τα όσα διάβασα τελευταία κάνω έναν οδηγό για το τι να κοιτάξει ο κάθε αγοραστής στο καινούργιο του νόκια (μεταξύ αστείου και σοβαρού)!

 

Ξεκινάω λοιπόν :

 

- Μόλις το πάρεις στα χέρια σου πάς σπίτι σου ή σε κλειστό χώρο , κατεβάζεις παντζούρια ,γενικούς κλπ και ανάβεις το κινητό. Το μελετάς προσεχτικά στα πλάγια για τυχόν "φωτόροες".

Σε περίπτωση που δεις κάποιες "σχισμές" το επιστρέφεις την ίδια μέρα ζητώντας αντικατάσταση. Ειδάλλως συνεχίζεις στο επόμενο βήμα.

-Ελέγχεις τα κουμπιά που είναι υπεύθυνα για γρήγορες λειτουργίες αν λειτουργούν όπως θα πρέπει. Αν δεν λειτουργούν κάνεις update στο επόμενο firmware (1.11) όπου συνιστάται έτσι και αλλιώς και hard reset να είσαι βέβαιος .Αν η κατάσταση επιμείνει το πάς για αντικατάσταση ειδάλλως προχωράς.

-Αρχίζεις να κοιτάς τις λειτουργίες του όπως πχ σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο κλπ κλπ ..εδώ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά καλού κακού..αν παρατηρήσεις κάτι.. ξέρεις πλέον τι κάνεις.. :P

-Συνεχίζεις για 5 μέρες χρησιμοποιώντας το μόνο ως multimedia player. . . δλδ βίντεο μουσική φωτογραφίες και τα σχετικά.Την 6η μέρα ελέγχεις σε άσπρο αλλά και μαύρο φόντο (σε πλήρη οθόνη μια ολομαυρη και ολόασπρη εικόνα) την οθόνη σου για καμμένα pixels .Σε άσπρο θα φαίνεται μια σκουρόχρωμη μικρή κουκκίδα κάπου στην οθόνη σου.Σε μαύρο θα βλέπεις μια ανοιχτόχρωμη κουκκίδα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να δημιουργήσεις με την ζωγραφική (με την μπογιά ) μία "μαύρη" ζωγραφιά ,να την αποθηκεύσεις στον σκληρό σου και να την μεταφέρεις στο κινητό σου.Ομοίως και για το άσπρο..απλά δεν θα βάψεις καθόλου, έτσι όπως είναι κατευθείαν αποθήκευση.Αν παρατηρήσεις αυτές τις κουκκίδες τότε και πάλι ...πίσω.

-Αφου έχεις καταφέρει να φτάσεις ως εδώ μόνο ένας τελευταίος έλεγχος έμεινε.Ξεκινάς την 6η πλέον μέρα να κάνεις μικρές κλήσεις με το κινητό σου εδώ και εκεί χωρίς να ξεπεράσεις τα 30 λεπτά χρόνου ομιλίας ΣΥΝΟΛΙΚΑ και κοιτάς την συμπεριφορά του ηχείου.Αν αρχίζει να χάνεται και να έρχεται ο ήχος είναι προβληματάκι στο ηχείο...δεν είναι τίποτα , μην φοβάσαι αναγνώστη μου. Απλά και πάλι το πας πίσω και ζητάς άμεση αλλαγή όπως αναφέρεται στην εγγύηση.

 

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει , συγχαρητήρια ,το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα υγιές νέο κινητό! ! ! Μπορείς να το απολαύσεις!!

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο από όλα αυτά τα ψιλό-προβληματάκια προφανώς μπορείς να μείνεις ήσυχος.

 

Χαχαχαχαχα φοβερο post ! Εγω προσωπικα εχω πανικοβληθει...Μου φαινεται θα καθυστερησω επιτηδες την αναμονη που μ εβαλαν στη vodafone...

Link to comment
Share on other sites

Απο τα όσα διάβασα τελευταία κάνω έναν οδηγό για το τι να κοιτάξει ο κάθε αγοραστής στο καινούργιο του νόκια (μεταξύ αστείου και σοβαρού)!

 

Ξεκινάω λοιπόν :

 

- Μόλις το πάρεις στα χέρια σου πάς σπίτι σου ή σε κλειστό χώρο , κατεβάζεις παντζούρια ,γενικούς κλπ και ανάβεις το κινητό. Το μελετάς προσεχτικά στα πλάγια για τυχόν "φωτόροες".

Σε περίπτωση που δεις κάποιες "σχισμές" το επιστρέφεις την ίδια μέρα ζητώντας αντικατάσταση. Ειδάλλως συνεχίζεις στο επόμενο βήμα.

-Ελέγχεις τα κουμπιά που είναι υπεύθυνα για γρήγορες λειτουργίες αν λειτουργούν όπως θα πρέπει. Αν δεν λειτουργούν κάνεις update στο επόμενο firmware (1.11) όπου συνιστάται έτσι και αλλιώς και hard reset να είσαι βέβαιος .Αν η κατάσταση επιμείνει το πάς για αντικατάσταση ειδάλλως προχωράς.

-Αρχίζεις να κοιτάς τις λειτουργίες του όπως πχ σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο κλπ κλπ ..εδώ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά καλού κακού..αν παρατηρήσεις κάτι.. ξέρεις πλέον τι κάνεις.. :P

-Συνεχίζεις για 5 μέρες χρησιμοποιώντας το μόνο ως multimedia player. . . δλδ βίντεο μουσική φωτογραφίες και τα σχετικά.Την 6η μέρα ελέγχεις σε άσπρο αλλά και μαύρο φόντο (σε πλήρη οθόνη μια ολομαυρη και ολόασπρη εικόνα) την οθόνη σου για καμμένα pixels .Σε άσπρο θα φαίνεται μια σκουρόχρωμη μικρή κουκκίδα κάπου στην οθόνη σου.Σε μαύρο θα βλέπεις μια ανοιχτόχρωμη κουκκίδα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να δημιουργήσεις με την ζωγραφική (με την μπογιά ) μία "μαύρη" ζωγραφιά ,να την αποθηκεύσεις στον σκληρό σου και να την μεταφέρεις στο κινητό σου.Ομοίως και για το άσπρο..απλά δεν θα βάψεις καθόλου, έτσι όπως είναι κατευθείαν αποθήκευση.Αν παρατηρήσεις αυτές τις κουκκίδες τότε και πάλι ...πίσω.

-Αφου έχεις καταφέρει να φτάσεις ως εδώ μόνο ένας τελευταίος έλεγχος έμεινε.Ξεκινάς την 6η πλέον μέρα να κάνεις μικρές κλήσεις με το κινητό σου εδώ και εκεί χωρίς να ξεπεράσεις τα 30 λεπτά χρόνου ομιλίας ΣΥΝΟΛΙΚΑ και κοιτάς την συμπεριφορά του ηχείου.Αν αρχίζει να χάνεται και να έρχεται ο ήχος είναι προβληματάκι στο ηχείο...δεν είναι τίποτα , μην φοβάσαι αναγνώστη μου. Απλά και πάλι το πας πίσω και ζητάς άμεση αλλαγή όπως αναφέρεται στην εγγύηση.

 

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει , συγχαρητήρια ,το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα υγιές νέο κινητό! ! ! Μπορείς να το απολαύσεις!!

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο από όλα αυτά τα ψιλό-προβληματάκια προφανώς μπορείς να μείνεις ήσυχος.

 

και γιατι να μην τα κανει και το επομενο 5800 και να "φας την ζωη σου" στις αντικαταστασεις?αυτο με την σχισμη το βρισκω υπερβολικο για αντικατασταση.εχω ενα Ν95 8gb και ειναι σαν βαρκα.ακριβη συσκευη και ειναι πιο χαλια απο το 5800.ειχα ενα ΤΥΤΝ2 τα ιδια.ειχα ενα qtek 9000 τα ιδια.πλεον δεν περιμενω αψογα πλαστικα εχω απογοητευτει πλεον απο τις πολυ πιο ακριβες συσκευες-ναυαρχιδες οχι απο το 5800.επικεντρωθηκα στο οτι ειναι το πρωτο touch symbian εμεινα υπερευχαριστημενος απο το μενου του κ apo ayta poy perimena τωρα που εχει ενα μικρο κενο πανω δεξια προσπαθω πλεον να μην ειμαι τοσο ψειρας :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

@TheGuru : Νομίζω το ίδιο εκτός και αν απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω οπότε και προχωράς κανονικά σε αγορά νέας συσκευής.

 

@NTROPIC : Γιατί το pixel δεν σου καίγεται σε μια μερούλα...μπορεί να σ καεί και σε 1 μήνα αλλά εμείς κάνουμε δοκιμή στο χρονικό περιθώριο της άμεσης αντικατάστασης να είμαστε καλυμμένοι ! Το ίδιο και για το ακουστικάκι του!Πως λέμε άσε λίγο την μηχανή να δουλέψει...Έτσι και εδώ :P

 

@sx1vg18 : Εντάξει δεν είναι και τόσο τρομαχτικό όσο ακούγεται το παραπάνω! Από την στιγμή που θα πάρεις νέο κινητό με αντικατάσταση μπορείς να είσαι ήσυχος ώσπου να πετύχεις ένα υγιές ! Μπορεί να είναι και το πρώτο! ;)

 

@nikolis2000 : Πάντα είναι επιλογή σου αν το πας για αντικατάσταση η όχι...πες μου κάτι. . . έτυχε να χυθεί λίγο νερό πάνω στο τραπέζι που είχες αφημένο το κινητό σου και να το σήκωσες τόσο έγκαιρα ώστε το νεράκι να προλάβει να " γλείψει " λίγο τα πλαστικά και δεν μούλιασε? ε σκέψου εξαιτίας αυτού του μικρού κενού να κλαις το κινητό σου γιατί δεν το εγλειψε αλλά μπήκε μέσα να πει ένα γεια :P .. Άσε και τη σκόνη.Εγώ πάντως ούτε στο Siemens SX1 έχω κενό , ούτε στο Κ800ι οπότε δεν είμαι συνηθισμένος να συμβιβάζομαι με τα "μικρά κενά". Για αυτό λέω ότι είναι επιλογή σου τι θα κάνεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άτοπη η απαίτησή σου...ένα σφραγισμένο nokia 5800 θα πάρεις που ένας Θεός ξέρεις τί προβλήματα θα κουβαλάει.

 

Ξέρεις γιατι φτάνουμε όλοι μας τωρα σε ενα σημείο που να παρακαλάμε να μας "ΠΕΤΥΧΕΙ" μια κανονική συσκευη χωρίς ελλατώματα ??

 

Γιατί κάτι τύποι σαν εσένα χαρακτηρίζουνε την απαίτηση μου ΑΤΟΠΗ..

Τι παει να πει ΑΤΟΠΗ ??

Να θέλω μια συσκευη ετσι όπως θα έπρεπε να είναι??? Με κοροιδευεις ??:shock:

 

Εγώ αυτο που ξερω ειναι οτι δίνω 350 ευρο, απο κει και περα ουτε καν μου καιγεται καρφι για το οτι ειναι σφραγισμενο και οτι δεν μπορει να ξερει ο μεσαζοντας κλπ..

 

ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ !!! ΤΕΛΟΣ !!

Ας βρουνε αυτοι ακρη ή στην τελική να μην το εφερναν καθόλου (μην μου πειτε οτι δεν ηξεραν)και να περίμενα τα NOKIA shops..

Και τωρα που το σκεφτομαι με το που θα μου γινει αντικατασταση θα το ανοιξω μπροστα τους και αμα ειναι και αυτο πατατα θα τους βαζω να ανοιγουν αλλα μεχρι να πετυχω το σωστο..Θα γελάσει και ο διαολος...:kill::chair:

 

Αν ήθελαν να διοχετεύουν ελλατωματικα τεμαχια στην αγορα να τα διοχετευαν στη μιση τιμη και οχι να ποντάρουν στην ΑΝΟΧΗ και το ΒΑΘΥ υπνο του Ελληνα..:hypno::hypno::

 

Τελος παντων σορρυ που φωναζω αλλα ειναι πραγματικα απαραδεχτο να μας κοροιδευουν και μεις να το δεχομαστε..

 

Και φύλε GURU σορρυ που φωναζω αλλα ΞΥΠΝΑ..Φιλικα

---------------------------------------------------------------------------

17 του μηνός το παρέδωσα.

Έχει εγκριθεί η αντικατάσταση και περιμένω την συσκευή.

 

Πραγματικά αυτός είναι ο φόβος μου.

Αν μου τύχει προβληματική συσκευή θα την επιστέψω και αυτή και θα απαιτήσω τα χρήματά μου πίσω.

Δεν θα κάτσω να περιμένω και πάλι 10 μέρες τουλάχιστον ώσπου να το αντικαταστήσουν. .

 

Καλη τυχη σου ευχομαι ειναι το μονο που μενει με τα :pig: που μπλέξαμε..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα σε κόκκινο χρώμα (Αγγλική έκδοση). Το κινητό έχει ένα περίεργο βαθύ κόκκινο προς μπορντό χρώμα με την χαρακτηριστική κόκκινη λωρίδα γύρω από το κινητό και μου αρέσει πολύ.:D

Η συσκευασία έχει τα πάντα μέσα και συγκεκριμένα φορτιστή, usb καλώδιο, βάση για το κινητό (!), εφεδρική γραφίδα (η μια είναι ήδη τοποθετημένη στην σχετική υποδοχή στο καπάκι της μπαταρίας), καλώδια tv out, μια πολύ ωραία θήκη, σχοινάκι διακοσμητικό και βέβαια handsfree συν τα διάφορα φυλλάδια και cd με το λογισμικό.

Το κινητό έχει στιβαρή αίσθηση, το καπάκι της μπαταρίας επιτέλους εφαρμόζει άψογα και δεν τρίζει όπως σε αρκετά άλλα Nokia. Βασικά γενικά το κινητό δεν τρίζει. Κατόπιν εξονυχιστικού ελέγχου διαπίστωσα οτι δεν έχει το χαρακτηριστικό χάσμα πάνω δεξιά που φαίνεται να έχουν αρκετά 5800 μπλέ χρώματος. όπως ανέφεραν και κάποιοι φίλοι που έχουν το κόκκινο φαίνεται οτι το πρόβλημα αυτό ίσως περιορίζεται στα μπλέ κινητά για κάποιο λόγο.:confused:

Η κάρτα sim δεν τοποθετείται κάτω από την μπαταρία ως συνήθως αλλά περιέργως σε υποδοχή παρόμοια με τις κάρτας μνήμης εξωτερικά και για να την αφαιρέσεις σπρώχνεις με την γραφίδα την κάρτα βαζοντάς την σε μια υποδοχή που υπάρχει στον χώρο της μπαταρίας.

Το λογισμικό δεν παρουσιάζει εμφανή προβλήματα στη χρήση του και είναι σχεδόν ίδιο με την 3rd edition. Το μόνο που ξενίζει στην αρχή είναι οτι ενώ τα εικονίδια τα χτυπάς με το δάχτυλο μια φορά τις διάφορες επιλογές των μενού πρέπει να τις χτυπάς δυο φορές για να ενεργοποιηθούν. Κάποιοι ίσως εκνευριστούν με αυτό στην αρχή αλλά μετά από λίγο γίνεται συνήθεια.

Το κινητό έχει μόνο ένα θέμα μέσα (soundwaves) με τις διάφορες λεπτομέρειες να είναι σε κόκκινο και πάντως είναι όμορφο, το προτιμό από το μπλέ. Γιατί μόνο ένα θέμα αγαπητή Nokia? Πάντως το κινητό έχει άπειρους ήχους και τραγούδια τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι τα περισσότερα πολύ ωραία πράγμα μάλλον σπάνιο συν κάποια βιντεάκια (περιλαμβάνεται και το τρέιλερ της ταινίας Batman The dark knight) αν και τα περισσότερα είναι οδηγίες χρήσης του κινητού. Η κάρτα μνήμης (8GB) είναι ήδη τοποθετημένη στην σχετική υποδοχή και είναι ήδη φορμαρισμένη καθότι αρκετά τραγούδια και όλα τα βίντεο είναι εγκατεστημένα εκεί οπότε μη βιαστείτε να την φορμάρετε γιατί θα διαγραφούν όλα όσα έχει μέσα!

Βίντεο παίζει πολύ ωραία και ομαλά αν και η μεγάλη έκπληξη είναι η εξαιρετική ποιότητα ήχου από τα ηχεία, μακράν από τα καλύτερα κινητά σε αυτόν τον τομέα μέχρι στιγμής! Ο ήχος από το ακουστκό είναι α επίσης δυνατός χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κάμερα δεν λέει πολλά και υπάρχουν και τριάρες κάμερες πολύ καλύτερες σε άλλα κινητά. Τουλάχιστον έχει φλας και αυτόματη εστίαση.

Το NSU πάντως δεν εμφανίζει νεότερη έκδοση για αναβάθμιση (έχει την 10 εγκατεστημένη) αν και απότι ανεφεραν κάποιοι η εταιρία για κάποιο λόγο την απέσυρε, ίσως είχε προβλήματα και προσπαθεί να τα διορθώσει ή ετοιμάζει νεότερη έκδοση.:confused:

Γενικά το κινητό είναι προσεγμένο και πλήρες με εξαίρεση την μέτρια κάμερα και για τα λεφτά του είναι μια εξαιρετική επιλογή. Τώρα για την αξιοπιστία ο καιρός θα δείξει. Για πρώτη προσπάθεια είναι πολύ αξιόλογη και σίγουρα θα βοηθήσει την εταιρία να μαζέψει μπόλικο feedback από τις αναφορές των χρηστών. 'Hδη σύμφωνα με το gsmarena η Nokia διέθεσε το εκκατομυριοστό (!) 5800 στην αγορά που σημαίνει οτι το κινητό έχει γίνει best seller.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που αγόρασα την συσκευή πριν κλήση το κατάστημα πήγα να βάλω την 11 και κάηκε (δεν έφταιγα εγώ ήταν ελαττωματικό)και το τηλέφωνο δεν άνοιγε και το πήγα με το που άνοιξε το κατάστημα έκανα 10 μέρες για να μου δώσουν άλλο. Θέλω να πω ότι αν το είχα πάρει από το π.χ. από Πλαίσιο θα περίμενα τόσο η το πολύ μια μέρα ; Στην Vodafone ακόμα και να ζητήσεις να στο ανοίξουν μπροστά σου και κάτι να δεις θα σου πει πρέπει να στο στείλω για service δεν πρόκυπτε να σου δώσει άλλο.

Δεν ξέρω αν δικαιούμαι ακόμα αντικατάσταση τετάρτη μεσημέρι το πείρα αν μετρήσουν και την τέταρτη είναι 8 μέρες σήμερα αλλά θέλω να πάω πίσω και να μου δώσουν χρήματα και όχι 3η συσκευή αλλά δεν το κάνουν.

 

Η Νοκια ανέβασε το όριο τον καμένων πιξελς για επισκευή από 3 που ήταν στο Ν82 τώρα το πήγα στα 5 αν δεν κάνω λάθος. Μου φαίνονται πολλά για κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα σε κόκκινο χρώμα (Αγγλική έκδοση). Το κινητό έχει ένα περίεργο βαθύ κόκκινο προς μπορντό χρώμα με την χαρακτηριστική κόκκινη λωρίδα γύρω από το κινητό και μου αρέσει πολύ.:D

Η συσκευασία έχει τα πάντα μέσα και συγκεκριμένα φορτιστή, usb καλώδιο, βάση για το κινητό (!), εφεδρική γραφίδα (η μια είναι ήδη τοποθετημένη στην σχετική υποδοχή στο καπάκι της μπαταρίας), καλώδια tv out, μια πολύ ωραία θήκη, σχοινάκι διακοσμητικό και βέβαια handsfree συν τα διάφορα φυλλάδια και cd με το λογισμικό.

Το κινητό έχει στιβαρή αίσθηση, το καπάκι της μπαταρίας επιτέλους εφαρμόζει άψογα και δεν τρίζει όπως σε αρκετά άλλα Nokia. Βασικά γενικά το κινητό δεν τρίζει. Κατόπιν εξονυχιστικού ελέγχου διαπίστωσα οτι δεν έχει το χαρακτηριστικό χάσμα πάνω δεξιά που φαίνεται να έχουν αρκετά 5800 μπλέ χρώματος. όπως ανέφεραν και κάποιοι φίλοι που έχουν το κόκκινο φαίνεται οτι το πρόβλημα αυτό ίσως περιορίζεται στα μπλέ κινητά για κάποιο λόγο.:confused:

Η κάρτα sim δεν τοποθετείται κάτω από την μπαταρία ως συνήθως αλλά περιέργως σε υποδοχή παρόμοια με τις κάρτας μνήμης εξωτερικά και για να την αφαιρέσεις σπρώχνεις με την γραφίδα την κάρτα βαζοντάς την σε μια υποδοχή που υπάρχει στον χώρο της μπαταρίας.

Το λογισμικό δεν παρουσιάζει εμφανή προβλήματα στη χρήση του και είναι σχεδόν ίδιο με την 3rd edition. Το μόνο που ξενίζει στην αρχή είναι οτι ενώ τα εικονίδια τα χτυπάς με το δάχτυλο μια φορά τις διάφορες επιλογές των μενού πρέπει να τις χτυπάς δυο φορές για να ενεργοποιηθούν. Κάποιοι ίσως εκνευριστούν με αυτό στην αρχή αλλά μετά από λίγο γίνεται συνήθεια.

Το κινητό έχει μόνο ένα θέμα μέσα (soundwaves) με τις διάφορες λεπτομέρειες να είναι σε κόκκινο και πάντως είναι όμορφο, το προτιμό από το μπλέ. Γιατί μόνο ένα θέμα αγαπητή Nokia? Πάντως το κινητό έχει άπειρους ήχους και τραγούδια τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι τα περισσότερα πολύ ωραία πράγμα μάλλον σπάνιο συν κάποια βιντεάκια (περιλαμβάνεται και το τρέιλερ της ταινίας Batman The dark knight) αν και τα περισσότερα είναι οδηγίες χρήσης του κινητού. Η κάρτα μνήμης (8GB) είναι ήδη τοποθετημένη στην σχετική υποδοχή και είναι ήδη φορμαρισμένη καθότι αρκετά τραγούδια και όλα τα βίντεο είναι εγκατεστημένα εκεί οπότε μη βιαστείτε να την φορμάρετε γιατί θα διαγραφούν όλα όσα έχει μέσα!

Βίντεο παίζει πολύ ωραία και ομαλά αν και η μεγάλη έκπληξη είναι η εξαιρετική ποιότητα ήχου από τα ηχεία, μακράν από τα καλύτερα κινητά σε αυτόν τον τομέα μέχρι στιγμής! Ο ήχος από το ακουστκό είναι α επίσης δυνατός χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κάμερα δεν λέει πολλά και υπάρχουν και τριάρες κάμερες πολύ καλύτερες σε άλλα κινητά. Τουλάχιστον έχει φλας και αυτόματη εστίαση.

Το NSU πάντως δεν εμφανίζει νεότερη έκδοση για αναβάθμιση (έχει την 10 εγκατεστημένη) αν και απότι ανεφεραν κάποιοι η εταιρία για κάποιο λόγο την απέσυρε, ίσως είχε προβλήματα και προσπαθεί να τα διορθώσει ή ετοιμάζει νεότερη έκδοση.:confused:

Γενικά το κινητό είναι προσεγμένο και πλήρες με εξαίρεση την μέτρια κάμερα και για τα λεφτά του είναι μια εξαιρετική επιλογή. Τώρα για την αξιοπιστία ο καιρός θα δείξει. Για πρώτη προσπάθεια είναι πολύ αξιόλογη και σίγουρα θα βοηθήσει την εταιρία να μαζέψει μπόλικο feedback από τις αναφορές των χρηστών. 'Hδη σύμφωνα με το gsmarena η Nokia διέθεσε το εκκατομυριοστό (!) 5800 στην αγορά που σημαίνει οτι το κινητό έχει γίνει best seller.:)

Άλλο χρώμα; Μπαίνει αλλού η sim? σίγουρα μιλάμε για το 5800?

Από που το ψώνισες;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατι φτάνουμε όλοι μας τωρα σε ενα σημείο που να παρακαλάμε να μας "ΠΕΤΥΧΕΙ" μια κανονική συσκευη χωρίς ελλατώματα ??

 

Γιατί κάτι τύποι σαν εσένα χαρακτηρίζουνε την απαίτηση μου ΑΤΟΠΗ..

Τι παει να πει ΑΤΟΠΗ ??

Να θέλω μια συσκευη ετσι όπως θα έπρεπε να είναι??? Με κοροιδευεις ??:shock:

 

Εγώ αυτο που ξερω ειναι οτι δίνω 350 ευρο, απο κει και περα ουτε καν μου καιγεται καρφι για το οτι ειναι σφραγισμενο και οτι δεν μπορει να ξερει ο μεσαζοντας κλπ..

 

ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ !!! ΤΕΛΟΣ !!

Ας βρουνε αυτοι ακρη ή στην τελική να μην το εφερναν καθόλου (μην μου πειτε οτι δεν ηξεραν)και να περίμενα τα NOKIA shops..

Και τωρα που το σκεφτομαι με το που θα μου γινει αντικατασταση θα το ανοιξω μπροστα τους και αμα ειναι και αυτο πατατα θα τους βαζω να ανοιγουν αλλα μεχρι να πετυχω το σωστο..Θα γελάσει και ο διαολος...:kill::chair:

 

Αν ήθελαν να διοχετεύουν ελλατωματικα τεμαχια στην αγορα να τα διοχετευαν στη μιση τιμη και οχι να ποντάρουν στην ΑΝΟΧΗ και το ΒΑΘΥ υπνο του Ελληνα..:hypno::hypno::

 

Τελος παντων σορρυ που φωναζω αλλα ειναι πραγματικα απαραδεχτο να μας κοροιδευουν και μεις να το δεχομαστε..

 

Και φύλε GURU σορρυ που φωναζω αλλα ΞΥΠΝΑ..Φιλικα

---------------------------------------------------------------------------

 

 

Καλη τυχη σου ευχομαι ειναι το μονο που μενει με τα :pig: που μπλέξαμε..

Καλά κάνεις και απαιτείς, τη χαρακτηρίζω άτοπη την απαίτηση γιατί αυτός το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου δώσει ένα καινούργιο σφραγισμένο nokia. Αν και αυτό σου βγει σκάρτο θα σου δώσει ένα άλλο καινούργιο σφραγισμένο εφόσον το επιθυμείς ή στην τελική τα χρήματά σου. Δε μπορεί ούτε να μπει στο κουτί για να δει αν είναι καλό το κινητό ούτε να το τεστάρει.Και πες ότι το ανοίγεις και όταν πας σπίτι δεν ακούγεται καλά το ακουστικό;

 

Δεν είναι άτοπο να απαιτείς πράγματα που δε μπορεί ο άλλος αν ελέγξει; Το έξυπνο είναι κατά την άποψή μου στη δεύτερη φορά που δε θα είναι τέλειο το κινητό, να απαιτήσεις τα χρήματά σου πίσω και να πας να πάρεις ενα SE ή κάποια άλλη εταιρία ως ένδειξη αποδοκιμασίας τη nokia και κατ΄επέκτασην της alpha copy. Αυτό για μένα είναι μάγκας καταναλωτής και όχι πρόβατο και αν το έκαναν όλοι θα πήγαινε άπατο το 5800 και την επόμενη φορά θα το έφερναν σωστό. Φιλικά, δες το κι έτσι μου φαίνεται καλύτερος τρόπος.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Άλλο χρώμα; Μπαίνει αλλού η sim? σίγουρα μιλάμε για το 5800?

Από που το ψώνισες;

 

για το 5800 μιλαμε στο πλαι μπαινει η sim οπως και στο δικο μου που ειναι μπλε κ το κοκκινο τα πλαστικα του δεν ειναι μαυρα αλλα κοκκινιζουν εκτος της ριγας στο πλαι.

τωρα αυτο με το καμμενο-κολλημενο pixel αν κρινουμε απο τις οθονες γενικα αυτα τα βγαζουν κατα 99% τις πρωτες 2-3 μερες

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Ναι mcloud η sim μπαίνει σε πορτάκι που ανοίγει πάνω απο τιν sim.οπως το κρατάς αριστερά. δεν μπαίνει όπως στα περισσότερα κινιτά κάτω απο την μπαταρία αλλά ανάμεσα απο την πλακέτα και την οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...