Jump to content

Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας καταρχας....

Έχω το Sony Ericsson Vivaz και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θελω να περάσω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εφαρμογη ή παιχνιδι ή πρόγραμμα μου βζάζει τα ΕΞΗΣ ΜΥΝΗΜΑΤΑ :

1) Προειδοποιηση Ασφαλειας : Η εφαρμογη δεν ειναι αξιοπηστη και ενεδεχεται να βλαψει τοι τηλεφωνο σαςΕπιπλεον Στοιχεια

 

2)Στα Επιπλεον Στοιχεια παταω για να δω τι "παιζει" και μου δειχνει τα εξης..

"Οταν εγκαθιστατε μια εφαρμογη πραγματοποιειται ελενχνος ασφαλειας της εφαρμογης κατα την δειαρκεια της εγκαταστασης.Το τηλεφωνο σας δεν μπορει να επαληθευσει τον προμηθευτη της εφαρμογης εαν αυτη δεν διαθετει ψηφιακη υπογραφη ή ποιστοποιητικα ή το τηλεφωνο δεν μπορει να εντοπισει το ποιστοποιξτικο ριζας προκοιμενου να επαληθευση την εγκυροτητα της εφαρμογης"

 

Ξερω οτι το κινητο που εχω αγορασει εδω και κανα 3μηνο (Sony Ericsson Vivaz) φοραει το Symbian 6 5ΤΗ Edition...που νομιζω οτι ειναι της ΝΟΚΙΑ.... Δ Ε Ν μπορω να βαλω τιποτα ..... ΟΠΟΙΟΣ μπορει ΠΑΡΑΚΑΛΩ Π Ο Λ Υ ας βοηθησει....

 

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων

Bogios

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υ εχω αγορασει εδω και κανα 3μηνο (Sony Ericsson Vivaz) φοραει το Symbian 6 5ΤΗ Edition...

Αρα θα μπορουσες να πας στο θεμα για 5ΤΗ Edition. Τεσπα στην πρωτη σελιδα διαλεξε τον Τρόπο 1. αυτο κανω εγω παντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καταρχας....

Έχω το Sony Ericsson Vivaz και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θελω να περάσω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εφαρμογη ή παιχνιδι ή πρόγραμμα μου βζάζει τα ΕΞΗΣ ΜΥΝΗΜΑΤΑ :

1) Προειδοποιηση Ασφαλειας : Η εφαρμογη δεν ειναι αξιοπηστη και ενεδεχεται να βλαψει τοι τηλεφωνο σαςΕπιπλεον Στοιχεια

 

2)Στα Επιπλεον Στοιχεια παταω για να δω τι "παιζει" και μου δειχνει τα εξης..

"Οταν εγκαθιστατε μια εφαρμογη πραγματοποιειται ελενχνος ασφαλειας της εφαρμογης κατα την δειαρκεια της εγκαταστασης.Το τηλεφωνο σας δεν μπορει να επαληθευσει τον προμηθευτη της εφαρμογης εαν αυτη δεν διαθετει ψηφιακη υπογραφη ή ποιστοποιητικα ή το τηλεφωνο δεν μπορει να εντοπισει το ποιστοποιξτικο ριζας προκοιμενου να επαληθευση την εγκυροτητα της εφαρμογης"

 

Ξερω οτι το κινητο που εχω αγορασει εδω και κανα 3μηνο (Sony Ericsson Vivaz) φοραει το Symbian 6 5ΤΗ Edition...που νομιζω οτι ειναι της ΝΟΚΙΑ.... Δ Ε Ν μπορω να βαλω τιποτα ..... ΟΠΟΙΟΣ μπορει ΠΑΡΑΚΑΛΩ Π Ο Λ Υ ας βοηθησει....

 

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων

Bogios

Αυτό το μήνυμα το βγάζει σχεδόν πάντα όταν εγκαθιστάς κάποια σπασμένη εφαρμογή. Το πρόβλημα ποιόν είναι. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι κάτι σχετικά με αυτό το μήνυμα. Απλά συνέχισε την εγκατάσταση της εφαρμογής.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα το βγάζει σχεδόν πάντα όταν εγκαθιστάς κάποια σπασμένη εφαρμογή. Το πρόβλημα ποιόν είναι. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι κάτι σχετικά με αυτό το μήνυμα. Απλά συνέχισε την εγκατάσταση της εφαρμογής.:)

 

Το προβλημα ειναι το εξης :

Σε συνεχιση της εφαρμογης δειχνει οτι περναει την εφαρμογη αλλα δεν γινεται η εγκατασταση διοτι δεν τεχει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνουμε ότι η εφαρμογή που περνάμε στο κινητό αφού την κάνουμε signed στο pc δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Το έκανα σε δύο εφαρμογές και εξακολουθούν να ζητάνε registration μετά την trial περίοδο.
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνουμε ότι η εφαρμογή που περνάμε στο κινητό αφού την κάνουμε signed στο pc δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Το έκανα σε δύο εφαρμογές και εξακολουθούν να ζητάνε registration μετά την trial περίοδο.

 

Εξαρτάται απο αυτόν που έχει σπάσει την εφαρμογή. Άσχετα με το αν την έχεις υπογράψει ή όχι μπορεί να χρειαστέι να βάλεις κάποιο serial και αυτό θα το μάθεις στις οδηγείες εγκατάστασης απόπου κατέβασες την εφαρμογή.;)

Link to comment
Share on other sites

Το αν μία εφαρμογή πρέπει να υπογραφεί πριν εγκατασταθεί είναι άσχετο με το αν είναι demo, trial, freeware ή shareware. Άλλο το ότι πιθανώς χρειάζεται πιστοποιητικό, άλλο το αν πρέπει να πληρώσεις για να τη χρησιμοποιήσεις. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το αν μία εφαρμογή πρέπει να υπογραφεί πριν εγκατασταθεί είναι άσχετο με το αν είναι demo, trial, freeware ή shareware. Άλλο το ότι πιθανώς χρειάζεται πιστοποιητικό, άλλο το αν πρέπει να πληρώσεις για να τη χρησιμοποιήσεις. ;)

 

Ποιος ο ρόλος της υπογεγραμμένης εφαρμογής.Θέλω να δουλέψω το spb wallet.Πρέπει να το "υπογράψω" ή όχι.Αν ναι για ποιο λόγο.Αν όχι τότε πως θα το δουλέψω χωρίς να πληρώσω για το serial.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο ρόλος της υπογεγραμμένης εφαρμογής.Θέλω να δουλέψω το spb wallet.Πρέπει να το "υπογράψω" ή όχι.Αν ναι για ποιο λόγο.Αν όχι τότε πως θα το δουλέψω χωρίς να πληρώσω για το serial.

 

αν σου φραφει unsinged το αρχειο ναι θελει υπογραφη. τωρα για καποια αλλα μπορει να χρειαζεσαι serial η ******. για δες το.

Link to comment
Share on other sites

"Το πιστοποιητικό έχει λήξει"

Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Το παλιό "κόλπο" της αλλαγής ημερομηνίας δεν πιάνει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Το πιστοποιητικό έχει λήξει"

Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Το παλιό "κόλπο" της αλλαγής ημερομηνίας δεν πιάνει.

 

εχεις εφαρμογη που ειναι unsinged. οποτε πρεπει να την κανεις sing. υπαρχει ειδικη ενοτητα στο φορουμ του symbian ^3 με πολυ καλες οδηγιες. ψαξτο λιγο ειναι ευκολο. με την ημερομηνια δεν νομιζω να βγαλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξες καλά αυτό που έγραψα. Δεν είναι θέμα unsinged εφαρμογών (το έχω λύσει αυτό το θέμα). Έχει να κάνει με ελεύθερες εφαρμογές οι οποίες παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Στο 95άρι η λύση ήταν η αλλαγή ημερομηνίας.

Στις unsinged εφαρμογές το μήνυμα είναι "σφάλμα πιστοποιητικού".

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@montoya_42

Μέχρι πόσο πίσω γύρισες την ημερομηνία? Δοκίμασε και 2 ή 3 χρόνια πιο πίσω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την γέννησή μου.......:)

 

Απλά κάνε sign εκ νέου.

Δεν χρειάζεται sign. Την ίδια ακριβώς την εγκατέστησα στο 95άρι (με την μέθοδο της αλλαγής ημερομηνίας) Έχουν γραφεί σχετικά θέματα παλιότερα

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την γέννησή μου.......:)

 

 

Δεν χρειάζεται sign. Την ίδια ακριβώς την εγκατέστησα στο 95άρι (με την μέθοδο της αλλαγής ημερομηνίας) Έχουν γραφεί σχετικά θέματα παλιότερα

 

εισαι σιγουρο οτι αν του βαλεις νεο πιστοποιητικο δεν θα παιξει? εγω θα το ξαναεκανα sign με νεοτερο πιστοποητικο . ανθες δοκιμασε το. το ειχα παθει προσφατα με ενα image editor και επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις την εφαρμογή unsign και μετά την υπογράψεις με το καινούριο πιστοποιητικό θα κάνει εγκατάσταση στα σίγουρα. Εάν περάσεις από επάνω το καινούριο πιστοποιητικό μάλλον κατά την εγκατάσταση θα διαβάσει και τα 2 πιστοποιητικά (άρα και το προβληματικό) και δεν θα κάνει εγκατάσταση. Δεν το έχω δοκιμάσει :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνουμε σε διάφορα sites για να κάνουμε την δουλεία μας? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Εμένα το opda μου λέει server is down… ο δεύτερος τρόπος δεν μου έρχεται το mail ενεργοποίησης του account… (κοίταξα τα junk mails) κανένα άλλο site? Κάποιος τρόπος να μη κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία?

 

Αν μπορεί κάποιος χρήστης να μου στείλει το τηλέφωνο του σε pm να ρωτήσω κάποια πράγματα γενικά να πάρω μια ιδέα δεν έχω ξανά ασχοληθεί ποτέ με symbian και γενικότερα δεν είχα ποτέ νοκια… φιλικά

 

Και μια ερώτηση ακόμα.. για κάθε πρόγραμμα που θέλω να περάσω πρέπει να πηγαίνω στο opda κάθε φορά ή μια φορά παίρνω τα cer kai key και τα χρησιμοποιώ για όλες τις εφαρμογές?

Edited by crond
το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή ο server είναι πεσμένος.Άλλος τρόπος για έκδοση πιστοποιητικού δεν υπάρχει, μόνο μέσα από συγκεκριμένα sites.Αυτό που μπορεί να γίνει είναι με κάποιο hack να μπορείς να περνάς ανυπόγραφες εφαρμογές χωρίς την ανάγκη πιστοποιητικού.Περισσότερα εδώ: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Symbian - Hacks & Patches

Το πιστοποιητικό το παίρνεις μια φορά και το χρησιμοποιείς όσες φορές θέλεις.Η ισχύς του,από ότι βλέπω σε αυτό που πήρα από το opda,είναι για 3 χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνουμε σε διάφορα sites για να κάνουμε την δουλεία μας? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Εμένα το opda μου λέει server is down… ο δεύτερος τρόπος δεν μου έρχεται το mail ενεργοποίησης του account… (κοίταξα τα junk mails) κανένα άλλο site? Κάποιος τρόπος να μη κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία?

 

Αν μπορεί κάποιος χρήστης να μου στείλει το τηλέφωνο του σε pm να ρωτήσω κάποια πράγματα γενικά να πάρω μια ιδέα δεν έχω ξανά ασχοληθεί ποτέ με symbian και γενικότερα δεν είχα ποτέ νοκια… φιλικά

 

Και μια ερώτηση ακόμα.. για κάθε πρόγραμμα που θέλω να περάσω πρέπει να πηγαίνω στο opda κάθε φορά ή μια φορά παίρνω τα cer kai key και τα χρησιμοποιώ για όλες τις εφαρμογές?

 

Δοκιμασε και εδω αφου κανεις login http://www.s60certkey.com/. Οχι δεν χρειαζεται να μπαινεις συνεχεια στο site μια φορα κατεβαζεις τα cer/key και τα χρησιμοποιεις για ολες τις εφαρμογες. Και ρηξε μια ματια στις πληροφοριες στο θεμα '' διαβαστε πριν ρωτησετε '' οι πληροφοριες ειναι κατατοπιστηκοτατες.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω κάνει όλη την διαδικασία έχω πλέον cert και key έτρεξα το αρχείο .bat εμφανίστηκε το νεο .sis έκανα μια χαρά την εγκατάσταση (Handy task manager). Ως εδώ όλα οκ. Όταν ανοίγω όμως το πρόγραμμα μου λέει οτι είναι Trial και χρειάζεται serial key. Αν είναι να χρειάζεται serial key, ποιος ο λόγος που έκανα την παραπάνω διαδικασία? Άρα κάπου έχω κάνει λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλη την διαδικασία έχω πλέον cert και key έτρεξα το αρχείο .bat εμφανίστηκε το νεο .sis έκανα μια χαρά την εγκατάσταση (Handy task manager). Ως εδώ όλα οκ. Όταν ανοίγω όμως το πρόγραμμα μου λέει οτι είναι Trial και χρειάζεται serial key. Αν είναι να χρειάζεται serial key, ποιος ο λόγος που έκανα την παραπάνω διαδικασία? Άρα κάπου έχω κάνει λάθος.

Καλημέρα.

Δεν έκανες κάποιο λάθος στην διαδικασία. Απλά η εφαρμογή που πέρασες χρειάζεται και serial number. Αυτό θα το βρεις από εκεί που το κατέβασες. Δεν χρειάζονται όλες οι εφαρμογές serial number.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγω ενω τα βαζω κανονικα οταν ξεκιναει να κανει εγκατασταση μου βγαζει το μυνημα "σφαλμα ενημερωσης" τι γινεται ξερει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενω τα βαζω κανονικα οταν ξεκιναει να κανει εγκατασταση μου βγαζει το μυνημα "σφαλμα ενημερωσης" τι γινεται ξερει κανενας?

 

Γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω αρχεία sis/sisx; :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...