Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική ορισμένων εδώ μέσα. Τι σχέση έχουν τα αυτοκίνητα με το κάπνισμα; Επειδή κάποιος θανατηφόρος παράγοντας είναι πιο θανατηφόρος από κάποιον άλλο, πρέπει να αναιρέσουμε πρώτα τον έναν και ύστερα τους υπόλοιπους; Επιτέλους, τι single-tasking λογική είναι αυτή; Δηλαδή η κοινωνία δε μπορεί να ασχοληθεί και να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα ταυτόχρονα; Επειδή η αντιμετώπιση ενός προβλήματος έρχεται σε αντίθεση με τα μικροσυμφέροντα, τα πάθη και τον εθισμό μιας μερίδας ανθρώπων, πόσο λογικό ειναι αυτή η μερίδα του πληθυσμού να βγει και να πει: "ΟΚ, λύστε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα και μετά αυτό"; Τι θα λύσει; Μήπως θα προλάβεις να πάρεις στα μουλωχτά καμία δεκαριά τζούρες μέχρι να σου το απαγορέψουν; :wacko:

 

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ?!?!?! ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ?!

 

Εδώ η επιστήμη (sic) αποφάνθηκε οριστικά και τελεσίδικα με στοιχεία (sic), έρευνες (sic) και επιχειρήματα (sic): Τα αυτοκίνητα είναι πιο θανατηφόρα από το κάπνισμα άρα...........................

 

το κάπνισμα μένει ως έχει (άλμα λογικής ++)!!!

 

Αστο μεγαλε ακομα και στην Ουγκαντα ξυπνησαν http://news247.gr/a/68!61170 :lol:

 

Pure, massive pwnage :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπήκα λίγο αργά στο thread αλλά ελπίζω να τα καταφέρω να τσακωθω.....βοηθήστε λίγο : )

 

1) Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την εφαρμογή του νόμου για την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους αλλά φοβάμαι οτι σε μια χώρα σαν την Ελλάδα den πρόκειται να εφαρμοστεί στην πράξη καθώς ο εγωισμός των πολιτών είναι μεγαλύτερος από κάθε άλλη χώρα...

 

2) Εδώ καλά καλά den μπορούμε(-είτε) να πείσετε 2-3 άτομα κατά πόσο σημαντικός είναι ο νόμος για τους μη καπνιστές. Θα τους πείσει το "κράτος" με τα πρόστιμα.; αγύριστο,ξεροκέφαλο,πείτε το όπως θέλετε το Ελληνικό κεφάλι

 

3) linux sux (σε περίπτωση που den κατάφερα να εκνευρισω κάποιον με τα παραπάνω)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και πολλοί περισσότεροι με αυτοκίνητο χωρίς να φταίνε. Να απαγορευτούν τα αυτοκίνητα. Και το σχολείο που κολάει δεν καταλαβαίνω. Μάλλον πήγες να γράψεις κάτι έξυπνο και ειρωνικό αλλα δεν σου βγήκε. Λυπάμαι

 

Μια χαρα μου βγηκε,απλα οπως προειπα ειναι ζητημα μορφωσης καποια πραγματα,γιατι αν υπηρχε αυτη,θα υπηρχε η αντιληψη,η κατανοηση,η συγκροτηση της σκεψης και η επιχειρηματολογια,και οχι η τζαμπα μαγκια και το μπερδεμα του λογου με ανουσιες παρομοιωσεις.Καλα λεει ο gmac,αν εχεις να πεις κατι ουσιωδες πες το,εδω δεν παιζουμε ουτε σταυρολεξο ουτε τα συνωνυμα.Μαλλον εσυ πηγες να γραψεις κατι εξυπνο οπως ''αυτοκινητο'' αλλα δεν σου βγηκε.Η λυπηση ειναι ολη δικη μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια άλλη απορία που έχω

γιατί δεν απαγορέυουν εξ αρχής την παραγωγή/εισαγωγή-πώληση καπνού κ παραγώγων του αφού είναι τόσο βλαβερό για τον οργανισμό.????

κ θεσπίζουν μετέπειτα νόμους κ προωθούν καμπάνιες-εκστρατείες εναντίον του καπνίσματος?εκτός του οτι είναι παράλογο είναι ειρωνικό κ πιστεύω οτι υποβιβάζει την ανθρώπινη νοημοσύνη.πρώτα πουλάς νόμιμα ,φορολογείς,ας πούμε οτι σκοτώνεις κ μετά προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα??

κ είναι κ ενα άλλο θέμα,που καθιστά τον συγκεκριμένο νόμο εντελώς παράλογο.

απο την στιγμή που εγώ πληρώνω το πακέτο κ φορολογούμαι,σε νόμιμο καθεστώς όλα αυτά,επιβάλλεις απαγορέυσεις κ πρόστιμα κιόλας??κ έχεις την παράλογη εντύπωση οτι θα σε πληρώσω αν τυχόν κ μ κόψεις πρόστιμο??

δηλαδή με ποιό τρόπο προστατεύεται ο καπνιστής σε αυτή τη περίπτωση?εγώ που πληρώνω δεν θα έχω παραπάνω δικαιώματα αλλά θα δεσμέυομαι κιόλας??

η πολιτική που ασκεί ενα πολιτισμένο κράτος με νόμους έναντι του καπνιστή

πουλάει,φορολογεί,αγοράζω,απαγορεύει,κόβει πρόστιμα

κ θεωρείται πρόοδος κ πολιτισμός κ σεβασμός στον συνάνθρωπο το παραπάνω

απο πότε η κοροιδία θεωρείται όλα τα παραπάνω????

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με το γελοίο (ο... Δίας να το κάνει :p) «επιχείρημα». Ρε άνθρωπε, αφού ξέρεις ότι αν σκοτώσεις εσύ κάποιον άλλο με τα αυτοκίνητο, τιμωρείσαι. Ενώ αν πας και το ρίξεις σε μια κολόνα δεν σε κυνηγάει κανείς. Γιατί να μην γίνει το ίδιο με το κάπνισμα, όταν δολοφονείς σιγά σιγά τον αθώο διπλανό σου; ;) Εντάξει, δεν περιμένω απάντηση με επιχείρημα της προκοπής τώρα, αλλά όσο ζω ελπίζω... :whistle:

Πήρες την απάντηση σου απο τον Alfiegen. Δεν έχω τίποτα να προσθέσω

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να εφαρμοστεί η απαγόρευση μήπως μπορεί κάποιος να μπαίνει σε ένα μπαράκι χωρίς να δακρύζουν τα μάτια του και να τσικνίζονται τα ρούχα του από το ντουμάνι.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να εφαρμοστεί η απαγόρευση μήπως μπορεί κάποιος να μπαίνει σε ένα μπαράκι χωρίς να δακρύζουν τα μάτια του και να τσικνίζονται τα ρούχα του από το ντουμάνι.

 

συμφωνω ειναι χαλια η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

μια άλλη απορία που έχω

γιατί δεν απαγορέυουν εξ αρχής την παραγωγή/εισαγωγή-πώληση καπνού κ παραγώγων του αφού είναι τόσο βλαβερό για τον οργανισμό.????

κ θεσπίζουν μετέπειτα νόμους κ προωθούν καμπάνιες-εκστρατείες εναντίον του καπνίσματος?εκτός του οτι είναι παράλογο είναι ειρωνικό κ πιστεύω οτι υποβιβάζει την ανθρώπινη νοημοσύνη.πρώτα πουλάς νόμιμα ,φορολογείς,ας πούμε οτι σκοτώνεις κ μετά προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα??

 

έχεις πολύ δίκιο, αλλά βλέπεις αν γίνει κάτι τέτοιο θα ξεσηκωθούν οι καπνοπαραγωγοί και θα μας φάνε... ή το αλλο... που γράφουν στα πακέτα τί μπορεί να προκαλέσει το κάπνισμα! τα παίρνει ο κόσμος και γελάει, μιλάμε για την απόλυτη κοροιδία...

 

Μακάρι να εφαρμοστεί η απαγόρευση μήπως μπορεί κάποιος να μπαίνει σε ένα μπαράκι χωρίς να δακρύζουν τα μάτια του και να τσικνίζονται τα ρούχα του από το ντουμάνι.

 

κι εγώ μαζί σου γιατί η κατάσταση έχει γίνει πιο τραγική... αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε ποτέ στην ελλάδα να το κατορθώσουμε αυτό...

 

να σας πω όμως κάτι βρε παιδιά. άντε και ισχύει ο νόμος, άντε και φτιάχνονται ειδικοί χώροι στα μαγαζιά. πώς θα γίνει ακριβώς το θέμα; θα πάμε με την παρεά μου τέσσερα κορίτσια ας πούμε εκ των οποίων είμαι η μόνη που δεν καπνίζω, και θα κάτσουν οι άλλες τρεις στην ειδική αίθουσα κι εγώ θα κουνάω το μαντήλι απέξω;; δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να εφαρμοστεί... αφού δεν μας σέβονται πρώτα πρώτα οι δικοί μας άνθρωποι κι οι δικοί μας φίλοι και τους λες να μην καπνίζουν μέσα στη μούρη σου, αλλά τελικά καπνίζουν ουσιαστικά στη μούρη ενός διπλανού που μπορεί κι αυτός να μην καπνίζει, τι να πεις τότε; αν δεν καταλάβουν οι ίδιοι οι καπνιστές ότι προκαλούν πρόβλημα όταν καπνίζουν κάπου αλλου πέραν του σπιτιού τους, δεν νομίζω ότι θα λυθεί ποτέ το πρόβλημα... αν δεν σεβαστείς τον δικό σου άνθρωπο και τον εαυτό σου, πώς θα σεβαστείς τον ξένο;;;;);)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αυτός ο νόμος να μπορούσε να εφαρμοστεί σωστά και εδώ όπως και σε άλλες χώρες κάτι για το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα συμβεί. :(

 

Απορώ όμως με τη λογική μερικών.Το μέτρο γίνεται για τους μη καπνιστές οι οποίοι δεν φταίνε σε κάτι να εισπνέουν τον καπνό με κίνδυνο της υγείας τους!ναι μπορεί να είναι δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν ΑΛΛΑ πραγματικα το θεωρείτε σημαντικότερο από το δικαίωμα της υγείας?κ αν ναι,με ποια λογική?

 

Και για όσους λέτε ότι το παθητικό κάπνισμα δε βλάπτει πού στο καλό το στηρίζετε?κάποιοι εδώ(κ μπράβο τους)σας έχουν παραθέσει πηγές που το αποδεικνύουν αλλά εσείς σπεύσατε να τις αμφισβητήσετε όλες!:X μάλιστα είδα και κάποιον που έλεγε "εγώ νομίζω ότι το παθητικό κάπνισμα δεν βλάπτει." :blink: αν υπάρχει κ υποκειμενική γνώμη σε ένα τέτοιο θέμα θα τρελαθούμε τελείως.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει συνέχεια να φέρνετε άκυρα παραδείγματα για να τα συσχετίσετε με το νόμο του τσιγάρου.Σίγουρα υπάρχουν κ άλλα πράγματα που βλάπτουν τον άνθρωπο κ κάποια πολύ περισσότερο από το παθητικό κάπνισμα αλλά αυτό από πού κ ως πού σημαίνει ότι θα απορρίψουμε την ευκαιρία να το αντιμετωπίσουμε?

 

Βέβαια δεν περιμένω να σας πείσω καθώς τα παιδιά εδώ σας τα έχουν πει πολύ ωραία αλλά είτε δεν καταλαβαίνετε είτε δε θέλετε να καταλάβετε και προτιμάτε να τσακώνεστε.αλλά αφού θέλετε τόσο πολύ να τσακωθείτε και να δείξετε ότι έχετε δίκιο,βρείτε κ ένα λογικό επιχείρημα για να το κάνετε!πραγματικά θα ήθελα να δω έστω κ ένα λογικό επιχείρημα από την πλευρά όσων είναι κατά του νόμου κάτι που δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

μια άλλη απορία που έχω

γιατί δεν απαγορέυουν εξ αρχής την παραγωγή/εισαγωγή-πώληση καπνού κ παραγώγων του αφού είναι τόσο βλαβερό για τον οργανισμό.????

κ θεσπίζουν μετέπειτα νόμους κ προωθούν καμπάνιες-εκστρατείες εναντίον του καπνίσματος?εκτός του οτι είναι παράλογο είναι ειρωνικό κ πιστεύω οτι υποβιβάζει την ανθρώπινη νοημοσύνη.πρώτα πουλάς νόμιμα ,φορολογείς,ας πούμε οτι σκοτώνεις κ μετά προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα??

Σχεδόν 20 σελίδες και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι μιλάμε για απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο.

Θες να καπνίσεις? Με γεια σου και χαρά σου. Μπορείς να βλάψεις την υγεία σου στο σπίτι σου, ή αν είσαι σε κάποιο bar/cafe να βγεις έξω να κάνεις το τσιγάρο σου και να ξαναμπείς μέσα.

Αυτό που θα απαγορευτεί είναι να καπνίζεις σε δημόσιο κλειστό χώρο και έτσι να βλάπτεις, εκτός από την υγεία σου, και την υγεία των γύρω σου.

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο, πρώτα ο Θεός, θα ανέβω Γερμανια στον αδερφό μου για την τακτικη μου επισκεψη.Η κατάσταση έχει ως εξής : απαγορεύτηκε ΤΕΛΕΙΩΣ το κάπνισμα στις καφετέριες, κανένα ημίμετρο.Επειδή η πεθερά του αδερφού μου διατηρεί μπυραρία, με το 99,9% των πελατών της να ειναι καπνιστες, κάνανε κλαμπ καπνιστων υστερα απο νομικές συμβουλες και μεχρι τωρα λειτουργει κανονικα, χωρις ομως να εχει ξεκαθαρισει το τοπιο.

Προσωπικα ειμαι καπνιστης πολλα χρονια, αλλα δε χρωσταει κανεις να εισπνεει τον καπνο μου.Και εχω βαλει σκοπο να το κοψω το ρημαδι.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο, πρώτα ο Θεός, θα ανέβω Γερμανια στον αδερφό μου για την τακτικη μου επισκεψη.Η κατάσταση έχει ως εξής : απαγορεύτηκε ΤΕΛΕΙΩΣ το κάπνισμα στις καφετέριες, κανένα ημίμετρο.Επειδή η πεθερά του αδερφού μου διατηρεί μπυραρία, με το 99,9% των πελατών της να ειναι καπνιστες, κάνανε κλαμπ καπνιστων υστερα απο νομικές συμβουλες και μεχρι τωρα λειτουργει κανονικα, χωρις ομως να εχει ξεκαθαρισει το τοπιο.

Προσωπικα ειμαι καπνιστης πολλα χρονια, αλλα δε χρωσταει κανεις να εισπνεει τον καπνο μου.Και εχω βαλει σκοπο να το κοψω το ρημαδι.

 

Από ότι έχω καταλάβει ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε μαγαζιά μικρότερα των 70 τμ να επιλέξουν αν θα είναι καπνιστών ή μη καπνιστών ενώ τα μεγαλύτερα μαγαζιά πρέπει υποχρεωτικά να δημιουργήσουν έναν μικρότερο χώρο για τους καπνιστές...Όσο αφορά την Γερμανία από όσο ξέρω και κατάλαβα κιόλας λόγω κάποιων γνωστών μου που πήγαν πρόσφατα υπάρχει ένα παραθυράκι (όχι με την κακή έννοια της λέξης) όπου επιτρέπει στον ιδιοκτήτη να αποφασίσει αν θα είναι μόνο καπνιστών ή μη καπνιστών ακόμα και αν είναι πάνω από 70 τμ ...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 20 σελίδες και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι μιλάμε για απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο.

Θες να καπνίσεις? Με γεια σου και χαρά σου. Μπορείς να βλάψεις την υγεία σου στο σπίτι σου, ή αν είσαι σε κάποιο bar/cafe να βγεις έξω να κάνεις το τσιγάρο σου και να ξαναμπείς μέσα.

Αυτό που θα απαγορευτεί είναι να καπνίζεις σε δημόσιο κλειστό χώρο και έτσι να βλάπτεις, εκτός από την υγεία σου, και την υγεία των γύρω σου.

τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν κατάλαβα ,οτι η απαγόρευση του καπνίσματος θα αφορά μόνο τους δημόσιους χώρους?

ανέφερα εγώ ποτέ κάτι άλλο??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτα τα ανεφερα ως προς τη δικη σου αποψη οτι ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα σε ηλικιωμενους και παιδια γιατι εχουν ιατρικα προβληματα. Και σου απαντησα: Και εγω μπορει να εχω προβληματα (ηδη) ή να μου δημιουργηθουν καποια. Δεν ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα μου;

 

Το ‘χω ξαναπεί, σε χώρο όπου συνηθίζεται το κάπνισμα, δεν θεωρώ ανήθικο να ανάψω το τσιγάρο, κι ας υπάρχουν 25χρονοι με προβλήματα υγείας. Εγώ αποφεύγω μαγαζιά, με ντουμάνι μέσα. Προσωπικά πονοκέφαλο μου προκαλούν τα αρώματα, με αποτέλεσμα να μην βάζω. Θα μπορούσα κι εγώ να παραπονιέμαι για τους άλλους/λες που λούζονται κυριολεκτικά και να ζητώ την απαγόρευση τους σε κλειστούς χώρους, επικαλούμενος τα βενζόλια και άλλα διάφορα καρκινογόνα που ‘χουν.;)

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ομως δεν μπορούν να με κάνουν να αισθάνομαι εγκληματίας και να με στιγματίσουν. Ας πάρουν άλλα μέτρα. Πάντως κι εγώ κάποια στιγμή θα σου χτυπήσω την πόρτα μάλλον

Εδώ κάποιοι σε στιγματίζουν που τρως κρέας. Σε μερικά χρόνια η κρεατοφαγία θα θεωρείται έγκλημα από τον νόμο, αφού το κρέας θα προέρχεται από δολοφονημένο ζώο. Το ιντερνετ να’ ν’ καλά, να μας πληροφορεί…:cry:

Απορία ηλιθίου:

 

Αυτός ο νόμος ήταν πολύ δύσκολο να περιγράφει αυτό ακριβώς που κάνανε εδώ και χρόνια χώρες με παράδοση αντικαπνιστική?

 

Προ ετών βρέθηκα στη Στοκχόλμη όπου γενικά μπορούσες να καπνίσεις μόνο εκεί που έλεγε ότι επιτρέπεται. Αν δεν έλεγε τπτ θεωρείτο αυτονόητο ότι απαγορεύεται.

Ομως σε όσα καφέ είχαν την απαιτούμενη υποδομή (πχ ημιόροφο ή κάτι σαν πατάρι ή οτιδήποτε απομονωμένο εσωτερικά όμως), είχαν χώρο καπνιστών.

 

Αυτό είναι πολύ δύσκολο δηλαδή να γίνει?

 

Όσο για αυτό που λέγεται ότι όλες οι καφετέριες θα είναι καθολικά χωρίς καπνιστές, κάποια στιγμή καποιος θα κάνει μια προσφυγή και θα εμφανιστεί ο όρος "smoking-friendly" και μετά "smoke-bar" (όπως λέμε gaybar) με αντικείμενικό σκοπό να ικανοποιεί την "μειονότητα" των καπνιστών που θα έχει ξεμείνει από κουράγιο αντίστασης. Εφόσον το κάπνισμα από μόνο του σαν πράξη δεν είναι ποινικό αδίκημα, προφανώς και θα μπορεί να σταθεί η εξυπηρέτηση καπνιστών ως αντικείμενο εργασίας. Και τότε ποιός θα εμποδίσει το κάθε καφέ να κάνει μια δήλωση αλλαγής ΚΑΔ στην οικεία ΔΟΥ?

 

Επίσης στα θερινά καφέ, οι αντικαπνιστές θα ζητήσουν την εγκατάσταση αποροφητήρων, γιατί ο νόμος έχει παραθυράκια και δεν καλύπτει επαρκώς τα τραπεζάκια στην ύπαιθρο και όταν φυσάει γίνομαι παθητικός (καπνιστής... μη μπερδευτούμε!). Αυτά δε, θα είναι τόσο αποτελεσματικά όσο και οι σόμπες υγραερίου σε καφέ τυλιγμένο με διάφανο πλαστικό παλιάς ψαροταβέρνας.

 

Ωραίος είναι ο νόμος, θα ανοίξει και πολλά νέα επαγγέλματα. Ομορφιές!

Πρέπει όμως από τώρα να αρχίσουν να ψάχνουν και για φρέσκες ιδέες γιατί μετα απο 20 χρόνια οι ιατρικές μελέτες θα πρέπει να βρούν νέες αιτίες για τους καρκίνους αφού ο νο1 ύποπτος θα έχει απομονωθεί στο... πατάρι!

 

Καλή Χρονιά!

Έλα ντε, βάζω ταμπέλα στην είσοδο «απαγορεύεται η είσοδος σε άτομα κάτω των 18 ετών και σε μη καπνιστές» και τελειώνει το θέμα. Τότε θα είναι παράνομος ο μη καπνιστής που θα εισέρχεται στο μαγαζί.:p

 

Δεν είναι θέμα φόβου.
Εγώ πάλι, γιατί νομίζω πως είναι θέμα φόβου:worry:

 

μια άλλη απορία που έχω

γιατί δεν απαγορέυουν εξ αρχής την παραγωγή/εισαγωγή-πώληση καπνού κ παραγώγων του αφού είναι τόσο βλαβερό για τον οργανισμό.????

κ θεσπίζουν μετέπειτα νόμους κ προωθούν καμπάνιες-εκστρατείες εναντίον του καπνίσματος?εκτός του οτι είναι παράλογο είναι ειρωνικό κ πιστεύω οτι υποβιβάζει την ανθρώπινη νοημοσύνη.πρώτα πουλάς νόμιμα ,φορολογείς,ας πούμε οτι σκοτώνεις κ μετά προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα??

Ειρωνικό ναι, παράλογο όχι. Η λογική είναι αυτή του κέρδους, να βγάλεις όσα περισσότερα χρήματα μπορείς. Βέβαια υπάρχουν και πολιτικοί λόγοι. Όσο για την υγεία σου, χεσμένη την έχουν. Αυτό δεν φαίνεται μόνο από αυτόν τον νόμο, αλλά και από σύστημα υγείας που έχουμε.

 

Τον Μάρτιο, πρώτα ο Θεός, θα ανέβω Γερμανια στον αδερφό μου για την τακτικη μου επισκεψη.Η κατάσταση έχει ως εξής : απαγορεύτηκε ΤΕΛΕΙΩΣ το κάπνισμα στις καφετέριες, κανένα ημίμετρο.Επειδή η πεθερά του αδερφού μου διατηρεί μπυραρία, με το 99,9% των πελατών της να ειναι καπνιστες, κάνανε κλαμπ καπνιστων υστερα απο νομικές συμβουλες και μεχρι τωρα λειτουργει κανονικα, χωρις ομως να εχει ξεκαθαρισει το τοπιο.

Προσωπικα ειμαι καπνιστης πολλα χρονια, αλλα δε χρωσταει κανεις να εισπνεει τον καπνο μου.Και εχω βαλει σκοπο να το κοψω το ρημαδι.

Δηλαδή στην Γερμανία επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, την ώρα που στην Ουγκάντα τρώνε ξύλο????

Μάλλον στην Ουγκάντα δεν έχουν καλούς δικηγόρους… :p

 

 

Ευτυχισμένο το 2009 σε όλους :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο, πρώτα ο Θεός, θα ανέβω Γερμανια στον αδερφό μου για την τακτικη μου επισκεψη.Η κατάσταση έχει ως εξής : απαγορεύτηκε ΤΕΛΕΙΩΣ το κάπνισμα στις καφετέριες, κανένα ημίμετρο.Επειδή η πεθερά του αδερφού μου διατηρεί μπυραρία, με το 99,9% των πελατών της να ειναι καπνιστες, κάνανε κλαμπ καπνιστων υστερα απο νομικές συμβουλες και μεχρι τωρα λειτουργει κανονικα, χωρις ομως να εχει ξεκαθαρισει το τοπιο.

Προσωπικα ειμαι καπνιστης πολλα χρονια, αλλα δε χρωσταει κανεις να εισπνεει τον καπνο μου.Και εχω βαλει σκοπο να το κοψω το ρημαδι.

τι λέτε ρε παιδιά?

εγώ ,που πήγα?σε άλλη χώρα, ή σε κάποια που έμοιαζε με την γερμανία?

η ξαδέρφη μου είναι στο ααχεν erasmus κ κάθισα κάπου 2 βδομάδες ,όχι πριν πολύ καιρό.

τα πιο πολλά μαγαζιά έχουν μετατραπεί σε raucherclub (club για καπνιστές στο περίπου) κ είναι ελεύθερο το κάπνισμα παντού.

υπογράφεις ενα χαρτάκι οτι είσαι ανω των 18 κ όλα οκ.

κ δεν γράφω μόνο για ααχεν,σχεδό παντού πήγα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ ΚΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΛΩ ΤΟ 100 ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.

 

ΜΕΓΑΛΕ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ.ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ:mad:

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά?

εγώ ,που πήγα?σε άλλη χώρα, ή σε κάποια που έμοιαζε με την γερμανία?

η ξαδέρφη μου είναι στο ααχεν erasmus κ κάθισα κάπου 2 βδομάδες ,όχι πριν πολύ καιρό.

τα πιο πολλά μαγαζιά έχουν μετατραπεί σε raucherclub (club για καπνιστές στο περίπου) κ είναι ελεύθερο το κάπνισμα παντού.

υπογράφεις ενα χαρτάκι οτι είσαι ανω των 18 κ όλα οκ.

κ δεν γράφω μόνο για ααχεν,σχεδό παντού πήγα.

 

Το ίδιο πράγμα λέμε, το ίδιο συμβαίνει κ στο Ντύσελντορφ, μετατρέπονται σε κλαμπς καπνιστών.

Στο Χέρνε όμως οι καφετέριες δεν επιτρέπουν πια το κάπνισμα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

:)καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.αφου εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες προσεχτικα ειπα να πω και`γω την ταπεινη μου γνωμη μου σαν φανατικος καπνιστης που ειμαι.εγω ειμαι υπερ του νομου να καταργηθει το καπνισμα στους κλειστους δημοσιους χωρους αλλα οχι σε ολες τις καφετεριες και τους χωρους διασκεδασης.οπως ενας που δεν καπνιζει εχει δικαιωμα να βγει εξω και να διασκεδασει χωρις να τον ενοχλουν τα τσιγαρα των αλλων ετσι κι`εγω εχω το ιδιο που καπνιζω και θελω να παω να πιω τον καφε μου κατεβαζοντας ολη την phillip morris
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι σου τότε, δεν θα με δολοφονείς εμένα επειδή θέλεις να πίνεις τον καφέ σου καπνίζοντας.

 

Αρχίζω (και εγώ) να θαυμάζω το κουράγιο μου που απαντάω, αλλά δεν θα αφήσω τους ασχετολόγους (και δεν αναφέρομαι μόνο στον παραπάνω χρήστη) να βολοδέρνουν σε ένα σοβαρότατο θέμα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι σου τότε, δεν θα με δολοφονείς εμένα επειδή θέλεις να πίνεις τον καφέ σου καπνίζοντας.

 

Αρχίζω (και εγώ) να θαυμάζω το κουράγιο μου που απαντάω, αλλά δεν θα αφήσω τους ασχετολόγους (και δεν αναφέρομαι μόνο στον παραπάνω χρήστη) να βολοδέρνουν σε ένα σοβαρότατο θέμα...

Συμφωνώ απόλυτα με τον plammer. Οι ασχετολόγοι ποιοι είναι? Αυτοί που δεν συμφωνούν με το φασιστικό μέτρο? Το βολοδέρνω ξέρεις τι σημαίνει? Γιατί είναι λιγάκι άσχετο με την πρότασή σου. Αν θα πρέπει να σε σέβομαι εγώ για το δικαίωμά σου να μην καπνίζεις, τότε θα πρέπει να με σεβαστείς κι εσύ. Και στο κάτω κάτω αν δεν γουστάρεις μην έρχεσαι σε μαγαζιά που καπνίζουν. Ολα τα σύγχρονα μαγαζιά έχουν καλό εξαερισμό οπότε αυτό που περιγράφετε σαν τεκέδες είναι κάτι χαμομάγαζα που θα πρέπει να ανακαινηστούν έτσι κι αλλιώς. Αυτά για τους χώρους διασκέδασης. Οσον αφορά στα νοσοκομεία, μετρό, κλπ, όλοι μπορούμε να κρατηθούμε και να μην καπνίζουμε για μισή ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Εδὠ είναι ένα ουσιώδες λάθος. Δεν είναι ίδιο πράγμα. Και η νομοθετική ρύθμιση δεν απαγορεύει το κάπνισμα, απλά επιβάλλει στους καπνιστές να μην ταΐζουν φούμο τους διπλανούς τους. Είναι τελείως απλό.

 

Και να ρεύεται και να πέρδεται κανείς έχει κάθε δικαίωμα, απλά δεν "πρέπει" να το κάνει όπου να'ναι γιατί μπορεί και να θεωρηθεί ανάρμοστη συμπεριφορά. Κάποτε π.χ. υπήρχαν και ταμπέλες "μην πτύετε" σε διάφορα μέρη, με τον καιρό το ξεπεράσαμε. Είναι και θέμα τρόπων και επιπέδου, αν το θελετε.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Οι ασχετολόγοι ποιοι είναι? Αυτοί που δεν συμφωνούν με το φασιστικό μέτρο?

 

Αυτοί που εκφράζουν τη διαφωνία τους χρησιμοποιόντας ως επιχειρήματα άσχετες μπούρδες του στυλ "τα αυτοκίνητα σκοτώνουν" και διάφορα άλλα ωραία με τα οποία γελάει μέχρι και η 8χρονη ανηψιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν συμφωνούν με το φασιστικό μέτρο?

Για να καταλάβω: φασισμός είναι να μη σου επιτρέπω να με γεμίζεις καρκίνο σε δημόσιους χώρους που έχουμε δικαίωμα πρόσβασης όλοι? Οκ, έγινε...

Αν θα πρέπει να σε σέβομαι εγώ για το δικαίωμά σου να μην καπνίζεις, τότε θα πρέπει να με σεβαστείς κι εσύ.

Το να μην καπνίζεις δημοσίως σε κλειστούς χώρους εξασφαλίζει το δικαίωμά μου στην υγεία. Με το να καπνίζεις δημοσίως σε κλειστούς χώρους ποιο δικαίωμά σου ακριβώς υπερασπίζεσαι? Το να εξαναγκάζεις τους γύρω σου να υπόκεινται τον εθισμό σου?

Και στο κάτω κάτω αν δεν γουστάρεις μην έρχεσαι σε μαγαζιά που καπνίζουν. Ολα τα σύγχρονα μαγαζιά έχουν καλό εξαερισμό οπότε αυτό που περιγράφετε σαν τεκέδες είναι κάτι χαμομάγαζα που θα πρέπει να ανακαινηστούν έτσι κι αλλιώς.

Σε τι μαγαζιά ακριβώς αναφέρεσαι? Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όσο καλός και αν είναι ο εξαερισμός, τι όφελος υπάρχει αν ο διπλανός μου είναι στα 2 μέτρα καπνίζει και εκπνέει όλο τον καπνό επάνω μου;

Οσον αφορά στα νοσοκομεία, μετρό, κλπ, όλοι μπορούμε να κρατηθούμε και να μην καπνίζουμε για μισή ώρα.

Εμ δεν κρατιέστε ορισμένοι, εδώ είναι το θέμα. Αν δε σέβεσαι τον άρρωστο, την έγγυο, το μικρό παιδί, πώς να σεβαστείς τους υπόλοιπους;... :rolleyes:

 

 

Και εν πάσει περιπτώσει, ορισμένοι πρέπει να καταλάβετε ότι εκτός από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις. Η υποχρέωσή σου να σέβεσαι το γενικό καλό της υγείας είναι δεδομένη. Η υποχρέωσή μου να σέβομαι το πάθος σου εις βάρος της δημόσιας υγείας δεν υπάρχει πουθενά._

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που εκφράζουν τη διαφωνία τους χρησιμοποιόντας ως επιχειρήματα άσχετες μπούρδες του στυλ "τα αυτοκίνητα σκοτώνουν" και διάφορα άλλα ωραία με τα οποία γελάει μέχρι και η 8χρονη ανηψιά μου.

 

Σου επαναλαμβάνω οτι δεν χρειάζομαι επιχειρήματα για να κάνω κάτι που με ευχαριστεί. Αν δεν σου αρέσει να μυρίζεις τον καπνό μου τράβα παραπέρα. Και όσο για την ανηψιά σου δικαιολογείται επειδή είναι 8 χρονών. Εσύ όμως όχι. Εκτός αν αισθάνεσαι το ίδιο μ'αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον plammer. Οι ασχετολόγοι ποιοι είναι? Αυτοί που δεν συμφωνούν με το φασιστικό μέτρο? Το βολοδέρνω ξέρεις τι σημαίνει? Γιατί είναι λιγάκι άσχετο με την πρότασή σου. Αν θα πρέπει να σε σέβομαι εγώ για το δικαίωμά σου να μην καπνίζεις, τότε θα πρέπει να με σεβαστείς κι εσύ. Και στο κάτω κάτω αν δεν γουστάρεις μην έρχεσαι σε μαγαζιά που καπνίζουν. Ολα τα σύγχρονα μαγαζιά έχουν καλό εξαερισμό οπότε αυτό που περιγράφετε σαν τεκέδες είναι κάτι χαμομάγαζα που θα πρέπει να ανακαινηστούν έτσι κι αλλιώς. Αυτά για τους χώρους διασκέδασης. Οσον αφορά στα νοσοκομεία, μετρό, κλπ, όλοι μπορούμε να κρατηθούμε και να μην καπνίζουμε για μισή ώρα.

 

Φασιστικο μετρο η απαγορευση του καπνισματος???????:lol:..........Καλο.Εγω οταν καπνιζεις δεν σε ενοχλω ενω εσυ με ενοχλεις.Αναγκαζομαι να αναπνεω τον καπνο σου χωρις να το θελω και ειναι κακο για την υγεια μου.Εγω για πες μου πως σε ενοχω????Το οτι εσυ εισαι στερημενος απο κατι δεν με αφορα καθολου,εσυ το διαλεξες.Αν θες μην πηγαινεις εσυ στα μαγαζια και κατσε να καπνιζεις σπιτι σου.ΕΣΥ ενοχλεις με τον καπνο σου οχι εγω,τι λογο εχω να σε σεβαστω μπορεις να μου πεις????Με αυτη τη λογικη και ενας κιθαριστας,πιανιστας η οτιδηποτε αλλο μπορει σε ωρες κοινης ησυχιας να κανει προβες και να τον σεβονται κι απο πανο επειδη ειναι η δουλεια του.Οσο για τους χωρους διασκεδασης και τον εξαερισμο τους σε οσα club,μπουζουκομαγαζα και καφετεριες εχω παει οταν φευγω μυριζω απο πανω μεχρι κατω τσιγαριλα,αλλο το προβλημα δεν ειναι αυτο,το προβλημα ειναι οταν καθεσε διπλα στον αλλο τι γινεται.Εσεις οι καπνιστς πρεπει να σεβαστητε ολους εμας τους παθητικους καπνηστες και να καταλαβετε πως ναι το να εισπνεις κατι που δεν σου αρεσει ειναι ενοχλητικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...