Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου ήρθε μέσω wish ένα charging dock που είχα κάνει refund πριν ένα μήνα. Τους ειδοποίησα ότι μου ήρθε και να κάνουν πάλι τη χρέωση και μου απάντησαν να το κρατήσω χωρίς χρέωση λόγω καθυστέρησης της παραγγελίας!

 

Ποιο μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το wish είναι σαν Mall έχει διαφορά μαγαζιά, αυτό έγραφε high quality fashion store.

Περιμένω και ένα μπρελόκ που το είχα παραγγείλει ίδια μέρα, μπας και....

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Το Βικμαλλ σιγα σιγα να το κουναμε το μαντηλι. Ηταν το καλυτερο καταστημα μακραν, οταν τα αλλα εκαναν τους Κινεζους. Αιτια; Μαλλον κακη διαχειρηση και θα βαρεσει κανονι. Πετυχα στο whatsapp μια υπαλληλο May Yen απο τοτε που ειχα θεμα με το s3 και ειχα κρατησει το αριθμο. Αυτη δεν δουλευει εκει τωρα, γιατι το καταστημα παει χαλια, και ετοιμαζεται να κλεισει. Τους ειχε κανει προταση να συγχωνευτει με το geek αλλα αρνηθηκαν. Επισης μου ειπε τα χειροτερα για το Singpost. Moυ ειπε για την Σελινα (που οντως ετσι την λενε) οτι ειναι πολυ εξυπηρετικη και πολυ καλη στην δουλεια της.
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ταλεντο για να κλεισεις το vickmall ,υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν 10-15% παραπανω μονο και μονο γιατι το εμπιστευονται και σωστα κανουν.

Οτι κατι παει στραβα ειναι φανερο εδω και 3-4 μηνες και απο τοτε σταματησα και τις παραγγελιες μου σε αυτους για ευνοήτους λογους.

Το geek ειναι πολυ μεγαλο μαγαζι και τρεχει σε πολλες πλατφορμες μς διαφορετικα ονοματα ,εχω την εντυπωση οτι και το μεγαλυτερο και παλιοτερο καταστημα στο αλι ειναι επισης το geek.

Επειδη το καταστημα στο αλι εχει γινει (αν πω την σωστη λεξη θα διαγραφει το σχολιο) κραταω μικρο καλαθι και για το geek.

Link to comment
Share on other sites

Το Βικμαλλ σιγα σιγα να το κουναμε το μαντηλι. Ηταν το καλυτερο καταστημα μακραν, οταν τα αλλα εκαναν τους Κινεζους. Αιτια; Μαλλον κακη διαχειρηση και θα βαρεσει κανονι. Πετυχα στο whatsapp μια υπαλληλο May Yen απο τοτε που ειχα θεμα με το s3 και ειχα κρατησει το αριθμο. Αυτη δεν δουλευει εκει τωρα, γιατι το καταστημα παει χαλια, και ετοιμαζεται να κλεισει. Τους ειχε κανει προταση να συγχωνευτει με το geek αλλα αρνηθηκαν. Επισης μου ειπε τα χειροτερα για το Singpost. Moυ ειπε για την Σελινα (που οντως ετσι την λενε) οτι ειναι πολυ εξυπηρετικη και πολυ καλη στην δουλεια της.

 

φιλε μου καλε, την σελινα......δεν την λενε σελινα... το μαγαζακι παει σφαιρα, οντως μια σελινα (που δεν την λενε ετσι) κραταει ενα μαγαζι, μιλαω καθημερινα μαζι της στο qq, το sgpost το εχουν εγκαταλειψει για τους προφανεις λογους που ολοι εχουμε θεμα τελευταια, πλεον στελνουν με nlpost και υπαρχει και η πολυ καλη επιλογη να σου στειλε την παραγγελια σου με ups και να την εχεις σε 10 μερες, γρηγορα σιγουρα και χωρις τελωνειο, γιατι προκειται για τριγωνικη αποστολη. Οσο για το ονομα της σελινας , οποιος εχει στειλει κινητο πισω στο vickmall ξερει ηδη το ονομα της, κινεζικο ονομα selina δεν υφισταται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρειαζεται ταλεντο για να κλεισεις το vickmall ,υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν 10-15% παραπανω μονο και μονο γιατι το εμπιστευονται και σωστα κανουν.

Οτι κατι παει στραβα ειναι φανερο εδω και 3-4 μηνες και απο τοτε σταματησα και τις παραγγελιες μου σε αυτους για ευνοήτους λογους.

Το geek ειναι πολυ μεγαλο μαγαζι και τρεχει σε πολλες πλατφορμες μς διαφορετικα ονοματα ,εχω την εντυπωση οτι και το μεγαλυτερο και παλιοτερο καταστημα στο αλι ειναι επισης το geek.

Επειδη το καταστημα στο αλι εχει γινει (αν πω την σωστη λεξη θα διαγραφει το σχολιο) κραταω μικρο καλαθι και για το geek.

 

Οχι φιλε, δεν θα κλεισει το vick, οτι εφαγε γερη σφαλιαρα λογο τελων...... και λογο οτι ειχε επενδυσει να πουλαει πολυ στην ελλαδα, ναι, το πληρωσαν ακριβα. Πλεον εχουν ανοιχτει και σε αλλες χωρες, αλλα η χωρα μας ειναι ακομη στην πρωτια τους. 10-15% ακριβοτερα δεν θα το ελεγα, εγω ηδη περιμενω το rn4x με τιμη 189$ σε γκρι ή μαυρο, βαλε και την καλη εγγυηση vick, οποτε μια χαρα ειμαι. Οσο για το geek τους δοκιμασα τελευταια για την αγορα ενος meizu m3s..... εμπειρια ζωης....30 μερες για ενα refund.... αστο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου φιλε και μακαρι αλλα τα δεδομενα λενε οτι κατι παει πολυ στραβα.

Αν δεν εισαι ποτε ονλαιν πως θα παρεις παραγγελιες?

Εγω ειχα ενα θεμα με ενα κινητο δικο τους ,εμπαινα για καμια 15αρια μερες για να πετυχω την σελινα και παντα κλειστο το τσατ.

Για τα μειλ μην συζητησουμε ,σε αυτα δεν απαντουσαν ουτε οταν πηγαιναν τρενο.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου φιλε και μακαρι αλλα τα δεδομενα λενε οτι κατι παει πολυ στραβα.

Αν δεν εισαι ποτε ονλαιν πως θα παρεις παραγγελιες?

Εγω ειχα ενα θεμα με ενα κινητο δικο τους ,εμπαινα για καμια 15αρια μερες για να πετυχω την σελινα και παντα κλειστο το τσατ.

Για τα μειλ μην συζητησουμε ,σε αυτα δεν απαντουσαν ουτε οταν πηγαιναν τρενο.

 

δεν εχεις αδικο, μαζι σου ειμαι. Της το λεω και εγω οτι ολοι σας κραζουν πλεον γιατι δεν ειστε το αξιοπιστο μαγαζι που σας γνωρισαν..... πραγματικα για μια ακομη φορα θα της τα μεταφερω. Εαν εχεις καποιο θεμα, στειλε μου αρ. παραγγελιας σε pm να της τα μεταφερω στο qq, ασε και ενα email να μιλησει μαζι σου μολις μπορεσει.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα κινητάκι τώρα( κανά Note 4 μάλλον) και όπως πάντα εμπιστεύομαι vickmall. Πράττω καλώς? Εναλλακτικά το σκέφτομαι για banggood.

Οι άλλες μ επιλογές είναι (τουλάχιστον όπως το έχω στο μυαλό μου): to2c,minideal, gearbest,geekbuying. Από όλα πλην του geek έχω πάρει τα τελευταία 2 χρόνια κινητό. Έμεινα ικανοποιημένος. Αλλα για να είμαι ειλικρινής, αυτά που εμπιστεύομαι κατά σειρά είναι vickmall (ανεξάρτητα τα όποια γραφέντα προβλήματα του)> banggood(σε καθε μας συναλλαγή ήταν πάντα κύριοι και μ έκαναν σφαίρα refund όποτε υπήρξε πρόβλημα). Gearbest (αν και οι χρόνοι παραδοσής τους ήταν πάντα απαράδεκτοι). Ότι πάρω θα είναι με τριγωνική αποστολή, την οποία υποστηρίζει και το vickmall και το banggood όπως μου μεταφέρουν.

 

Το θεμα είναι πως vick και banggood είναι συνήθως και τα πιο ακριβά ( ό,τι πληρώνεις παίρνεις? ).

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ ταιριάζει το κομμάτι.

 

Με επιφύλαξη τριγωνική κάνει τι to2c.com, tinydeal.com.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα κινητάκι τώρα( κανά Note 4 μάλλον) και όπως πάντα εμπιστεύομαι vickmall. Πράττω καλώς? Εναλλακτικά το σκέφτομαι για banggood.

Οι άλλες μ επιλογές είναι (τουλάχιστον όπως το έχω στο μυαλό μου): to2c,minideal, gearbest,geekbuying. Από όλα πλην του geek έχω πάρει τα τελευταία 2 χρόνια κινητό. Έμεινα ικανοποιημένος. Αλλα για να είμαι ειλικρινής, αυτά που εμπιστεύομαι κατά σειρά είναι vickmall (ανεξάρτητα τα όποια γραφέντα προβλήματα του)> banggood(σε καθε μας συναλλαγή ήταν πάντα κύριοι και μ έκαναν σφαίρα refund όποτε υπήρξε πρόβλημα). Gearbest (αν και οι χρόνοι παραδοσής τους ήταν πάντα απαράδεκτοι). Ότι πάρω θα είναι με τριγωνική αποστολή, την οποία υποστηρίζει και το vickmall και το banggood όπως μου μεταφέρουν.

 

Το θεμα είναι πως vick και banggood είναι συνήθως και τα πιο ακριβά ( ό,τι πληρώνεις παίρνεις? ).

 

Αν επιλεξεις vickmall, ενημερωσε την σελινα για αποστολη με UPS, 100% ασφαλες, τριγωνικη αποστολη και ταχυτατη μεταφορα, 10 μερες περιπου. Αν θες βοηθεια στειλε μου pm.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν επιλέγουμε - ζητάμε από κάποιο site αποστολή με UPS, αυτό σημαίνει τριγωνικη αποστολή;
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ ταιριάζει το κομμάτι.

 

Με επιφύλαξη τριγωνική κάνει τι to2c.com, tinydeal.com.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

χαχα πες το ψέματα.

Αν επιλεξεις vickmall, ενημερωσε την σελινα για αποστολη με UPS, 100% ασφαλες, τριγωνικη αποστολη και ταχυτατη μεταφορα, 10 μερες περιπου. Αν θες βοηθεια στειλε μου pm.

 

Ναι μίλησα ήδη με selina και έγραψα και στο αντίστοιχο νήμα για τα τελωνεία. Για να μην μπερδεύεστε, ορίστε ένα τυχαίο παράδειγμα της περιβόητης τριγωνικής:

 

http://i.imgur.com/glYpggF.png

 

Θέλει παζάρια παιδιά να ρίξουμε και το κόστος μεταφορικών τώρα. Η Σελίνα μ δίνει 3$ κουπονάκι + ακουστικά. Φυσικά και τα πήρα, τα τελωνεία και οι φόροι που κυνηγάνε μας π@@....

 

Ένα άλλο θεματάκι τώρα, το banggooδ υποστηρίζει ότι αυτό αυτό είναι τριγωνική αποστολή. Τους 'εβαλα μέχρι και να δεσμευτούν ότι θα κάνουν refund εαν πληρώσω φόρους με αυτή. Είναι ?

 

http://i.imgur.com/HqdhCQJ.png

 

Ή μου τα πε λάθος ο υπάλληλος και μπερδεύτηκε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν επιλέγουμε - ζητάμε από κάποιο site αποστολή με UPS, αυτό σημαίνει τριγωνικη αποστολή;

 

δεν ειπα για "καποιο site" ειπα συγκεκριμενα vickmall, τα αλλα site Μπορει να εχουν διαφορους τροπους τριγωνικης, αλλους δλδ συνεργατες-μεταφορικες, μιλα με το site που θα κανεις την αγορα, εαν τους εμπιστευεσαι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

χαχα πες το ψέματα.

 

 

Ναι μίλησα ήδη με selina και έγραψα και στο αντίστοιχο νήμα για τα τελωνεία. Για να μην μπερδεύεστε, ορίστε ένα τυχαίο παράδειγμα της περιβόητης τριγωνικής:

 

http://i.imgur.com/glYpggF.png

 

Θέλει παζάρια παιδιά να ρίξουμε και το κόστος μεταφορικών τώρα. Η Σελίνα μ δίνει 3$ κουπονάκι + ακουστικά. Φυσικά και τα πήρα, τα τελωνεία και οι φόροι που κυνηγάνε μας π@@....

 

Ένα άλλο θεματάκι τώρα, το banggooδ υποστηρίζει ότι αυτό αυτό είναι τριγωνική αποστολή. Τους 'εβαλα μέχρι και να δεσμευτούν ότι θα κάνουν refund εαν πληρώσω φόρους με αυτή. Είναι ?

 

http://i.imgur.com/HqdhCQJ.png

 

Ή μου τα πε λάθος ο υπάλληλος και μπερδεύτηκε?

Στο βικ θα εχεις την ευρωπαικη τριγωνικη, τετραγωνικη και οτι αλλη πολυμορφικη αποστολη ή οπως αλλιως το λενε. Για το bangood δεν εγγυουμε τιποτα, ουτε και αυτοι βεβαια θα σε εγγυηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο βικ θα εχεις την ευρωπαικη τριγωνικη, τετραγωνικη και οτι αλλη πολυμορφικη αποστολη ή οπως αλλιως το λενε. Για το bangood δεν εγγυουμε τιποτα, ουτε και αυτοι βεβαια θα σε εγγυηθουν.

 

 

Κατανοητό. 'Αρα μόνο για vickmall ξέρουμε σίγουρα. Για τα άλλα ακόμα δν βρήκαμε άκρη, ακόμα ψάχνω. Μάλλον κάποιοι θα παραγγείλουνε και θα μάθουνε στη πράξη μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. 'Αρα μόνο για vickmall ξέρουμε σίγουρα. Για τα άλλα ακόμα δν βρήκαμε άκρη, ακόμα ψάχνω. Μάλλον κάποιοι θα παραγγείλουνε και θα μάθουνε στη πράξη μου φαίνεται....

 

στο ξαναλεω, με ups απο vickmall θα το εχεις σε 10 μερες και 100% τριγωνικη αποστολη, ενα καλο ειναι οτι οταν παρεις tracking και φανει στην ευρωπαικη ups αμεσως σου λεει ημερα και ωρα παραδοσης, τι αλλο θες?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

στο ξαναλεω, με ups απο vickmall θα το εχεις σε 10 μερες και 100% τριγωνικη αποστολη, ενα καλο ειναι οτι οταν παρεις tracking και φανει στην ευρωπαικη ups αμεσως σου λεει ημερα και ωρα παραδοσης, τι αλλο θες?

τι κοστος εχει η τριγωνικη? και ερχεται γρηγορα φανταζομαι ετσι? γιατι ειναι courier σωστα? εχεις δοκιμασει/παραλαβει? δεν παιζει τελωνειο σιγουρα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

τι κοστος εχει η τριγωνικη? και ερχεται γρηγορα φανταζομαι ετσι? γιατι ειναι courier σωστα? εχεις δοκιμασει/παραλαβει? δεν παιζει τελωνειο σιγουρα?

 

Κοστος ακριβως δεν μπορω να σου πω, παιζει αναλογα το βαρος παντως, σε leeco x620 που ειναι βαρυ πληρωσα μεταφορικα 18$ , ειναι courier, για την ups μιλαμε, ειναι ταχυτατο και το tracking σου λεει μερα και ωρα παραδοσης! Τελωνειο 100% οχι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κοστος ακριβως δεν μπορω να σου πω, παιζει αναλογα το βαρος παντως, σε leeco x620 που ειναι βαρυ πληρωσα μεταφορικα 18$ , ειναι courier, για την ups μιλαμε, ειναι ταχυτατο και το tracking σου λεει μερα και ωρα παραδοσης! Τελωνειο 100% οχι.

Μια πολυ καλη λυση λοιπον γιατι αλλο 16€ και αλλο 50 και 60 μπορει και παραπανω με αυτους που εχουμε μπλεξει...

και βεβαια και γρηγορος χρονος παραδοσης ....ξερουμε αλλα μαγαζια εκτος απο το vickmall Που κανουν το ιδιο?

να το οργανωσουμε το πραγμα και να τους αφησουμε να περιμενουν να εκτελωνισουν...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε άλλες σελίδες που να ισχύουν τα πιο πάνω;;;

 

Το GearBest δεν μπορεί να εγγυηθεί κάτι τέτοιο:

638415664beae9a84842eeb059e94819.jpg

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

 

χαχα κόιτα να δείς, το ίδιο έλαβα copy paste και εγώ στο messenger.

Μια πολυ καλη λυση λοιπον γιατι αλλο 16€ και αλλο 50 και 60 μπορει και παραπανω με αυτους που εχουμε μπλεξει...

και βεβαια και γρηγορος χρονος παραδοσης ....ξερουμε αλλα μαγαζια εκτος απο το vickmall Που κανουν το ιδιο?

να το οργανωσουμε το πραγμα και να τους αφησουμε να περιμενουν να εκτελωνισουν...

 

Ναι προφανώς και έτσι είναι. Στην Ελλάδα με τους ****** δεν υπάρχει περίπτωση προσωπικά να τα σκάσω, ακόμα και έτσι όπως έγινε το πράγμα. Άμα μάθεις αγορά Κίνας, μετά δύσκολα ξε-μαθάινεις....Στα πάντα εδώ φόροι....

Οπότε με κόβω πάλι να πάιρνω τα μικροπράγματα μου από gearbest κανονικά. Και ας πληρώνω το 3ευρακι, όποτε θα ναι αν θαναι.

 

Τώρα για το κινητό και γρήγορα θα έρθει και βολικά μέσω τριγωνικής από vickmall. Το θέμα είναι πως το vickmall τελευταία, όπως έχει γραφτεί κιόλα, ενδέχεται να πάει για... κλείσιμο. Οπότε 1 στο εκατομμύριο να χρειάζομαι after sale support σε κανά χρόνο, πάπαλα? Ένας από τους λόγους που θα προτιμούσα να πάρω κάτι από gearbest ή banggood, αν και εφόσον βρούμε άκρη με το θέμα της αποστολής. Τώρα να μπω στο λούκι να ρωτήσω και στο minideal, to2c? Παρότι έχω ξαναπαραγγείλει από εκεί, ειλικρινά το χάος με τις εμπειρίες από αυτά τα μαγαζιά (για παραγγελία κινητού πάντα).

 

Στη τελική μου φαίνεται απλά θα κάνουμε μαζικές αποστολές από vickmall, να γλυτώσουμε και κανά έξοδο, όσο το δυνατόν περισσότερο(έστω και κέρματα). Αυτός δν ήταν ανέκαθεν και ο σκοπός των αγορών από Κίνα άλλωστε? Δεν ξέρω αν θα δημιουγηθεί και νήμα να συννενούμαστε οι από την 'ιδια περιοχή να μας έρχονται μαζί τα κινητά, να μοιράζουμε τα μεταφορικά.

 

Πάντως ότι λέει ευρωπαική αποθήκη, 99,9% δεν πληρώνουμε τίποτα,αφού θα έρθει από Ευρώπη. Απλά συμφορουμίτες ρωτάμε πάντα στο τσάτ, πιέζουμε και τραβάμε μέχρι και screenshot σε αυτά που θα μας πούνε. Να είμαστε κατά το δυνατόν καλυμμένοι.

 

Υ.Γ θα συνεχίσω να πιέζω gearbest και banggood με email και screenshot από τη σελίδα παραγγελίας του vickmall, μήπως και ''θορυβυθούνε'' λίγο...

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Κοστος ακριβως δεν μπορω να σου πω, παιζει αναλογα το βαρος παντως, σε leeco x620 που ειναι βαρυ πληρωσα μεταφορικα 18$ , ειναι courier, για την ups μιλαμε, ειναι ταχυτατο και το tracking σου λεει μερα και ωρα παραδοσης! Τελωνειο 100% οχι.

 

Τι εξασφάλιση έχεις πως δεν θα εισαχθεί στο τελωνείο της "ενδιάμεσης" χώρας;

Link to comment
Share on other sites

Τι εξασφάλιση έχεις πως δεν θα εισαχθεί στο τελωνείο της "ενδιάμεσης" χώρας;

Δεν υπάρχει εξασφάλιση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει καποιος να μου πει,πριν κανενα μηνα προτεινα σε ενα φιλο που ηθελε 2 κινητα xiaomi redmi 3pro και το ενα του το κρατησαν και πληρωσε 40 ευρω δασμους για να το παραλαβει.Η αγορα εγινε απο vickmall.Πως γινεται να του το κρατησουν?εχω παραγειλει απο vickmall τουλαχιστον 7-8 κινητα και δεν εχω παθει ποτε κατι τετοιο.Υπαρχει τροπος να αποφευχθει στο 100% κατι τετοιο ή δεν ειναι σιγουρο παντα? Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...