Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω τί ακριβώς συνέβη με το vickmall, αλλά αντικειμενικά, εάν το σφραγισμένο δέμα περιέχει δύο άδεια κουτία, αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το κατάστημα...

Και που ξέρεις ότι δεν άνοιξε κάποιος το πακέτο στην διαδρομή, αφαίρεσε τις συσκευές και δεν το ξαναεκλεισε με ταινία;

Αυτό είναι το σφράγισμα. Όχι κουτί με κωδικό ασφαλείας.

Οπότε μην κατηγορείς το κατάστημα χωρίς λόγο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και που ξέρεις ότι δεν άνοιξε κάποιος το πακέτο στην διαδρομή, αφαίρεσε τις συσκευές και δεν το ξαναεκλεισε με ταινία;

Αυτό είναι το σφράγισμα. Όχι κουτί με κωδικό ασφαλείας.

Οπότε μην κατηγορείς το κατάστημα χωρίς λόγο.

 

1. Το πακέτο, όπως έμαθα, εξωτερικά ήταν απείραχτο.

2. Το ότι θεωρώ το κατάστημα υπαίτιο για αυτό, δεν σημαίνει ότι το κατηγορώ. Δηλαδή εσύ, εάν γράψεις ότι παρήγγειλες ένα μαύρο κινητό και σου έστειλαν άσπρο, σημαίνει ότι κατηγορείς το τάδε κατάστημα ή απλά το θεωρείς υπαίτιο για το λάθος;

3. Ακόμα και από λάθος υπαλλήλου να έγινε, το κατάστημα παραμένει αποκλειστικά υπεύθυνο.

 

Υ.Γ.: Κάπου στο διαδίκτυο βρήκα κάτι αντίστοιχο...

https://www.trustpilot.com/review/www.chinavasion.com/53b41e690000640002955acd

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

1. Το πακέτο, όπως έμαθα, εξωτερικά ήταν απείραχτο.

2. Το ότι θεωρώ το κατάστημα υπαίτιο για αυτό, δεν σημαίνει ότι το κατηγορώ. Δηλαδή εσύ, εάν γράψεις ότι παρήγγειλες ένα μαύρο κινητό και σου έστειλαν άσπρο, σημαίνει ότι κατηγορείς το τάδε κατάστημα ή απλά το θεωρείς υπαίτιο για το λάθος;

3. Ακόμα και από λάθος υπαλλήλου να έγινε, το κατάστημα παραμένει αποκλειστικά υπεύθυνο.

 

Υ.Γ.: Κάπου στο διαδίκτυο βρήκα κάτι αντίστοιχο...

https://www.trustpilot.com/review/www.chinavasion.com/53b41e690000640002955acd

 

οτιδήποτε δεν είναι αξίας <10-20€, το ανοίγω τραβώντας το βίντεο.

σκέψου είχα το mi4 για ώρες σπίτι και περίμενα να γυρίσει η κοπέλα μου να μου τραβάει βίντεο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε δεν είναι αξίας <10-20€, το ανοίγω τραβώντας το βίντεο.

σκέψου είχα το mi4 για ώρες σπίτι και περίμενα να γυρίσει η κοπέλα μου να μου τραβάει βίντεο.. :lol:

 

Για πες, ποια ειναι η καλυτερη εποχη για επισκεψη στο Θιβετ?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για πες, ποια ειναι η καλυτερη εποχη για επισκεψη στο Θιβετ?

 

Μην αστειευεσαι,αυτος ειναι ο τροπος παραλαβης απο κινεζικο καταστημα,οσοι εχουν εμπειρια εδω αυτο κανουν παντα.

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε δεν είναι αξίας <10-20€, το ανοίγω τραβώντας το βίντεο.

σκέψου είχα το mi4 για ώρες σπίτι και περίμενα να γυρίσει η κοπέλα μου να μου τραβάει βίντεο.. :lol:

 

Κι εγώ αυτό εφαρμόζω. Ο παθών της ιστορίας που έγραψα είναι άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, αυτο κανω και εγω απο πριν βγουνε τα κινεζικα κινητα...

Αλλα λεω για την υπομονη να το εχεις μπροστα σου και να μην το ανοιγεις. Θα εβαζα το οτιδηποτε, ενα παλιο κινητο, κατι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο vickmall τι παίζει με τα points? Έκανα μια αγορά $208 στις 4/6 και μου είπε ότι έχω 208 points με ημερομηνία λήξης 6/6 δηλαδή 2 μέρες μετά. Μπαίνω σήμερα και βλέπω ότι έχω 208 Points ληγμένα που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω για να πάρω έκπτωση σε άλλη αγορά. Είναι δυνατόν τα points να ισχύουν μόνο για 2 μέρες? Και τέλος πάντων αφού μετά λήγουν γιατί συνεχίζει να μου τα αναφέρει με την ένδειξη "ληγμένα"? Σε τι μου χρησιμεύει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παρει ασχημα με το Banggood . Πραγματικά με έχει εκνευρίσει το θέμα πάρα πολύ. Αγόρασα cubot x6 πριν ένα χρονο . Στους 3 μηνες είχε θέμα με την είσοδο του hands free . Κατά τον Νοέμβριο ανοίγω θέμα με τους κινέζους για να το στείλω πίσω γιατί έχει αρχίσει και κάνει και σκιές στην οθόνη. Είχε αρχίσει να τις κάνει πολύ νωρίς αλλα πλέον είχε αρχίσει να γίνεται πολύ ανησυχητικό για την εξέλιξή του.

Μεσα Ιανουαρίου οι κινέζοι το έχουν στα χέρια τους. Μετά από 2 μηνες και μιλάω πάντα κυριολεκτικά για τα χρονικά διαστήματα μου γράφουν πως η μαμα cubot ζηταει US$43.90 για να αντικαταστήσει την οθόνη γιατί λεει το προκάλεσα εγώ με τον ιδρωτα μου.

The manufacturer just inform that, the LED screen inside part is damaged, the damaged due to the physical damages and damages caused by incorrect usage, so they need to charge repair fee of [uS$43.90].

Και στην ερώτηση πως το προκάλεσα εγω:

The manufacturer replied that, the screen get moist, such as water, sweat would caused this problem.

Μου είπαν τέλος πάντων ότι προκλήθηκε από υγρασία και φταίω εγώ.. Δεν το κουράζω καθόλου αν και ενοχλήθηκα και τους στέλνω τα χρήματα άμεσα. 16 Μαρτίου έχω στείλει τα χρηματα και περιμένω.

Πριν 1 μήνα ακριβως τους ρωτάω ένα ξερό «Τι χαμπάρια με το κινητο;» Μου απατάνταν ότι έβγαλε κι άλλο πρόβλημα με το ακουστικό και το ξαναστειλαν στην cubot.

Πριν λίγο κι επειδη ξύπνησα στραβά μάλλον τους έγραψα ότι σκέφτομαι πολύ σοβαρα να προχωρήσω σε dispute για την τελευταία συναλλαγή γιατι από ότι θυμάμαι το PayPal δινει το δικαίωμα για 120 μέρες και ότι θα ανοιξω και θέμα στο myphone.gr . Δεν ξερω κατά ποσο τους απασχολεί αλλα πειριμένω απάντηση. Το κακό στην όλη φάση είναι ότι το θεωρούσε παρα πολύ αξιόπιστο αλλα πραγματικά νιώθω ότι το ξεφτίλισαν .

Το κινητο δουλεψε καλα 2-3 μήνες.. 2-3 το είχα με προβλήματα … και 6 μηνες δεν το έχω. Τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απο το vickmall

Τελευταια πηρα το ZTE Nubia Z9 mini σε 15 μερες ηρθε και ηταν οπως τα ειπανε

Μπραβο του και ετσι να ειναι για ολους τους φιλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται εκ των προτέρων τους κινδύνους που έχουν οι αγορες από Κίνα και παρόλα αυτά εξακολουθειται να αγοράζεται αμφιβόλου ποιότητας συσκευές χωρίς εγγύηση που και εγγύηση να έχουν μονο η διαδικασία να το στείλεις πίσω να το παραλάβουν να πάει αντιπροσωπεία και μετά να σου πουν ο βήχας που είχε όταν το έστειλες πέρασε αλλά το γύρισε σε πνευμονία και θα χρειαςτει φακελάκι. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από Ελλάδα η Ευρώπη παρά να με κοροϊδεύουν τα Κινεζάκια. Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται εκ των προτέρων τους κινδύνους που έχουν οι αγορες από Κίνα και παρόλα αυτά εξακολουθειται να αγοράζεται αμφιβόλου ποιότητας συσκευές χωρίς εγγύηση που και εγγύηση να έχουν μονο η διαδικασία να το στείλεις πίσω να το παραλάβουν να πάει αντιπροσωπεία και μετά να σου πουν ο βήχας που είχε όταν το έστειλες πέρασε αλλά το γύρισε σε πνευμονία και θα χρειαςτει φακελάκι. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από Ελλάδα η Ευρώπη παρά να με κοροϊδεύουν τα Κινεζάκια. Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

Χίλιες φορές να πάρω μια συσκευή από Κίνα που είναι κατά πολύ ανώτερη σε όλα από τις πλαστικουρες που θεωρούνται και καλά επώνυμες και τις πληρώνεις χρυσάφι.

Μάλλον είσαι εκτός πραγματικότητας ή δεν έχεις πιάσει σοβαρό κινητό στα χέρια σου (xiaomi, Lenovo, meizu, Huawei, κλπ).

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται εκ των προτέρων τους κινδύνους που έχουν οι αγορες από Κίνα και παρόλα αυτά εξακολουθειται να αγοράζεται αμφιβόλου ποιότητας συσκευές χωρίς εγγύηση που και εγγύηση να έχουν μονο η διαδικασία να το στείλεις πίσω να το παραλάβουν να πάει αντιπροσωπεία και μετά να σου πουν ο βήχας που είχε όταν το έστειλες πέρασε αλλά το γύρισε σε πνευμονία και θα χρειαςτει φακελάκι. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από Ελλάδα η Ευρώπη παρά να με κοροϊδεύουν τα Κινεζάκια. Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μιας και έδωσες το παράδειγμα με το βήχα ,όταν το πας για επισκευή σε μερικές ελληνικές αντιπροσωπείες,δεν σου κάνουν καθόλου το γνωστό '' έχει ρευματισμούς από την υγρασία και γιαυτό φταις εσύ που δεν φόραγες χοντρά ρουχά κι ας είναι μέσα στην εγγύηση '' , είτε το ότι έκανε υπερβολικά μπανάκια με άφθονο νερό το κινητάκι,ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει πλησιάσει στο 1 μέτρο ούτε σταγόνα νερό. ( το συγκεκριμένο μου το χουν πει πάνω από 2 φορές ,ενώ όταν το πήγα σε άλλο μαγαζί επί πληρωμή δεν είδαν τίποτα τέτοιο ) :rolleyes::rolleyes:

 

Αν είναι να σε πιάσουν κορόιδο ,το ίδιο κάνουν και στην ελλάδα φίλε μου και σε όλο τον κόσμο.Τώρα εάν εσύ είσαι κάθετος και δεν θες να σε κοροιδεύουν μόνο ''Κινεζάκια '' ( όπως τα ονομάζεις ),πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Το καθε πραγμα στη ζωη μας εχει τα θετικα και τα αρνητικα του....

Μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με το μυαλο και την τσεπη του...

Οπως στρωνουμε κοιμομαστε και ευτυχως η δικη μου εμπειρια και επιλογη του να εχω κινεζικο...

Ευτυχως μεχρι τωρα και ελπιζω και στην πορεια ειναι ΑΡΙΣΤΗ !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το καθε πραγμα στη ζωη μας εχει τα θετικα και τα αρνητικα του....

Μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με το μυαλο και την τσεπη του...

Οπως στρωνουμε κοιμομαστε και ευτυχως η δικη μου εμπειρια και επιλογη του να εχω κινεζικο...

Ευτυχως μεχρι τωρα και ελπιζω και στην πορεια ειναι ΑΡΙΣΤΗ !!! ;)

Φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι για να πουλάνε σε τέτοιες τιμές υπάρχει κάποιος λόγος και αυτό λέγεται ποιότητα. Επίσης όλα τα κινεζικά καταστήματα ειναι για κλωτσιές ειδικά όταν πέσεις στην ανάγκη τους σε βγάζουν την πίστη μέχρι να λυθεί το θέμα με μια εξαίρεση στους πωλητές του eBay που έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά απέναντι σου.
Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι για να πουλάνε σε τέτοιες τιμές υπάρχει κάποιος λόγος και αυτό λέγεται ποιότητα. Επίσης όλα τα κινεζικά καταστήματα ειναι για κλωτσιές ειδικά όταν πέσεις στην ανάγκη τους σε βγάζουν την πίστη μέχρι να λυθεί το θέμα με μια εξαίρεση στους πωλητές του eBay που έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά απέναντι σου.

 

Νομιζω οτι εξεθεσες την αποψη σου και πλεον το κουραζεις το θεμα,ο καθενας εχει την δικη του οποτε ας αποφασισει τι θελει.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι για να πουλάνε σε τέτοιες τιμές υπάρχει κάποιος λόγος και αυτό λέγεται ποιότητα.

'Η μπορεί να λέγεται Αυξημένη ζήτηση-Παραγωγή,οπότε μεγάλος ανταγωνισμός μιας και δεν έχει την ίδια αγορά με την ελλάδα

Για να μην σε πάω σε δύσκολες έννοιες ,όπως ο πληθωρισμός / φόροι κτλπ

 

Αλλά πολύ το χαλάσαμε το θέμα,το αφήνουμε εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, θα υπάρχουν λυκοι οσο υπάρχουν προβατα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω πρόβατο μέχρι τον Απρίλιο του 14 :p

Μετά βρήκα την υγεία μου και κάθε 4-5 μήνες αλλαζω κινητα, και κινητα που δεν τα είχα δει(δουλέψει)ούτε στις καλές εποχές ;)

Πέρα απ'τη πλάκα μας έχει κάτσει μια χαρά ή αγορά τις Κίνας(εδώ άλλοι βγάζουν μεροκάματο απ'αυτο,και καλά κάνουν βεβαια)!

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι για να πουλάνε σε τέτοιες τιμές υπάρχει κάποιος λόγος και αυτό λέγεται ποιότητα. Επίσης όλα τα κινεζικά καταστήματα ειναι για κλωτσιές ειδικά όταν πέσεις στην ανάγκη τους σε βγάζουν την πίστη μέχρι να λυθεί το θέμα με μια εξαίρεση στους πωλητές του eBay που έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά απέναντι σου.

Εδώ αυτή η γενίκευση που κάνεις, σε κάνει να χάνεις όλο το δίκιο σου.

Δεν είναι όλοι οι κινέζοι ίδιοι, όπως και δεν είναι όλα τα κινέζικα κινητά στο ίδιο επίπεδο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι για να πουλάνε σε τέτοιες τιμές υπάρχει κάποιος λόγος και αυτό λέγεται ποιότητα.

Δοκίμασε κάποιον μεγάλο κατασκευαστή, π.χ. InFocus, Xiaomi, ZTE/Nubia.

 

Επίσης όλα τα κινεζικά καταστήματα ειναι για κλωτσιές ειδικά όταν πέσεις στην ανάγκη τους σε βγάζουν την πίστη μέχρι να λυθεί το θέμα

Κατά κανόνα έτσι είναι. Ακόμα και το Minideal, είναι ποιός θα σου κάτσει να αναλάβει την υπόθεσή σου.

Αλλά υπάρχει το VickMall. Με έχει εξυπηρετήσει σε δύσκολες περιπτώσεις (π.χ. πρόβλημα με την Teclast), και βεβαίως ασύγκριτα πολύ περισσότερο από μεγάλα φυσικά καταστήματα της Ελλάδας (π.χ. Γεραρδομάγαζο/Πλαίσιο).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Χλμ πρώτη φορά τους ακούω τους In Focus.

Tablet φτιάχνουν;

Tablet,κινητά,software αλλά προ παντός lcd projectors

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...