Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Cloud Atlas και έπειτα τα Ghostwritten και The Bone Clocks του David Mitchell.

 

Το Cloud Atlas είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία επιστημονικής φαντασίας.

Ο Mitchell έχει μια εξαιρετική τεχνική στα βιβλία του την οποία δεν έχω ξανασυναντήσει: γράφει ουσιαστικά διαφορετικές ιστορίες οι οποίες συνδέονται μεταξύ τους αλλά το κάνει με τέτοιο τρόπο που ούτε κατά διάνοια δε χτυπάει φτιαχτό ή "εύκολο".

Επίσης ο τρόπος που γράφει (με εξαίρεση ίσως το Ghostwritten που ήταν και το ντεμπούτο του) είναι λιτός και χωρίς υπερβολική χρήση παρομοιώσεων, μεταφορών κτλ.

 

Στο Cloud Atlas υπάρχουν 6 τέτοιες ιστορίες που ξεκινάνε, φτάνουν μέχρι ένα σημείο (περίπου τη μέση τους) και έπειτα σταματάνε σε ένα κρίσιμο σημείο, ξεκινάει η επόμενη κτλ μέχρι την 6η ιστορία η οποία είναι ολοκληρωμένη και στη συνέχεια με αντίστροφη σειρά ολοκληρώνονται και οι υπόλοιπες.

 

Η πρώτη ιστορία (The Pacific Journal of Adam Ewing) είναι το ημερολόγιο του αμερικανού συμβολαιογράφου Adam Ewing το 1850, ο οποίος έχει μεταβεί στη Νέα Ζηλανδία και περιμένει την επισκευή του πλοίου για να επιστρέψει στη γυναίκα του.

Η δεύτερη ιστορία (Letters from Zedelghem) αφορά ενα νεαρό μουσικό, το Robert Frobisher που προσπαθεί να αποκτήσει φήμη και δόξα, δουλεύοντας με έναν δύστροπο συνθέτη στο Βέλγιο του 1931. Η ιστορία δίνεται μέσα από τα γράμματα του Frobisher στον εραστή και φίλο του Rufus Sixsmith.

H τρίτη ιστορία (Half-Lives: The First Luisa Rey Mystery) λαμβάνει χώρα το 1975 και αφορά μία δημοσιογράφο, τη Luisa Rey, η οποία δουλεύοντας σε μια κουτσομπολίστική εφημερίδα πέφτει πάνω σε ένα μεγάλο σκάνδαλο/συγκάλυψη που αφορά ένα νέο εργοστάσιο πυρηνικής ενέργειας και προσπαθεί να την αποκαλύψει.

Η τέταρτη ιστορία (The Ghastly Ordeal of Timothy Cavendish) διαδραματίζεται στη σημερινή εποχή και αφορά τον Timothy Cavendish, έναν λονδρέζο εκδότη ο οποίος αναζητώντας άσυλο καταλήγει χωρίς να το θέλει σε έναν οίκο ευγηρίας από τον οποίο τελικά προσπαθεί να αποδράσει. Αυτή είναι ίσως και η πιο χιουμοριστική ιστορία απ'όλες.

Η πέμπτη ιστορία (An Orison of Sonmi~451) είναι μια συνέντευξη της Sonmi-451, ενός γενετικά δημιουργημένου κλώνου, κάπου στο (όχι και τόσο μακρινό) δυστοπικό μέλλον στην οποία απαντάει στα ερωτήματα του Αρχειοφύλακα σχετικά με την επανάσταση που ξεκίνησε για να σταματήσει η εκμετάλλευση των κλώνων από τους κανονικούς ανθρώπους. Αυτή είναι ίσως και η καλύτερη ιστορία.

Τέλος, η 6η ιστορία (Sloosha's Crossin' an' Ev'rythin' After) είναι η πιο "δύσκολη" στο διάβασμα απ'όλες - τουλάχιστον στο πρωτότυπο, στα ελληνικά δεν ξέρω πώς έχει μεταφραστεί. Λαμβάνει χώρα στο μακρινό μέλλον, σε μια δυστοπική εποχή που οι άνθρωποι έχουν καταστρέψει τους εαυτούς τους και έχουν επιστρέψει στο να ζουν σε φυλές και χωριά που θυμίζουν τους πρωτόγονους. Σε αυτή την ιστορία ο πρωταγωνιστής, Zachry, ζει σε ένα χωριό κάπου στη σημερινή Χαβάι, το οποίο επισκέπτεται η Meronym, μία γυναίκα από μια άλλη φυλή που ανήκει σε μία πιο ανεπτυγμένη τεχνολογικά φυλή και του ζητά να την οδηγήσει στο Ιερό που βρίσκεται στο βουνό.

 

Το Cloud Atlas καταπιάνεται με θέματα όπως η δουλεία, η θρησκευτική πίστη, η αναζήτηση της αλήθειας, η μετεμψύχωση αλλά αν έπρεπε να πω μονάχα μια πρόταση θα έλεγα πως το Cloud Atlas είναι ένα βιβλίο που μιλάει για το τι ορίζεται ως ανθρώπινη ύπαρξη και το πώς οι πράξεις μας, καλές ή κακές, έχουν συνέπειες που ξεπερνούν τις δικές μας ζωές. Ή, όπως λέει η Sonmi, "Η φύση των αθάνατων ζωών μας βρίσκεται στις συνέπειες των λόγων και των πράξεών μας, που συνεχίζουν να υφίστανται αιώνια".

 

Όλες οι ιστορίες περιέχουν αναφορές στις προηγούμενες και όλο αυτό δένει εξαιρετικά.

π.χ. Ο Robert Frobisher ανακαλύπτει το ημερολόγιο του Adam Ewing και ενθουσιάζεται, η Luisa Rey μαθαίνει για το σκάνδαλο που αφορά το εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας από τον (γέρο πλέον) Rufus Sixsmith, ο Timothy Cavendish λαμβάνει -οντας εκδότης- την ιστορία της Luisa Rey ως πρόταση για εκδοση βιβλίου, η Sonmi ενθουσιάζεται με μια ταινία η οποία εξιστορεί την ιστορία του Timothy Cavendish, ο Zachry και οι υπόλοιποι της φυλής του λατρεύουν τη Sonmi ως θεότητα κτλ.

 

Πραγματικά, μπορώ να γράφω γι'αυτό το βιβλίο ώρες, οπότε θα σταματήσω κάπου εδώ και θα σας προτείνω να πάτε να το αγοράσετε. Είναι μεγάλο μεν, εξαιρετικά αξιόλογο δε.

Στα ελληνικά κυκλοφορεί ως ο Άτλας του Ουρανού.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρω ότι είναι "προτείνεται" ο τίτλος του θέματος, αλλά θα εκτιμούσα αφάνταστα αν ήξερε κανείς που μπορώ να βρω στην Αθήνα το "Τανγκό των Χριστουγέννων". Είχε βγει η πρώτη έκδοση και μετά την προβολή της ταινίας ξαναεκδόθηκε με νέο εξώφυλλο. Αν επίσης κάποιος το έχει και το πουλάει σε λογική τιμή, ας μου στείλει ένα PM. Ευχαριστώ πολύ! :)

 

PS: Το Internet δεν βοήθησε καθόλου, όλοι το έχουν εξαντλημένο και όσα site δηλώνουν ότι το έχουν, τηλεφωνικά μου λένε ότι έχει γίνει λάθος και απλά δεν το αλλάζουν επειδή δεν υπάρχει ζήτηση. :X

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Στις 11/12/2013 το εδινε δωρεαν η εφημεριδα Real News. Δοκιμασε μηπως τους εχουν μεινει αδιαθετα τευχη.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο για το καλοκαίρι; :) Είχα ξεκινήσει το Εκκρεμές του Φουκώ και ένα του Χόρχε Μπουκάι αλλά μου φάνηκαν λίγο "βαριά" για την παραλία, γιατί πρέπει να είμαι περισσότερο συγκεντρωμένη! :rolleyes: Τελείωσα προχτές τον Υποβολέα (http://www.biblionet.gr/book/151046/Carrisi,_Donato/%CE%9F_%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CE%B1%CF%82), τελείως διαφορετικό στυλ - αστυνομικό, περιπέτεια- αλλά δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας.. Το ψηφιακό οχυρό μου είχε φανεί ενδιαφέρον, έχετε κάτι στο ίδιο στυλ;;;; Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Inferno, τι λέτε;;;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο για το καλοκαίρι; :) Είχα ξεκινήσει το Εκκρεμές του Φουκώ και ένα του Χόρχε Μπουκάι αλλά μου φάνηκαν λίγο "βαριά" για την παραλία, γιατί πρέπει να είμαι περισσότερο συγκεντρωμένη! :rolleyes: Τελείωσα προχτές τον Υποβολέα (http://www.biblionet.gr/book/151046/Carrisi,_Donato/%CE%9F_%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CE%B1%CF%82), τελείως διαφορετικό στυλ - αστυνομικό, περιπέτεια- αλλά δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας.. Το ψηφιακό οχυρό μου είχε φανεί ενδιαφέρον, έχετε κάτι στο ίδιο στυλ;;;; Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Inferno, τι λέτε;;;

 

Το ινφερνο έχει καταιγιστική δράση και πολλές ανατροπές. Πολύ καλές περιγραφές. Αναφέρεται μεταξύ άλλων στη Φλωρεντία, Βενετία και Κωνσταντινούπολη. Συναρπαστικό, προσωπικά το συστήνω.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

το inferno ειναι οντως τρομερο βιβλιο. το καταπια σε 3-4 μερες.

 

επισης μολις τελειωσα το the martian (η ταινια με τον Matt Damon που θα βγει) το οποιο ειναι επισης αριστο.

Edited by adam
Link to comment
Share on other sites

Το Σμήνος του Φρανκ Σετσινγκ. Οικολογικό Θρίλερ θα το χαρακτήριζα . Έχει μία ατμόσφαιρα που σε συνεπαίρνει και δεν σου φαίνεται πως είναι 1000+ σελίδες.
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν του φαίνεται ;;; ντουβαρι είναι :-P το είχα πάρει μικρός, αλλά δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω :-P θα του δώσω όμως μια ευκαιρία στο μέλλον, ήταν καλό όσο το είχα διαβάσει
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.ikarosbooks.gr/photos/book/zooms/unnamed.jpg

«Το σήμερα έρχεται από το χθες, το μέλλον αναδύεται από το παρελθόν». Από το χθες προέκυψαν δύο πολιτισμικά «παραδείγματα» καθοριστικά της ανθρώπινης Ιστορίας: Το ελληνικό κοινωνιοκεντρικό και το δυτικοευρωπαϊκό (μεταρωμαϊκό) ατομοκεντρικό «παράδειγμα». Αντιθετικά τα δύο «παραδείγματα», ασύμπτωτα, η πραγματοποίηση του ενός προϋποθέτει τη συνεπή άρνηση-απόρριψη του άλλου. Ο παγκοσμιοποιημένος σήμερα πολιτισμός της «Δύσης» είναι η αντιστροφή των όρων του κάποτε ελληνικού πολιτισμού, το αναποδογύρισμα (σαν αντεστραμμένο γάντι) των προϋποθέσεων και των στόχων του.

 

Η υπενθύμιση αυτού του κοσμοϊστορικού «Σχίσματος» πιθανόν να καρπίζει προσωπικές αντιστάσεις στον πρωτογονισμό του ατομοκεντρισμού και της χρησιμοθηρίας – στον ριζοσπάστη μηδενισμό» (radikale Nihilismus) που ο Nietzsche κατάγγελνε σαν τον φρικτότερο εφιάλτη για την Ευρώπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους της φανταστικής λογοτεχνίας "Η Κληρονομιά του Ερέβους" πολύ καλό και από Έλληνα συγγραφέα.
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω ένα βιβλίο για δώρο για πτυχίο.

Ορίζονται 3 φίλες και λέω να τους πάρω δώρο από 2 βιβλία. Το ένα θα είναι κοινό (μικρός πρίγκιπας) και το άλλο διαφορετικό.

Έχω επιλέξει τα δύο διαφορετικά και ψάχνω το τρίτο. Θα ήθελα κάτι που να περιέχει φιλοσοφία αλλά ταυτόχρονα να είναι μην είναι πολύ βαρύ. Καμία πρόταση;

(και ας μην περιέχει φιλοσοφία. Δεν θα ήθελα καθαρό μυθιστόρημα όμως)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινα παραπάνω: "Η Ευρώπη γεννήθηκε από το Σχίσμα" του Χρήστου Γιανναρά (το εξώφυλλο εξαφανίστηκε για κάποιο λόγο :confused:)

ή το: "Περί παίδων αγωγής" του Πλούταρχου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

@fragiad δες το "Ο ΔΡΟΜΟΣ Ο ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟΣ" του Σκοτ Πεκ. Σήμερα θα ξεκινήσω το "Ο Λευκός τοίχος" του Παύλου Ιωαννίδη
Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανα νεο απο την συνεχεια του πατρικ ροτφους???

 

ελεγαν θα βγει το δευτερο μερος του δευτερου βιβλιου οκτομβριο σε ελληνικη μεταφραση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Γνωρίζει κανένας να προτείνει καλά αστυνομικά-μυστηρίου-θρίλερ μυθιστορήματα;;

Έχω διαβάσει 2-3 με τον επιθεωρητή Μονταλμπάνο (αστυνομικά) και πρόσφατα ανακάλυψα το "Το μυστήριο του κίτρινου δωματίου".

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γνωρίζει κανένας να προτείνει καλά αστυνομικά-μυστηρίου-θρίλερ μυθιστορήματα;;

Έχω διαβάσει 2-3 με τον επιθεωρητή Μονταλμπάνο (αστυνομικά) και πρόσφατα ανακάλυψα το "Το μυστήριο του κίτρινου δωματίου".

:rolleyes:

Σου προτείνω τα "Αιχμηρά Αντικείμενα" της Τζίλιαν Φλιν (Μεταίχμιο), και θα τολμήσω να προσθέσω και το "Υπάρχω" του Κέβιν Μπρουκς (Πατάκη) που είναι και λίγο επιστημονικής φαντασίας και είναι και από τα αγαπημένα μου : )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ένα πολύ ωραίο βιβλίο για τους λάτρεις της επιστημονικής φαντασίας και του διαστήματος είναι Άνθρωπος στον Άρη του Andy Weir,Εκδόσεις Παπαδόπουλος με ISBN: 9789605692698.Απλά τέλειο!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αυτή την περίοδο διαβάζω το "Φλόγα που σιγοκαίει" του Phillip Kerr και είπα να το προτείνω... Εξαιρετικό νουάρ αστυνομικό... :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω το "Φλόγα που σιγοκαίει" του Phillip Kerr και είπα να το προτείνω... Εξαιρετικό νουάρ αστυνομικό... :)

Γενικά τα βιβλία του Κερ είναι πολύ υψηλού επιπέδου, φοβερή έρευνα, πολύ ωραία αναπαράσταση εποχής και αγωνιώδης πλοκή. Όποτε βγαίνει βιβλίο του, σε μια μέρα, το πολύ δύο, το έχω ξετινάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικά τα βιβλία του Κερ είναι πολύ υψηλού επιπέδου, φοβερή έρευνα, πολύ ωραία αναπαράσταση εποχής και αγωνιώδης πλοκή. Όποτε βγαίνει βιβλίο του, σε μια μέρα, το πολύ δύο, το έχω ξετινάξει.

 

Συμφωνώ, τουλάχιστον η φλόγα που σιγοκαίει που διάβασα μου άφησε άριστες εντυπώσεις και σίγουρα θα διαβάσω και άλλα από τον ίδιο συγγραφέα...

 

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα χθες τον "Νεκρό Φοιτητή" του John Katzenbach και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...