Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ, τουλάχιστον η φλόγα που σιγοκαίει που διάβασα μου άφησε άριστες εντυπώσεις και σίγουρα θα διαβάσω και άλλα από τον ίδιο συγγραφέα...

 

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα χθες τον "Νεκρό Φοιτητή" του John Katzenbach και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... :)

 

Να τα πάρεις όλα, θα ενθουσιαστείς. Ξεκίνα την Τριλογία του Βερολίνου, αν και με κάποιες ενστάσεις στη μετάφραση στις Βιολέτες του Μάρτη γιατί έχει αρκετά λάθη για την εποχή που μεταφράστηκε και δεν υπήρχε ιντερνέτ και ο εκδοτικός οίκος τσιγκουνεύτηκε την καινούρια επιμέλεια στο ενιαίο τρίτομο. Είχαν κυκλοφορήσει τότε ξεχωριστά αυτά. Να σε δω τι πλάκα θα πάθεις στη σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Ράινχαρτ Χάιντρικ στη Μοιραία Πράγα, ο τέλειος συνδυασμός ιστορικής ακρίβειας και λογοτεχνικής ανασύστασης της εποχής βασισμένο σε ακριβέστατο ιστορικό γεγονός που δεν θα κάνω σπόιλερ ποιο είναι γιατί φέρνει άμεσα σε δικές μας αναλογίες.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

''ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ'' εκδόσεις Ψυχογιός!Υπέροχο!Και για όσους θέλουν πιο χαλαρά, το ''ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ'' από τις εκδόσεις Λιβάνη,

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

το IT(king) αξιζει;

 

 

 

Βεβαίως και αξίζει αν σου αρέσει αυτού του είδους η λογοτεχνία. Εγω σε διαφορετικό ύφος θα προτείνω το κλειδί ειναι κατω απο το γεράνι.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και, όχι "βιβλιοφάγος", τελευταία διαβάζω το It. Αξίζει αν και η πλοκή του καμία φορά σε κουράζει, χάνεσαι, δε ξέρω πως ακριβώς να το πω μιας και "παίζουν" πολλά ονόματα, συνεχείς μεταφορές ανάμεσα στο παρελθόν, το παρόν κλπ.

Υπόψιν, είναι 1750 σελίδες (2 τόμοι).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν και, όχι "βιβλιοφάγος", τελευταία διαβάζω το It. Αξίζει αν και η πλοκή του καμία φορά σε κουράζει, χάνεσαι, δε ξέρω πως ακριβώς να το πω μιας και "παίζουν" πολλά ονόματα, συνεχείς μεταφορές ανάμεσα στο παρελθόν, το παρόν κλπ.

Υπόψιν, είναι 1750 σελίδες (2 τόμοι).

 

Όλα τα καλά βιβλία του King έτσι είναι.

Και το Stand είχε ένα σκασμό χαρακτήρες.

Έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής ο King, άλλωστε. Μπαίνει πολλές φορές σε λεπτομέρειες και δίνει πληροφορίες που από τη μία κάνουν τα βιβλία που ρεαλιστικά και τους χαρακτήρες πιο συμπαθείς ή αντιπαθείς, αλλά από την άλλη φυσικά τα κάνουν και 800+ σελίδες.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το πιο πρόσφατό του που έχει γράψει με το γιο του, το Sleeping Beauties. Στην αρχή μάλιστα υπάρχει κατάλογος 2-3 σελίδες με όλους τους χαρακτήρες του βιβλίου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Από τα πολύ καλά βιβλία που έχω δεί:

 

2ος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ. Η ΕΛΛΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ

ΚΑΡΓΑΚΟΣ Ι. ΣΑΡΑΝΤΟΣ

 

Ο Ουίνστον Τσώρτσιλ είχε πει για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ότι ήταν ένας πόλεμος που δεν έπρεπε να γίνει. Τούτο το βιβλίο γράφτηκε με τη φιλοδοξία να βοηθήσει ώστε άλλος τέτοιος πόλεμος να μην ...ξαναγίνει. Να μην επανέλθει η ανθρωπότητα σε ανάλογη κατάσταση παραφροσύνης.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι νοημα εχει αυτο το thread? Αφου κανεις δε θα διαβασει τα βιβλια

που προτεινονται.

 

τι νόημα έχει που έκανες εγγραφή στο φόρουμ , αφού ούτως ή άλλως αυτά που γράφεις δεν προσφέρουν τίποτα??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από προτάσεις στο φόρουμ έχω πάρει βιβλία. Όλα έχουν τη χρησιμότητα τους

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε.

Μια νουβελα του 1941 που χειριζεται αριστοτεχνικα

το θεμα των ταξιδιων στο χρονο. Αξιζει να κατσετε

σπιτι ενα βραδυ να τη διαβασετε...

 

http://www.uky.edu/~mwa229/Bootstraps.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία! Χριστός Ανέστη!

 

Πρόσφατα είδα τις ταινίες Anthropoid και The Man with the Iron Heart (μου άρεσαν και οι 2 - αρκετά καλύτερο το Anthropoid) και ομολογώ μου προξένησε αρκετά το ενδιαφέρον το θέμα που πραγματεύονται, η δολοφονία του Ράινχαρντ Χάιντριχ από κομάντος της Τσέχικης Αντίστασης...

 

Ψάχνοντας περισσότερο για το θέμα, βρήκα ένα βιβλίο που πραγματεύεται τόσο το ίδιο το γεγονός της δολοφονίας, της προετοιμασίας της κλπ, όσο και τον ίδιο τον Χάιντριχ ως χαρακτήρα αλλά και γενικότερα την κατάταστη του Γ' Ράιχ αλλά και της Ευρώπης εκείνη την περίοδο...

 

Το βιβλίο είναι το HHhH του Laurent Binet, ελληνική μετάφραση "Ο Χάιντριχ είναι ο εγκέφαλος του Χίμλερ" και το βρήκα πολύ αξιόλογο... Ωραία γραφή που δε σε κουράζει καθόλου, με πάρα πολλά ιστορικά στοιχεία. Για όποιον τον ενδιαφέρει γενικά ο Β' Παγκόσμιος ως ιστορικό γεγονός, νομίζω αξίζει να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να δει τα βιβλία μου εδώ:https://metabook.gr/u/plK

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

Τελευταια κανω μαθηματα γιογκα και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γυρω απο αυτη. Υπαρχει καποιο βιβλιο να προτεινετε;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
''No Exit - Χωρίς διέξοδο'' Εκδόσεις Κλειδάριθμος.9/10.Άψογο.Ωραία πλοκή.Ωραίο, σχετικά τέλος.Μεγάλη αγωνία για το αποτέλεσμα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ εκδόσεις Λιβάνη.7/10.Αληθινή ιστορία.

Βιβλίο πραγματικά συγκινητικό.Λίγο μεγάλο αλλά ήταν απαραίτητο το μέγεθος ώστε να αναλυθεί η κατάσταση.Πραγματική τρέλα η κατάσταση στην Υεμένη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ εκδόσεις Λιβάνη.7/10.Αληθινή ιστορία.

Βιβλίο πραγματικά συγκινητικό.Λίγο μεγάλο αλλά ήταν απαραίτητο το μέγεθος ώστε να αναλυθεί η κατάσταση.Πραγματική τρέλα η κατάσταση στην Υεμένη.

Πουλημένες η συνέχεια.Εκδόσεις Λιβάνη 1999 (το πρώτο 1993).6,5/10.Η συνέχεια του πρώτου για το πώς κατέληξε η υπόθεση.

 

Ωραίο και αυτό σαν το πρώτο.Βάζω 6,5/10 διότι είχε πολύ μεγάλο μέγεθος, 336 σελίδες (το πρώτο είχε κοντά στις 400) χωρίς να χρειάζονται όλες.Τα είχα αγοράσει μαζί πριν λίγες εβδομάδες με την Κυριακάτικη εφημερίδα ΝΕΑ ΣΕΛΙΔΑ με μόλις 2 ευρώ και τα 2 μαζί και τα διάβασα τώρα.Άξιζαν.Απλά όταν τελειώσεις το 2ο βιβλίο ξανά μένεις με την απορία που είχες και στο πρώτο.Δεν κατέληξε πουθενά η ιστορία, αν και έχουν περάσει 6 χρόνια μεταξύ των 2 βιβλίων.Και μάλλον ακόμη και σήμερα μετά από 20 χρόνια δεν έχει γίνει κάτι.Το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι.Αν ξέρει κανείς ας πει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
https://www.politeianet.gr/books/9789608061446-salgado-sebastiao-stereoma-ekdoseis-ae-apo-ti-gi-mou-sti-gi-257719 Βιβλιο εξαιρετικο και πρωτοτυπο για δωρο μαζι δειτε και την ταινια
προσωπικα παρολο που διαβαζα αρκετα στο παρελθον σπανια με εχει συγκλονισει βιβλιο τοσο πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όλα τα καλά βιβλία του King έτσι είναι.

Και το Stand είχε ένα σκασμό χαρακτήρες.

Έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής ο King, άλλωστε. Μπαίνει πολλές φορές σε λεπτομέρειες και δίνει πληροφορίες που από τη μία κάνουν τα βιβλία που ρεαλιστικά και τους χαρακτήρες πιο συμπαθείς ή αντιπαθείς, αλλά από την άλλη φυσικά τα κάνουν και 800+ σελίδες.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το πιο πρόσφατό του που έχει γράψει με το γιο του, το Sleeping Beauties. Στην αρχή μάλιστα υπάρχει κατάλογος 2-3 σελίδες με όλους τους χαρακτήρες του βιβλίου.

 

Το πρόβλημα με τον King δεν είναι οι πολλοί χαρακτήρες κατ' εμέ (σίγουρα καταλαβαίνω τι εννοείτε και οι δύο πάντως) αλλά τ' ότι δεν έχει ψυχολογικό βάθος. Ναι, ο τύπος κάνει εξαιρετικά σενάρια, έχει ιδέες αληθινά ενδιαφέρουσες και είναι παραγωγικότατος αλλά σπάνια ενδιαφέρεται για τους χαρακτήρες του περισσότερο απ΄ την πλοκή η οποία κάποιες φορές μοιάζει ψεύτικη. Τώρα, αν ήταν να προτείνω ένα βιβλίο ξένου συγγραφέα και όχι ιδιαίτερα γνωστό, αυτό θα ήταν " Η λέσχη Δουμάς " του Περέζ ο οποίος έχει εμπνεύσει αρκετούς σκηνοθέτες με τα σενάρια του που είναι έξυπνα και μυστηριακά. Θα σας θυμίσει πολύ και μια ταινία σπουδαία... Υπάρχουν βέβαια κι άλλες προτάσεις που μου αρέσουν με κλασσικότερους όπως ο Μουρακάμι (Νορβηγικό δάσος κυρίως), ο Ντοστογιέφσκι και ο Μωπασάν αλλά το θέμα είναι να γράφουμε και κάτι όχι τόσο mainstream γιατί τα πολύ γνωστά καλά βιβλία τα ξέρουμε οι περισσοτεροι πάνω κάτω... Τέλος, πολύ πρόσφατα διάβασα το βιβλίο " Η αδράνεια " του Μπουγιούκα από παραίνεση φίλου μου. Είπα οκ, πόσο καλό να είναι ένα βιβλίο 110 σελίδων έλληνα συγγραφέα και το ξεκίνησα με βαριά καρδιά και ύστερα έπαθα σοκ! Απίστευτη ιδέα, σούπερ ρυθμός, αληθινά ψυχολογικό βάθος και αγωνία μέχρι το τέλος. Σπάνιο να διαλέξω ελληνική πεζογραφία αλλά αυτό με εξέπληξε ιδιαίτερα ευχάριστα.

Edited by IoNas232
λάθος ονοματοδοσία βιβλίου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

''Η θριαμβευτική νίκη του βιβλίου έναντι κάθε είδους οθόνης''

 

https://www.artigo.gr/thoughts/personal-views/book-vs-screen-and-television/?fbclid=IwAR3uu5xc0Qs5sKvijULQCeKJMHsDPahSiul9bvBJY2m8pFDB_VkG2qAgUgc

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι ενδιαφέρονται για βιβλία με πολιτικό περιεχόμενο:

 

''Τουρκία: Μοντέλο αυταρχικού κράτους: Η παρουσίαση του βιβλίου που έρχεται με το Εθνος της Κυριακής» ''

 

https://www.ethnos.gr/ellada/22790_toyrkia-montelo-aytarhikoy-kratoys-i-paroysiasi-toy-biblioy-poy-erhetai-me-ethnos-tis

 

Στην παρουσίαση του βιβλίου που έγινε στο Polis Art Cafe με σημαντική προσέλευση, αναπτύχθηκε έντονη συζήτηση -την οποία συντόνισε ο δημοσιογράφος του «Έθνους» Γιώργος Σκαφιδάς

 

Σε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα συζήτηση εξελίχθηκε η παρουσίαση του βιβλίου που εγκαινιάζει την ερχόμενη Κυριακή, την μεγάλη προσφορά του «Έθνους» στους αναγνώστες του.

 

Πρόκειται για το βιβλίο «ΤΟΥΡΚΙΑ: ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - Από τον Ατατούρκ στον Ερντογάν», με συγγραφέα τον Χαλίλ Καραβελί, διευθυντή της επιθεώρησης Turkey Analyst και τακτικό αρθρογράφο του περιοδικού Foreign Affairs, το οποίο ανήκει στη σειρά «Σύγχρονοι Ηγέτες». Η σειρά των βιβλίων θα ξεκινήσει να προσφέρεται από τις 24 Φεβρουαρίου με το Έθνος της Κυριακής.

 

Ποια είναι η σειρά βιβλίων

 

Η μεγάλη προσφορά του «Έθνους» θα συνεχιστεί ως εξής: Ο πολυβραβευμένος δημοσιογράφος Μπομπ Γούντγουορντ της Washington Post, ο ρεπόρτερ που αποκάλυψε το σκάνδαλο Γουότεργκεϊτ, γράφει για τον «φόβο» που δημιουργεί και διασπείρει η παρουσία του Ντόναλντ Τραμπ στον Λευκό Οίκο. Το βιβλίο εκτείνεται σε δύο τόμους.

Ο οσκαρικός σκηνοθέτης Όλιβερ Στόουν γράφει για τον πρόεδρο της Ρωσίας, Βλαντίμιρ Πούτιν. Το υλικό του είναι βασισμένο αποκλειστικά και μόνο σε όλα όσα είπε στον ίδιον ο Ρώσος ηγέτης κατά τη διάρκεια πολύωρων συνεντεύξεων.

Και ο καταξιωμένος Βρετανός καθηγητής Πολιτικών Επιστημών Μάθιου Κφόρτρουπ γράφει για τη Γερμανίδα καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ, τη «Σιδηρά Κυρία της Ευρώπης».

 

Τα υπόλοιπα με εικόνες στο λινκ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδή έχω διαβάσει πολλά βιβλία στην ζωή μου, διαφόρων ειδών, και είναι αδύνατο να τα βάλω σε τάξη στο μυαλό μου, θα προτείνω δύο απο τα πιο ωραία που διάβασα πρόσφατα: το the Night Circus και το Catch-22. Τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, το πρώτο είναι αρκετά ευκολοδιάβαστο και 'μαγικό' θα έλεγε κανείς, χάνεσαι λίγο μέσα του.. το δεύτερο είναι αντιπολεμική σάτιρα, ευκολοδιάβαστο μεν, πιο σοβαρό δε.
Link to comment
Share on other sites

Οι Ρίζες της Ναζιστικής Βίας, Traverso Enzo. Εξαιρετικό βιβλίο!

 

https://www.politeianet.gr/books/9789608219922-traverso-enzo-ekdoseis-tou-eikostou-protou-oi-rizes-tis-nazistikis-bias-228383

Link to comment
Share on other sites

αρχισα πριν δυο μερες το χιονοθυελα με αρωμα πικραμυγδαλου,της camilla lackberg.δεν την γνωριζα την συγγραφεα.και η αληθεια ειναι οτι αυτου του ειδους τα αστυνομικα μυστηριου δεν με τρελαναν ποτε.αλλα ειναι ενα ευχαριστο βιβλιαρακι που περιμενω πως και πως να ερθει η ωρα για να το διαβασω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...