Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελειώνω σήμερα το Η Κρύπτη του Λαζάρου, από τον Tom Harper. Δυνατό βιβλίο, εύκολα γινόταν ταινία, μοιάζει αρκετά με Dan Brown για όσους ενδιαφερονται.
People are more violently opposed to fur than leather because it's safer to harass rich women than motorcycle gangs. - Alexei Sayle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Μήπως έχει διαβάσει κανείς το "Σε αναζήτηση σκοπού σε έναν κόσμο χωρίς σκοπό";
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φοβερό ψυχολογικό θρίλερ είναι το Άρωμα του Πάτρικ ζισκιντ. Φοβερό απλά βιβλίο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

"Τομέας Δώδεκα" αστυνομικό μυθιστόρημα που διαδραματίζεται στην Σοβιετική Ένωση του 1937. Αρκετά καλό:)
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό ψυχολογικό θρίλερ είναι το Άρωμα του Πάτρικ ζισκιντ. Φοβερό απλά βιβλίο.

 

Ποπο......σχολιάζω γιατί το χα ξεχάσει αυτό το βιβλίο.

Ξανά, φοβερό.

+1 γιατί σε κρατάει σε αγωνία,χωρίς να πλατειάζει και έχει ένα θεμα ασυνήθιστο, χωρίς να μιλά για ζόμπι-σχιζοφρενείς κτλ.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Ποπο......σχολιάζω γιατί το χα ξεχάσει αυτό το βιβλίο.

Ξανά, φοβερό.

+1 γιατί σε κρατάει σε αγωνία,χωρίς να πλατειάζει και έχει ένα θεμα ασυνήθιστο, χωρίς να μιλά για ζόμπι-σχιζοφρενείς κτλ.

;) ακριβώς. Πραγματικά πολύ καλό βιβλίο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Κάτι λίγο σχετικό και λίγο άσχετο.

 

Ψάχνω εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια να βρω τα βιβλία του Τολκιν στα ελληνικά σε καλές εκδόσεις και όχι στις μεταφορές των σεναρίων.

 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι τέτοιο πουθενά,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ως προς το πού να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα που ειναι μεταφορα των σεναριων; Αν εννοεις αυτη τη σειρα, τοτε ειναι τα κανονικα βιβλια.
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα που ειναι μεταφορα των σεναριων; Αν εννοεις αυτη τη σειρα, τοτε ειναι τα κανονικα βιβλια.

 

Συμπεριλαμβάνονται δηλαδή και τα κομμάτια που δεν έχουν μεταφερθεί στο σενάριο?

Είχα ρωτήσει κάποτε σε μεγάλο βιβλιοπωλείο της Αθήνας(μια αλυσίδα,όχι την πρωτοπορία) και μου είχαν πει αυτό και δεν το έψαξα έκτοτε περαιτέρω.

Μήπως ξέρεις και αν έχουν εξώφυλλο σκληρό ή έστω με χαρτί μεγαλύτερου πάχους?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τα βιβλία είναι πάντα τα ίδια. Αν κάποιο βιβλίο μεταφερθεί στον κινηματογράφο ή στην τηλεόραση και βγει μια έκδοση σε βιβλίο που έχει εξώφυλλο με εικόνες από την ταινία ή την σειρά, δεν σημαίνει ότι κάποιος έκατσε και ξανάγραψε όλο το βιβλίο από την αρχή με βάση το τι έδειξε η σειρά και τι όχι. Το εξώφυλλο γίνεται καθαρά για διαφημιστικούς λόγους, κάποιος που έχει δει την σειρά θα δει την εικόνα στο εξώφυλλο και θα αγοράσει το βιβλίο.

 

Έγινε χαμός με το Game Of Thrones π.χ. Βγήκε σειρά βιβλίων που στα εξώφυλλα είχε σκηνές από την σειρά. Εννοείται ότι τα βιβλία μέσα είναι αυτά που είχε γράψει ο συγγραφέας αρχικά, χωρίς τις αλλαγές που έκανε η σειρά.

 

Αυτονόητα πράγματα είναι αυτά κατά την γνώμη μου, δεν ξέρω πως θα μπορούσε να μπερδευτεί κάποιος ή γιατί δεν στο είπε ξεκάθαρα ο βιβλιοπώλης που ρώτησες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μεταφορές σεναρίων κατευθείαν από την τβ και επειδή βλέπω αυτά τα εξώφυλλα δεν το έψαξα περισσότερο μετά την σχετική υπόδειξη από τον υπάλληλο του "Παπ.....".Ο λόγος είναι ότι έψαχνα/ψάχνω για κάποια δερματόδετη έκδοση ή κάτι αντίστοιχης ποιότητας γιατί έχω ξεχωριστώ τμήμα στην βιβλιοθήκη μου με κλασσικά έργα και τα διατηρώ κάπως σαν συλλογή.

 

Αν δεν μπορέσω να βρω βέβαια αυτό που ψάχνω θα αρκεστώ σε αυτό που μου πρότεινε ο φίλος gregacm αφού είναι το πλήρες εργο.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος. Δε νομιζω να υπαρχουν σκληροδετες εκδοσεις του Αρχοντα στην Ελλαδα. Μονο αν ψαξεις για τα βιβλια στα αγγλικα. Κατα τα αλλα, οπως τα λεει ο Baator.

 

Α, και για να σου ερθουν πιο φθηνα (αν αποφασισεις να τα παρεις) παρηγγειλε τα απο την Πρωτοπορια. :)

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Τραγικο αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος. Δε νομιζω να υπαρχουν σκληροδετες εκδοσεις του Αρχοντα στην Ελλαδα. Μονο αν ψαξεις για τα βιβλια στα αγγλικα. Κατα τα αλλα, οπως τα λεει ο Baator.

 

Α, και για να σου ερθουν πιο φθηνα (αν αποφασισεις να τα παρεις) παρηγγειλε τα απο την Πρωτοπορια. :)

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ,την έχω τιμήσει πολλές φορές την πρωτοπορία λόγω προσφορών.

Μαζί με την πολιτεία πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα βιβλιοπωλεία αυτήν την στιγμή από άποψη υλικού/προσωπικού/τιμών.

 

Καλές αναγνώσεις σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ, απλα το ανεφερα γιατι εγραψες για τον Παπασωτηριου. Κι εγω Πρωτοπορια-Πολιτεια προτιμω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λέγεται " Μια σκιά για το Παρόν μου'' και είναι της: Λουμμύνια Χ. Κουνδή.

Εγώ το διάβασα στα αγγλικά, όμως μετά από κάποια έρευνα ανακάλυψα πως το βιβλίο υπάρχει και στα Ελληνικά αλλά δυστυχώς μόνο σε Ηλεκτρονική:ninja: μορφή. Αξίζει να το διαβάσετε!http://www.amazon.com/-/e/B00U7DIHEQ?ref_=pe_1724030_132998070

Edited by Anet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σ'ευχαριστώ πολύ,την έχω τιμήσει πολλές φορές την πρωτοπορία λόγω προσφορών.

Μαζί με την πολιτεία πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα βιβλιοπωλεία αυτήν την στιγμή από άποψη υλικού/προσωπικού/τιμών.

 

Καλές αναγνώσεις σε όλους.

Είχα ακούσει παλιότερα απο γνωστό μου οτι είχαν βγει δερματοδετες εκδόσεις του Αρχοντα των δαχτυλιδιών και εδω, στην Ελλάδα, επετειακή εκδοση, δεν είμαι σίγουρος ωστόσο απολυτα, απλα το θυμήθηκαν διαβάζοντας τα ποστ εδώ, στο google πάντως που κοίταξα κι εγώ δεν βρήκα κάτι που να το επιβεβαιωνει αυτό, παρά μονο τις κλασσικές χαρτοδετες εκδόσεις του έργου που ξέρουμε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Έχει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό αστυνομικό βιβλίο στο στυλ του Jo Nesbo; Κατά προτίμηση χωρίς πολλές φλυαρίες.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και γω κάτι "ευλογώντας τα γένια μου"

Ανδρισμοί και πόλεμος : Ιστοριογραφικές προσεγγίσεις στις μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες από τον 19ο αιώνα ως και τον Α' παγκόσμιο πόλεμο.

 

Το βιβλίο απευθύνεται στον απλό αναγνώστη, φίλο του βιβλίου, σε στρατιωτικούς αλλά και σε μελετητές ανάλογων θεμάτων. Αντικείμενο του βιβλίου είναι η παρουσίαση της ιστοριογραφικής συζήτησης γύρω από τις κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες κάτω από τις οποίες δομήθηκε ο στρατιωτικός ανδρισμός την περίοδο του 19ου αιώνα μέχρι και τον Α΄Π.Π. Η συγκεκριμένη περίοδος παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πρόκειται για περίοδο κατά την οποία πραγματοποιείται ραγδαία βελτίωση των οπλικών συστημάτων και μια γενικότερη βιομηχανοποίηση του πολέμου. Τα όρια μεταξύ μετώπου και μετόπισθεν, στρατιωτών και αμάχων, καθίστανται ασαφή. Εντός αυτής της χρονικής πορείας, εξετάζονται ζητήματα, τα οποία μέσα από τη φρικιαστική πραγματικότητα του πολέμου, επαναπροσδιόρισαν την έννοια του ανδρισμού. Στο επίκεντρο αυτής της συζήτησης βρέθηκε η πολεμική εμπειρία των ίδιων των ανδρών-στρατιωτών ως ιστορικών υποκειμένων. Επίσης βρέθηκαν στο επίκεντρο, οι τρόποι με τους οποίους αντιλήφθηκαν τη σκληρότητα του πολέμου αλλά και τα στάδια της εκπαίδευσης, της κοινής διαβίωσης, του φόβου και της συντροφικότητας, το σωματικό και ψυχικό τραύμα, την αναπηρία και την επιστροφή στο σπίτι.

Η παραδοσιακή ιστοριογραφία παράβλεπε τις μη πολεμικές στρατιωτικές στιγμές και απαξίωνε τις λεπτομέρειες της μάχης τις οποίες βίωνε ο απλός μαχητής και οι οποίες είχαν σημαντική επίδραση στο σώμα και στην ψυχολογία του και αποτελούσαν σημαντικά στοιχεία για την κατανόησή της αλλά και για την κατανόηση του πολέμου. Η έλλειψη ύπνου, οι αρρώστιες, η κακοκαιρία και οι χαμηλές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την εξάντληση, το φόβο και τα τραύματα (ψυχολογικά και σωματικά) ως αποτέλεσμα των όπλων στο ανθρώπινο σώμα, παρόλο που ήταν καθοριστικά στοιχεία διαμόρφωσης αντιλήψεων και χαρακτήρων ήταν παραμελημένα, από την ιστορία.

Μέσα από αυτές τις αφηγήσεις, ζωντανεύει μπροστά μας το «γοητευτικό» παρελθόν. Ταξιδεύουμε στους χώρους όπου έζησαν στρατιώτες και έλαβε χώρα η διάπλαση τους σε άνδρες, αλλά και στα πεδία των μαχών των προηγούμενων αιώνων μέσα από τα οποία, αναδύθηκαν τα βιώματα τους σε σχέση με τον πόλεμο και των δυσκολιών και των προβλημάτων που δοκίμαζαν όσοι συμμετείχαν σε αυτόν.

Επίσης διαπιστώνεται εύκολα (ιδιαίτερα για όποιον έχει βιωματική εμπειρία από τις ένοπλες δυνάμεις) ότι πολλές αντιλήψεις και πρακτικές που επικρατούν ακόμη και σήμερα στις ένοπλες δυνάμεις έχουν σημείο αφετηρίας τον 19ο αιώνα.

Μένει να διαβαστεί το βιβλίο με την προσοχή που του αξίζει και μέσα από τις σελίδες του, να ξαναζήσει την περιπέτεια του άνδρα εκείνης της όχι και τόσο μακρινής εποχής.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις διαβασει ολα του Νεσμπο? Γιατι αν οχι, αφου θες σε αυτο το στυλ παρε αυτο :p

Μπορεις να δεις και millenium trilogy απο Στιγκ Λαρσον, το κοριτσι με το τατουαζ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις διαβασει ολα του Νεσμπο? Γιατι αν οχι, αφου θες σε αυτο το στυλ παρε αυτο :p

Μπορεις να δεις και millenium trilogy απο Στιγκ Λαρσον, το κοριτσι με το τατουαζ κλπ

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Νεσμπο τα έχω διαβάσει όλα, το κορίτσι με το τατουάζ είχα δει παλαιότερα την ταινία και μου άρεσε. Αξίζει να το πιάσω από την αρχή ή να περάσω απευθείας στο δεύτερο βιβλίο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Νεσμπο τα έχω διαβάσει όλα, το κορίτσι με το τατουάζ είχα δει παλαιότερα την ταινία και μου άρεσε. Αξίζει να το πιάσω από την αρχή ή να περάσω απευθείας στο δεύτερο βιβλίο;

 

προσωπικα, δε μ αρεσει να διαβαζω βιβλιο ενω εχω δει την ταινια (μονο το αντιθετο), αλλα αμα δε θυμασαι πολυ καλα την πλοκη και το τελος μπορεις να ξεκινησεις απ το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα, δε μ αρεσει να διαβαζω βιβλιο ενω εχω δει την ταινια (μονο το αντιθετο), αλλα αμα δε θυμασαι πολυ καλα την πλοκη και το τελος μπορεις να ξεκινησεις απ το πρωτο.

 

Λέω να ξεκινήσω με το δεύτερο.

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα μαγκες

καμια καλη προταση για περιπετεια σε ηρωικη φαντασια με τα εξης στοιχεια

 

μονα η 3λογια το πολυ

καλη βαθμολογια:rolleyes::rolleyes: (Goodreads)

αν γινεται με αντιηρωες(βαρεθηκα να σωζουν οι καλοι το κοσμο):ninja::ninja:

 

εκτος τα στανταρακια|(gr martin-abercobie,rothfuss,orson card,stephen king,gaiman)

 

επισης ενα σχολιο αν εχετε διαβασει για τα

-ανθρωπος στον αρη(martian)

-σειρα vampire hunter d

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...