Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όποιος λατρεύει τα ζώα, υπάρχει ένα βιβλίο με πρωταγωνιστές αυτά. Σε κάποια από τις ιστορίες του μπορείς να βρείς και την δική σου προσωπική ιστορία... είτε έχεις πρόβλημα στην δουλειά είτε στην σχέση σου (ΥΠΟΨΙΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ)...Λέγεται Jungle Management του Αρίωνα Γουλόπουλου, από τις εκδόσεις EURASIA/Πληθώρα.

 

ότι πρέπει για δώρο στις γιορτές παιδιά ...ένα βιβλίο...για να μην ξεχνάμε να διαβάζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, τα φώτα σας...

 

Προσπαθώ να βρω το δέκατο τρίτο βιβλίο της σειράς "Μια σειρά από ατυχή γεγονότα" (η σειρά της σειράς :lol: ) αλλά έχω μπερδευτεί καθότι στα site τα βιβλία δεν είναι αριθμημένα... Εγώ δε γνωρίζω ακριβώς ποιοι είναι οι τίτλοι από το πρώτο ως το δωδέκατο βιβλίο κι έτσι τα έκανα μαντάρα :wacko:

 

Γνωρίζετε αν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα; Θέλω να το πάρω για δώρο...:O

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

κινεζικα κουτια-σ.τριανταφυλλου

 

απο τα καλυτερα BEST SELLERS που διαβασα τον τελευταιο καιρο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τέλειωσα το ενώ έπεφτε το χιόνι από Σαμίμ Σαρίφ.

 

Ενας παθιασμένος έρωτας, μια βίαιη τραγωδία, ένας επικίνδυνος κι αβέβαιος κόσμος, γεμάτος προδοσία και μυστικά ξετυλίγεται με φόντο τους χιονισμένους δρόμους της μετασταλινικής Ρωσίας.

Υψηλόβαθμος αξιωματούχος στη Ρωσία της ψυχροπολεμικής περιόδου στα νιάτα του, ο Αλεξάντερ Ιβάνοφ ζει εδώ και σαράντα χρόνια στην Αμερική κι έχει καταφέρει να θάψει τις τραγικές αναμνήσεις από το θάνατο της χαρισματικής γυναίκας του, της Κάτια. Η τουλάχιστον έτσι νομίζει.

Γιατί στη ζωή του εμφανίζονται δυο γυναίκες. Η μία τον κάνει ν ανοίξει σιγά σιγά την καρδιά του, που την κρατάει κλειστή. Η άλλη είναι αποφασισμένη να μάθει τι πραγματικά συνέβη στην Κάτια πριν από τόσα χρόνια.

Με φόντο τους χιονισμένους δρόμους της μετασταλινικής Ρωσίας, ξετυλίγεται ένας παθιασμένος έρωτας, μια βίαιη τραγωδία, ένας επικίνδυνος κι αβέβαιος κόσμος, γεμάτος προδοσία και μυστικά.

 

Πολύ καλό :)

 

Και ξεκίνησα το Κόκκινα φύλλα από Πωλλίνα Σίμονς.

 

Ένα κολέγιο στη Νέα Αγγλία.

Μια παρέα στενών φίλων, ένα φοβερό μυστικό.

Μια χιονοθύελλα, ένας φόνος.

Μια νεαρή φοιτήτρια κρύβει ένα σκοτεινό παρελθόν κι ένα μεγάλο έρωτα που ξέρει ένας μόνο άνθρωπος.

Ο ντετέκτιβ Σπένσερ Ο' Μάλεϊ, που τη συναντάει τυχαία, νιώθει μια ακατανίκητη έλξη γι' αυτήν. Όταν αναλαμβάνει να διαλευκάνει την υπόθεση του φόνου, παρασύρεται σ' έναν κλειστό και μυστηριώδη κόσμο γεμάτο ενοχές, που τον οδηγεί τελικά σε μια συγκλονιστική αποκάλυψη και φωτίζει το σκοτεινό παρελθόν και το δράμα της κοπέλας που έχει αγαπήσει.

 

Μέχρι στιγμής καλό μου φαίνεται.

 

Τέλος, να πω και το ένοχα μυστικά από Μπρέντα Τζόυς.

 

Τρελά ερωτευμένη η Άννα, δεν πίστευε ποτέ ότι ο Ντόμινικ θα την εγκατέλειπε την πρώτη νύχτα του γάμου τους. Τώρα, έπειτα από τέσσερα χρόνια, ο Ντόμινικ γυρίζει, αλλά η Άννα είναι αποφασισμένη να μην υποκύψει στη γοητεία του και να μην τον συγχωρέσει ποτέ.

Συγκλονιστικές όμως αποκαλύψεις και δολοπλοκίες θα τη φέρουν κοντά στο σύζυγό της, σ' αυτό τον αινιγματικό ξένο που, αλίμονο, κρατάει ακόμη το κλειδί τής καρδιάς της αλλά και της ίδιας της ζωής της.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Xαρηκα σημερα ιδιαιτερα για το βιβλιο.

βρεθηκα σε ενα βιβλιοπωλειο στη παραλια της Θεσσαλονικης και ειδα αρκετο κοσμο. εβλεπα οι πελατες να αγοραζουν αρκετα βιβλια. λογαριασμοι 50 κ 70 ευρω.

κυριως νεολαια οι αναγνωστες(πλειοψηφια οι νεαρες) που ηταν στο βιβλιοπωλειο.

 

χαιρομαι που το βιβλιο στις γιορτες ειναι η λυση για το καθιερωμενο δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Darkly Dreaming Dexter και το Dearly Devoted Dexter του Jeff Lindsay, τα βιβλία δηλαδή στα οποία(για όσους την γνωρίζουν) βασίζεται η φετινή μεγάλη επιτυχία του αμερικανικού καναλιού Showtime "Dexter"...

 

Η σειρά (και κατ' επέκταση τα βιβλία) μας μιλά για τον Dexter Morgan, ένα φαινομενικά φιλειρηνικό και ήσυχο blood spatter expert (sorry, δεν ήξερα πως να το μεταφράσω :p) ο οποίος κρύβει μέσα του έναν "serial killer με ηθικούς φραγμούς". O Dexter είναι ένας άνθρωπος που λόγω τραυματικών εμπειριών στο παρελθόν του, είναι εσωτερικά "νεκρός" και ανίκανος να νοιώσει οποιοδήποτε ανθρώπινο συναίσθημα. Εκτός από αυτά όμως ο Dexter έχει μια ακατανίκητη δίψα για φόνους, η οποία -ευτυχώς για τον κόσμο - κατάφερε όχι να εξαφανιστεί αλλά να "δαμαστεί" από τον θετό του πατέρα, Harry Morgan και να στραφεί σε άτομα (κυρίως δολοφόνους) που πραγματικά τους αξίζει αυτή η τιμωρία.

 

Τα βιβλία είναι πάρα πολύ καλογραμμένα με ένα απίστευτα black humor να χαρακτηρίζει την κάθε στιγμή της περίπλοκης ζωής του Dexter, ο οποίος όχι μόνο προσπαθεί να κρύψει το μυστικό του από όλους τους γύρω του, αλλά προσπαθεί - όντας ανίκανος να νοιώσει οποιδήποτε συναίσθημα - να "μιμηθεί" τα ανθρώπινα συναισθήματα (χωρίς να τα καταφέρνει πάντα καλά)...

 

Τα δύο βιβλία που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή - δυστυχώς, μόνο στα αγγλικά είναι τα πρώτο της σειράς, Darkly Dreaming Dexter και το δεύτερο, Dearly Devoted Dexter ενώ ο συγγραφέας ετοιμάζει και ένα τρίτο το οποίο θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2007, λίγους δηλαδή πριν η τηλεοπτική σειρά Dexter, επιστρέψει για τη 2η σεζόν της, μετά την πολύ επιτυχημένη πρώτη.

 

Πραγματικά, αν σας αρέσουν τα μυστήρια/αστυνομικά/black humor βιβλία και -φυσικά - ξέρετε αρκετά καλά αγγλικά, μην το χάσετε με Τ Ι Π Ο Τ Α!!!:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειναι αργα-καθυ κελλυ

το διαβασε κανεις?μου το εφεραν δωρο,αλλα δε βρηκα ακομη χρονο να το διαβασω...εντυπωσεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κινητό του Κινγκ.Εξαιρετικό,κοντράρει σε πάρα πολλά σημέια το Κοράκι.Ο Κινγκ στα καλύτερα του

 

Το προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Liseys Story το διάβασε κανείς στα Αγγλικά να μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του?

 

To Cell ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ,και έχω πολλές ελπίδες και για το Liseys Story (διάβασα καλές κριτικές)

 

King is back

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Liseys Story το διάβασε κανείς στα Αγγλικά να μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του?

 

To Cell ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ,και έχω πολλές ελπίδες και για το Liseys Story (διάβασα καλές κριτικές)

 

King is back

 

το χω παρει εδω και καιρο απο αμαζον αλλα ακομα δε το ανοιξα, οσονουπω ομως! το cell πραγματι καλο αλλα οπως ανεφερα προσπαθει να κλεψει λιγο απ την παλια δοξα αλλα με πιο επιφανειακο τροπο.

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν με αποσχολεί ιδιαίτερα,γιατί και το Cell είχε την δική του μαγεία.ξεχωριστή.

 

Απλά θα προτιμούσα να ήταν λίγο μεγαλύτερο,αλλά ευτυχώς δεν ξεχείλωσε καθόλου η ιστορία.

 

Το Liseys story πρέπει να είναι τελείως διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό σου άρεσε από το Cell ρε συ jog?

 

Εγώ αν και τεράστιος fan του King, διαβάζοντάς το ένιωθα σαν να το έχει γράψει ένας πολύ κακός μιμητής του. Έμοιαζε με το κοράκι με ολίγο από Resident Evil και το κλασσικό "κλειστοφοβικό"-κοινωνικοανατρεπτικό "Day of the Triffids" του Wyndham (αν και εκείνο δεν είχε ζόμπι)...

 

Δυο φορές το ξεκίνησα και τις δύο το έφτασα μέχρι τη μέση!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μοιραιδα(απο εκει εκανα και το Μιραντα) της Ευας Ομηρολη...

όπως επισης και μερικα αλλα της ιδιας...

Διοτίμα,Σισάχθεια,Οι παραχαράκτες της ευτυχίας...

για εμενα ειναι καταπληκτικη

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το "Τρίτο στεφάνι" του Κώστα Ταχτσή. Το πήρα για μια εργασία που θα κάνω στο σχολείο, δεν το έχω τελειώσει ακόμη, αλλά μέχρι τη μέση που το έχω διαβάσει είναι φοβερό. Εκπληκτική αφήγηση του συγγραφέα που ξέρει να περιγράφει γεγονότα και καταστάσεις χωρίς να "το χάνει το παιχνίδι". Βέβαια μοιάζει σαν κουτσομπολιό το πως διηγούνται και εκτελίσονται οι καταστάσεις, αλλά είναι πραγματικά υπέροχο βιβλίο.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό σου άρεσε από το Cell ρε συ jog?

 

Εγώ αν και τεράστιος fan του King, διαβάζοντάς το ένιωθα σαν να το έχει γράψει ένας πολύ κακός μιμητής του. Έμοιαζε με το κοράκι με ολίγο από Resident Evil και το κλασσικό "κλειστοφοβικό"-κοινωνικοανατρεπτικό "Day of the Triffids" του Wyndham (αν και εκείνο δεν είχε ζόμπι)...

 

Δυο φορές το ξεκίνησα και τις δύο το έφτασα μέχρι τη μέση!

 

Μετά την μέση είναι το καλό my friend

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Τα άπαντα του Λιακόπουλου!!!

 

Μαζί με το φλουρί το κωνσταντινουπολίτικο (κάπως έτσι δεν το λέει?) ή χωρίς? :p :lol:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

http://www.stamoulis.gr/vivliognosia/photo/19843.jpgΤο βιβλίο αυτό μιλάει για τις περιπέτειες που πέρασε ένας ορθόδοξος προσκυνητής που ταξιδεύει από πόλη σε πόλη προσπαθώντας να μάθει και να κατανοήσει το ρητό που είπε ο Απόστολος Παύλος, “αδιαλείπτως προσεύχεσθε”. Ο προσκυνητής με την βοήθεια ενός μοναχού και με το βιβλίο Φιλοκαλία των Νηπτικών Πατέρων, κατορθώνει να μάθει να εμβαθύνει και να εφαρμόζει την αδιάλειπτη προσευχή, που λέγεται και νοερά προσευχή ή προσευχή της καρδιάς και συνοψήζεται στις λέξεις, “Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με”.
Link to comment
Share on other sites

Οχτώ ώρες

Morrell, David

 

http://assets.in.gr/papasotiriou/covers/2000323166.jpg

 

Μια κρύα νύχτα του Οκτώβρη, πέντε άτομα συγκεντρώνονται σε ένα άθλιο μοτέλ του Νιου Τζέρσεϋ και ετοιμάζονται να μπουν στο εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο Πάραγκον, ένα μεγαλειώδες οικοδόμημα -προάγγελο της αρχιτεκτονικής αρ ντεκό- χτισμένο από έναν εκκεντρικό εκατομμυριούχο την εποχή που το 'Ασμπερυ Παρκ ήταν στις δόξες του. Τα πέντε άτομα είναι εξερευνητές πόλεων: ερασιτέχνες αρχαιολόγοι και λάτρεις του παρελθόντος, που το πάθος τους είναι να εξερευνούν τα εγκαταλειμμένα κτίρια και τα σκοτεινά μυστικά τους. Μαζί τους εκείνο το βράδυ είναι κι ένας δημοσιογράφος που θέλει να γράψει ένα άρθρο για την άκρως παράνομη δραστηριότητά τους, στους Τάιμς της Νέας Υόρκης. Μόλις όμως η ομάδα μπαίνει στο γεμάτο ποντίκια τούνελ που οδηγεί στο ξενοδοχείο, γίνεται φανερό πως ο Φρανκ Μπάλεντζερ, ο γκριζομάλλης δημοσιογράφος με τις φαρδιές πλάτες και το μυστηριώδες ύφος, δεν ενδιαφέρεται μόνο για το ρεπορτάζ. Ο κίνδυνος, ο τρόμος και ο θάνατος παραμονεύουν σε κάθε τους βήμα, σ'' ένα μέρος ρημαγμένο από το χρόνο και διαποτισμένο από το κακό.

 

Το πήρα χθές μου φαινεται πολύ ενδιαφέρον, μολις το διαβάσω θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχτώ ώρες

Morrell, David

 

http://assets.in.gr/papasotiriou/covers/2000323166.jpg

 

Μια κρύα νύχτα του Οκτώβρη, πέντε άτομα συγκεντρώνονται σε ένα άθλιο μοτέλ του Νιου Τζέρσεϋ και ετοιμάζονται να μπουν στο εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο Πάραγκον, ένα μεγαλειώδες οικοδόμημα -προάγγελο της αρχιτεκτονικής αρ ντεκό- χτισμένο από έναν εκκεντρικό εκατομμυριούχο την εποχή που το 'Ασμπερυ Παρκ ήταν στις δόξες του. Τα πέντε άτομα είναι εξερευνητές πόλεων: ερασιτέχνες αρχαιολόγοι και λάτρεις του παρελθόντος, που το πάθος τους είναι να εξερευνούν τα εγκαταλειμμένα κτίρια και τα σκοτεινά μυστικά τους. Μαζί τους εκείνο το βράδυ είναι κι ένας δημοσιογράφος που θέλει να γράψει ένα άρθρο για την άκρως παράνομη δραστηριότητά τους, στους Τάιμς της Νέας Υόρκης. Μόλις όμως η ομάδα μπαίνει στο γεμάτο ποντίκια τούνελ που οδηγεί στο ξενοδοχείο, γίνεται φανερό πως ο Φρανκ Μπάλεντζερ, ο γκριζομάλλης δημοσιογράφος με τις φαρδιές πλάτες και το μυστηριώδες ύφος, δεν ενδιαφέρεται μόνο για το ρεπορτάζ. Ο κίνδυνος, ο τρόμος και ο θάνατος παραμονεύουν σε κάθε τους βήμα, σ'' ένα μέρος ρημαγμένο από το χρόνο και διαποτισμένο από το κακό.

 

Το πήρα χθές μου φαινεται πολύ ενδιαφέρον, μολις το διαβάσω θα σας πω εντυπώσεις.

Ωραίο φαίνεται και αρκετά περιπετειώδες!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω να προτείνω ένα βιβλίο νέου συγγραφέα, "Τρυφερή είναι η ήττα" ο τίτλος του και είναι του Γιώργου Βιδάλη. Ο έρωτας και οι γυναίκες μέσα από τα μάτια ενός 50χρονου πλέον άντρα. Απλή και όμορφη γραφή, ρομαντική και τρυφερή.

Θέλω επίσης να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος τον τίτλο ενός βιβλίου που μου είχαν δώσει να διαβάσω και δεν τον θυμάμαι. Είναι ξένου συγγραφέα, ο τίτλος ήταν ένα περίεργο όνομα και είναι έντονη η επίδραση της ανατολής. Γράφει για ένα αγόρι που μεγάλωσε στην έρημο μαζί με τη γιαγιά του μόνο καθώς η μητέρα του πέθανε στη γέννα και ο πατέρας του τον εγκατέλειψε. Κάποτε ο πατέρας του γυρνάει να τον βρεί και τον παίρνει μαζί του για να τον μάθει την τέχνη του. Εκεί ξεκινάει η περιπλάνηση στα μαγικά βιβλία κτλ...

Αν κάποιος το γνωρίζει ας μου θυμίσει τον τίτλο please.

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Το άρωμα.( για γερά νεύρα)

Και αν δεν κάνω λάθος από τον επόμενο μήνα θα παιχτεί στους κινηματογράφους.

 

Παίζεται ήδη από τις 26 Δεκεμβρίου!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...