Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά διάβασε κανένας το Κινητό του Stephen King να μας πει την γνώμη του?

 

Ευχαριστώ!

Φ Ο Β Ε Ρ Ο !

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά διάβασε κανένας το Κινητό του Stephen King να μας πει την γνώμη του?

 

Ευχαριστώ!

 

«Κινητό» ακούω... Μήπως έχει βγει στα ελληνικά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φ Ο Β Ε Ρ Ο !

 

 

Ελπίζω να είναι καλή η ελληνική μετάφραση!Την Δευτέρα θα το τιμήσω!Μου έφτιαξες την μέρα!! :)

 

@Veco,ναι έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά

:)

 

EDIT ::Άκουσα πως θυμίζει αρκετά το Κοράκι...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

«Κινητό» ακούω... Μήπως έχει βγει στα ελληνικά;

Δεν ξέρω αν έχει βγει, αλλά εγώ που διάβασα στο αγγλικό με απογοήτευσε. Το ξεκίνησα, το παράτησα και μετά από καιρό το ξαναξεκίνησα μήπως και την πρώτη δεν ήμουν συγκεντρωμένος και γι'αυτό δεν με είχε τραβήξει, αλλά και πάλι κάπου στη μέση το παράτησα.

 

Έχει μήπως διαβάσει κανείς το Darkly Dreaming Dexter στο οποίο στηρίζεται η καινούργια σειρά, Dexter?? Το έχω παραγγείλει...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι καλή η ελληνική μετάφραση!Την Δευτέρα θα το τιμήσω!Μου έφτιαξες την μέρα!! :)

 

@Veco,ναι έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά

:)

 

EDIT ::Άκουσα πως θυμίζει αρκετά το Κοράκι...

 

:D

 

Χμ, θα το ...ερευνήσουμε εν ευθέτω χρόνω. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο του Παπανουτσου μας το ειχε βαλει η καθηγητρια να διαβασουμε 1 συγκεκριμενο κεφαλαιο, υπεροχο βιβλιο αλλα δεν τα καταφερα. Τελικα το διαβασε το κεφαλαιο η μητερα μου, εκανε και την περιληψη, τελεια πολυ το χαρηκα!

 

Λοιπον η δικια μου προταση βιβλιου: (Την προσοχη σας λιγο!!!)(αστειευομαι)

 

1) 'Η ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ' του Αντωνη Δελωνη, εκδοσεις Αγκυρα, 1ο βραβειο εφηβικου μυθηστορηματος, σελ. 121

ΘΕΜΑ: Ενα φτοχωπαιδο ζηλευει τους πλουσιους....οι πλουσιοι το εκμεταλευονται και τον κανουν βοπορακι χωρις να το καταλαβει....

 

2) 'Ο ΛΥΚΟΣ ΤΗΣ ΣΤΕΠΑΣ' του διασημου Γερμανου Ερμαν Εσσε, εκδοσεις Μινωας, σελ. 223

ΘΕΜΑ: Η μοναχικη ζωη που διαλεξε να ακολουθησει ο πρωταγονιστης απογοητευμενος απο την 'υποκρισια και την πλαστοτητα ...' οπως λεει και το οπισθωφυλλο

 

3) 'Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ' του Αντρεα Καμιλλερη , εκδοσεις Πατακη, σελ. 312

ΘΕΜΑ: Αστυνομικο μυθηστορημα που ξεκιναει με μια εξαφανιση και αποκαλυπτει ενα σχεδιο εκδικησης τοσο προσεκτικο οσο ο ιστος που φτιαχνει μια αραχνη

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα το : οι μασκες των πεφωτισμενων! μολις το τελειωσω θα κανω ενα review! παντως ειναι αρκετα ελπιδοφορο!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάω να παρω το Κινητό.Έυχομαι να υπάρχει και να μην χρειαστεί να το παραγγείλω.Ανυπομονώ,θεωρώ πως πρόκειται για κάτι πολύ καλό,για κάτι που θυμίζει το Κοράκι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάω να παρω το Κινητό.Έυχομαι να υπάρχει και να μην χρειαστεί να το παραγγείλω.Ανυπομονώ,θεωρώ πως πρόκειται για κάτι πολύ καλό,για κάτι που θυμίζει το Κοράκι.

 

Καλό διάβασμα, μάλλον μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το «τσιμπήσω» κι εγώ... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

tomas hobes leviathan kai to sigoura tha asteieueste kurie feyman.

episis diavasa se ena periodiko gia ena vivlio filosofiko tou opoiou o suggrafeas katariptei tin ennoia tis thriskeias alla den thumamai ton titlo mipos mporeite na me voithisete?:O

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει κι εγώ... Δεν θυμάμαι όμως που... Πρέπει να είναι σε κάποιο από τα περιοδικά των εφημερίδων...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

http://www.vivlionet.gr/images/covers/b14931.jpg

 

"το φοβερό βημα" - Κώστας Ταχτσής (ημιτελής αυτοβιογραφία, 1989)

 

Συγγραφέας: Ταχτσής, Κώστας

Κατηγορία: Ελληνική πεζογραφία

Εκδότης: ΕΞΑΝΤΑΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 1989

Επιμελητής: Νιάρχος, Θανάσης

Αριθμός σελίδων: 377

Τιμή εκδότη: 13.77€

 

Όταν μέναν μόνοι τους άφηναν να φανούν και τα δικά τους τα αισθήματα, κοιτάζανε με περιφρόνηση, σχεδόν με μίσος προς το μέρος που 'χε φύγει η κοπέλα, κούναγαν το κεφάλι τους σα να θρηνούσαν την κατάντια τους, έδιναν μπάτσες στο πεσμένο πέος τους σα να 'ταν κάτι ανεξάρτητο απ' αυτούς, υπεύθυνο για την κατρακύλα τους... Όλ' αυτά, καταλαβαίνεις, άρχισαν να με βάζουν σε σκέψεις. Πρώτα-πρώτα, όλοι αυτοί οι ημίθεοι, που ως τότε έβλεπα με δέος και θεωρούσα απρόσιτους, ήταν εξίσου ευάλωτοι, κι ίσως ακόμα πιο χαζοί, κι απ' τους άλλους. Πιο πολύ καβαλούσαν την ιδέα της γυναίκας παρά την ίδια τη γυναίκα, αν δηλαδή συνέτρεχαν ορισμένοι όροι, αν, λόγου χάρη, νόμιζαν ότι πήγαιναν με γυναίκα, και δεν υπήρχε φως μέσα στο δωμάτιο, θα μπορούσες να τους πιάσεις αυτό το περήφανο αλλά θεόστραβο κομμάτι σάρκας που 'χανε στα σκέλια τους και να το βάλεις σ' οποιαδήποτε ζεστή, γλοιώδη τρύπα - τα υπόλοιπα ήταν θέμα υποβολής. [...]

Link to comment
Share on other sites

Η Αυτοκρατορία των Δράκων του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασε κανένας το Κινητό του Stephen King να μας πει την γνώμη του?

 

Ευχαριστώ!

 

Αριστουργηματικότατο το διάβασα στα Αγγλικά και μάρεσε πάρα πολύ.

Και πάλι στον άρχοντα του horror Stephen King - σας προτείνω το Liseys Story που μόλις κυκλοφόρησε...περιμένω πως και πως τις γιορτές να το διαβάσω. :D

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

http://www.kyknos.com/bookimage/9604604473.JPG

 

 

Συγγραφέας : YURI B. CHERNYAK

Εκδότης : ΣΑΒΒΑΛΑΣ

Τιμή : 9,69 €

Ηλικία : 18 και πάνω

ISBN : 960-460-447-3

Σελίδες : 159

Εξώφυλλο : Μαλακό

Διαστάσεις : 14X21 εκ

Κυκλοφόρησε : 2002

 

 

Πρόκειται για ένα βιβλίο με προβλήματα και γρίφους από το χώρο των Μαθηματικών και των Φυσικών Επιστημών.

Τα προβλήματα αυτά επιλέχθηκαν πρωταρχικά για διασκέδαση, αν και όλα τους έχουν κάτι να μας διδάξουν. Προέρχονται κυρίως από τις εισαγωγικές εξετάσεις Πανεπιστημίων και από Ολυμπιάδες, καθώς και από την πολύ μεγάλη ρωσική παράδοση των πολύπλοκων και απατηλών γρίφων.

Τα κεφάλαια «προθέρμανσης» περιέχουν σχετικά εύκολα προβλήματα, που σκοπό έχουν να δημιουργήσουν όρεξη για το πιο απαιτητικό υλικό που ακολουθεί. Δίνεται έμφαση στις τυπικές αναλογίες, τη συμμετρία και το αμετάβλητο, ενώ παράλληλα μέσα από γνωστά φαινόμενα εισάγονται θεμελιώδεις επιστημονικές αρχές. Κανείς δεν πρέπει να θεωρείται πλήρως μορφωμένος , αν δεν έχει κατανοήσει πώς λειτουργεί ο κόσμος μας. Η ομορφιά των Μαθηματικών και των Φυσικών Επιστημών πρέπει να παρουσιάζεται και να κατανοείται. Αυτό το βιβλίο είναι μια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ καλή ιδέα για δώρο, για ένα φίλο μου που είναι μαθηματικό «κεφάλι». :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ καλή ιδέα για δώρο, για ένα φίλο μου που είναι μαθηματικό «κεφάλι». :)

 

γραφει ωραία πράγματα.

μπορείς να το πάρεις και για εσένα.

μαθαίνεις δύο τρία και τα λες όταν πας για καφέ.

έχει διάφορες σπαζοκεφαλιές. το βρίσκω καλύτερο από κάποιο επιτραπέζιο.του να σκοτώνεις την ώρα.

αλλά σε γενικές γραμμές βάζει τα γέλια όλη η παρέα.

και βοηθάει το μυαλό να σκεφτεί με οξυμένη αντίληψη.

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς;

 

oh file mou elpizo na min me parexigises, sorry. ennoousa to munima mou. ithela na grapso kati alla den ishuei. kai pali sorry

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

γραφει ωραία πράγματα.

μπορείς να το πάρεις και για εσένα.

μαθαίνεις δύο τρία και τα λες όταν πας για καφέ.

έχει διάφορες σπαζοκεφαλιές. το βρίσκω καλύτερο από κάποιο επιτραπέζιο.του να σκοτώνεις την ώρα.

αλλά σε γενικές γραμμές βάζει τα γέλια όλη η παρέα.

και βοηθάει το μυαλό να σκεφτεί με οξυμένη αντίληψη.

 

Θα το κοιτάξω. :)

Παίζει να υπάρχει Ελευθερουδάκη - Παπασωτηρίου;

 

oh file mou elpizo na min me parexigises, sorry. ennoousa to munima mou. ithela na grapso kati alla den ishuei. kai pali sorry

 

Φίλη είναι βρε... :p :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γύρευα ένα τετοιο θρέντ..

 

έχουμε και λέμε

 

σας προτείνω

 

1. "BOOK" απο την Whoopi Goldberg

 

Η αυτοβιογραφία της μεγάλης αυτής κωμικού με έναν τρόπο που μόνο αυτή ξέρει! Είναι λες και την έχεις μπροστά σου και μιλάει σε ένα απο τα πολλά επιτυχημένα stand-up comedies της !

 

2. "If I knew then what I know now...So What!"

 

http://img212.imageshack.us/img212/4255/ggs622xh8.jpg

 

Ακόμα μια αυτοβιογραφία της Estelle Getty μία απο τις 4 Golden Girls. Μιλάει για πολλά πράγματα που σημάδεψαν την ζωή της. Η ηθοποιός αυτη την περίοδο και για αρκετά χρόνια βασανίζεται απο την αρρώστεια που λέγεται Lewy Body Dementia.

 

 

3. "Σημεία και Τέρατα της Οικονομίας - Η Κρυφή Πλευρά των Πάντων"

Όπως λέει και το σλόγκαν απ'έξω στο εξώφυλλο "Προετοιμαστείτε να σαστίσετε!". Τί ειναι πιο επικίνδυνο, ένα όπλο ή μια πισίνα? Τί κοινό έχουν οι δάσκαλοι με τους παλαιστές του σούμο? Γιατί οι έμποροι ναρκωτικών εξακολουθούν και ζούν με τις μανάδες τους? Αυτά και άλλα πολλα...στο πιο πάνω βιβλίο...

http://www.livanis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=60965

 

4. Όλα τα επίτομα του ΑΡΚΑ! (5 είναι ολα)

Καστράτο, Ισοβίτης, Χαμηλές Πτήσεις, Σόου Μπίζνες και ο Κόκορας.

 

5. και ένα τελευταίο που διαβάζω όποτε βρω χρόνο απο τα υπόλοιπα: Ο Αρκτικός Κύκλος. Το ξέρω.. άργησα!

http://www.livanis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=60233

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειχα περασει σε αυτο το θεμα αλλα μιας και με εβγαλε ο δρομος να σας ρωτησω κατι.Το ''κωδικες και μυστικα'' του ''Simon Singh'' το εχει διαβασει κανεις?Μου το εκαναν δωρο προσφατα και δεν το εχω καν ξεκινησει.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζω το Κοράκι(μέχρι να αγοράσω το Κινητό).Πραγματικά πρόκειται για ένα έπος.Υπέροχο,και αν και 2η φορά με συνεπαίρνει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...