Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το λάθος ξεκίνησε από τη στιγμή που έκανες restore από backup.. Αφού ήταν από πριν jailbroken, δεν είναι σωστό να κάνεις restore από backup.. Set up as new, στήνεις τη συσκευή από την αρχή με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μετά κάνεις jb..

 

Και επίσης, μην κάνεις restore και update (αν και είναι περιττό), κάνε απλά restore.. Μετά set up as new και ξεκινάς το στήσιμο της συσκευής.. Θα σε διευκολύνει πολύ να χρησιμοποιήσεις το iCloud για να συγχρονίσεις αυτά που έχεις εκεί μέσα με το κινητό σου.. Δεδομένα από εφαρμογές κλπ, αφού κάνεις jb δεν γνωρίζω να σου πω πώς θα τις επαναφέρεις.. Κατ' εμέ, ξεχνάς το restore from backup αφού ήσουν jb..

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

untethered jb εκανα σύμφωνα με τον οδηγό που πόσταρε ο dinfun στην προηγούμενη σελιδα!

πολύ μπλέξιμο, αυτή την στιγμή έκανα update στν 6.1.6 και restore το backup μου για επαφες κλπ. δουλεύει μια χαρά το τηλέφωνο. ψάχνω τωρα να βρω στο google μηπως υπάρχει κάποια λύση, αλλα ολα λενε untethered jb με τον τρόπο που το κάνω.

ο λόγος που αποφασισα εξαρχής να κανω update στην 6.1.6 ήταν για να εχω καποιες εφαρμογές σε jb, απο την στιγμή που δεν γινεται αυτό δεν κέρδισα κάτι με σκετη 6.1.6 , καλυτερα πριν που είχα κ καποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναδιαβασα μια τις οδηγεις που γραφει για το jb κ πρόσεξα αυτό :

"If you use ultrasn0w to jailbreak, don’t update your device to iOS 6.1.6"

και θυμάμαι ότι το προηγουμενο jb το ειχα κανει με ultrasnow! ΆΡα για αυτό έχω πρόβλημα υποθέτω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναδιαβασα μια τις οδηγεις που γραφει για το jb κ πρόσεξα αυτό :

"If you use ultrasn0w to jailbreak, don’t update your device to iOS 6.1.6"

και θυμάμαι ότι το προηγουμενο jb το ειχα κανει με ultrasnow! ΆΡα για αυτό έχω πρόβλημα υποθέτω?

 

Ξέρεις τι γίνεται, προσπαθώ να ανατρέξω αρκετά πίσω... λοιπόν κάνε το εξής συγχρόνισε τα δεδομένα σου, επαφές, σημειώσεις κι έγγραφά με το Cloud που έχεις διαθέσιμο. μέσα από τη συσκευή από τη στιγμή που είναι clean (non jailbroken) επέλεξε επαναφορά.

 

Ρυθμίσεις >Γενικά >Επαναφορά >Περιεχόμενα και ρυθμίσεις.

 

Αφού ολοκληρωθεί στήσε τη συσκευή σου σαν καινούρια, κάνε jailbreak και συγχρόνισε και πάλι τη συσκευή σου με το iCloud ώστε να επανέλθουν τα δεδομένα σου.

 

Προσοχή: Φωτογραφίες - Video θα πρέπει να τα αποθηκεύσεις, δεν συγχρονίζονται. Επίσης τις εφαρμογές από το App Store θα χρειαστεί να τις ξανακατεβάσειις

 

App Store >Upadates >Purchases και πάτησε στο σύνεφο δεξιά κάθε εφαρμογής που έχεις αγοράσει - κατεβάσει έως τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με μόνη προτροπή, αφού έβαλες κουτσά-στραβά την 6.1.6, κάνε ξανά restore και set up as new για να είσαι σίγουρος ότι μόνο με iTunes θα βάλεις την 6.1.6 και συνέχισε με όλα τα υπόλοιπα.. Ξανατονίζω, όχι update αλλά restore..

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τα δοκίμασα όλα και φαίνεται τελικά ότι ή 6.1.6 θα έχω χωρίς jb ή την παλια έκδοση που είχα εμε jb. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά μόλις κάνω jb με το πρώτο restart κολάει στο μήλο. Την διαδικασια του jb untethered την έκανα τόσες φορές που την έμαθα απ'εξω οπότε δν τιθεται θέμα να κάνω κάτι λάθος.

Δυστυχώς θα έχω μεν την νεα έκδοση αλλά χωρίς τις εφαρμογές που θα ήθελα και που ήταν ο λόγος της αναβάθμισης.

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα ενα 3g 16αρι..μπορω να του βαλω καμια εφαρμογη ή τσαμπα κοπος??πχ viber facebook messenger?

 

Μπορείς να βάλεις πολλές εφαρμογές αρκεί να φερθείς έξυπνα. Κατεβάζεις τις εφαρμογές στο itunes και τις περνάς με συγχρονισμό :)

Link to comment
Share on other sites

θα αναγνωρισει ομως πχ το viber οτι ειναι για ios 4;

 

Δοκίμασε το δεν χάνεις τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

θα αναγνωρισει ομως πχ το viber οτι ειναι για ios 4;

 

Μόλις κατεβασεις μια εφαρμογή θα σου πει δεν είναι συμβατή. Να κατέβει η τελευταία συμβατή έκδοση και έτσι κατεβάζει την τελευταια έκδοση που ήταν συμβατή με το λειτουργικό σου.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Έχω ενα 3gs το οποίο έχω να το χρησιμοποιήσω πάνω απο 4 χρόνια. Οπότε και δεν θυμάμαι καθόλου αν ήταν jb. Το άνοιξα μια μερα και ειδα ότι είχε να κάνει ενημέρωση λογισμικού και την έκανα. Αλλά μετά απο αυτό , δεν ανοίγει το κινητό. Φτάνει μέχρι το αρχικό μηλαράκι και σβήνει και συνέχεια κάνει το ίδιο (ανάβει-σβήνει το μηλαράκι). Λογικά έγινε @@@@ λόγω jb ε? Πως μπορώ να το επαναφέρω , και να μην χασω τις photo kai video που ειχα μεσα ?? Ευχαριστώ.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα 3gs το οποίο έχω να το χρησιμοποιήσω πάνω απο 4 χρόνια. Οπότε και δεν θυμάμαι καθόλου αν ήταν jb. Το άνοιξα μια μερα και ειδα ότι είχε να κάνει ενημέρωση λογισμικού και την έκανα. Αλλά μετά απο αυτό , δεν ανοίγει το κινητό. Φτάνει μέχρι το αρχικό μηλαράκι και σβήνει και συνέχεια κάνει το ίδιο (ανάβει-σβήνει το μηλαράκι). Λογικά έγινε @@@@ λόγω jb ε? Πως μπορώ να το επαναφέρω , και να μην χασω τις photo kai video που ειχα μεσα ?? Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα φίλε μου. Σύνδεσε τη συσκευή σου στo iTunes και θέσε τη σε DFU Mode στην συνέχεια επέλεξε restore και setup as new. Εάν δεν επανέλθει θα πρέπει να τη δει τεχνικός. Για περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα 3gs το οποίο έχω να το χρησιμοποιήσω πάνω απο 4 χρόνια. Οπότε και δεν θυμάμαι καθόλου αν ήταν jb. Το άνοιξα μια μερα και ειδα ότι είχε να κάνει ενημέρωση λογισμικού και την έκανα. Αλλά μετά απο αυτό , δεν ανοίγει το κινητό. Φτάνει μέχρι το αρχικό μηλαράκι και σβήνει και συνέχεια κάνει το ίδιο (ανάβει-σβήνει το μηλαράκι). Λογικά έγινε @@@@ λόγω jb ε? Πως μπορώ να το επαναφέρω , και να μην χασω τις photo kai video που ειχα μεσα ?? Ευχαριστώ.

 

Λογικά δεν γίνεται να τα επαναφερεις

Για να το είχες 4 χρόνια έτσι μην ανησυχείς δεν θα τα χρειάζεσαι

Κανε ότι σου είπε ο Ντινος και θα δουλέψει η συσκευή σου αλλά θα χαθούν όλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος μου χτες το iPhone 3g ο όποιος, πήγε να κάνει επαναφορά ρυθμίσεων και πάτησε κάτι σαν ολική επαναφορά με αποτέλεσμα να σβήσει όλο το λογισμικό και το κινητό μάλλον να κλειδώσει. Όταν το ανοίγω μου βγάζει ένα μήνυμα σύνδεσης με το itunes. Επίσης το πήγε στο Γερμανό και χωρίς καν να του το φτιάξει πλήρωσε 35 ευρώ και του άνοιξε και το καπάκι χωρίς όμως να του βάλει τις βίδες πάλι στο κλείσιμο....:(:confused: Τώρα τι κάνω? Το βάζω σε DFU mode όταν το συνδέσω με το itunes? Έχει μετά καμιά επιλογή για restore ή κάτι τέτοιο? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Συγνώμη αν το θέμα είναι χιλιοσυζητημένο αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω σε iPhone...

 

Edit: Για το συνδέσω με το iTunes χρειάζεται να δημιουργήσω λογαριασμό?

Edited by Orion98
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος μου χτες το iPhone 3g ο όποιος, πήγε να κάνει επαναφορά ρυθμίσεων και πάτησε κάτι σαν ολική επαναφορά με αποτέλεσμα να σβήσει όλο το λογισμικό και το κινητό μάλλον να κλειδώσει. Όταν το ανοίγω μου βγάζει ένα μήνυμα σύνδεσης με το itunes. Επίσης το πήγε στο Γερμανό και χωρίς καν να του το φτιάξει πλήρωσε 35 ευρώ και του άνοιξε και το καπάκι χωρίς όμως να του βάλει τις βίδες πάλι στο κλείσιμο....:(:confused: Τώρα τι κάνω? Το βάζω σε DFU mode όταν το συνδέσω με το itunes? Έχει μετά καμιά επιλογή για restore ή κάτι τέτοιο? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Συγνώμη αν το θέμα είναι χιλιοσυζητημένο αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω σε iPhone...

 

Edit: Για το συνδέσω με το iTunes χρειάζεται να δημιουργήσω λογαριασμό?

 

Συνδεσε το με το itunes και αν λεει για επαναφορα κανε κανονικα.

Αλλιως βαλε την συσκευη σε dfu(μπορεις να βρεις τον τροπο στο youtube) και κανε επαναφορα αφου συνδεσεις σε itunes

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου φιλε μου.Το συνδεσα και μου έβγαλε μήνυμα συνδεθηκε σε κατάσταση ανάκτησης και μετά Επαναφορά και ενημέρωση το πατησα και έκανε ενημέρωση στο 4.2 αλλα στο τέλος μου έβγαλε μήνυμα ανεπιτυχής ενημέρωση.Δοκιμασα να μπω σε dfu mode πολλές φορές αλλα δεν τα κατάφερα.Δεν ξέρω αν ειναι ήδη σε dfu mode.θα το ξαναπροσπαθησω....Τι άλλο πρόβλημα μπορεί να έχει?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου φιλε μου.Το συνδεσα και μου έβγαλε μήνυμα συνδεθηκε σε κατάσταση ανάκτησης και μετά Επαναφορά και ενημέρωση το πατησα και έκανε ενημέρωση στο 4.2 αλλα στο τέλος μου έβγαλε μήνυμα ανεπιτυχής ενημέρωση.Δοκιμασα να μπω σε dfu mode πολλές φορές αλλα δεν τα κατάφερα.Δεν ξέρω αν ειναι ήδη σε dfu mode.θα το ξαναπροσπαθησω....Τι άλλο πρόβλημα μπορεί να έχει?

 

Μπορεί κάποιο πρόβλημα η πλακέτα η κάτι να οφείλεται στον υπολογιστή σου.

Κάνε δοκιμές. Άλλαξε υπολογιστή. Δοκίμασε ξανά.

Ίσως όμως χάλασε εντελώς η συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και σε σταθερό και σε λαπτοπ. Οταν φορτωνει το λογισμικό, γεμίζει η μπαρα και μόλιςπαει να συνεχίσει μου πετάει ανεπιτυχής.Κάνω και τα βήματα που προτείνει η apple αλλα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και σε σταθερό και σε λαπτοπ. Οταν φορτωνει το λογισμικό, γεμίζει η μπαρα και μόλιςπαει να συνεχίσει μου πετάει ανεπιτυχής.Κάνω και τα βήματα που προτείνει η apple αλλα τίποτα.

 

Τι κωδικό σφαλματος σου βγάζει;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι κωδικό σφαλματος σου βγάζει;

 

1015.Πηγαίνοντας στο site της apple ο κωδικός δεν ταιριάζει με το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα αυτό το site με αυτό τον τρόπο επίλυσης : http://ihelpcorner.com/3gs1015fix Έχει προσπαθήσει κανείς να το κάνει έτσι? Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ή αν είμαι σίγουρα κολλημένος στο recovery mode μιας και όταν πατάω επαναφορά και ενημέρωση,μετα αρχίζει αν φορτώνει η μπάρα στο μήλο,φτάνει 100% και μόλις πάει να συνεχίσει (ίδιο σήμα με αυτό που κάνει στο buffering αν με καταλάβατε) μου βγάζει μήνυμα στο itunes ανεπιτυχής...να το προσπαθήσω και με αυτό το fixrecovery?

 

Edit: Ή αυτό επίσης: http://www.any-data-recovery.com/product/free-iphone-ipad-ipod-reboot.html

Edited by Orion98
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα αυτό το site με αυτό τον τρόπο επίλυσης : http://ihelpcorner.com/3gs1015fix Έχει προσπαθήσει κανείς να το κάνει έτσι? Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ή αν είμαι σίγουρα κολλημένος στο recovery mode μιας και όταν πατάω επαναφορά και ενημέρωση,μετα αρχίζει αν φορτώνει η μπάρα στο μήλο,φτάνει 100% και μόλις πάει να συνεχίσει (ίδιο σήμα με αυτό που κάνει στο buffering αν με καταλάβατε) μου βγάζει μήνυμα στο itunes ανεπιτυχής...να το προσπαθήσω και με αυτό το fixrecovery?

 

Edit: Ή αυτό επίσης: http://www.any-data-recovery.com/product/free-iphone-ipad-ipod-reboot.html

 

Η συσκευη αυτή είναι 7 χρόνων δεν θα βρεις και μεγάλη βοήθεια.

Αφού τα ψάχνεις στο Ίντερνετ αν βρεις κάτι καλα είσαι.

Μπορεί να έχει πρόβλημα η συσκευη εχε το στο νου σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη αυτή είναι 7 χρόνων δεν θα βρεις και μεγάλη βοήθεια.

Αφού τα ψάχνεις στο Ίντερνετ αν βρεις κάτι καλα είσαι.

Μπορεί να έχει πρόβλημα η συσκευη εχε το στο νου σου

 

Όντως μπορεί να έχει κάποιο θέμα η συσκευή. Αλλά πιστεύω ότι μάλλον είναι κάτι αρκετά εύκολο και απλό και χρειάζεται ένα κλικ αφού όταν κάνω την διαδικασία χωρίς λόγο μου πετάει ένα ανεπιτυχής...θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω πάλι.Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου !!

 

Edit:Χρειάζεται να έχει sim μέσα το κινητό?

Edited by Orion98
Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορεί να έχει κάποιο θέμα η συσκευή. Αλλά πιστεύω ότι μάλλον είναι κάτι αρκετά εύκολο και απλό και χρειάζεται ένα κλικ αφού όταν κάνω την διαδικασία χωρίς λόγο μου πετάει ένα ανεπιτυχής...θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω πάλι.Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου !!

 

Edit:Χρειάζεται να έχει sim μέσα το κινητό?

 

Οχι δεν χρειάζεται.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...