Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πάρω iPhone από την Αμερική όταν έρθω εδώ τι θα παίζει και τι δε θα παίζει; 2G/3G θα παίζουν κανονικά και το μόνο που δε θα παίζει θα είναι το 4G? υπάρχει περίπτωση να μην παίζει ούτε το 3G?

 

Αν κάτι πάθει το τηλέφωνο, εδώ η isquare που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος θα δεχτεί την επίσημη εγγύηση από αμερικάνικο apple store για να το φτιάξει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις εγγύηση από την infoquest.

Όσο αφορά τη συνδεσιμότητα, δε θα έχεις θέμα μιας και το 2G/3G λειτουργεί παντού. Το πρόβλημα είναι το 4G-LTE καθώς επίσης το αν είναι κλειδωμένο σε αμερικάνικο φορέα δικτύου.

Δες λίγο αυτό το post μου, με απάντηση σε κάποιον που είναι στο ίδιο δίλημμα με εσένα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις εγγύηση από την infoquest.

Όσο αφορά τη συνδεσιμότητα, δε θα έχεις θέμα μιας και το 2G/3G λειτουργεί παντού. Το πρόβλημα είναι το 4G-LTE καθώς επίσης το αν είναι κλειδωμένο σε αμερικάνικο φορέα δικτύου.

Δες λίγο αυτό το post μου, με απάντηση σε κάποιον που είναι στο ίδιο δίλημμα με εσένα.

 

Σευχαριστω για την απάντηση σου. Οσον αφορα το αν θα είναι κλειδωμενο, αν παω σε apple store και το αγορασω στα 649 δολαρια, νομιζω αυτό το μοντελο είναι ξεκλειδωτο και το κανει ο καθενας ότι θελει. Ετσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, είναι ξεκλείδωτο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.εχει ο αδερφος μου στο 5αρι του ενα θεμα με το κουμπι κλειδωματος,αλλες φορες πιανει κ αλλες οχι κ πλεον χρησιμοποιει το assistive touch για να κλειδωνει την συσκευη.πρεπει να παει για service?το τηλ ειναι αγορασμενο απο γερμανο κ η εγγυηση ελειξε πριν 15 μερες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.εχει ο αδερφος μου στο 5αρι του ενα θεμα με το κουμπι κλειδωματος,αλλες φορες πιανει κ αλλες οχι κ πλεον χρησιμοποιει το assistive touch για να κλειδωνει την συσκευη.πρεπει να παει για service?το τηλ ειναι αγορασμενο απο γερμανο κ η εγγυηση ελειξε πριν 15 μερες.

 

Για δυο χρόνια είναι η εγγύηση , να το πάτε πίσω

Link to comment
Share on other sites

Για δυο χρόνια είναι η εγγύηση , να το πάτε πίσω

 

Σιγουρα φιλε?εχω διαβασει πως μονο ενα χρονο δινει εγγυηση η apple.αν το παμε αυριο στο γερμανο θα το αναλαβουν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείς να στηριχθείς στην ισχύουσα ευρωπαϊκή νομοθεσία που υποχρεώνει τις εταιρίες για 2ετη εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.εχει ο αδερφος μου στο 5αρι του ενα θεμα με το κουμπι κλειδωματος,αλλες φορες πιανει κ αλλες οχι κ πλεον χρησιμοποιει το assistive touch για να κλειδωνει την συσκευη.πρεπει να παει για service?το τηλ ειναι αγορασμενο απο γερμανο κ η εγγυηση ελειξε πριν 15 μερες.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έδωσα στο service. Μου το αντικαταστήσανε με άλλο. Ήμουν εντός εγγύησης βέβαια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η ''νέα'' συσκευή δεν έχει ένα χρόνο εγγύηση αλλά συνεχίζει η εγγύηση της προηγούμενης.:!::blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έδωσα στο service. Μου το αντικαταστήσανε με άλλο. Ήμουν εντός εγγύησης βέβαια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η ''νέα'' συσκευή δεν έχει ένα χρόνο εγγύηση αλλά συνεχίζει η εγγύηση της προηγούμενης.:!::blink:

 

Είναι θεμα πολιτικής της εταιρίας, η συσκευή που παραλαβές δεν ειναι new αλλά refurbished.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεμα πολιτικής της εταιρίας, η συσκευή που παραλαβές δεν ειναι new αλλά refurbished.

 

Ναι το γνωρίζω ότι είναι ανακατασκευασμένη αλλά έκανα αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί εφόσον μου δίνουν άλλη συσκευή έπρεπε και αυτή να έχει την δική της εγγύηση. Για παράδειγμα στην πρώτη συσκευή χάλασε το κουμπί ενεργοποίησης στους 8 μήνες. Έστω ότι χαλάσει και στην δεύτερη στους 8 μήνες (λέμε τώρα..) εγώ δεν θα έχω εγγύηση καθώς η δεύτερη θα έχει υπόλοιπο 4 μήνες εγγύησης που απέμειναν από την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι το γνωρίζω ότι είναι ανακατασκευασμένη αλλά έκανα αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί εφόσον μου δίνουν άλλη συσκευή έπρεπε και αυτή να έχει την δική της εγγύηση. Για παράδειγμα στην πρώτη συσκευή χάλασε το κουμπί ενεργοποίησης στους 8 μήνες. Έστω ότι χαλάσει και στην δεύτερη στους 8 μήνες (λέμε τώρα..) εγώ δεν θα έχω εγγύηση καθώς η δεύτερη θα έχει υπόλοιπο 4 μήνες εγγύησης που απέμειναν από την πρώτη.

 

Δεν το κάνουν αυτό γιατί σίγουρα κάποιοι θα βρουν τρόπο να χαλάει η συσκευή τους λίγο πριν λήξει η εγγύηση και να παίρνουν καινούργια συσκευή ανανεώνοντας την εγγύηση τους για άλλον ένα χρόνο.

 

Ουσιαστικά, την εγγύηση την αγοράζεις οταν πληρώνεις τη συσκευή, δεν παρέχεται δωρεάν ανεξαρτήτως συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι refurbished συσκευες δεν υποτιθεται οτι ειναι αυτες που εχουν χρησιμοποιηθει, φτιαχτει και δωθουν ξανα σε εναν καταναλωτη; Γιατι η vodafone για παραδειγμα, σου δινει νεα συσκευη (ελεγμενη οτι ειναι νεα γιατι εχει 0 κυκλους φορτισης) για αντικατασταση. Και επισης, οταν σου χαλασει ενα τμημα ενος υπολογιστη για παραδειγμα και ειναι εντος εγγυησης, η εταιριες σου το αλλαζουν και εχεις εγγυηση μονο για το τμημα αυτο. Γιατι να μην ισχυει και για το κινητο αφου ολο χαλαει;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι refurbished συσκευες δεν υποτιθεται οτι ειναι αυτες που εχουν χρησιμοποιηθει, φτιαχτει και δωθουν ξανα σε εναν καταναλωτη; Γιατι η vodafone για παραδειγμα, σου δινει νεα συσκευη (ελεγμενη οτι ειναι νεα γιατι εχει 0 κυκλους φορτισης) για αντικατασταση.

 

Και ποιος σου είπε ότι στις refurbished συσκευές αυτό δεν μηδενίζεται;

 

Όπως και να εχει, υπάρχουν αλλά θέματα για τέτοιες συζητήσεις μιας και εδώ έχουμε ήδη βγει off topic. Ας επιστρέψουμε στα του iPhone 5.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεμα πολιτικής της εταιρίας, η συσκευή που παραλαβές δεν ειναι new αλλά refurbished.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έδωσα στο service. Μου το αντικαταστήσανε με άλλο. Ήμουν εντός εγγύησης βέβαια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η ''νέα'' συσκευή δεν έχει ένα χρόνο εγγύηση αλλά συνεχίζει η εγγύηση της προηγούμενης.:!::blink:

 

Ναι το γνωρίζω ότι είναι ανακατασκευασμένη αλλά έκανα αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί εφόσον μου δίνουν άλλη συσκευή έπρεπε και αυτή να έχει την δική της εγγύηση. Για παράδειγμα στην πρώτη συσκευή χάλασε το κουμπί ενεργοποίησης στους 8 μήνες. Έστω ότι χαλάσει και στην δεύτερη στους 8 μήνες (λέμε τώρα..) εγώ δεν θα έχω εγγύηση καθώς η δεύτερη θα έχει υπόλοιπο 4 μήνες εγγύησης που απέμειναν από την πρώτη.

 

Δεν το κάνουν αυτό γιατί σίγουρα κάποιοι θα βρουν τρόπο να χαλάει η συσκευή τους λίγο πριν λήξει η εγγύηση και να παίρνουν καινούργια συσκευή ανανεώνοντας την εγγύηση τους για άλλον ένα χρόνο.

 

Ουσιαστικά, την εγγύηση την αγοράζεις οταν πληρώνεις τη συσκευή, δεν παρέχεται δωρεάν ανεξαρτήτως συσκευής.

 

Η συσκευή αντικατάστασης, είτε είναι καινούρια, είτε όχι, πρέπει βάσει νόμου να έχει καινούρια εγγύηση από την αρχή!

http://dide.flo.sch.gr/Plinet/Nomothesia-Internet/N.2251-1994.pdf (Άρθρο 5 παρ.4)

 

Οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο. Δεν μας ενδιαφέρουν οι πολιτικές της κάθε εταιρίας, υπάρχουν νόμοι που τα ρυθμίζουν.

Και όποιος χρειαστεί βοήθεια, είμαι στη διάθεσή του.

 

Σόρρυ, athanaso, αλλά έπρεπε να ειπωθεί αυτό, λήγω το θέμα εδώ. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το τι θα έπρεπε να ισχύει, αυτό ειναι άλλο θεμα και σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

 

Παραπάνω ανέφερα ποια ειναι η πολιτική που ασκεί η εταιρία σήμερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα έπρεπε να ισχύει, αυτό ειναι άλλο θεμα και σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

 

Παραπάνω ανέφερα ποια ειναι η πολιτική που ασκεί η εταιρία σήμερα.

Γιάννη, αυτό που λέω πιο πάνω ΙΣΧΥΕΙ.

Κάθε άλλη πολιτική αποτελεί παραβίαση του νόμου και με λίγη πίεση μπορεί κάποιος να τους επαναφέρει στην τάξη.

Και επειδή το κόστος επισκευής ενός εκτός εγγύησης iphone είναι πάντα τσουχτερό, αξίζει τον κόπο κάποιος να πιέσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρεις κάποιον που να εχει πάρει καινούργια συσκευή με νέα εγγύηση για άλλους 12 μήνες; Γιατί εγώ ξέρω μόνο αυτό που ανέφερα πιο πάνω και μάλιστα για πολλές περιπτώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιον που να εχει πάρει καινούργια συσκευή με νέα εγγύηση για άλλους 12 μήνες; Γιατί εγώ ξέρω μόνο αυτό που ανέφερα πιο πάνω και μάλιστα για πολλές περιπτώσεις.

Γιάννη, οι εταιρίες το αρνούνται. Σου λένε ότι συνεχίζεται η εγγύηση της πρώτης συσκευής. Ο περισσότερος κόσμος το δέχεται, γιατί δεν γνωρίζει ότι αυτό δεν είναι νόμιμο.

Αν όμως κάποιος υποβληθεί στα έξοδα επισκευής (αφού η εταιρία δεν δέχεται την εγγύηση) και μετά κάνει αγωγή, θα πάρει τα χρήματά του πίσω και με το παραπάνω. Για εμένα, είναι σίγουρο αυτό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε Γιάννη αν είναι να φτάσει κάποιος σε σημείο να κάνει αγωγές και για αυτά τα θέματα... "τρέχα γύρευε" που λέει και ο λαός. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη αν είναι να φτάσει κάποιος σε σημείο να κάνει αγωγές και για αυτά τα θέματα... "τρέχα γύρευε" που λέει και ο λαός. :rolleyes:

Δεκτο. Αν και , οποιος υποχρεωθει να πληρωσει την επισκευη, γιατι να μην διεκδικησει και το δικιο του?

Αλλα, απο την εμπειρια μου, ειναι σιγουρο (επειδη ο νομος ειναι σαφης) οτι, με την απειλη και μονο, οι εταιριες θα κανουν πισω. Δεν θα χρειαστει δηλαδη να φτασει καποιος σε αγωγες και δικαστηρια.

Αρκει να ξερει τι θα επικαλεστει και να δειξει αποφασισμενος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...εχω το ipad mini με ios 7...εχω το ios 7 εδω και αρκετο καιρο και τις τελευταιες μερες η αποδοση της μπαταριας εχει πεσει κατα πολυ.Ενω κρατουσε 10 ωρες τωρα κραταει 6-7..Τι γινεται ? Και τι μπορω να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...εχω το ipad mini με ios 7...εχω το ios 7 εδω και αρκετο καιρο και τις τελευταιες μερες η αποδοση της μπαταριας εχει πεσει κατα πολυ.Ενω κρατουσε 10 ωρες τωρα κραταει 6-7..Τι γινεται ? Και τι μπορω να κανω ?

 

Να περιμενεις μια αναβαθμιση που θα λυνει το ζητημα.

Το ios 7 εχει πραγματι μειωσει την αυτονομια του ipad mini

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενεις μια αναβαθμιση που θα λυνει το ζητημα.

Το ios 7 εχει πραγματι μειωσει την αυτονομια του ipad mini

παντως εγινε πολυ αποτομα...απο 10 ωρες την επομενη φορα 6 !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παντως εγινε πολυ αποτομα...απο 10 ωρες την επομενη φορα 6 !

 

Μήπως έχεις εγκαταστήσει καμιά περίεργη εφαρμογή που τρέχει στο background και "τρώει" μπαταρία ή έχει αλλάξει κάτι στη χρήση που του κάνεις; Η απότομη διαφορά στην αυτονομία που αναφέρεις δεν είναι φυσιολογική και δεν επέρχεται από τη μία μέρα στην άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...