Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το Iphone 3G 1,5 χρονο.. Η μπαταρια τα εχει παιξει τελειως... ισως να ευθυνεται και το jailbreak..

 

Αν το στειλω στη vodafone, γνωριζει κανεις ποσο θα κοστισει η αλλαγη μπαταρίας??

 

Ρωτησα σε αρκετα καταστηματα αλλα δεν γνωριζουν τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το έχεις χτυπημένο, μόνο με φυσιολογικές γρατσουνιές, κάνε του ένα restore Και στείλε το.

Εγώ, που είμαι σε επαρχία, έκανε να πάει και να έρθει 20 μέρες (με τις απόκριες μέσα και καθυστέρηση επειδή έπρεπε να αποδεχθώ κόστος επισκευής). Το παλιό μου 3G μου το πήραν στην εγγύηση και έγινε σε 15 μέρες (μου στείλαν άλλο).

Εσύ, αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, θα σου πάρει, λογικά, λιγότερο.

Μπορεί, πάντως, και να μη κοστίσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρεται κι απο εμενα.

Η ιστορια ειναι η εξης :p

Ενας φιλος μου, μου εδωσε το παλιο του 3G το οποιο εχει σπασει ο διακοπτης για το silent mode, εχει μπολικες χαρακιες η οθονη ,το πισω μερος εχει ξεθωριασει ( + γρατζουνισμενο τζαμακι καμερας) και ειναι αρκετα σκονισμενο (και μεσα στην οθονη εχει κοκους σκονης)

Μου ειπε πως το κινητο εχει φαει απειρες τουμπες και πως για μια βδομαδα δεν ανοιγε καν.

Μου το εχει δωσει και εδω και περιπου μια εβδομαδα λειτουργει χωρις καποιο προβλημα.

 

Το κοστος για να επανελθει σε "εργοστασιακη" κατασταση ποσο μπορει να ειναι ?

Δηλαδη αν το παω για service και ζητησω αλλαγη του back cover, glass cover και του διακοπτη για το silent mode (το back cover δεν με νοιαζει και πολυ tbh) ποσα μπορει να ζητησουν ?

 

Ααα...διαβασα 1-2 σελιδες πισω για refurbished iphone.

Ισχυει για την Ελλαδα ?

Αν ναι τι ακριβως ισχυει

 

Ποιο καλο παιδακι θα απαντησει ? :D

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το κατα πόσο είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο site που κράτησα απο ένα blog. Αλλα φαντάζομαι στην τιμή αυτή μπορεις να βρείς κάτι αντίστοιχο.

http://www.ifixit.com/iPhone-Parts

 

 

 

Κατί άλλο ..

Έχω το iphone Gs εδώ και 15 μέρες.. πριν 2-3 μέρες κατάλαβα οτι σταμάτησε να ανταποκρίνεται το κεντρικό κουμπί των ακουστικών. Θα μου τα αντικαταστήσουν ή θα πρέπει να το κάνουν service?

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις μήνες κάτοχος του 3GS και ένα τόσο δα μικρό πεσιματάκι το άφησε με μια οθόνη θρύψαλα και εμένα χωρίς το αγαπημένο μέσο επικοινωνίας.

Αφού η λειτουργία αφής δεν επηρεάστηκε, ήταν εμφανές πως η απώλεια αφορούσε μονάχα το εξωτερικό τζαμάκι οπότε άρχισα να ψάχνω "γρήγορο" και πλέον οικονομικό τρόπο επισκευής.

Το τι είδα-άκουσα δε λέγεται... Από ebay μονάχα όπως ένας καλός συμφορουμίτης πρότεινε αλλλλά ...οι πιθανότητες να κάνω πατάτα καθώς ξεκολούσα τα εξαρτηματάκια μόνη μου ήταν πολλές.

Να μη μακρυγορώ βρήκα στο net το iphonerepair (αν θεωρείται διαφήμιση ας διαγραφεί) όπου πήγα, το άφησα τρία τέταρτα (ω ναι!) και τα παιδιά το έφτιαξαν καινούργιο παρακαλώ!!!

Το κόστος 135 ευρώπουλαμε απόδειξη και με τα όλα;)

Θεώρησα πως άξιζε να το αναφέρω μιας και οι σπασμένες οθόνες είναι σύνηθες φαινόμενο στο ευαίσθητο εργαλείο μας και η αντικατάσταση είναι χρονοβόρα και αρκετά ακριβότερη αλλού.

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εσπασε το τζαμι χθες αλλα ρε παιδια ολα τα μαγαζια που το επισκευαζουν ειναι στην αθηνα... κι εγω ειμαι απο θεσσαλονικη... εδω δεν υπαρχει κατι????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=871308

 

Ρίξτε μια ματιά. Είναι πολύ φθηνή η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

οποτε Μαλλον δεν υπαρχει τιποτα στην θεσσαλονικη για να μην απανταει κανεις..

Οποτε τι πρεπει να κανω; Να το φτιαξω μονος μου δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω.

Μπορω να αγορασω σκετο το τζαμακι η ακομα και τζαμι μαζι με την βαση του; Γιατι αποτι ειδα ειναι πιο ευκολο να το παρεις ετοιμο κολλημενο στην βαση και να το αλλαξεις παρα να ξεκολλας και να κολλας το τζαμι σκετο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ότι δεν απάντησε κανείς δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν ξέρουν. Μπορεί να μην το έχει δει κάποιος το ποστ σου!

 

Υπομονή και ποτέ δεν ξέρεις.

 

Παρέθεσα το λινκ παραπάνω για να δεις τι έκανε αυτός ο τύπος, με πολύ λίγα λεφτά και όπως γράφει αν διαβάσεις σχετικά εύκολα.

 

Γενικά, οι τιμές για επισκευές είναι απαγορευτικές. Αγγίζουν τιμές που βρίσκεις μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Κοίταξε λίγο και στο Youtube κανένα βίντεο για τέτοιες αλλαγές. Θα δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι. Λίγο τολμηρός να είσαι, να πιάνουν και τα χέρια σου και θα το καταφέρεις.

 

Αλλά στην τελική όπως εσύ νομίζεις ότι θα έρθει το τηλέφωνο σε λειτουργική κατάσταση!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα iphone 3g vodafone απο τα πρωτα που ηρθαν Ελλάδα, αρκετά ταλαιπωρημένο δηλαδή.Εχει γραντζουνιες στο πισω καπάκι αλλα το χοντρό πρόβλημα είναι μια τούμπα πολυ σοβαρη που εφαγε και αχρηστεύτηκε ο διακόπτης για το silent mode και εχει ενα μικρο κενο η συσκευη εκει περα.Το πηγα στην vodafone να μου το επισκευάσουν-οπως ειχα ενημερωθεί απο το φορουμ-η οποια μου ειπε τα εξης."θα το στείλουμε για επισκευή οπου δεν ξερουμε αν επισκευάζετε και θα κανει ενα μηνα"

Τους ρωτησα σε περίπτωση που δεν επισκευάζετε αν με 195Ε μου το αλλαζουν με refurbished και μου ειπε "οχι,δεν το κάνει κάνεις αυτο,που το ακούσατε?"Δεν βρηκα ακρη και δεν το άφησα τελικά.

Τι να κανω που να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα iphone 3g vodafone απο τα πρωτα που ηρθαν Ελλάδα, αρκετά ταλαιπωρημένο δηλαδή.Εχει γραντζουνιες στο πισω καπάκι αλλα το χοντρό πρόβλημα είναι μια τούμπα πολυ σοβαρη που εφαγε και αχρηστεύτηκε ο διακόπτης για το silent mode και εχει ενα μικρο κενο η συσκευη εκει περα.Το πηγα στην vodafone να μου το επισκευάσουν-οπως ειχα ενημερωθεί απο το φορουμ-η οποια μου ειπε τα εξης."θα το στείλουμε για επισκευή οπου δεν ξερουμε αν επισκευάζετε και θα κανει ενα μηνα"

Τους ρωτησα σε περίπτωση που δεν επισκευάζετε αν με 195Ε μου το αλλαζουν με refurbished και μου ειπε "οχι,δεν το κάνει κάνεις αυτο,που το ακούσατε?"Δεν βρηκα ακρη και δεν το άφησα τελικά.

Τι να κανω που να απευθυνθώ?

 

Εμένα πάντως η Vodafone μου το αντικατέστησε με καινούργια συσκευή δωρεάν. Το κινητό όμως ήταν μέσα στην εγγύηση. Αρχικά μου ζητούσαν 195 ευρώ για να το αντικαταστήσουν ενώ το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου. Το κινητό δεν μου είχε πέσει κάτω αλλά από τη χρήση και μόνο ο διακόπτης είχε φύγει. Πάντως η Apple Αμερικής με την οποία επικοινώνησα πέρσι τέτοια εποχή μου είχε πει ότι δεν μπορεί να επισκευαστεί το κινητό στην Ελλάδα γιατί δεν έχουν εκπαιδευμένο τεχνικό προσωπικό και ότι τα κινητά που βρίσκονται εντός εγγύησης αντικαθίστανται με καινούργιες συσκευές.

 

Τώρα δεν ξέρω εάν η Vodafone προσπαθεί να το επισκευάσει με μαϊμουδιές ή εάν έχει πλέον εκπαιδευμένο προσωπικό. Εγώ προτείνω να τους ρωτήσεις γιατί χρειάζονται 1 μήνα, ποιός θα κάνει την επισκευή και εάν θα έχεις την συνήθη εγγύηση της αντιπροσωπείας των 6 μηνών μετά την επισκευή.

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου.Εγγυηση δεν εχω,αλλα δεν τους εκανα καμια αναφορα για εγγυησ.Πολυ απλα,το εσπασα μονος μου και επιθυμω επισκευη με το αναλογο κοστος.Και αντι να μου το επισκευασουν το επαιζαν κινεζοι...Θα ξαναπερασω μπας και βγαλω ακρη....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα παιδια!!! Εχω ενα ipnone 3G το οποιο ξαφνικα δεν μπαινει σε κλειδωμενα δικτυα wifi... Το πηγα στην vodafone αφου ειναι στην εγγυηση και απο το service εστειλαν μια φωτογραφια που δειχνει το μερος που φορτιζει το κινητο με κουκιδα και μου λενε οτι εχει υγρασια.. Με αποτελεσμα να μου ζητανε 190€ για καινουριο.. Τι να κανω να τα δωσω;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!! Εχω ενα ipnone 3G το οποιο ξαφνικα δεν μπαινει σε κλειδωμενα δικτυα wifi... Το πηγα στην vodafone αφου ειναι στην εγγυηση και απο το service εστειλαν μια φωτογραφια που δειχνει το μερος που φορτιζει το κινητο με κουκιδα και μου λενε οτι εχει υγρασια.. Με αποτελεσμα να μου ζητανε 190€ για καινουριο.. Τι να κανω να τα δωσω;;;

 

Δυστυχώς φίλε μου είναι γνωστή η συγκεκριμένη πρακτική που ακολουθείται για να βγάζουν το iPhone εκτός εγγύησης. Τα 190 ευρώ που ζητάνε για μένα για "καινούρια" συσκευή ( στην πραγματικότητα είναι refurbised ) είναι πολλά. Δοκίμασες να κάνεις restore την συσκευή να δεις εάν συνεχίζει το πρόβλημα? Έκανες reset network settings μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έκανα και τα δυο και δεν έγινε τπτ... Τι να πω δεν ξέρω...

 

Τότε δυστυχώς δεν απομένει άλλη λύση. :(

 

Υποθέτω πως μετά το restore το κινητό το "σέταρες" σαν new phone και δεν επανέφερες το προηγούμενο backup?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το μηλαράκι (3GS) δυστυχώς τελευταία τα έχει παίξει τελείως.Μα τελείως όμως.Αρχικά αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τη μπαταρία.Άρχισε να παρουσιάζεται το πρόβλημα περίπου 6 μήνες μετά την αγορά,jailbroken,στην έκδοση 3.1.2.Διέγραψα κάποιες εφαρμογές που πιθανώς έτρωγαν μπαταρία αλλά τίποτα.Τελικά το έκανα hard reset και update στην 3.1.3.Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει.Χωρίς πλέον να παίζω καθόλου παιχνίδια η μπαταρία πέφτει συνέχεια πολύ γρήγορα.Με μια χρήση περίπου 5 λεπτών ίντερνετ μέσω σήματος της cosmote (αλλά χωρίς 3G) η μπαταρία έπεσε σχεδόν 30%.Γενικά πλέον έχω κόψει τα πάντα.Μόνο ίντερνετ μπαίνω και πάλι όχι πολύ.Δυστυχώς δεν μου φτάνει η μπαταρία.Κάποιος μου είπε ότι φταίει η 3.1.3.Υπάρχει περίπτωση?Αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα το είχα και στην 3.1.2.

 

Επιπλέον δεν ξέρω τί έπαθε αλλά πλέον δεν τρέχει καμία εφαρμογή.Μετά το hard reset και update στην 3.1.3 έβαλα κάποιες πολύ απλές δωρεάν εφαρμογές από το app store.Στην αρχή τις έπαιζε.Πλέον δεν ξέρω τί έχει πάθει αλλά οποιαδήποτε εφαρμογή επιλέγω πάει να τρέξει και διακόπτει.

 

Τί στο καλό έχει πάθει?

Να το δώσω στο Γερμανό?

Link to comment
Share on other sites

Το μηλαράκι (3GS) δυστυχώς τελευταία τα έχει παίξει τελείως.Μα τελείως όμως.Αρχικά αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τη μπαταρία.Άρχισε να παρουσιάζεται το πρόβλημα περίπου 6 μήνες μετά την αγορά,jailbroken,στην έκδοση 3.1.2.Διέγραψα κάποιες εφαρμογές που πιθανώς έτρωγαν μπαταρία αλλά τίποτα.Τελικά το έκανα hard reset και update στην 3.1.3.Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει.Χωρίς πλέον να παίζω καθόλου παιχνίδια η μπαταρία πέφτει συνέχεια πολύ γρήγορα.Με μια χρήση περίπου 5 λεπτών ίντερνετ μέσω σήματος της cosmote (αλλά χωρίς 3G) η μπαταρία έπεσε σχεδόν 30%.Γενικά πλέον έχω κόψει τα πάντα.Μόνο ίντερνετ μπαίνω και πάλι όχι πολύ.Δυστυχώς δεν μου φτάνει η μπαταρία.Κάποιος μου είπε ότι φταίει η 3.1.3.Υπάρχει περίπτωση?Αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα το είχα και στην 3.1.2.

 

Επιπλέον δεν ξέρω τί έπαθε αλλά πλέον δεν τρέχει καμία εφαρμογή.Μετά το hard reset και update στην 3.1.3 έβαλα κάποιες πολύ απλές δωρεάν εφαρμογές από το app store.Στην αρχή τις έπαιζε.Πλέον δεν ξέρω τί έχει πάθει αλλά οποιαδήποτε εφαρμογή επιλέγω πάει να τρέξει και διακόπτει.

 

Τί στο καλό έχει πάθει?

Να το δώσω στο Γερμανό?

 

σε ote e-shop ..πιστευω καλυτερα...??

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για την αποκατάσταση της αλήθειας, το service του iPhone όπως και όλων των συσκευών, ΔΕΝ το έχει η Vodafone ως Vodafone, αλλά μια εξωτερική εταιρία, πολυεθνική, με έδρα ΚΑΙ στην Ελλάδα (Γερμανοσκανδιναβική είναι η εταιρία). Λυπάμαι που δε μπορώ να δώσω παραπάνω πληροφορίες σχετικά με την εταιρία, αλλά συνάδελφοι από τη Vodafone και το ΠΛΑΙΣΙΟ, σίγουρα τη γνωρίζουν την εν λόγω εταιρία. Εμείς σαν καταστήματα, καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να διεκπεραιώνουμε τις αιτήσεις των πελατών, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η κατάσταση ξεφεύγει από τον έλεγχο μας, και έχει σα συνέπεια να προκαλείται δυσαρέσκεια στους καταναλωτές/πελάτες, και κατά συνέπεια, να τα ακούμε εμείς σαν Vodafone. Κάτι όχι και τόσο όμορφο, έχοντας στο μυαλό πως δεν επιτρέπεται να δίνουμε πληροφορίες για την εταιρία service, άρα να την ακούμε διπλά...

 

Μας έχει τύχει να στείλουμε συσκευή προς επισκευή επειδή δεν άναβε, και να μας γυρίσει πίσω μήνυμα κόστους 57 ευρώ + ΦΠΑ, όταν η συσκευή κοστίζει καινούργια 65 ευρώ!! Εχουν προκύψει αρκετά παράπονα από τα καταστήματα για κάποιες τέτοιες περιπτώσεις επισκευών. Και έχουν υπάρξει και πολλές περιπτώσεις που έγινε αντικατάσταση συσκευής και αποστολή νέας (iPhone ειδικά) σε 10 μέρες χωρίς καμία δικαιολογία. Και όχι μια και δύο, αλλά αρκετές φορές...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, καμία εταιρία κινητής τηλεφωνίας από τις 3 στην Ελλάδα, δεν έχει την τεχνολογική γνώση για να κάνει dismantle & repair ένα iPhone. Από την άλλη, η Apple είναι Αμερικάνικη εταιρία που διέπεται από το Αμερικάνικο Εμπορικό Δίκαιο. Και δεν είναι υποχρεωμένη να εναρμονίζεται με την κάθε χώρα. Τώρα γιατί υπάρχει αυτή η αντίληψη, δεν το γνωρίζω, και ίσως δε μας το εξηγήσουν ποτέ...

 

ΥΓ> Αν δεν κάνω λάθος, και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ/COSMOTE στέλνει στην ίδια εταιρία που στέλνουμε κι εμείς τις επισκευές...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πληροφορία. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αριστείδη είναι γνωστό ότι πάνε σε άλλη εταιρεία οι συσκευές και δεν έχετε εσείς την ευθύνη. Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω σε κάτι σημαντικό. Το ότι μια εταιρεία είναι Αμερικάνικη δεν σημαίνει ότι στην Ευρώπη και σε κάθε άλλη χώρα διέπεται από το Αμερικάνικο δίκαιο. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Διέπεται από το δίκαιο της χώρας στην οποία λειτουργεί και εν προκειμένω επειδή μιλάμε για την Ελλάδα τότε πρέπει να ακολουθεί τους Ελληνικούς και Ευρωπαϊκούς νόμους. Και για να το πάμε και ένα βήμα παραπέρα, επειδή εσείς είστε αυτοί που κάνετε την εισαγωγή και πουλάτε τη συσκευή, εσείς είστε οι υπεύθυνοι για την τήρηση 2ετούς και όχι μονοετούς εγγύησης, εσείς είστε υπεύθυνοι για την άμεση αλλαγή αν υπάρχει DOA εντός 7 ημερών κ.ο.κ.

 

Έχω προσωπική εμπειρία με τη Vodafone και το iPhone. Δε μου αναγνώρισαν DOA όταν πήγα τη συσκευή στο κατάστημα εντός 2 ημερών και μου δώσαν πίσω refurbished συσκευή. Έγινε καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή και πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία να ζητήσουν συγγνώμη και ενώ είχαν περάσει ήδη 20 μέρες η συσκευή ήρθε την επόμενη της γνωστοποίησης της καταγγελίας και μου έκαναν δώρο και ένα μήνα πάγιο. Από τη Γενική Γραμματεία είπαν ξεκάθαρα ότι εσείς είστε οι υπεύθυνοι για την τήρηση των νόμων άσχετα με το αν έχετε ή δεν έχετε το service. Όταν αγοράζω μια συσκευή και διαπιστώνω την επόμενη μέρα ότι έχει πρόβλημα, την πάω στο κατάστημα με το κουτί της και είτε παίρνω πίσω καινούρια σε σφραγισμένο κουτί ή αν θέλεις πάει service για να διαπιστωθεί το πρόβλημα και πάλι έρχεται καινούρια σφραγισμένη και όχι refurbished πίσω.

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, απλά σου εξηγώ πώς έχουν τα πράγματα για να καταλαβαίνει και ο κόσμος. Όταν εμένα η κοπέλα στο κατάστημα μου είπε ότι είναι θέμα Apple η εγγύηση ή το κάθε τι, αυτό ήταν κάτι παραπάνω από αστείο. Εσείς και το κάθε κατάστημα είναι ο πωλητής στη συγκεκριμένη συναλλαγή και εσείς παρέχετε την εγγύηση. Εμείς πραγματοποιούμε μια συναλλαγή με εσάς και όχι με την Apple. Και προφανώς αυτό δεν αφορά μόνο εσάς αλλά όλους τους πωλητές Apple προϊόντων στην Ευρώπη. Και στο Βέλγιο που ζω 1 χρόνο δίνουν και εκεί το service άλλοι το έχουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι έννομο αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι πολύ στεναχωρημενος:(:( Το μονακριβο 3G μου, που από τη στιγμη που το αγορασα (Οκτωβριο '08) το προσέχω σαν τα ματια μου, εκτός μερικών φυσιολογικών φθορών στο πίσω μέρος και στο μεταλλικό πλαίσιο γύρω από την οθόνη, σήμερα μου έπεσε από ένα ράφι του σπιτιού που το είχα ακουμπήσει προσωρινά κάτω στο μαρμάρινο δαπεδο!! Σαν καρπούζι έσκασε το καημενο, με το πίσω μέρος. Αφού έπαθα σοκ(!), το σηκωσα από το πάτωμα με την ελπίδα να έχει απλά γρατζουνιστει περαιτέρω το καπάκι.. Αμ, δε! Αφού το εξετασα προσεκτικά, παρατήρησα ότι -μάλλον- έχει σπάσει το home button! Μετά από λίγο γουγλαρισμα, λογικά πρέπει τα καλώδια σύνδεσης με τη logicboard γύρω από το κουμπί πρέπει να μετακινήθηκαν λόγω της πτώσης και να μην κάνουν «καλή επαφή», γιατί το home button ήθελε τρελό πάτημα για να ανταποκριθει! Μετά από κάποιες ώρες, μέχρι και τώρα που μιλάμε, το χτύπησα απαλά στο κάτω μέρος μήπως και άλλαζε τίποτα, αλλά μάταια! Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δε θέλει τόσο μεγάλη πίεση για να λειτουργήσει, παρόλα αυτά δεν είναι σαν πρώτα που με το παραμικρό ανταποκρινόταν. Όπως καταλαβαινετε, θα επιθυμούσα να γίνει κάτι απο πλευράς βοντα που το αγορασα αλλά με όσα γράφονται εδώ περί service, refurbished και με την τύχη που με δέρνει, δε νομίζω να βγάλω άκρη! Τι προτείνετε παρακαλώ; Πειτε κάτι γιατί πραγματικά έχω χαλαστει με το σημερινό. Πάντως, κατα τ αλλα το τηλ είναι οκ μπορώ να πω, μέχρι νεοτερας! Λέτε να μου το αντικαταστήσουν; Φανταζομαι θα πρέπει να πληρωσω αφού είναι πια εκτός εγγύησης! Τέλος (άντε γιατί πάλι σας επρηξα με το μήνυμα-τέρας!), θα μου πείτε γιατί δεν περιμένεις να αγορασεις το καινούριο όταν βγει(;). Θα το πάρω κ αυτό(;) ) αλλά δε σημαίνει ότι χ€στηκ@ για το παλιό μου! Το θέλω όπως ήταν!:$

 

σορρυ και πάλι για το μέγεθος και θα περιμένω με αγωνια τις απαντήσεις σας!:):)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα..μολις με πηραν να το παραλαβω μετα 2 βδομαδες χωρις να εχει γινει επισκευη..αιτια παραδοσης καμμενα πιξελ..αιτια μη επισκευης υγρασια..το κινητο δεν ακουμπησε ποτε νερο

 

παιζει κατι τετοιο?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι γνωστό ότι οι αισθητήρες υγρασίας στο iPhone είναι υπερβολικά ευαίσθητοι και μπορούν να ενεργοποιηθούν με το παραμικρό (ιδρώτας, αν αφήσεις τη συσκευή σε χώρο με πολλούς υδρατμούς κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ξαναγράφω όσον αφορά την εγγύηση...

 

http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=67042&postcount=17

 

Edit: Επειδή η αρίθμιση είναι άλλη όταν το είχα ανοίξει από το Openoffice η επίμαχη φράση είναι στο άρθρο 5.4 στο τέλος της παραγράφου.

Edited by miky7

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...