Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χα χα καλό αλλά πάρε μία ιδέα από εδώ:΅

eXpansys

Apple iPhone 3G S 32GB 1,049.99 EURO http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=183742

 

Apple iPhone 3G S 16GB 949.99 EURO http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=183741

 

Apple iPhone 3G 16GB 699.99 EURO http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=173894

 

 

play247.gr

 

Apple iPhone 3G S 32GB 1.168,58 EURO http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_340&manufacturers_id=315&products_id=15652

 

Apple iPhone 3G S 16GB 1.060,29 EURO http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_340&manufacturers_id=315&products_id=15651

 

Apple iPhone 3G 16GB 615,23 EURO http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_340&manufacturers_id=315&products_id=11578

 

:cool: :tease:

 

Αυτές είναι τιμές καθαρά αρπαχτής (ναι δεν κάνουν μόνο οι Έλληνες αρπαχτές) χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η τιμή που δίνει η Expansys το iPhone 3G 16GB, 100+ € πιο ακριβά από ότι το δίνουν εδώ.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές από μη επίσημους διανομείς. Και στο ebay όταν πρωτο κυκλοφόρησε το 3G S οι τιμές ήταν στον ουρανό, μετά από 2-3 βδομάδες διάθεσης έπεσαν κάπως αν και είναι ακόμη υψηλές, σημαίνει όμως ότι θα τις λάβουμε σαν επίσημες;

Και στην τελική άποψη σου να πιστεύεις ότι θα έχει αυτές τις τιμές αλλά όχι και να παροτρύνεις τον άλλο να προβεί σε αγορές που είναι και ενδεχομένως παραμείνουν ακριβές.

 

Περίμενε να βγουν και οι εδώ τιμές και μετά κράζουμε μαζί τους εδώ. Αλλά όχι νωρίτερα.

 

Στο ebay παρακολουθώ τις τιμές του iPhone 3G από τον Απρίλιο (είχα σώσει αναζήτηση με πωλητές από E.E. και ξεκλείδωτη συσκευή, που δεν ήταν βέβαια πάντα factory unlocked) και ήταν φτηνότερο να το πάρεις από δω παρά από ebay. Γι'αυτό μην προτρέχουμε.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά αν κάτσουμε να παίρνουν από το Expansys και άλλα τέτοια τότε δεν θα βγάζουμε άκρη. Αν αυτά είναι που παρακολουθείς (παγκόσμια) την αγορά και μας λες ότι το iPhone θα έχει 1100+ ευρώ τότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Και το Ν97 και άλλα τόσα κινητά τα βάζουν 900-1000 ευρώ και είδες πόσα ήρθε, δεν είδες?? 650 περίπου. Άρα που καταλήγουμε?? Ότι αυτοί βάζουν ότι θέλουν. Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα έρθει σε αυτή την τιμή
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν κάτσουμε να παίρνουν από το Expansys και άλλα τέτοια τότε δεν θα βγάζουμε άκρη. Αν αυτά είναι που παρακολουθείς (παγκόσμια) την αγορά και μας λες ότι το iPhone θα έχει 1100+ ευρώ τότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Και το Ν97 και άλλα τόσα κινητά τα βάζουν 900-1000 ευρώ και είδες πόσα ήρθε, δεν είδες?? 650 περίπου. Άρα που καταλήγουμε?? Ότι αυτοί βάζουν ότι θέλουν. Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα έρθει σε αυτή την τιμή

 

Έφερα αυτά τα on line shops για παράδειγμα γιατί είναι τα μοναδικά που δραστηριοποιούνται στον Ελληνικό χώρο και φυσικά έχουν το Iphone 3G S όπως και το παλιό Iphone 3G.

 

Εάν το play247.gr έχει το iPhone 3G 16GB 615,23 EURO και το επίσημο Vodafone.gr το έχει 569 EURO http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-11728,2382.action?menuId=3755 δηλ. 45 euro διαφορά

Δεν είναι φυσικό ο καθένας να κάνει την αναγωγή και να πει ότι αυτή η αναλογία θα υπάρξει και για το Apple iPhone 3G S 32GB (play247.gr 1.168,58 EURO) ;

 

Θα μπορούσα να φέρω παραδείγματα από Ιταλικά site αλλά πολλοί θα το αντίκρουαν γιατί θα ισχυριζόταν την Ελληνική ιδιαιτερότητα (αν και για μένα η Ιταλική αγορά είναι πολύ κοντά στην Ελληνική)

Anyway δώσω τιμές και από εκεί που κυκλοφορούν και τα δύο (παλιό και νέο) και μπορούμε να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια έννοια,γιατί δεν αγόρασες ένα κινητό απο ιταλία; 720 θα σου ερχόταν ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

@paparas1 μα συγγνώμη είναι σαν να μας λες ότι το play247.gr ξέρει την τιμή στην οποία θα το διαθέσουν Vodafone και Cosmote από τώρα. Τέλος πάντων δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αυτή η κουβέντα. Ας βγουν οι τιμές και τα ξαναλέμε. Όποιος θέλει ας δώσει από τώρα 800+€ για να το πάρει αλλιώς ας περιμένει να τα δώσει τέλος Ιουλίου που είναι "σίγουρο" ότι θα έχει 1000+€

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική άποψη σου να πιστεύεις ότι θα έχει αυτές τις τιμές αλλά όχι και να παροτρύνεις τον άλλο να προβεί σε αγορές που είναι και ενδεχομένως παραμείνουν ακριβές.

 

Δεν πατρονάρω κανέναν. Την άποψή μου λέω και ο καθένας την κρίνει

:rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Η Apple κάνει συμφωνίες με τους παροχείς για να πωλεί τη συσκευή της στην χαμηλότερη δυνατή τιμή. Έχει αναφερθεί κατ' επανάληψη ότι οι παροχείς παγκόσμια προχωρούν σε γενναίες επιδοτήσεις όσον αφορά το iPhone και αυτό λόγω των συμβάσεων αποκλειστικής διάθεσης που έχουν υπογράψει με την εταιρεία. Στις χώρες με συμβόλαια 12μηνης σύμβασης οι συσκευές πωλούνται με μικρότερες επιδοτήσεις σε σχέση με χώρες όπου τα συμβόλαια είναι 2ετή.

 

Επιπλέον, στην Ελλάδα οι συσκευές έρχονται λόγω των συμβάσεων των ομίλων της Vodafone και της T-mobile και όχι εξ αιτίας της Vodafone_GR και της Cosmote. Αυτό σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τις τιμές. Είναι προσυμφωνημένες και μπορούν μόνο να κατέβουν, ανάλογα με το πρόγραμμα δεδομένων που θα χρησιμοποιήσεις.

 

Εφόσον στην γειτονική Ιταλία η Vodafone πωλεί το 32άρι με 720€ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα θα πρέπει να ισχύσει κάτι διαφορετικό. Το 3G των 8GB στην Vodafone Ιταλίας έχει 499€, όσα και στην Vodafone Ελλάδας. Οι τιμές είναι αυστηρά προκαθορισμένες και δεν ξεφεύγουν ούτε κατά 1€.

 

Πόσο την πωλούν οι μη εξουσιοδοτημένοι μεταπωλητές δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να μας απασχολεί. Εφόσον δεν έχουν συμβάσεις με την Apple πιθανότατα αγοράζουν στις ίδιες τιμές με τους υπόλοιπους και προσθέτουν σε αυτές τα μεταφορικά και το κέρδος - ενίοτε το υπερκέρδος- τους.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple κάνει συμφωνίες με τους παροχείς για να πωλεί τη συσκευή της στην χαμηλότερη δυνατή τιμή. Έχει αναφερθεί κατ' επανάληψη ότι οι παροχείς παγκόσμια προχωρούν σε γενναίες επιδοτήσεις όσον αφορά το iPhone και αυτό λόγω των συμβάσεων αποκλειστικής διάθεσης που έχουν υπογράψει με την εταιρεία. Στις χώρες με συμβόλαια 12μηνης σύμβασης οι συσκευές πωλούνται με μικρότερες επιδοτήσεις σε σχέση με χώρες όπου τα συμβόλαια είναι 2ετή.

 

Επιπλέον, στην Ελλάδα οι συσκευές έρχονται λόγω των συμβάσεων των ομίλων της Vodafone και της T-mobile και όχι εξ αιτίας της Vodafone_GR και της Cosmote. Αυτό σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τις τιμές. Είναι προσυμφωνημένες και μπορούν μόνο να κατέβουν, ανάλογα με το πρόγραμμα δεδομένων που θα χρησιμοποιήσεις.

 

 

Εφόσον στην γειτονική Ιταλία η Vodafone πωλεί το 32άρι με 720€ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα θα πρέπει να ισχύσει κάτι διαφορετικό. Το 3G των 8GB στην Vodafone Ιταλίας έχει 499€, όσα και στην Vodafone Ελλάδας. Οι τιμές είναι αυστηρά προκαθορισμένες και δεν ξεφεύγουν ούτε κατά 1€.

 

Πόσο την πωλούν οι μη εξουσιοδοτημένοι μεταπωλητές δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να μας απασχολεί. Εφόσον δεν έχουν συμβάσεις με την Apple πιθανότατα αγοράζουν στις ίδιες τιμές με τους υπόλοιπους και προσθέτουν σε αυτές τα μεταφορικά και το κέρδος - ενίοτε το υπερκέρδος- τους.

 

Συγνώμη Περικλή αλλά που είδες το iPhone 3G S 32GB στην Ιταλία με 720€ χωρίς συμβόλαιο;

Υπάρχει ανάλογο site;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω το link με μετάφραση από το Google, στην στήλη δεξιά αναφέρει rechargeable offer κάτω από το subscription offer. Τα ιταλικά μου είναι ~3 αλλά υποθέτω ότι Offerta Ricaricabile σε ελεύθερη απόδοση σημαίνει προσφορά για αγορά συσκευής χωρίς συμβόλαιο, για χρήση με καρτοκινητή.

 

http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=el&js=y&u=http%3A%2F%2Fiphone.vodafone.it%2Fofferta_ricaricabile.html&sl=it&tl=en&history_state0=

 

Κι εδώ η σελίδα της TIM:

 

http://www.tim.it/consumer/c365/i70113/o90621/prodotto.do

 

Ίδιες τιμές με vodafone. VAT included.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Περικλή αλλά που είδες το iPhone 3G S 32GB στην Ιταλία με 720 χωρίς συμβόλαιο;

Υπάρχει ανάλογο site;

Thanks

 

Που νόμιζες ότι βασίζουμε τα λεγόμενα μας όταν μιλάμε όλοι για Ιταλία; Που είσαι ρε συ pik να μας επιβεβαιώσεις κι εσυ γιατί θα βγούμε τρελοί.

 

Σου δίνω το link με μετάφραση από το Google, στην στήλη δεξιά αναφέρει rechargeable offer κάτω από το subscription offer. Τα ιταλικά μου είναι ~3 αλλά υποθέτω ότι Offerta Ricaricabile σε ελεύθερη απόδοση σημαίνει προσφορά για αγορά συσκευής χωρίς συμβόλαιο, για χρήση με καρτοκινητή.

 

http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=el&js=y&u=http%3A%2F%2Fiphone.vodafone.it%2Fofferta_ricaricabile.html&sl=it&tl=en&history_state0=

 

Επίσης λέει εδώ http://www.shop.vodafone.it/190/trilogy/jsp/home.do?ty_skip_md=true&ty_key=shop_iphone_3gs_32gb_black&tabName=SHOP&shop_forward=%2FphoneCard.do&pfid=41091652&ty_nocache=true&pageTypeId=9893 ότι δίνετε μαζί με κάρτα sim καρτοκινητού με 5 χρόνο ομιλίας.

 

Κι εδώ η σελίδα της TIM:

 

http://www.tim.it/consumer/c365/i70113/o90621/prodotto.do

 

Ίδιες τιμές με vodafone. VAT included.

 

Και δίνει και αυτή κάρτα με 5 ε;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

εχω ανθρωπο να μου το φερει απο apple store αγγλιας στα 504 ευρω θα μου βγει το 16 αρι. να το παρω?? η να περιμενω το ελληνικο που ειναι οfficialy ξεκλειδωτο και θα εχω την ελληνικη εγγυηση. αλλα και παλι σκεφτομαι οτι γλυτωνω 100 ευρω περιπου απ το ελληνικο και εαν χρεαστει κατι το στελνω στην apple αγγλιας, και αντε να μου κοστισει ενα 50 αρι ευρω τα πηγαινε-ελα κουριερ. Λογικα υποθετω θα μπορω να το παω στην rainbow αφου δεν εχει apple hellas και να αναλαβουν να το στειλουν στην apple uk αφου οι ιδιοι δεν εχουν το servise των ιphone οπως ειναι γνωστο και να τους πληρωσω τα εξοδα αποστολης
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πλούσιοι έχουμε γίνει ξαφνικά εδώ στην Ελλάδα, που στο apple store αγγλίας η τιμή είναι κανένα κατοστάρικο κάτω από την αναμενόμενη εδώ στην Ελλάδα. Μακάρι να διαψευθούμε όλοι και να ισχύουν και εδώ αυτές οι τιμές. Ας όψεται το euro..... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

εχω ανθρωπο να μου το φερει απο apple store αγγλιας στα 504 ευρω θα μου βγει το 16 αρι. να το παρω?? η να περιμενω το ελληνικο που ειναι οfficialy ξεκλειδωτο και θα εχω την ελληνικη εγγυηση. αλλα και παλι σκεφτομαι οτι γλυτωνω 100 ευρω περιπου απ το ελληνικο και εαν χρεαστει κατι το στελνω στην apple αγγλιας, και αντε να μου κοστισει ενα 50 αρι ευρω τα πηγαινε-ελα κουριερ. Λογικα υποθετω θα μπορω να το παω στην rainbow αφου δεν εχει apple hellas και να αναλαβουν να το στειλουν στην apple uk αφου οι ιδιοι δεν εχουν το servise των ιphone οπως ειναι γνωστο και να τους πληρωσω τα εξοδα αποστολης

 

Ας μην ξεχνάμε ότι το αγγλικό δεν είναι ξεκλείδωτο ... αυτό από μόνο του δικαιολογεί μια έκπτωση στην τιμή αφού τυπικά η συσκευή είναι "δεσμευμένη" με την O2.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι το αγγλικό δεν είναι ξεκλείδωτο ... αυτό από μόνο του δικαιολογεί μια έκπτωση στην τιμή αφού τυπικά η συσκευή είναι "δεσμευμένη" με την O2.

 

καλα λες, εμενα απασχολει εαν να την κανω την κινηση και το παρω απο αγγλια γιατι το κινητο τωρα με τα tools το ξεκλειδωνεις ανετα. και σκεφτομαι μπως οι χαρομοφαι εδω ,θα το πουλανε 629 αρα μιλαμε 130 ευρω κερδος

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλα λες, εμενα απασχολει εαν να την κανω την κινηση και το παρω απο αγγλια γιατι το κινητο τωρα με τα tools το ξεκλειδωνεις ανετα. και σκεφτομαι μπως οι χαρομοφαι εδω ,θα το πουλανε 629 αρα μιλαμε 130 ευρω κερδος

 

Σήμερα το ξεκλειδώνουμε, αύριο; και δεν είναι μόνο το ξεκλείδωμα, για παράδειγμα εδώ και λίγες μέρες κυκλοφορεί η ιστορία ότι το push δεν δουλεύει σε "ανεπίσημους" παρόχους.

 

Άσε που εγώ τουλάχιστον είμαι πεπεισμένος από προσωπική εμπειρία τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 2.2 του λειτουργικού (από τη 2.2.1 σταμάτησα τα jailbreak) ότι το jailbreak αποστεθεροποιεί σοβαρά τη συσκευή (χαμένες κλήσεις, δυσκολία να βρει δίκτυο όταν π.χ. σε ασανσέρ ή στο μετρό διακοπτόταν η σύνδεση, αργή ανταπόκριση). Δεν ξέρω αν το jailbreak στην 3.0 δεν παρουσιάζει πια τέτοια προβλήματα αλλά δεν έχω πια χρόνο για πειράγματα και προτίμησα την ασφαλή οδό μια και που λύθηκε το πολύ σημαντικό πρόβλημα του ελληνικού πληκτρολογίο. Αν όμως η συσκευή δεν είχε αγοραστεί από Ελλάδα, τι θα έκανα;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ξεκλειδώνουμε, αύριο; και δεν είναι μόνο το ξεκλείδωμα, για παράδειγμα εδώ και λίγες μέρες κυκλοφορεί η ιστορία ότι το push δεν δουλεύει σε "ανεπίσημους" παρόχους.

 

Άσε που εγώ τουλάχιστον είμαι πεπεισμένος από προσωπική εμπειρία τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 2.2 του λειτουργικού (από τη 2.2.1 σταμάτησα τα jailbreak) ότι το jailbreak αποστεθεροποιεί σοβαρά τη συσκευή (χαμένες κλήσεις, δυσκολία να βρει δίκτυο όταν π.χ. σε ασανσέρ ή στο μετρό διακοπτόταν η σύνδεση, αργή ανταπόκριση). Δεν ξέρω αν το jailbreak στην 3.0 δεν παρουσιάζει πια τέτοια προβλήματα αλλά δεν έχω πια χρόνο για πειράγματα και προτίμησα την ασφαλή οδό μια και που λύθηκε το πολύ σημαντικό πρόβλημα του ελληνικού πληκτρολογίο. Αν όμως η συσκευή δεν είχε αγοραστεί από Ελλάδα, τι θα έκανα;

 

kkalog ισχύουν αλήθεια αυτά που λες ή είναι εικασίες δικές σου? Φυσικά και δε ρωτάω με επικριτικό τόνο απλά τα βρίσκω σοβαρά αυτά που λες κι αν αληθεύει όντως κάτι τέτοιο θα προτιμήσω κι εγώ να μην προβώ σε jailbreak! :worry:

Link to comment
Share on other sites

kkalog, μήπως εννοείς το unlock? Γιατί εγώ, όπως και πάρα πολλοί άλλοι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το jailbreak. Σίγουρα υπάρχουν και τα περιστατικά που αναφέρεις αλλά θεωρώ είναι ατυχία
Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέει για τις jailbroken συσκευές πάντως,τα άκουσα και απο φίλο μου,ο οποίος μετά απο 24 ώρες,ξαναπέρασε το λογισμικό χωρίς οποιαδήποτε μετατροπή (jailbrake)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία και τι περνάς σε μία jailbroken συσκευή. Το jailbreak από μόνο του ως ενέργεια δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία της συσκευής, δεν τρέχουν daemons και δεν καταναλώνεται CPU. Είναι μία μετατροπή η οποία γίνεται μία φορά και μετά δεν παρεμβάλλεται ξανά κάποια επιμέρους επεξεργασία στη λειτουργία της συσκευής (αν δεν κάνω λάθος).

 

Τα SBSettings, mobile substrate, BSD Subsystem, Winterboard, SwirlyMMS, backgrounder κλπ κλπ είναι που κάνουν την "ζημιά".

 

Το ίδιο ισχύει και με όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται. Έχω jailbroken συσκευή εδώ και 2 χρόνια. Επειδή όμως έχω πολύ λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες από Cydia και καμία από τις "βαριές" δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κανένα κόλλημα και κανένα πρόβλημα με την απόδοση της συσκευής, πέρα από τα bugs που υπάρχουν και στις μη jailbroken.

 

Μάλιστα, η κατανάλωση της μπαταρίας μετά την ενεργοποίηση των MMS στο 2G με κάνει να πιστεύω ότι ίσως τελικά υπήρχε κάποια λογική πίσω από την ενέργεια της Apple να μην τα ενεργοποιήσει για το συγκεκριμένο chip/baseband.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία και τι περνάς σε μία jailbroken συσκευή. Το jailbreak από μόνο του ως ενέργεια δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία της συσκευής, δεν τρέχουν daemons και δεν καταναλώνεται CPU. Είναι μία μετατροπή η οποία γίνεται μία φορά και μετά δεν παρεμβάλλεται ξανά κάποια επιμέρους επεξεργασία στη λειτουργία της συσκευής (αν δεν κάνω λάθος).

 

Τα SBSettings, mobile substrate, BSD Subsystem, Winterboard, SwirlyMMS, backgrounder κλπ κλπ είναι που κάνουν την "ζημιά".

 

Το ίδιο ισχύει και με όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται. Έχω jailbroken συσκευή εδώ και 2 χρόνια. Επειδή όμως έχω πολύ λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες από Cydia και καμία από τις "βαριές" δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κανένα κόλλημα και κανένα πρόβλημα με την απόδοση της συσκευής, πέρα από τα bugs που υπάρχουν και στις μη jailbroken.

 

Μάλιστα, η κατανάλωση της μπαταρίας μετά την ενεργοποίηση των MMS στο 2G με κάνει να πιστεύω ότι ίσως τελικά υπήρχε κάποια λογική πίσω από την ενέργεια της Apple να μην τα ενεργοποιήσει για το συγκεκριμένο chip/baseband.

 

Για να "σβήσω" την φωτιά, αν την άναψα, να διευκρινίσω:

 

Ναι το πνεύμα της απάντησης μου στον φίλο που θα το έπαιρνε από Αγγλία αναφερόταν στη διαδικασία του unlock αλλά επειδή αφενός μεν κανείς που γνωρίζω δεν σταμάτησε στο unlock αλλά έκανε και jailbreak μια που τα εργαλεία στην default τουλάχιστον μορφή τους τα κάνουν όλα μαζί πακέτο, αφετέρου για να μην τον μπερδέψω με ορολογίες unlock / activate / κλπ, αναφέρθηκα "συλλήβδην" σε όλα αυτά ως jailbreak.

 

Μια πρόταση προς τον Περικλή, μια που έχει αυτή την εξαιρετική ικανότητα γραπτής καθοδογήσης των "ναυτιλλομένων" θα ήταν να έγραφε έναν οδηγό για την εφαρμογή των απολύτως ελάχιστων βημάτων ώστε να φτάνει κανείς σε 2 στάδια (αν τα στάδια αυτά είναι ρεαλιστικά εφικτά):

 

Α' Στάδιο: Ξεκλείδωμα / Ενεργοποίηση συσκευής που είναι "δεσμευμένη" σε άλλο δίκτυο χωρίς jailbreak.

 

Β' Στάδιο: προσθετικά του Α' Σταδίου, jailbreak ώστε να μπορεί κανείς να εγκαθιστά εφαρμογές "ελεύθερης βοσκής" χωρίς όμως τυχόν πρόσθετα που εγκαθίστανται ως default από τα pwn-whatever tools.

 

Τα παραπάνω τα λέω γιατί όντας οι περισσότεροι από έμας "ερασιτέχνες" με την αρχαία και την νέα έννοια της λέξης πιθανόν εγκαθιστούμε εργαλεία που αφενος δεν τα χρειαζόμαστε αφετέρου πειράζοντας τα πάνω στο ψάξιμο αποσταθεροποιούμε τη συσκευή ... (π.χ. πόσοι φροντίζουν να κλείνουν το openssh όταν δεν χρειάζεται και τι επίπτωση έχει στη λειτουργία - ταχύτητα / σταθερότητα όταν μένει ανοιχτό και αχρείαστο;).

 

ΜΦΧ από το αεροδρόμιο του Amman περιμένοντας πτήση επιστροφής στην Αθήνα όπου το αγαπημένο μας τηλέφωνο και το skype του τα έχουν δώσει όλα !!!!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
virginia φθηνότερα το ξαναλέω δεν πρόκειται να το πάρουμε με τίποτα. Όταν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα 31 Ιουλίου θα έχει γύρω στα 1100 euro. Παρακολουθώ τις διεθνείς αγορές χρόνια τώρα και εδώ ακολουθούν την πολιτική ''πολύ ακριβό στην αρχή''

 

:D

 

πραγματικά θα ηθελα να ξέρω πώς ένιωσες τώρα που είδες τιμές και κατάλαβες οτι τα 880 ήταν μεγιστη κοροιδία και χαζομάρα,και όλο αυτό για 20 μέρες που δεν άντεξες να περιμένεις και την ελληνική ΜΑΣ ιδιοσυγκασία του ειδήμονα

 

φιλικά:)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το iphone 3gs αυτό το μαγαζάκι τι σας λέει; http://digital-deals.co.uk/?

 

Απάτη; Έχει πολύ καλές τιμές για να είναι αληθινό. Αλλά έχει και paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το iphone 3gs αυτό το μαγαζάκι τι σας λέει; http://digital-deals.co.uk/?

 

Απάτη; Έχει πολύ καλές τιμές για να είναι αληθινό. Αλλά έχει και paypal.

 

ειδικά σε ότι αφορά το iPhone οι τιμές είναι παγκόσμια φιξαρισμενες από την apple. Άρα διάφορες της τάξης του 50% εξ ορισμού δεν μπορεί να υπάρξουν. Τα συμπεράσματα τα βγάζει ο καθένας μας για τον εαυτό του.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το iphone 3gs αυτό το μαγαζάκι τι σας λέει; http://digital-deals.co.uk/?

 

Απάτη; Έχει πολύ καλές τιμές για να είναι αληθινό. Αλλά έχει και paypal.

 

Για μένα είναι απαράδεκτο ένα site που εμπορεύεται προϊόντα .. να μην έχει καν στο tab "contact us" μία διεύθυνση αλληλογραφίας .. !! Στη θέση σου δεν θα το εμπιστευόμουν με τπτ...! Να υποθέσω ότι το live help button, είναι offline, 24 ώρες το 24ωρο..;; :worry:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι απαράδεκτο ένα site που εμπορεύεται προϊόντα .. να μην έχει καν στο tab "contact us" μία διεύθυνση αλληλογραφίας .. !! Στη θέση σου δεν θα το εμπιστευόμουν με τπτ...! Να υποθέσω ότι το live help button, είναι offline, 24 ώρες το 24ωρο..;; :worry:

 

Διεύθυνση έχει στο terms and conditions. Σε 1 αναζήτηση στο google έχουν ρωτήσει κι άλλοι για το συγκεκριμένο site και στις απαντήσεις οι περισσότεροι λένε ότι δεν πρέπει να είναι αξιόπιστο χωρίς να έχουν δοκιμάσει οι ίδιο, ενώ 2 λένε ότι έχουν αγοράσει από αυτό και ότι όλοι οι άλλοι είναι πολύ καχύποπτοι.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...