Jump to content

[iOS 2] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry παιδιά... είχα ασχοληθεί πιο παλια με στο "σπάσιμο" του 2G

και τώρα πήρα το 3G με 2.2.1 και προσπαθώ να κάνω jailbreak. Διαβάζω τον οδηγό αλλά δε συμβαδίζει με ορισμένα πράγματα...π.χ. otan ξεκιναω το winpwn και βάζω to 3G δεν εχει το 2.2.1 αλλά το 2.0.1, 2.0.2....

 

Κάποιος άλλος οδηγός λίγο πιο αναλύτικός δεν υπάρχει???

 

Ευχαριστώ!

iPhone 2G 16GB - iPhone 3G 16GB - iPhone 3Gs 32GB - iPhone 4 16GB -iPhone 4s 16GB - iPhone 5 16GB - iPhone 5s 64GB - iPhone 6 Plus 128GB - iPhone 7 Plus 256GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 930
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εαν το κινητο σου δεν ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα (δηλαδη monima unlocked ) και εκανες αναβαθμιση σε 2.2.1 και λογικα και σε 02.30.03 τοτε φιλε μου πολυ φοβαμαι οτι την εκανες...... :(

αναγκαστηκα πρεπει να περιμενεις το καινουργιο yellowsn0w που θα υποστηριζει αυτην την εκδοση....

 

αχ ρε παιδια για ποιον φωναζουμε ολη την ωρα εδω περα.....για εσας...:(

 

ΕDIT!!!!! (Τωρα ειδα το Υ.Γ. σου)

 

βασικα για να μην σου λεω χαζομαρες απλα πες μου απο που το εχεις αγορασει και την firmware λεει μεσα στις ρυθμισεις οτι εχεις.. (και το firmware πες αλλα και το modem firmware..)

γιατι εαν εχεις 2.2 firm τοτε πρεπει να εχεις 02,28,00 firmware modem

 

το firmware ειναι 2.2 (5G77) και το modem firmware ειναι 02.30.03 η συσκευη ειναι απο ελλαδα

 

 

 

επισεις δεν μπορω να κανω restore με το itunes μου βγαζει σφαλμα

Link to comment
Share on other sites

geleil, προσπαθείς να κατεβάσεις το baseband μέσω iTunes και γι' αυτό έχεις error. Η συσκευή σου είναι αγορασμένη από Vodafone που σημαίνει ότι είναι ξεκλειδωμένη, δεν χρειάζεσαι το yellowsn0w. Κάνε restore στην 2.2.1, ενεργοποίησε την πρώτα μέσω iTunes και μετά χρησιμοποίησε quickpwn για να την κάνεις jailbreak.

 

CCGio, το winpwn υποστηρίζει εκδόσεις μέχρι και την 2.0.2, μετά έπαψε να αναβαθμίζεται. Χρησιμοποίησε το quickpwn, με τον ίδιο τρόπο (όπως ανέφερα για τον geleil). Τα γράφει όλα στην πρώτη σελίδα, υπάρχουν και links για οδηγούς στα αγγλικά από 2 άλλα sites σε περίπτωση που θέλετε να δείτε περισσότερους από έναν οδηγούς.

 

Αν διαβάζατε λίγο πιο προσεκτικά δεν θα είχατε τόση ταλαιπωρία...

Link to comment
Share on other sites

geleil, προσπαθείς να κατεβάσεις το baseband μέσω iTunes και γι' αυτό έχεις error. Η συσκευή σου είναι αγορασμένη από Vodafone που σημαίνει ότι είναι ξεκλειδωμένη, δεν χρειάζεσαι το yellowsn0w. Κάνε restore στην 2.2.1, ενεργοποίησε την πρώτα μέσω iTunes και μετά χρησιμοποίησε quickpwn για να την κάνεις jailbreak.

 

CCGio, το winpwn υποστηρίζει εκδόσεις μέχρι και την 2.0.2, μετά έπαψε να αναβαθμίζεται. Χρησιμοποίησε το quickpwn, με τον ίδιο τρόπο (όπως ανέφερα για τον geleil). Τα γράφει όλα στην πρώτη σελίδα, υπάρχουν και links για οδηγούς στα αγγλικά από 2 άλλα sites σε περίπτωση που θέλετε να δείτε περισσότερους από έναν οδηγούς.

 

Αν διαβάζατε λίγο πιο προσεκτικά δεν θα είχατε τόση ταλαιπωρία...

ευχαριστω αλλα μια ερωτηση ακομα να κανω restore με καρτα sim τις vodafone μεσα ή μπορω και αλλης εταιριας;;;

Link to comment
Share on other sites

το firmware ειναι 2.2 (5G77) και το modem firmware ειναι 02.30.03 η συσκευη ειναι απο ελλαδα

 

 

επισεις δεν μπορω να κανω restore με το itunes μου βγαζει σφαλμα

 

 

νομιζω σε καλυψε ο Περικλης...:)

Απλα προσεξε με το θεμα activate...πρωτσ κανεις restore σε 2.2.1 kai to αφηνεις συνδεμενο με το itunes του pc και με το που ανοιξει θα σου γραψει activated μετα απο λιγο..

 

μετα απο αυτο θα ξεκινησεις διαδικασια jailbreak!

 

Α! restore δοκιμασε να κανεις με πατημενο to shift ;) (απλα το καθοδηγεις χειροκινητα στο " iPhone1,2_2.2.1_5H11_Restore.ipsw "

 

ευχαριστω αλλα μια ερωτηση ακομα να κανω restore με καρτα sim τις vodafone μεσα ή μπορω και αλλης εταιριας;;;

 

 

δεν εχει σημασια...! βαλε του οτι θες...:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος το έχει locked απο εξωτερικό και κάνει αναβάθμηση σε 2.2.1 δε γίνεται να πάει στην 2.2 ξανά ε? Οπότε πρέπει να περιμένει να βγεί το yellowsn0w ε? Και ποιά έκδοση του θα υποστηρίζει για unlock στη 2.2.1?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες... Θελω να κανω ια ερωτηση που γενικα την εχω ξανακανει αλλα την κανω και εδω που ειναι το αντιστοιχο τοπικ. Τι κινδυνει παιζουν με το jailbreak? Υπαρχει περιπτωση να γινει στραβη με την συσκευη εγγυησεις κτλ? Εγω γενικα ειμαι των αυθεντικων συσκευων σε οποιοδηποτε τομεα, αγνα ομορφα και απειραχτα... ΑΠλα ισως αυτο το προγραμμα να μην χαλαει τπτ οποτε τσαμπα και οι αμφιβολιες μου... Ευχαριστω!

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το Pusher σε Windows XP;

 

Όταν το τρέχω μετά από λίγα δευτερόλεπτα κρασάρει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες... Θελω να κανω ια ερωτηση που γενικα την εχω ξανακανει αλλα την κανω και εδω που ειναι το αντιστοιχο τοπικ. Τι κινδυνει παιζουν με το jailbreak? Υπαρχει περιπτωση να γινει στραβη με την συσκευη εγγυησεις κτλ? Εγω γενικα ειμαι των αυθεντικων συσκευων σε οποιοδηποτε τομεα, αγνα ομορφα και απειραχτα... ΑΠλα ισως αυτο το προγραμμα να μην χαλαει τπτ οποτε τσαμπα και οι αμφιβολιες μου... Ευχαριστω!

 

Κανένας κίνδυνος εάν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις "restore" σε εργοστασιακή έκδοση το firmware πριν το πας για service (πράγμα π.χ. που δεν θα είναι δυνατόν αν "σπάσει" η συσκευή και δεν έχεις πρόσβαση στο σύστημα).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες... Θελω να κανω ια ερωτηση που γενικα την εχω ξανακανει αλλα την κανω και εδω που ειναι το αντιστοιχο τοπικ. Τι κινδυνει παιζουν με το jailbreak? Υπαρχει περιπτωση να γινει στραβη με την συσκευη εγγυησεις κτλ? Εγω γενικα ειμαι των αυθεντικων συσκευων σε οποιοδηποτε τομεα, αγνα ομορφα και απειραχτα... ΑΠλα ισως αυτο το προγραμμα να μην χαλαει τπτ οποτε τσαμπα και οι αμφιβολιες μου... Ευχαριστω!

 

 

Κανένας κίνδυνος εάν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις "restore" σε εργοστασιακή έκδοση το firmware πριν το πας για service (πράγμα π.χ. που δεν θα είναι δυνατόν αν "σπάσει" η συσκευή και δεν έχεις πρόσβαση στο σύστημα).

 

κανενας μα κανενας κινδυνος...προχωρα αφοβα διοτι χανεις παρα μα παρα πολλα χωρις το jailbreak.σε περιπτωση που χρειαστεις την εγγυηση σου με ενα απλο restore se 5 μολις λεπτα γυρνας την συσκευη στην κανονικη της μορφη χωρις κανενα ιχνος...

Στην περιπτωση που λεει ο φιλος κατι παθει κ δεν αναβει με αποτελεσμα να μην εχεις προσβαση για καποιον λογο στο λειτουργικο τοτε ουτε οι "τεχνικοι" μας θα το καταλαβουν διοτι εκτοσ απο ασχετοι δεν εχουν και το δικαιωμα να το ανοιξουν....απλα βλεπουν πανω κατω τι παιζει και στο αντικαταστουνε..

 

 

Δηλαδή όποιος το έχει locked απο εξωτερικό και κάνει αναβάθμηση σε 2.2.1 δε γίνεται να πάει στην 2.2 ξανά ε? Οπότε πρέπει να περιμένει να βγεί το yellowsn0w ε? Και ποιά έκδοση του θα υποστηρίζει για unlock στη 2.2.1?

 

δεν υπαρχει γυρισμος δυστυχως φιλε μου....ειδικα για το firmware του modem που αναβαθμιζετε με την 2.2.1 . Το ποτε θα βγει το yellowsn0w που θα την υποστηριζει δεν το ξερουμε...απλα περιμενουμε την dev team...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση!

 

Αν παρω το iphone απο Αγγλια και ειναι κλειδωμενο απο την Ο2 και εχει την εκδωση 2.2.1 θα πρεπει να κατεβασω την 2.2 για να το κανω jailbreak?Αλλιως δεν υπαρχει τροπος να το ξεκλειδωσω?

 

ή να παρω κατευθειαν απο την Αγγλια και ενα τσιπακι που το ενσωματονεις με την καρτα sim στο κινιτο και ξεκλειδωνει..?

Αξιζει ή ειναι τσαμπα λεφτα και μπορω να το ξεκλειδωσω και εδω,χωρις τσιπακια απλα με ενα jailbreak?

Link to comment
Share on other sites

OK.και σε αυτη την περιπτωση τι θα κανω αν οντως εχει αυτη την εκδωση?

Δεν θα ξεκλειδωθει ποτε ή θα πρεπει να περιμενω μεχρι να βγει καποιος τροπος που να το ξεκλειδωσει?

Γνωριζουμε κατι γι αυτο?(αν βγει και ποτε θα βγει?)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε αγοράσει κλειδωμένες συσκευές 3G από το εξωτερικό, μπορείτε να ξεκλειδώσετε τις συσκευές σας μέσω του "yellowsn0w". Στην περίπτωση αυτή, το jailbreak στη συσκευή είναι επιβεβλημένο, ώστε να επιτραπεί η εγκατάσταση του πακέτου το οποίο θα διεκπεραιώσει το ξεκλείδωμα της συσκευής.

εγω βασικα εχω και αυτο το πλακιδιο που βαζεις κατω απο την σιμ αλλα ειναι κλειδωμενο το κινητο δεν αναγνωριζει την καρτα sim μου τι θα επρεπε να κανω για να ξεκλειδωθει??εχω περασει και το yellosnow αλλα και παλι δεν ξεκλειδωνει βοηθηστε με....τι πρεπει να κανω???:cry:

Link to comment
Share on other sites

το πηρα σημερα, και του εκανα update.... και τωρα ειδα για τα baseband κλπ... τωρα πρεπει να περιμενω να φτιαξουν το yellosn0w? η δεν προκειται να φτιαχτει ποτε?
-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

Το πως θα φτιαχτει θα φτιαχτει, το θεμα ειναι το ποτε:rolleyes:Εγω για παραδειγμα εχω κανει update και κλειδωθηκε παρολο που εκανα jailbreak το κινητο δεν αναγνωριζει την καρτα sim μου και ισως να φταει το firmware που ειναι 2.2.1 αν και εχει την sim unlock card παρολα αυτα δεν δουλευει ουτε με το yellosnow....και δεν ξερω και τι να κανω ειμαι σε διλημμα:confused:ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ:(
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο σε ενα μαγαζι στον πειραια κακι μου ειπαν οτι μπορουν τα το φτιαξουν... θα τους το παω την τριτη και θα δουμε..
-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο σε ενα μαγαζι στον πειραια κακι μου ειπαν οτι μπορουν τα το φτιαξουν... θα τους το παω την τριτη και θα δουμε..

 

Aυτό το 9volto ... Να προσέχεις στο τι θα κάνουν..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

ειναι επικινδυνοι?:confused:

θα παρω τηλεφωνο την τριτη εκει που το πηρα και θα τους ρωτησω αν γινεται να μου το αλλαξουν με την εγγυηση η κατι τετοιο... δεν θελω να περιμενω ποτε θα βγαλουν το yellowsn0w για ενα "βαρακι" 500 ευρω..

 

ασχετο αλλα δεν μπορω να καταλαβω το εξης: πως κανουμε unlock μετα το jailbreak, αφου πρεπει να μπουμε στο μενου...

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

ειναι επικινδυνοι?:confused:

θα παρω τηλεφωνο την τριτη εκει που το πηρα και θα τους ρωτησω αν γινεται να μου το αλλαξουν με την εγγυηση η κατι τετοιο... δεν θελω να περιμενω ποτε θα βγαλουν το yellowsn0w για ενα "βαρακι" 500 ευρω..

 

Δεν πιστεύω ότι ξέρουν περισσότερα απ' ότι κάποια άτομα εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω... απλα ισως να εχουν καμια sim αμερικανικη και να μπορουν να κανουν activate.... δεν ξερω.. θα δουμε

 

Ας υποθέσουμε οτι έχουν "ενεργή" AT&T SIM κ κάνουν activate. Την Ελληνική SIM δεν θα την δέχεται μετά. Εκτός κ αν έχουν κάποιο τρόπο να κάνουν downgrade το baseband(που αμφιβάλλω).

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε οτι έχουν "ενεργή" AT&T SIM κ κάνουν activate. Την Ελληνική SIM δεν θα την δέχεται μετά. Εκτός κ αν έχουν κάποιο τρόπο να κάνουν downgrade το baseband(που αμφιβάλλω).

 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol:

 

Κατ' αρχάς δεν χρειάζονται κάρτα AT&T για να το κάνουν activate, υπάρχει το quickpwn/pwnage tool για το σκοπό αυτό. Έπειτα, δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κανένας απολύτως τρόπος (διαθέσιμος στο ευρύ κοινό, η Dev Team ίσως να έχει επιτύχει κάτι τέτοιο) για να υποβαθμίσεις το baseband σε συσκευές 3G. Επιπλέον, η Apple μπάλωσε την "τρύπα" από την οποία "εισχωρούσε" το yellowsn0w και ως μεθοδολογία είναι υποθέτω άχρηστη πλέον. Η Dev Team μάλλον θα πρέπει να βρει κάποιο άλλο παραθυράκι και γι' αυτό το software unlock καθυστερεί.

 

Το μοναδικό που ενδεχομένως μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή για να ξεκλειδώσει ένα 3G είναι να χρησιμοποιήσει μία xxxSIM. Απ' ότι ξέρω όμως δεν υπάρχει κάποια xxxSIM για την 2.2.1 (02.30.03) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν παρακολουθώ κι ιδιαίτερα τι γίνεται με αυτές εδώ και πολύ καιρό. Πάντως, το συγκεκριμένο μαγαζί που αναφέρετε στο site του αναφέρει μόνο κάτι για yesSIM μέχρι και την έκδοση 2.1.

 

Συμβουλή προς τον φίλο: Χρησιμοποίησε το quickpwn για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή σου και να κάνεις jailbreak. Εάν θέλεις να ξεκλειδώσεις άμεσα ψάξε για xxxSIM αλλιώς είσαι υποχρεωμένος να κάνεις υπομονή μέχρι να έχουμε νεότερα για το ξεκλείδωμα αλλά μην περιμένεις να σου πει κάποιος πότε θα προκύψει κάτι τέτοιο. Μπορεί αύριο, μπορεί και σε ένα 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol:

 

Κατ' αρχάς δεν χρειάζονται κάρτα AT&T για να το κάνουν activate, υπάρχει το quickpwn/pwnage tool για το σκοπό αυτό. Έπειτα, δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κανένας απολύτως τρόπος (διαθέσιμος στο ευρύ κοινό, η Dev Team ίσως να έχει επιτύχει κάτι τέτοιο) για να υποβαθμίσεις το baseband σε συσκευές 3G. Επιπλέον, η Apple μπάλωσε την "τρύπα" από την οποία "εισχωρούσε" το yellowsn0w και ως μεθοδολογία είναι υποθέτω άχρηστη πλέον. Η Dev Team μάλλον θα πρέπει να βρει κάποιο άλλο παραθυράκι και γι' αυτό το software unlock καθυστερεί.

 

Το μοναδικό που ενδεχομένως μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή για να ξεκλειδώσει ένα 3G είναι να χρησιμοποιήσει μία xxxSIM. Απ' ότι ξέρω όμως δεν υπάρχει κάποια xxxSIM για την 2.2.1 (02.30.03) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν παρακολουθώ κι ιδιαίτερα τι γίνεται με αυτές εδώ και πολύ καιρό. Πάντως, το συγκεκριμένο μαγαζί που αναφέρετε στο site του αναφέρει μόνο κάτι για yesSIM μέχρι και την έκδοση 2.1.

 

Συμβουλή προς τον φίλο: Χρησιμοποίησε το quickpwn για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή σου και να κάνεις jailbreak. Εάν θέλεις να ξεκλειδώσεις άμεσα ψάξε για xxxSIM αλλιώς είσαι υποχρεωμένος να κάνεις υπομονή μέχρι να έχουμε νεότερα για το ξεκλείδωμα αλλά μην περιμένεις να σου πει κάποιος πότε θα προκύψει κάτι τέτοιο. Μπορεί αύριο, μπορεί και σε ένα 6μηνο.

 

Πήρα ένα iPhone από Αγγλία που έχει firmware 2.2.1 και συνεπώς δε μπορώ να το κάνω j/b & unlock...σύμφωνα με προηγούμενη εμπειρία, από τότε που βγαίνει το νέο firmware μετά από πόσο καιρό βγαίνει unlock & j/b?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...