Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιοι κινεζοι; οι κορεατες θες να πεις μηπως;

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

απο οτι φαινεται είναι γνησια ετσι δεν ειναι η μηπως κανω λαθος;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποιοι κινεζοι; οι κορεατες θες να πεις μηπως;

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

απο οτι φαινεται είναι γνησια ετσι δεν ειναι η μηπως κανω λαθος;

 

Δε ξερω για τη συγκεκριμενη. Πιθανον να ειναι οκ και λογω της τιμης της.

Μιλαω γενικα για δεκαδες μπαταριες που κυκλοφορουν στο ebay σε αστειες τιμες και δεν κρατανε ουτε το 1/3 απ'οτι οι αυθεντικες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ολες οι μπαταριες για ολες τις συσκευες που οι κινεζοι ονομαζουν extended, οχι μονο extended δεν ειναι, αλλα μαπες τελειως

 

Μερικές έχουν βγει καλές πάντως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω

 

You will get total 5 items for Samsung i900 Omnia

 

2x High Quality Replacement Battery

 

1 x Desktop Charger

 

1 x Strong Retractable USB Charge Cable

 

1x USB Car Charger

 

9 λιρες μαζι με τα μεταφορικα οι 2 μπαταριες συν τα υπολοιπα. Για κατι τετοια εννοουσα οτι ειναι μαπες.

Ο φορτιστης αυτοκινητου ειναι usb δεν ειναι για το ομνια. Ειχα στειλει σε εναν msg γι'αυτο (ισως ηταν ο ιδιος) και μου επαιζε τον..... Κινεζο :lol:

 

EDIT : Ηταν αλλος. Του γραφω :

Samsung Omnia does not work with USB charger. It only uses samsung port.

Check it out and fix the selling package

 

Και μου απανταει :

for our products, it works, and no customer complain, check the feedback. thanks!

 

Κινεζος κανονικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας ρωτήσω κάτι:

κάποιο παλικάρι έγραψε ότι τις μπαταρίες λιθίου μπορούμε μεν να τις φορτίζουμε όποτε θέλουμε αλλα πρέπει να μην τις αποσυνδέουμε από το ρεύμα μέχρι να ολοκληρωθεί η φόρτιση. Ισχύει αυτό; Αν ισχύει τότε λύστε μου μια απορία: οταν το συνδέω με τον υπολογιστή αυτόματα αρχίζει να φορτίζει αν δεν είναι ήδη φορτισμένη δηλαδη. Δεν πρέπει να το αποσυνδέσω δηλαδή από το pc μέχρι να παέι στο 100% ? υπάρχει τρόπος να το ρυθμίσω να μην φορτίζει με usb όταν το συνδέω;

 

επίσης:έπαιζα μαζί του από προχτές το βράδυ μέχρι χτες βράδυ δηλ σύνολο μια μέρα, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κλήσεις, λίγο wifi, καθόλου ιντερνετ, απενεργοποίηση τηλεφώνου, οθόνης κλπ μετά από 1 λεπτό μη λειτουργίας κλπ και το βράδυ το αφησα γύρω στο 40% και απενεργοποιημένο ως συσκευή (όχι εντελώς κλειστο δηλ) πατώντας στιγμιαία το κουμπί off. Σήμερα που πήγα να το ξαναπιάσω δεν ανταποκρινόταν καθόλου δηλαδη η μπαταρία είχε ψοφήσει

όταν λοιπον θέτουμε το σύστημα σε νάρκη δε θαπρεπε να καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία; είναι φυσιολογικο να το αφήνω 40% και να το βρίσκω 0% ; ψιλοανησυχώ..βέβαια είναι η τρίτη φόρτιση και θα περιμένω λίγο μήπως και βελτιωθεί ωστόσο έχει ήδη σχεδόν παρέλθει το 7ημερο οπότε μπορεί να την πάτησα..

Ναι, ισχύει αυτό που έγραψα, από πείρα και μελέτη 100% με τις Li-ion μπαταρίες. Δεν πρέπει να βγάλεις έως όσπου φορτίσει εντελώς με ότι και να'ναι!! Με usb λογικά πρέπει να υπάρχει μία δυνατότητα να ρυθμίζεις ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιείς σαν storage device-αποθηκευτικός χώρος χωρίς να φορτίσει, μα δεν έχω κοιτάξει ακόμα έαν εφικτό και αν είναι πώς.

 

Το δικό μου 20 ώρες σιγά-σιγά μετά την πρώτη φόρτιση και είναι στα 80% γεμάτο!!

Όχι 3G αλλά radio, radio rec, mp3, bluetooth μόνιμα, wind επίσης, λίγη ιστοσελίδα και μυνήματα σε τακτικά χρονικά διστήματα..., συνολικά ίσως περίπου 2 ώρες σε εκτεθημένη χρήση.

 

Προς το παρών άν θέλω να μεταφέρω στη συσκευή πράγματα, το κάνω με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Το usb κανει πολυ αργη φορτιση, αρα δεν ειναι επιβλαβες αν το συνδεσεις και μετα το βγαλεις.

Ενταξει δεν ειπαμε να το σκισεις, να το αφηνεις καθε μερα απο 3 ωρες και μετα να το βγαζεις.

Οσο για αυτο που λες απο 40% σε 0% οχι δεν ειναι λογικο

Δεν πρέπει να δικόψεις την φόρτιση έως όσπου τελειώνει.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να δικόψεις την φόρτιση έως όσπου τελειώνει.-

 

Αν ηταν ετσι δε θα εφτιαχναν οι κατασκευαστες τα τηλεφωνα ετσι ωστε να παιρνουν ρευμα απ'το usb.

Γιατι συνηθως αν το βαλει στο usb, το πολυ να το βαλεις για 10 λεπτα να περασεις καποιες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

αυτο αναρωτιεμαι κι εγω. δε μπορει καθε φορα που θελω να περασω μια εφαρμογη ή ενα αρχειο να πρεπει να περιμενω μεχρι να παει παλι στο 100 %. καποια λυση θα υπαρχει. θα δοκιμασω να το ρυθμισω σε mass storage να δω αν και παλι φορτιζει κατα τη συνδεση και βλεπουμε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ποιοι κινεζοι; οι κορεατες θες να πεις μηπως;

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

απο οτι φαινεται είναι γνησια ετσι δεν ειναι η μηπως κανω λαθος;

Είναι γνήσια. Από ότι φαίνεται δεν κάνουν μεταφορές όμως εκτός χώρας, αλλά υπάρχει στην αγορά ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω

 

You will get total 5 items for Samsung i900 Omnia

 

2x High Quality Replacement Battery

 

1 x Desktop Charger

 

1 x Strong Retractable USB Charge Cable

 

1x USB Car Charger

 

9 λιρες μαζι με τα μεταφορικα οι 2 μπαταριες συν τα υπολοιπα. Για κατι τετοια εννοουσα οτι ειναι μαπες.

Ο φορτιστης αυτοκινητου ειναι usb δεν ειναι για το ομνια. Ειχα στειλει σε εναν msg γι'αυτο (ισως ηταν ο ιδιος) και μου επαιζε τον..... Κινεζο :lol:

 

EDIT : Ηταν αλλος. Του γραφω :

Samsung Omnia does not work with USB charger. It only uses samsung port.

Check it out and fix the selling package

 

Και μου απανταει :

for our products, it works, and no customer complain, check the feedback. thanks!

 

Κινεζος κανονικα :lol:

τουλάχιστον εσυ τον μαυρισες στα customer reviews για να μην την πατησουν κι αλλοι ή εκανες κι εσυ τον κινέζο στον κινεζο ; :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ετσι δε θα εφτιαχναν οι κατασκευαστες τα τηλεφωνα ετσι ωστε να παιρνουν ρευμα απ'το usb.

Γιατι συνηθως αν το βαλει στο usb, το πολυ να το βαλεις για 10 λεπτα να περασεις καποιες εφαρμογες

Για αυτό πρέπει όταν βάλεις το να βλέπει σαν αποθηκευτικός χώρος μονάχα και να υπάρχει κι η επιλογή..., αλλιώς "ξύνεις" την μπαταρία, εκτός αν περιμένεις να την φορτίσει κιόλας σε περιπτώση αν η επιλογή είναι του μέλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η επιλογη να την βλέπει ως mass storage. εγώ που έκανα το λάθος να την βαζω-βγαζω κμια δεκαριά φορές χωρίς ν το εχω ρυθμισει την έχω "φαει" την μπαταρία; εχω κανει μολις 2 πληρεις φορτισεις στο κανονικο φορτιστη

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η επιλογη να την βλέπει ως mass storage. εγώ που έκανα το λάθος να την βαζω-βγαζω κμια δεκαριά φορές χωρίς ν το εχω ρυθμισει την έχω "φαει" την μπαταρία; εχω κανει μολις 2 πληρεις φορτισεις στο κανονικο φορτιστη

Πιθανόν..., μα μπορεί να μην καταλαβαίνεις καν τη "φθορά"..., σαν γρατσουνιές στο μπαρμπρίζ. Μην στενοχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον εσυ τον μαυρισες στα customer reviews για να μην την πατησουν κι αλλοι ή εκανες κι εσυ τον κινέζο στον κινεζο ; :lol:

Αυτοί είναι κίνεζοι. Η μπατρία δεν βλέπω να γράφει γνήσια Samsung και είναι και μονάχα 900mAh!!

Εμείς έχουμε 1440mAh Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ το συγκεκριμένο thread να περιοριστεί στο πρόβλημα της μπαταρίας.

 

Για οποιοδήποτε άλλη απορία υπάρχει το ειδικό thread του omnia.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον εσυ τον μαυρισες στα customer reviews για να μην την πατησουν κι αλλοι ή εκανες κι εσυ τον κινέζο στον κινεζο ; :lol:

Δεν παρηγγειλα. Εψαχνα φορτιστη αυτοκινητου και ελεγε οτι ειναι για ομνια ενω ειχε usb εξοδο. Του εστηλα το μηνυμα απλα. Δε μπορεσα να τον μαυρισω γιατι δεν αγορασα

 

Για αυτό πρέπει όταν βάλεις το να βλέπει σαν αποθηκευτικός χώρος μονάχα και να υπάρχει κι η επιλογή..., αλλιώς "ξύνεις" την μπαταρία, εκτός αν περιμένεις να την φορτίσει κιόλας σε περιπτώση αν η επιλογή είναι του μέλλοντος.

 

υπαρχει η επιλογη να την βλέπει ως mass storage. εγώ που έκανα το λάθος να την βαζω-βγαζω κμια δεκαριά φορές χωρίς ν το εχω ρυθμισει την έχω "φαει" την μπαταρία; εχω κανει μολις 2 πληρεις φορτισεις στο κανονικο φορτιστη

 

1 φορα το εβαλα mass storage για ελαχιστη ωρα κι αν δεν κανω λαθος μετα απο 5-10 δευτερολεπτα αρχισε να φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ το συγκεκριμένο thread να περιοριστεί στο πρόβλημα της μπαταρίας.

 

Για οποιοδήποτε άλλη απορία υπάρχει το ειδικό thread του omnia.

 

Χωρις παρεξηγηση ειναι η πρωτη φορα που βλεπω moderator σε thread σχετικο με το ομνια.

Κανε λοιπον ενα καλο και ριχνε καμμια ματια στο χαος που γινεται στο thread του ομνια. Ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα επικρατει γενικο χαος

Link to comment
Share on other sites

"1 φορα το εβαλα mass storage για ελαχιστη ωρα κι αν δεν κανω λαθος μετα απο 5-10 δευτερολεπτα αρχισε να φορτιζει"

 

...Έναρξη-Ρυθμίσεις-Λειτ.σύνδ.USB.... Μαζική αποθήκευση... Η αποθ. μου (δεν ξέρω αν θα αρχίσει να το φορτίσει έτσι μα ελπίζω όχι, επειδή ύστερα μένει η λύση με το blueooth ή με μία μικρή κάρτα και card reader για τον υπολογιστή.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, στρώνω την μπαταρία του Omnia... 30 ώρες ήδη πέρασαν με κανονική χρήση μετά την πρώτη μου φόρτιση και η μπάρα της μπαταρίας βρίσκεται ακόμα στα 60%

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. την τεταρτη επιτελους θα παρω και εγω το omnia. θα το παρω απο cosmote μονο και μονο γιατι ειδα οτι απο πλαισιο εχουν προβλημα απο μπαταρια. απο cosmote το εχει παρει καποιος απο cosmote να μου πει την εμπειρια του;
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΟ ΧΑΒΑ ΜΟΥ ......ΑΚΟΜΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ.....

ΧΤΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ Ι ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ DESTINATOR7.......ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ............

ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ HARD RESET (ΝΑ ΔΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 1 !!!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ(12 ΩΡΕΣ)ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 60% ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ WIFI ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ HARD RESET(ΚΛΗΣΕΙΣ –ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ)!!

 

 

ΥΓ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙΕΙ.......

 

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΠΛΑΙΣΙΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ Π@Π@ΡΙ@ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ……

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΧΤΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ Ι ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ DESTINATOR7.......ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ............

 

Giati... exeis tin entypwsi oti stis ypoloipes syskeves krataei perissotero?

 

(Exw tin aisthisi oti oi perissoteroi edw mesa den exoun katalabei ti syskevi exoun agorasei!)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Giati... exeis tin entypwsi oti stis ypoloipes syskeves krataei perissotero?

 

(Exw tin aisthisi oti oi perissoteroi edw mesa den exoun katalabei ti syskevi exoun agorasei!)

 

ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΟΥΤΕ 16 ΩΡΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ ….ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΗ ΦΟΡΤΙΖΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΟ ΜΠΡΙΖΩΣΩ ….????

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΟΥΤΕ 16 ΩΡΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ ….

 

Afto enisxyei tin apopsi mou oti merikoi filoi den exoun katalabei ti syskevi exoun agorasei kai ti apaitiseis prepei na exoun apo mia syskevi me tetoia xaraktiristika. Den mporeis na exeis tis idies apaitiseis pou exeis kai me ena aplo tilefwno pou den kanei tipota allo apo kliseis kai fwtografies kai exei tin idia mpataria! Kai mi mou peis giati den bazoun megalyteri mpataria sta PDAs giati tote den tha agoraze kaneis ta toubla tis agoras! ;)

 

Den yparxei syskevi pou na bgazei mia mera me xrisi 4 wres GPS giati apla den ginetai kai me kamia syskevi. Gia to logo afto thewreitai aparaititos o fortistis aftokinitou gia tetoia xrisi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...