Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια λυπαμαι πολυ για οτι περνατε...μπορει να ειναι θεμα rom μπορει να φταιει η μπαταρια ως hardware μπορει να οφειλονται ολα και σε λαθος ρυθμιση της διαχειρησης ενεργειας παλι απο ρομ. μου κανει παντως εντυπωση γιατι μετα απο πολλες συσκευες wm που ειχα και εχω με το samsung i780 που εχω τωρα εχω επιτελους ευχαριστηθει αυτονομια.και μου κανει εντυπωση γιατι δε συμβαινει το ιδιο και με τις συσκευες σας αφου θα περιμενε κανεις απο τη samsung να ξερει τη μπαταρια να βαλει σε τετοια συσκευη!

 

Παντος να σας πω και κατι που δυστυχως οφειλεται στην νοοτροπια του Ελληνα. Τα βαζετε με το πλαισιο και καθε επιχειρηση που αγορασατε τη συσκευη και οχι με τον κατασκευαστη που αυτος φτιαχνει και ευθυνεται για τη συσκευη. Ειναι αφελες να νομιζετε οτι πλαισιο και καθε πλαισιο (απο το οποιο ποτε δεν ψωνιζω...)αλλαζει τις συσκευες σας γιατι θελει ή δεν θελει.Και ρωταω...μετα τι τις κανει;για να αλλαξει μια συσκευη οποιοσδηποτε θελει την εγκριση της εταιρειας παραγωγης ή εισαγωγης!!!αυτους πρεπει να πιεσετε και να κυνηγησετε αν πρεπει.ο κατοχος ενος καταστηματος ποσο μαλλον ο υπαλληλος δε φτιαχνει καμια συσκευη στο εργοστασιο του για να μπορει να ξερει ουτε τι θα βγαλει ουτε πως να αντιμετωπισει βλαβες αν δεν του πει ο κατασκευαστης πως να φερθει...αυτα...

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια βοηθεια θα τα παρω στο κρανιο

Omnia 8gb Ελλημικο rom απο Πλαισιο 6 ημερων 7 ολονυχτιες φορτισεις!!!

Σημερα 1 κληση 1 λεπτο , μιση ωρα ΜΡ3 και στις 10 το βραδυ μπαταρια 20%!!!!!!!!

Τα παντα κλειστα και απενεργοποιημενα και στις χαμηλοτερες καταναλωσεις ρυθμισμενα με μονο spb mobile εγκατεστημενο..

Τι να κανω..... εκτος απο να το σουταρω?

Προηγηθει τηλ στη SAMSUNG που αγνοουν καθε τετοιο προβλημα--αναφορα...αλλοιμονο τι θα ελεγαν:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το περίεργο είναι ότι στην συγκεκριμένη οθόνη εμένα μου γράφει ...

 

ADC: 111|PDA:1 => 109

Voltage 3.896 V

 

Τωρα μου γραφει ADC : 93 PDA : 2 => 94

Voltage 3.820V

 

Δε ξερω τι μπορει να σημαινουν.

Το screenshot ειναι μετα απο φορτιση με USB, αυτα που γραφω τωρα με φορτιση απο φορτιστη.

Ισως καποια απ'τα νουμερα εχουν να κανουν με τωρινη κατασταση μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το μεσημέρι θα πάω στην Smartec στην Πανεπιστημίου να αφήσω το κινητό μου. Αφού στο ΠΛΑΙΣΙΟ στην Αργυρούπολη τον παίζουν με χέρια και με πόδια αναγκαστικά θα απευθυνθώ στην Samsung ..

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το μεσημέρι θα πάω στην Smartec στην Πανεπιστημίου να αφήσω το κινητό μου. Αφού στο ΠΛΑΙΣΙΟ στην Αργυρούπολη τον παίζουν με χέρια και με πόδια αναγκαστικά θα απευθυνθώ στην Samsung ..

 

Μιας και θα τους δεις απο κοντα, ζητησε να μιλησεις σε καποιον υπευθυνο, εξηγησε του οτι ξερεις πολυ κοσμο με το προβλημα να δουμε τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα τους δεις απο κοντα, ζητησε να μιλησεις σε καποιον υπευθυνο, εξηγησε του οτι ξερεις πολυ κοσμο με το προβλημα να δουμε τι θα σου πει.

 

Τι να μου πει μωρέ ... ******** θα μου πει ... στο ΠΛΑΙΣΙΟ στην ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ πήγαν να με βγάλουνε τρελό ... δεν περιμένω καλύτερη αντιμετώπιση από την SMARTEC ...προσωπικά το έχω ξεγραμένο το κινητό και σκέφτομαι είδη να πάρω το ΝΟΚΙΑ το 5800 όταν βγει . Δυστυχώς το after sales service της Samsung ειναι άθλιο. Μια τελευταία ευκαιρία θα ήταν κάποιος να αγοράσει μια άλλη μπαταρία και να δοκιμάσει μήπως και τελικά φταίει μόνο η μπαταρία..... Ξέρουμε που και να πουλάνε μπαταρίες για το OMNIA ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

και να φανταστεις οτι εγω ειχα το αγγλικο και το σουταρα για να παρω το ελληνικο να εχω εγγυηση.

 

 

Α ρε χαστουκια !@#$%^&.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλος!

Το επιθυμητό επίπεδο...

Τα νέα μου. Ακόμα δεν έχω φορτίσει την μπαταρία μου στη σησκευή (Omnia Samsung, 1440 standard battery, 8GB, με Ελληνικό λειτουργικό).

Όταν το άνοιξα χωρίς το "σιμ" ήτανε 70%, το απόγευμα, μετά από περίπου 6 ώρες ξέφρενη χρήση και ακόμα βρίσκεται το 50%.

Bluetooth συνέχεια..., ενώ για κάνα 20 λεπτά μετάφερα και επαφές κλπ.

WiFi για άλλα 20 λεπτά περίπου με σέρφιν στο ιντερνετ και google earth (σούπερ!) Συνέχεια κοιτάζω την οθώνη ανοίγωντας έτσι για πλάκα λόγο του ρεύματος αλλά δεν μασάει.

Σκέφτομαι να βάλω και το "σιμ" και να ξεκινάει η τηλεφωνική εταιρία να τραβάει την ενεργία επειδή δεν βλέπω να φορτίσω έτσι ούτε μετ' αύριο.

 

Συνεχείζω σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το f490 και έχω το ίδιο πρόβλημα με την αυτονομία που διαβάζω, όπως ο φίλος που έγραψε ότι το φόρτιζε για 55 ώρες. Επίσης έχω πρόβλημα συνδεσημότητας με bluetooth hands free καθώς όταν απαντάω σε εισερχόμενη κλήση μου νεκρώνει ο ήχος.

Επίσης έχω και το d880 που και αυτό έχει πολλά προβλήματα.

Το f490 το έχω πάρει εδώ και 50 μέρες και τις 45 είναι στο service.

Τελικά τι συμβαίνει με την samsung ;

Είναι απαράδεκτο να δείνεις τόσα χρήματα για κάτι που είναι προβληματικό από το εργοστάσιο.

Samsung Omnia είναι σούπερ σησκευή, όταν κρατάει η μπαταρία... και μπορεί!

Δυστυχώς δεν ξέρουν ή δεν λένε ακόμα κι αυτοί που έπρεπε να σου πούν ολοκληρωτικά πώς είναι η φόρτιση της μπαταρίας ανάλογα με τον τύπο ( LI-polimer, Ni-Ca, Li-ion, κλπ).

 

Εγώ περίμενα πρώτα να ξεφορτωθεί σχεδόν εντελώς και μετά η πρώτη φόρτηση που όλοι λένε για 10-12 ώρες (Li-ion). Περίπου τρείς τέτοιους κύκλους φόρτηση-ξεφόρτηση κι μετά είσαι για "γκό"... Πρέπει να σας υπενθυμίσω ότι με τις μπαταρίες (Li-ion τουλάχιστον) η φόρτηση της σησκευής μπορεί να γίνει κάθε στιγμή με την μικρή λεπτομερία ότι δεν θα βγάλουμε από την μπρίζα ΠΟΤΕ μέχρι να φορτιστεί εντελώς, κάτι που πολλοί αγνοούν ή απλώς δεν ξέρουν. Προσωπική εμπειρία μου ότι έτσι κρατάνε απίστευτες ώρες και μέρες.

(Αν θα'τανε η μπαταρία Ni-Ca θα έπρεπε πρώτα να ξερορτώσεις κάθε φορά εντελώς πριν φορτίζεις... αλλά μετά μπορούσες να βγάλεις από την μπρίζα όποτε ήθελες ή αν βιαζόσουν, προφανώς χωρίς να γεμίσει εντελώς η μπαταρία).

Σχετικά με bluetooth... εγώ χρησιμοποιώ το Sony Ericsson HBH-IV840 με απίστευτη καλή αυτονομία, χρόνο ομιλίας (3 και μέρες ανετά χωρίς να το φορτίσω) και με άψογη συνδετικότητα με το Samsung Omnia.

Κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να μου πει μωρέ ... ******** θα μου πει ... στο ΠΛΑΙΣΙΟ στην ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ πήγαν να με βγάλουνε τρελό ... δεν περιμένω καλύτερη αντιμετώπιση από την SMARTEC ...προσωπικά το έχω ξεγραμένο το κινητό και σκέφτομαι είδη να πάρω το ΝΟΚΙΑ το 5800 όταν βγει . Δυστυχώς το after sales service της Samsung ειναι άθλιο. Μια τελευταία ευκαιρία θα ήταν κάποιος να αγοράσει μια άλλη μπαταρία και να δοκιμάσει μήπως και τελικά φταίει μόνο η μπαταρία..... Ξέρουμε που και να πουλάνε μπαταρίες για το OMNIA ?

Ακόμα δεν είναι διαθέσιμα όταν ρώτησα σήμερα στο Πλαίσιο...

Υπάρχει και μεγαλύτερη (1800 mAh) στο εξωτερικό...

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

Εγώ ακόμα περιμένω να ξεφορτηστεί πρώτα πριν θα βάλω να φορτίζω για πρώτη φορά. Έβαλα τη κάρτα "σιμ" με 40% η μπαταρία, απενεργοποιήσα το 3G, ενεργοποιήσα το bluetooth και περιμένω..., κοιτάζωντας που και που την οθώνη ενεργοποιώντας :-)

Εμένα η μπαταρία είχε πρόβλημα. Το "σμαρτφον" Samsung ala Omnia είναι καλεπούρι.

'Οπως επισήμαινα πιο νωρίς... σας κρατάω ενημερωμένους

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,

Μετά από 2 πλήρης αποφορτίσεις και φορτίσεις το άνοιξα χτες το βράδυ κατά τις 1.30(καμιά ωρίτσα ιντερνετ wifi και λίγο περιήγηση σε ρυθμίσεις Κανά μισάωρο).απο 100% έπεσε στο 80%

3.00 πέφτω για ύπνο και το αφήνω ανοιχτό μεν ,αλλά η οθόνη κλειστή .

Σήμερα Κανά 10 λεπτό mp3 ένα update και Κανά 15λεπτο ιντερνετ wifi

11.30 μπαταρία(1440mA stand-voltage:3.798) στο 50%

 

 

Δεν χρειάζεται να ρωτήσω πάλι αν έχει πρόβλημα , ε?

Πάω τη δευτέρα(που θα κλείσει 7 μέρες) πλαίσιο για αντικατάσταση…….

 

(Όποιος ξέρει τον κωδικό για να δω τι ρομ έχω ας τον γράψει…)

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια μπαταρία ήρθε με την καινούρια σησκευή, μου αλλάξανε (να'ναι πάντα καλά οι άνθρωποι) στο Πλαίσιο έπι της οδού Στουρνάρη στο κέντρο της Αθήνας, μετά από έλεγχο που έκαναν οι ίδιοι και με συνεννόηση με το Samsung. Όλοι τους ήτανε άψογοι. Η μπαταρία όντως είχε πρόβλημα (το πώς ή γιατί; ή ίσως έτυχε..., ή ίσως κάτι άλλο, πάντως τώρα είναι "σούπερ"...)

Την σησκευή θεωρώ την καλύτερη στην αγορά. Τα χαρακτηριστικά της είναι "τοπ"..., είναι και "Omnia"..., είναι και με SAR με μέγιστο που δεν υπερβαίνει το 0.67 που σε κανονική χρήση είναι ακόμα χαμιλότερο..., τι άλλο; Είναι και "πρεστίζ", μα τόσο όμορφη! Όταν συνηθίζεις πως να χρησιμοποιείς καταλαβαίνεις ότι ούτε στυλάκι δεν χρειάζεσαι μόνο για "ρε σετ", και αν! Απίστευτη λειτουργικότητα, "τέλεια" εμπειρία :yahoo:

 

Η συσκευή ακόμα δεν έχει ξεφορτιστεί ούτε μία φορά και είναι με το "σιμ" χρησημοποιήσα αρκετά μεταφέρωντας επεφές κλπ. με bluetooth κλπ. ξανά τα ξημερώματα μα ακόμα 40% από χτές.

Η εταιρία της κινητής τελεφωνίας (.."Wind" έχω στο Samsung Omnia), αν κι το σήμα μου είναι με 3 μπάρες (μεσαίο) δεν τραβάει την ενέργεια απ'τη μπαταρία με τέτοιο βαθμό ώστε να πω ότι κάτι δεν πάει καλά, αντιθέτως θα'λεγα ότι είναι "τέέέέέλεια".

 

Όταν αρχίζω να φορτίζω την μπαταρία πρώτη φορά θα σας το πω και αυτό. Ήδη περάσαν όμως κάπου 18 ώρες από τότε πού άνοιγα και η κατάσταση με ευχαριστεί άκρως, για να μην πώ ότι ονειρομένη.

:dance:

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις; Άλλαξέ την. Αυτό δεν είναι η εμπειρία που υπόσχεται το Samsung. Η μπαταρία σου δεν πάει καλά έτσι πως το καταλαβαίνω.

Το ROM γράφει το κινητό σου... 'Εναρξη... ρύθμισεις... σύστημα... έκδοση... (και εκεί γράφει Η συσκευή μου Έκδοση PDA και ΤΗΛΕΦΩΝΟ... καιτάς τη PDA γραμμή όπου το τέλος γράφει... π.χ. i900BDHI2/ BDHI2

Αυτή είναι η έκδοση του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ την smartec θελουν 5 μερες για τσεκαρουν το τηλ...ελεος...δεν το εχω ουτε εγω 5 μερες...

 

Ωραια πραγματα.. τι να πει κανεις, για κλοτσιες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παω να χτυπησω αυτο ...

 

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

 

και να τελειωνουμε με αυτο το θεμα...το κινητο ειναι απιστευτο...μονο η μπαταρια ειναι χαλια...

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παω να χτυπησω αυτο ...

 

http://www.discountcell.com/cellular/pn/Samsung_AB103450CABSTD

 

και να τελειωνουμε με αυτο το θεμα...το κινητο ειναι απιστευτο...μονο η μπαταρια ειναι χαλια...

 

Εγω στη θεση σου πριν τα χωσω για μπαταρια θα περιμενα να σιγουρευτω αν φταιει οντως η μπαταρια, η το κυκλωμα φορτισης, η δεν ξερω γω τι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου πριν τα χωσω για μπαταρια θα περιμενα να σιγουρευτω αν φταιει οντως η μπαταρια, η το κυκλωμα φορτισης, η δεν ξερω γω τι αλλο

Πλήρης αποφόρτηση και φόρτηση περίπου 4-5 κύκλους στην αρχή... που σημαίνει και τόσες μέρες αν το κινητό μόνο μέρα κρατάει (αν κρατάει μέρα). Μετά κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες ανάλογα. Πριν δεν θα συνιστούσα. Έτσι θα σιγουρευτείς και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε αυτο https://forums.microsoft.com/WindowsMobile/ShowPost.aspx?PostID=4003427&SiteID=65

μαλλον ειναι και αλλου το προβλημα!

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε αυτο https://forums.microsoft.com/WindowsMobile/ShowPost.aspx?PostID=4003427&SiteID=65

μαλλον ειναι και αλλου το προβλημα!

 

 

This applies for basically all windows mobile phones having 3G built in. Here are some tips that will let you squeeze out some more battery life from your device

 

  • Go to start>settings>connections>Beam. Turn the Beam off from there
  • Go to start>settings>connections>advanced network. Turn off “HSDPA” if you are not using it right now. It is a huge battery sucker
  • Go to start>settings>Phone. Go to the Band(tab). Select GSM from the “network type”
  • Make sure the WiFi radio is off, if you are not using it.
  • Use the task manager to terminate the applications that are not in use. More the number of applications running in the background implies more load on the CPU and thus, it will suck more battery than you can imagine. Fortunately, almost all versions of the HTC Diamond come with HTC Task Manager to manage the tasks.
  • Personally, I recommend using the Dinarsoft Handyswitcher(reviewed here) instead as it is much more faster and responsive than the HTC’s own task manager. Before installing it, please make sure to disable the HTC’s task manager. To do this, go to start>settings>system>’task manager’>button (tab)>”untick” both of the checkboxes to disable it.
  • Make sure the “key lock” is on. It will prevent accidental key presses when your device will be in your pocket. To do this, go to start>settings>system>key lock and select “lock all buttons except power button”.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...