Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τους φιλους.

σημερα ενανα τον τριτο κυκλο φορτισης εκφορτισης,απο 100% (μολις το ειχα βγαλει απο τη πρισα)

με δυο κλησεις και δυο mp3,στο 70%

απιστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τωρα τι πρεπει να κανουμε????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα εχουμε κανει ολα αυτα

 

Στο Diamond παντως που για αλλους λογους δεν κραταει παρα πολυ η μπαταρια οταν τα κανεις αυτα η αυτονομια εκτοξευεται.

 

Δεν ειναι φυσιολογικο στο Omnia με μεγαλυτερη μπαταρια να κραταει λιγοτερο και απο το Diamond...καποιο προβλημα πρεπει να υπαρχει.

play4free.gr | Το blog της δωρεάν διασκέδασης :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους.

σημερα ενανα τον τριτο κυκλο φορτισης εκφορτισης,απο 100% (μολις το ειχα βγαλει απο τη πρισα)

με δυο κλησεις και δυο mp3,στο 70%

απιστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τωρα τι πρεπει να κανουμε????????

 

YPOMONH.........

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.........

Link to comment
Share on other sites

Samsung Omnia είναι σούπερ σησκευή, όταν κρατάει η μπαταρία... και μπορεί!

Δυστυχώς δεν ξέρουν ή δεν λένε ακόμα κι αυτοί που έπρεπε να σου πούν ολοκληρωτικά πώς είναι η φόρτιση της μπαταρίας ανάλογα με τον τύπο ( LI-polimer, Ni-Ca, Li-ion, κλπ).

 

Εγώ περίμενα πρώτα να ξεφορτωθεί σχεδόν εντελώς και μετά η πρώτη φόρτηση που όλοι λένε για 10-12 ώρες (Li-ion). Περίπου τρείς τέτοιους κύκλους φόρτηση-ξεφόρτηση κι μετά είσαι για "γκό"... Πρέπει να σας υπενθυμίσω ότι με τις μπαταρίες (Li-ion τουλάχιστον) η φόρτηση της σησκευής μπορεί να γίνει κάθε στιγμή με την μικρή λεπτομερία ότι δεν θα βγάλουμε από την μπρίζα ΠΟΤΕ μέχρι να φορτιστεί εντελώς, κάτι που πολλοί αγνοούν ή απλώς δεν ξέρουν. Προσωπική εμπειρία μου ότι έτσι κρατάνε απίστευτες ώρες και μέρες.

(Αν θα'τανε η μπαταρία Ni-Ca θα έπρεπε πρώτα να ξερορτώσεις κάθε φορά εντελώς πριν φορτίζεις... αλλά μετά μπορούσες να βγάλεις από την μπρίζα όποτε ήθελες ή αν βιαζόσουν, προφανώς χωρίς να γεμίσει εντελώς η μπαταρία).

Σχετικά με bluetooth... εγώ χρησιμοποιώ το Sony Ericsson HBH-IV840 με απίστευτη καλή αυτονομία, χρόνο ομιλίας (3 και μέρες ανετά χωρίς να το φορτίσω) και με άψογη συνδετικότητα με το Samsung Omnia.

Κλπ...

 

Μακάρι να ήταν μόνο η μπαταρία αλλά τα προβλήματα είναι πολλά.

Αλλά μιάς και άνοιξες την συζήτηση περί μπαταρίας και το ψάχνεις γενικότερα

θα σου έλεγα ότι δυστηχώς σε κανένα κινητό που έχει μπαταρία ιόντων λιθίου

δεν δίνει καμία εταιρία κατάλληλο φορτιστή πλην της Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάσατε βέβαια οτι ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στη συσκευή και οτι μπορείς και με ένα απλό εργαστηριακό τροφοδοτικό να δώσεις ρεύμα... Αυτό που έχετε στην μπρίζα είναι απλά παλμοτροφοδοτικό.

100 ώρες να το αφήσεις όταν γεμίσει η μπαταρία το κινητό σταματά μόνο του τη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φορτίσει ακόμα το κινητό και κρατάει σταθερά. Είναι με το ελληνικό Rom, από το Πλαίσιο, μία χαρούλα! Όταν θα κάνω με την ευκαιρία και την πρώτη φόρτηση θα αας το πώ περισσότερο. Προς το παρόν δουλεύει άψογα... με sim (wind) 3-4 μπάρες, με bluetooth ανοιχτώ, με οθώνη ανοιχτώ ανά χρονικά διαστήματα για αρκετετή ώρα με μηνήματα και WiFi (ασύρματο)... 30-35% έπεσε μεσ'σε 20-24 ώρες και δεν έχω κάν ακόμα φορτίσει ούτε μία φορά!
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 9 - 3 ...με μετρια χρηση...επεσε 30% και εχω κανει 7 πληρεις φορτισεις...

 

Ειναι παραλογο. Με τη Samsung η τον εισαγωγεα εχει μιλησει κανεις σας?

play4free.gr | Το blog της δωρεάν διασκέδασης :)
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μας ειναι να βρουμε μια λυση γιατι το κινητο ειναι πολυ καλο...δεν θελω να το παω πισω ...θελω να το δουλεψω

Σωστά, το smartphone αυτό δεν θα μπορούσα κι ούτε θέλω να άλλαξω με καμμία άλλη σησκευή! Προς το παρόν είναι το "τοπ" για μένα τουλάχιστον. Σας αγχώνει η μπαταρία και το καταλαβαίνω. Επειδή όμως ακόμα δεν βλέπω να διαθέτουν μπαταρία για το Samsung Omnia στην Ελληνική αγορά το μόνο που μπορούν ίσως να κάνουν είναι να άλλαξουν την σησκευή.

Κι όταν το κάνουν πρόσεξε την ξεφόρτηση και φόρτηση για τους πρώτους 4 κύκλους...

Εγώ για σιγουριά πρώτα ξεφορτώνω... κάνω χαλαρή χρήση κι διαπίστωσα ότι κρατάει άψογα, δεν έχω ακόμα κάν φορτίσει ούτε μία φορά ενώ πέρασαν ήδη 20-24 ώρες! Κατανάλωση ήτανε 30-35%. Αυτό σημαίνει αυτονομία τουλάχιστον 3-4 μέρες, ανάλογα βεβείως το πόσο θα την μαστιγώσεις... Κι όταν στρώσεις καλά, εγώ πιστεύω στα "θαύματα", θα μπορέσεις να δείς την ίδια αυτονομία ή περίπου που υπόσχεται και η εταιρία της Samsung :-)

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια μπαταρία ήρθε με την καινούρια σησκευή, μου αλλάξανε (να'ναι πάντα καλά οι άνθρωποι) στο Πλαίσιο έπι της οδού Στουρνάρη στο κέντρο της Αθήνας, μετά από έλεγχο που έκαναν οι ίδιοι και με συνεννόηση με το Samsung. Όλοι τους ήτανε άψογοι. Η μπαταρία όντως είχε πρόβλημα (το πώς ή γιατί; ή ίσως έτυχε..., ή ίσως κάτι άλλο, πάντως τώρα είναι "σούπερ"...)

Την σησκευή θεωρώ την καλύτερη στην αγορά. Τα χαρακτηριστικά της είναι "τοπ"..., είναι και "Omnia"..., είναι και με SAR με μέγιστο που δεν υπερβαίνει το 0.67 που σε κανονική χρήση είναι ακόμα χαμιλότερο..., τι άλλο; Είναι και "πρεστίζ", μα τόσο όμορφη! Όταν συνηθίζεις πως να χρησιμοποιείς καταλαβαίνεις ότι ούτε στυλάκι δεν χρειάζεσαι μόνο για "ρε σετ", και αν! Απίστευτη λειτουργικότητα, "τέλεια" εμπειρία :yahoo:

 

Η συσκευή ακόμα δεν έχει ξεφορτιστεί ούτε μία φορά και είναι με το "σιμ" χρησημοποιήσα αρκετά μεταφέρωντας επεφές κλπ. με bluetooth κλπ. ξανά τα ξημερώματα μα ακόμα 40% από χτές.

Η εταιρία της κινητής τελεφωνίας (.."Wind" έχω στο Samsung Omnia), αν κι το σήμα μου είναι με 3 μπάρες (μεσαίο) δεν τραβάει την ενέργεια απ'τη μπαταρία με τέτοιο βαθμό ώστε να πω ότι κάτι δεν πάει καλά, αντιθέτως θα'λεγα ότι είναι "τέέέέέλεια".

 

Όταν αρχίζω να φορτίζω την μπαταρία πρώτη φορά θα σας το πω και αυτό. Ήδη περάσαν όμως κάπου 18 ώρες από τότε πού άνοιγα και η κατάσταση με ευχαριστεί άκρως, για να μην πώ ότι ονειρομένη.

:dance:

 

Σήμερα πήγα στο πλαίσιο στην Στουρνάρη ... με ποιον μίλησες στο Service ... ??? ¨Οταν τους ρώτησα στην Ζαϊμη αν τους έχουν φέρει άλλο κινητό ΟΜΝΙΑ με παρόμοιο πρόβλημα μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πήγα και στην OMNITECH και στην SMARTECH .... τα 2 εξουσιοδοτημένα service της Samsung. ΜΟυ είπαν 10-15 εργάσιμες ... έλεος ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τους ρώτησα στο σερβίζ και είπανε μόνο για ΄κείνον με το καμμένο "πιξέλ"... Στο κατάστημα ήμουν όμως ο "πρώτος"...
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, το smartphone αυτό δεν θα μπορούσα κι ούτε θέλω να άλλαξω με καμμία άλλη σησκευή! Προς το παρόν είναι το "τοπ" για μένα τουλάχιστον. Σας αγχώνει η μπαταρία και το καταλαβαίνω. Επειδή όμως ακόμα δεν βλέπω να διαθέτουν μπαταρία για το Samsung Omnia στην Ελληνική αγορά το μόνο που μπορούν ίσως να κάνουν είναι να άλλαξουν την σησκευή.

Κι όταν το κάνουν πρόσεξε την ξεφόρτηση και φόρτηση για τους πρώτους 4 κύκλους...

Εγώ για σιγουριά πρώτα ξεφορτώνω... κάνω χαλαρή χρήση κι διαπίστωσα ότι κρατάει άψογα, δεν έχω ακόμα κάν φορτίσει ούτε μία φορά ενώ πέρασαν ήδη 20-24 ώρες! Κατανάλωση ήτανε 30-35%. Αυτό σημαίνει αυτονομία τουλάχιστον 3-4 μέρες, ανάλογα βεβείως το πόσο θα την μαστιγώσεις... Κι όταν στρώσεις καλά, εγώ πιστεύω στα "θαύματα", θα μπορέσεις να δείς την ίδια αυτονομία ή περίπου που υπόσχεται και η εταιρία της Samsung :-)

 

 

 

file mou sosta milas kai egw ta idia kanw kai eimai se poli kali mira

exw kani mia pliri fortisi (afou prota pethane to kinito apo tin fortisi tis samsung)

kai to exw bgali edw kai 8 wres to exw skisei gia na perasw kati programatakia kai twra to exw afise stin isixia tiu kai mou leei 80%

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

file mou sosta milas kai egw ta idia kanw kai eimai se poli kali mira

exw kani mia pliri fortisi (afou prota pethane to kinito apo tin fortisi tis samsung)

kai to exw bgali edw kai 8 wres to exw skisei gia na perasw kati programatakia kai twra to exw afise stin isixia tiu kai mou leei 80%

Σωστός ο παίχτης ;-)

Αυτό. Εγώ δεν έχω ακόμα κάν φορτίσει ούτε μία φορά το δικό μου το καινούριο και ούτε βλέπω ότι θα το κάνω λίαν σύντομο. Ίσως αύριο ή μεταύριο θα έρθει η ώρα κάποια στιγμή τελικά αλλά προς το παρών θαυμάζω μονάχα την τελειώτητα και περιμένω να ξεφορτίσει η μπαταρία που κρατάει όμως :clap:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τους ρώτησα στο σερβίζ και είπανε μόνο για ΄κείνον με το καμμένο "πιξέλ"... Στο κατάστημα ήμουν όμως ο "πρώτος"...

 

Εγω ημουν με το καμμενο πιξελ, αλλα αυτο εγινε σε συνεννοηση με τα γραφεια και τελικα αλλαξα το κινητο στην Πατρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι τελείως απογοητευμένος από το after sales service Και σε 2-3 εβδομάδες που θα μου επιστρέψει η Samsung το κινητό θα το πουλήσω.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν με το καμμενο πιξελ, αλλα αυτο εγινε σε συνεννοηση με τα γραφεια και τελικα αλλαξα το κινητο στην Πατρα

Ελίζω ήρθες στο κλάμπ των ευχαριστιμένων...

Τι έκανες μετά; Έβαλες να φορτώσεις ή περιμένεις και εσύ πρώτα να ξεφορτίσει με το καλό και με μετά τους γνωστούς κύκλους?

Καμμένο πιξέλ, αχχ! Είχα κάποτε ένα τέτοιο λαπτοπ από το multirama μα δεν άλλαξαν, μου είπαν ήθελε και άλλα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα κάποτε ένα τέτοιο λαπτοπ από το multirama μα δεν άλλαξαν, μου είπαν ήθελε και άλλα :-)

 

Den exei sxesi to ena me to allo. Diaforetikos typos proiontwn... diaforetiki politiki.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελίζω ήρθες στο κλάμπ των ευχαριστιμένων...

Τι έκανες μετά; Έβαλες να φορτώσεις ή περιμένεις και εσύ πρώτα να ξεφορτίσει με το καλό και με μετά τους γνωστούς κύκλους?

 

Αυτο με το καμμενο πιξελ δε με εβγαζε ουτε 20 ωρες.

Το καινουριο με εχει βγαλει 2 φορες απο καμμια 25-30 ωρες (με φουλ φορτιση), αλλα του κανω επιτηδες απειροελαχιστη χρηση (μονο τα βασικα).

Περιμενα να ξεφορτισει και ναι κανω τους γνωστους κυκλους

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το καμμενο πιξελ δε με εβγαζε ουτε 20 ωρες.

Το καινουριο με εχει βγαλει 2 φορες απο καμμια 25-30 ωρες (με φουλ φορτιση), αλλα του κανω επιτηδες απειροελαχιστη χρηση (μονο τα βασικα).

Περιμενα να ξεφορτισει και ναι κανω τους γνωστους κυκλους

Ωχχ, δεν ακούγεται και τόσο καλά το πόσο σου κρατάει η μπαταρία...

Εγώ είμαι ευχαριστιμένος κι ακόμα περιμένω να ξεφορτώσει για να φορτίσω πρώτη φορά... έβαλα να ακουώ και MP3 μπάς κι βοηθάει να ξεφορτώσει αλλά μετά από 23 ώρες και χρήση που αναφέρω νωρίτερα, κατανάλωσε μονάχα 50%... Και δεν έχω καν φορτίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω να ξεφορτώσει πρώτα...,

27 ώρες και που περάσαν ήδη και έχει κατανάλωσει 50-55% από την 70-75% που ήταν στην αρχή όταν το άνοιξα... με κάρτα Sim Wind, bluetooth μόνιμα ανοιχτό... WiFi internet, μουσική ανά χρονικά διαστήματα συνολικά περίπου 30-40 λεπτά και...

Ακούω τη μουσική με ωραίο και κρύσταλ καθαρό ήχο :up:

Μην περιμένετε σημέρα να σας πω κάτι περισσότερο, δεν βλέπω να πέφτει... ίσως αύριο το μεσημέρι αν ξεφόρτησε το καλεπούρι μου :dance:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...