Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα με την μπαταρία τί λέει ο κατασκευαστής!!

Samsung...http://uk.samsungmobile.com/mobile/SGH-i900/spec

Χρόνο ομιλίας (Talk Time) : έως 10 ώρες (2.5G) και έως 6.5 ώρες (3G)

Χρόνο αναμονής (Standby) : έως 430 ώρες (2.5G) up to 450 ώρες (3G) !!!

 

Αν θα έλεγε διαφορετικό από αυτό που είναι υπάρχει πρόβλημα... ναι, υπολογίζω ότι δεν θα κρατήσει τόσο από εμπειρία, αλλά όχι και τόσο λίγο όσο μερικοί διαπιστώσαν ήδη.

 

Για μένα περάσε που κοιτάξα τελευταία φορά την μπαταρία μία ώρα, μίλησα 2'05 λεπτά με μία φίλη μου και έπεσε 5%... Μάλλον εκείνη φταίει :)

 

και αυτο λεει για το diamond...φυσικα και δεν ισχυει:lol:

 

•Battery:

- Rechargeable Lithium-ion or Lithium-ion polymer battery

- Capacity: 900 mAh

- Talk time: Up to 270 minutes for WCDMA / Up to 330 minutes for GSM

- Standby time: Up to 396 hours for WCDMA / Up to 285 hours for GSM

- Video call time: Up to 145 minutes for WCDMA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαφορετική μπαταρία / διαφορετική οθόνη / διαφορετική διαχείριση ενέργειας / διαφορετικά chipsets και κυκλώματα τα οποία καταναλώνουν λιγότερη ή περισσότερη ενέργεια ...

 

Και το GOLF 1.4 TFSI , το A3 1.4 ΤFSI , το LANCIA Delta 1.4 T-Jet, GPunto 1.4 T-Jet είναι όλα αυτοκίνητα με κινητήρες 1.4 turbo αλλά όλα έχουν διαφορετικές επιδόσεις, διαφορετικές καταναλώσεις ... δεν σημαίνει ότι επειδή όλα τρέχουν windows mobile είναι όλα τα ίδια τηλέφωνα ...

 

οκ με επεισες...:ninja::lol:

 

τι να πω....

 

περιμενε 15 μερες και αν παλι σου κραταει 6 ωρες, να το επιστρεψεις..αλλα επιμενω οτι παραπανω απο 1,5 μερα , σπανια θα κρατησει;)

Link to comment
Share on other sites

Μη χαλαμε τις καρδιες μας παιδια.. Ναι ειναι γνωστο οτι οι wm συσκευες γενικα ειχαν τραγικες επιδοσεις στο θεμα της αυτονομιας.. Που να δειτε ενα qtek 2020 που ειχα καποτε..

ΟΜΩΣ, το omnia οπως διαφερει και σε αλλα πραγματα απο τις υπολοιπες wm συσκευες, ειτε αυτο ειναι ταχυτητα, ειτε αυτο ειναι καμερα 5mp με flash, ειτε, ειτε, ειτε, ετσι διαφερει και στην μπαταρια του.

Ειναι αποδεδειγμενο οτι κανονικα προσφερει πολυ ανωτερους χρονους αυτονομιας απο τις υπολοιπες wm συσκευες και αυτο ειναι ευκολο να το διαπιστωσει κανεις απο δεκαδες reviews χρηστων και απο forums στο εξωτερικο η και στην Ελλαδα.

Αν λοιπον ειχαμε αυτους τους χρονους αυτονομιας με οποιαδηποτε αλλη wm συσκευη θα μας φαινοταν απολυτο λογικο. Ο λογος που "φωναζουμε" ειναι γιατι δεν εχουμε οποιαδηποτε συσκευη. Εχουμε το omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οπεριμενε 15 μερες και αν παλι σου κραταει 6 ωρες, να το επιστρεψεις..

 

Σιγά μη του το πάρουν πίσω όμως μετά από 15 μέρες!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ με επεισες...:ninja::lol:

 

τι να πω....

 

περιμενε 15 μερες και αν παλι σου κραταει 6 ωρες, να το επιστρεψεις..αλλα επιμενω οτι παραπανω απο 1,5 μερα , σπανια θα κρατησει;)

 

1,5 Μερα ??? ρε φίλε μάλλον δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα ... με 20 λεπτά ομιλία ... 10 sms, 15 λεπτά Mp3 και 10 λεπτά GPS η μπαταρία μέσα σε 15-16 ώρες έχει πέσει στο 10% ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το δικο μου - ελληνικο απο πλαισιο -μετα το πρωτο hard reset εστρωσε η μπαταρια!

Ενω πριν μου κραταγε 1,5 ημερες τωρα ανετα παω στις 2 με 2.5 ημερες.......:lol:

Δεν μπορω να σκεφτω τιποτε αλλο, γιατι τρεχουν τα ιδια προγραμματα στην συσκευη.....:!:

 

Το μονο κακο τωρα οι, 3 περιπου ωρες πληρης φορτισης......

Link to comment
Share on other sites

Καιρος να πω και τι δικιά μου γνομη δεν πρεπει να έχει προβλημα η μπαταρία πρεπει να φταιει ο μετριτης.

Ειδα μια ταινια 140 λεπτα και φορτηση μου ζητησε το βράδυ.

Έαν το κλησεις και το αναψεις ο μετριτης της μπαταριας αλλάζει. απο 20& πάει στο 50.

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι να στρώσει η μπαταρία...αλλά μέχρι να γίνει αυτό ...θα έχουν περάσει η 7 μέρες από το πλαίσιο και μετά αρχίζει το τρέξιμο...άρα εγώ του δίνω "ευκαιρία" μέχρι το Σάββατο που θα το πάω ...

 

Αυτό που διέκρινα πάντως είναι ότι μετά την 4-5 φορτίσεις είδα διαφορά ...αλλά και πάλι απέχει πολύ από τα 3μερα που λέγαμε

Link to comment
Share on other sites

Καιρος να πω και τι δικιά μου γνομη δεν πρεπει να έχει προβλημα η μπαταρία πρεπει να φταιει ο μετριτης.

Ειδα μια ταινια 140 λεπτα και φορτηση μου ζητησε το βράδυ.

Έαν το κλησεις και το αναψεις ο μετριτης της μπαταριας αλλάζει. απο 20& πάει στο 50.

 

Ακομα κι αυτο ειναι prob της μπαταριας. Κι εγω το ιδιο κανω οταν πεφτει πολυ, το κλεινω, το αναβω και ανεβαινει.

Ο μετρητης παλι, κολλαει οταν το φορτιζω. Δειχνει ας πουμε μονιμα 30% (ενω εχει φορτισει αρκετες ωρες), κανεις reset και παει στο 100% το οποιο ειναι και το αληθινο.

Τελος χτες, οταν πηγε η μπαταρια στο 10%, μου εσβησε η συσκευη σε χρονο dt. Ουτε τον φορτιστη δε προλαβα να βαλω στην πριζα

Link to comment
Share on other sites

6 μέρες πέρασαν που πήρα το δικό μου από το Πλαίσιο με 8GB, ελληνικό ROM, standard Battery κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν μου κράτησε πάνω από 24 ώρες η μπαταρία και να είχα κλειστό το 3G, κλειστό το WiFi, με το πολύ 10 λεπτά συνομίλιας κι άντε...το πολύ 10 λεπτά κοιτάζοντας την οθώνη. Το να τραβάει το bluetooth ακουστικό τόση ενέργια δεν το πιστέυω επειδή περίπου τόσο κράτησε και χωρίς.

 

Τι να στρώση μετά από έξι φόρτηση? Θα ήθελα όμως να μάθω αυτοί που λένε ότι κρατάει τόσο το δικό τους τι έκαναν όταν ανοίξανε το κουτί και μετά..., λεπτομερώς :rolleyes:

 

Πάντως, ναί, η συσκευή είναι καταπληκτική! Το θέμα της μπαταρίας να λύσω τα άλλα είναι στην εντέλεια.

Link to comment
Share on other sites

kai ego to idio provlima exo me tin mpataria

 

to pira apo to plaisio ti deftera

to anoiksa ligo kai to vradi to evala na fortisei sta 220v gia 10 ores!!to anoiksa to proi kai kratise mexri tis 8 t0 vradi (simiosi:akoma den tou evala tin karta mou na to xrisimopoio san tilefono) kai oxi treli xrisi.....

kata tis 8 leo na to valo na fortisei apo to usb mipos kai einai kalitera.........mexri tis 3 to mesimeri fortize......otan to anoiksa (stis 3 to mesimeri) mexri to vradi stis 11 eixe svisei.....

to fortisa xtes to vradi apo tis 12 mexri simera stis 10 apo 220v

 

 

tora pou to vlepo exei katevei sto 80% mesa se 2 ores........

prepei na exei provlima,,,,eeeeee????

 

na to pao piso i na perimeno?????

Link to comment
Share on other sites

na to pao piso i na perimeno?????

 

Παρε 801 11 64000 πες τους αναλυτικα την "εμπειρια" σου και ρωτα τους τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
tora pou to vlepo exei katevei sto 80% mesa se 2 ores........

prepei na exei provlima,,,,eeeeee????

 

na to pao piso i na perimeno?????

 

Egw tha elega amesi epistrofi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

den pane kala ekei sti samsung.....

 

 

pira til kai mou leei oti einai fisiologiko na xanei kathe ora 10%........:wacko:

 

kai meta pou tou leo oti to fisiologiko einai 2-3 meres apo oti akouo, mou petaei oti kai aftoi exoun 2 siskeves ekei me foul xrisi kai tous krataei kai se aftous 2-3 meres....opote tou leo oti den einai fisiologiko na mou krataei emena 9 ores.....eeeee nai, mou leei,pigene to sto service.........

 

tha paro tora kai tha sas po .......

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια γιατι γραφετε ολοι με greeklish ; δεν ξερει κανενας να γραφει ελληνικά!!!

 

Exeis dikio, apla egw den exw afti ti dynatotita apo edw pou briskomai (Des kai tin ypografi mou).

 

(Otan eimai sto PC sto spiti grafw panta Ellinika kai parotrynw osous exoun ti dynatotita na kanoun to idio)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ... ρε παιδιά συγνώμη κι όλας ... γράφετε ότι η μπαταρία δεν σας κρατάει πάνω από 20 -24 ώρες με ελάχιστη χρήση και ΡΩΤΑΤΕ αν πρέπει να το επιστρέψετε ??? ΕΛΕΟΣ ... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το μεσιμέρη στο σερβίζ του Πλαίσιου στο κέντρο της Αθήνας κι το άφησα για να δούν επειδή δεν είναι καθόλου φυσιολογικό ότι δεν κρατάει η μπαταρία ούτε μέρα... περιμένω. Είπαν ότι θα επικοινωνήσουν με το Samsung.

Σε λίγη ώρα θα ξέρω και περισσότερα να σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι τα επιστρεψουν και δεν τους σπασουν τα @@ μεχρι να τα παρουν πισω, να μας πουν αν βλεπουν διαφορα με την νεα συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία όντως είχε πρόβλημα :wacko:

Μου αλλάξανε την σησκευή, με αστραπαία εξυπερέτηση (Πλαίσιο) :whip:

Σταυρώνω χέρια-πόδια κι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω επίσης να προσθέτω ότι στο Πλαίσιο επί οδό Στουρνάρη οι εργαζόμενοι πάντοτε μου άφηνουν (αφήσαν) την καλύτερη εντύπωση :bow:

 

Σας ενημερώνω για την μπαταρία τακτικά :secret:

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη να ειναι να σου ευχηθουμε και να την ευχαριστηθεις.

Γερη και με λιγοτερες φορτισεις !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτη συμπεριφορά από τον υποδιευθυντή του πλαισίου στην Βουλιαγμένης - Αργυρούπολη κύριο Παπαδάκη. Αφού είχα αφήσει το κινητό από την δευτέρα ... μέχρι χτες δεν το είχανε κοιτάξει καθόλου. Χτες αφού το φορτίσαν φουλ, το αφήσανε 24 ώρες να δουν πόσο θα έχει πέσει η μπαταρία ... έλα όμως που δεν είχανε βάλει SIM κάρτα μέσα με αποτέλσμα η κεραία να μην λειτουργεί άρα το κινητό να καταναλώνει έτσι κι αλλιώς μηδενικό ρεύμα ... σήμερα που πήγα και το πήρα μου είπαν ότι δεν έχει τίποτα... όταν τους είπα ότι έπρεπε να είχαν SIM Κάρτα μέσα αλλιώς το κινητό δεν τραβάει καθόλου ρεύμα μου απαντήσανε ότι δεν είναι τεχνικοί κινητών αλλά υπολογιστών. Με το που γύρισα σπίτι και έβαλα την SIM Μου το κινητό έπεσε από το 100% στο 80% ... απλά και μόνο με ένα restart με την SIm μέσα ... αύριο πάω στη Samsung ... λυπάμαι για την συμπεριφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ απέναντι στους πελάτες τους.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα 1440mah εχει

 

http://img134.imageshack.us/img134/4885/sshot002rd0.png

 

Λοιπόν το περίεργο είναι ότι στην συγκεκριμένη οθόνη εμένα μου γράφει ...

 

ADC: 111|PDA:1 => 109

Voltage 3.896 V

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το f490 και έχω το ίδιο πρόβλημα με την αυτονομία που διαβάζω, όπως ο φίλος που έγραψε ότι το φόρτιζε για 55 ώρες. Επίσης έχω πρόβλημα συνδεσημότητας με bluetooth hands free καθώς όταν απαντάω σε εισερχόμενη κλήση μου νεκρώνει ο ήχος.

Επίσης έχω και το d880 που και αυτό έχει πολλά προβλήματα.

Το f490 το έχω πάρει εδώ και 50 μέρες και τις 45 είναι στο service.

Τελικά τι συμβαίνει με την samsung ;

Είναι απαράδεκτο να δείνεις τόσα χρήματα για κάτι που είναι προβληματικό από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...