Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπαρχει εκδοση google earth για το 5800?Και αν ναι που θα την βρω?

 

Μηπως εννοεις google maps;Αν ναι :google:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Παιδια!!!

 

Μπορει κάποιος να παραθέσει όλες τις βέρσιον για καθε navi prog οι οποιες να ειναι συμβατες με το ν97 για ν μπορεσω να τις "βρω" και να τις περασω στο κινητάκι μου!!!

 

Φιλικα

 

Νικόλας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το 1 ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=240084

 

Kαλοριζικο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ένα σωρό θέματα και τα έχω μπερδέψει λίγο. Ψάχω για το 5800 ένα προγραμματάκι να σταματέι το μπιπ στην ηχογράφηση. Επίσης ένα calculator γιατί το δικό του είναι άσχημο. Παίζει κάτι σε free χωρίς να ζητά σπασίματα και τέτοια;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ένα σωρό θέματα και τα έχω μπερδέψει λίγο. Ψάχω για το 5800 ένα προγραμματάκι να σταματέι το μπιπ στην ηχογράφηση. Επίσης ένα calculator γιατί το δικό του είναι άσχημο. Παίζει κάτι σε free χωρίς να ζητά σπασίματα και τέτοια;

 

Free recorder χωρίς beep, δε θα βρεις. Ωστόσο σε επίπεδο shareware, το Best CallRecorder είναι όντως το καλύτερο. Και σε αφήνει να απενεργοποιήσεις το beep.

 

Calculator υπάρχει ένα με το οποίο μπορείς να γράψεις με το χέρι, το Handwriting Calculator, το οποίο είναι και free.

 

Αν έκανες ένα search, θα τα έβρισκες και τα δύο! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό το shareware σταματά κάποια στιγμή να δουλεύει ή απλά δεν σου δείνει τις πλήρεις δυνατότητες του προγράμματος και άρα είναι οκ για αυτό που το θέλω;

 

Το calc που λές μόνο για γραφή με το χέρι είναι;

 

Άσχετο, μόλις έβαλα την πρώτη μου εφαρμογή, το google maps, και είναι σούπερ λέμε, δυστιχώς δεν δίνει πλήρη οθόνη στο πλάι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό το shareware σταματά κάποια στιγμή να δουλεύει ή απλά δεν σου δείνει τις πλήρεις δυνατότητες του προγράμματος και άρα είναι οκ για αυτό που το θέλω;

 

Κι αυτό το γράφει στο site που σου έδωσα...

Όχι, σου δίνει πλήρεις δυνατότητες για 15 μέρες, μετά σταματάει να λειτουργεί.

 

Το calc που λές μόνο για γραφή με το χέρι είναι;

 

Ψάχνουμε και λίγο είπαμε...

Google is your friend! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=MU4sPPzuVcw

 

 

Άσχετο, μόλις έβαλα την πρώτη μου εφαρμογή, το google maps, και είναι σούπερ λέμε, δυστιχώς δεν δίνει πλήρη οθόνη στο πλάι

 

Στο Ν97 δουλεύει σε fullscreen κανονικά πάντως! Περίεργο.. δεν έχουν την ίδια ανάλυση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει τις επιλογές στην δεξιά πλευρά και κόβει πολύ από την οθόνη και δεν έχει επιλογή πλήρους οθόνης για να κρίψει τις επιλογές όπως γίνεται στον browser

 

οποτε για τα προγράμματα θα περιμένω να βγει κάτι για να τρέχουν χωρίς αυτά τα παλιοπιστοποιητικά και τις ιστορίες

 

Το Best CallRecorder λέω να το αγοράσω, εκεί που ζητάει αριθμό τηλεφώνου να βάλω στεγνά το νούμερο ή θέλει τίποτε +30 μπροστά και τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου!;)

 

Παρόλο που δεν είμαι κάτοχος του 5800, αλλά του νέου Samsung S8000 Jet, σας γράφω αυτό το ποστ για τον εξής λόγο:

Ένας φίλος μου, κάτοχος του 5800, είδε στο τηλέφωνό μου μια ταινία Xvid με υπότιτλους, την οποία είχα ανεβάσει από τον υπολογιστή στο τηλέφωνο και τρελάθηκε!! Ενδιαφέρθηκε και με ρώτησε, εάν και στο δικό του Νόκια 5800 θα μπορούσε να εγκατασταθεί ένας DivX/Xvid Player, ούτως ώστε να μπορεί κι αυτός να απολαμβάνει ταινίες στο κινητό του!! Και επειδή δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και Ίντερνετ μου ζήτησε να ερευνήσω το θέμα.....

 

Τώρα, εγώ ξέροντας ότι το Nokia 5800 έχει ανοιχτό λειτουργικό- βλέπε Symbian, αλλά δεν έχει εγκατεστημένη Εφαρμογή DivX/Xvid Player, σε αντίθεση με το δικό μου- S8000 Jet, που έχει κλειστό λειτουργικό μεν, αλλά εγκατεστημένο DivX/Xvid Player, ψάχνω να βρω μια Εφαρμογή DivX/Xvid Player για Symbian άρα και για Nokia 5800??

Μπορείτε να μου πείτε από που θα μπορούσα να κατεβάσω μια τέτοια εφαρμογή, για να την εγκαταστήσω στη συνέχεια στο τηλέφωνο του φίλου μου?

Free- εννοείται..!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά;);)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου!;)

 

Παρόλο που δεν είμαι κάτοχος του 5800, αλλά του νέου Samsung S8000 Jet, σας γράφω αυτό το ποστ για τον εξής λόγο:

Ένας φίλος μου, κάτοχος του 5800, είδε στο τηλέφωνό μου μια ταινία Xvid με υπότιτλους, την οποία είχα ανεβάσει από τον υπολογιστή στο τηλέφωνο και τρελάθηκε!! Ενδιαφέρθηκε και με ρώτησε, εάν και στο δικό του Νόκια 5800 θα μπορούσε να εγκατασταθεί ένας DivX/Xvid Player, ούτως ώστε να μπορεί κι αυτός να απολαμβάνει ταινίες στο κινητό του!! Και επειδή δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και Ίντερνετ μου ζήτησε να ερευνήσω το θέμα.....

 

Τώρα, εγώ ξέροντας ότι το Nokia 5800 έχει ανοιχτό λειτουργικό- βλέπε Symbian, αλλά δεν έχει εγκατεστημένη Εφαρμογή DivX/Xvid Player, σε αντίθεση με το δικό μου- S8000 Jet, που έχει κλειστό λειτουργικό μεν, αλλά εγκατεστημένο DivX/Xvid Player, ψάχνω να βρω μια Εφαρμογή DivX/Xvid Player για Symbian άρα και για Nokia 5800??

Μπορείτε να μου πείτε από που θα μπορούσα να κατεβάσω μια τέτοια εφαρμογή, για να την εγκαταστήσω στη συνέχεια στο τηλέφωνο του φίλου μου?

Free- εννοείται..!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά;);)

 

Καλησπερα.Θα σου προτεινα να κατεβασεις το πολυδουλεμενο-αξιοπιστο format factory 1.90(pc) το οποιο ειναι freeware και μπορεις να μετατρεψεις οποιουδηποτε φορματ βιντεο, σε .mp4* για το κινητο.Μετατρεπεις-μεταφερεις-βλεπεις με τον προεγκατεστημενο player ο οποιος ειναι και ο καλυτερος που υπαρχει εως τωρα.

*για την μετατροπη,υπαρχει συγκεκριμενη ρυθμιση για nokia 5800 την οποια επιλεγεις μεσα απο μια μεγαλη λιστα κινητων.το encoding της ειναι πολυ καλο και δεν νομιζω να υπαρξει λογος να το τροποποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα σου προτεινα να κατεβασεις το πολυδουλεμενο-αξιοπιστο format factory 1.90(pc) το οποιο ειναι freeware και μπορεις να μετατρεψεις οποιουδηποτε φορματ βιντεο, σε .mp4* για το κινητο.Μετατρεπεις-μεταφερεις-βλεπεις με τον προεγκατεστημενο player ο οποιος ειναι και ο καλυτερος που υπαρχει εως τωρα.

 

Τι φοβερό πρόγραμμα!!!!! :happy:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!

Έχει ρυθμίσεις και για το Ν97!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις αγόρασα το Best CallRecorder με κάτι λιγότερο από 9 ευρώ. Πήρα άμεσα τον κωδικό ενεργοποίησης και το έβαλα στο 5800. Τo πρόγραμμα είναι απλά τέλειο. Θα έλεγα πως ότι μας χρειάζεται πραγματικά, καλό είναι να το αγοράζουμε ώστε να προωθείτε και η ανάπτυξη των εφαρμογών και να κερδίζουν οι άνθρωποι που το έφτιαξαν ότι τους αναλογεί.

 

Επεξεργασία: Λοιπόν έχει το εξής κακό. Αν επιλέξουμε εγγραφή, κάνει στην αρχή ένα και μοναδικό μπιπ που ακούγετε και στον άλλο. Όμως αν την ώρα που βγαίνει το εικονίδιο της εγγραφής, πατήσουμε αμέσως παύση και έπειτα ξανά το εικονίδιο της εγγραφής, τότε δεν το κάνει.

 

Επεξεργασία 2: πω πω τα πήρα στο κρανίο τώρα λέμε. Εκτός από το μπιπ που κάνει στάνταρ στην αρχή μιας ηχογράφησης κάνει και άλλα μπιπ κατά την διάρκεια και ενώ το έχω ρυθμίσει να μην κάνει. Τους έστειλα μήνυμα στην υποστήριξη τους, αλλά έχω πολλά νεύρα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το format factory 2.00 δεν βγαζει σωστα τους υποτιτλους αν δεν ειναι ενσωματομενοι!:( καμια ιδεα? :O

 

Κατεβασε απο ΕΔΩ τους codecs για τον υπολογιστη σου και αφου τους κανεις μια τυπικη εγκατασταση,δοκιμασε παλι και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτες συγνωμη αλλα να κανω φιλικα μια υπενθυμιση,εκτος εαν δεν το εχετε καταλαβει:εδω μιλαμε για εφαρμογες που εχουν σχεση με την S60 (5th Edition).Οτιδηποτε εχει σχεση με υπολογιστες υπαρχει αντιστοιχος χωρος για συζητηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτες συγνωμη αλλα να κανω φιλικα μια υπενθυμιση,εκτος εαν δεν το εχετε καταλαβει:εδω μιλαμε για εφαρμογες που εχουν σχεση με την S60 (5th Edition).Οτιδηποτε εχει σχεση με υπολογιστες υπαρχει αντιστοιχος χωρος για συζητηση.

 

Κανε μια αναζητηση στο παρων θεμα για "xvid4psp" και "format factory" και κανε την ιδια επενθυμιση σε οσα ποστς βρεις.Φιλικα παντα.

Μηπως θα επρεπε να ρωτουσαν εδω για divx-xvid players και να απαντουσαμε σε αλλο θεμα?Ειναι ψιλολεπτο το ολο ζητημα γιαυτο και δεν θα παρει μεγαλες διαστασεις(πολλα ποστς).Ολοι δικιο εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα σου προτεινα να κατεβασεις το πολυδουλεμενο-αξιοπιστο format factory 1.90(pc) το οποιο ειναι freeware και μπορεις να μετατρεψεις οποιουδηποτε φορματ βιντεο, σε .mp4* για το κινητο.Μετατρεπεις-μεταφερεις-βλεπεις με τον προεγκατεστημενο player ο οποιος ειναι και ο καλυτερος που υπαρχει εως τωρα.

*για την μετατροπη,υπαρχει συγκεκριμενη ρυθμιση για nokia 5800 την οποια επιλεγεις μεσα απο μια μεγαλη λιστα κινητων.το encoding της ειναι πολυ καλο και δεν νομιζω να υπαρξει λογος να το τροποποιησεις.

 

Μου φαίνεται δεν με κατάλαβες φίλε!

Στον υπολογιστή μου μπορώ να κάνω ότι θέλεις...Έχω ένα σωρό Video & Audio Converters, να φαν και οι κότες...Το θέμα δεν είναι να μετατρέψω μια ταινία σε .mp4* στον υπολογισή μου, για να την βάλω στη συνέχεια να παίξει στο 5800 (αλλά και σε όλα τα άλλα κινητά- σήμερα όλα τα κινητά διαβάζουν .mp4*).

Αυτό που ψάχνω, είναι εάν υπάρχει εφαρμογή για Symbian- ένας DivX/Xvid Player, αντίστοιχος των Samsung S8000 Jet και του LG Arena που να διαβάζει απευθείας DivX/Xvid αρχεία χωρίς προηγούμενη μετατροπή!!

Να μπορείς να δεις δηλαδή DivX/Xvid ταινίες στην οθόνη του Νοκια 5800.

Είναι αδύνατον για τηλέφωνο με ανοιχτό λειτουργικό να μην υπάρχει τέτοια εφαρμογή!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δεν με κατάλαβες φίλε!

Στον υπολογιστή μου μπορώ να κάνω ότι θέλεις...Έχω ένα σωρό Video & Audio Converters, να φαν και οι κότες...Το θέμα δεν είναι να μετατρέψω μια ταινία σε .mp4* στον υπολογισή μου, για να την βάλω στη συνέχεια να παίξει στο 5800 (αλλά και σε όλα τα άλλα κινητά- σήμερα όλα τα κινητά διαβάζουν .mp4*).

Αυτό που ψάχνω, είναι εάν υπάρχει εφαρμογή για Symbian- ένας DivX/Xvid Player, αντίστοιχος των Samsung S8000 Jet και του LG Arena που να διαβάζει απευθείας DivX/Xvid αρχεία χωρίς προηγούμενη μετατροπή!!

Να μπορείς να δεις δηλαδή DivX/Xvid ταινίες στην οθόνη του Νοκια 5800.

Είναι αδύνατον για τηλέφωνο με ανοιχτό λειτουργικό να μην υπάρχει τέτοια εφαρμογή!!

 

Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά να σου θυμίσω ότι η πλατφόρμα S60 5th edition είναι σχετικά "νεαρή", άρα είναι λογικό οι εφαρμογές που προορίζονται γι αυτή να είναι περιορισμένες.

Όπως είχα γράψει παλιότερα, στο Ν97 μου το Smartmovie παίζει DivX με καταπληκτική απόδοση (έχω δει μέχρι και 2ωρη ταινία!) και μάλιστα χωρίς καμία μετατροπή, όπως το κατεβάζω, έτσι το περνάω κι αυτό ήταν (και με υπότιτλους σε μορφή sub)

Κάποιοι χρήστες του 5800 αναφέρουν ότι δεν τρέχει καλά σε αυτή τη συσκεύη.

Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα όμως, αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Η trial έκδοση είναι εδώ. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δεν με κατάλαβες φίλε!

Στον υπολογιστή μου μπορώ να κάνω ότι θέλεις...Έχω ένα σωρό Video & Audio Converters, να φαν και οι κότες...Το θέμα δεν είναι να μετατρέψω μια ταινία σε .mp4* στον υπολογισή μου, για να την βάλω στη συνέχεια να παίξει στο 5800 (αλλά και σε όλα τα άλλα κινητά- σήμερα όλα τα κινητά διαβάζουν .mp4*).

Αυτό που ψάχνω, είναι εάν υπάρχει εφαρμογή για Symbian- ένας DivX/Xvid Player, αντίστοιχος των Samsung S8000 Jet και του LG Arena που να διαβάζει απευθείας DivX/Xvid αρχεία χωρίς προηγούμενη μετατροπή!!

Να μπορείς να δεις δηλαδή DivX/Xvid ταινίες στην οθόνη του Νοκια 5800.

Είναι αδύνατον για τηλέφωνο με ανοιχτό λειτουργικό να μην υπάρχει τέτοια εφαρμογή!!

 

Η .mp4 κωδικοποιηση δεν ειναι στανταρ και δεν μπορει να αναπαραχθει απο ολα τα κινητα ή γενικοτερα τις media συσκευες.Παρε για παραδειγμα το .mp3 που εχει πολλες και διαφορετικες ποιοτητες.

Τεσπα,υπαρχει ενα ακομη προγραμμα,εκτος του smartmovie,το οποιο λεγεται coreplayer ομως οπως προανεφερε η white_butter_fly για το smartmovie,δεν αναπαραγει σωστα τα αρχεια .avi με αποτελεσμα να ειναι κουραστικη η παρακολουθηση τους.Σπασιματα,κολληματα,ασυγχρονο audio-video.

Link to comment
Share on other sites

Mονο που ουτε ο Core palyer δεν παιζει με τιποτα στο 5800, το έχω σε windows mobile και εκει περα ειναι απαιχτο, απο καιρο νομιζω οτι εχουμε θιξει το θεμα απουσιας ισχυρων εφαρμογων για το κνιητουλι..
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά να σου θυμίσω ότι η πλατφόρμα S60 5th edition είναι σχετικά "νεαρή", άρα είναι λογικό οι εφαρμογές που προορίζονται γι αυτή να είναι περιορισμένες.

Όπως είχα γράψει παλιότερα, στο Ν97 μου το Smartmovie παίζει DivX με καταπληκτική απόδοση (έχω δει μέχρι και 2ωρη ταινία!) και μάλιστα χωρίς καμία μετατροπή, όπως το κατεβάζω, έτσι το περνάω κι αυτό ήταν (και με υπότιτλους σε μορφή sub)

Κάποιοι χρήστες του 5800 αναφέρουν ότι δεν τρέχει καλά σε αυτή τη συσκεύη.

Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα όμως, αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Η trial έκδοση είναι εδώ. :)

 

Έχεις καταφέρει να παίζεις εξωτερικούς υπότιτλους στο smartmovie; Βάζω το sub στον ίδιο φάκελο με την ταινία, το έχω με το ίδιο όνομα με την ταινία και έχω και τικαρισμένο το "Show subtitles" στο configuration και δεν μου τους παίζει...

Link to comment
Share on other sites

IPM Gallery Application For Nokia 5800 - With Multi Touch Alternative

http://dailymobile.se/2009/07/25/ipm-gallery-application-for-nokia-5800-with-multi-touch-alternative/

 

Επίσημο site για Download http://work.shpe.ro/?id2=00030011

 

Το δοκίμασε κανείς που έχει 5800?

 

Μην το δοκιμάσετε όσοι έχετε Ν97 δεν θα λειτουργήσει, γιατί δεν υποστηρίζεται ακόμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταφέρει να παίζεις εξωτερικούς υπότιτλους στο smartmovie; Βάζω το sub στον ίδιο φάκελο με την ταινία, το έχω με το ίδιο όνομα με την ταινία και έχω και τικαρισμένο το "Show subtitles" στο configuration και δεν μου τους παίζει...

 

Αν είναι ελληνικοί, δε μπορεί να τους παίξει, γιατί δεν υποστηρίζει την κωδικοποίησή τους. Πρέπει να είναι σε Αγγλικά και μορφή SUBrip (*.sub). :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...