Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες Ελληνικό δες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2761590#post2761590 :)

 

ναι αυτό το έχω και το έχω κατεβάσει.

δε θέλω ερμηνευτικό..

για μεταφράσεις θέλω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αυτό το έχω και το έχω κατεβάσει.

δε θέλω ερμηνευτικό..

για μεταφράσεις θέλω...

 

http://www.penreader.com/s60-3rd-edition-software/SlovoEd.html

Υ.Γ.Καλό είναι να ενημερώσεις το avatar σου με την συσκευή που έχεις.Θα είναι έτσι πολύ πιο εύκολο να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά...

Είπα ύστερα από καιρό να κάνω Ενημέρωση Εφαρμογών (από το σχετικό μενού του κινητού).

Μου εμφάνισε το Python for Symbian 2.0 και μια εφαρμογή ζωγραφικής με το όνομα Scribble.

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό δεν τρέχει και βγάζει σφάλμα "Update is mandatory for installing Python Runtime & its depedencies. Rerun the application for..." και εκεί κόβεται το μήνυμα.

Καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται;;

Να το ψάξω σε άλλο θέμα;

 

Υ.Σ. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο εικονίδιο για Python. Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου;

Στις Εγκατεστημένες εφαρμογές υπάρχει το Python Runtime που πιάνει 2MB και είναι στην έκδοση 2.00(0)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σας πολλα!

Τελικα σε μενα(omnia HD) μολις το εκανα hack εγκατασταθηκε η Python κανονικα και ετσι εχω και παλι το λεξικο του φιλου Porfyras...Ευχαριστω.

Τελικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα ούτε και με το hack.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά...

Είπα ύστερα από καιρό να κάνω Ενημέρωση Εφαρμογών (από το σχετικό μενού του κινητού).

Μου εμφάνισε το Python for Symbian 2.0 και μια εφαρμογή ζωγραφικής με το όνομα Scribble.

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό δεν τρέχει και βγάζει σφάλμα "Update is mandatory for installing Python Runtime & its depedencies. Rerun the application for..." και εκεί κόβεται το μήνυμα.

Καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται;;

Να το ψάξω σε άλλο θέμα;

 

Υ.Σ. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο εικονίδιο για Python. Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου;

Στις Εγκατεστημένες εφαρμογές υπάρχει το Python Runtime που πιάνει 2MB και είναι στην έκδοση 2.00(0)

 

Κάνε απεγκατάσταση ότι παλιότερη έκδοση της python υπάρχει στο τηλέφωνο και ξανακάνε εγκατάσταση της 2.0

Δοκίμασε και πες μας. :)

 

παιδιά μια ερώτηση....

υπάρχει και αν ναι ποιο προγραμμα είναι για να ρυθμίζεις να μη συνδέεσαι με ιντερνετ, gps , 3g μέσω κινητού και να έχεις μόνο τα mms Πχ ανοιχτά.

κάτι αντίστοιχο του nodata για τα windows miobile.

 

ευχαριστώ!!!

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.:)

Αυτό που μπορείς να κάνεις σίγουρα είναι να διαγράψεις η να μετονομάσεις τις ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με το internet για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για sybmian.Για να δεις τι εφαρμογές υπάρχουν μπορείς να πας εδώ:http://my-symbian.com/main/index.php

 

Επίσης μπορείς να δημιουργησείς ένα προφιλ με λανθασμένα στοιχεία και να επιλέξεις αυτά έτσι ώστε να μη χάσεις και τα σωστά τελειώς, σε περίπτωση που σου χρειαστούν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το skype στο 5800 και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα. Ενώ δέχομαι κλήσεις δεν μπορω να κάνω , κατά τα άλλα κάνω ανταλλαγή αρχείων. Επίσης δεν εμφανίζετε βιντεο ούτε στο κινητό μου ούτε σάυτόν που με καλεί.
Link to comment
Share on other sites

Εάν εγκαταστήσεις το Nimbuz παίζει μια χαρά το skype μέσω αυτού. Επίσης εάν θέλεις βίντεο το fring το υποστηρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!:)

 

κατεβασα στο κινητο μου το οπερα μινι απο το σαητ της οπερα αλλα οταν πατω εγκατασταση,λιγο πριν το τελος μου λεει οτι εμφανιστηκε λαθος, να συνεννοηθω με τον παροχο. Καλεσα στη βονταφον, μου εστειλαν ρυθμισεις webprepay αλλα κ παλι δεν γινεται η εγκατασταση. Μηπως πρεπει να εχω εγκαταστησει πριν καποιο αλλο προγραμμα η να αλλαξω καποια ρυθμιση; γιατι σε μενα δεν γινεται;;;κλαψ:(:(:(

"A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world." O.W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!:)

 

κατεβασα στο κινητο μου το οπερα μινι απο το σαητ της οπερα αλλα οταν πατω εγκατασταση,λιγο πριν το τελος μου λεει οτι εμφανιστηκε λαθος, να συνεννοηθω με τον παροχο. Καλεσα στη βονταφον, μου εστειλαν ρυθμισεις webprepay αλλα κ παλι δεν γινεται η εγκατασταση. Μηπως πρεπει να εχω εγκαταστησει πριν καποιο αλλο προγραμμα η να αλλαξω καποια ρυθμιση; γιατι σε μενα δεν γινεται;;;κλαψ:(:(:(

 

Χρόνια πολλά! :)

 

Ποιά έκδοση δοκιμάζεις?

Δοκίμασε το Opera Mobile 10 beta 2

Όσο για αυτό με τη Vodafone πρόσεχε τις χρεώσεις! Τους browser μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και με WLAN

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιο που εχει μεσα εγκατεστημενο το 5800 εχει rds ? γιατι εχω βρει σταθμο που εκπεμπει πληροφοριες rds αλλα δεν μου τις βγαζει ουτε το ονομα του τραγουδιου ουτε του σταθμου :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά...

Είπα ύστερα από καιρό να κάνω Ενημέρωση Εφαρμογών (από το σχετικό μενού του κινητού).

Μου εμφάνισε το Python for Symbian 2.0 και μια εφαρμογή ζωγραφικής με το όνομα Scribble.

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό δεν τρέχει και βγάζει σφάλμα "Update is mandatory for installing Python Runtime & its depedencies. Rerun the application for..." και εκεί κόβεται το μήνυμα.

Καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται;;

Να το ψάξω σε άλλο θέμα;

 

Υ.Σ. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο εικονίδιο για Python. Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου;

Στις Εγκατεστημένες εφαρμογές υπάρχει το Python Runtime που πιάνει 2MB και είναι στην έκδοση 2.00(0)

 

Εμένα δούλεψε με μια επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιο που εχει μεσα εγκατεστημενο το 5800 εχει rds ? γιατι εχω βρει σταθμο που εκπεμπει πληροφοριες rds αλλα δεν μου τις βγαζει ουτε το ονομα του τραγουδιου ουτε του σταθμου :(

 

To ραδιο λειτουργει αψογα και ειναι μια απο τις σπουδαιοτερες προ-εγκατεστημενες εφαρμογες του κινητου. Για αυτον τον λογο να μην ειμαστε μια ζωη προκατελλειμενοι απενταντι στο κινητο μας την στιγμη που δεν ξερουμε αν ο πομπος του σταθμου ειναι προβληματικος ή αν εκεινη την στιγμη δεν εκπεμπει σημα rds. Το κινητο ΜΟΝΟ δεν εχει καλο σημα rds οταν εισαι σε τουνελ, τρενα κλπ και χανει το rds για λιγο. Επομενως η απαντηση μου ειναι πως προκειται για λαθος του σταθμου μαλλον.. ο,τι εκπεμπεται, λαμβανεται

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα ούτε και με το hack.

 

Ενεργοποιειτε το patche κανονικα αλλα δεν κανει εγκατασταση?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιειτε το patche κανονικα αλλα δεν κανει εγκατασταση?

Λοιπόν, αν μπορέσω να σου εξηγήσω τι γίνεται για να καταλάβεις, έχω κάνει ενεργοποίηση το patche και το εορτολόγιο όταν το κάνω εγκατάσταση, κάποια στιγμή μου γράφει "το στοιχείο python for S60 λείπει.Συνέχεια;".Τώρα πως μπορεί να λειτουργήσει το patche σ' αυτή τη περίπτωση δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις ενεργοποιημενο το pathe και προσπαθεις να κανεις εγκατασταση την python ποιο μηνυμα σφαλματος βγαζει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Signal Strength Monitor (freeware)

 

Νέα εφαρμογή για ηχητική/δόνηση/οπτική ειδοποίηση όταν χάνεται/επανακτάται το σήμα δικτύου!

 

 

Λειτουργεί σε Symbian 3rd και 5th edition! ;)

Edited by gianpithio

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις ενεργοποιημενο το pathe και προσπαθεις να κανεις εγκατασταση την python ποιο μηνυμα σφαλματος βγαζει?

Επειδή είμαι ανείδεος με το patche, γίνεται να με βοηθήσεις λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ανείδεος με το patche, γίνεται να με βοηθήσεις λίγο;

 

Καταρχην πρεπει να διαβασεις το S60 5th Edition Platform FAQ για να καταλαβεις τα βασικα πραγματα για την συσκευη σου αλλα και αυτα που σου γραφουμε!

 

Αφου διαβασεις το S60 5th Edition Platform FAQ θα διαβασεις τους οδηγους που υπαρχουν στο 1 ποστ του θεματος Πιστοποιητικα - Διαδικασια Symbian Signed για να μαθεις πως θα παρεις πιστοποιητικο για την συσκευη σου για να μπορεις να υπογραψεις και στην συνεχεια να κανεις εγκατασταση τις unsigned εφαρμογες. Στην περιπτωση σου πρεπει να εχεις πιστοποιητικο για να κανεις εγκατασταση το HelloOX. Για να μαθεις πως μπορεις να κανεις εγκατασταση το HelloOX ωστε να καταφερεις να ενεργοποιησεις το patche installserver.rmp πρεπει να διαβασεις το θεμα S60 5th - Hacks & Patches και στην συνεχεια να κανεις εγκατασταση τη Python.

 

Kαταλαβαινω οτι ολα αυτα με μια πρωτη ματια μπορει να φαινονται βουνο αλλα στην πορεια θα διαπιστωσεις και απο μονος σου οτι ειναι αρκετα απλα. Επιπλεον θα μαθεις πολλα πραγματα για την συσκευη σου και στο μελλον τα παντα θα γινονται χωρις κοπο!

 

Τα ποστ μας θα μεινουν οπως ειναι γιατι δινονται πληροφοριες για το πως θα κανεις εγκατασταση τη Python στην συσκευη σου. Να ξερεις οτι υπαρχουν επισημα θεματα σχεδον για τα παντα και δεν πρεπει να ρωταμε μονο στις εφαρμογες. Εαν εχεις καποιο προβλημα με την εκδοση πιστοποιητικου θα πρεπει να ρωτησεις στο θεμα Πιστοποιητικα - Διαδικασια Symbian Signed ομοιος εαν εχεις καποιο προβλημα με το χακαρισμα της συσκευης θα ρωτησεις στο S60 5th - Hacks & Patches για τα παιχνιδια στο Παιχνιδια Symbian OS v9.4 & v9.5 για τα θεματα στο Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5 κ.τ.λ.

 

Kαλη επιτυχια.. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

gianpithio, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεις για το κάθε post.Απλώς σε όλα αυτά που μου παραθέτεις παραπάνω,τα έχω εφαρμόσει ήδη και εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω εγκατάσταση το εορτολόγιο του porfyra.Αυτό ήταν το πρόβλημά μου από την αρχή και όχι πως να κάνω εγκατάσταση όλα τα παραπάνω που αναγράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που εδωσες πριν με μπερδεψε!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3027569#post3027569

 

Μπορεις να απαντησεις στην αρχικη ερωτηση μου μηπως και καταλαβουμε τι φταιει..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να το πάρω λίγο από την αρχή γιατί με αυτά που σου έχω γράψει άντε να βγάλεις άκρη.Έχω ήδη μέσα και το python & HelloOx αλλά όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το εορτολόγιο του porfyras μου βγάζει το μήνυμα που σου προανάφερα.Ελπίζω να σε κατατόπησα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ξανα εγκατασταση το αρχειο PythonForS60_1_4_5_3rdEd.sis στην μνημη της συσκευης σου! Οταν ρωτησει για αντικατασταση επελεξε Ναι.. Μετα θα κανεις εγκατασταση το eortologio_v1_0_0.sis και το appuifw2_1.0.1_3rdEd_unsigned_testrange.sis στην μνημη της συσκευης!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ξανα εγκατασταση το αρχειο PythonForS60_1_4_5_3rdEd.sis στην μνημη της συσκευης σου! Οταν ρωτησει για αντικατασταση επελεξε Ναι.. Μετα θα κανεις εγκατασταση το eortologio_v1_0_0.sis και το appuifw2_1.0.1_3rdEd_unsigned_testrange.sis στην μνημη της συσκευης!

Αν έχω περασμένη την έκδοση 1.9.7 υπάρχει πρόβλημα;

 

Έχω προσπαθήσει να κάνω εγκατάστασή την 1.4.5 αλλά τίποτα.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

εχει συμβει σε καποιον να δουλευουν ολες οι python εφαρμογες οπως το εορτολογιο και αλλες με την εκδοση 1.4.5 εγκατεστημενη,αλλα να δουλευουν μονο την πρωτη φορα??δηλαδη ανοιγεις την εφαρμογη μια φορα,ολα ενταξει,την κλεινεις, πας μετα απο μια ωρα να την ανοιξεις και απλως εμφανιζεται μια λευκη οθονη και μενει ετσι!

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω περασμένη την έκδοση 1.9.7 υπάρχει πρόβλημα;

Διαβασε το παρακατω ποστ και θα καταλαβεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3012072#post3012072

 

Έχω προσπαθήσει να κάνω εγκατάστασή την 1.4.5 αλλά τίποτα.

Στην περιπτωση σου και επειδη εχεις συναντησει αρκετα προβληματα πρεπει να κανεις εγκατασταση την 1.4.5. Για να το καταφερεις αυτο πρεπει να ενεργοποιησεις το patche installserver.rmp μεσα απο το RomPatcher (εκανε εγκατασταση μαζι με το HelloOX) και μετα να προσπαθησεις να κανεις εγκατασταση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...