Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok δικε μου... ας το δοκιμασω και αυτο.. διλδ περνεισ ταινια avi kai tin κανεις mp4? ι ποιοτιτα πως ειναι?

ps για πες μου καμια ριθμιση πχ σου λεει σε τι μορφι να το μετατρεπψει black berry ιphone kai tetia τι βαζεις?

 

Η μονη ρυθμιση που πρεπει να κανεις ειναι να το βαλεις να στο μετατρψει για iphone normal quality...!και βαζεις και τους υποτιτλους και την φτιαχνει..!Εγω ξετρελαθηκα απο την ποιοτητα...!:):):):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με symbian και δεν τα γνωρίζω.. Άν αντιγράψω την κάρτα μνήμης σε μια άλλη, θα λειτουργούν τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει σ'αυτήν;

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει καμιά εφαρμογή να προσθέσουμε emoticons στα sms;

Ναι θα λειτουργούν όλα, απλά θα πρέπει να αντιγράψεις όλα τα περιεχόμενα τη κάρτας συμπεριλαμβανομένων και των φακέλων συστήματος.

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση των κρυφών αρχείων και φακέλων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε! μπορείς να μου εξηγήσεις μήπως που η διαφορα στα τρία αρχεία που έχει (στο Recognize κλπ)

 

H διαφορα ειναι στον τροπο που θα την υπογραψεις. Απλα αυτη που ειναι selfsigned εαν δεν εχεις πιστοποιητικο για την συσκευη σου κ.τ.λ.π. μπορεις να την στειλεις σε μια σελιδα για να σου την υπογραψουν. Δεν το εχω ψαξει περισσοτερο γιατι δεν ειχα προβλημα με το πιστοποιητικο :O

 

Εαν δεν εχεις πιστοποιητικο καλυτερα διαβασε το επισημο θεμα για το πως μπορεις να παρεις γιατι θα σου χρειαστει και για αλλες εφαρμογες!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227176

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω φορτώσει το Thepencil, μήπως ξέρει κανείς πως λειτουργεί γιατί εγώ το φορτώνω και μου βγάζει μια κόκκινη οθόνη που γράφει με πολύ μικρά γράμματα

ScanCode=180 και έχει τις επιλογές "Αποθήκ." και "Πίσω".

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειδα πως εχει geotaging το νεο firmware .απαντηστε για την εφαρμογη

που μετραει ταχυτητα .βιαζομαι .ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα από reset( με την μεθοδο αλλαγης γλωσσας) πηγαίνω στο x-plore --> menu-->tools-->device info και βλέπω total memory :120.4mb , free memory:52.5mb , CPU speed 192MHz.

Καταρχήν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιωση τους αριθμούς στην total memory και CPU speed...Στα τεχνικα στοιχεια εδώ λεει για "Επεξεργαστής ARM 11 στα 369MHz"..

 

Όσον αφορα την ελευθερη μνήμη μου φαινεται πολυ "πεσμενη" ύστερα από το reset που εκανα (με τον τροπο που περιεγραψα)...Γιατί τόση μνήμη πιασμένη υστερα από reset???Δεν νομίζω να πιάνει το λειτουργικό τόσα πολλα...

 

Μπορεί καποιος να στείλει τα δικά του στοιχεια στο device info του x-plore.

 

Y.G.το σβησιμο της συσκευης ισοδυναμει με reset?

Το x-plore --> menu-->tools-->restart device το έχετε δοκιμάσει ? το "εγκρύνεται"?

Link to comment
Share on other sites

Υστερα από reset( με την μεθοδο αλλαγης γλωσσας) πηγαίνω στο x-plore --> menu-->tools-->device info και βλέπω total memory :120.4mb , free memory:52.5mb , CPU speed 192MHz.

Καταρχήν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιωση τους αριθμούς στην total memory και CPU speed...Στα τεχνικα στοιχεια εδώ λεει για "Επεξεργαστής ARM 11 στα 369MHz"..

 

Όσον αφορα την ελευθερη μνήμη μου φαινεται πολυ "πεσμενη" ύστερα από το reset που εκανα (με τον τροπο που περιεγραψα)...Γιατί τόση μνήμη πιασμένη υστερα από reset???Δεν νομίζω να πιάνει το λειτουργικό τόσα πολλα...

Μη δίνεις σημασία τι γράφει.

Εδώ μπορείς να δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Y.G.το σβησιμο της συσκευης ισοδυναμει με reset?

Το x-plore --> menu-->tools-->restart device το έχετε δοκιμάσει ? το "εγκρύνεται"?

Φυσικά δεν ισοδυναμεί με reset.

Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει εφαρμογή που κάνει restart τη συσκευή.

Έχει αναφερθεί μέσα σε αυτό το θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η μονη ρυθμιση που πρεπει να κανεις ειναι να το βαλεις να στο μετατρψει για iphone normal quality...!και βαζεις και τους υποτιτλους και την φτιαχνει..!Εγω ξετρελαθηκα απο την ποιοτητα...!:):):):D:D:D

ελα φιλε μου εγω το ειχα βαλει νοκια s60v3 piotita και ειδα το jackass olo και ιτανε μια χαρα το βαζω iphone normal να δω!!!!!!!!!!

 

κατι τελευταιο.. το βαζεις 320Χ240 ι το αφινεις 480 320 οπως το εχει για το iphone ? kai an to balw hight piotita? den 8a exei kaliteri? :D

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου εγω το ειχα βαλει νοκια s60v3 piotita και ειδα το jackass olo και ιτανε μια χαρα το βαζω iphone normal να δω!!!!!!!!!!

 

κατι τελευταιο.. το βαζεις 320Χ240 ι το αφινεις 480 320 οπως το εχει για το iphone ? kai an to balw hight piotita? den 8a exei kaliteri? :D

 

ετσι οπως ειναι το αφηνεις...!δεν εχω δοκιμασει high...!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα λειτουργούν όλα, απλά θα πρέπει να αντιγράψεις όλα τα περιεχόμενα τη κάρτας συμπεριλαμβανομένων και των φακέλων συστήματος.

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση των κρυφών αρχείων και φακέλων.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως δοκιμάζω το Garmin στον Ωρωπό και με πάει άλλα ντ'άλλων, ακόμα και με τον Ανάβαση. Συν ότι όταν κάνει επανα-υπολογισμό πορείας και έχω το κινητό στο πλάι με πετάει έξω από το πρόγραμμα, ενώ όταν είναι κάθετα λειτουργεί μια χαρά. Αλλά τι να το κάνεις με τέτοιους χάρτες. Αν είναι έτσι και τα PNA της Garmin, τότε δεν είναι τυχαίο που όλοι λένε ότι οι Destinator είναι οι καλύτεροι χάρτες για Ελλάδα. Αντε να βγει το Dest.7 και για το 5800 μας..

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Προχθές έκανα αυθημερόν ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Τρίπολη και δοκίμασα τα δύο προγράμματα πλοήγησης. Όταν πήγαινα έβαλα το Nokia Maps (με 7ήμερη άδεια) και στο γυρισμό το Garmin.

 

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι καταναλώνουν πολύ μπαταρία, ξεκίνησα το πρωί με γεμάτη μπαταρία και στο γυρισμό το μεσημέρι στα μισά της διαδρομής έμεινα.

 

Με το Nokia Maps έμεινα σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με οδήγησε μέσα στην Τρίπολη στη διεύθυνση που του έβαλα γρήγορα και εύκολα. Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι σε μία διασταύρωση μου είπε να πάω δεξιά... ενώ η διαδρομή στο χάρτη έδειχνε αριστερά που ήταν και το σωστό. Κατά τα άλλα η εκφώνηση των οδηγιών ήταν σωστή και στον κατάλληλο χρόνο.

 

Στο γυρισμό με το Garmin με ξένισε λίγο η εμφάνιση του χάρτη -θεωρώ πιο εποπτική αυτή του Nokia Maps- και οι οδηγίες έρχονταν ή πολύ νωρίς ή πιο αργά από ότι θα περίμενα. Την άλλη μέρα στην Αθήνα ενώ ανέβαινα τη Συγγρού με κατεύθυνση το κέντρο στο φανάρι πριν το FIX μου πρότεινε να στρίψω αριστερά ;;; ενώ απαγορευόταν αλλά και δεν ήταν σωστό για την πιο γρήγορη διαδρομή.

Κάτι αντίστοιχο μου έκανε και το Nokia Maps σε ένα ταξίδι στην Εύβοια όπου μετά την Ερέτρια μου πρότεινε συνέχεια να στρίψω αριστερά προς το βουνό ενώ ο πιο καλός δρόμος είναι προς Αλιβέρι.

 

Σε γενικές γραμμές και τα δύο θέλουν έλεγχο στις οδηγίες που δίνουν και να τα χρησιμοποιούμε μόνο συμβουλευτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το σαββατοκύριακο πήγα στην Κομοτηνή και πρέπει να πω ότι απογοητεύτηκα πλήρως από το garmin (το nokia maps δεν έχει καν χάρτη για την Κομοτηνή). Αργούσε να δώσει τις οδηγίες, έδινε λάθος και γενικά ήταν μια σκέτη απογοήτευση.

 

Αναγκάστηκα στο τέλος να εκτυπώσω χάρτες από το google maps για να κάνω την δουλειά μου χωρίς να ρωτάω συνεχώς εδώ και εκεί.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα νομιζω οτι δεν φταει το Garmin σαν Garmin αλλα οι χαρτες για το προβλημα που αναφερεται. Εχετε τους τελευταιους χαρτες?

Ετσι κι αλλιως ειναι το μονο που παιζει στο κινητο μας free μεχρι να βγουν αλλα εχουμε καιρο

Το εχουν βαλει πολλοι οπως και εγω και δεν εχω προβλημα τουλαχιστον Αθηνα

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω τους τελευταίους χάρτες! Το πρόβλημα είναι οι οδηγίες και όχι οι χάρτες, οι οποίοι είναι μια χαρά.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.εχω το total video converter.μηπως ξερει κανεις τι να επιλεξω γιατι μετατρεπω την ταινια σαν iphone mpeg4 normal quality οπως λετε πιο πανω,την μετατρεπει αλλα στο τελος μου βγαζει cannot find i tunes.την περναω μεσα στο 5800 με το nokia pc suite την μετατρεπει ξανα αλλα οταν την επιλεγω την ταινια μεσα απο το 5800 εχει μονο ηχο.ξερει κανεις τιποτα??ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τη μετατρέπεις με το total video converter, ποιος ο λόγος που τη μετατρέπεις ξανά μέσω του PC Suite;

Απλά πέρνα τη στο κινητό, στη κάρτα μνήμης σε όποιο φάκελο εσύ θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τη μετατρέπεις με το total video converter, ποιος ο λόγος που τη μετατρέπεις ξανά μέσω του PC Suite;

Απλά πέρνα τη στο κινητό, στη κάρτα μνήμης σε όποιο φάκελο εσύ θέλεις.

 

το εκανα και ετσι οπως λες την 2η φορα που περασα αλλη ταινια αλλα μου εχει μονο ηχο και οχι εικονα.εσενα το video converter οταν την μετατρεπεις σου βγαζει στο τελος connot find itunes??

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το Free_Zune_Video_Converter.Απλο,γρηγορο και με αρκετες ρυθμισεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει το μήνυμα αυτό διότι έχω το iTunes.

Αν περιμένεις λίγο, θα σου ανεβάσω έναν άλλο converter να δοκιμάσεις.

 

Edit: http://rapidshare.com/files/211051359/iPhone_video_converter.RAR

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το Free_Zune_Video_Converter.Απλο,γρηγορο και με αρκετες ρυθμισεις.

Σε ευχαριστω περναει και υποτιτλους??

 

 

 

Δεν μου βγάζει το μήνυμα αυτό διότι έχω το iTunes.

Αν περιμένεις λίγο, θα σου ανεβάσω έναν άλλο converter να δοκιμάσεις.

 

Edit: http://rapidshare.com/files/211051359/iPhone_video_converter.RAR

Σε ευχαριστω θα το δοκιμασω και αυτο.εαν περναει και υποτιτλους τοτε super!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω περναει και υποτιτλους??

 

Αν εννοεις να περνας εσυ υποτιτλους απο πανω δεν νομιζω.Το χρησιμοποιω για βιντεο απο συναυλιες οποτε δεν μου χρειαζονται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω περναει και υποτιτλους??

Όχι, υπότιτλους δεν ενσωματώνει.

Για υπότιτλους μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PocketDivXEncoder.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έκανα αυθημερόν ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Τρίπολη και δοκίμασα τα δύο προγράμματα πλοήγησης. Όταν πήγαινα έβαλα το Nokia Maps (με 7ήμερη άδεια) και στο γυρισμό το Garmin.

 

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι καταναλώνουν πολύ μπαταρία, ξεκίνησα το πρωί με γεμάτη μπαταρία και στο γυρισμό το μεσημέρι στα μισά της διαδρομής έμεινα.

 

Με το Nokia Maps έμεινα σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με οδήγησε μέσα στην Τρίπολη στη διεύθυνση που του έβαλα γρήγορα και εύκολα. Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι σε μία διασταύρωση μου είπε να πάω δεξιά... ενώ η διαδρομή στο χάρτη έδειχνε αριστερά που ήταν και το σωστό. Κατά τα άλλα η εκφώνηση των οδηγιών ήταν σωστή και στον κατάλληλο χρόνο.

 

Στο γυρισμό με το Garmin με ξένισε λίγο η εμφάνιση του χάρτη -θεωρώ πιο εποπτική αυτή του Nokia Maps- και οι οδηγίες έρχονταν ή πολύ νωρίς ή πιο αργά από ότι θα περίμενα. Την άλλη μέρα στην Αθήνα ενώ ανέβαινα τη Συγγρού με κατεύθυνση το κέντρο στο φανάρι πριν το FIX μου πρότεινε να στρίψω αριστερά ;;; ενώ απαγορευόταν αλλά και δεν ήταν σωστό για την πιο γρήγορη διαδρομή.

Κάτι αντίστοιχο μου έκανε και το Nokia Maps σε ένα ταξίδι στην Εύβοια όπου μετά την Ερέτρια μου πρότεινε συνέχεια να στρίψω αριστερά προς το βουνό ενώ ο πιο καλός δρόμος είναι προς Αλιβέρι.

 

Σε γενικές γραμμές και τα δύο θέλουν έλεγχο στις οδηγίες που δίνουν και να τα χρησιμοποιούμε μόνο συμβουλευτικά.

 

Και'γω από Αλιβέρι γύριζα Ερέτρια και μετά απέναντι. Όπως το είπες, συμβουλευτικά και μόνο.

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω τους τελευταίους χάρτες! Το πρόβλημα είναι οι οδηγίες και όχι οι χάρτες, οι οποίοι είναι μια χαρά.

 

Οι χάρτες φταίνε..

Το θέμα στους χάρτες δεν είναι απλά να έχει του δρόμους..

Πρέπει να ενημερωμένοι για μονόδρομους, για καινούριους και για δρόμους που δεν υπάρχουν πια και τα λοιπά..

 

Γενικά ένα καλό πρόγραμμα πλοήγησης πρέπει να είναι ενημερωμένο, να είναι παραμετροποιήσιμο, να προσαρμόζει γρήγορα καινούρια διαδρομή, να είναι εύχρηστο, να να να νανανανανανα....

Το παλιό το νούμερο να το ξεχάσεις!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες φταίνε..

Το θέμα στους χάρτες δεν είναι απλά να έχει του δρόμους..

Πρέπει να ενημερωμένοι για μονόδρομους, για καινούριους και για δρόμους που δεν υπάρχουν πια και τα λοιπά..

 

Γενικά ένα καλό πρόγραμμα πλοήγησης πρέπει να είναι ενημερωμένο, να είναι παραμετροποιήσιμο, να προσαρμόζει γρήγορα καινούρια διαδρομή, να είναι εύχρηστο, να να να νανανανανανα....

Το παλιό το νούμερο να το ξεχάσεις!:lol:

και εγω εχω απογοτευτι πλιρες... οπως λετε λεει ανα νταλον το garming..... το ειχα στο n95 moy και οτι νανε.... για πιτε καμια γνωμη τι να βαλω στο 5800.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...