Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
(αν και παιζει ρολο και η ρομ /σεταρισμα )

 

...και ο provider σε συνδυασμό με την περιοχή κάλυψης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να εκφράσω και εγώ μια απορία... μιας και έχω πολύ καιρό να ρωτήσω κάτι???

Σκέφτομαι να περάσω κάποια ROM στο HD μου (πρώτη μου φορά!) στο οποίο έχει γίνει ήδη ΗSPL (SPL-1.56.OliNex)...

Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα περίπου χρειάζεται η όλη διαδικασία???

Εννοείται χωρίς τα προγράμματα που θα περάσω μετά, αυτό εξαρτάται από το πόσα και ποιά προγράμματα χρησημοποιεί ο κάθε χρήστης...

Thanx!!!!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω και εγώ μια απορία... μιας και έχω πολύ καιρό να ρωτήσω κάτι???

Σκέφτομαι να περάσω κάποια ROM στο HD μου (πρώτη μου φορά!) στο οποίο έχει γίνει ήδη ΗSPL (SPL-1.56.OliNex)...

Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα περίπου χρειάζεται η όλη διαδικασία???

Εννοείται χωρίς τα προγράμματα που θα περάσω μετά, αυτό εξαρτάται από το πόσα και ποιά προγράμματα χρησημοποιεί ο κάθε χρήστης...

Thanx!!!!!!! :up:

 

Τελευταία έχω φλασάρει το HD μου 4-5 φορές. Συνολικά το φλασάρισμα δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά αν θυμάμαι καλά (γιατί δεν κρατάω χρόνο - συνήθως κάνω κάτι άλλο ταυτόχρονα!). Το χρονοβόρο μέρος είναι αυτό που αναφέρεις, η επανεγκατάσταση προγραμμάτων και κυρίως οι ρυθμίσεις του κινητού (ήχοι, email accounts, tweaking κλπ). Αυτό είναι κάτι που θα παλέψω να βρω άκρη τις επόμενες ημέρες, με πληροφορίες που συγκεντρώνω από διάφορα fora και χρήστες.

 

Ένα reset χρειάζεται, μπαίνεις στο Bootloader σε δευτερόλεπτα και ξεκινάς τη διαδικασία. Για ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, εναλλακτικά υπάρχει πληθώρα πληροφορίας στο xda forum. :)

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα περίπου χρειάζεται η όλη διαδικασία???

 

Όση ώρα παίρνει η επίσημη, περίπου την ίδια ώρα κάνει και η ανεπίσημη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

για να περασεις μια ρομ θελεις περιπου 2-3 λεπτα να κανεις πρωτα τασκ 29 για να εχεις καθαρο το κινητο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=653604.

περιπου 8-10 λεπτα να περασεις ρομ .εχοντας δοκιμασει τις περισσοτερες θα πω οτι μια καλη περιπτωση ειναι του energy

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=562952 εχω βαλει την Energy.BLACKSTONE.21681.Sense2.5.Cookie.Touch.Of.Glass.Oct.13.

πολυ καλη και με οτι τελευταιο υπαρχει,χωρις προβλημα μπαταριας.

διαβαζοντας αυτα πριν κανετε κατι http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4580362&postcount=6

και αυτα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6415393&postcount=7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=795711

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7622316&postcount=15209

http://www.wmskins.com/blog/backup-settings-of-your-windows-mobile-with-settings-exporter

για να μαθετε πως κανουμε backup τα περισσοτερα στο τηλ/νο μας.μετα ολα θα ειναι παιχνιδακι οσες ρομ και να αλλαξει ο κουκερ.οτι θελετε υπαρχει εκει και ο κολοσσος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335596#post3335596

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Με τόση πληροφορία θα τον απογοητεύσεις τον άνθρωπο. :rolleyes:

 

Από τη στιγμή που έχει κάνει hard-spl αρκεί να περάσει μια cooked rom να δοκιμάσει. Το Task29 σε πρώτη φάση δεν είναι απαραίτητο. Συνίσταται για τις περιπτώσεις που περνάμε πολλές cooked rom στη συσκευή μας. Όσον αφορά το backup... pim backup, το μόνο αξιόπιστο για χρήση από rom σε rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τόση πληροφορία θα τον απογοητεύσεις τον άνθρωπο. :rolleyes:

 

Από τη στιγμή που έχει κάνει hard-spl αρκεί να περάσει μια cooked rom να δοκιμάσει. Το Task29 σε πρώτη φάση δεν είναι απαραίτητο. Συνίσταται για τις περιπτώσεις που περνάμε πολλές cooked rom στη συσκευή μας. Όσον αφορά το backup... pim backup, το μόνο αξιόπιστο για χρήση από rom σε rom.

Μην αγχώνεσαι φίλε Γιάννη, δεν με απογοήτευσε καθόλου...

Τελικά ακολούθησα τις οδηγίες του "μέντορα" zaharakis ΕΔΩ και φλάσαρα απευθείας από την κάρτα.:rolleyes:

 

Έβαλα την BS_Cloudy_2.5 WWE αλλά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με τον manila... Δεν μπορώ να προσθέσω ΚΑΜΙΑ ελληνική πόλη στο Weather tab...:worry:

Δοκίμασα και το WeatherCitiesGR.cab, έκανα και (Soft) reset στο καπάκι αλλά και πάλι τίποτα... Μήπως το συγκεκριμένο cab δεν δουλεύει στην έκδοση 2.5.x του manila????:mad:

 

Κάποια βοήθεια???

 

Πέφτω για ύπνο γιατί κάνει νύστα! Το καλό που σας θέλω το πρωί που θα ξυπνήσω να δω 10-20 απαντήσεις...!!! :X LoL... :lol:

Sweet dreams σε όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορώ να προσθέσω ΚΑΜΙΑ ελληνική πόλη στο Weather tab...:worry:

Δοκίμασα και το WeatherCitiesGR.cab, έκανα και (Soft) reset στο καπάκι αλλά και πάλι τίποτα... Μήπως το συγκεκριμένο cab δεν δουλεύει στην έκδοση 2.5.x του manila????:mad:

 

Δουλεύει. Δοκίμασες να προσθέσεις πόλη στα ελληνικά ξεκινώντας με κεφαλαία συμπεριλαμβάνοντας και τους τόνους;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με τον manila... Δεν μπορώ να προσθέσω ΚΑΜΙΑ ελληνική πόλη στο Weather tab...:worry:

Δοκίμασα και το WeatherCitiesGR.cab, έκανα και (Soft) reset στο καπάκι αλλά και πάλι τίποτα... Μήπως το συγκεκριμένο cab δεν δουλεύει στην έκδοση 2.5.x του manila????:mad:

 

Αντιμετώπισα κι εγώ πρόβλημα με το WeatherCitiesGR.cab και την kwbr 4.5 Sense 2.5 Rhodium ROM. Ενώ εγκαταστάθηκε κανονικά και πρόσθεσα 2η πόλη στο Weather tab, δεν μπορούσα με τίποτα να κάνω update την πρόγνωση του καιρού σε καμία από τις 2 πόλεις. Μόλις το απεγκατέστησα, το update έγινε κανονικά...

 

Ίσως υπάρχει ένα θεματάκι με τη συμβατότητα ανάμεσα στο cab αυτό και κάποιες ROM, αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Ο panosha το είχε φτιάξει κάποτε και έπαιζε κανονικά με τις ROM που κυκλοφορούσαν τότε, όπως έπαιζε κανονικά και στο δικό μου Polaris με την m-Amine 2.0 ROM. Προδανώς πλέον κάτι έχει αλλάξει και ίσως υπάρχει μια ασυμβατότητα...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προδανώς πλέον κάτι έχει αλλάξει και ίσως υπάρχει μια ασυμβατότητα...

 

Δοκιμάστε και την έκδοση για το HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και την έκδοση για το HD2.

 

Δοκίμασα την έκδοση (408 Greek) 4.1.18224021.1 για HD2 από εδώ αλλά πάλι δεν έπαιξε (ακόμα και μετά από soft-reset)...

 

Δεν πειράζει όμως, για άλλους λόγους έχω αρχίσει να μετατρέπω τις επαφές μου σε greeklish, οπότε δεν έχει πλέον μεγάλη σημασία. Σε ευχαριστώ για το tip πάντως!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το tip μου πήγαινε στο θέμα με τις ελληνικές πόλεις του weathercitiesgr! :O

 

Συγγνώμη, δικό μου το λάθος... εκείνη την στιγμή ψαχνόμουν με το RandomAccess και απάντησα με βάση αυτό που είχα στο μυαλό μου χωρίς να προσέξω την απάντησή σου!

 

Μεγάλο χάσιμο το στήσιμο του Blackstone!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μεγάλο χάσιμο το στήσιμο του Blackstone!

 

Όλων των windows mobile. Όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσο μεγαλύτερο το χάσιμο. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την έκδοση (408 Greek) 4.1.18224021.1 για HD2 από εδώ αλλά πάλι δεν έπαιξε (ακόμα και μετά από soft-reset)...

 

Δεν πειράζει όμως, για άλλους λόγους έχω αρχίσει να μετατρέπω τις επαφές μου σε greeklish, οπότε δεν έχει πλέον μεγάλη σημασία. Σε ευχαριστώ για το tip πάντως!

 

Για τα Ελληνικά σε (Random Access) χρησιμοποίησε τις επαφές απο το Manila.

Kαι αν έχεις αλλάξει τη γλώσσα σε Ελληνικά τότε η μπάρα με τα γράμματα (Random Access) πρέπει να ειναι ελληνικά.

 

To παλιο καμπακι που δούλευε σε παλιες ΡΟΜ δεν δουλευει στις νέες.

 

Ουτως η αλλως με την Manila να τρέχει πάντα ειναι πιο ευκολο να χρησιμοπoιείς το προγραμμα με τις επαφές της.

 

......

Μεγάλο χάσιμο το στήσιμο του Blackstone!

 

 

Σε αυτό το πόστ στο XDA εχω ανεβάσει ενα πλήρη οδηγό για το τι κάνουμε πρίν και μετά απο φλασάρισμα νεας ΡΟΜ για να γρήγορο και ανετο στήσιμο...

Εχει και παραδείγματα με έτοιμα script κλπ.

 

Αν χρειαστεί κάποιος βοήθεια ας στείλε ΡΜ εδώ ή στο XDA

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7622316&postcount=15209

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το πόστ στο XDA εχω ανεβάσει ενα πλήρη οδηγό για το τι κάνουμε πρίν και μετά απο φλασάρισμα νεας ΡΟΜ για να γρήγορο και ανετο στήσιμο...

Εχει και παραδείγματα με έτοιμα script κλπ.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7622316&postcount=15209

 

εχω δωσει τα περισσοτερα λινκ απο την δουλεια σου εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3358084#post3358084

.ευχαριστουμε για τους πολυ ωραιους οδηγους

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

εχω δωσει τα περισσοτερα λινκ απο την δουλεια σου εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3358084#post3358084

.ευχαριστουμε για τους πολυ ωραιους οδηγους

 

Εχεις δίκιο .... δεν το είδα και ειναι μονο μια σελίδα πίσω ....

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ....να εισαι καλά

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ολικό format στο Blackstone μου χρησιμοποιώντας το Task29 από το xda forum και πέρασα τη ROM kwbr HD version 5.1 23144 (COM3), η οποία λέγεται ότι είναι ταχύτερη από τις προηγούμενες του kwbr (ο οποίος έτυχε να ασχοληθεί και πάλι με το HD, αφού το έχει ήδη αντικαταστήσει με ένα HD2...).

 

Συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Radio 1.17.25.09, το οποίο με άφησε ικανοποιημένο με την ελαφρά καλύτερη λήψη του. Διαφορά στην αυτονομία δεν είδα, καθώς η μπαταρία του μάλλον έχει πάρει την κατιούσα...

 

Θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις σε λίγες ημέρες! :)

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πες μας τις εντυπώσεις σου γιατί έχω την αίσθηση ότι ο kwbr έχει χάσει το ενδιαφέρον του παρελθόντος στις δουλειές του οι οποίες πλέον φαίνονται πλέον λιγότερο δυνατές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Τις τελευταίες 4-5 μέρες έχω δοκιμάσει 6-7 διαφορετικές ROMs, με αποτέλεσμα να καταλήξω στην Surer-Lite WM 6.1 του Onkolog λόγω ταχύτητας, μιας και δεν με ενδιαφέρει ο manilla...

Προτιμώ να στήσω το HTC μου ακριβώς όπως το θέλω εγώ και να τρέχει "σφαίρα"!!!

Έβαλα επίσης το Radio 1.17.25.09, από το οποίο δεν έχω κάποιο παράπονο.

Αντιμετωπίζω όμως 2 προβληματάκια...

 

1. Δεν μπορώ να βρω κάποιο .cab με τα office mobile... (οποιαδήποτε έκδοση)

 

2. Δεν μου δουλεύει το NoData στα WM 6.1...

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, είναι ευπρόσδεκτος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/2000mAh-Battery-and-Charger-htc-HD-T8282-/250599369246?pt=PDA_Accessories&hash=item3a58e2ea1e

 

παρηγγειλα αυτην γιατι ειναι 2000mAh και δεν χρειαζεται μεγαλυτερο καπακι.ο θεος και η ψυχη της τι θα βγει!

 

με την πρωτη φορτιση -12 ωρες- μου κρατησε 36 ωρες με πολυ χρηση ακομα και μιση ωρα gps χωρις φορτιστη.εαν δεν το χρησιμοποιουσα πιστευω θα εβγαζε 48 ωρο συνεχομενο!τωρα ειμαι στην δευτερη φορτιση για να δουμε θα βελτιωθει και αλλο η θα μεινει εκει?

Link to comment
Share on other sites

με την πρωτη φορτιση -12 ωρες- μου κρατησε 36 ωρες με πολυ χρηση ακομα και μιση ωρα gps χωρις φορτιστη.εαν δεν το χρησιμοποιουσα πιστευω θα εβγαζε 48 ωρο συνεχομενο!τωρα ειμαι στην δευτερη φορτιση για να δουμε θα βελτιωθει και αλλο η θα μεινει εκει?

 

Πολύ καλή!!! Πιστεύω θα βελτιωθεί κιόλας......το λογικό αυτό είναι......

Με ψήνεις...... :)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή!!! Πιστεύω θα βελτιωθεί κιόλας......το λογικό αυτό είναι......

Με ψήνεις...... :)

 

το μονο που δεν μου αρεσει πλεον στο κινητο μου ειναι κατι γρατζουνιες στην οθονη που εγιναν απο ενα και μονο πεσιμο σε πεζοδρομιο αλλα η htc ζηταει 271 ευρω!πιο ακριβη ειναι η οθονη του hd απο του hd2!του hd ΑΚΡΙΒΥΝΕ απο περσυ μου ειπαν!ελεος!

 

κοιτα για 12 ευρω αξιζει πιστευω η μπαταρια.πλεον δεν μου κραταγε καθολου με χρηση και το θεωρω μακακια εκ μερους της htc να χαλαει η μπαταρια μετα απο 11 μηνες!υποτιθεται και li-pol!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το μονο που δεν μου αρεσει πλεον στο κινητο μου ειναι κατι γρατζουνιες στην οθονη που εγιναν απο ενα και μονο πεσιμο σε πεζοδρομιο αλλα η htc ζηταει 271 ευρω!πιο ακριβη ειναι η οθονη του hd απο του hd2!του hd ΑΚΡΙΒΥΝΕ απο περσυ μου ειπαν!ελεος!

 

Δεν έχεις άδικο. Παρόλα αυτά... στο ebay θα βρεις πολύ καλές τιμές. Το θέμα βέβαια που προκύπτει μετά είναι το ποιος θα κάνει την εγχείρηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Παρόλα αυτά... στο ebay θα βρεις πολύ καλές τιμές. Το θέμα βέβαια που προκύπτει μετά είναι το ποιος θα κάνει την εγχείρηση.

 

επειδη το εψαξα στο ebay αλλα δεν εχω βρει ενα "ολοκληρωμενο" σετ με εργαλεια,οθονη εξωτερικη,lcd κλπ μπορεις να μου δειξεις ενα λινκ που να τα εχει ολα αυτα πλιζ?μετα θα παω σε μια εφημερια νοσοκομειου και καπου θα βρω εναν χειρουργο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...