Jump to content

PNS 135 Roadfinder


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kalispera paidia exo ena roadfinder pns 143.

prospathisa na tou peraso to destinator7 kai malon ekana kapia xontro ******a. otan anigo to mixanaki emfanizi mono tin arxiki ikona tou roadfinder kai to activeSync den vlepi to mixanaki.

ti na kano?

mipos exi kanena kapia lisi?

euxaristo ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia exo ena roadfinder pns 143.

prospathisa na tou peraso to destinator7 kai malon ekana kapia xontro ******a. otan anigo to mixanaki emfanizi mono tin arxiki ikona tou roadfinder kai to activeSync den vlepi to mixanaki.

ti na kano?

mipos exi kanena kapia lisi?

euxaristo ek ton proteron

 

Ο μόνος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι να πειράξεις το init στη registry οπότε και δε φορτώνει κάποια αρχεία συστήματος. Αυτά τα αρχεία δε μπορείς να τα σβήσεις γιατί είναι στη ROM οπότε αυτή η περίπτωση αποκλείεται. Αν δεν έχεις πειράξει τη registry τότε σίγουρα μπορείς να μπεις με activesync και να ξεκάνεις τη μ...κία που έκανες! :lol:

 

Εάν δε βρεις άκρη μη την ψάχνεις. Παν'το πίσω και κάνε τον κορεάτη. Έτσι έκανα εγώ όταν κατέστρεψα το 135 μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι να πειράξεις το init στη registry οπότε και δε φορτώνει κάποια αρχεία συστήματος. Αυτά τα αρχεία δε μπορείς να τα σβήσεις γιατί είναι στη ROM οπότε αυτή η περίπτωση αποκλείεται. Αν δεν έχεις πειράξει τη registry τότε σίγουρα μπορείς να μπεις με activesync και να ξεκάνεις τη μ...κία που έκανες! :lol:

 

Εάν δε βρεις άκρη μη την ψάχνεις. Παν'το πίσω και κάνε τον κορεάτη. Έτσι έκανα εγώ όταν κατέστρεψα το 135 μου.

 

Και εγω το ιδιο:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες Βοηθεια...Εχω το road finder 143..H βλακεια που εκανα ειναι η εξης..Πηγα στις ρυθμισεις οθονης κ εκει που ελεγε βαλε το πενακι πανω στο σταυρο στις 4 γωνιες αυτο δεν ηταν εντελως στην ακρη ενω εγω ακουμπουσα το πενακι στη γωνια ακριβως..Τωρα εχω προβλημα κ δεν μπορω να χειριστω την συσκευη σωστα...Απο το μενου επιλεγω Travel kit μετα πρεπει να κατεβω ενα κλικ ποιο κατω για της ρυθμισης οθονης ενω παταω το βελακι αυτο επιλεγει τον ηχο...Τι μπορω να κανω ετσι ωστε να το επανα φερω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kai mena to 143 kanei diafora trela, to dest7 monimos xalaei tin karta mnimis,(emfanizontai chkdsk xamena arxeia) telika kateliksa sto igo8. auto kamia fora kollaei apo mnimi. genika katalava oti paizei rolo ti karta vazeis alla genika protimaei to pns na mi trexoun progs apo tin SD. kai me ta 32-35MB free ram ...

 

ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ROADFINDER PNS 143.ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΠΟ ΤΟ DESTINATOR 7 ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΡΟΠΟ. ΠΑΝΤΑ ΜΕ COM PORT=7 ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΣΕ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΜΕ BAUD RATE=115200 MONO TOY.AN TOY ΔΩΣΩ BAUD RATE=4800

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά να ρωτήσω, το 135b δουλεύει κανονικά ή έχει το ίδιο πρόβλημα με τους δορυφόρους που έχει το rye?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δοκίμασα χτες, δούλεψε κανονικά. Έτσι κι αλλιώς είπαν ότι 20 με 22 του μηνός θα διορθωνόταν το πρόβλημα από τους ίδιους τους Αμερικάνους. Θα αναστρέψουν μάλλον την αλλαγή που έκαναν στους δορυφόρους.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στο 143, αν κανουμε αυτα απο http://www.mapclub.gr/

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΣΥΣΚΕΥΗΣ OS

Αρχικά κατεβάστε το αρχείο ToResident.rar επιλέγοντας το παραπάνω link και Έπειτα για να κάνετε αναβάθμιση του λογισμικού της συσκευής σας, θα χρειαστείτε μία κάρτα μνήμης SD. Θα πρέπει να κάνετε αποσυμπίεση του αρχείου και να αντιγράψετε το φάκελο ToResident μέσα στην κάρτα μνήμης

 

χαλαει το καινουριο μενου που εχω για igo8 κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα roadfinder Pns 143 και πέρασα το destinator σήμφωνα με τον οδηγό του bbbb. Όλα ok αλλά όποια έκδοση και αν βάλω (6,7 και 8) αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, καθώς ενώ λέει 'κεραία gps συνδεδεμένη' δεν βρίσκει τους δορυφόρους και γενικά δεν πιάνει σήμα, παρόλο που το άφησα για αρκετή ώρα σε ανοιχτό χώρο. Χρειάζομαι κάποια επιπλέον ρύθμιση; (κάτι βρήκα σε ένα forum οτι χρειάζεται μια ρύθμιση το Destinator.ini αλλα δεν ξέρω αν ισχύει). Ευχαριστώ.

 

Ok το βρήκα. port 7 και baud_rate 4800 στο Destinator.ini

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
Μπορείς να δημιουργήσεις ένα υποτυπώδες μενού με το μενού του bbbb (αν δε ξέρεις τι είναι αυτό ψάξε λίγο στο google, βρωμάει ο τόπος) και να βάλεις ότι προγράμματα πλοήγησης και άλλα προγράμματα θες. Μπορείς με πολύ εύκολο τρόπο να μπεις στα windows της συσκευής και από κει και μετά καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν όρια.
Link to comment
Share on other sites

ομορφα μολις το εχω θα το δω!!!αμα ξερει κανεις προς καικματσαλαν εχει καλο χαρτη;;;απλα επειδη θα παμε κ δεν το κοβω να προλαβω να το πειραξω!!
Link to comment
Share on other sites

μενού για το 143 καθώς και τον τελευταίο χάρτη της cit μπορείς να βρεις στο εταιρικό φόρουμ της http://www.citis.gr/forum/viewtopic.php?f=66&t=40

http://www.citis.gr/forum/viewtopic.php?f=53&t=22

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν υπαρχουν αλλα (λογο πολλων προβληματικων!!)τωρα μαλλον

MIO

Moov S505 Spirit στα 119 ή εχετε να προτεινετε καλυτερο;απο μονο του μου φαινεται πολυ καλο!! αλλα λογικα με λιγη βοηθεια απο εδω μεσα γινεται πολυ καλητερο!σωστα;;;

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν υπαρχουν αλλα (λογο πολλων προβληματικων!!)

 

Κόψανε τα roadfinder λόγω προβλημάτων και πουλάνε ακόμη τα rye; Αυτό κι αν είναι τραγική ειρωνεία!

 

Ντάξει, πλάκα πλάκα καμία κινεζιά δεν είναι τόσο ποιοτική όσο τα επώνυμα αλλά όχι ότι είχαν και τα τρομερά προβλήματα τα roadfinder. Απλά νομίζω ότι δε σύμφερε τον Κωτσόβολο να κάνεις total support με 30 ευρώ και να στο αλλάζουν το GPS 13 φορές με δική τους επιβάρυνση! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κόψανε τα roadfinder λόγω προβλημάτων και πουλάνε ακόμη τα rye; Αυτό κι αν είναι τραγική ειρωνεία!

 

Ντάξει, πλάκα πλάκα καμία κινεζιά δεν είναι τόσο ποιοτική όσο τα επώνυμα αλλά όχι ότι είχαν και τα τρομερά προβλήματα τα roadfinder. Απλά νομίζω ότι δε σύμφερε τον Κωτσόβολο να κάνεις total support με 30 ευρώ και να στο αλλάζουν το GPS 13 φορές με δική τους επιβάρυνση! :lol:

 

κατι τετειο!!! η απαντηση απο electroworld-kotsovolos(το ιδιο ειναι)ο κοτσωβολος τα αφαιρεσαι κ απο το web!!) ηταν εχουμε μονο τα ελατωματικα!!!!τα rye που εχουν μεινει ειναι 4810 κ 4310!!μονο!!συντομα θα τα μαζεψουν αφου το ενα εκανε πριν κατι μερες 199 κ σημερα 99

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Moov S505 Spirit στα 119 ή εχετε να προτεινετε καλυτερο;απο μονο του μου φαινεται πολυ καλο!! αλλα λογικα με λιγη βοηθεια απο εδω μεσα γινεται πολυ καλητερο!σωστα;;;

 

Από τα καλύτερα για μένα και με σημαντικό προβάδισμα τα 128MB RAM!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα σας παιδια εχω ενα προβλημα εχω ενα roadfinder Pns 135 και θα ηθελα να παρακαλεσω οποιος εχει καποιο ιδιο αν μπορει να κανει μια αντιγραφη την registry και να την ανεβαση στο rapid ευχαριστω εκ των προτερων
Ο Μάρξ πέθανε, ο λένιν πέθανε, ο στάλιν πέθανε, τώρα τελευταία αρχίζω και εγώ να μην νιώθω πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το παλιό το 135 ή το 135B; Αν είναι το παλιό πες μου αν είναι να τα ανεβάσω γιατί εχω κρατήσει backup τη registry από το δικό μου από όταν το είχα αγοράσει προ 2ετίας και το έχω εύκαιρο!

 

EDIT: Το ανέβασα κιόλας (ήταν πραγματικά πολύ εύκαιρο). Απλά σιγουρέψου ότι έχεις το παλιό, όχι το 135Β. Δε ξέρω αν το γράφει πάνω στη συσκευή αλλά μπορείς να καταλάβεις εάν είναι το Β εάν έχει μέσα στη ResidentFlash ένα αρχείο με όνομα CPITGuider.exe. Το παλιότερο δεν το είχε. Είχε απλά ένα φάκελο MobileNavigator όπου μέσα είχε το Sygic. Επίσης είχε και κάτι άλλα αρχεία χύμα με τον παραπάνω φάκελο αλλά όχι CPITGuider.exe.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας...ειμαι καινουργιος στο forum σας...

εχω ενα road finder pns135 απο το 2008 και θελω να βαλω τους νεους χαρτες γιατι

δεν εχει την εγνατια οδο και χαθηκα την περασμενη εβδομαδα...

μπορει καποιος να με βοηθησει?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήλθες.

 

Το roadfinder πάει με το λογισμικό sygic drive και άρα θεωρώ δεδομένο ότι μιλάς για αναβάθμιση αυτού. Νέους χάρτες (δωρεάν και νόμιμους) θα βρεις εδώ:

http://www.citis.gr/forum/viewtopic.php?f=66&t=67

 

Μέσα στο ζιπάκι αυτό θα έχει κάποιο αρχείο NaviGreece_2010.02b.mlm (ή κάτι αντίστοιχο). Αυτός είναι ο χάρτης. Επίσης μπορεί να έχει κάποιο φάκελο GRC. Αυτά είναι τα POIs δηλαδή τα σημεία ενδιαφέροντος. Για να τον εγκαταστήσεις πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με ένα pc στο οποίο πρέπει να εχεις εγκαταστήσει Activesync (για Windows XP) η Mobile Device Center (για Windows Vista ή 7). Αφού συνδέσεις τη συσκευή, μπαίνεις στα αρχεία της (θεωρώ δεδομένο ότι ξέρεις ή ότι θα καταλάβεις εύκολα το πως, αλλιώς ρώτα) και εκεί έχει ένα φάκελο ResidentFlash, μέσα σε αυτόν έχει ένα φάκελο MobileNavigator. Μέσα σε αυτόν έχει το πρόγραμμα και τον αντίστοιχο παλιό χάρτη (σε στυλ NaviGreece_2008xxxxx.mlm) και τον παλιό φάκελο GRC. Τα σβήνεις και τα δύο και αντιγράφεις τα νέα που κατέβασες. Για καλό και για κακό, πριν σβήσεις τα παλιά, αντέγραψέ τα στο pc και σβήστα αφού σιγουρευτείς ότι δούλεψε ο νέος χάρτης.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ....

θα προσπαθησω να το εγκαταστησω μολις βρω λιγο χρονο....

νομιζω οτι θα χρειαστω και παλι λιγο βοηθεια...δεν ειμαι και πολυ καλος σε αυτα...

ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη....

ευχαριστω και παλι.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...